PDA

View Full Version : Σέροου: Συμμάζεμα-σουλούπωμα-φρεσκάρισμα, όπως θέτε πέτε το!



Σελίδες : 1 2 [3]

BMW R75
11/05/2013, 23:09
Επανέρχομαι πάλι στο θέμα του ντεπόζιτου. Για να έχεις μία ιδέα. 289739Δες ένα tw με ντεπόζιτο tenere!

motomaniac
11/05/2013, 23:11
Επανέρχομαι πάλι στο θέμα του ντεπόζιτου. Για να έχεις μία ιδέα. 289739Δες ένα tw με ντεπόζιτο tenere!


δηλαδη τι θες να πεις? φανταζομαι οτι ειναι ασχημο..

BMW R75
11/05/2013, 23:33
Έτσι απλά την έβαλα τη φωτο για να υπάρχει μία ακόμα ιδέα για το ντεπόζιτο. Σε άλλους φαίνεται άσχημο σε άλλους ωραίο. Εϊναι πάντως κάτι διαφορετικό!

ereynitis
12/05/2013, 02:01
Στα δικά μου τα μάτια δένει αρκετά καλά με το υπόλοιπο μηχανάκι, αλλά η σέλα πήγε περίπατο και ασχήμηνε και έγινε σχεδόν μονόσελο το μηχανάκι. Τις δικές μου βλέψεις πάντως, τις εγκατέλειψα και λόγω της μπόλικης αγγαροδουλειάς που χρειζόταν και γιατί οπτικά δεν τρελαινόμουν κιόλΑ. Γι' αυτό χαρίστηκε και το ντεπόζιτο.

motomaniac
12/05/2013, 20:08
οταν θα σου ξανακολλησει στο μυαλο το τεποζιτο (γιατι θα γινει ειναι σιγουρο) κοιτα αρχικα ποσα λιτρα ειναι το δικο σου. μετα ποσα λιτρα παραπανω θες. μετα ποια μηχανακια φορουσαν τετοια περιπου σαν αυτο που θες και ποια απο αυτα ηταν πλαστικα!
εγω εκανα την αντιθετη δουλεια. με εμποδιζε το μεγαλο σιδερενιο στην οδηγηση στο βουνο κι ηταν παρα πολυ βαρυ αμα το γεμιζες. αμα δεν το γεμισες προς τι ο ογκος? ετσι βαλαμε το πρωτο που βρηκαμε μπροστα μας για δοκιμη, ΤΤ600 ενος φιλου. εκατσε σχεδον καλα και πηγα κι αγορασα ενα. 35 ευρω χωρις ταπα. ταπα φετος αξιωθηκα να παρω μεσω ιντερνετ. η γνησια ταιριαζει απο ολα τα παλια τετραχρονα οf road της γιαμαπα, wrf yzf κλπ.

giorgos.bmw
12/05/2013, 20:17
Γιάννη να προσπαθήσω για ανταλλαγή με αυτό που κάνη άλματα.

289854

motomaniac
12/05/2013, 20:22
Γιάννη να προσπαθήσω για ανταλλαγή με αυτό που κάνη άλματα.

289854

Γιωργο δεν τα πουλανε τετοια μηχανακια!!! που θα ξαναβρεις διχρονο αθανατο?

giorgos.bmw
12/05/2013, 20:27
Δεν είναι δικό μου. Ψήνομαι να το πάρω αλλά :pantofla: και εκτός αυτού έχω τόσα.
Αν το θέλει κάποιος να μου στήλη π.μ.

ereynitis
12/05/2013, 22:04
Μήτσε! Άσε με ν' αγιάσω λίγο ρε, μη με διαολίζεις με ντεπόζιτα τώρα. :p Πρέπει πρώτ' απ' όλα να δω τι θα κάνω μ' αυτές τις ριμαδιασμένες τις μπουκάλες, που μετά την τελευταία επίσκεψή μου στο γνωστό δασάκι, η δεξιά όχι δάκρυσε, ξέρασε! :eek: Ο μηχανικός μου, για επισκευή με τσιμούχες, μου είπε γύρω στα 120 εύρετρα και ακόμα δεν ξέρω εάν θα γλυτώσω τίποτα σπουδαίο εάν προσπαθήσω να το κάνω μόνος μου. Επίσης όσο έχω ψάξει και εδώ μέσα και απ' έξω, δεν έχω βρει ακόμα ευκρινείς οδηγίες βήμα-βήμα γι' αυτή τη δουλειά. Άσε που, τώρα το καλοκαίρι τα φράγκα θα σπρωχτούν όλα σε τρακντέι, δε νομίζω ότι θα δώσω άλλα για το Σέροου πριν το χειμώνα. Καλά να 'μαστε κι όλα θα γενούν με τη σειρά τους, γιατί δυστυχώς όλα μαζί, δε δυνάμεθα. :beer:

Γιώργο, ευχαριστώ πολύ για την πρόταση, αλλά πρώτον σιγά-σιγά αρχίζω και φέρνω το Σέροου στα ίσα του με αρκετή προσωπική δουλειά και μου 'ρχεται κάπως να το έδινα σ' αυτή τη φάση. Δεύτερον, δε θα ήθελα ακόμα να ανακατευτώ με δίχρονο κινητήρα εάν δεν ανοίξω πρώτα έναν τετράχρονο να τον μάθω, συν του ότι δεν είχα ποτέ μέχρι τώρα δίχρονο. Τρίτο και τελευταίο και με το φρένο που μου βάζει ο πρώτος λόγος που ανέφερα, υπάρχει η πιθανότητα που σου είπα να ανταλλάξω το Σέροου με ένα ΧΤ Artesia του κουνιάδου μου, που και πάλι θα μετακομίσω αρκετά πράματα του μικρού στο μεγαλύτερο, όπως εξάτμιση και την παροχή που μου 'φτιαξες ας πούμε. Ίδωμεν, οι καιροί θα δείξουν. ;)

giorgos.bmw
12/05/2013, 22:10
Αύριο δουλεύεις

ereynitis
12/05/2013, 22:13
Ουχί. Στείλε πμ, θα σε πάρω ό,τι ώρα ξυπνήσω το πρωί.

motomaniac
13/05/2013, 00:18
Μήτσε! Άσε με ν' αγιάσω λίγο ρε, μη με διαολίζεις με ντεπόζιτα τώρα. :p Πρέπει πρώτ' απ' όλα να δω τι θα κάνω μ' αυτές τις ριμαδιασμένες τις μπουκάλες, που μετά την τελευταία επίσκεψή μου στο γνωστό δασάκι, η δεξιά όχι δάκρυσε, ξέρασε! :eek: Ο μηχανικός μου, για επισκευή με τσιμούχες, μου είπε γύρω στα 120 εύρετρα και ακόμα δεν ξέρω εάν θα γλυτώσω τίποτα σπουδαίο εάν προσπαθήσω να το κάνω μόνος μου. Επίσης όσο έχω ψάξει και εδώ μέσα και απ' έξω, δεν έχω βρει ακόμα ευκρινείς οδηγίες βήμα-βήμα γι' αυτή τη δουλειά. Άσε που, τώρα το καλοκαίρι τα φράγκα θα σπρωχτούν όλα σε τρακντέι, δε νομίζω ότι θα δώσω άλλα για το Σέροου πριν το χειμώνα. Καλά να 'μαστε κι όλα θα γενούν με τη σειρά τους, γιατί δυστυχώς όλα μαζί, δε δυνάμεθα. :beer:


καντο μονος αβλεπει. ανοιξε οποιοδηποτε μανουαλ μοτοσυκλετας εχεις (αν δεν εχεις να σου στειλω ενα) και εχει βημα βημα ολη τη διαδικασια. σε ολα μα ολα τα συμβατικα πηρουνια ειναι ιδια. το λαδακι που βαζω ειναι της agip και ιδιο προτεινει η απριλια για ολα τα μηχανακια της. κανει 7ε το λιτρο οι τσιμουχες μαζι με ξυστρες γυρω στο 25 πακετο. οποτε τι να φοβηθεις? να σου πω μονο οτι ο μικροτερος αδερφος μου εχει ηδη κανει μια επιτυχη αντικατασταση σε λαδια τσιμουχες σε πιρουνι απο ΤΤ250 που ειναι και ρυθμιζομενο. κι ειναι 15 χρονων... ητιμη που σου ειπε ο μαστορας παντως ειναι υπερβολικη. εχω ακουσει για Αθηνα στα 60ε αν πας με τα καλαμια στο χερι.

ereynitis
13/05/2013, 07:46
καντο μονος αβλεπει. ανοιξε οποιοδηποτε μανουαλ μοτοσυκλετας εχεις (αν δεν εχεις να σου στειλω ενα) και εχει βημα βημα ολη τη διαδικασια. σε ολα μα ολα τα συμβατικα πηρουνια ειναι ιδια. το λαδακι που βαζω ειναι της agip και ιδιο προτεινει η απριλια για ολα τα μηχανακια της. κανει 7ε το λιτρο οι τσιμουχες μαζι με ξυστρες γυρω στο 25 πακετο. οποτε τι να φοβηθεις? να σου πω μονο οτι ο μικροτερος αδερφος μου εχει ηδη κανει μια επιτυχη αντικατασταση σε λαδια τσιμουχες σε πιρουνι απο ΤΤ250 που ειναι και ρυθμιζομενο. κι ειναι 15 χρονων... ητιμη που σου ειπε ο μαστορας παντως ειναι υπερβολικη. εχω ακουσει για Αθηνα στα 60ε αν πας με τα καλαμια στο χερι.

Καλημέρες! :wave2: Φα θε ακούφω! ( = Θα σε ακούσω :D ) Θα το κάνω μόνος μου παρέα με το Γιώργη. :p
Μανουάλι έχω, αλλά είναι για το αμερικάνικο μοντέλο και υπάρχουν κάποιες διαφορές, π.χ. οι δικές μου οι μπουκάλες ή δεν έχουν καθόλου βαλβίδα εξαέρωσης στην κορυφή ή είναι σε σημείο που εγώ δεν τη βρήκα. :uplate:
Το μηχανικό, δεν τον ρώτησα το κόστος εάν του πήγαινα σκέτες τις μπουκάλες, αλλά μου είπε γύρω στο 50-ρικο εάν δε χρειάζονταν τσιμούχες, που χρειάζονται όμως.

Ρε παιδιά... μ' έχετε καταϋποχρεώσει πάντως!! :blush: Και έχω αρχίσει και νιώθω και λίγο :a31: που δεν έχω τρόπο να σας ανταποδώσω τη βοήθεια! Άντε καλά, με το Γιώργο που είμαστε κοντά κάτι θα γίνει, με σένα ρε Βεροιώτη πώς θα ρεφάρω;; Έχω κάτι στα σκαριά, θα κάνουμε λίίίγη υπομονή...
:beer::beer::beer::beer:

motomaniac
13/05/2013, 10:20
Καλημέρες! :wave2: Φα θε ακούφω! ( = Θα σε ακούσω :D ) Θα το κάνω μόνος μου παρέα με το Γιώργη. :p
Μανουάλι έχω, αλλά είναι για το αμερικάνικο μοντέλο και υπάρχουν κάποιες διαφορές, π.χ. οι δικές μου οι μπουκάλες ή δεν έχουν καθόλου βαλβίδα εξαέρωσης στην κορυφή ή είναι σε σημείο που εγώ δεν τη βρήκα. :uplate:

:beer::beer::beer::beer:
δεν παιζει κανεναν ρολο η διαφορα που λες στην αλλαγη λαδιων και τσιμουχας http://www.ebay.com/itm/Pyramid-Parts-Fork-Oil-Seals-Dust-Seals-for-Yamaha-TT225-86-87-/390591071733?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item5af10ac5f5 παρε αυτο το σετακι. τα γνησια βγαινουν κατι παραπανω απο τα διπλα λεφτα νομιζω. λαδακι οτι θες απο fork oil στο ιξωδες που προτεινει ο κατασκευαστης. ειναι αληθεια πανευκολο. απο εργαλεια εκτος των συμβατικων (ενα 14αρι για την πανω βιδα κατω απο καπακι κι ενα αλεν? κατω στην μποτα θα χρειαστεις ενα κομματι σωληνα κατα προτιμηση πλαστικη που περναει απ'εξω απο το καλαμι αλλα ειναι μικροτερη απο την εωτερικη διαμετρο της μποτaς εκει που εφαρμοζει η ξυστρα (dust seal).

notakos600
13/05/2013, 15:42
Πληροφοριακά στο ΧΤ600 για να ''κλειδώσω'' το παξιμάδι που είναι στον πάτο της μπουκάλας (και να μπορέσω να ξεβιδώσω την βίδα allen από την έξω πλευρά), έβαλα τρία ή τέσσερα σωληνωτά με διαδοχικά νούμερα, το ένα μέσα ή έξω από το άλλο. Κοντράροντας το τελευταίο σωληνωτό που θα προεξέχει πια στο πάνω μέρος της μπουκάλας με ένα κατσαβίδι απελευθερώθηκε η βίδα allen για πλάκα.
Πρόσεξε γιατί η allen έχει μια χάλκινη ροδέλα στεγανοποίησης, αφου το λύσεις είναι ευκαιρία να τις αλλάξεις και τις δύο ροδέλες.
Στο 600 λάδι sae 10 έβαλα στις μπουκάλες και είναι μια χαρά.

Νάτο και το μοντίφικο εργαλείο:

289935

ereynitis
13/05/2013, 17:20
Με τρελαίνουν αυτές οι πατεντοκατασκευές! :) Όπως και να 'χει, παρεάκι τρίΟ ατόμων θα 'μαΝε και οι άλλοι δύο έχουν πολύ περισσότερες γνώσεις και εμπειρία από εμένα, του φούστη! Εγώ πιο πολύ θα Γλέπω και θα μαθαίνω απ' ότι φαίνεται. :blush:

motomaniac
13/05/2013, 17:54
Πληροφοριακά στο ΧΤ600 για να ''κλειδώσω'' το παξιμάδι που είναι στον πάτο της μπουκάλας (και να μπορέσω να ξεβιδώσω την βίδα allen από την έξω πλευρά), έβαλα τρία ή τέσσερα σωληνωτά με διαδοχικά νούμερα, το ένα μέσα ή έξω από το άλλο. Κοντράροντας το τελευταίο σωληνωτό που θα προεξέχει πια στο πάνω μέρος της μπουκάλας με ένα κατσαβίδι απελευθερώθηκε η βίδα allen για πλάκα.
Πρόσεξε γιατί η allen έχει μια χάλκινη ροδέλα στεγανοποίησης, αφου το λύσεις είναι ευκαιρία να τις αλλάξεις και τις δύο ροδέλες.
Στο 600 λάδι sae 10 έβαλα στις μπουκάλες και είναι μια χαρά.

Νάτο και το μοντίφικο εργαλείο:

289935

στα δικα μουδεν χρειαστηκε πατεντο εργαλειο παρα μονο το αλλεν.

ereynitis
13/05/2013, 18:27
ΠαρεπιΦτόντως

289942

ereynitis
13/05/2013, 19:05
Ξαναμπογιάτισα, υποτίθεται πιο σωστά αυτή τη φορά, αλλά κάτι μου λέει ότι θέλω αρκετή προπόνηση ακόμα. Καταρχήν, εις γνώση μου δεν έκατσα να τρίψω προτού ξαναβάψω οπότε έβαψα επάνω στα προηγούμενα. Την απορία την έχω για το εάν θα έχω θέμα με το ψυχρό γαλβάνι, που ψεκάστηκε επάνω στην προηγούμενη μπογιά... :confused: Αυτή τη φορά προστέθηκε και το ντεπόζιτο. Δείτε και κράχτε ελέυθερα! :D
Ντεπόζιτο πριν, περιτύλιγμα και ψυχρό γαλβάνισμα.

289946289947289948

ereynitis
13/05/2013, 19:09
289949

Και μετά από 1 ώρα που έγραφαν οι οδηγίες ότι στεγνώνει, χρωματάκι.

289950289951

ereynitis
13/05/2013, 19:18
289952

Και μετά από 4-5 ώρες, (σε 2 έγραφε ότι στεγνώνει, αλλά πήγα για ύπνο), έπεσε και το βιρνιίκ' και ιδού τ' αποτελέσματα.

289953289954

Δυστυχώς, πάλι δεν υπολόγισα σωστά τα εμφανή σημεία του πλαισίου και μου 'φυγαν δυό ακρούλες. Μικρό το κακό μεν, αλλά θα μπορούσα να το έχω αποφύγει, τέσπα...

ereynitis
13/05/2013, 19:25
Και το ντεπόζιτο. Σαν έμπλαστρο φαίνεται το βαμμένο κομμάτι, το ξέρω, αλλά είχα τρίψει τα τσιμεντωμένα υπολείμματα του εργοστασιακού αυτοκόλλητου και δε γινόταν να το αφήσω έτσι.

289955

Και δύο μακρινές για τα γούστα. ;)

289956289957

Πάμε για μπουκάλες τώρα! :wave2:

vag 70
13/05/2013, 21:18
μια γνωμη.το ασπρο στο ρεζερβουαρ καντο μαυρο σαν την συνεχεια της σελας.

ereynitis
13/05/2013, 21:53
μια γνωμη.το ασπρο στο ρεζερβουαρ καντο μαυρο σαν την συνεχεια της σελας.

Αχούούούμμμμ... :hmm: Εν κακό, εν κακό. Με ένα μαυράκι ματ, το <<έμπλαστρο>> θα έδειχνε πολύ καλύτερα. Μία πολύ πιθανή εξέλιξη του θέματος. Ευχαριστώ! :a013:

vag 70
13/05/2013, 21:59
και κατι ακομα.τα πλαινα πλαστικα καθαριζουν με cif.κανε μια δοκιμη;)

vag 70
13/05/2013, 22:00
ολα τα ασπρα πλαστικα

ereynitis
13/05/2013, 22:15
Ναι, μου το 'χε γράψει κι ο Άι-Σπύρος στο ξεκίνημα. Ο λόγος που δεν το έχω κάνει ακόμα είναι, γιατί αυτά τα λίγα πλαστικά του τρώνε πολλή βρώμα και ταλαιπωρία με τόσα λύσε-δέσε που κάνω στο μηχανάκι, χώρια τα χώματα και τις λάσπες απ' τις εκάστοτε εντουρόβολτες. Είναι κρίμα να τα καθαρίσω καλά και σε μιά βδομάδα να γίνουν πάλι χάλια. Κάποια στιγμή που θα χαλαρώσει λίγο το Σέροου πρότζεκτ θα το κάνω.

BMW R75
14/05/2013, 15:52
Ο σκελετός έγινε ωραίος. Μπράβο.

ereynitis
14/05/2013, 19:58
Ευχαριστώ. :) :beer:

ereynitis
05/10/2013, 10:58
Καλημέρα! Το λοιπόν, κάναμε περιστασιακά λίγη δουλίτσα τους καλοκαιρινούς μήνες και ιδού τα κατάστοιχα. Πρώτα-πρώτα ακολουθήσαμε τη συμβουλή του κ. Βαγκ 70 και αλλάξαμε το λευκό μπάλωμα του ντεπόζιτου σε μαύρο ματ. Πριν...

300652

Ενδιάμεσα. Δυστυχώς δεν ήξερα ότι εάν ψεκάσω ψυχρό γαλβάνι σε ήδη βαμμένη επιφάνεια θα <<τρέξει>> κι έτσι την πατήσαμε ολίγον, αλλά ευτυχώς είναι σε σημείο που δε φαίνεται αφού μπει η σέλα επάνω. :rolleyes:

300653

Παρ' όλ' αυτά το τελικό αποτέλεσμα θεωρώ ότι βγήκε αρκετά καλό! :)

300654

ereynitis
05/10/2013, 11:16
Έπειτα, βάλθηκα επιτέλους να μεγαλώσω αυτά τα πατάκια οδηγού, γιατί ήταν λίγο μικρά. Είχα διαβάσει και το σχετικό θέμα στο ΧΤ225.com και εφόσον είχα ήδη προμηθευτεί μεγαλύτερα πατάκια από ΥΖ, στρώσαμε πωπό με το φίλο giorgos.bmw και την κάναμε την πατέντα. :) (Ο Γιώργος δηλαδή, γιατί εγώ ούτε γνώση ούτε εργαλεία κάτεχα από το κόψε-ράψε που έκανε το παλικάρι. Αλλά έδωσα την ιδέα! :D). Για αρχή τα πατάκια που ενώθηκαν, πριν ενωθούν.

300659

Φάση από το κόψε!

300660

Τ' αποτελέσματα του κόψε.

300661

ereynitis
05/10/2013, 11:27
Κρατήσαμε τις βάσεις από τα μαμά πατάκια και κολλήσαμε τη μεγαλύτερη επιφάνεια πάνω στη μικρή. Φάση απ' τις κολλήσεις. :)

300662

Αποτέλεσμα.

300663
300664

Αυτά τα ωραία. Επίσης να ενημερώσω ότι πουλάω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137735&p=2381701#post2381701) το κατσικέλαφάκι μου και πάω για XRV 750 Africa του 2003, (που πάντα μ' άρεΓε!) ή XL 650 V Transalp του 2004. :) :wave2:

ereynitis
05/10/2013, 23:28
Ξέχασα το πολύ ωραίο φρεσκάρισμα και επένδυση που έκανα στην μπαγκαζιέρα! Ιδού πρωτύτερα:

300694

Η γκρίζα περιοχή δεν είναι σκόνες/χώματα/βρωμιές, είναι ξεραΐλα και αποχρωματισμός απ' τον ήλιο, γδαρσίματα, γρατζουνιές κλπ. Μετά το πέρασμα με το μαγικό θερμοπίστολο (πάλι με τις συμβουλές του Μπε Εμ Βε-δογιώργου), ιδού η γυαλάδα! Σχεδόν καθρέφτισε!! :eek:

300697

Ωσάν καινούρια, πραγματικά! Από κάτω δίνω φωτό με την εσωτερική της επένδυση με αντιολισθιτικό υλικό απ' τα Τζάμπο, χρησιμοποιώντας ταινία διπλής, σπογγώδη. Εντέλει, λόγω ζέστης, η επένδυση του επάνω μέρους ξεκολλούσε και αφαιρέθηκε, αλλά η κάτω μεριά καλά κρατεί. :)

300700

ereynitis
23/02/2014, 12:05
Επιτέλους, πριν από κάνα μήνα φΚιάΚαμε και τη σέλα! Πολύ περιποιημένη δουλειά, με τα αντιολισθητικά της, τα ζελέ της, τα διακοσμητικά της, τα όλα της που λέει κι ο μπάρμπας με τις μπουγάτσες της διαφήμισης! Το κυριότερο, στην καλύτερη τιμή της αγοράς (!), τουλάχιστον όσο έψαξα εγώ.

Πιο συγκεκριμένα, στη σέλα έγινε πλήρης αναγόμωση και έξτρα γεμίσματα με τριών ειδών αφρώδη υλικά, τοποθετήθηκε ζελέ μπρος-πίσω και το παλιό κάλυμμα αλλάχτηκε με αντιολισθητικό υλικό στο πάνω μέρος, ενισχυμένο δέρμα στο προφίλ (όχι αντιολισθητικό) και δύο λευκά φιλετάκια διακοσμητικά στο πίσω μέρος των προφίλ. Όλη η άψογη δουλειά έγινε από τον <<Zefos - Freebikers>> και κόστισε τα μισά απ' όσα μου έλεγαν οι υπόλοιποι τρεις που ρώτησα!! Το Ζέφο, πιστεύω πως τον γνωρίζουν κάποια μέλη από 'δω, αλλά και για όποιον άλλο ενδιαφέρεται, το παλικάρι έχει σελίδα στο φατσοβιβλίο ή στείλτε μου πμ για λεπτομέρειες. Παραθέτω τα ντοκουμέντα...

310377
310378
310381

Όσο για την άνεση πλέον, άλλο να σας το λέω και άλλο να κάθεστε! Κάθε φορά που καβαλάω βρίζω τον εαυτό μου που δεν το είχα κάνει νωρίτερα! :):)

KotsosDR
23/02/2014, 14:50
:beer:

supraman
23/02/2014, 14:56
ωραιο το αργαλειο καλο εγινε ;)

notakos600
24/02/2014, 12:34
Καλό έγινε, έχει όμως πολλά σημεία οξείδωσης που δεν κάθονται καλά στο μάτι.

ereynitis
24/02/2014, 12:55
Καλό έγινε, έχει όμως πολλά σημεία οξείδωσης που δεν κάθονται καλά στο μάτι.

Καλημέρα! Στο ντεπόζιτο είναι βρωμίτσες και κακο-βάψιμο και αυτή η μαυρίλα στο μέσο της εξάτμισης είναι μέρος απ' τη σόλα του παπουτσιού μου! :D Οπότε να υποθέσω ότι αναφέρεσαι σε πλαίσιο και σχάρα, σωστά;

notakos600
24/02/2014, 12:57
Καλημέρα! Στο ντεπόζιτο είναι βρωμίτσες και κακο-βάψιμο και αυτή η μαυρίλα στο μέσο της εξάτμισης είναι μέρος απ' τη σόλα του παπουτσιού μου! :D Οπότε να υποθέσω ότι αναφέρεσαι σε πλαίσιο και σχάρα, σωστά;

Ναι μωρέ, μην τρελλαίνεσαι κιόλας, είμαι ψείρας, γι αυτό...:beer:

ereynitis
24/02/2014, 13:12
Ουδέν πρόβλημα, καλά κάνεις και το αναφέρεις. :) Είναι στα υπ' όψιν κι αυτά, αλλά αφού σιγουρέψουμε τον καιρό, διότι όπως ξέρεις, λόγω έλλειψης χώρου, πρέπει να προσέχω λίγο παραπάνω με τα ξυσίματα-βαψίματα.

notakos600
24/02/2014, 13:28
Με το πάσο σου, το μηχανάκι μέχρι τώρα είναι κούκλα και άψογο. :beer:

ereynitis
24/02/2014, 21:27
:beer: Στην υγειά σου κι εσένα, για τα καλά σου λόγια!

giorgos.bmw
24/02/2014, 21:49
Το μοτοσακό είναι πολεμικό εργαλείο δεν θέλει πολλά πολλά. Όσο για τον ιδιοκτήτη επειδή έχει ευαίσθητο κολ@ρ@κι έφτιαξε ανατομική σέλα. :rotflmao:

ereynitis
24/02/2014, 21:54
Το μοτοσακό είναι πολεμικό εργαλείο δεν θέλει πολλά πολλά. Όσο για τον ιδιοκτήτη επειδή έχει ευαίσθητο κολ@ρ@κι έφτιαξε ανατομική σέλα. :rotflmao:

Τί να κάνουμε, ρε φίλε; Ένα κουλουράκι έχουμε, να μην το προσέξουμε;! :rotflmao::rotflmao::rotflmao:

alexis72
16/01/2016, 21:48
εναν χρόνο περίπου κ καμμιά αλλη εμφάνιση εργασία κλπ - τί εγινε ? πού εξαφανίστηκες ? τό βαρέθηκες κ τό πούλησες ? αν τό διαβάσεις γράψε τί εγινε , εχω κ εγώ ενα serow κ ευχαριστιόμουν νά σέ διαβάζω κάθε φορά πού ασχολιόσουν μέ αυτό:beer:

ereynitis
18/01/2016, 23:51
Καλησπέρα Αλέξη! Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και αλήθεια, τώρα που διάβασα το σχόλιό σου, δε μου αρέσει που σε «κρέμασα» έτσι κι εσένα και όποιον άλλο παρακολουθούσε το θέμα και σας ευχαριστώ πολύ! :) Τον τελεταίο χρόνο είχα αρκετά σκαμπανεβάσματα οικογενειακά και επαγγελματικά, (ευτυχώς με την ευτυχέστερη δυνατή κατάληξη). Μεταξύ αυτών ήταν και η μετακόμισή μου σε άλλο διαμέρισμα, όπου η πολυκατοικία δεν έχει καν πιλοτή. Όπως καταλαβαίνεις πλέον δεν είχα χώρο για τις γνωστές «ελληνο-ρωμαϊκές» με το μηχανάκι και βρισκόμουν σε παύση εργασιών και παράλληλα απήχα και σχεδόν παντελώς από το φόρουμ. Κατά το καλοκαίρι, για να είμαι ειλικρινής, άρχισα να το βαριέμαι και εντέλει το πούλησα το Μάη προς ανέβρεση κάποιου μεγαλύτερου. Ευτυχώς πήγε στα πολύ καλά χέρια ενός φίλου που ξέρω ότι θα του δείξει το δέον σεβασμό. :) Εν τέλει άλλαξαν άρδην τα πράγματα και για αρκετό καιρό ακόμα δεν πρόκειται να πάρω άλλο μηχανάκι. Σε καμία περίπτωση δεν παρατώ τα πολυαγαπημένα δίκυκλα, αλλά η παύση θα είναι λίγο μεγαλύτερη απ' ό,τι νόμιζα, (διευκρίνιση προς αποφυγήν τυχούσας παρεξήγησης: Χαίρω άκρας υγείας! :) ). Όταν με το καλό, στο εγγύς (ελπίζω) μέλλον, αποκτήσω το κατάδικό μου γκαράζ, θα επανέλθω δημήτριος! :D

Σε ευχαριστώ πολύ κι εσένα και όποιον άλλο φίλο μπορεί να παρακολουθούσε και λυπάμαι για την ασυνέπειά μου. Το πολύ καλό είναι ότι περίπου από τα μέσα καλοκαιριού και μετά έχω δει ήδη, σε διάφορα μέρη της Ελλάδας, αρκετά Σέροου σε εξαιρετική κατάσταση! Δώστε πόνο παιδιά και με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναμπώ στη μουτζούρα! Να είμαστε όλοι καλά και ευτυχισμένος ο νέος χρόνος! :)

alexis72
20/01/2016, 20:52
Καλησπέρα Αλέξη! Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και αλήθεια, τώρα που διάβασα το σχόλιό σου, δε μου αρέσει που σε «κρέμασα» έτσι κι εσένα και όποιον άλλο παρακολουθούσε το θέμα και σας ευχαριστώ πολύ! :) Τον τελεταίο χρόνο είχα αρκετά σκαμπανεβάσματα οικογενειακά και επαγγελματικά, (ευτυχώς με την ευτυχέστερη δυνατή κατάληξη). Μεταξύ αυτών ήταν και η μετακόμισή μου σε άλλο διαμέρισμα, όπου η πολυκατοικία δεν έχει καν πιλοτή. Όπως καταλαβαίνεις πλέον δεν είχα χώρο για τις γνωστές «ελληνο-ρωμαϊκές» με το μηχανάκι και βρισκόμουν σε παύση εργασιών και παράλληλα απήχα και σχεδόν παντελώς από το φόρουμ. Κατά το καλοκαίρι, για να είμαι ειλικρινής, άρχισα να το βαριέμαι και εντέλει το πούλησα το Μάη προς ανέβρεση κάποιου μεγαλύτερου. Ευτυχώς πήγε στα πολύ καλά χέρια ενός φίλου που ξέρω ότι θα του δείξει το δέον σεβασμό. :) Εν τέλει άλλαξαν άρδην τα πράγματα και για αρκετό καιρό ακόμα δεν πρόκειται να πάρω άλλο μηχανάκι. Σε καμία περίπτωση δεν παρατώ τα πολυαγαπημένα δίκυκλα, αλλά η παύση θα είναι λίγο μεγαλύτερη απ' ό,τι νόμιζα, (διευκρίνιση προς αποφυγήν τυχούσας παρεξήγησης: Χαίρω άκρας υγείας! :) ). Όταν με το καλό, στο εγγύς (ελπίζω) μέλλον, αποκτήσω το κατάδικό μου γκαράζ, θα επανέλθω δημήτριος! :D

Σε ευχαριστώ πολύ κι εσένα και όποιον άλλο φίλο μπορεί να παρακολουθούσε και λυπάμαι για την ασυνέπειά μου. Το πολύ καλό είναι ότι περίπου από τα μέσα καλοκαιριού και μετά έχω δει ήδη, σε διάφορα μέρη της Ελλάδας, αρκετά Σέροου σε εξαιρετική κατάσταση! Δώστε πόνο παιδιά και με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναμπώ στη μουτζούρα! Να είμαστε όλοι καλά και ευτυχισμένος ο νέος χρόνος! :)

ευχαριστώ πού απάντησες , μακάρι να σε ξαναδιαβάσουμε σύντομα :beer: κ σίγουρα είναι τυχερός αυτός πού το αγόρασε , μια ερώτηση μόνο η μπαταρία πού ειχες πάνω bp (κάπως ετσι) ελεγε κάτι η βγήκε μάπα ? κ αν θέλεις τώρα πού το εδωσες θα ηθελα να γράψεις (οποτε μπορέσεις) τι σού αρεσε κ τι δεν σού αρεσε στο serow (τώρα πού το εδωσες θα εισαι σίγουρα πιό αντικειμενικός) :lol:

ereynitis
22/01/2016, 19:18
ευχαριστώ πού απάντησες , μακάρι να σε ξαναδιαβάσουμε σύντομα :beer: κ σίγουρα είναι τυχερός αυτός πού το αγόρασε , μια ερώτηση μόνο η μπαταρία πού ειχες πάνω bp (κάπως ετσι) ελεγε κάτι η βγήκε μάπα ? κ αν θέλεις τώρα πού το εδωσες θα ηθελα να γράψεις (οποτε μπορέσεις) τι σού αρεσε κ τι δεν σού αρεσε στο serow (τώρα πού το εδωσες θα εισαι σίγουρα πιό αντικειμενικός) :lol:

Το λοιπόν, την μπαταρία απ' ό,τι θυμάμαι, την είχα βάλει καινούρια και ήταν ξηρού τύπου. Νομίζω την είχα πληρώσει κάνα 60-άρι. Παρ' όλο που την είχα ταλαιπωρήσει αρκετά, γιατί υπήρχαν φορές που έκανα πάνω από μία με δύο εβδομάδες να το χρησιμοποιήσω και βαριόμουν να βαράω μανιβελιές, συν τα πειράματα με παροχές ρεύματος και κάμερες και τέτοια, μπορώ να πω ότι αποδείχτηκε «παλικάρι»! Άντεξε άνετα 2 χρόνια, αλλά μετά άρχισε να ζορίζεται. Από τον 3ο χρόνο, εάν δε δούλευε το κατσίκι για καμιά εβδομάδα, ήθελε είτε σΜΠρώξιμο είτε φόρτιση. Γενικά όμως στις μπαταρίες, ό,τι πληρώσεις παίρνεις, ειδικά εάν πάρεις τζελ ή τις καινούριες του λιθίου, την ξεχνάς μετά την μπαταρία.

Από τα στοιχεία που δεν έμεινα ικανοποιημένος ήταν η πίσω ανάρτηση, η οποία ήταν πολύ λίγη, ειδικά για δικάβαλο και δυστυχώς δεν υπάρχει καμία άφτερ μάρκετ ή από άλλο μηχανάκι να ταιριάζει. Ακόμα και η καινούρια που του έβαλα, σε τέρμα σκληρές ρυθμίσεις ήταν σωβρακέ. Επίσης, η σέλα του δεν ήταν για πολλή ώρα. Ήταν πολύ στενή και πιστεύω ότι και καινούρια να ήταν, πάλι θα την πήγαινα στο Ζέφο. Τα φρένα του ήθελαν οπωσδήποτε τα σωληνάκια τους. Το σασμάν του ήταν λίγο σκληρό και είχα δοκιμάσει 2-3 διαφορετικά καλά λάδια. Βέβαια εκτός από Χόντα, οι υπόλοιπες εταιρίες υστερούν σε αυτόν τον τομέα, συν του ότι είχαν περάσει τουλάχιστον άλλοι 3 ιδιοκτήτες πριν από εμένα. Κάτι δευτερεύον είναι ότι θα το ήθελα λίγο πιο νευρικό. Η ροπή του ήταν πολύ καλή, αλλά τελείωνε γρήγορα. Όλα τα παραπάνω εκτός της σέλας, λειτουργούν στην εντέλεια στο TTR 250. Εάν βρεις, του κάνεις ένα περιποιημένο ρεκτιφιέ και έχεις ένα φοβερό 4-χρονο πιστολάκι! :evil:

Νομίζω δε με ενόχλησε κάτι άλλο. Γενικά, ήταν πολύ βολικό και εξυπηρετικό μηχανάκι για μέσα στην πόλη και μακράν καλύτερο και ασφαλέστερο από οποιοδήποτε παπί ή (παλιο)σκούτερ! Πολύ άνετο στις λακούβες, με πολύ καλή συμπεριφορά και το σκαρφάλωνες και όπου ήθελες! Αυτά, ελπίζω να βοήθησα! :)

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
16/06/2016, 09:01
Γιαννοοοο!!! εχεις ΠΜ;)

ereynitis
07/09/2016, 18:20
Τώρα απάντησα Φεγγαρόπληκτε, λεπτομέρειες ένθεν!