PDA

View Full Version : μοτοσυκλετα και κριση



mlv
30/12/2012, 10:34
παλια μεχρι το 2004 ειχαμε επαγγελματικη ενασχοληση με την μοτοσυκλετα στην επαρχια.η επαρχια παντοτε ακολουθησε την αθηνα η τα αστικα κεντρα στις εξελιξεις αρνητικες η θετικες.
κατεληξα να φτιαχνω τα μηχανακια τα οποια ειχα σε ενα φιλο που εχει συνεργειο κοντα στο σπιτι μου.ειχα διαφορα απο το 04 μεχρι σημερα.ξεμεινα με το ιννοβα αυτη τη στιγμη.πηγαινω συχνα στο συνεργειο λοιπον και σαν βολτα κ για αλλα.βιωνω ταυτογχρονα το δραμα του ιδιοκτητη και του πελατη κ νομιζω οτι παρακολουθω μια ταινια τρομου
το συνεργειο αγωνιζεται με νυχια κ με δοντα να κρατηθει.εχει δουλεια αλλα δεν αντεχει να απασχολει υπαλληλο για πολλους λογους οχι μονο οικονομικους.απειρες ωρες εργασιας για να τα καταφερει και πολυ κουραση.δεν λεω αν ειναι καλος η κακος αυτο ειναι σε αλλο επιπεδο
οι πελατες ζουνε το δικο τους δραμα.με τρομο ακουνε για βλαβες που παλιοτερα θα εκαναν φασαρια ποτε θα ειναι ετοιμο το μηχανακι.διπλασια χιλιομετρα για λαδια,φτηνα λαδια,φτηνα λαστιχα,φτηνα ολα.επισκευες εκει που ολα τα αλλαζαν καποτε και εχουν βγει απο τα υπογεια ολα τα μηχανακια απο την δεκαετια του 80 και μετα
τι καταφεραν με αυτο?να καταρρευσει μια αγαπημενη αγορα για τον ελληνα.το μηχανακι του.το παπακι του,η ερωμενη του.πληγωμενες μπουσες,ευνουχισμενα 1000ρια,καταραμμενα κινεζικα τελευταιας κατηγοριας να κυκλοφορανε διπλα διπλα σαν υπνωτισμενα
πικρη ιστορια η μηχανη στην ελλαδα.αντιμετωπιστηκε με μισος απο το κρατος και καχυποψια απο την κοινωνια.κ εκει που ολα αλλαζαν ηρθε η προδοσια
ελπιζω να μειωσουν το φπα στα ειδη ασφαλειας . να παζαρευτε τα παντα στις αγορες σας φιλοι μου
μπροστα μας εχουμε μια νεα δεκαετια του 80 με το παπακι που κυριαρχουσε τοτε και τωρα.
αυτα λοιπον για την κριση...απο μενα

Drake Ramore
30/12/2012, 10:53
Δεν πειράζει, ίσως γίνουμε πλέον σωστοί μοτοσυκλετιστές.
Να μάθουν κάποιοι τι σχήμα έχει ένα κατσαβιδι και πως αλλάζουν τα λάδια. Να μην πουλάνε την τριών ετών μηχανή τους επειδή "πάλιωσε" για να αγοράσουν το καινούριο μοντέλο που είναι ολόιδιο με καινούρια αυτοκόλλητα κλπ.

Ακουγα οτι ο άλλος πήγαινε να αλλάξει λάδια και του χρέωναν σύνολο 90 ευρω με εργασία!
Ρυθμιση βαλβίδων 250 ευρω!
Καθαρισμό καρμπ άλλα τόσα!
...και τα πλήρωνε!:dizzy:

Άντε, καιρός ήταν να στρώσουν και τα συνεργεία. Έχει η οικονομική κρίση τα κακά της, αλλά θα μάθουμε να εκτιμάμε και να μετράμε κάποια πράγματα σωστότερα!

Lioulios
30/12/2012, 11:38
Χ@σ@ μέσα όπως και να το δεις το θέμα .

Καλημέραα !!

boussias
30/12/2012, 17:56
Στο Βέλγιο μου έκανε εντύπωση, πριν απο χρόνια, που κυκλοφορούσαν τόσες παλαιές μηχανές.
Καλύτερα να κρατάμε το παλαιό μοντέλο και να ασχολούμαστε μαζί του σε όσα μπορεί να πιάσει το χέρι μας. Επιπλέον υπάρχει και το ebay για μεταχειρισμένα.
Καιρός να αλλάξουμε. Το Traction control κανείς μας δεν το χρειάζεται (για τις δυνατότητες μας). Χρόνια Πολλά...

Ichigo
30/12/2012, 18:28
Ναι αλλά αν δεν αγοράσουμε κάτι νέο πως θα κινηθεί η αγορά; :smokin:
Έλα και ετοιμάζομαι για gsxf1250 αυτό το χρόνο και ταξιδάκια - αν και το 2013 φαίνεται δυσοίωνο για μένα καθ ότι πλέον είμαι "ακριβός" γαμώ το OPEX τους:sick: - δεν παύω να κοιτάω μπροστά για αυτά που θέλω να πετύχω.

Lioulios
30/12/2012, 18:35
H κρίση τα ΄χει κάνει όλα κ@λ@ς .

Πολλοί δεν άντεξαν και τα πούλησαν . Αλλοι θέλουν να τα δώσουν και δεν βρήσκουν και άλλοι πάλι έβγαλαν και έδωσαν τις πινακίδες .

Άλλοι πάλι..... πιστοί ,προτημούν να φάνε μακαρόνια και τα ρέστα βενζύνη ;)

ποπαϋ
30/12/2012, 19:28
Άλλοι πάλι..... πιστοί ,προτημούν να φάνε μακαρόνια και τα ρέστα βενζύνη ;)

δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

κάποιοι ήδη τρώνε μακαρόνια για πολύ καιρό τώρα και δεν μένουν ρέστα για βενζίνη...

και πιστοί υπάρχουν πολλοί, με ή χωρίς μηχανή ;)

Lioulios
30/12/2012, 19:39
Ναι ρε. και κάποιοι δεν έχουν ούτε νερό να βράσουν τα μακαρόνια .
Ξέρω τι λες ,αλλά .... Είπαμε . Ανωτέρα βία .
Να μαστε καλά .

KRS
30/12/2012, 19:54
Δυστυχώς τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα λέει ο mlv στην επαρχία.Έχω φίλο που έχει συνεργείο και μέχρι πριν 1 χρόνο είχε υπάλληλο.Μου έλεγε ότι του στοιχίζε 60 ευρώ ημερησίως με ικα-σύκα κτλ.Αποτέλεσμα να δουλεύει πλέον μόνος και ο υπάλληλος να επισκευάζει μηχανάκια στο σπίτι του.Ευτύχως είναι από χωριό και βγάζει ένα μεροκάματο.Στο συνεργείο πλέον,πάνε μηχανές μόνο σπρωχτές και φορτωμένες σε κάνα τρέιλερ ή σε κανά αγροτικό.Ευτυχώς ο φίλος το έχει 20 χρόνια και έχει πελατεία από άλλους τρεις νομούς.Έχει ρίξει τις τιμές,που ποτέ δεν πλησίαζαν σε καμιά περίπτωση εκείνες της Αθήνας,η ποιότητα της εργασίας του ήταν και είναι πολύ ανώτερη επίσης απ'αυτές γι'αυτό και καταφέρνει να επιβιώνει.

Drake Ramore

Δεν πειράζει, ίσως γίνουμε πλέον σωστοί μοτοσυκλετιστές.
Να μάθουν κάποιοι τι σχήμα έχει ένα κατσαβιδι και πως αλλάζουν τα λάδια. Να μην πουλάνε την τριών ετών μηχανή τους επειδή "πάλιωσε" για να αγοράσουν το καινούριο μοντέλο που είναι ολόιδιο με καινούρια αυτοκόλλητα κλπ.
+904!!!ήρθε η ώρα να ξεχωρίσει η ήρα από το σιτάρι,να φύγουν οι καιροσκόποι και να μείνουν οι μοτοσυκλετιστές αλλά δυστυχώς παίρνει και τους τελευταίους η μπάλα...λιγότερες βόλτες,ταξίδια,trackdays και ας κάνουμε το σκατό μας παξιμάδι...


boussias

Στο Βέλγιο μου έκανε εντύπωση, πριν απο χρόνια, που κυκλοφορούσαν τόσες παλαιές μηχανές.
Καλύτερα να κρατάμε το παλαιό μοντέλο και να ασχολούμαστε
Φέτος ήρθε για διακοπές στα ενοικαζόμενα μου ένας Ιταλος μ΄ένα fzr100 exup δεν μπορείς να φανταστείς σε τι κατάσταση και πόσο "φορτωμένο" ήταν...

AUFGEBRACHT
30/12/2012, 22:25
Δεν πειράζει, ίσως γίνουμε πλέον σωστοί μοτοσυκλετιστές.
Να μάθουν κάποιοι τι σχήμα έχει ένα κατσαβιδι και πως αλλάζουν τα λάδια. Να μην πουλάνε την τριών ετών μηχανή τους επειδή "πάλιωσε" για να αγοράσουν το καινούριο μοντέλο που είναι ολόιδιο με καινούρια αυτοκόλλητα κλπ.

Ακουγα οτι ο άλλος πήγαινε να αλλάξει λάδια και του χρέωναν σύνολο 90 ευρω με εργασία!
Ρυθμιση βαλβίδων 250 ευρω!
Καθαρισμό καρμπ άλλα τόσα!
...και τα πλήρωνε!:dizzy:

Ώπα, ώπα!!! Από πότε ο σωστός μοτοσυκλετιστής είναι αυτός που κάνει τα service μόνος του; Καταλαβαίνω τί θέλεις να πεις και το θέμα με τα συνεργεία, αλλά από την άλλη συγχώρεσέ με αλλά το ότι εσύ ξέρεις να ρυθμίζεις βαλβίδες και να αλλάζεις λάδια δε νομίζω πως σε κάνει σωστότερο μοτοσυκλετιστή από εμένα ή κάποιον άλλο που δεν καταπιάνεται με τα τεχνικά θέματα. Άντε να δεχτώ τον ορισμό "περισσότερο ολοκληρωμένος", αλλά όχι σωστότερος. Είναι κακό να κρίνουμε από τον εαυτό μας και να θεωρούμε ότι όλοι πρέπει να είναι έτσι. Το ότι εσύ ή κάποιος άλλος το κατέχει δε σημαίνει ότι όλοι πρέπει και ότι είναι ικανοί να τα καταφέρουν εξίσου καλά με εσένα. Υπάρχουν άνθρωποι που "δεν πιάνουν τα χέρια τους" όπως λέει και η έκφραση, άλλοι που δεν τους αρέσει να μουτζουρώνονται, άλλοι δεν έχουν το χρόνο, τη διάθεση, το χώρο, τα εργαλεία να το κάνουν. Εάν δηλ αλλάξω τα λάδια μόνος μου και μετά από άγνοια ή βλακεία πάρω τα λάδια και τα πετάξω στη θάλασσα ή όπου να 'ναι θα είμαι σωστός μοτοσυκλετιστής γιατί τα κατάφερα; Ή άμα είμαι εντελώς άσχετος και άχρηστος και σώνει και καλά θέλω να προσπαθήσω να ρυθμίσω βαλβίδες αλλά καταλήξω να διαλύσω το μοτέρ τί γίνεται;
Ελπίζω να πιάνεις το νόημα των λεγομένων μου, φιλικά πάντα :wave2:

Allst@rf
30/12/2012, 22:38
Ασε μας ρε φίλε, δε ξέρεις να λαδωνεις ούτε τη τη αλυσίδα και σου φταιμε μεις μετά...

:p

AUFGEBRACHT
30/12/2012, 22:45
Ασε μας ρε φίλε, δε ξέρεις να λαδωνεις ούτε τη τη αλυσίδα και σου φταιμε μεις μετά...

:p

Ρε φίλος δεν έχουμε όλοι ΚΤΜ που χαλάνε συνέχεια και αναγκαστικά μαθαίνεις... Εμείς έχουμε αξιόπιστα μοτοσακά...άσε που έχουν άξονα, με ανάγκασες νυχτιάτικα να ψάχνω στο google τί είναι η αλυσίδα και γιατί πρέπει να λαδώνεται...:D

Drake Ramore
30/12/2012, 22:56
Ώπα, ώπα!!! Από πότε ο σωστός μοτοσυκλετιστής είναι αυτός που κάνει τα service μόνος του; Καταλαβαίνω τί θέλεις να πεις και το θέμα με τα συνεργεία, αλλά από την άλλη συγχώρεσέ με αλλά το ότι εσύ ξέρεις να ρυθμίζεις βαλβίδες και να αλλάζεις λάδια δε νομίζω πως σε κάνει σωστότερο μοτοσυκλετιστή από εμένα ή κάποιον άλλο που δεν καταπιάνεται με τα τεχνικά θέματα. Άντε να δεχτώ τον ορισμό "περισσότερο ολοκληρωμένος", αλλά όχι σωστότερος. Είναι κακό να κρίνουμε από τον εαυτό μας και να θεωρούμε ότι όλοι πρέπει να είναι έτσι. Το ότι εσύ ή κάποιος άλλος το κατέχει δε σημαίνει ότι όλοι πρέπει και ότι είναι ικανοί να τα καταφέρουν εξίσου καλά με εσένα. Υπάρχουν άνθρωποι που "δεν πιάνουν τα χέρια τους" όπως λέει και η έκφραση, άλλοι που δεν τους αρέσει να μουτζουρώνονται, άλλοι δεν έχουν το χρόνο, τη διάθεση, το χώρο, τα εργαλεία να το κάνουν. Εάν δηλ αλλάξω τα λάδια μόνος μου και μετά από άγνοια ή βλακεία πάρω τα λάδια και τα πετάξω στη θάλασσα ή όπου να 'ναι θα είμαι σωστός μοτοσυκλετιστής γιατί τα κατάφερα; Ή άμα είμαι εντελώς άσχετος και άχρηστος και σώνει και καλά θέλω να προσπαθήσω να ρυθμίσω βαλβίδες αλλά καταλήξω να διαλύσω το μοτέρ τί γίνεται;
Ελπίζω να πιάνεις το νόημα των λεγομένων μου, φιλικά πάντα :wave2:


Αν προσέξεις το ποστ μου έχω διαχωρίσει την αλλαγή λαδιών και το σχήμα που έχει το κατσαβίδι, από την ρύθμιση βαλβίδων και καρμπ.

Στην πρώτη περίπτωση ναι, η προσωπική μου γνώμη είναι ότι κάποιος που θέλει να λέγεται μοτοσυκλετιστής πρέπει να γνωρίζει τα βασικά. Η αλλαγή λαδιών είναι στα βασικά μιας και πρόκειται για δουλειά που απαιτεί το ξεβίδωμα μια βίδας και μιας τάπας. Αλλιώς τον θεωρώ απλά χρήστη δικύκλου και όχι μοτοσυκλετιστή.

Για την ρυθμιση βαλβιδων όπως βλέπεις δεν το έχω στο σημειο περι σωστότερου μοτοσυκλετιστή, αλλα στο σημείο περί υπερβολικών τιμών που ζητούσαν.Φυσικά και δεν ειναι δουλειά που μπορεί να κάνει ο καθένας χωρίς να κάτσει να διαβάσει και να αποκτήσει μια κάποια εμπειρία. Αυτό δεν είναι μέσα στα βασικά που λέγαμε παραπάνω.

Αλλο το ένα άλλο το άλλο λοιπόν. Η πρώτη πρόταση μιλάει για βασική εργασία που κατα την δική μου γνωμη πάντα όλοι μας πρέπει να γνωρίζουμε (αλλαγή λαδιών, τέντωμα αλυσίδας, αλλαγή υγρών φρένων, φούσκωμα τα λάστιχα κλπ) και η άλλη πρόταση ότι φτάσαμε να πληρώνουμε την αξία ενός μεταχειρισμένου παπιού για να μας ρυθμίσουν βαλβίδες και καρμπ και να το θεωρούμε φυσιολογικό.



Υ.Γ Για τις βασικές εργασίες συντήρησης που αναφέρω παραπάνω δεν χρειάζονται ειδικές γνώσεις, ούτε περίτεχνα εργαλεία. Το να πεταξει κάποιος τα λάδια που εβγαλε στην θάλασσα ειναι όπως ειπες θέμα αγνοιας και βλακειας, αλλά παρόλα αυτά δεν θα χαλάσει την μηχανή του.

Allst@rf
30/12/2012, 23:14
Ρε φίλος δεν έχουμε όλοι ΚΤΜ που χαλάνε συνέχεια και αναγκαστικά μαθαίνεις... Εμείς έχουμε αξιόπιστα μοτοσακά...άσε που έχουν άξονα, με ανάγκασες νυχτιάτικα να ψάχνω στο google τί είναι η αλυσίδα και γιατί πρέπει να λαδώνεται...:D


Ρε ψεύτη έχει η κουδουνιστρα σου άξονα;

Allst@rf
30/12/2012, 23:18
Εγώ δε θεωρώ μοτοσυκλετιστη, κάποιον που δεν κάνει τουλαστιχον tooth: κάτω από 1:10 στα Μέγαρα...

:p

AUFGEBRACHT
30/12/2012, 23:21
Ρε ψεύτη έχει η κουδουνιστρα σου άξονα;

Kολλάς σε κάτι λεπτομέρειες...

Drake Ramore
30/12/2012, 23:23
Εγώ δε θεωρώ μοτοσυκλετιστη, κάποιον που δεν κάνει τουλαστιχον tooth: κάτω από 1:10 στα Μέγαρα...

:p

Ο καθένας έχει τα δικά του μέτρα και σταθμά. Σωστά το βλέπεις από την δική σου οπτική γωνία.:beer:

Allst@rf
30/12/2012, 23:31
Ο καθένας έχει τα δικά του μέτρα και σταθμά. Σωστά το βλέπεις από την δική σου οπτική γωνία.:beer:

:tooth:

Πλάκα μου κανεις;

Ειρωνικά το λέω, γιατί επιμένεις να λες ότι δε θεωρείς μοτοσυκλετιστη κάποιον ο οποίος δε ξέρει να κάνει... ότι έγραψες ότι πρεπει να κάνει τελοσπαντων(μια λέξη :tooth: )...

Drake Ramore
30/12/2012, 23:36
Είναι απλά η προσωπική μου άποψη, δεν προσπαθώ να την επιβάλω σε κανέναν.

Allst@rf
30/12/2012, 23:42
Είναι απλά η προσωπική μου άποψη, δεν προσπαθώ να την επιβάλω σε κανέναν.


Και πολυ καλά κανεις άλλα δε σημαίνει ότι είναι και σωστή, σωστά;

Drake Ramore
31/12/2012, 00:00
Το σωστό ειναι σχετικό.
Το παραδειγμα που εφερες για τα Μεγαρα το έχω ακουσει και απο αλλον, περίπου ίδιο. Οτι κάποιος για να θεωρηθει μοτοσυκλετιστής πρέπει να μπει σε πίστα. Οκ, πιθανόν να ισχύει για κάποιους αυτο και να είναι σωστό. Εσυ το ειπες ειρωνικά βέβαια...
Για αλλους ειναι να γράφεις 50.000 χλμ τον χρόνο με την μηχανη. Για αλλους κάτι αλλο.

Για εμενα και για να την έχω υιοθετήσει σαν αποψη, είναι σωστή για την πάρτη μου. Θεωρω οτι 2-3 βασικά πράγματα για την συντήρηση πρέπει να τα γνωρίζει κάποιος που καβαλάει μηχανή. Η δική μου οπτικη γωνία λεει οτι κάποιος που γνωρίζει αυτά τα βασικά πράγματα έχει μια μηχανη κάτα 80% καλοσυντηρημένη και απολαμβανει και αυτος καλύτερα το μηχανημα του, αλλά νιώθω κι εγώ πιο ασφαλής δίπλα του στους ίδιους δρόμους. Τον θεωρώ μοτοσυκλετιστή. Τωρα αν αυτο ενοχλεί καποιον επειδη δεν κάνει όλα τα παραπάνω και για εμένα δεν είναι μοτοσικλετιστής, τι να κάνουμε; Ας κάνει την καρδιά του πέτρα και ας με γειώσει.Μια γνώμη είναι μόνο, ενός ανθρώπου. Κουράγιο, τι να πω!:p


Υ.Γ Το παλιό μου το αμάξι το έδωσα στην αδερφή μου. Μετά από έναν χρόνο του τίναξε τον κινητήρα. Δεν ήξερε οτι που και που πρέπει να βλέπουμε αν έχει υγρά το ψυγείο, νόμιζε οτι του βάζεις μόνο βενζίνη και σε πάει.

Bowleno
31/12/2012, 13:08
Δεν ήξερε οτι που και που πρέπει να βλέπουμε αν έχει υγρά το ψυγείο, νόμιζε οτι του βάζεις μόνο βενζίνη και σε πάει.

Σαν να μιλάς για την γυναίκα μου :bawl::bawl::bawl:


(ευτυχώς που είμαι εγώ εκεί γιατί αλλιώς......) :cry:

TROOPER
02/01/2013, 09:22
@ Drake Ramore: αν και συμφωνω απολυτα με τη λογικη σου ''εμενα αυτη ειναι η αποψη μου, δεν πιεζω κανεναν να τη δεχτει,ενας απλος ανθρωπος ειμαι και αν δεν το ασπαζεσαι κανε τη καρδια σου πετρα και γειωσε με'' η οποια δειχνει ανθρωπο που απλα λεει τη γνωμη του χωρις να διεκδικει το αλαθητο, παρ' ολα αυτα συμφωνω και με τον Allst@rf που υποστηριζει οτι ''ναι οκ αυττα που λες εσυ αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και σωστα''.

δλδ εγω που οποτε πιανω κατσαβιδι προτου ακομα πλησιασω το μηχανακι αρχιζουν να χαλανε σπειρωματα, να κλωτσανε βιδες, να γδερνονται πλαστικα κλπ (εχω χαρισμα!!) δεν θεωρουμαι μοτοσυκλετιστης απο σενα επειδη θελω να κρατησω το μηχανακι μου σε ενα κομματι?

τον πιτσιρικα που σε κοιταει μεσα απο το αμαξι που πας να προσπερασεις και του τρεχουν τα σαλια δεν τον θεωρεις μοτοσυκλετιστη οταν σε χαιρεταει?

την κοπελια που ασχοληθηκε σε εναν αντροκρατουμενο χωρο με το να μαθει μονη της για προστασια, τεχνικες οδηγησης αλλα δεν ξερει που ειναι το φιλτροκουτι στο ταπεινο της μοτοσακο δεν την θεωρεις μοτοσυκλετιστρια?

δεν περιμενω απαντηση (σε παρακαλω πολυ αληθεια μην δωσεις!!!).δεν τα εγραψα για να σου αλλαξω αποψη!τα εγραψα ως τροφη για σκεψη.:wave2:

sniper
02/01/2013, 10:07
@ Drake Ramore: αν και συμφωνω απολυτα με τη λογικη σου ''εμενα αυτη ειναι η αποψη μου, δεν πιεζω κανεναν να τη δεχτει,ενας απλος ανθρωπος ειμαι και αν δεν το ασπαζεσαι κανε τη καρδια σου πετρα και γειωσε με'' η οποια δειχνει ανθρωπο που απλα λεει τη γνωμη του χωρις να διεκδικει το αλαθητο, παρ' ολα αυτα συμφωνω και με τον Allst@rf που υποστηριζει οτι ''ναι οκ αυττα που λες εσυ αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και σωστα''. δλδ εγω που οποτε πιανω κατσαβιδι προτου ακομα πλησιασω το μηχανακι αρχιζουν να χαλανε σπειρωματα, να κλωτσανε βιδες, να γδερνονται πλαστικα κλπ (εχω χαρισμα!!) δεν θεωρουμαι μοτοσυκλετιστης απο σενα επειδη θελω να κρατησω το μηχανακι μου σε ενα κομματι? τον πιτσιρικα που σε κοιταει μεσα απο το αμαξι που πας να προσπερασεις και του τρεχουν τα σαλια δεν τον θεωρεις μοτοσυκλετιστη οταν σε χαιρεταει? την κοπελια που ασχοληθηκε σε εναν αντροκρατουμενο χωρο με το να μαθει μονη της για προστασια, τεχνικες οδηγησης αλλα δεν ξερει που ειναι το φιλτροκουτι στο ταπεινο της μοτοσακο δεν την θεωρεις μοτοσυκλετιστρια? δεν περιμενω απαντηση (σε παρακαλω πολυ αληθεια μην δωσεις!!!).δεν τα εγραψα για να σου αλλαξω αποψη!τα εγραψα ως τροφη για σκεψη.:wave2: +954 Επίσης δεν είναι σωστοί μοτοσυκλετιστές όσοι πλένονται περισσότερο από μια φορά τη βδομάδα, έχουν κοντό μαλλί, δεν καβαλάνε Χάρλεϋ και δεν πίνουν κάθε πρωί 2 τζακ πριν τον καφέ. Χαλαρώστε.

MG-KTiNoS
02/01/2013, 10:20
+954 Επίσης δεν είναι σωστοί μοτοσυκλετιστές όσοι πλένονται περισσότερο από μια φορά τη βδομάδα, έχουν κοντό μαλλί, δεν καβαλάνε Χάρλεϋ και δεν πίνουν κάθε πρωί 2 τζακ πριν τον καφέ. Χαλαρώστε.

ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΦΙΛΕ ???

Χωρίς τατουάζ μοτοσυκλετιστής γίνεται????
(και όχι 1 έτσι?)
:lol:



υγ
Κάτσε να μείνεις άνεργος 2 3 χρόνια, κάτσε να ρθει η τράπεζα να σου πάρει το μηχανάκι (και όπου να ναι έρχεται) ή το σπίτι κι έλα να μου πεις ΜΕΤΑ πόσο σωστός μοτοσικλετιστής είσαι κι αν θα έχεις κατσαβίδι να σφίξεις οτιδήποτε.
Το αγγούρι τελικά δεν πονάει όταν δε μπαίνει στο δικό σου κώλο
Μπουκόφσκι

Drake Ramore
02/01/2013, 12:45
@ Drake Ramore..............

Δεν θέλεις απάντηση, αλλα μου βάζεις ένα κατεβατό και μετα απαντάνε και άλλοι με ειρωνείες από κάτω σε αυτά που λες. Δηλαδή πως θα γίνει να μην απαντήσω;:p

Θεωρήσατε όλοι σας οτι με το να μην θεωρώ κάποιους μοτοσυκλετιστές είναι μειωτικό και βρισιά. Οπότε θα κάνω ένα κόπο να εξηγήσω τι εννοώ, μπας και...
Για εμένα (και τονίζω το για εμένα) υπάρχουν τρεις κατηγορίες δικυκλιστών. Οι μηχανόβιοι, οι μοτοσυκλετιστές, και οι χρήστες δικύκλου. Η μια κατηγορία δεν είναι απαραίτητα καλύτερη από την άλλη ούτε χειρότερη. Απλά (για έμενα ξανατονίζω) έχουν κάποιες ουσιαστικές διαφορές.

-Οι μηχανόβιοι ζουν και αναπνέουν για την μηχανή τους. Ζουν μαζί της και η σχέση τους ειναι κατι παραπάνω απο σχέση καθημερινότητας. Είναι σχεδόν καρμική. Ξέρουν τεχνικές σωστής οδήγησης, ξέρουν τεχνικές καγκούρικης οδήγησης, ταξιδεύουν, την λύνουν και την δένουν, κάνουν κόντρες άμα λάχει και γενικώς η μηχανή τους τους προσδιορίζει και σαν άτομα. Συνήθως έχουν μια μηχανή για πολλά χρόνια (ή και πολλές μηχανές) και μπορούν με αυτή την αρχαιολογία να ταπεινώσουν πολύ νεώτερες και αντικειμενικά καλύτερες μοτοσυκλέτες. Δεν τραβάνε μεγάλο ζόρι με τους υπόλοιπους μοτοσυκλετιστές, πολύ απλά επειδή μετά από χρόνια έχουν κατασταλάξει στο τι σημαίνει μοτοσυκλέτα για αυτούς και οι υπόλοιποι περισσεύουν. Είναι η μικρότερη κατηγορία αριθμητικά, μιας και έχουν μείνει πολύ λίγοι μηχανόβιοι στην Ελλάδα σήμερα.

- Οι μοτοσυκλετιστές. Γνωρίζουν να συντηρούν την μηχανή τους στα βασικά. Αν τους ανάψει λαμπάκι λαδιού στον δρόμο ξέρουν που είναι η τάπα για να συμπληρώσουν. Γνωρίζουν τεχνικές οδήγησης για να γίνονται καλύτεροι οδηγοί και όχι απαραίτητα γρηγορότεροι οδηγοί. Η πιθανότητα να δεις την μηχανή τους πάνω σε οδική βοήθεια ειναι μικρή, επειδη αυτο θα γίνει μονο απο βαριά βλάβη και όχι επειδή κόπηκε μια ντίζα ή έπαθαν ένα λάστιχο. Συνήθως οδηγούν φορώντας πλήρη και σωστό εξοπλισμό.Δεν είναι ούτε παρορμητικοί ούτε ριψοκίνδυνοι στον τρόπο οδήγησης. Είναι μια κατηγορία πολύ μεγαλύτερη των μηχανόβιων, αλλά όχι η μεγαλύτερη.

-Χρήστες δικύκλου. Ειναι οι δικυκλιστές που καβαλάνε κάτι και δεν ανήκουν στην πρώτη ή την δευτερη κατηγορία. Συνηθως ειναι αυτοι που αναγκάστηκαν για αλλους λόγους να χρησιμοποιούν μηχανή, αλλά όχι αποκλειστικά. Άνθρωποι που πήραν σκούτερ επειδή βαρέθηκαν το αυτοκίνητο, άνθρωποι που αγόρασαν μηχανή επειδή γούσταραν, αλλά την βγάζουν μόνο 4 μήνες το καλοκαίρι, οπότε αναγκαστικα κάθε Απρίλιο αγοράζουν καινούρια μπαταρία. Ανθρωποι που γνωρίζουν λίγα ή τιποτα απο τεχνικές οδηγησης, και τίποτα απο συντήρηση. Ανθρωποι που βλέπουμε καθημερινά γύρω μας να χρησιμοποιούν την μοτοσυκλέτα όπως χρησιμοποιούν την τοστιέρα. Ειναι ένα εργαλείο κυρίως για αυτούς. Αυτη η κατηγορία είναι και η μεγαλύτερη.


συνεχίζεται...

Drake Ramore
02/01/2013, 12:45
Με ρωτας για εσενα που πιάνεις το κατσαβίδι σου αλλά έχεις χάρισμα όπως λες να χαλάς κάτι. Πιάνεις το κατσαβίδι σου όμως, ξέρεις που ειναι το κάθε τι. Ψάχνεσαι. Δεν βαζεις μονο βενζίνη και χρησιμοποιείς την μηχανή. Εξαλλου μάλλον παρεξήγησες αυτό που έγραψα (αν και το ανάλυσα σε προηγούμενο ποστ). Δεν μιλάω για ανθρώπους που ρυθμίζουν βαλβίδες ή χρονίζουν εκκεντροφόρους. Μιλάω για πολύ απλές εργασίες συντήρησης. Η αλλαγή λαδιών είναι ξεβίδωμα μιας βίδας. Το τέντωμα αλυσίδας είναι δυο βίδες και ευθυγράμμιση του τροχού. Η σωστή πίεση στα ελαστικά είναι μια βόλτα στο βενζινάδικο. Είναι πράγματα που λογικά για να βγάλεις δίπλωμα στα μαθαίνει ο δάσκαλος οδήγησης! Μην το κάνουμε λύσσα τώρα το θέμα επειδή κάποιος διαβάζει αλλαγή λαδιών και σκέφτεται ρεκτιφιέ κινητήρα! Τα ειρωνικά σχόλια των άλλων δύο από κάτω τα αφήνω ασχολίαστα...

Με ρωτάς για τον πιτσιρικά που του τρέχουν τα σάλια. Όχι δεν τον θεωρώ μοτοσικλετιστή. Ίσως ξεκινήσει κάποια στιγμή σαν χρήστης δικύκλου με ένα παπάκι και αργότερα γίνει μοτοσικλετιστής, αλλά την στιγμή που του τρέχουν τα σάλια είναι απλά ένας πιτσιρικάς σε ένα αυτοκίνητο, που μπορεί να του τρέχουν τα σάλια για όλους τους λάθος λόγους σχετικά με την μοτοσυκλέτα.

Με ρωτάς για την κοπέλα που μαθαίνει μόνη της για προστασίες και για τεχνικές οδήγησης. Ξέρω αρκετές τέτοιες κοπέλες και είμαι τυχερός μάλλον για αυτό. Σε πληροφορώ ότι οποιαδήποτε κοπέλα άρχισε να ψάχνεται με τεχνικές οδήγησης, έμαθε και τα βασικά της συντήρησης. Αργά ή γρήγορα έτσι συμβαίνει. Δεν υπάρχει βέβαια μπούσουλας που να λέει "λίγο μοτοσικλετιστής, περισσότερο μοτοσικλετιστής, πολύ μοτοσικλετιστής" αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις που άτομα (και οχι ειδικά κοπέλες) ψάχνονται να μάθουν, βρίσκονται στην διαδικασία που τους κάνει μοτοσυκλετιστές.


Απο εκει και πέρα θεωρώ απίθανο κάποιος που ψάχνεται να μάθει τεχνικές οδήγησης και φαινόμενα κατά την οδήγηση να μην γνωρίζει τα βασικά.
Δηλαδή κάποιος να ξέρει τι ειναι το counter steering kai to shimmy effect, να γνωρίζει για τρόπο οδήγησης στο χιόνι ή στην βροχή ή τι να κάνει αν πάθει ξαφνικά λάστιχο με 150χλμ/ωρα, αλλά να μην γνωρίζει πως τεντώνει η αλυσίδα ή ποια βιδα ξεβιδώνουμε και βγαίνει το παλιό λάδι. Τότε μάλλον δεν γνωρίζει ούτε τεχνικές οδήγησης. Νομίζει ότι γνωρίζει, ή γνωρίζει μόνο θεωρητικά. Επειδή οι τεχνικές οδήγησης είναι πολύ πιο δύσκολες από το ξεβίδωμα μιας βίδας.

Υ.Γ Νομίζω κάλυψα επαρκώς την δική μου άποψη με το παραπάνω, οπότε εγώ το κλείνω εδώ. Οι είρωνες μπορούν να συνεχίσουν να ειρωνεύονται.

sniper
02/01/2013, 12:51
Δεν θέλεις απάντηση, αλλα μου βάζεις ένα κατεβατό και μετα απαντάνε και άλλοι με ειρωνείες από κάτω σε αυτά που λες. Δηλαδή πως θα γίνει να μην απαντήσω;:p Θεωρήσατε όλοι σας οτι με το να μην θεωρώ κάποιους μοτοσυκλετιστές είναι μειωτικό και βρισιά. Οπότε θα κάνω ένα κόπο να εξηγήσω τι εννοώ, μπας και... Για εμένα (και τονίζω το για εμένα) υπάρχουν τρεις κατηγορίες δικυκλιστών. Οι μηχανόβιοι, οι μοτοσυκλετιστές, και οι χρήστες δικύκλου. Η μια κατηγορία δεν είναι απαραίτητα καλύτερη από την άλλη ούτε χειρότερη. Απλά (για έμενα ξανατονίζω) έχουν κάποιες ουσιαστικές διαφορές. -Οι μηχανόβιοι ζουν και αναπνέουν για την μηχανή τους. Ζουν μαζί της και η σχέση τους ειναι κατι παραπάνω απο σχέση καθημερινότητας. Είναι σχεδόν καρμική. Ξέρουν τεχνικές σωστής οδήγησης, ξέρουν τεχνικές καγκούρικης οδήγησης, ταξιδεύουν, την λύνουν και την δένουν, κάνουν κόντρες άμα λάχει και γενικώς η μηχανή τους τους προσδιορίζει και σαν άτομα. Συνήθως έχουν μια μηχανή για πολλά χρόνια (ή και πολλές μηχανές) και μπορούν με αυτή την αρχαιολογία να ταπεινώσουν πολύ νεώτερες και αντικειμενικά καλύτερες μοτοσυκλέτες. Δεν τραβάνε μεγάλο ζόρι με τους υπόλοιπους μοτοσυκλετιστές, πολύ απλά επειδή μετά από χρόνια έχουν κατασταλάξει στο τι σημαίνει μοτοσυκλέτα για αυτούς και οι υπόλοιποι περισσεύουν. Είναι η μικρότερη κατηγορία αριθμητικά, μιας και έχουν μείνει πολύ λίγοι μηχανόβιοι στην Ελλάδα σήμερα. - Οι μοτοσυκλετιστές. Γνωρίζουν να συντηρούν την μηχανή τους στα βασικά. Αν τους ανάψει λαμπάκι λαδιού στον δρόμο ξέρουν που είναι η τάπα για να συμπληρώσουν. Γνωρίζουν τεχνικές οδήγησης για να γίνονται καλύτεροι οδηγοί και όχι απαραίτητα γρηγορότεροι οδηγοί. Η πιθανότητα να δεις την μηχανή τους πάνω σε οδική βοήθεια ειναι μικρή, επειδη αυτο θα γίνει μονο απο βαριά βλάβη και όχι επειδή κόπηκε μια ντίζα ή έπαθαν ένα λάστιχο. Συνήθως οδηγούν φορώντας πλήρη και σωστό εξοπλισμό.Δεν είναι ούτε παρορμητικοί ούτε ριψοκίνδυνοι στον τρόπο οδήγησης. Είναι μια κατηγορία πολύ μεγαλύτερη των μηχανόβιων, αλλά όχι η μεγαλύτερη. -Χρήστες δικύκλου. Ειναι οι δικυκλιστές που καβαλάνε κάτι και δεν ανήκουν στην πρώτη ή την δευτερη κατηγορία. Συνηθως ειναι αυτοι που αναγκάστηκαν για αλλους λόγους να χρησιμοποιούν μηχανή, αλλά όχι αποκλειστικά. Άνθρωποι που πήραν σκούτερ επειδή βαρέθηκαν το αυτοκίνητο, άνθρωποι που αγόρασαν μηχανή επειδή γούσταραν, αλλά την βγάζουν μόνο 4 μήνες το καλοκαίρι, οπότε αναγκαστικα κάθε Απρίλιο αγοράζουν καινούρια μπαταρία. Ανθρωποι που γνωρίζουν λίγα ή τιποτα απο τεχνικές οδηγησης, και τίποτα απο συντήρηση. Ανθρωποι που βλέπουμε καθημερινά γύρω μας να χρησιμοποιούν την μοτοσυκλέτα όπως χρησιμοποιούν την τοστιέρα. Ειναι ένα εργαλείο κυρίως για αυτούς. Αυτη η κατηγορία είναι και η μεγαλύτερη. συνεχίζεται... Και πως κατέληξες στις παραπάνω κατηγορίες αναβατών; Αυθαίρετα συμπεράσματα βασισμένα σε λάθος παραδοχές.

Allst@rf
02/01/2013, 23:45
Παρτε ktm να τα μάθετε όλα...

:p

BLiTzER
02/01/2013, 23:59
Μάλιστα. Οπότε είναι αδιανόητο να λέγεσαι πιλότος αν δεν ξέρεις να επισκευάζεις τα βασικά σε 747 και να κατεβάζεις τις βαλίτσες, να λέγεσαι αστροναύτης αν δεν ξέρεις να επισκευάζεις rocket boosters και να συναρμολογείς δορυφόρους, περιπτεράς αν δεν ξέρεις να στρίβεις τσιγάρα και να σφραγίζεις γαριδάκια κοκ. Because fuck logic, that's why.

kostas777
03/01/2013, 00:07
θα επισκευάσω το pc μου και το pc του μάστορα, γιατί το σπούδασα και είναι και η δουλειά μου

αυτός σπούδασε τη μηχανή μου (μέσα-έξω..), οπότε τον εμπιστεύομαι πιο πολύ από εμένα. ακόμη και για αλλαγή λαδιών, γιατί μπορεί να δει κάτι που δεν θα δω εγώ.

έτσι κι αλλιώς δεν έχω πάγκο και χώρο και ή πρέπει να βγω στον δρόμο ή να μάθω γιόγκα..

βέβαια όλα αυτά είναι άσχετα με την οικονομική κρίση, αλλά μια πουτ'αναφέραμε.

Drake Ramore
03/01/2013, 00:14
Μάλιστα. Οπότε είναι αδιανόητο να λέγεσαι πιλότος αν δεν ξέρεις να επισκευάζεις τα βασικά σε 747 και να κατεβάζεις τις βαλίτσες, να λέγεσαι αστροναύτης αν δεν ξέρεις να επισκευάζεις rocket boosters και να συναρμολογείς δορυφόρους, περιπτεράς αν δεν ξέρεις να στρίβεις τσιγάρα και να σφραγίζεις γαριδάκια κοκ. Because fuck logic, that's why.

Βασικά και οι πιλότοι γνωρίζουν παραπάνω απο τα βασικά, μιας και μπορούν να φτιάξουν πολλές βλάβες πέρα από την απλή συντήρηση. Για τους αστροναύτες είναι προαπαιτούμενο, μιας και βγαινουν και έξω απο το σκαφος στο διάστημα πολλές φορές για επισκευες, αλλα με τον περιπτερά με αποστόμωσες. ενταξει, εχεις δικιο, η λογική επιτάσει οτι ο περιπτεράς δεν εχει σημασια αν ξέρει να στριβει τσιγάρο για να λέγεται περιπτεράς. You got me!

Δεν ήξερα πάντως οτι η γνώμη μου για το ποιους θεωρώ μοτοσυκλετιστές είχε τόση σημασία. Γουστάρω!:a014:

Drake Ramore
03/01/2013, 00:16
θα επισκευάσω το pc μου και το pc του μάστορα, γιατί το σπούδασα και είναι και η δουλειά μου

αυτός σπούδασε τη μηχανή μου (μέσα-έξω..), οπότε τον εμπιστεύομαι πιο πολύ από εμένα. ακόμη και για αλλαγή λαδιών, γιατί μπορεί να δει κάτι που δεν θα δω εγώ.

έτσι κι αλλιώς δεν έχω πάγκο και χώρο και ή πρέπει να βγω στον δρόμο ή να μάθω γιόγκα..

βέβαια όλα αυτά είναι άσχετα με την οικονομική κρίση, αλλά μια πουτ'αναφέραμε.

Ρε αδέρφια, ποιες επισκευές και μαλακίες; Ποιος μίλησε για επισκευές;
Ή εγω δεν το εξηγησα καλα, ή μάλλον δεν διαβαζετε καλα. Η αλλαγή λαδιών δεν ειναι επισκευή, το τεντωμα της αλυσίδας δεν ειναι επισκευή...
WTF δηλαδή!

BLiTzER
03/01/2013, 00:17
Νταξ απλά είναι παντελώς άκυρο αυτό που λες. Καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά το ωθείς στα άκρα και χάνεις το νόημα. Θα σου πω απλά ότι εγώ προσωπικά δεν ανήκω σε καμία από τις 3 κατηγορίες σου, όπως τις έχεις ορίσει, οπότε αυτομάτως είσαι λάθος. Και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος.

Το "δεν είναι μοτοσυκλετιστής όποιος δεν έχει μπει πίστα" είναι εξίσου ελιτιστικό, στα όρια της καθυστέρησης.

Drake Ramore
03/01/2013, 00:23
Εχω την εντύπωση οτι έχετε μυθοποιήσει την απλή συντήρηση, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Ο καθένας όπως νομίζει.Επιμενετε όμως να βαζετε στο στομα μου λεξεις όπως μαστορέματα και επισκευες, ενώ εγω μιλάω για απλή βασική συντηρηση!Get your facts straight!

Απο εκει και πέρα εσυ που δεν ανήκεις σε καμία από τις παραπάνω κατηγορίες που ισχύουν για εμένα, μπορείς να τοποθετήσεις τον εαυτό σου σε όποια κατηγορία θέλεις που ισχύει για εσένα.

BLiTzER
03/01/2013, 00:24
Δε με ενδιαφέρει να τοποθετηθώ σε καμιά κατηγορία. Σε συγχωρώ γιατί βλέπεις Friends ;)

Drake Ramore
03/01/2013, 00:26
Σε συγχωρώ γιατί βλέπεις Friends ;):beer:

Drake Ramore
03/01/2013, 00:41
Κάτσε να μείνεις άνεργος 2 3 χρόνια, κάτσε να ρθει η τράπεζα να σου πάρει το μηχανάκι (και όπου να ναι έρχεται) ή το σπίτι κι έλα να μου πεις ΜΕΤΑ πόσο σωστός μοτοσικλετιστής είσαι κι αν θα έχεις κατσαβίδι να σφίξεις οτιδήποτε.
Το αγγούρι τελικά δεν πονάει όταν δε μπαίνει στο δικό σου κώλο
Μπουκόφσκι

Ας γραψω όμως και κατι για την κρίση, μιας και αυτο ειναι το θέμα, ασχετα αν εκτροχιάστηκε στην πορεία.
Δυστυχώς κι εγω ειμαι θυμα της και μάλιστα σε πολλά επίπεδα, και στο μοτοσυκλετιστικό φυσικά.
Ανεργος εδω και 6 μηνες αναγκάστηκα να δώσω το πολυαγαπημένο μου 1000αρι που το έβλεπα να κάθεται ετοιμοπόλεμο στο γκαράζ, παρέα με τον πάπιο μου λίγο νωρίτερα μέσα στο έτος, για να αγοράσω ένα μεσαίο μηχανάκι που θα παίξει τον ρόλο και μοτοσυκλέτας έξω απο την πόλη, αλλά και παπιού μέσα σε αυτήν.

Διάλεξα ένα Τρανσαλπ 600 της προηγούμενης χιλιετίας στο 1/3 των χρημάτων που έπιασε το 1000αρι μου.
Θα πουλούσα αν δεν με έπιανε η κρίση; Μάλλον όχι. Δεν είχα λόγο να το κάνω μιας και το είχα στήσει το μηχανάκι πένα και ταξίδευα άρχοντας.
Θα αγόραζα ποτέ ενα μηχανακι σαν το τρανσαλπ για να βγαζω γουστα; Μάλλον όχι. Το είχα και παλιότερα και το ήξερα σαν μηχανή. Προτιμήθηκε για άλλους, ορθολογιστικούς λόγους.
Έρχεται η στιγμή που πρέπει να κάνεις συμβιβασμούς οταν δεν σου ερχονται τα πράγματα όπως θες, μέχρι να μπορείς να κάνεις αυτο που θέλεις. Το παν όμως είναι να μην το αφήσεις εντελώς. Γιατι αν αφήσεις κάτι που αγαπάς, σε αφήνει και εκείνο δημιουργώντας ένα μεγάλο κενό. Τώρα κάλυψα το κενό με μια ορθολογική λύση, με μια από τις λογικές επιλογές για τους καιρούς που ζούμε. Ξερω οτι δεν θα με προδώσει γιατι είναι σκυλί. Ξερω οτι δεν θα βγάλω ΟΔΗΓΙΚΑ ΓΟΥΣΤΑ, αλλά θα μπορώ να ακολουθήσω την παρέα μου σε ταξίδια που θα βγάλουμε ΠΑΡΕΙΣΤΙΚΑ ΓΟΥΣΤΑ. Αυτο για την ώρα αρκεί, κι όπως λέει και η τύπισσα στην διαφήμιση του F2G "Σώπα μωρε! Θα τα καταφέρω!" ;)

spyrakos35
03/01/2013, 06:38
Ας γραψω όμως και κατι για την κρίση, μιας και αυτο ειναι το θέμα, ασχετα αν εκτροχιάστηκε στην πορεία.
Δυστυχώς κι εγω ειμαι θυμα της και μάλιστα σε πολλά επίπεδα, και στο μοτοσυκλετιστικό φυσικά.
Ανεργος εδω και 6 μηνες αναγκάστηκα να δώσω το πολυαγαπημένο μου 1000αρι που το έβλεπα να κάθεται ετοιμοπόλεμο στο γκαράζ, παρέα με τον πάπιο μου λίγο νωρίτερα μέσα στο έτος, για να αγοράσω ένα μεσαίο μηχανάκι που θα παίξει τον ρόλο και μοτοσυκλέτας έξω απο την πόλη, αλλά και παπιού μέσα σε αυτήν.

Διάλεξα ένα Τρανσαλπ 600 της προηγούμενης χιλιετίας στο 1/3 των χρημάτων που έπιασε το 1000αρι μου.
Θα πουλούσα αν δεν με έπιανε η κρίση; Μάλλον όχι. Δεν είχα λόγο να το κάνω μιας και το είχα στήσει το μηχανάκι πένα και ταξίδευα άρχοντας.
Θα αγόραζα ποτέ ενα μηχανακι σαν το τρανσαλπ για να βγαζω γουστα; Μάλλον όχι. Το είχα και παλιότερα και το ήξερα σαν μηχανή. Προτιμήθηκε για άλλους, ορθολογιστικούς λόγους.
Έρχεται η στιγμή που πρέπει να κάνεις συμβιβασμούς οταν δεν σου ερχονται τα πράγματα όπως θες, μέχρι να μπορείς να κάνεις αυτο που θέλεις. Το παν όμως είναι να μην το αφήσεις εντελώς. Γιατι αν αφήσεις κάτι που αγαπάς, σε αφήνει και εκείνο δημιουργώντας ένα μεγάλο κενό. Τώρα κάλυψα το κενό με μια ορθολογική λύση, με μια από τις λογικές επιλογές για τους καιρούς που ζούμε. Ξερω οτι δεν θα με προδώσει γιατι είναι σκυλί. Ξερω οτι δεν θα βγάλω ΟΔΗΓΙΚΑ ΓΟΥΣΤΑ, αλλά θα μπορώ να ακολουθήσω την παρέα μου σε ταξίδια που θα βγάλουμε ΠΑΡΕΙΣΤΙΚΑ ΓΟΥΣΤΑ. Αυτο για την ώρα αρκεί, κι όπως λέει και η τύπισσα στην διαφήμιση του F2G "Σώπα μωρε! Θα τα καταφέρω!" ;)

respect joey!!!!!!!!!!!!!!!!!! :beer:

p@nos
03/01/2013, 06:56
σιγα ρε μοτοσυκλετιστες ολοι μη σκισετε κανα καλτσον :p

McGyver
03/01/2013, 07:10
θελω να κρατησω το μηχανακι μου σε ενα κομματι

Να μην του πετάς πάνω KTM τότε ρε...

AristidisZ
03/01/2013, 09:33
:a6: (περίπου δηλαδή), αλλά όσοι αλλάζετε λάδια μόνοι σας, μπορείτε να μου πείτε που πετάτε τα παλιά ?

kostas777
03/01/2013, 09:38
Ρε αδέρφια, ποιες επισκευές και μαλακίες; Ποιος μίλησε για επισκευές;
Ή εγω δεν το εξηγησα καλα, ή μάλλον δεν διαβαζετε καλα. Η αλλαγή λαδιών δεν ειναι επισκευή, το τεντωμα της αλυσίδας δεν ειναι επισκευή...
WTF δηλαδή!

ναι ρε μάστορα, αυτό που χρειάζεται να βάλεις κλειδί και κατσαβίδι και να λερώσεις ρούχα και χέρια λέμε. ακόμη και να το αλλάξεις μια ζελατίνα ή μια μπαταρία. όλοι τα έχουμε κάνει ή τα κάνουμε, αλλά πολύ περιορισμένα γιατί δεν έχουμε στάντ, ράμπες, πάγκους, εργαλεία, ανταλλακτικά και χώρο. ναι ίσως τώρα με την «κρίση» τους να αναγκαστούν οι περισσότεροι να κάνουν μικροεπισκευές και συντήρηση οι ίδιοι γιατί τώρα έχουν όλοι το πρόβλημα που είχα εγώ μια ζωή. αν δεν γουστάρουν, ας το πετάξουν σε κανά γκρεμό να ησυχάσουν. και να καταλάβουν ότι δεν είναι απαραίτητο να παίρνουν κάθε χρόνο το καινούργιο μοντέλο όπως οι γκόμενες τα παπούτσια (για να μείνουμε στο θέμα).

McGyver
03/01/2013, 09:47
:a6: (περίπου δηλαδή), αλλά όσοι αλλάζετε λάδια μόνοι σας, μπορείτε να μου πείτε που πετάτε τα παλιά ?

Έχουμε πάρει ένα 10λιτρο δοχείο συλλογής (http://www.motopissaris.gr/parts/648.09.17_%CE%94%CE%BF%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF_%CF%83%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82_%CE% BB%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%8D_10_%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%B1_Ecotanica) και κάθε δυο τρεις αλλαγές το πάμε στο βενζινάδικο/συνεργείο της γειτονιάς μας και το αδειάζουμε στο βαρέλι που έχουν γι' αυτή τη δουλειά.

spyrakos35
03/01/2013, 09:49
:a6: (περίπου δηλαδή), αλλά όσοι αλλάζετε λάδια μόνοι σας, μπορείτε να μου πείτε που πετάτε τα παλιά ?


από το λεκανάκι με χωνί στα αδεια πλεον μπουκάλια του καινούργιου και στον μπενζινά της γειτονιάς

AristidisZ
03/01/2013, 09:55
Έχουμε πάρει ένα 10λιτρο δοχείο συλλογής (http://www.motopissaris.gr/parts/648.09.17_%CE%94%CE%BF%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF_%CF%83%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82_%CE% BB%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%8D_10_%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%B1_Ecotanica) και κάθε δυο τρεις αλλαγές το πάμε στο βενζινάδικο/συνεργείο της γειτονιάς μας και το αδειάζουμε στο βαρέλι που έχουν γι' αυτή τη δουλειά.

Έπρεπε να αφήσεις να απαντήσουν 2~3
"στον υπόνομο βέβαια"
και μετά να ποστάρεις την απάντησή σου
back to the point, η γνώση κάποιων βασικών ή και πιο προχωρημένων τεχνικών ζητημάτων συνήθως έρχεται μόνη της, μέσω της τριβής με το όχημά σου
από εκεί και πέρα, η διάθεση του καθενός να ασχοληθεί, είναι προσωπικό θέμα, έχει να κάνει με την διάθεσή του και το χρόνο του (και κατόπιν με την τσέπη του) κατά τη γνώμη μου


από το λεκανάκι με χωνί στα αδεια πλεον μπουκάλια του καινούργιου και στον μπενζινά της γειτονιάς

βλέπε παραπάνω :p

ggs
03/01/2013, 10:04
Γνωμη μου είναι ότι το να γνωρίζει κάποιος τα βασικά ή και παραπάνω από τα βασικά για την συντήρηση-επισκευη της μηχανής του είναι θεμιτό και πολλές φορές αναγκαίο…

Όμως η κρίση δεν είναι καλό «τεχνικό σχολείο» ….

Θα αυξηθούν κατά πολύ οι «επισκευές» από τους ιδιοκτήτες και θα μειωθούν αντίστοιχα οι επισκέψεις στους επαγγελματίες όχι γιατί ξαφνικά όλοι αγαπήσαμε την «τέχνη συντήρησης της μοτοσυκλέτας» , αλλά γιατι δεν θα έχουμε χρήματα…
Οι ανορθόδοξες και επικίνδυνες πατέντες πανω στις μηχανές, τα χαλασμένα φλασ-φωτα , οι λασκαρισμένες αλυσίδες , τα ντουμάνια από τις εξατμίσεις , οι πεταμένες στο χώμα μπαταριές , τα μαύρα λάδια στους υπονόμους κ.λ.π όλα αυτά θα αρχισουν να γινονται καθημερινό φαινόμενο….

Σε αυτό δεν υπαρχει τίποτα το «όμορφο» και το «ρομαντικό»..

Ήδη έχω αρχίσει και παρατηρώ καθημερινά να πολλαπλασιάζονται τα χρεπια που είναι στην κυκλοφορία..

TROOPER
03/01/2013, 12:03
.............

περα απο την διευκρινιση που πρεπει να κανω, οτι δλδ δεν παρεξηγησα αυτο που εγραψες και οταν ελεγες βασικες εργασιες συντηρησης αντιλαμβανομουν ακριβως αυτα που περιεγραφες σε προηγουμενο ποστ και οχι βελτιωση μοτερ η βαλβιδες, και παρ 'ολο που σου κανει ιδιαιτερη εντυπωση που ασχολουμαι ισως με την αποψη σου, απλα για να μην μεινει μετεωρο το θεμα απανταω απλα οτι συμφωνω με επομενη απαντηση ενος απο οσους σε ''ειρωνευτηκαν'' (εγω θεωρω οτι δεν εγινε με σκοπο να βγαλουν καποιο κομπλεξ οποτε μαλλον αστειευτηκαν θα ελεγα προσωπικα, με την επιφυλαξη παντα να κανω και λαθος), συμφωνω λοιπον με την εκφραση αυθαιρετα συμπερασματα βασισμενα σε λαθος παραδοχες.καλως η κακως εχω χαρακτηριστικα και απο τις τρεις κατηγοριες που εβαλες παραπανω και ομολογω οτι ουτε εγω μπορω να ενταξω ξεκαθαρα τον εαυτο μου σε μια απο αυτες.

υ.γ.:και ενα τιπ επειδη με ρωτησες ''πως θα γινει να μην απαντησεις:ΔΕΝ θα πατησεις το κουμπι που λεει ''απαντηση στο θεμα'', ΔΕΝ θα πληκτρολογησεις ενα κειμενο και ΔΕΝ θα πατησεις μετα το κουμπι ''αποστολη γρηγορης απαντησης'' :lol:

:wave2:

Drake Ramore
03/01/2013, 12:08
υ.γ.:και ενα τιπ επειδη με ρωτησες ''πως θα γινει να μην απαντησεις:ΔΕΝ θα πατησεις το κουμπι που λεει ''απαντηση στο θεμα'', ΔΕΝ θα πληκτρολογησεις ενα κειμενο και ΔΕΝ θα πατησεις μετα το κουμπι ''αποστολη γρηγορης απαντησης'' :lol:

:wave2::lol::lol::lol:

pipe_smoker
03/01/2013, 12:11
και ΔΕΝ θα πατησεις μετα το κουμπι ''αποστολη γρηγορης απαντησης'' :lol:


Μοντ να σου πετύχει...

Μπορεί πού και πού να γράφουμε στο πεδίο γρήγορης απάντησης, αλλά μετά πάντα πάμε στην "προβολή πλήρους έκδοσης" για σωστό proof reading για τυχόν ορθογραφικά, συντακτικά, να δούμε την εικόνα του κειμένου μας κλπ. Σωστά πράγματα νοικοκυρεμένα. Δε θέλω συμβουλές προχειρότητας από άντρες του δικού σου βεληνεκούς :smokin:

TROOPER
03/01/2013, 13:10
Μοντ να σου πετύχει...

Μπορεί πού και πού να γράφουμε στο πεδίο γρήγορης απάντησης, αλλά μετά πάντα πάμε στην "προβολή πλήρους έκδοσης" για σωστό proof reading για τυχόν ορθογραφικά, συντακτικά, να δούμε την εικόνα του κειμένου μας κλπ. Σωστά πράγματα νοικοκυρεμένα. Δε θέλω συμβουλές προχειρότητας από άντρες του δικού σου βεληνεκούς :smokin:

αυτο το κανω οταν ειναι να στειλω μειλ στον αγιο βασιλη ρε ανθρωπε, οχι για να ποσταρω στο μοτο! :lol::lol:

Allst@rf
03/01/2013, 15:48
σιγα ρε μοτοσυκλετιστες ολοι μη σκισετε κανα καλτσον :p


Εσύ δλδ τι θες εδώ μέσα με τους μοτοσυκλετιστες;

:p

LogOutGoRide
03/01/2013, 18:18
Τα λάδια τα αλλάζω στο συνεργείο. Ο λόγος; τα αγοράζω στην τιμή που πουλάει το συνεργείο. Πρέπει και αυτός να βγάλει ένα λογικό κέρδος. Αν τα αγόραζα μόνος μου πόσο φθηνότερα θα τα έπαιρνα; 1,2 ευρώ στο λίτρο, ok σύνολο 8 ευρώ. Το φίλτρο πόσο; αλλά 2 ευρώ, όλα μαζί 10. Εργατικά δεν μου χρεώνει. Έχω 4000 χιλιόμετρα περιθώριο να καλύψω την διαφορά. Στο τέλος σχεδόν πάντα πίνουμε τσιπούρα και μιλάμε για ώρες για μηχανάκια. Όσο κάνει αυτές τις εργασίες, βλέπει το μηχανάκι, κάνει γύρους από πάνω του και παρατηρεί διάφορα, στο τέλος ελέγχει την αλυσίδα (φυσικά πάλι τα ακούω γιατί είμαι κουλός και δεν πρόκειται ποτέ να αλλάξω αλυσίδα - γρανάζια) το ακούει να δουλεύει και μου λέει πάρτο playmobil και εξαφανίσου :-)

Drake Ramore
03/01/2013, 19:17
Για 1 ευρώ διαφορά στο λίτρο δεν αξίζει να μην τα αλλάξεις σε συνεργείο.
Αλλά εγώ που θυμάμαι τι πλήρωνα όταν τα άλλαζα στο συνεργείο και τι πληρώνω τώρα που απλά τα αγοράζω από το ίντερνετ, μετράω σχεδόν διπλή τιμή!

Αν βρήκες συνεργείο που στα αλλάζει δωρεάν και με τόσο μικρή διαφορά στο λίτρο από ότι θα τα αγόραζες εσύ, δεν το λες και στους υπόλοιπους; Να τον προτιμήσουμε!;)

Πες και τι λάδι βάζεις, να δούμε αν η διαφορά είναι όντως τόσο μικρή στο λίτρο.

EVI
04/01/2013, 00:27
Ώπα, ώπα!!! Από πότε ο σωστός μοτοσυκλετιστής είναι αυτός που κάνει τα service μόνος του; Καταλαβαίνω τί θέλεις να πεις και το θέμα με τα συνεργεία, αλλά από την άλλη συγχώρεσέ με αλλά το ότι εσύ ξέρεις να ρυθμίζεις βαλβίδες και να αλλάζεις λάδια δε νομίζω πως σε κάνει σωστότερο μοτοσυκλετιστή από εμένα ή κάποιον άλλο που δεν καταπιάνεται με τα τεχνικά θέματα. Άντε να δεχτώ τον ορισμό "περισσότερο ολοκληρωμένος", αλλά όχι σωστότερος. Είναι κακό να κρίνουμε από τον εαυτό μας και να θεωρούμε ότι όλοι πρέπει να είναι έτσι. Το ότι εσύ ή κάποιος άλλος το κατέχει δε σημαίνει ότι όλοι πρέπει και ότι είναι ικανοί να τα καταφέρουν εξίσου καλά με εσένα. Υπάρχουν άνθρωποι που "δεν πιάνουν τα χέρια τους" όπως λέει και η έκφραση, άλλοι που δεν τους αρέσει να μουτζουρώνονται, άλλοι δεν έχουν το χρόνο, τη διάθεση, το χώρο, τα εργαλεία να το κάνουν. Εάν δηλ αλλάξω τα λάδια μόνος μου και μετά από άγνοια ή βλακεία πάρω τα λάδια και τα πετάξω στη θάλασσα ή όπου να 'ναι θα είμαι σωστός μοτοσυκλετιστής γιατί τα κατάφερα; Ή άμα είμαι εντελώς άσχετος και άχρηστος και σώνει και καλά θέλω να προσπαθήσω να ρυθμίσω βαλβίδες αλλά καταλήξω να διαλύσω το μοτέρ τί γίνεται;
Ελπίζω να πιάνεις το νόημα των λεγομένων μου, φιλικά πάντα :wave2:


+900σε σε και οπως λεει και ενας παγκοσμιος εδω μεσα <<εγω δεν ειμαι μηχανικος , αναβατης ειμαι >>

McGyver
04/01/2013, 06:49
Γιατί τα εγχειρίδια κατόχου έχουν αρκετές σελίδες για το πώς να κάνουμε βασική συντήρηση (και όχι μόνο το πρόγραμμα αυτής);

sniper
04/01/2013, 09:39
+900σε σε και οπως λεει και ενας παγκοσμιος εδω μεσα Kαι πολύ καλά τα λέει... :winka:

BLiTzER
04/01/2013, 12:33
Γιατί τα εγχειρίδια κατόχου έχουν αρκετές σελίδες για το πώς να κάνουμε βασική συντήρηση (και όχι μόνο το πρόγραμμα αυτής);

Για τον ίδιο λόγο που τα ρούχα έχουν ενδείξεις για τη μπουγάδα, αλλά δεν την κάνεις εσύ, ε?!

Ερώτηση-παγίδα.

sniper
04/01/2013, 13:23
Γιατί τα εγχειρίδια κατόχου έχουν αρκετές σελίδες για το πώς να κάνουμε βασική συντήρηση (και όχι μόνο το πρόγραμμα αυτής); Ποια είναι η βασική συντήρηση σ' ενα VFR VTEC;

Bowleno
04/01/2013, 15:43
Ποια είναι η βασική συντήρηση σ' ενα VFR VTEC;

Βάψιμο μπλε και.....:D

McGyver
04/01/2013, 15:53
Ποια είναι η βασική συντήρηση σ' ενα VFR VTEC;

Λάδια και φίλτρο λαδιού, άντε κι ένα φύσημα το φίλτρο αέρα.


Βάψιμο μπλε και.....:D

Ευτυχώς γλιτώνω το βάψιμο :p.