PDA

View Full Version : Βελτίωση μοτερ Yamaha DT 200R



crfouras
30/12/2012, 16:42
Γεια χαρα σε ολους! Ειμαι κατοχος ενος Yamaha DT 200R, μοντελο ΄94. Εχω κανει μαζι του πανω απο 150.000 και το μονο μεχρι τωρα που του ειχα δωρίσει ηταν μια ντουζινα πιστονια! Ωστοσο πριν καιρο αποφασισα να αναβαθμισω το μοτερ του και απευθύνθηκα σε ματορα της περιοχης με σκοπο να γινουν οι απαραιτητες ενεργιες αναβαθμισης του!
Δυστυχως το προτζεκτ δεν απεδωσε τα αναμενόμενα!!! και εξηγουμε!!! Αλλαχτηκε πιστονι-ελατηρια, δισκους συμπλεκτη-ελατηρια, γραναζια-αλυσιδες, φορεθηκε ενα reed v-force, κατεργηθηκε το YPVS......., φορεσαμε μια ολοσωμη gianneli......κ αλλα που ισως δεν θυμαμαι κ δεν συγκρατησα.......αλλα δυστυχως το αποτελεσμα δεν ηταν το αναμενομενο!!!!
Αυξηση ισχυος, θα ελεγα μηδενικη......το μοτερ γενικα δεν ανεβαζει στροφες......δεν ανεβαζει χλμ-τρα......και φαινεται να σερνεται μολις κουμπωσω 4-η κ επανω. Φυσικα με τον μαστορα δεν καταφερα να βγαλω ακρη κ να αναλαβει να βελτιωσει την κατασταση κ αποδοση του μοτερ.......κ απογοητευτηκα!!!!
Ετσι ψαχνω κ ρωτα....αν γνωριζει κανεις καποιον μαστορα τον οποιο μπορω να απευθυνθω, ο οποιος να ασχολειται με τα διχρονα μοτορια κ να αναλαβει να το φερει εν ζωη παλι????
Σκεφτομαι μεχρι κ αντικατασταση μοτερ, αν ταιριαζει απο κατι.......αλλα ειναι κριμα γιατι εχουνε πεσει ηδη λεφτα στο υπαρχων μοτερ και θα ηθελα απλα να φτιαχτει οπως πρεπει για να ξυριζει κ παλι!!!!
Ευχαριστω!!!!!

johnpan
31/12/2012, 13:23
Χωρίς να είμαι γνώστης...
Τα δίχρονα είναι πολύ ευαίσθητα σε αλλαγές εξατμισεων ειδικά του σαλίγκαρου. Ο μάστορας έκανε καμία ρύθμιση καρμπ ή απλά κούμπωσε πάνω εξάτμιση και reed? To ypvs τι νόμισες πως θα κέρδιζες με το να το καταργήσεις; Γενικά να ξέρεις πως σε τέτοιες περιπτώσεις όταν κάνεις πολλά πράγματα μαζί είναι πολύ δύσκολο να βρεις τι έφταιξε. Ο μάστορας που διάλεξες έπρεπε να είναι της εποχής και όχι της περιοχής!
Και κάτι ακόμα, όταν κάτι δουλεύει σωστά σε μηχανάκι εικοσαετίας δεν το πειράζουμε!

Αν πας για νέο μοτέρ θα μπλέξεις. Υποθέτω ότι έγινε έλεγχος στα ρουλεμάν μέχρι κάτω, οπότε κρατάς το μοτέρ σου οπωσδήποτε

nikosk2
31/12/2012, 16:00
μάλιστα , δεν λες όμως ποιο DT (37F-3ET) και για ποια χρήση το θέλεις περισσότερο,,,,:confused::confused:



α) σε γενικές γραμμές αν είναι για βουνό η το κάνεις WR , η άστο μαμά και κοντινε λίγο την τελική σχέση ρίχνοντας το βάρος στης αναρτήσεις ,θα αντέχει περισσότερο και δεν θα καίει ενα βυτίο κάθε βόλτα --

β) αν είναι για δρόμο και καγκουριλικια θέλεις άλλες ρόδες - φρένα - καρμπιρατέρ - κύλινδρο - εξάτμιση για να πάρεις 3-5 αλογάκια (περε άλλο μηχανακι !!!)

αν πάλι είσαι, όπως εγώ κολλημένος συναισθηματικά τότε φίλε ετοιμάσου για μεγάλες χασούρες και δούλεμα(που πας με την αρχαιοκαπηλία κ.λ.π):beer:

όμως τώρα με τόσες αλλαγές πιστεύω οτι έχεις χάσει την μπάλα ,Γενικά να ξέρεις πως σε τέτοιες περιπτώσεις όταν κάνεις πολλά πράγματα μαζί είναι πολύ δύσκολο να βρεις τι έφταιξε. Ο μάστορας που διάλεξες έπρεπε να είναι της εποχής και όχι της περιοχής!,,,,,,,,οπως σωστα λεει ο αποπανω

crfouras
31/12/2012, 16:19
Χωρίς να είμαι γνώστης...
Τα δίχρονα είναι πολύ ευαίσθητα σε αλλαγές εξατμισεων ειδικά του σαλίγκαρου. Ο μάστορας έκανε καμία ρύθμιση καρμπ ή απλά κούμπωσε πάνω εξάτμιση και reed? To ypvs τι νόμισες πως θα κέρδιζες με το να το καταργήσεις; Γενικά να ξέρεις πως σε τέτοιες περιπτώσεις όταν κάνεις πολλά πράγματα μαζί είναι πολύ δύσκολο να βρεις τι έφταιξε. Ο μάστορας που διάλεξες έπρεπε να είναι της εποχής και όχι της περιοχής!
Και κάτι ακόμα, όταν κάτι δουλεύει σωστά σε μηχανάκι εικοσαετίας δεν το πειράζουμε!

Αν πας για νέο μοτέρ θα μπλέξεις. Υποθέτω ότι έγινε έλεγχος στα ρουλεμάν μέχρι κάτω, οπότε κρατάς το μοτέρ σου οπωσδήποτε
Ο μαστορας εκανε αλλαγη καρμπυρατερ, το ypvs κατεργηθηκε.....γιατι το προτεινε ο μαστορας και τον εμπιστευτηκα....και ο μαστορας ειναι οντως της εποχης!!! Μαλιστα ετοιμαζει πολυ παπο-διχρονο.....βλεπε F1Z με μαιμουδεματα (κυλινδρους κτλ κτλ) αποWR..........και υποτειθεται οτι ειναι απο τους μετρ του χωρου!! Το μηχανακι δεν δουλευε....κ γιαυτο τον λογω μπηκα στην διαδικασια αναβαθμησης!!!
Οπως κ να εχει εχουμε καμια προταση για μαστορα?
Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον:beer:

crfouras
31/12/2012, 16:24
μάλιστα , δεν λες όμως ποιο DT (37F-3ET) και για ποια χρήση το θέλεις περισσότερο,,,,:confused::confused:



α) σε γενικές γραμμές αν είναι για βουνό η το κάνεις WR , η άστο μαμά και κοντινε λίγο την τελική σχέση ρίχνοντας το βάρος στης αναρτήσεις ,θα αντέχει περισσότερο και δεν θα καίει ενα βυτίο κάθε βόλτα --

β) αν είναι για δρόμο και καγκουριλικια θέλεις άλλες ρόδες - φρένα - καρμπιρατέρ - κύλινδρο - εξάτμιση για να πάρεις 3-5 αλογάκια (περε άλλο μηχανακι !!!)

αν πάλι είσαι, όπως εγώ κολλημένος συναισθηματικά τότε φίλε ετοιμάσου για μεγάλες χασούρες και δούλεμα(που πας με την αρχαιοκαπηλία κ.λ.π):beer:

όμως τώρα με τόσες αλλαγές πιστεύω οτι έχεις χάσει την μπάλα ,Γενικά να ξέρεις πως σε τέτοιες περιπτώσεις όταν κάνεις πολλά πράγματα μαζί είναι πολύ δύσκολο να βρεις τι έφταιξε. Ο μάστορας που διάλεξες έπρεπε να είναι της εποχής και όχι της περιοχής!,,,,,,,,οπως σωστα λεει ο αποπανω

Το DT ειναι 3ET, και η χρηση που του κανω ειναι λιγο απο ολα!! Πολη-δουλεια, κοντινα ταξιδακια (Ευβοια-Ναυπλιο), αλλα και βουνο!!! Το να το κανω WR??? Τι εννοεις? Μοτερ? Το εχω ηδη κοντινει....αναρτησεις ειναι σερβιρισμενες.....αλλα επειδη γνωριζω τι μηχανακι εχω στα χερια μου.....δεν πιστευω οτι χρειαζοτανε να προβω σε αναβαθμηση.

Ειμαι κολλημενος με το DT μου.....δεν θελω να το αποχωριστω, ουτε να το ξεχασω σε καποιο γκαραζ, αλλα θελω να βγει περιφανο παλι στους δρομους!!!!!
Κανενας μαστορας θα μας το φτιαξει το εργαλειο ρε παιδια???:beer:

johnpan
31/12/2012, 16:32
Ο μαστορας εκανε αλλαγη καρμπυρατερ, το ypvs κατεργηθηκε.....γιατι το προτεινε ο μαστορας και τον εμπιστευτηκα....και ο μαστορας ειναι οντως της εποχης!!! Μαλιστα ετοιμαζει πολυ παπο-διχρονο.....βλεπε F1Z με μαιμουδεματα (κυλινδρους κτλ κτλ) αποWR..........και υποτειθεται οτι ειναι απο τους μετρ του χωρου!! Το μηχανακι δεν δουλευε....κ γιαυτο τον λογω μπηκα στην διαδικασια αναβαθμησης!!!
Οπως κ να εχει εχουμε καμια προταση για μαστορα?
Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον:beer:

Αμα είναι έτσι να του το πας πίσω μέχρι να δουλέψει σωστά. Οι παλιοί μάστορες έχουν και λίγο περισσότερο φιλότιμο. Τόσα λεφτά του έδωσες.

Υ.Γ. Προσωπική μου γνώμη, το ypvs δεν είναι τρόμπα λαδιού να το καταργούμε... Νο1 ύποπτος για μένα είναι αυτό. Περίεργο που παλιός μάστορας πρότεινε κατάργηση. Για να μην ξεκολλάει το μηχανάκι με τετάρτη θα πρέπει να έχει αφήσει την βαλβίδα κλειστή. Αν δεν πάει καλά χαμηλές αλλά ξυπνάει ψηλά τότε την άφησε ανοιχτή.

gasto
31/12/2012, 17:43
H εξατμιση σου θα ειναι για το 125 γιατι απο οσο ξερω η gianelli δεν εβγαζε ολοσωμη για το 200.Απο αυτο και μονο το μηχανακι εχει γονατισει.Βαλε πισω τη παλια και δες.Συνδεσε παλι το ypvs.Μονο καλο κανει σε αυτο το μοτερ.

christof40
01/01/2013, 12:26
αν μενεις αθηνα πες μου να σου στειλω πμ.
αν δεν το δω,δεν μπορω να σου πω αλλα και μενα δεν μ αρεσει η αφαιρεση του ypvs.

0restis
03/01/2013, 22:38
το ypvs δεν το βγαζεις για κανενα λογο!!ασε που μπορει να εχει γυρισει η βαλβιδα αν ειναι ακομα μεσα και να μην ανεβαζει στροφες απο αυτο!τα dt θελουν ενα καλο θυριδωμα και σπερνουν ..με τα πραγματα που εχεις βαλει παντως θα επρεπε να ξυριζει!οπως ειπαν και οι απο πανω βαλε πρωτα το ypvs σε λειτουργια και αν δεν στρωσει βαλε βαλε και την μαμα εξατμιση!

panos farmer
04/01/2013, 16:18
Να φτιαξεις το ypvs παλι ο Ιαπωνας γιατι το εβαλε ετσι για πλακα??
Ειχα WR200 και σκοτωνε οταν ημουνα νεος.