PDA

View Full Version : Σέροου: Συμμάζεμα-σουλούπωμα-φρεσκάρισμα, όπως θέτε πέτε το!



Σελίδες : 1 [2] 3

ereynitis
26/01/2013, 21:25
Ε και αφού τελειώσαμε με τ' άσχημα και οι διαχειριστές έπιασαν δουλειά με το σέρβερ, είπα να αξιοποιήσω κι εγώ λίγο τη βαρεμάρα που με τρώει αυτές τις μέρες. Βαριέμαι να περιμένω 2 μήνες που θα 'χω λεφτά (αν θα ΄χω :rolleyes: ) για την ανάρτηση! Με τρων τα χέρια μου!

Λοιπόν, επί του θέματος. Παλαιότερα είχα επιχειρήσει 2 φορές να τοποθετήσω ένα γιούνισεξ(!) μπροστινό, χαμηλό φτερό μάρκας ΟύφοΥ :alien: - που είχα πάρει ακόμα παλιότερα - χωρίς επιτυχία. Πως να είχα επιτυχία δηλαδή, αφού εάν δε βγει ο τροχός, δεν μπαίνει με τίποτα. Τώρα βέβαια, δε μου είναι και πολύ εύκολο να βαλω-βγάλω μπροστινό χωρίς να έχω γρύλλο ή κροκοδιλάκι ή διπλό σταντ ή έστω έναν άνθρωπο να βοηθήσει. Εχθές, πάντως είχα βοήθεια στο <<έβγα>> από ένα καλό γείτονα και στο <<έμπα>> από μία περαστική, καλή, πλαστική γλάστρα! :lol: Τα φωτογραφικά ντοκουμέντα εκκατέρωθεν.

Τα απαραίτητα.
280413

Αφού μας βοήθησε ο εξαιρετικός μας γείτονας να αφαιρέσουμε τη ρόδα χωρίς ατυχή συμβάντα, κοιτάμε να δούμε που ακριβώς και πόσο σταθερά θα τοποθετηθούν τα βραχιολάκια. Ούτε πολύ ψηλά ούτε πολύ χαμηλά... σφίξε λίγο ακόμα, σφίξε λίγο ακόμα... όχι ρε πστ μου γλυστράει προς τα κάτω... ας βάλω και τα εσωτερικά βραχιόλα, να σφίξει καλύτερα... τώρα δεν πιάνουν οι βίδες!... γμτ, γμτ, &^%$$#@... :dizzy::mad:
280414

Επιτέλους μπήκε! Τώρα να ξαναβάλουμε τη ρόδα. Τί κάνουμε όμως χωρίς γείτονα εύκαιρο; :confused: Άντε να δούμε...
280415

ereynitis
26/01/2013, 21:36
Γείτονας εύκαιρος μπορεί να μη βρίσκεται, αλλά πάντα υπάρχει μια εύκαιρη και ωραιοτάτη πλαστική γλάστρα στο χρώμα της κεραμίδας, για να το παίζει πήλινη.
280416

Και τσουπ! Βάλαμε και τη ρόδα. Με την ψυχή στο στόμα, γιατί η γλάστρα είχε αρχίσει και τσάκιζε απ' το βάρος. Με λίγη προσοχή φαίνεται και στην από πάνω φωτό. :sick:
Τελικά κάτι ξέρει ο Ιταλός, που το λέει Ούφο. Έτσι, με δυο φτερά μπροστά, μοιάζει λίγο εξωγήινο το μηχανάκι! :confused: Να το βγάλω το πάνω; Να ξαναβγάλω το κάτω; Ν' αφήσω και τα δύο; Να μην αφήσω κανένα; :D Τα σχόλια δικά σας.
280417

spyrakos35
26/01/2013, 21:47
για χώμα, το κάτω πρέπει να βγει....

ereynitis
26/01/2013, 22:00
Ω, ναι! Από ΧΤ660 μεν, αλλά δε βαριέσαι. Να 'ναι καλά ο μοτομανιακός που μας εμπνέει με τα εμπνευσμένα μαστορέματά του! ;) :beer: Ευτυχώς, ενώ είχα την εντύπωση ότι η ποδιά ήταν μεταλλική - πριν τη δω από κοντά - είναι τελικά πλαστική και ευτυχώς θα την τροποποιήσω πιο εύκολα. Στρώνουμε λοιπόν, πωπουδάκι κάτΟΥ και αρχιΝΑμε! :)

Είπα να προσαρμόσω πρώτα το μεντεσέ, ούτως ώστε να έχω μετά ένα σταθερό σημείο μήκους-φάρδους, για να δω τι θα κάνω με το μπροστινό τμήμα μετά, που φαινόταν πιο δύσκολο. Ναι, αλλά... πού θα εφαρμόσει ο μεντεσές, οέο;! :confused:
280418

Δεν πτοούμαστε λέμε! Πλαστική λέμε! Πάμε λέμε! :D :D
280419

Μετά από λίγο τάισμα του λειαντικού κάτι κάναμε. :)
280420

ereynitis
26/01/2013, 22:22
Από αυτήν την οπτική, φαίνεται να κάθεται βέβαια πολύ στραβά, αλλά στην πραγματικότητα η θέση της είναι καλή, αφού δεν εμποδίζει κανένα λεβιέ ποδιού και καλύπτει επαρκώς όλη την κάτω επιφάνεια του κινητήρα. Το πρόβλημα θα είναι να βρω έναν τρόπο να μπορέσω να δέσω καλά το μπροστινό κομμάτι. Γιατί οι υποδοχές βιδών του πλαισίου δεν ταιριάζουν καθόλου με αυτές της ποδιάς. :sick: ... με συνδεόμενα λαμάκια ίσως... Θα το κοιτάξω εν καιρώ.
280421

Θα ήθελα να κατόρθωνα να έβαζα μία ενιαία βίδα-πείρο, αλλά δεν περνούσε με τίποτα. Δεν πειράζει όμως και οι δύο ασύμμετρες βίδες που έβαλα με κόντρα παξιμάδι ( :a021: ), μια χαρά φαίνονται ότι θα κάνουν τη δουλειά τους!
280422

Το μπροστά τώραααα. Το κενό που θέλουμε να καλύψουμε.
280423

ereynitis
26/01/2013, 22:25
για χώμα, το κάτω πρέπει να βγει....

:a013: Το σκεφτόμανε κι εγώ αυτό κι αν όχι για χώμα, για λάσπη οπωσδήποτε.

ereynitis
26/01/2013, 22:38
Συνεχίζουμε. Πως επιθυμούμε να καλύψουμε το μπροστινό κενό λοιπόν.
280424

Για να κατορθώσω να φτιάξω λέγκο με λαμάκια, για να συγκρατούν την ποδιά μπροστά, πρέπει οπωσδήποτε να ξεβιδώσω αυτό το πρόσθετο κομμάτι του πλαισίου, που με 4 βίδες πάλι με κόντρα παξιμάδι συγκρατεί το εμπρόσθιο τμήμα του κινητήρα και δεν ξέρω εάν έχουν ξαναστρείψει από το τελευταίο ρεκτιφιέ (που δεν είχε γίνει επί δικής μου ιδιοκτισίας). Ευτυχώς, οι βίδες ξεβιδώθηκαν χωρίς WD40, με λίγο κόπο και θυσιάζοντας το μοναδικό συνδετηράκι για καρυδάκια που είχα! Το βαριεστημένο μου, το ξερό μου το κεφάλι! :a018: Αφού δεν έκανα καμιά πιο χοντρή ζημιά πάλι καλά!
280425280426

ereynitis
26/01/2013, 23:02
Μάζεψα ό,τι λαμάκια είχα και δεν είχα, να δω τι θα κάνω. Αφού υπολογίσω στο περίπου με ποιον τρόπο θα καλυφθούν οι αποστάσεις και πως θα ενώσω τα λαμάκια μεταξύ τους, πρέπει να δω και εάν οι βίδες που θέλω να χρησιμοποιήσω περνούν μέσα απ' τις τρύπες που έχουν τα λαμάκια. Δεν περνούν, γιατί τα περισσότερα λαμάκια προορίζονται κανονικά για οικιακή ή ποδηλατική χρήση. Διακόρευσις λοιπόν! (Είχε πολύ σεξ το σημερινό επεισόδιο! :evil: )
280427

Και αφού το είδα από 'δω, το είδα από ΄κει, βλέπω κάποια στιγμή ένα μικρό κολλημένο παξιμαδάκι στο μέσο του φάρδους του κομματιού του πλαισίου που είχα ξεβιδώσει. Λέω λοιπόν:
<<Αφού είπαμε, η ποδιά είναι πλαστική, γιατί να μην κάνω μόνο μία ακόμα τρυπούλα, να περάσει μία βίδα κατευθείαν σε κεντρικό σημείο στήριξης; Και να είναι και εύκολο να βγει, για αλλαγή λαδιών π.χ. Ε, γιατί;>>
<<Α, όχι! :nono: >>







































<<Θα την κάνω!>> :D
280430

Πρώτα να πάρουμε σημάδι όμως, μην την κάνω ελβετικό τυρί την ποδιά!
280431

ereynitis
26/01/2013, 23:12
Σε ποιο στραβοπεριεργοκουρμπαριστό σημείο, δε θα μπορούσε να κάθεται! :mad: Τέλος πάντων, επί το έργον.
280432

Αφού κατόρθωσα και την στερέωσα, πρόχειρα στην αρχή, ο περιμετρικός έλεγχος που έκανα μου έκανε <<Τσα!>> και μου έδειξε αυτό!
280433

Λειαντικόόόόόόό! Φαί!!!!
280434

Όχι που θα σ' άφηνα να μου κάνεις κόνξες! :evil:

ereynitis
26/01/2013, 23:30
Η εγχείριση πέτυχε κι ο ασθενής χαίρει άκρας υγείας! :) :) :) :) :) :) :)
280435280436280437

Στην εν λόγω βίδα έβαλα πλαστική και μεταλλική ροδέλα και απ' τη μέσα μεριά της ποδιάς κόντρα παξιμάδι επίσης με πλαστική και μεταλλική ροδέλα (με προφυλακτικό δηλαδή :D ), για μεγαλύτερη σταθερότητα και υγρομόνωση. Μόλις τώρα, σκέφτηκα ότι θα ήταν καλύτερα να περνούσα αυτήν τη βίδα μέσα από μεταλλική ροδέλα με κύλινδρο, για να εκμηδενίσω την πιθανότητα σκισίματος της ποδιάς απ΄τους κραδασμούς. Αύριο θα γίνει.

Αυτά τα ωραία και θα είμαστε πάλι μαζί μόλις έχουμε νεότερα γεγονότα. Ευχαριστώ πολύ όσους παρακολουθούν σιωπηλά ή όχι και ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές σας, ακόμα κι αν δεν τις ακολουθώ όλες! Να 'σαστε όλοι καλά και το σήριαλ συνεχίζεται! :wave2:

balakia
27/01/2013, 00:22
την ωρα που γρασσαρεις τα γρασαδορακια (τοποθετημενα στην θεση τους)βαλε καποιον να παταει το μηχανακι πανω κατω δυνατα,ετσι ωστε να δουλευει η αναρτηση και πολυ πιθανων να παρουν γρασσο.
Για να δούμε τι θα δούμε...
279310

Τζίφος. Μια απ' τα ίδια. Ξεβιδώνω λοιπόν το ένα γρασσαδοράκι, να το δοκιμάσω σκέτο εάν περνά καθόλου γράσσο.
279311

Και βέβαια περνάει! Αλλά απ' έξω. :sick: Από μέσα ούτε σταγόνα. Δοκίμασα να το καθαρίσω όπως μπορούσα με ένα συρματάκι, αλλά εις μάτην.
279312

Φαντάζομαι ότι λίγο-πολύ στην ίδια κατάσταση είναι και τα υπόλοιπα και επειδή θα μου ήταν τώρα αρκετός μπελάς να τα ξεβιδω-βιδώνω με το ψαλίδι δεμένο, μένουν κι αυτά να δοκιμαστούν (και μάλλον να αλλαχτούν) όταν λυθεί το ψαλίδι για την ανάρτηση.

motomaniac
27/01/2013, 05:30
ωραια εκατσε η ποδιά! ειδες με κοψε ραψε ολα γινονται! και γλιτωσες και λεφτα ετσι? εγω θα επιμεινω να φτιαξω μια μεταλικη οταν μπορεσω. παντως κι αυτη γερη φαινεται.

lspiros
27/01/2013, 09:02
μια χαρα η ποδιτσα στο κατσικακι.αυτο με τη ροδελα που εχει πακτωμενι κυλινδρακι,καντο.εχω απειρες τετοιες μα παχη και μηκη,αν δεν βρεις κατι σφυρα:beer:

ereynitis
27/01/2013, 16:24
ωραια εκατσε η ποδιά! ειδες με κοψε ραψε ολα γινονται! και γλιτωσες και λεφτα ετσι? εγω θα επιμεινω να φτιαξω μια μεταλικη οταν μπορεσω. παντως κι αυτη γερη φαινεται.

:beer: Είπαμε, μας εμπνέεις, με το καλό κι η δική σου! Το υλικό είναι χοντρό και φαίνεται γερό, δεν νομίζω ότι θα πάθει κάτι, (αν προσέχω λίγο παραπάνω με τις κοτσάνες μου! Θα δεις παρακάτω.)
Υ.Γ. Ρε 'συ! Τώρα το είδα. Τί έκανες Κυριακάτικο 06:30 το πρωί :confused: :lol:


μια χαρα η ποδιτσα στο κατσικακι.αυτο με τη ροδελα που εχει πακτωμενι κυλινδρακι,καντο.εχω απειρες τετοιες μα παχη και μηκη,αν δεν βρεις κατι σφυρα:beer:

Ευχαριστώ για το κοπλιμάν και για την προσφορά ψιλολοϊδίων! Σήμερα που το ξανάπιασα βρήκα τρίΟ κυλινδράκια. Το ένα λαστιχένιο, χοντρούτσικο, χωρίς ροδέλα και δύο μεταλλικά με ροδέλα, το ένα στο μέγεθος που ήθελα και το άλλο λίγο μεγαλύτερο. Άλλωστε μου περίσσευαν και τα δύο που είχε η ποδιά από μόνη της. Τελικά το λαστιχένιο χρησιμοποίησα, θα εξηγήσω γιατί - είμαι μλκς - παρακάτω. :wave2:

ereynitis
27/01/2013, 16:49
Ξεκινώ λοιπόν σήμερΟ και μετά την επαλήθευση των ανησυχιών μου από το φίλο σπυράκο35, να αφαιρέσω το ΟυφοΥ-φτερό και μετά να φτιάξω καλύτερα την εφαρμογή της κεντρικής βίδας στήριξης με την ποδιά. Για να κρατήσω το μηχανάκι σηκωμένο σήμερα, μια και είμαστε συνεχώς εξελισσόμενα όντα, χρησιμοποιήθηκε ένας πάντα εύκαιρος (αλλά σήμερα τον βρήκα) τσιμεντόλιθος και με τη βοήθεια της ποδιάς, το βάλε-βγάλε-ρόδα έγινε ιδιαίτερα εύκολα κι ανώδυνα! :) (Στη φωτό δεν το είχα στηρίξει ακόμη)
280477

Αφού πήγαν όλα καλά με το φτερό λοιπόν, πιάνω την ποδιά. Μόλις αφαιρώ τελείως τη βίδα, τί βλέπω;! :eyepop:
280482

Αυτό έγινε, γιατί πήρα φόρα εΨέ με το λειαντικό και το <<έφαγα>> αρκετά περισσότερο ακριβώς στο σημείο που έπρεπε να προσέξω περισσότερο! :a31:

Ε, αφού το κακό είχε γίνει, βάζω ευρύτερη ροδέλα. Από μέσα το λαστιχένιο κυλινδράκι που προανέφερα, που ήταν πιο χοντρό απ' τ' άλλα δύο, για να ανοίγει κι άλλο τη ροδέλα προς τα έξω και να μαγκώνει καλύτερα στην περίμετρο της τρύπας. Μέσα απ' το κυλινδράκι έπρεπε να βρώ μία καινούρια βίδα να περάσω, γιατί και αυτής της κατέστρεψα τις βόλτες, όπως τη βίδωνα χθες με ζόρι. Δεν το πήρα χαμπάρι χθές, γιατί όλη η διαδικασία ήταν λίγο ζόρικη συν του ότι το μήκος της βίδας έφτανε τσίμα-τσίμα για να πιάσει στο παξιμάδι του πλαισίου, οπότε έβαζα αρκετή δύναμη έτσι κι αλλιώς για να βιδώσω. Αφού το παξιμάδι στο πλαίσιο έμεινε ανέπαφο, πάλι καλά.
280483

ereynitis
27/01/2013, 17:01
Αφού βρέθηκαν λοιπόν τα τσιμουχο-ροδελοειδή και σφήνωσαν στην τρύπα και μεταξύ τΩΝ, βρήκα και μια περίεργη βίδα που μου περίσσευε, στο μήκος που γύρευα όμως. Βλέπετε στα συνημμένα.
280484280485

Και επειδή, όπως είναι πασιφανέστατο, δε γινόταν ν' αφήσω την γκουμούτσα να περισσεύει σε 'κείνο το σημείο, έπρεπε να πέσει μαχαίρι, ψαλίδι και τσεκούρι!
280486

ereynitis
27/01/2013, 17:09
Και έπεσε.
280487

Έπεσε και το απαραίτητο λιμάρισμα και μετά το κόψιμο, για να μην έχουμε μύτες και κοφτερά σημεία. Και η δουλειά ετέλεψε! :)
280488280489

Να ρωτήσω κάτι άλλο τώρα. Στα σημεία που ακουμπάει η ποδιά στον κινητήρα. Δηλαδή από αριστερά, επάνω στη βίδα και από δεξιά σε μεγαλύτερη επιφάνεια του κινητήρα από κάτω. Υπάρχει λοιπόν, καμιά πιθανότητα εάν ζεσταθεί πολύ το κινητήρι, να λιώσει η ποδιά ή ακόμα χειρότερα να αρπάξουμε κάνα φόκο;

lspiros
27/01/2013, 17:13
να πιασει φωτια δεν το βλεπω,να λιωσει ομως σιγουρα...

ereynitis
27/01/2013, 17:21
Τότε μήπως να έβαζα ταινία αμιάντου σε εκείνα τα σημεία της ποδιάς απ' τη μέσα μεριά ή δε θα αερίζεται επαρκώς ο κινητήρας μετά;

BMW R75
27/01/2013, 17:21
Όσον αφορά στο φτερό προτείνω να μείνει μόνο το κάτω.

ereynitis
27/01/2013, 17:30
Όσον αφορά στο φτερό προτείνω να μείνει μόνο το κάτω.

Ευχαριστώ για την πρόταση, αλλά όπως λέω και παραπάνω, επειδή το πάω και σε χώματα και σε λάσπες, για πρακτικούς καθαρά λόγους, θα μείνω μόνο με το επάνω. Η αλήθεια είναι ότι μόνο με το κάτω ήταν πιο όμορφο και επιπλέον πιτσιλούσε λιγότερο η ρόδα.
280491

Ειδικά στη λάσπη όμως, θα στούμπωνε το λάστιχο και θα έμενα στον τόπο. Άσε που στο τέλος θα έσπαγε κιόλας και κρίμα θα 'ταν. Και κάτι τελευταίο, όταν αφαίρεσα το επάνω φτερό, παρατήρησα ότι έχει ένα αυλακάκι στο επάνω μέρος για να περνάει με ασφάλεια και σχετική στεγανότητα η κεντρική πλεξούδα στους διακόπτες και φώτα. Χωρίς το επάνω φτερό είναι εντελώς εκτεθειμένη. :wave2:

ereynitis
28/01/2013, 19:43
Το ΟΥΦΟ-φτερό πωλείται (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133404&p=2280890#post2280890) !

gefr
28/01/2013, 22:13
Στη θέση σου θα προσπαθούσα να φτιάξω κάποια βάση για την ποδιά από μία λαμαρίνα με τρείς τρύπες που να βιδώνει στις δύο τρύπες της ποδιάς και στις δύο τρύπες του πλαισίου. Επίσης θα με ανησυχούσε η λειτουργία των λεβιέδων στα πόδια. Πιστεύω οτι θα βρίσκουν τα πόδια σου στην ποδιά και θα σε δυσκολεύει στη λειτουργία τους.
Όσο για το φτερό είμαι φανατικός λάτρης των χαμηλών φτερών, οπότε το προτιμώ.

ereynitis
30/01/2013, 05:11
Στη θέση σου θα προσπαθούσα να φτιάξω κάποια βάση για την ποδιά από μία λαμαρίνα με τρείς τρύπες που να βιδώνει στις δύο τρύπες της ποδιάς και στις δύο τρύπες του πλαισίου. Επίσης θα με ανησυχούσε η λειτουργία των λεβιέδων στα πόδια. Πιστεύω οτι θα βρίσκουν τα πόδια σου στην ποδιά και θα σε δυσκολεύει στη λειτουργία τους.
Όσο για το φτερό είμαι φανατικός λάτρης των χαμηλών φτερών, οπότε το προτιμώ.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, αγαπητέ gefr (ελπίζω να μην έχει καμιά σχέση με το <<Jefry>> ! :D ). Η λαμαρινένια βάση είναι πολύ σωστή ιδέα (μπερδεύτηκα λίγο με τον αριθμό των τρυπών που μου γράφεις) αλλά δυστυχώς αφ' ενός δεν το σκέφτηκα κι εγώ πριν κάνω την τρύπα και τώρα έγινε και αφ' ετέρου προτιμώ ως επί το πλείστον να κάνω τα μαστορέματά μου με ό,τι διαθέτω και κατάλληλου μεγέθους και σχήματος λαμαρινοκομμάτι δε διαθέτω, άσε που βαριέμαι να ψάχνω να βρίσκω μηχανουργεία (βέβαια αυτό κατά μου είναι). Πάντως, εάν η τρύπα που έκανα δεν αντέξει, μετά θα κάνω αυτό που προτείνεις.

Απ' τους λεβιέδες, δεξιά δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Στ' αριστερά η αλήθεια είναι πως βρίσκει λίγο η μύτη του παπουτσιού μου, αλλά θα το συνηθίσω με τον καιρό και δε θέλω να <<φάω>> άλλο την ποδιά, αρκετά της έχω κάνει. Βέβαια, εάν αντί να το συνηθίσω μου σπάσει τα νεύρα, το <<φαγοπότι>> θα γίνει, δεν το συζητάμε! :wave2:

ereynitis
28/02/2013, 13:39
Το περασμένο διήμερο, είπα να ρίξω μια ματιά στις <<γαλλικές>> πλεξούδες, μήπως έχρηζαν μπαλώματος-επισκευής-αντικατάστασης κλπ και έκατσα να φροντίσω λίγο και τις μικροσκουριές που είχαν εμφανιστεί κυρίως στις κολλήσεις του πλαισίου. Ενταύθα:

283370 283371 283372

ereynitis
28/02/2013, 14:00
283373 283374 283375

Οι καλωδιώσεις είναι γενικά (και παραδόξως για τη Γιαμάχα), σε αρκετά καλή έως πολύ καλή κατάσταση για την ηλικία τους. Επιπλέον δε βρήκα πουθενά μπαλώματα ή επισκευές εκτός από μία που είχα κάνει εγώ σ' ένα καλωδιάκι της μίζας που δε σφήνωνε στη φίσσα του. Η διάγνωση μου έφτιαξε τη διάθεση αν και απλά επαλήθευσε για ποιο λόγο δε μου έχει παρουσιάσει κανένα ηλεκτρολογικό πρόβλημα το μηχανάκι. :)

Τώρα, αυτό το κολαράκι( ! :rolleyes: ) στην τελευταία φωτό, ήτοι σωληνάκι εξαερισμού-αναθυμιάσεων, όπως βλέπετε έχει αρχίσει και ξερένεται. Το πλάκωσα κι εγώ λοιπόν μία κόκκινη μονωτική να φαίνεται και αγωνιάρικο το μηχανάκι - με κόκκινα σωληνάκια κι έτσ' - κι όταν αρχίσει να χάνει λάδια το αλλάζω.

ereynitis
28/02/2013, 16:05
Και εδώ οι σκουριές σε ντεπόζιτο και πλαίσιο προ τριψίματος...

283395 283396 283397

ereynitis
28/02/2013, 17:24
283402

Αφού τρίφτηκαν λοιπόν με συρματόβουρτσα τρυπανίου, περάστηκαν 2 χέρια από τον παρατιθέμενο σταθεροποιητή σκουριάς.
283403

Σύμφωνα με τις οδηγίες επί της φιάλης, μετά από περίπου ένα τέταρτο της ώρας, όσα σημεία είχαν σκουριά θα έπαιρναν μαύρο χρώμα και έλεγε επίσης ότι μετά το δεύτερο χέρι - που δεν ήταν υποχρεωτικό, αλλά εγώ το πέρασα καλού-κακού - καλό θα ήταν να έτριβα τα σημεία που ήταν για βαφή με ένα ψιλό γυαλόχαρτο, για πιο απαλή επιφάνεια. Τελικά, δεν τα πέρασα γυαλόχαρτο, για τέσσερις λόγους. 1ον, γιατί δια αφής και όψης δεν υπήρχαν τραγικές ατέλειες, 2ον, γιατί δεν έχω εμπειρία στο τρίψιμο και στην πρώτη και μοναδική απόπειρα που έκανα παραλίγο να ξύσω όλο το σταθεροποιητή(!), 3ον, γιατί αυτό που με ενδιέφερε κυρίως ήταν να φύγει η σκουριά και να μην ξανάρθει, άσε που δε με νοιάζει να φαίνεται και εκθεσιακό το Σέροου και επιπλέον τα περισσότερα σημεία με τη σκουριά είναι σε μέρη που δε φαίνονται και 4ον, λόγω βαρεμάρας. :blush:

Και παραθέτουμε τα αποτελέσματα.
283405

ereynitis
28/02/2013, 17:27
283407 283408 283409

ereynitis
28/02/2013, 17:39
283410

Αυτά μέχρι τώρα και την παρούσην έχω ταχθεί προς αναζήτησην χρωματοπωλείου που εμπορεύεται χρώματα αυτοκινήτου και κατά προτίμησην να διαθέτει και φασματογράφο, δια να κατορθώσουμεν να επιτύχουμεν αυτό το εξοχότατο μωβάκι του πλαισίου μας. :D

Επίσης ήθελα να ζητήσω τη βοήθειά σας σε δύο πράγματα.
1. Εάν ξέρει κάποιος χρωματοπωλείο με τα άνωθεν χαρακτηριστικά, στις περιοχές Χαλανδρίου, Αμαρουσίου Αττικής, θα με βόλευε ιδιαιτέρως.
2. Θα ήθελα τη γνώμη σας από τεχνικής κυρίως, αλλά και αισθητικής απόψεως, για το πόσο εφικτό θα ήταν να έβαζα στο Σέροου ένα ντεπόζιτο που βρήκα από ΧΤ, αλλά δεν ξέρω ποιου μοντέλου ΧΤ. Παραθέτω φωτογραφίες και των δύο, για ευκολότερη σύγκριση:

283412 283413

ereynitis
28/02/2013, 17:40
283415 283417 283418

ereynitis
28/02/2013, 17:42
283419 283420 283421

ereynitis
28/02/2013, 17:45
283422 283424

Αυτά και η παραμικρή βοήθεια, συμβουλή, παρατήρηση είναι πάντα, από όλους και καθ' όλα ευπρόσδεκτη και σας ευχαριστώ πολύ! :wave2:

Takata Dome
28/02/2013, 18:01
Για το χρώμα του πλαισίου,δεν μπορείς να βρείς τον εργοστασιακό κωδικό μέσω της αντιπροσωπείας (ή και Ίντερνετ με λίγο ψάξιμο ίσως);
Για το ρεζερβουάρ,προσωπικά προτιμώ αυτό που έχει τώρα

MaiTak
28/02/2013, 18:20
Για το χρώμα του πλαισίου,δεν μπορείς να βρείς τον εργοστασιακό κωδικό μέσω της αντιπροσωπείας (ή και Ίντερνετ με λίγο ψάξιμο ίσως);
Για το ρεζερβουάρ,προσωπικά προτιμώ αυτό που έχει τώρα

++10000
:a014:

ereynitis
28/02/2013, 19:17
Για το χρώμα του πλαισίου,δεν μπορείς να βρείς τον εργοστασιακό κωδικό μέσω της αντιπροσωπείας (ή και Ίντερνετ με λίγο ψάξιμο ίσως);
Για το ρεζερβουάρ,προσωπικά προτιμώ αυτό που έχει τώρα

Θα κοιτούσα για τον κωδικό χρώματος, όπως πολύ σωστά λες, εάν είχα σκοπό να βάψω από την αρχή όλο το πλαίσιο. Στην προκειμένη περίπτωση θέλω απλώς να καλύψω κάποιες μικρές επιφάνειες με ένα τόνο χρώματος όσο δυνατόν πλησιέστερο του ήδη υπάρχοντος. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο με φασματογράφο μια και εάν χρησιμοποιήσω τον κωδικό χρώματος, το χρώμα που θα έχω για βαφή θα είναι διαφορετικό από το πολυκαιρισμένο, ηλιοκαμμένο, ταλαιπωρημένο χρώμα που έχει τώρα το πλαίσιο.
[(Όσο για το ντεπόζιτο, μην ανησυχείτε, δεν έχω σκοπό να το κάνω βιολετί ( :lol: πλάκα θα 'χε!), λευκό θα παραμείνει. :wave2:)]

Εκτός της κοτσάνας που απάντησα :a21::a31: , σκεφτόμουν να βάλω το ντεπόζιτο του ΧΤ για μεγαλύτερη αυτονομία. Θα μου πείτε, <<Καλά, πού θα πας με το Σέροου;!!>>. Μωρέ, ας του αλλάξω αυτήν τη ριμάδα την πίσω ανάρτηση κι ας του βάλω και μια σέλα της προκοπής και θα σου πω εγώ! :D

Takata Dome
28/02/2013, 20:21
Θα κοιτούσα για τον κωδικό χρώματος, όπως πολύ σωστά λες, εάν είχα σκοπό να βάψω από την αρχή όλο το πλαίσιο. Στην προκειμένη περίπτωση θέλω απλώς να καλύψω κάποιες μικρές επιφάνειες με ένα τόνο χρώματος όσο δυνατόν πλησιέστερο του ήδη υπάρχοντος. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο με φασματογράφο μια και εάν χρησιμοποιήσω τον κωδικό χρώματος, το χρώμα που θα έχω για βαφή θα είναι διαφορετικό από το πολυκαιρισμένο, ηλιοκαμμένο, ταλαιπωρημένο χρώμα που έχει τώρα το πλαίσιο.
[(Όσο για το ντεπόζιτο, μην ανησυχείτε, δεν έχω σκοπό να το κάνω βιολετί ( :lol: πλάκα θα 'χε!), λευκό θα παραμείνει. :wave2:)]

Εκτός της κοτσάνας που απάντησα :a21::a31: , σκεφτόμουν να βάλω το ντεπόζιτο του ΧΤ για μεγαλύτερη αυτονομία. Θα μου πείτε, <<Καλά, πού θα πας με το Σέρρου;!!>>. Μωρέ, ας του αλλάξω αυτήν τη ριμάδα την πίσω ανάρτηση κι ας του βάλω και μια σέλα της προκοπής και θα σου πω εγώ! :D

Πάσο τότε!
Αν και γενικά πιστεύω είναι προτιμότερο να το έβαφες κανονικά ολόκληρο,αφου απ'ο,τι καταλαβαινω ειναι μια μηχανη που τη χρησιμοποιεις καθημερινα και δεν εχεις τη δυνατοτητα να την κανεις βιδες και να περιμενεις,δεν ειναι καθολου ασχημο σαν λυση
Σχετικά με το ρεζερβουάρ,αναφέρομαι στο αισθητικό κομμάτι.Αν ένα μεγαλύτερο ρεζερβουάρ σε εξυπηρετεί καλύτερα λειτουργικά,γιατι οχι...

ereynitis
28/02/2013, 20:39
Νταξ', στο αισθήτικό κομμάτι θα υπάρχει όντως χασούρα, αν και θα πρέπει να δω και φορεμένο για να σιγουρευτώ. Επίσης, μετά από μικρή έρευνα, μάλλον από τέτοιο (http://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_xt250t%2083.htm) ΧΤ είναι το ντεπόζιτο, ε; :hmm:

ereynitis
03/03/2013, 23:35
Ε, αφού το θέμα του βαψίματος του πλαισίου <<κρέμασε>> λόγω Σου-Κου, ασχολήθηκα με κάτι πιο <<ψιλό>> ίσως, αλλά πολύ το φκαριστήθηκα! :D Από τοΝ νέον έτος ψάχνω να βρω μία φθηνή - έως τΖάμπα - λύση, για να αρχίσω να τραβάω κι εγώ κάνα βίντεο εν κινήσει βρε αδερφέ! Αυτή που βρήκα σήμερα λοιπόν, για προσωρινή, πολύ με ικανοποίησε!

Είχα στην άκρη, μια θήκη ζώνης με ατσάλινο έλασμα από ένα κινητό Νόκια. Μου σκάει η ιδέα και αφού βλέπω ότι ταιριάζει και στο Σόνι-Έρικσον που χρησιμοποιώ τώρα, σιγά-σιγά άρχισαν να μπαίνουν σε λειτουργία τα γρανάΖΑ του μΝυαλού και όχι μόνο. :a21:
Για αρχή, έπρεπε να ανοίξουν οι απαραίτητες οπές, για να μην εμποδίζεται η κάμερα και το φλας της συσκευής. Εδώ χρησιμοποιήθηκε το πολύ εξειδικευμένο εργαλείο, που είχε αγοραστεί από το Λιντλ παλιότερα, ο διακορευτής ζωνών! :lol: (και χοντρό λαστιχάκι, μην ανοίξει καμιά θήκη σε καμιά εντουρο-μοτοκροσάδα :cry: )

283715

Αφού το έλασμα είναι ατσάλινο, δεν πειράζει να του ανοίξουμε μια τόόόόόόση δα τρυπούλα.

283716 283717

ereynitis
03/03/2013, 23:54
Έτσι, επιλέγουμε στη συνέχεια την πιο σωστή γωνιά-βάση της βάσης μαζί με το καταλληλότερο σημείο τοποθέτησης πάνω στο μηχανάκι. Ε, τελικά χρειάστηκαν 2 βάσεις για τη μία βάση. :dizzy:

283718 283719

Τώρα μένει η τοποθέτηση της πρωταγωνίστριας βάσης πάνω στη εξωτερική βάση από τις 2 βάσεις που κάθονται πάνω στο μηχανάκι. :D Η σωστή γωνία των γωνιών-βάσεων θα αποφασιστεί στην πράξη, μετά απ' τις κατάλληλες δοκιμές. (σας έχω σπάσει λίίίίγο τα νεύρα; Έ; :D )

283720

motomaniac
03/03/2013, 23:54
τεποζιτο μεγαλο μπορεις να βαλεις ttr raid. εγω εχω ενα αλλα μαλλον ο πατερας μου θα θελει να το κρατησει. το αλλαξα με μικοτερο για μου χαλαγε το κεντρο βαρους στο βουνο και ιδιως ο ογκος του. εβαλα απο ΤΤ600. αυτο που εβαλα ειναι πλαστικο και ετσι γλυτωσα και την πλαστικοποιηση που χρειαζοταν το δικο μου. απλα το αγορα χωρις ταπα 30ε.

ereynitis
04/03/2013, 00:13
Λοιπόν; Πως σας φαίνεται το αποτέλεσμα; Εμένα πάντως πολύ μΕ άρεΖε! :smokin:

283721

Εδώ φαίνεται και το κόκκινο μαρκαδοράκι για να μη χάσουμε τη γωνία της γωνιάς. Επίσης, φαίνεται και η οπή που ανοίχτηκε για το βύσμα των ακουστικών και από την κάτω μεριά της θήκης, η προϋπάρχουσα οπή πέφτει ακριβώς στην υποδοχή του κινητού για το καλώδιο φόρτισης. Έχω τις μεγάλες βλέψεις να προσθέσω και αντάπτορα 12V (αναπτήρα αυτοκούνατου), αδιάβροχο φυσικά, αρκεί να βρω το σωστό μαγαζί με είδη ναυσιπλοΐας.

283722

Και μιά τελευταία μπροστινή...

283723

Τα δοκιμαστικά βίντεο που τράβηξα, έδειξαν καλά αποτελέσματα. Ακλόνητη η κάμερα και σε ανώμαλο και σε ίσιο δρόμο! 5ΜΡ βέβαια, αλλά για της δυνατότητές της δεν έχω κανένα παράπονο, μόνο για βροχή δεν κάνει.

:smokin::smokin::smokin:

ereynitis
04/03/2013, 00:18
τεποζιτο μεγαλο μπορεις να βαλεις ttr raid. εγω εχω ενα αλλα μαλλον ο πατερας μου θα θελει να το κρατησει. το αλλαξα με μικοτερο για μου χαλαγε το κεντρο βαρους στο βουνο και ιδιως ο ογκος του. εβαλα απο ΤΤ600. αυτο που εβαλα ειναι πλαστικο και ετσι γλυτωσα και την πλαστικοποιηση που χρειαζοταν το δικο μου. απλα το αγορα χωρις ταπα 30ε.

Σ' ευχαριστώ! Θα δω πρώτα εάν και πως ταιριάζει αυτό του ΧΤ, που το περιμένω να 'ρθει και θα σ' έχω υπόψη μου. Έτσι κι αλλιώς, πάντα σε έχω υπόψη μου εσένα για κάτι τέτοια! :D

ereynitis
04/03/2013, 00:31
Μήτσοοοοο! Έχεις πμ. :)

Drake Ramore
04/03/2013, 00:34
Η θήκη δεν θα κουνιέται, αλλά μήπως κουνιέται η κάμερα μέσα στην θήκη;
Επίσης, από το βάρος της αναρτώμενης κάμερας μέσα το δέρμα της θήκης, σιγά σιγά θα κρεμάσει.

Νομίζω είναι λύση για λίγες φορές ή για περιστασιακή χρήση και όχι για να το χρησιμοποιείς επί μακρόν.

ereynitis
04/03/2013, 00:53
Σωστή η σκέψη σου γιατρέ, αλλά το πρόβλημα που αναφέρεις, λύνεται συνολικά από το λαστιχάκι που φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία και θα φοριέται έτσι κι αλλιώς, πρώτ' απ' όλα, για να μη μου φύγει κάνα κινητό στο δρόμο. Κρατάει το κινητό σταθερό μέσα στη θήκη, έτσι ώστε ούτε το κινητό κουνιέται ούτε το δέρμα ξεχειλώνει. Πάντως, όπως λέω και παραπάνω, αυτή η εναλλακτική είναι έτσι κι αλλιώς προσωρινή, μέχρι να πάρω μία κανονική κάμερα με κανονική βάση.

Ευχαριστώ για την παρατήρησή σου! :wave2:

ereynitis
04/03/2013, 22:15
Και αυτό είναι ένα πολύ ωραίο δείγμα (https://www.dropbox.com/s/f68xmhcbzzrjj34/VE_20130304_070457.mp4?m) των αποτελεσμάτων... :cool:

motomaniac
05/03/2013, 14:07
a mia xara ta deixnei! kai den toy to'xa...

ereynitis
05/03/2013, 21:46
Ούτ' εγώ του το 'χα, γι' αυτό ενθουσιάστηκα!

ereynitis
09/04/2013, 03:03
Μετά από αρκετόό καιρό απραξίας, είπα να κάνω λίγη δουλίτσα επιτέλους. Ξεκίνησα με ένα δοκιμαστικό για πιθανή τοποθέτηση του ντεπόζιτου του ΧΤ που έχω προαναφέρει. Αυτό που μ' ενδιέφερε κυρίως ήταν να το δω πως <<κάθεται>> πάνω στο Σέροου και κατά πόσο του ταιριάζει οπτικά.

287083

Στην εφαρμογή του βέβαια, όπως φαίνεται από πάνω, αλλά και στις επόμενες φωτό, υπάρχουν κάποια μικροθεματάκια, όπως ήταν αναμενόμενο άλλωστε.

287084

Παρ' όλ' αυτά, θεωρώ ότι εάν δε φαίνεται πολύ άσχημο, δε χρειάζεται και τόση πολλή δουλειά, για να μετατραπεί ώστε να κουμπώνει σωστά. Αντικείμενο με το οποίο δεν έχω ξανασχοληθεί και οπωσδήποτε θα χρειαστώ τις γνώμες και τα φώτα σας. :look:

287085

ereynitis
09/04/2013, 03:15
Όταν μπήκε και η σέλα όμως, άρχισε να μου φαίνεται λίγο πιο δύσκολο απ' ότι στην αρχή.

287086

Και με τα φέριγκ :lol: φορεμένα...

287087287088

Εντέλει, εμφανισιακά κάπως μου καλοδείχνει. Δε φαίνεται τόσο παράταιρο όσο περίμενα. Θα ήθελα να ξέρω τι γούστα τρέφει και η ομήγυρις. :confused:

Από 'κει και πέρα θα ήθελα τις συμβουλές σας, για το κατά πόσο θα με συνέφερε οικονομικά και πρακτικά να ασχοληθώ για να το φέρω στα ίσα του.

ereynitis
09/04/2013, 03:25
Συνεχίζουμε με άλλα. Θυμάστε εκείνο το μικρό προστατευτικό αλυσίδας στο πίσω μέρος του ψαλιδιού, που μου είχε σπάσει στην Πεντέλη; Ε, λοιπόν, βρέθηκε ένα καλόπαιδο που μου έδωσε μία περισσευούμενή του Φούχτα (όπως Φουχτώνω :lol::lol: ) και εφόσο' δεν τη χρειαζόμουν άμεσα, μου ήρθε μια ιδέα. :sun:

287089

Τα απαραίτητα συν ένα τρυπάνι ντροπαλό, που δεν του αρέσει η δημοσιότητα :blush: ...

287090

ereynitis
09/04/2013, 03:30
Και έτοιμο για τοποθέτησηηη.

287091287092

Πίσω από το κομμάτι της Φούχτας έβαλα και το απομεινάρι της προηγούμενης γλύστρας, γιατί ψιλοακουμπούσε στην αλυσίδα.

Και το λογότυπο της Γιαμάχα <<σκαλιστό>>, έτσι για να γουστάρουμε να 'ούμε! :smokin:

ereynitis
09/04/2013, 03:45
Έχει κι άλλο. Επειδή κάνει σε όλους μας καλό να δοκιμάζουμε καινούρια πράγματα και δεδομένου κυρίως, ότι τα πειράματα με την κάμερα του κινητού εν κινήσει πέτυχαν πανηγυρικά, κατασκεύασα εκ του μηδενός και μια παροχή ρεύματος, αντικείμενο με το οποίο επίσης ασχολήθηκα πρώτη φορά και παρ' όλο που είμαι αρκετά ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα, φρονώ ότι υπάρχουν ακόμα αρκετά περιθώρια βελτίωσης της κατασκευής, κυρίως στον τομέα των δικλείδων ασφαλείας. Φώτοζζζ!

287093287094

Όπως βλέπετε στη δεύτερη φωτό, χρησιμοποιείται και πορδοβούλωμα προς υδατοστεγανότητα! :D

ereynitis
09/04/2013, 04:39
Αφού έγιναν και πετυχημένες δοκιμές λειτουργίας, προχωρήσαμε στην τοποθέτηση. Σύνδεση στη μπαταρία και πέρασμα του καλωδίου παράλληλα με το σκελετό και τα υπόλοιπα καλώδια, χρησιμοποιώντας πάντα τα άκρως απαραίτητα δεματικά.

287095

Κατέληξα σ' αυτό το σημείο τοποθέτησης, γιατί ενώ υπάρχει χώρος ακριβώς μπροστά στο τσοκ, δίπλα στα όργανα και πίσω απ' το μασκάκι, όπου δε θα φαινόταν έτσι άσχημα, θα έπρεπε η υποδοχή του βύσματος να <<κοιτά>> προς τα πάνω και παρ' όλου του πορδοβουλώματος, το νερό είναι νερό και η υγρασία υγρασία. Τουλάχιστον έτσι προς τα κάτω που το έβαλα, όσο να 'ναι, πιστεύω προστατεύεται καλύτερα. Για δείτε κι εσείς και πέτε μου. :hmm:

287096287097

Έτσι έχουμε τώρα και σταθερή βάση για το κινητό και δε μας αγχώνει η διάρκεια ζωής της μπαταρίας του, ακόμα κι εάν τραβάει βίντεο ή δουλεύει τζι.πι.ες ή παίζει μουσική ή όλ' αυτά ταυτόχρονα και για δέκα συναπτές ώρες!!! :D:cool::smokin:

Χώρια την πλάκα, επειδή διασκεδάζουμε καλύτερα όταν είμαστε ασφαλείς, έριξα πρώτα μια ματιά εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=60151). Μετά ρώτησα στο μαγαζί ηλεκτρολογικών ειδών, που αγόρασα τα πραγματάκια της παροχής και μου είπαν ότι επειδή το ρελέ είναι λίγο μπελάς στην εγκατάσταση, καλύτερα να παρεμβάλλω μια θήκη κυλινδρικής ασφάλειας με ενσωματωμένο καλωδιάκι μεταξύ του καλωδίου που συνδέεται στο συν και του πόλου της μπαταρίας. Μου φάνηκε πολύ καλή ιδέα, αλλά επειδή εΧτός από όμορφο είμαι και ανοιχτόμυαλο παλικάρι :cool: θα ήθελα ν' ακούσω κι άλλες γνώμες και κυρίως τις συμβουλές σας στο τι μεγέθους ασφάλεια να χρησιμοποιήσω. Ο φίλος Bil έβαλε 15-άρα, εγώ σε κυλινδρικές έχω 2 15-άρες, μία 30-άρα και μία 40-άρα, ποιά είναι η σωστή οέο; :confused:
Επιπλέον, αποφάσισα να ξαναλλάξω την εγκατάσταση της παροχής με τον εξής τρόπο: Να τοποθετήσω το <<θηλυκό>> του αναΦτήρα κάπου κοντά στην μπαταρία, μέσ' απ' τα πλαστικά, σε στεγανό μέρος. Να έχω μόνιμα συνδεδεμένο το ανταπτοράκι από αναΦτήρα σε usb και σε αυτό μόνιμα συνδεδεμένη καλωδιακή προέκταση usb με επιπλέον στην άλλη άκρη ανταπτοράκι από μονό σε διπλό usb, το οποίο να φτάνει μέχρι έξω, στα όργανα, για να συνδέω εκεί την οποιαδήποτε συσκευή. Νομίζω πως θα 'ναι καλύτερα έτσι, εσείς τι λέτε;

notakos600
09/04/2013, 05:44
Έκατσα και το διάβασα ολόκληρο και μου αρέσει ο τρόπος που αγαπάς-φροντίζεις-βελτιώνεις το ''κορίτσι''. Θα σημειώσω μόνο κάτι που ίσως σε βοηθήσει, στο δικό μου ΧΤ600 και ειδικότερα στον λεβιέ ταχυτήτων αγοράσω από JUMBO πάμφθηνα σκριπς για ποδήλατο αφρώδη που φοριούνται σαν γάντι χωρίς δέστρες και δεν ενοχλούν το παπούτσι σε κανένα σημείο, καλύπτουν και ένα μέρος του μετάλλου στον λεβιέ. Καλή συνέχεια στο έργο σου.

BMW R75
09/04/2013, 06:48
Γνώμη μου ότι το μαμα ρεζερβουάρ του ταιριάζει καλύτερα, φαίνεται πιο σύγχρονο. Με το άλλο ρεζερβουάρ θυμίζει το παλιό χτ 250.

notakos600
09/04/2013, 06:57
Γνώμη μου ότι το μαμα ρεζερβουάρ του ταιριάζει καλύτερα, φαίνεται πιο σύγχρονο. Με το άλλο ρεζερβουάρ θυμίζει το παλιό χτ 250.

Έχεις δίκιο, το serow είναι 225.

Drake Ramore
09/04/2013, 10:54
Μιας και ρωτάς την γνώμη για το ρεζερβουαρ, εμένα δεν μου άρεσε.
Κάνει το μηχανάκι να δείχνει πιο παλιό απο όσο είναι και έχει και θεματάκια στην εφαρμογή του.

alexzafeir
09/04/2013, 12:10
Νομίζω χωρις να είμαι ειδικος οτι η παροχή ρευματος θα ήθελε μια ασφαλειοθήκη με μια ασφάλεια

287106

stef88x
09/04/2013, 12:31
Νομίζω χωρις να είμαι ειδικος οτι η παροχή ρευματος θα ήθελε μια ασφαλειοθήκη με μια ασφάλεια

287106

Ναι γιαννη συμφωνο με το παλικαρι. Και ακομα πιο σωστα θα ηταν με ενα ρελε, δηλαδη οταν παίρνει μπροστα το μηχανακι να εχεισ ρευμα και οχι παντα οπως τωρα. ;)

motomaniac
09/04/2013, 14:45
το τεποζιτο αμα ειναι τοσο χαλια απ'εξω δεν θελω να φανταστω πως θα ειναι απο μεσα εκει τερμα κατω στον πατο που σαπιζουν ολα. θελει ενα 60αρι για επισκευη μεσα κι οσο θες εσυ απ'εξω. αρα δεν αξιζει. καλυτερα λεω να βρεις ενα πλαστικο απο XR η ΤΤ600 οπως εγω και να ξενοιασεις.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=125699

BMW R75
10/04/2013, 06:52
Για δες και ένα μεγαλύτερο http://www.car.gr/parts/view/3112370/

motomaniac
10/04/2013, 11:25
Για δες και ένα μεγαλύτερο http://www.car.gr/parts/view/3112370/

καλο αυτο αλλα κανει οσο μισο σεροου...

ereynitis
11/04/2013, 13:54
Έκατσα και το διάβασα ολόκληρο και μου αρέσει ο τρόπος που αγαπάς-φροντίζεις-βελτιώνεις το ''κορίτσι''. Θα σημειώσω μόνο κάτι που ίσως σε βοηθήσει, στο δικό μου ΧΤ600 και ειδικότερα στον λεβιέ ταχυτήτων αγοράσω από JUMBO πάμφθηνα σκριπς για ποδήλατο αφρώδη που φοριούνται σαν γάντι χωρίς δέστρες και δεν ενοχλούν το παπούτσι σε κανένα σημείο, καλύπτουν και ένα μέρος του μετάλλου στον λεβιέ. Καλή συνέχεια στο έργο σου.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, Νοτάκος. Ωραία κι η ιδέα σου για τα γκριπάκια, στα υπ' όψην.:wave2:


Νομίζω χωρις να είμαι ειδικος οτι η παροχή ρευματος θα ήθελε μια ασφαλειοθήκη με μια ασφάλεια

287106


Ναι γιαννη συμφωνο με το παλικαρι. Και ακομα πιο σωστα θα ηταν με ενα ρελε, δηλαδη οταν παίρνει μπροστα το μηχανακι να εχεισ ρευμα και οχι παντα οπως τωρα. ;)

Το λοιπόν, ασφαλειοθήκη με ασφάλεια στρογγυλή, γυάλινη, 15-άρα μπήκε (για την οποία δεν είμαι σίγουρος ακόμα εάν είναι η σωστή, το ψάχνω), θα παραθέσω φωτό κάποια στιγμή αργότερα. Για το ρελέ, θα το σκεφτώ, ανάλογα τη βαρεμάρα μου και το βαθμό απώλειας της μπαταρίας. Αν και πιστεύω - και διορθώστε με εάν κάνω λάθος - ότι εάν δεν είναι κάτι συνδεδεμένο στην υποδοχή του αναπτήρα (εκτός απ' το πορδοβούλωμα), η μπαταρία λογικά δεν έχει απώλειες.


το τεποζιτο αμα ειναι τοσο χαλια απ'εξω δεν θελω να φανταστω πως θα ειναι απο μεσα εκει τερμα κατω στον πατο που σαπιζουν ολα. θελει ενα 60αρι για επισκευη μεσα κι οσο θες εσυ απ'εξω. αρα δεν αξιζει. καλυτερα λεω να βρεις ενα πλαστικο απο XR η ΤΤ600 οπως εγω και να ξενοιασεις.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=125699


Για δες και ένα μεγαλύτερο http://www.car.gr/parts/view/3112370/

Για το ντεπόζιτο γενικά ευχαριστώ την πλειοψηφική γνώμη, την οποία και θα εισακούσω. Προς τον παρόν θα αφήσω επάνω αυτό της μαμάς και πολύ αργότερα, θα ψάξω για κάνα πλαστικό, όπως ορθά προτείνουν Μοτομάνιακ και BMW R75. Απλά, φίλε μπεμβεδάκια, επειδή το ντεπόζιτο δε συγκαταλέγεται στις άμεσες ανάγκες μου και 160 ευρά είναι μπόλικα, όπως είπα θα το κοιτάξω πολύ αργότερα.

Σας ευχαριστώ όλους! :wave2:

notakos600
11/04/2013, 14:39
Πάντως Γιάννη το θέμα τεπόζιτο είναι αρκετά περίπλοκο διότι εκτός από την εφαρμογή του πρέπει να παίξεις-ταιριάξεις τη σέλα και κατ'επέκταση τα πλα'ι'νά πλαστικά, την ουρά και ο κατάλογος δεν έχει τέλος. Εκτός αν βρεις κάποιο aftermarket - acerbis λόγου χάρη- που να είναι ειδικά για το μηχανάκι σου.

motomaniac
12/04/2013, 13:19
για δες ποσο δινει αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/3542411/

ereynitis
15/04/2013, 13:59
για δες ποσο δινει αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/3542411/


Συμπαθητική περίπτωση, Μήτσο, αλλά όπως είπα, δεν υπάρχει άμεση ανάγκη για ντεπόζιτο, ούτε αυτά τα 100 δεν μπορώ να δώσω τώρα. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, η σειρά αλλαγών-εργασιών είναι: αλλαγή πίσω ανάρτησης, επισκευή μπουκάλων, αλλαγή σέλας και ενδιάμεσα αυτών, βελτίωση της παροχής ρεύματος. Αφού γίνουν αυτά πρώτα, κοιτάω και τα ρέστα. Μάλιστα, αυτήν τη στιγμή, τη σέλα τη βλέπω για ΧΙνόπωρο. Ευχαριστώ πάντως. :wave2:

motomaniac
15/04/2013, 14:08
Συμπαθητική περίπτωση, Μήτσο, αλλά όπως είπα, δεν υπάρχει άμεση ανάγκη για ντεπόζιτο, ούτε αυτά τα 100 δεν μπορώ να δώσω τώρα. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, η σειρά αλλαγών-εργασιών είναι: αλλαγή πίσω ανάρτησης, επισκευή μπουκάλων, αλλαγή σέλας και ενδιάμεσα αυτών, βελτίωση της παροχής ρεύματος. Αφού γίνουν αυτά πρώτα, κοιτάω και τα ρέστα. Μάλιστα, αυτήν τη στιγμή, τη σέλα τη βλέπω για ΧΙνόπωρο. Ευχαριστώ πάντως. :wave2:

ρε γιαννη δεν νομιζω να δινει μονο το τεποζιτο 100ε. για παρτον ενα τηλ...

notakos600
15/04/2013, 14:55
ρε γιαννη δεν νομιζω να δινει μονο το τεποζιτο 100ε. για παρτον ενα τηλ...

160 ευρά το δίνει, είναι το πλαστκό τεπόζιτο της ACERBIS για το ΧΤ 600. :cry:

ereynitis
17/04/2013, 18:14
ρε γιαννη δεν νομιζω να δινει μονο το τεποζιτο 100ε. για παρτον ενα τηλ...

Αντελήφθην ότι τα δίνει όλα μαζί 100, Μήτσε. Αλλά πραγματικά, επειδή αυτήν την περίοδο έχω κάτι πολύ μεγαλύτερο στα σκαριά, δε με παίρνει να δώσω ούτε δεκάρα τσακιστή για κάτι άλλο. Έχω ακόμα και την αλλαγή λαδιών λόγω καινούριας μπιέλας και επισκευή μπουκάλες. :(


160 ευρά το δίνει, είναι το πλαστκό τεπόζιτο της ACERBIS για το ΧΤ 600. :cry:

Νοτάκο, τον επόμενο σύνδεσμο εννοεί, με τα καλούδια για XR, εκτός του κόκκινου ντεπόζιτου, όργανα, φτερά και τα τοιαύτα.

ereynitis
17/04/2013, 18:31
Επιτέλους ήρθε, ώρα να στρώσω πουπουδάκι!!! :a8: Να βάλω κι αυτή τη γλύστρα επιτέλους και να καλογρασσάρω και όλο το ψαλίδι με τα περίχωρα!

287847

Πρώτ' απ' όλα, σωστή και ασφαλής στήριξη... :p:p:p (Φεγγαρόπληκτε, θα ήθελα να το έκανα περιποιημένα και νοικοκυρεμένα όπως πολύ ωραία είχες δείξει, αλλά υπολείπομαι εργαλείων και χωροχρόνου. :( )

287848

Και αφού αφαιρεθεί η πίσω ρόδα, αλλάζουμε στάση. :a021:

287849

Έτσι και μου πάρει κανείς αυτόν τον τσιμεντόλιθο, θα είναι σα να μου κόβει το ένα πόδι! :lol:

ereynitis
17/04/2013, 19:13
Δοκιμάζοντας αρχικά τη γλύστρα, ανακαλύπτω έναν απ' τους πιθανότερους λόγους, για τους οποίους ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν ήθελε τη γλύστρα φορεμένη. Είναι τέτοια η κατασκευή της - και δεν ξέρω εάν είναι ίδια για όλα τα Σέροου (μάλλον είναι) - που καλύπτει εντελώς τη δίοδο του κλειδιού που ξεβιδώνει τον ένα πείρο. Έτσι, αυτοσχεδίασα. :a05:

287850

Αφού τοποθετήθηκε η γλύστρα, πάμε στην πολυαναμενόμμενη μάχη Γρασσαδόρος VS Γρασσαδοράκια καινούρια! Σ' αυτό το σημείο πρέπει να πω, πως προσπάθησα (επιτυχώς τελικά) να εφαρμόσω τη συμβουλή ενός καλού φίλου, που αφορούσε στη σωστότερη χρήση του γρασσαδόρου από το χειριστή του.

Αυτή ήταν ότι πρώτον, η βαλβίδα της προέκτασης του γρασσαδόρου θα πρέπει να κουμπώσει τόσο καλά στο γρασσαδοράκι, που εάν προσπαθήσεις να την τραβήξεις ευθεία πίσω, να μην ξεσφηνώνει. Δεύτερον, εάν η βαλβίδα έχει όντως κουμπώσει σωστά, η δύναμη που χρειάζεται να εφαρμοστεί στο γρασσαδόρο, για να περάσει το γράσσο στους πείρους από μέσα προς τα έξω, είναι ίση και ίσως και μεγαλύτερη αυτής που εφαρμόζουμε όταν φουσκώνουμε σαμπρέλα ποδηλάτου με χειροκίνητη τρόμπα!

Μετά από μερικές αποτυχημένες προσπάθειες, κατόρθωσα επιτέλους να κάνω σωστό γρασσάρισμα και να κατανοήσω πλήρως το σωστό τρόπο χρήσης του γρασσαδόρου, όπως επίσης ότι τσάμπα αγόρασα 6 νέα γρασσαδοράκια, γιατί πλην ενός, τα υπόλοιπα 4 λειτουργούσαν μια χαρούλα, (5 είναι συνολικά, αλλά αγόρασα και ένα επιπλέον, να 'χω καβάτζα , ο μακάκας!). :a018:

Και επειδή γρασσαρίστηκαν όλοι οι πείροι, οι σωληνωτές υποδοχές τους, οι ροδέλες τους, οι τσιμούχες τους και δε συμαζεύεται και του μοχλικού και του πιρουνιού και της πίσω ανάρτησης, τα καλά αποτελέσματα είχαν το τίμημα της πλείστης καφε-κοκκινο-λιγδερής μούργας, που είναι και ο λόγος που δεν έχω περισσότερο φωτογραφικό υλικό, γιατί το κινητό μου κινδύνευε κι αυτό να πνιγεί σ' αυτήν! Μιλάμε για κανονική μάχη να 'ούμε!! :a015::a016::hunter::boxing:

Στις φωτό από κάτΟΥ, φαίνονται μερικά παλιά και καινούρια γρασσαδοράκια και τα καλά αποτελέσματα του σωστού γρασσαρίσματος! ;Ρ

287851287852

ereynitis
17/04/2013, 19:40
Αλλάχτηκε επιτέλους και η ανάρτηση, όπου η αφαίρεση της παλιάς ήταν πιο ζόρικη από την τοποθέτηση της καινούριας. Γενικά η όλη διαδικασία με δυσκόλεψε αρκετά περισσότερο απ' όσο περίμενα και βάρεσα πειράκια κάποιες στιγμές, αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά και δεν περίσσεψε και καμία βίδα παρακαλώ! :lol::lol::lol:

287853

Αφού ξεμπέρδεψα με τα σιδερικά, έκατσα να συμμαζέψω-βελτιώσω και τα ηλεκτρολογικά λίγο ακόμα. Και σας ερωτώ κύριοι! Γνωρίζει κανείς να μου πει σε τί εξυπηρετεί το φισάκι που ποζάρει παρακάτω; Τυχαία το ανακάλυψα και είδα ότι ήταν αποσυνδεδεμένο και λογικά ήταν έτσι πολύ καιρό, αφού τσίμα-τσίμα έφταναν η μία άκρη την άλλη. Έβαλα μια μικρή προέκταση και τύλιξα καλά την ένωση με μονωτική, να μην ξαναφύγει απ' τη θέση του, αλλά δεν ξέρω τι είναι. :D

287854

Τέλος, πρόσθεσα στρογγυλή, γυάλινη, 15-άρα ασφάλεια στο <<θετικό>> καλώδιο της παροχής ρεύματος (όπου δεν ξέρω ακόμα εάν είναι το σωστό μέγεθος ασφάλειας) και επένδυσα με μονωτική όποιες ενώσεις καλωδίων είχα αφήσει <<γυμνές>>.

287855

Τελικά το μηχανάκι μου στα κανονικά του, ΔΕΝ τρίζει ούτε κάνει περίεργους θορύβους πια!!! :p Μου έκανε φοβερή εντύπωση, δεν το είχα συνηθίσει! :) :) :)

Αυτά. Ευχαριστώ ξανά όσους παρακολουθείτε είτε συμβουλεύετε είτε όχι! :wave2:

Δικό σας! :)

motomaniac
17/04/2013, 20:21
αναρτηση τι ειναι? τα γρασσαδορακια απο γιαμαχα? τιμες δωσε. το καλωδιο που λες τι χρωμα ειναι? καλοφορετα και καλοταξιδο.

toyar
17/04/2013, 20:29
για γειωση μου κανει το χυμα καλωδιο
κοιτα που καταληγει προς τα πισω ήτσεκαρε με πολυμετρο

motomaniac
18/04/2013, 12:33
για γειωση μου κανει το χυμα καλωδιο
κοιτα που καταληγει προς τα πισω ήτσεκαρε με πολυμετρο
τωρα που ξαναβλεπω μαυρο φαινεται. αρα οντως ειναι γειωση. αν δεν εχει καπου εκει κοντα στον σκελετο καλο θα ητνα να προσθεσεις εσυ. δηλαδη να βαλεις αλλο κονεκτορακι εκεινο με το δαχτυλιδι και να βιδωσεις στο σασι.

ereynitis
19/04/2013, 20:25
288017

Για να καταλαβαίνει καλύτερα κι ο κόσμος για τι πράγμα μιλάμε.


αναρτηση τι ειναι? τα γρασσαδορακια απο γιαμαχα? τιμες δωσε. το καλωδιο που λες τι χρωμα ειναι? καλοφορετα και καλοταξιδο.

1. Ανάρτηση μαμά Σέροου, γιατί: απάντηση Νο 1/αρ. 3 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132910), γι' αυτούς τους λόγους και οι αφτερμάρκετ αναρτήσεις εκτός από πανάκριβες είναι και ακριβώς στις ίδιες διαστάσεις με τη μαμίσια. Επειδή είχα περάσει και από Κ-Σοκ για πιθανή επισκευή της παλιάς, μου είπε ο άΘρωπΑς ότι εάν την ανοίξει και χρειάζεται έμβολο, από τα 80 ευρώ της επισκευής πάμε κατευθείαν στα 120(!) και μόνος του μου πρότεινε ένα γνωστό του με μαγαζί γνήσιων ανταλλακτικών Γιαμάχα. Εκεί λοιπόν που η Μοτοδυναμική μου έλεγε 200 ευρώ η πίσω ανάρτηση, από το <<γνωστό>> την πήρα καινουργίλα, μαμά 160!! (Για πλΕροφορίΑΙ, στείλτε πμ)

2. Γρασσαδοράκια πήρα από ένα καλό μαγαζί με εργαλεία (εγώ το λέω σιδηροπωλείο για συντομία, αλλά δεν ξέρω εάν είναι σωστό :D ) στο Χαλάνδρι, με 60 λεπτά το ένα (εάν θυμάμαι καλά). Εάν δεν έβρισκα, με έστελναν σε μηχανουργείο ή επιχειρήσεις με βιομηχανικά είδη, που έχει αρκετές στη Ν. Φιλαδέλφεια.


για γειωση μου κανει το χυμα καλωδιο
κοιτα που καταληγει προς τα πισω ήτσεκαρε με πολυμετρο

Ντεν έχω πολύμετρο καρδιά μου, δεν ξέρω καν τι είναι. Είμαι λίγο αρχάριος στα ηλεκτρολογικά. :D


τωρα που ξαναβλεπω μαυρο φαινεται. αρα οντως ειναι γειωση. αν δεν εχει καπου εκει κοντα στον σκελετο καλο θα ητνα να προσθεσεις εσυ. δηλαδη να βαλεις αλλο κονεκτορακι εκεινο με το δαχτυλιδι και να βιδωσεις στο σασι.

Το λοιπόν και για το φίλο Τόγιαρ, κατ' αρχήν έπρεπε η φωτογραφία να δείχνει περισσότερα πράματα. Το καλώδιο είναι μαύρο, ξεκινά από τον αρνητικό πόλο της μπαταριάς και μετά το φισάκι/καρφάκι πάει και χώνεται στην κεντρική πλεξούδα. Εκεί χάθηκα κι εγώ και δεν μπόρεσα να βρω που καταλήγει. :dizzy:

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας και τα καλά σας λόγια! :) :) :)

motomaniac
19/04/2013, 20:59
288017
Ντεν έχω πολύμετρο καρδιά μου, δεν ξέρω καν τι είναι. Είμαι λίγο αρχάριος στα ηλεκτρολογικά. :D

Το λοιπόν και για το φίλο Τόγιαρ, κατ' αρχήν έπρεπε η φωτογραφία να δείχνει περισσότερα πράματα. Το καλώδιο είναι μαύρο, ξεκινά από τον αρνητικό πόλο της μπαταριάς και μετά το φισάκι/καρφάκι πάει και χώνεται στην κεντρική πλεξούδα. Εκεί χάθηκα κι εγώ και δεν μπόρεσα να βρω που καταλήγει. :dizzy:

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας και τα καλά σας λόγια! :) :) :)

αρα ειναι οντως γειωση. δηλαδη ο αρνητικος πολος για ΟΛΑ!

giorgos.bmw
19/04/2013, 21:49
Αύριο είναι Σάββατο και επειδή μένουμε δίπλα αν θέλεις στείλε μου πμ την διεύθυνση και πετάγομαι να το μετρήσουμε.
Έχω όλα τα εργαλεία στο φορτηγάκι (λόγο δουλειάς)
:beer:

ereynitis
20/04/2013, 13:24
Αύριο είναι Σάββατο και επειδή μένουμε δίπλα αν θέλεις στείλε μου πμ την διεύθυνση και πετάγομαι να το μετρήσουμε.
Έχω όλα τα εργαλεία στο φορτηγάκι (λόγο δουλειάς)
:beer:

Τώρα την είδα την απάντηση. Σ' ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου! Εάν μπορείς μετά τις 18:00, σου στέλνω πμ με τη διεύθυνση. Ευχαριστώ και πάλι! :wave2:

ereynitis
21/04/2013, 09:16
Επίσης, να παραθέσω κι εδώ ότι η παλαιά ανάρτηση χαρίζεται (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134846).

giorgos.bmw
21/04/2013, 13:13
Γιάννη πες μου από βδομάδα όποια μέρα- ώρα θες και έρχομαι ( έτσι κι’ αλλιώς όλη μέρα είμαι στους δρόμους σαν της πουτ@....ς )
:)

ereynitis
05/05/2013, 21:10
Γιάννη πες μου από βδομάδα όποια μέρα- ώρα θες και έρχομαι ( έτσι κι’ αλλιώς όλη μέρα είμαι στους δρόμους σαν της πουτ@....ς )
:)

Γιώργο, δεν έχω ξεχάσει την προσφορά σου, αλλά δεν άδειασα αυτές τις μέρες. Θα τα πούμε λίαν συντόμως όμως. :wave2: (έκανα και ρίμα :D )

ereynitis
05/05/2013, 21:44
Προϊδεάζω, η δουλειά έγινε σχετικά πρόχειρα μια και κύριο μέλημα ήταν να καλυφθούν τα τριμμένα και περασμένα με αδρανοποιητή σημεία, για να μη φαίνονται τόσο άσΚημα. Ούτε το χρώμα μ' ενδιέφερε να πετύχω ακριβώς ούτε είχα σκοπό να βάψω όλον τον σκελετό, που θα ήταν και το πιο σωστό φυσικά, αλλά όπως έχω ξαναπεί υπολείπομαι προσωπικού χώρου εργασίας, το οποίο συμβάλει και στη σημαντική μείωση του χρόνου αποπεράτωσης της κάθε δουλειάς που ξεκινάω.
Α! 1η μου φορά που βάφω! :blush:

Συσκευασία δώρου (ή μάλλον μετακόμισης) και το όπλο του εγκλήματος.

289114

Σημεία πρώην σκουριασμένα και νυν μπογιατισμένα.

289115289116

ereynitis
05/05/2013, 21:58
Ξετυλίγουμε το δώρο...

289117289118

Ε, πρέπει να το παραδεχτείτε, υπάρχει μια υποφαίνουσα διαφορά στα χρώματα... :eyepop: :eek: Κάποια σημεία έπρεπε να τα είχα προσέξει περισσότερο, ειδικά αυτά που φαίνονται και μετά την τοποθέτηση των πλαστικών. Το σκούρο είναι το παλιό και το ανοιχτό το φρέσκο. Ένας φίλος με ρώτησε γιατί το έκανα ριγέ! :bawl::bawl:
Τες πα, τουλάχιστον τώρα δείχνει λίγο καλύτερα απ' ότι με τις σκουριές, τα εμφανισιακά προβληματάκια μπορούν να διορθωθούν και ήταν κι η πρώτη μου φορά, ε; :a05:

motomaniac
06/05/2013, 02:10
ξαναβαψε ολα ταεμφανη σημεια. αγορασε η φτιαξε προστατευτικο εκει που εχει επαφη η μποτα σου με τον σκελετο γιατι απο την τριβη θα ξεβαψει παλι. εγω στο δικο μου ακομα να τα κανω αυτα που σε λεω.. χαχαχχαχαα

ereynitis
06/05/2013, 17:57
ξαναβαψε ολα ταεμφανη σημεια. αγορασε η φτιαξε προστατευτικο εκει που εχει επαφη η μποτα σου με τον σκελετο γιατι απο την τριβη θα ξεβαψει παλι. εγω στο δικο μου ακομα να τα κανω αυτα που σε λεω.. χαχαχχαχαα

Άσε, όλα όσα λες στο πρόγραμμα τα 'χω, αλλά εκτός από ζέστη κάνει και πολύ βαρεμάρα αυτές τις μέρες ρε παιδάκι μου! :yawn:

MaiTak
06/05/2013, 20:44
Άσε, όλα όσα λες στο πρόγραμμα τα 'χω, αλλά εκτός από ζέστη κάνει και πολύ βαρεμάρα αυτές τις μέρες ρε παιδάκι μου! :yawn:

+100000
:D

Drake Ramore
06/05/2013, 23:51
Απο άποψη προστασίας καλά του ξηγήθηκες, η σκουριά ειναι πολύ ύπουλο πράγμα.
Αλλά ξαναβάψτο μια ολόκληρο, είναι κρίμα να φαίνεται έτσι.

Υ.Γ Οταν σταματήσει να κάνει ζέστη και...βαρεμάρα!:p

ztakisg16
07/05/2013, 00:07
Εχει δίκιο ο drake!κριμα ο κόπος εώς τώρα!

ereynitis
07/05/2013, 13:33
Ευχαριστώ παιδιά! Θα ξαναστρωθώ να το κάνω πιο σωστά. Ούτε και 'μένα μ' αρέσει έτσι. Αλλά χωρίς πλάκα, το τελευταίο δεκαπενθήμερο, με όποιον κι αν το 'χω συζητήσει, αιωρείται κάτι σαν επιδημική βαρεμάρα, δεν έχει κανείς όρεξη να κάνει τίποτα! Με τι <<διάλογο>> μας ψεκάζουνε ρε πστ μου! :hypnotize:

ereynitis
09/05/2013, 18:13
Εν τω μεταξύ όμως, είχαμε μία πολύ ωραία συνεύρεση σήμερα με το φίλτατο giorgos.bmw, κατά την οποία επιβεβαιώθηκα ότι εκτός από καλός και ευρυμαθής ηλεκτρολόγος και λίίίίγο λιγότερο μηχανικός είναι κυρίως ένας καλοπροαίρετος άνθρωπος, που του δίνει ευχαρίστηση να βοηθά όποιον του το ζητήσει, (στη συγκεκριμένη περίΦτωση εμένα :rolleyes: )!
Έτσι λοιπόν, ενώ πετάχτηκα για μία σύντομη μέτρηση με πολύμετρο της παροχής ρεύματος που έβαλα, άντε και ένα πρόχειρο έλεγχο εάν τα έκανα σωστά, ο εν λόγω κύριος ενώ μου είπε ότι τελοσπάντων είχα κάνει μία μέτρια δουλειά, μου ξήλωσε την καλωδίωση της παροχής (!) και μου την έφΚιαξε από την αρχή, με επαγγελματικό τρόπο αυτή τη φορά. :look:
Ιδού μέρος της διαδικασίας... Αλλαγή ασφαλειοθήκης με αδιάβροχη και για κλασσικού τύπου ασφάλειες (όχι κυλινδρικού τύπου που είχα βάλει εγώ, που φαίνεται πίσω στο βάθος).

289543

Ενώσεις καλωδίων μεταξύ τους με καλάι και επιπλέον επικάλυψη με θερμοσυστελόμενο και ουχί μονωτική, όπως επίσης θερμοσυστελόμενο μπήκε σε όλες τις επαφές/ενώσεις της παροχής, από τους πόλους μέχρι το θυλικό του αναπτήρα αυτοκούνατου. :)

289544

Γιώργο, δεν έχω λόγια... θα σου πω μόνο ότι ζηλεύω λίγο το ναό εργασίας-αυτοσυγκέντρωσης-χαλάρωσής σου. :a8:

:beer::wave2::blush::sun::a18::a20::a23::a012::a013::a46::rockon:

giorgos.bmw
09/05/2013, 20:15
Υπερβολές :p
Σε περιμενο για :beer:

motomaniac
10/05/2013, 22:51
289543

Ενώσεις καλωδίων μεταξύ τους με καλάι και επιπλέον επικάλυψη με θερμοσυστελόμενο και ουχί μονωτική, όπως επίσης θερμοσυστελόμενο μπήκε σε όλες τις επαφές/ενώσεις της παροχής, από τους πόλους μέχρι το θυλικό του αναπτήρα αυτοκούνατου. :)

289544


ωπ. ο δεικτης λαδιου απο το ct?

ereynitis
10/05/2013, 22:55
Αυτούνο αυτού εννοΑεις;

289724

motomaniac
10/05/2013, 23:00
χαχαχχαχα ναι.

ereynitis
10/05/2013, 23:04
Ρε Μήτσε, με μεγεθυντικό φακό τις κοιτάς τις φωτογραφίες;;; :eek:

Αλλά ξηγήσου τι είναι και το ct, γιατί εγώ δεν είμαι και τόσο γνώστης... :confused:

motomaniac
10/05/2013, 23:12
;) http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132389

https://www.google.gr/search?q=ct+90&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=lGKNUbinF4-ShgeO4oDgAg&ved=0CDAQsAQ&biw=1344&bih=759

ereynitis
10/05/2013, 23:19
Α, οκ. Αυτό που ανακατασκευάζει Η Γιώργους. :D