PDA

View Full Version : Βελτίωση μοτερ Yamaha DT 200R



crfouras
27/12/2012, 23:16
Γεια χαρα σε ολους! Ειμαι κατοχος ενος Yamaha DT 200R, μοντελο ΄94. Εχω κανει μαζι του πανω απο 150.000 και το μονο μεχρι τωρα που του ειχα δωρίσει ηταν μια ντουζινα πιστονια! Ωστοσο πριν καιρο αποφασισα να αναβαθμισω το μοτερ του και απευθύνθηκα σε ματορα της περιοχης με σκοπο να γινουν οι απαραιτητες ενεργιες αναβαθμισης του!
Δυστυχως το προτζεκτ δεν απεδωσε τα αναμενόμενα!!! και εξηγουμε!!! Αλλαχτηκε πιστονι-ελατηρια, δισκους συμπλεκτη-ελατηρια, γραναζια-αλυσιδες, φορεθηκε ενα reed v-force, κατεργηθηκε το YPVS......., φορεσαμε μια ολοσωμη gianneli......κ αλλα που ισως δεν θυμαμαι κ δεν συγκρατησα.......αλλα δυστυχως το αποτελεσμα δεν ηταν το αναμενομενο!!!!
Αυξηση ισχυος, θα ελεγα μηδενικη......το μοτερ γενικα δεν ανεβαζει στροφες......δεν ανεβαζει χλμ-τρα......και φαινεται να σερνεται μολις κουμπωσω 4-η κ επανω. Φυσικα με τον μαστορα δεν καταφερα να βγαλω ακρη κ να αναλαβει να βελτιωσει την κατασταση κ αποδοση του μοτερ.......κ απογοητευτηκα!!!!
Ετσι ψαχνω κ ρωτα....αν γνωριζει κανεις καποιον μαστορα τον οποιο μπορω να απευθυνθω, ο οποιος να ασχολειται με τα διχρονα μοτορια κ να αναλαβει να το φερει εν ζωη παλι????
Σκεφτομαι μεχρι κ αντικατασταση μοτερ, αν ταιριαζει απο κατι.......αλλα ειναι κριμα γιατι εχουνε πεσει ηδη λεφτα στο υπαρχων μοτερ και θα ηθελα απλα να φτιαχτει οπως πρεπει για να ξυριζει κ παλι!!!!
Ευχαριστω!!!!!

papadon
31/12/2012, 19:39
Τσέκαρε πρώτα αν είναι καλά ρυθμισμένο το καρμπυρατέρ του(βγάλσιμο μπουζάκι κλπ).
Το επόμενο είναι να του πάρεις μια συμπίεση για να δείς αν όντως έχεις καλά ελατήρια.
Αν βλέπεις οτι παρ'όλα αυτά δεν ανεβάζει στροφές κοίταξε την κατάργηση του YPVS που αναφέρεις, μπορεί κάτι να πηγαίνει στραβά από εκεί.
Αν ούτε αυτό...τότε μόνο τα ρεύματα σου μένουν να ελέγξεις.
Έχε πάντως στο νου σου οτι για να βελτιώσεις τη λειτουργία ενός δίχρονου κινητήρα θα πρέπει να γνωρίζεις τα χαρακτηριστικά λειτουργίας του και να επεμβαίνεις με βάση τις παραμέτρους που θέλεις να αλλάξεις( port timing, ignition advance, αύξηση ή μείωση συμπίεσης, squish band, τύπος θαλάμου καύσης, τύπος εισαγωγής, εξάτμιση, καρμπυρατέρ κλπ κλπ κλπ) και με γνώση του τι μπορείς και τι θέλεις να πετύχεις. Συνήθως οι λύσεις του τύπου "Μάστορα θέλω καρμπυρατέρ και εξάτμιση και να μου κάνεις το μοτέρ να σκοτώνει" δεν αποδίδουν τα αναμενόμενα...
Κάποια βιβλία που θα βρείς online και αν και παλιά θα σε βοηθήσουν να αποκτήσεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για το θέμα είναι:
-"The basic design of two stroke engines" του Gordon P. Blair
-"Two stroke tuner's handbook" του Gordon Jennings
Υπάρχουν πολλά ακόμα βιβλία, αλλά και paper που αναφέρονται σε τέτοια θέματα, όσο ψάχνεις βρίσκεις..
Αν ψάξεις κάτι και δεν το βρείς, μπορώ να σου το στείλω και σε pdf.
Ελπίζω να βοήθησα και καλή χρονιά να έχουμε.

panos farmer
05/01/2013, 19:18
Να φτιαξεις το YPVS