PDA

View Full Version : Παιδιά βοηθάτε γιατι αλλιώς θα πάρω ποδήλατο...



κωστας
27/12/2012, 19:28
Καλησπερα και απο μενα αγαπητοι φιλοι,νεος στη παρεα και γεματος ανυπομονησια για τις συμβουλες σας,ξερετε για το γνωστο θεμα της πρωτης μηχανης

Λοιπον να αρχισουμε απο τα βασικα:25 χρ. 110κιλα υψος 1,73-1,75 και μελοντικος αναβατης μηχανης πιστευω.
οδηγαω απο τα 15 Kawasaki kaze-r(σκυλι μαυρο) αλλα απο τη μια οι βενζινες(αυτοκινητο) απο την αλλη ο πατερας που μου περνει το kawa ηρθε η ωρα για την αλλαγη
Το θεμα ειναι τι??????????????????????

Μενω επαρχια-νησι,δεν με ενδιαφερουν τα ταξιδια,ουτε τα τρελα γκιαζια,η μηχανη θα δουλευει κατα κυριο λογο Απριλιο-Οκτωβριο και θελουμε να ειναι :οικονομικη(βενζινα,ασφαλειες,τελη κυκλοφοριας,συντηρηση),απαραιτητος διακαβαλο(προσωπο 55κιλα) και μεταχειρισμενη εως 2500ευρω.

αποριπτοναι:μηχανες του στυλ ninja

σκεψεις: cbf250,kle 500,freewind

το cbf μου αρεσει παρα πολυ αλλα δε ξερω πως θα ανταπεξελθει στο δικαβαλω και με αγχωνει η θεση του σωματος

το kle εχω ακουσει μπερδεματα με τη σελα του αλλα και οτι τρωει

το freewind.......αχ το καραγουσταρω και το χω βρει απο ιδιωτη σε καλη τιμη και μελιγα χιλ και αριστη κατασταση αλλα 99' μοντελο ρε παιδια και με αγχωνει.

Ισψς οι επιλογες μου δε ταιριαζουν και πολυ αλλα τα χω παιξει

Τα scooter τωρα μαρεσουν παρα πολυ καποια αλλα ρε παιδια απο φιλους εκανα βολτα 2-3 φορες αλλα δε ξερω κατι με μαγκωνε.δεν μαρεσε που δεν αλλαζα ταχυτητα,δε μαρεσε που δε δουλευα τα ποδια,ξενερωνα που ακουγα τον ηχο της μηχανης σε μια συνεχη ροπη..δε ξερω

προτασεις για μηχανη,κραξιμο,συμβουλες ολα δεκτα.
ευχαριστω απο τωρα και μπραβο για τη βοηθεια που δινεται εδω μεσα και χρονια πολλα σε ολους

McGyver
27/12/2012, 19:29
Transalp.

Drake Ramore
27/12/2012, 19:34
Transalp

MikeG
27/12/2012, 19:37
BMW F650GS μονοκίλυνδρο

AUFGEBRACHT
27/12/2012, 19:51
Από αναβάτες KLE έχω ακούσει τα τρισχειρότερα για τη σέλα τους πράγματι, νομίζω πως οι προτάσεις που έγιναν (Transalp-BMW) είναι άριστες για την αναζήτησή σου. Ως κάτοχος του μονοκύλινδρου BMW και με ίδιο ύψος σχεδόν μ' εσένα, όσον αφορά την κατανάλωση (ιδιαίτερα το δίμπουζο μοντέλο από 2004+) είναι άριστη, ενώ και τα service της είναι οικονομικότατα.

KAGOURO
27/12/2012, 20:10
transalp

lspiros
27/12/2012, 20:30
XT 600 για να μην εχεις συντηρηση δικυλινδρου.σκυλι δεν καιει τιποτα,καλες τιμες,απειρα βελτιωτικα after market,πωλειτε σαν ζεστο ψωμι,ειναι yamaha και γουσταρουμε βρε αδερφε...:wave2:

KostasV2
27/12/2012, 20:31
Αν δεν απατώμαι, το Freewind έχει και ρυθμιζόμενο ύψος σέλας...

Translatoras
27/12/2012, 21:10
Αν δεν απατώμαι, το Freewind έχει και ρυθμιζόμενο ύψος σέλας...

Το ύψος της σέλας αλλάζει από την ανάρτηση και όχι την ίδια τη σέλα.

Αλλάζει η θέση που πιάνει το μοχλικό επάνω στο πίσω αμορτισέρ και χάνεις/κερδίζεις 3 ποντάκια.

Είχα ένα κοντά 4 χρόνια (1997-2001). Μόνο καλά λόγια θα πω για το συγκεκριμένο μηχανάκι.

Bradipous
27/12/2012, 21:59
xt660 :D

devil's animal
27/12/2012, 22:51
xt660 λεω και εγω για τους εξης λογους:

ειναι μονοκυλνδρο, αρα πιο φτηνο σε συντηρηση σε σχεση με ενα 2κυλινδρο..
ειναι μοντερνο εμφανισιακα (δεν εχει αλλαξει το μοντελο και βρισκεις μεχρι και του 07 μοντελο με τα λεφτα που θες)...
εχει σχετικα καλο γκαζακι για τα κυβικα του και δεν θα σε προβληματισει ακομα και δικαβαλο και τιγκα φορτωμενο με πραγματα...
εχει μοσχοπουλησει και μπορεις να βρεις τα παντα και σε καλες τιμες...
αθραυστος κινητηρας που θελει μονο λαδακι και τυπικη συντηρηση χωρις να σου βγαζει χαζοβλαβες...

καλοριζικο.
:wave2:

MG-KTiNoS
27/12/2012, 23:12
660...

Bradipous
27/12/2012, 23:13
xt660 λεω και εγω για τους εξης λογους:

ειναι μονοκυλνδρο, αρα πιο φτηνο σε συντηρηση σε σχεση με ενα 2κυλινδρο..
ειναι μοντερνο εμφανισιακα (δεν εχει αλλαξει το μοντελο και βρισκεις μεχρι και του 07 μοντελο με τα λεφτα που θες)...
εχει σχετικα καλο γκαζακι για τα κυβικα του και δεν θα σε προβληματισει ακομα και δικαβαλο και τιγκα φορτωμενο με πραγματα...
εχει μοσχοπουλησει και μπορεις να βρεις τα παντα και σε καλες τιμες...
αθραυστος κινητηρας που θελει μονο λαδακι και τυπικη συντηρηση χωρις να σου βγαζει χαζοβλαβες...

καλοριζικο.
:wave2:

Επισης ειναι ψηλο και ανετο ειδικα το R (ον - οφ γαρ) οτι πρεπει για το νησι..

yannis24
27/12/2012, 23:13
Transalp

Bowleno
28/12/2012, 00:45
Aprilia pegaso strada :D
φοράει τον κινητήρα του ΧΤ660 και απείρως πιο άνετο από αυτό....
Αλλιώς πάρε ποδήλατο :p

Lioulios
28/12/2012, 01:33
1000 φορές το 600 παρά το καινούριο 660 στα ΧΤ.

Για τα ζητούμενα του φίλου ,νομίζω απο μονοκύλινδρα το bmw και το ΧΤ 600 .Απο 2κλυλινδρα χαλαρά το φρηγουιντ .
...Το τρανσάλπ ρε πατριώτες δεν καίει πολύ ;

Πολυμήχανος
28/12/2012, 01:38
Απο 2κύλινδρα χαλαρά το φρηγουιντ

:eek:

Lioulios
28/12/2012, 01:42
Mη βαράς . μου ξεφυγε ...

Sapadak
28/12/2012, 07:48
xtx ή fmx

devil's animal
28/12/2012, 15:32
1000 φορές το 600 παρά το καινούριο 660 στα ΧΤ.



γιατι?

κωστας
28/12/2012, 18:29
παιδια ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και το ενδιαφερον σας.το cbfακι κανενας ρε παιδια? να σας ενημερωσω οτι εχει μπει στο παιχνιδι και το
kawasaki to er-5(500cc-δικυλινδρο).τι λετε γι'αυτο?

panavour
28/12/2012, 21:02
Αμα ειναι να πας για cbf 250 τοτε κοιτα σοβαρα το cb500 της ΗΟΝDA.
58 αλογατα δικυλινδρο,με απαραμιλλη ποιοτητα και αξιοπιστια HONDA ,δεν σπαει,δεν χαλαει,δεν κλεβεται,και το κυριωτερο,με κοινο που το αγοραζει,πιο ωριμο και λιγοτερο καγκουροειδες απο τους κατοχους XT επειδη θα το αγορασεις μεταχειρισμενο απο τους προαναφερθεντες.
Το κυριο μειονεκτημα του Ο ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ και αυτο μονο σε περιπτωση τρακας η πτωσης γιατι αλλοιως σπανια θα χρειαστης κατι λογω βλαβης

KeLeYTiS
28/12/2012, 21:47
Αν μου ελεγες να παρω ενα απο τα μηχανακια που προταθηκαν και να πηγαινα διακοπες δικαβαλος θα διαλεγα το ΧΤ600

Το ειχα το εδωσα και ξαναπηρα το ιδιο γιατι ειναι το καλυτερο παπι

yianyian
28/12/2012, 23:45
το freewind.......αχ το καραγουσταρω και το χω βρει απο ιδιωτη σε καλη τιμη και μελιγα χιλ και αριστη κατασταση αλλα 99' μοντελο ρε παιδια και με αγχωνει.

Τι συζητάμε?? Να πάρεις αυτό που γουστάρεις φίλε...και ξαφνικά θα ξεχάσεις καταναλώσεις, τέλη, σέλα, όλα.
Υπάρχουν χιλιάδες μηχανάκια του '99 που κυκλοφορούν και επειδή τα γουστάρουν οι ιδιοκτήτες τους τα βλέπουν και τα νιώθουν ολοκαίνουργια.

Και όπως παρατήρησες, είπα δύο φορές το "γουστάρουν" σε μια πρόταση...τυχαίο?

Bowleno
29/12/2012, 03:15
παιδια ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και το ενδιαφερον σας.το cbfακι κανενας ρε παιδια? να σας ενημερωσω οτι εχει μπει στο παιχνιδι και το
kawasaki to er-5(500cc-δικυλινδρο).τι λετε γι'αυτο?

Το ER-5 το είχα για 5 χρόνια, σκυλί μαύρο, δεν καταλαβαίνει Χριστό θέλει μόνο τα βασικά (και ένα φίλτρο βενζίνης....) από τα καλύτερα μηχανάκια που είχα ποτέ
αν και ξεπερασμένο πια σήμερα λόγω κυρίως του ταμπούρου πίσω (αν και δεν δημιουργεί πρόβλημα στο φρενάρισμα)
Αν βρεις κάποιο καλοσυντηρημένο 5ετιας με τιμή κοντα και λίγο κάτω απο 2 χιλιάρικα πάρτο...

TROOPER
29/12/2012, 09:56
τρανσαλπ
χτχ 660
χτ600
κλε 500
φριγουιντ
fmx

οτι και αν παρεις θα εισαι μεσα ;)

Drake Ramore
29/12/2012, 10:12
Ναι μωρέ, αυτο που ειπε ο trooper. Οι διαφορές στα παραπάνω μοντέλα υπάρχουν, αλλά για έναν άπειρο ακόμη μοτοσυκλετιστή, δεν θα κάνουν κάποια διαφορά.

Σαν καλύτερες προτάσεις εγω ξεχωρίζω τρανσαλπ και f650gs. Οχι τιποτα αλλο, αλλά επειδή σκέφτομαι τα κιλά σου. Θα δεινοπαθήσεις στις άλλες σέλες. Εισαι χοντρός (μην το πάρεις προσβλητικά) και σε αυτά τα κιλά ούτε η σέλα του KLE θα σε βολέψει, ούτε του Freewind, ούτε του FMX, ούτε πολύ περισσότερο τα στρητάκια που σκέφτεσαι και θα βρίσκει η κοιλιά στο ντεπόζιτο και θα ζορίζεσαι.

Για οδήγηση περισσότερο εντός πόλης και αν ενδιαφέρεσαι και για την κατανάλωση τότε f650gs.
Για οδήγηση σε ταξίδι και δικάβαλο και με λιγότερους κραδασμους, τότε τρανσαλπ.

Ιδανικό για την περίπτωση σου ειναι και το vstrom, αλλά με τα λεφτά που διαθέτεις δεν παίζει.

KostasV2
29/12/2012, 10:56
Σαν καλύτερες προτάσεις εγω ξεχωρίζω τρανσαλπ και f650gs. Οχι τιποτα αλλο, αλλά επειδή σκέφτομαι τα κιλά σου. Θα δεινοπαθήσεις στις άλλες σέλες. Εισαι χοντρός (μην το πάρεις προσβλητικά) και σε αυτά τα κιλά ούτε η σέλα του KLE θα σε βολέψει, ούτε του Freewind, ούτε του FMX, ούτε πολύ περισσότερο τα στρητάκια που σκέφτεσαι και θα βρίσκει η κοιλιά στο ντεπόζιτο και θα ζορίζεσαι.

Νομίζω ότι υπερβάλλεις. Κι εγώ στα ίδια κιλά είμαι (αν και αρκετά ψηλότερος) και έχω κάνει πάνω από 70.000χλμ με το Bros χωρίς προβλήματα άνεσης, ακόμα και σε ταξίδια...

Drake Ramore
29/12/2012, 11:26
Νομίζω ότι υπερβάλλεις. Κι εγώ στα ίδια κιλά είμαι (αν και αρκετά ψηλότερος) και έχω κάνει πάνω από 70.000χλμ με το Bros χωρίς προβλήματα άνεσης, ακόμα και σε ταξίδια...

Αν είσαι αρκετά ψηλότερος η σπονδυλική σου στήλη έχει κατασκευή για περισσότερα κιλά. Στο 1,73 με 110 κιλά θεωρείται κάποιος υπέρβαρος, η σπονδυλική του στήλη και εν γένη ο σωματότυπος του δεν ειναι για να στηρίζει τέτοιο βάρος. Κι ο Φασούλας ειναι 125 κιλά, αλλά ειναι και 2.13 σε υψος.

Απο εκει και πέρα δεν ειπα οτι δεν μπορεί να κάνει ταξίδι. Ταξίδι κάνεις και με παπακι αν θες. Ειπα οτι σε σχεση με τις παραπάνω θα δεινοπαθήσει σε μακρυνα ταξίδια. Είναι κάτι που έχω διαπιστώσει αφου έχω αλλάξει 5 γυμνά στρητ και 3 ον οφ, μεταξύ και αλλών κατηγοριών, στην πάροδο των ετών. Ειπε οτι θέλει να πηγαίνει ταξιδια δικαβαλος στο πρωτο του ποστ. Οπως και να το κάνουμε ένα γυμνο στρητ μοντέλο δεν ειναι η ιδανική μοτοσυκλέτα για δικάβαλα ταξίδια. Ασχετα αν κάποιοι φτάνουν με τέτοια στην Σιβηρία.


Υ.Γ Κι εγώ υπέρβαρος είμαι, οπότε γνωρίζω για τι πράγμα μιλάω.

KostasV2
29/12/2012, 11:59
Αν είσαι αρκετά ψηλότερος η σπονδυλική σου στήλη έχει κατασκευή για περισσότερα κιλά. Στο 1,73 με 110 κιλά θεωρείται κάποιος υπέρβαρος, η σπονδυλική του στήλη και εν γένη ο σωματότυπος του δεν ειναι για να στηρίζει τέτοιο βάρος. Κι ο Φασούλας ειναι 125 κιλά, αλλά ειναι και 2.13 σε υψος.

Απο εκει και πέρα δεν ειπα οτι δεν μπορεί να κάνει ταξίδι. Ταξίδι κάνεις και με παπακι αν θες. Ειπα οτι σε σχεση με τις παραπάνω θα δεινοπαθήσει σε μακρυνα ταξίδια. Είναι κάτι που έχω διαπιστώσει αφου έχω αλλάξει 5 γυμνά στρητ και 3 ον οφ, μεταξύ και αλλών κατηγοριών, στην πάροδο των ετών. Ειπε οτι θέλει να πηγαίνει ταξιδια δικαβαλος στο πρωτο του ποστ. Οπως και να το κάνουμε ένα γυμνο στρητ μοντέλο δεν ειναι η ιδανική μοτοσυκλέτα για δικάβαλα ταξίδια. Ασχετα αν κάποιοι φτάνουν με τέτοια στην Σιβηρία.


Υ.Γ Κι εγώ υπέρβαρος είμαι, οπότε γνωρίζω για τι πράγμα μιλάω.

Γενικά δεν διαφωνούμε, μόνο που ο τρόπος που το έθεσες είναι σαν να του λες ότι μόνο με Goldwing μπορεί να κάνει ταξίδι.
Λίγο πολύ όλα τα μηχανάκια που έχουν αναφερθεί είναι κατάλληλα για τη χρήση που τα θέλει ο Κώστας imo, κι αν στην τελική κάποια σέλα δεν είναι αρκετά άνετη, κι αυτό διορθώνετα με αλλαγή αφρώδους...

harris_x
04/01/2013, 22:45
xt ή gs