PDA

View Full Version : AfterMarket για Yamaha DT 200



AgelosEXP
29/12/2012, 21:40
Παιδεία επειδή το μηχανάκι το τελέιωσα τελικά μηχανικά. Ήρθε η ώρα για την αναβαθμισή του εξωτερικά και δεν ξέρω τι ακριβώς μπορώ να βάλω και που μπορώ να τα βρώ, οπότε θέλω την βοηθειά σας.
Σκοπός είναι να βάλω χρήσιμα και ωραία πράγματα πάνω στη μηχανή, με μικρό κόστος λόγο της enduro-χρήσης.

Το μηχανάκι είναι Yamaha DT 200


277900

Εχω βρει τα παρακάτω aftermarket

http://www.patronos.gr/uploads/image/%CE%91%CE%9E%CE%95%CE%A3%CE%9F%CE%A5%CE%91%CE%A1%20%CE%9C%CE%9F%CE%A4%CE%9F/PLASTIC%20PARTS/Maska%20ENDURO%20DHH%2025W%20WHT.JPG


http://www.patronos.gr/uploads/image/%CE%91%CE%9E%CE%95%CE%A3%CE%9F%CE%A5%CE%91%CE%A1%20%CE%9C%CE%9F%CE%A4%CE%9F/PLASTIC%20PARTS/Laspotiras%20me%20LED%20CLR.JPG


http://www.patronos.gr/uploads/image/%CE%91%CE%9E%CE%95%CE%A3%CE%9F%CE%A5%CE%91%CE%A1%20%CE%9C%CE%9F%CE%A4%CE%9F/GRIP/GRIPS%20Street%20Metal%20BLC%20Closed.JPG


Θέλω να ρωτήσω επίσεις εαν ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ grafics.
Για παραδειγμα ---> http://www.patronos.gr/uploads/image/%CE%91%CE%9E%CE%95%CE%A3%CE%9F%CE%A5%CE%91%CE%A1%20%CE%9C%CE%9F%CE%A4%CE%9F/BB%20AYTOKOLLHTA%20ENDURO%20%20MX/BB%20std%20set%20GAS%20GAS.JPG


Και ΤΕΛΟΣ που μπορώ να βρω ένα ΤΕΛΙΚΟ pro circuit (factory ή οχι)
π.χ. --> http://www.psndealer.com/powersportsdlr/images/ec0450/520002.jpg

Lioulios
29/12/2012, 21:49
Άμα το θες για εντουροχρίση , δεν χρειαζεσαι τιποτα ....Έτοιμος !!

Λάστιχα μόνοι δεν ξέρω αν έχεις σκοπό να βάλεις και δες και για κανα χευγάρι μτχ χούφτες . Αυτα !!

ΤΕλείως ανόφελο τέτοια εξατ/ση σε τέτοιο μηχανακι . Δεν θα πάρεις και τίποτα το αξιόλογο από δύναμη .

Να ειχες κανα μεγάλο και έβαζες και από τους λαιμους οκ . Όλα αυτά που θες ,σου είναι άχρηστα ειδικά αν είναι μηχανακι που το θες για να μαθεις το βουνο .

AgelosEXP
29/12/2012, 23:02
Άμα το θες για εντουροχρίση , δεν χρειαζεσαι τιποτα ....Έτοιμος !!

Λάστιχα μόνοι δεν ξέρω αν έχεις σκοπό να βάλεις και δες και για κανα χευγάρι μτχ χούφτες . Αυτα !!

ΤΕλείως ανόφελο τέτοια εξατ/ση σε τέτοιο μηχανακι . Δεν θα πάρεις και τίποτα το αξιόλογο από δύναμη .

Να ειχες κανα μεγάλο και έβαζες και από τους λαιμους οκ . Όλα αυτά που θες ,σου είναι άχρηστα ειδικά αν είναι μηχανακι που το θες για να μαθεις το βουνο .

Ένα λαστιχάκι μόνο θέλω πίσω γιατί το έλιωσα απο μπάντες και ρόλινγκ :P
Απλός θέλω να το φτιάξω λίγο εξωτερικά γιατί είναι πάρα πολύ απλό και δεν έχει τίποτα το ξεχωριστό πάνω του.
Παραμόνο φυσικά δύναμη ;) 147 χιλιόμετρα τελική (κοντερίσια) :D

Πιστεύω πως καταλαβαίνεις. Εφόσων ειναι εσωτερικά μια χαρά (βασικά μόνο μια πατέντα στην βαλβίδα ροπής έχω κάνει να είναι πάντα τέρμα επειδη δεν έω το μοτεράκι και τις ντίζες ακόμα) θέλω να το φτιάξω με μικρό κόστος και εξωτερικά με πράγματα που δεν θα σπάσουν ξέρω γω πάνω σε μια απλή εντουράδα :) Καταλαβαίνεις! :)

ale3is
30/12/2012, 00:10
Οπως λεει και ο σιμφορουμιτης lioulios απο πανω δεν χρειαζεσαι αυτα που αναφαιρι οπως το τελικο και τα λοιπα .Για το βουνο επιδη βγαινω και εγς και εμαθα καποια πραγματα χρειαζεσαι πανω απο ολα λαστοιχα και μετα δυναμη .. Επισης συνφονω οτι θα πρεπει να παρεις χουφτες γιατι κανουν πολυ δουλεια σε προστατευουν απο τα κλαδια . Με την εξωτερικη εμφανιση που λες ειχα και εγω προβλημα με το dtακι μου δεν μου αρεσε μου φαινοταν ασχημο και για αυτο μετα πηγα και του εβαλα αυτοκολητα μασκες φτερα τελικο arrow το ειχε βαλει ο προηγουμενος και αλλα που μπορει να ξεχασα εγινε οντως πιο ομορφο αλλα δεν χρειαζοταν να τα κανω τζαμπα λεφτα αφου το ηθελα για το βουνο ...Κανε οτι θες σε θεματα εμφανισης ..

Aνεμος
30/12/2012, 03:07
Καλησπέρα και απο εμένα

Α. Εαν το μηχανάκι είναι το μοναδικό σου μέσο απο 'οτι καταλαβαίνω :

1.Βάλε μια μάσκα με μεγαλύτερο φανάρι , όπως αυτή που φόραγαν τα παλιότερα Husaberg ,EXC 2002. Είναι σημαντικό να έχει καλύτερα φώτα αυτό το μηχανάκι.

2.λύσε πλαστικά, τεπόζιτο,σέλα και κάνε τα ενα καλό μπάνιο.Μετά κάνε το υπόλοιπο μηχανάκι ενα μπάνιο,με προσοχή σε γυμνά καλώδια λόγω πολυκαιρίας.Είναι τσάμπα,προλαβαίνει ζημιές γιατι βλέπεις απο κοντά διαφορα μέρη του μηχανακίου πλυμένα και καθαρά και κάνει θαύματα στην εμφάνιση.

3.Λύσε και καθάρισε καρμπυρατέρ (ή βρές κάποιον να το κάνει) και έλεγξε το λαστιχο που το συνδέει με το φιλτροκούτι.
Ως παλιό δίχρονο , το καρμπυρατέρ θα εκτιμήσει ένα καθάρισμα/ρύθμισμα,άλλαγμα ζιγκλέρ/βελόνα, ειδικά αν δεν έχουν γίνει ποτέ

4. Δέξου να πληρώσεις όποιον κάτσει να κάνει το καθάρισμα/ρύθμισμα.Σε περίπτωση αφραγκίας υποχρεωτικό κέρασμα ρακές

5.Άλλαξε μπουζί (NGK BR 9ES)..
Το μπουζί καμιά φορά λαδώνει,ειδικά αν βάζεις σκατόλαδο, συχνή αλλαγη και κουβάλα και ένα μαζί σου παρέα με μπουζόκλειδο.

6.βάζε σχετικά καλό λάδι,όχι τα μιξάκια απο τα βενζινάδικα.

7.Σημαντικότερο όλων : Φτιάξε οπωσδήποτε το YPVS,ακόμα και αν θα είναι το μόνο πράγμα που θα κάνεις.Το μηχανάκι δεν δουλεύει σωστά χωρίς αυτό.Εαν η βαλβίδα είναι πάντα κλειστή,εχεις γκάζι γραμμικό και ροπή απο χαμηλά αλλα χάνει στα ψηλα.Εάν η βαλβίδα είναι τέρμα ανοιχτή,όπως λες οτι την έχεις,το μοτεράκι αδειάζει απο ροπή και γκάζι στα χαμηλα, σέρνεται και κάνει έντονο σκαλί στην απόδοση όταν ανέβουν οι στροφές.Ο αναβάτης έχει την ψευδαίσθηση οτι το μηχανάκι στα ψηλά ρίχνει σε F16,αλλα δυτυχώς μένει με την ψευδαίσθηση.Το DT είναι γαμώ τα ωραία σχολεία με όσο γκάζι χρειάζεται και τίποτα παραπάνω.Το να μπλέξεις με εξατμίσεις ,θυρίδες,καρμπυρατέρ απο πυρηνικό υποβρύχιο κτλ το μόνο που θα κάνει είναι να χαλάσει ένα ισορροπημένο(κάποτε-όταν βγήκε απο το εργοστάσιο) σύνολο.
Εαν ψήνεσαι κάνε το καινούριο σε εργοστασιακή μορφή και θα καταλάβεις. ;):smokin:

8.Για τον παραπάνω λόγο,δεν αξίζει να χώσεις λεφτά για εξατμίσεις κτλ. Καταλαβαίνω πως μάλλον είναι το μόνο σου όχημα και γουστάρεις να το έχεις τσίλικο , αλλα αφού θες να μπαίνεις και χώμα και πολύ καλά θα κάνεις αφού θα μάθεις να οδηγάς , αντιμετώπισε το DTάκι σαν εκπαιδευτικό όχημα/εργαλείο που θα σε κάνει καλύτερο οδηγό . Είναι προτιμότερο να κάνεις αυτά που σου λέω παραπάνω που στην ουσία είναι συντήρηση της μοτό και τζάμπα ή σχεδόν τζάμπα και τα ρέστα που θα σου μείνουν να τα κάνεις βενζίνες και λάστιχα. Θα ευχαριστηθείς το μηχανάκι για τον σκοπό που φτιάχτηκε χωρίς το άγχος μην χαλάσεις την Pro circuit και θα μάθεις πράγματα.

Β.Και αφού θα θέλεις να κάνεις και χώμα μαζί του

1.Λίγη προσοχή στις αναρτήσεις θα βελτιώσει την κατάσταση, ειδικά και πάλι αν δεν έχει γίνει ποτέ. Λάδια και άλλα ελατήρια μπροστά είναι μια καλή βελτίωση με σχετικά μικρό κόστος.Εαν σε τρώει η τσέπη σου,μέχρι και άλλο μπροστινό απο το car βρίσκεις.

2.Αλλαξε τακάκια με κάτι σκληρότερο.

3.Ενα ζευγάρι χούφτες είναι πολύ καλή ιδέα για προστασία των χεριών και ικανοποιεί και την συνθήκη της εμφανισιακής βελτίωσης που έχεις θέσει.Ειδικά αν συνδυαστεί με την μάσκα απο Husaberg/EXC που λέγαμε νωρίτερα το εμπρός μέρος αλλάζει σημαντικά προς το ομορφότερο/χρηστικότερο.

4.εαν το μενού περιλαμβάνει συχνά χώμα,βρίσκω τα Pirelli MT 21 αρκετά ωραία λάστιχα για αυτό το μηχανάκι.

Το σημαντικότερο όλων, ευχαριστήσου το μηχανάκι που έχεις,πιές του το αίμα.Μάθε να το οδηγείς στο χώμα,να λασπώνεσαι μαζί του,να πέφτεις,να στρίβεις, να σκαρφαλώνεις και να πηγαίνεις αξέχαστες χωματινες βόλτες.Οι εμπειρίες αυτές θα σε ξεχωρίσουν σαν άνθρωπο περισσότερο απο το καλύτερο factory effex σετ αυτοκόλλητων. Επιδείκνυε τις γρατζουνιές που θα έχεις κάνει με περηφάνια.Είναι σημάδια του πολέμου κατά της αποχαύνωσης του καναπέ και αποδείξεις οτι μπορείς να περνάς καλά χωρίς το factory εργαλείο.Στον εαυτό σου πρώτα και τους άλλους....

Τί σε νοιάζει για τους άλλους αφου εσύ έχεις πιάσει το νόημα?:wave2:

AgelosEXP
30/12/2012, 12:19
Καλησπέρα και απο εμένα

Α. Εαν το μηχανάκι είναι το μοναδικό σου μέσο απο 'οτι καταλαβαίνω :

1.Βάλε μια μάσκα με μεγαλύτερο φανάρι , όπως αυτή που φόραγαν τα παλιότερα Husaberg ,EXC 2002. Είναι σημαντικό να έχει καλύτερα φώτα αυτό το μηχανάκι.

2.λύσε πλαστικά, τεπόζιτο,σέλα και κάνε τα ενα καλό μπάνιο.Μετά κάνε το υπόλοιπο μηχανάκι ενα μπάνιο,με προσοχή σε γυμνά καλώδια λόγω πολυκαιρίας.Είναι τσάμπα,προλαβαίνει ζημιές γιατι βλέπεις απο κοντά διαφορα μέρη του μηχανακίου πλυμένα και καθαρά και κάνει θαύματα στην εμφάνιση.

3.Λύσε και καθάρισε καρμπυρατέρ (ή βρές κάποιον να το κάνει) και έλεγξε το λαστιχο που το συνδέει με το φιλτροκούτι.
Ως παλιό δίχρονο , το καρμπυρατέρ θα εκτιμήσει ένα καθάρισμα/ρύθμισμα,άλλαγμα ζιγκλέρ/βελόνα, ειδικά αν δεν έχουν γίνει ποτέ

4. Δέξου να πληρώσεις όποιον κάτσει να κάνει το καθάρισμα/ρύθμισμα.Σε περίπτωση αφραγκίας υποχρεωτικό κέρασμα ρακές

5.Άλλαξε μπουζί (NGK BR 9ES)..
Το μπουζί καμιά φορά λαδώνει,ειδικά αν βάζεις σκατόλαδο, συχνή αλλαγη και κουβάλα και ένα μαζί σου παρέα με μπουζόκλειδο.

6.βάζε σχετικά καλό λάδι,όχι τα μιξάκια απο τα βενζινάδικα.

7.Σημαντικότερο όλων : Φτιάξε οπωσδήποτε το YPVS,ακόμα και αν θα είναι το μόνο πράγμα που θα κάνεις.Το μηχανάκι δεν δουλεύει σωστά χωρίς αυτό.Εαν η βαλβίδα είναι πάντα κλειστή,εχεις γκάζι γραμμικό και ροπή απο χαμηλά αλλα χάνει στα ψηλα.Εάν η βαλβίδα είναι τέρμα ανοιχτή,όπως λες οτι την έχεις,το μοτεράκι αδειάζει απο ροπή και γκάζι στα χαμηλα, σέρνεται και κάνει έντονο σκαλί στην απόδοση όταν ανέβουν οι στροφές.Ο αναβάτης έχει την ψευδαίσθηση οτι το μηχανάκι στα ψηλά ρίχνει σε F16,αλλα δυτυχώς μένει με την ψευδαίσθηση.Το DT είναι γαμώ τα ωραία σχολεία με όσο γκάζι χρειάζεται και τίποτα παραπάνω.Το να μπλέξεις με εξατμίσεις ,θυρίδες,καρμπυρατέρ απο πυρηνικό υποβρύχιο κτλ το μόνο που θα κάνει είναι να χαλάσει ένα ισορροπημένο(κάποτε-όταν βγήκε απο το εργοστάσιο) σύνολο.
Εαν ψήνεσαι κάνε το καινούριο σε εργοστασιακή μορφή και θα καταλάβεις. ;):smokin:

8.Για τον παραπάνω λόγο,δεν αξίζει να χώσεις λεφτά για εξατμίσεις κτλ. Καταλαβαίνω πως μάλλον είναι το μόνο σου όχημα και γουστάρεις να το έχεις τσίλικο , αλλα αφού θες να μπαίνεις και χώμα και πολύ καλά θα κάνεις αφού θα μάθεις να οδηγάς , αντιμετώπισε το DTάκι σαν εκπαιδευτικό όχημα/εργαλείο που θα σε κάνει καλύτερο οδηγό . Είναι προτιμότερο να κάνεις αυτά που σου λέω παραπάνω που στην ουσία είναι συντήρηση της μοτό και τζάμπα ή σχεδόν τζάμπα και τα ρέστα που θα σου μείνουν να τα κάνεις βενζίνες και λάστιχα. Θα ευχαριστηθείς το μηχανάκι για τον σκοπό που φτιάχτηκε χωρίς το άγχος μην χαλάσεις την Pro circuit και θα μάθεις πράγματα.

Β.Και αφού θα θέλεις να κάνεις και χώμα μαζί του

1.Λίγη προσοχή στις αναρτήσεις θα βελτιώσει την κατάσταση, ειδικά και πάλι αν δεν έχει γίνει ποτέ. Λάδια και άλλα ελατήρια μπροστά είναι μια καλή βελτίωση με σχετικά μικρό κόστος.Εαν σε τρώει η τσέπη σου,μέχρι και άλλο μπροστινό απο το car βρίσκεις.

2.Αλλαξε τακάκια με κάτι σκληρότερο.

3.Ενα ζευγάρι χούφτες είναι πολύ καλή ιδέα για προστασία των χεριών και ικανοποιεί και την συνθήκη της εμφανισιακής βελτίωσης που έχεις θέσει.Ειδικά αν συνδυαστεί με την μάσκα απο Husaberg/EXC που λέγαμε νωρίτερα το εμπρός μέρος αλλάζει σημαντικά προς το ομορφότερο/χρηστικότερο.

4.εαν το μενού περιλαμβάνει συχνά χώμα,βρίσκω τα Pirelli MT 21 αρκετά ωραία λάστιχα για αυτό το μηχανάκι.

Το σημαντικότερο όλων, ευχαριστήσου το μηχανάκι που έχεις,πιές του το αίμα.Μάθε να το οδηγείς στο χώμα,να λασπώνεσαι μαζί του,να πέφτεις,να στρίβεις, να σκαρφαλώνεις και να πηγαίνεις αξέχαστες χωματινες βόλτες.Οι εμπειρίες αυτές θα σε ξεχωρίσουν σαν άνθρωπο περισσότερο απο το καλύτερο factory effex σετ αυτοκόλλητων. Επιδείκνυε τις γρατζουνιές που θα έχεις κάνει με περηφάνια.Είναι σημάδια του πολέμου κατά της αποχαύνωσης του καναπέ και αποδείξεις οτι μπορείς να περνάς καλά χωρίς το factory εργαλείο.Στον εαυτό σου πρώτα και τους άλλους....

Τί σε νοιάζει για τους άλλους αφου εσύ έχεις πιάσει το νόημα?:wave2:

χαχαχα ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΡΕ ΦΙΛΕ! ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΣ :) ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΞΑΝΑΒΛΕΠΩ ΤΑ AFTERMARKET ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ... ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΑ ΤΑ ΣΠΑΣΩ, ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ DT ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝDURO. ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΜΟΤΑΡΝΤ ΚΑΤΙ ΓΙΝΟΤΑΝ.

ΧΟΥΦΤΕΣ ΕΧΩ ΒΡΕΙ! ΟΠΟΤΕ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΜΑΣΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΛΕΣ. ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΕΠΑΝΩ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΑΛΒΙΔΑ ΡΟΠΗΣ, ΚΑΤΙ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΓΥΡΝΟΥΣΕ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΝΑΜΕ ΠΑΤΕΝΤΑ, ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΞΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΜΟΤΕΡΑΚΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΤΗΝ ΚΟΛΙΣΑΜΕ ΣΕ ΥΨΗΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΓΥΡΝΟΥΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΞΩ ΜΟΝΗ ΤΗΣ. ΓΙΑ ΘΕΜΑ ΡΟΠΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΕ ΘΕΜΑ ΡΟΠΗΣ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΗΔΗΞΩ ΕΝΑ ΛΟΦΑΚΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΓΩ ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΙΜΕΝΩ 10 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΒΑΛΒΙΔΑ ΡΟΠΗΣ ;)

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ !!!!!!!!