PDA

View Full Version : Σέροου: Συμμάζεμα-σουλούπωμα-φρεσκάρισμα, όπως θέτε πέτε το!



Σελίδες : [1] 2 3

ereynitis
30/12/2012, 16:46
Καλησπερίζω! :wave2:

Έχω ένα Σέροου του '98, με δισκάκι πίσω και αποτελεί το σωτήρα μου μες στην πόλη το τελευταίο δυο-μισά-χρονο. Επειδή λοιπόν τα πολυ-εργαλεία είναι πολυ-χρήσημα και το συγκεκριμένο αποφάσισα ότι μου κάνει και θα το κρατήσω, είπα αυτήν την περίοδο - εφόσον βολεύουν και τα οικονομικά - να βαλθώ να το συμμαζέψω κομμάτι, γιατί δε με συμφέρει καθόλου να αρχίσει να γκρινιάζει! Από πέρσι λοιπόν, χρησιμοποιεί καινούρια καμπάνα και το Νοέμβρη του έβαλα καινά λαστιχάκια (Bridgestone Trailwing, μόνο με 120 γιούρα το ζευγάρι, μαζί με χοντρές ανθεκτικές σαμπρέλες και τοποθέτηση-ζυγοστάθμιση! :D ). Στην πορεία έχουμε:

1. Αλλαγή ολόκληρης της εξάτμισης, γιατί η κυρά-σκουριά έχει αρχίσει και εξαπλώνεται επικίνδυνα.
2. Αφράτεμα σέλας σε όλες τις διαστάσεις, με αντιολισθητικό υλικό πλέον και πιθανή αλλαγή χρώματος σι μπλιδάκι (?), οι άλλες επιλογές είναι κόκκινο ή μαύρο.
3. Καινούριο ελατήριο+αμορτισέρ πίσω και πλήρης επισκευή-ανανέωση μπουκάλων. Μακάρι να μην ήταν τόσο ακριβά τα εν λόγω αφτερμάρκετ ανταλλακτικά, για να το ψήλωνα και λίγο. Άσε που στο Σέροου ταιριάζουν αποκλειστικά και μόνο ανταλλακτικά για Σέροου!! Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων από TTR250, YZ125 και 250, τα υπόλοιπα απαιτούν ψιλοδύσκολες για μένα μόντες, γιατί δεν υπάρχει ούτε ο κατάλληλος χώρος ούτε τα κατάλληλα εργαλεία και ανάλογα την τροποποίηση ούτε η ανάλογη εμπειρία ή γνώσεις. :( Τες πα'...
4. Επισκευή ρουλεμάν τιμονιού.
5. Αλλαγή εμπρόσθιας δισκόπλακας.
6. Αλλαγή ή επισκευή πλεξούδων, ανάλογα με τη συνολική τους κατάσταση. Όχι ότι έχει ηλεκτρολογικά προβλήματα, αλλά έχω εντοπίσει μερικές ασχημούτσικες παντέτες (από τους πρώην) στις φίσες, συν κάποια φαγώματα και τσακίσματα σε ορισμένα σημεία. Όπως και να 'χει, πλήρη άποψη θα έχω όταν θα λυθεί το μηχανάκι γι' αυτόν το λόγο.
Αυτά είναι τα κυριότερα και ό,τι άλλο περιφερειακό ή μη ψιλολοΐδι χρειάζεται ή ανακαλυφθεί στην πορεία ότι χρειάζεται αλλαγή/επισκευή θα αναφερθεί κατά την εξέλιξη του θέματος. Ό,τι μπορώ απ' όλ' αυτά θα το φΚιάξω μονάχος μου, (εάν δεν είναι κινητήρας, σαμάν-καμπάνα-δίσκοι, καρμπιρατέρ, μπουκάλες, ή συναγΙΑρμός από τα υπόλοιπα κάτι ψιλοσκαμπάζουμε :) ).

Επιτέλους, μετά από αυτήν την (ελπίζω όχι πολύ βαρετή) εισαγωγή ας βάλουμε και καμιά φωτό. Εδώ είμαΝε με φρέσκιες γομολάστιχες:

277936

Σήμερα καταπιάστικα με τοποθέτηση αντίβαρων και προστατευτικού παπουτσιού για το λεβιέ. Το προηγούμενο προστατευτικό που είχα αγοράσει, κάποιος πούσ... κούριερ απ' τις εταιρίες της πολυκατοικίας, θεώρησε ότι το αγόρασα για το δικό του μηχανάκι!!! :mad:
Ας είναι... στο θέμα μας. Σκεφτόμουν να συνδυάσω αντίβαρα με καθρεφτάκια, δεν το αποφάσιζα όμως, γιατί με την παραμικρή κόντρα στο τιμόνι θα τα έκλαιγα. Έριξα τυχαία μια ματιά σήμερα στο <<αποθεματικό>> μου και το μισό πρόβλημα λύθηκε, μιας και βρήκα ένα ζευγάρι ξεχασμένα αντίβαρα από τον πρώην συμπολεμιστή μου (CBR600 F4). Με τους καθρέφτες θα δούμε αργότερα τι θα καΜΩΣουμε. Ας αλλάξω πρώτα διακόπτες, που έχουν και σωστές βάσεις για καθρέφτες και βλέπουμε. Μια πρώτη εικόνα:

277937 277938

ereynitis
30/12/2012, 16:49
Συνέχεια...

Τα αντίβαρα
277939

Προτίμησα, αντί να κόψω όλο το εξωτερικό κομμάτι της χειρολαβής, απλά να το τρυπήσω στη μέση και για καλαισθησία, αλλά και για καλύτερη υδρομόνωση.

277940 277941

ereynitis
30/12/2012, 16:52
Συνεχίζουμε...

Με την γκαζιέρα όμως υπήρχε ένα μικρό προβληματάκι...

277942 277943

ereynitis
30/12/2012, 17:07
Και δώσε...

Παξιμάδι χωρίς πατούρα είχα, τσιμουχάκι λεπτότερο όμως πού να το βρώ;! Αναγκαστικά, έπρεπε μπει χειρουργείο.

277944

Ευχάριστα νέα! Η εγχείρηση πέτυχε! Το πετσόκοψα βέβαια, δε κοβόταν εύκολα το άτιμο, αλλά αφού έσφιξε η βίδα και το αντίβαρο είναι ακλόνητο, όλα καλά! :)

277945

Βέβαια, όπως πάντα σύμφωνα με τον κ. Μέρφι, μέτα το άγχος και την ταλαιπωρία, ένα αυτούσιο, αλώβητο και χαριτωμένο τσιμουχάκι, πετάχτηκε πάνω από το σωρό παξιμαδοειδή και μου έκανε <<Τσα !>> :mad:

277946

ereynitis
30/12/2012, 17:11
Και τράβα... και τέλος...

Παρ' όλ' αυτά, το τελικό αποτέλεσμα με ικανοποίησε κι ας έγινε κι η θυσία.

277947 277948

Και αφήσαμε το λεβιέ που ήταν πιο εύκολος, τελευταίο.

277949

Αυτά προς το παρόν και στο επανιδείν. Καλή χρονιά, καλή Πρωτοχρονιά! :wave2:

lspiros
30/12/2012, 17:37
καλη χρονια και σε σενα ωραια μαζεματακια:beer:

αφου ξεκινησες ομως,περνα με το jif το κιτρινο ολα τα ασπρα πλαστικα να ξανανοιωσουν,και οτι γυαλιζετε με πανοβουρτσακια και glanol.βγαλε και τιποτα μπλιμπλικια που βαφοντε,τριφτα απλα με λιγο scotch βαφτα με ενα spray και βουαλα:D

ereynitis
30/12/2012, 17:59
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Για γυάλισμα-προστασία πλαστικών και πλέον επιφανειών, το σπρέι σιλικόνης κάΜει;

Πολύ καλή δουλειά στα πλαστικά ξέρω ότι κάνει και το Overlai κρέμα για ξύλινες επιφάνειες. Το μειονέκτημά του είναι ότι συγκεντρώνει πολύ στατικό ηλεκτρισμό και τραβάει τη σκόνη σα μαγνήτης. Αλλά μετά το πλύσιμο, η μυρωδιά του κεριού σε κάνει να νομίζεις ότι μόλις το έβγαλες από την αντιπροσωπεία το μηχανάκι! :D

lspiros
30/12/2012, 18:19
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Για γυάλισμα-προστασία πλαστικών και πλέον επιφανειών, το σπρέι σιλικόνης κάΜει;

Πολύ καλή δουλειά στα πλαστικά ξέρω ότι κάνει και το Overlai κρέμα για ξύλινες επιφάνειες. Το μειονέκτημά του είναι ότι συγκεντρώνει πολύ στατικό ηλεκτρισμό και τραβάει τη σκόνη σα μαγνήτης. Αλλά μετά το πλύσιμο, η μυρωδιά του κεριού σε κάνει να νομίζεις ότι μόλις το έβγαλες από την αντιπροσωπεία το μηχανάκι! :D

για να φυγουν οι μαυριλες-γρατζουνιτσες θελουμε λιγο υποβιβασμο.τα προιοντα που ενεφερες δεν υποβιβαζουν αλλα γυαλιζουν.δοκιμασε το jif ειναι παλιο κολπο μαντραδων οταν φερνανε τα εισαγωγης απο ιαπωνια;)

ereynitis
30/12/2012, 20:29
Ααα, συσωραίος ( = εσυ είσαι ωραίος) ! Φχαριστώ ξανά. :)

Bowleno
30/12/2012, 20:42
Εγώ γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν γλυτώνει το καρδιακό/εγκεφαλικό επεισόδιο ο παλιΟγερΟς; :D

ereynitis
30/12/2012, 21:12
Φάε τη γλώσσα σου αδερφέ! Γιατί το λες αυτό;! Όσον καιρό το έχω, η μόνη σοβαρή ζημιά που μου έβγαλε ήταν η καμπάνα, όπου τώρα φορά καινούρια και από κινητήρα και ηλεκτρολογικά απολύτως τίποτΙΣ! Και οι φλατζούλες του, όλες φρεσκο-αλλαγμένες και σταγόνα λάδι πουθενάΣ!

Bowleno
30/12/2012, 21:36
Φάε τη γλώσσα σου αδερφέ! Γιατί το λες αυτό;! Όσον καιρό το έχω, η μόνη σοβαρή ζημιά που μου έβγαλε ήταν η καμπάνα, όπου τώρα φορά καινούρια και από κινητήρα και ηλεκτρολογικά απολύτως τίποτΙΣ! Και οι φλατζούλες του, όλες φρεσκο-αλλαγμένες και σταγόνα λάδι πουθενάΣ!


Δεν ήταν για σένα η το μΕχανάκι σου αλλά για τον mod της κατηγορίας (oldman) που έχει "αδυναμία" στο μοντέλο σου....:D

ereynitis
30/12/2012, 21:48
ΠαρΑξήγησης-παρΑξήγησης, όλα καλά! :wave2:

AUFGEBRACHT
30/12/2012, 23:58
Στο λεβιέ έβαλες δεματικά; Μήπως να τα έκοβες εκεί που προεξέχουν γιατί θα γδέρνουν το παπούτσι πιθανόν...Μια άλλη γρήγορη λύση που έγκειται στην αισθητική του καθενός είναι ανταλλακτικό από ρολάκι για βάψιμο, συνήθως ταιριάζουν στο λεβιέ και είναι σταθερά.

Tsimuhas
31/12/2012, 00:25
Ωραιο το εργαλειο! Καλα μαστορεματα! Τα βαρίδια του πηγαν μια χαρα...

ereynitis
31/12/2012, 16:15
Στο λεβιέ έβαλες δεματικά; Μήπως να τα έκοβες εκεί που προεξέχουν γιατί θα γδέρνουν το παπούτσι πιθανόν...Μια άλλη γρήγορη λύση που έγκειται στην αισθητική του καθενός είναι ανταλλακτικό από ρολάκι για βάψιμο, συνήθως ταιριάζουν στο λεβιέ και είναι σταθερά.

Δεματικά είναι. Πρώτον, δεν κόβονται άλλο γιατί θα λυθούν και δεύτερον, φρόντισα οι ασφάλειές τους να κοιτούν προς τα εμπρός ακριβώς για να μην έχουν καμία επαφή με το παπούτσι.
Ωραίο το κόλπο με το ρολάκι, δεν το ήξερα, αλλά θα έπρεπε να αγοράσω γιατί δεν έχω.

Όπως και να 'χει, ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις ευχές σας παιδιά! :wave2:

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
31/12/2012, 20:13
Καλή χρονιά να έχουμε όλοι.
Να προσθέσω και εγώ μερικές συμβουλές αφού έχω το ίδιο από τα πρώτα που έφερε η αντιπροσωπεία εν έτι 1994,και ακόμα με υπηρετεί πιστά.
1) έλεγξε το μοχλικο της ανάρτησης ιδικά την μεσαία εδραση που έχει το γρασαδορακι από κάτω το οποίο δεν φαίνεται παρά μόνο αν ακουμπήσεις το κεφάλι σου στο χώμα και κοιτάξεις από κάτω. Αυτό σημαίνει ότι και γρασαρίσματα να γινόντουσαν στα υπόλοιπα 4, αυτό πιθανά το ξεχνάγανε και τα ίδια τα συνεργεία.
Για να ελέγξεις εκεί πρέπει να λύσης ψαλίδι οπότε με την ευκαιρία δες και την κατάσταση της γλύστρας της αλυσίδας η οποία για να αλλαχτεί θέλει πάλι κατέβασμα ψαλίδι .Εάν Θέλει αλλαγή ετοίμασε 45 €
2) Μην χρησιμοποιήσεις ποτέ τακάκια μαμά γιατί είναι πιο σκληρά από τον δίσκο. Βαλε μεσαία σκληρότητα ή και μαλακά ιδικά πίσω.
3) Λαδάκια εάν τα αλλάζεις κάθε 1500-1800 χλμ δεν είναι ανάγκη να βάζεις και τα πιο ακριβά
Κατά τα άλλα μιλάμε για άθραυστο εργαλείο. Εάν θυμηθώ και κάτι άλλο θα σου πω.
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
:beer:

ERRIKA
01/01/2013, 13:01
Ωραία δουλειά!! :beer::beer:

gefr
01/01/2013, 14:07
Στο λεβιέ έβαλες δεματικά; Μήπως να τα έκοβες εκεί που προεξέχουν γιατί θα γδέρνουν το παπούτσι πιθανόν...Μια άλλη γρήγορη λύση που έγκειται στην αισθητική του καθενός είναι ανταλλακτικό από ρολάκι για βάψιμο, συνήθως ταιριάζουν στο λεβιέ και είναι σταθερά.

Καλή ιδέα το ρολλό. Εγώ έβαλα όρινγκ παχιά σε άλλο μηχανάκι. Χρειάστηκα 5 και είναι ωραία αισθητικά και αντέχουν.

ereynitis
02/01/2013, 01:34
Καλή χρονιά να έχουμε όλοι.
Να προσθέσω και εγώ μερικές συμβουλές αφού έχω το ίδιο από τα πρώτα που έφερε η αντιπροσωπεία εν έτι 1994,και ακόμα με υπηρετεί πιστά.
1) έλεγξε το μοχλικο της ανάρτησης ιδικά την μεσαία εδραση που έχει το γρασαδορακι από κάτω το οποίο δεν φαίνεται παρά μόνο αν ακουμπήσεις το κεφάλι σου στο χώμα και κοιτάξεις από κάτω. Αυτό σημαίνει ότι και γρασαρίσματα να γινόντουσαν στα υπόλοιπα 4, αυτό πιθανά το ξεχνάγανε και τα ίδια τα συνεργεία.
Για να ελέγξεις εκεί πρέπει να λύσης ψαλίδι οπότε με την ευκαιρία δες και την κατάσταση της γλύστρας της αλυσίδας η οποία για να αλλαχτεί θέλει πάλι κατέβασμα ψαλίδι .Εάν Θέλει αλλαγή ετοίμασε 45 €

Σημαντικές συμβουλές και ειδικά γι' αυτό το γρασσαδοράκι, γιατί μπορεί και να μην το ανακάλυπτα ποτέ! Έτσι λοιπόν εκκινούμε μία σύντομη έρευνα επί του γρασσαδορίου και της/των γλύστρων και προσθέτουμε τις απαιτούμενες φωτό:

Εδώ, το γρασσαδοράκι που λες είναι στο κόκκινο βελάκι ή στο πράσινο; Το γαλάζιο δείχνει μία από τις δύο γλύστρες που μπορούσα να δω.
278062

Εδώ είναι η ίδια γλύστρα (κύκλος) από την επάνω μεριά και η ερώτησή μου είναι: Θα έπρεπε να υπάρχει και μία μεγάλη γλύστρα στο σημείο που ακουμπάει η αλυσίδα επάνω στο ψαλίδι (βελάκι) ή όχι;
278063

Το ίδιο σημείο πιο μπροστά
278064

ereynitis
02/01/2013, 02:10
Συνεχίζουμε, (όχι για πολύ)

Σε αυτό το σημείο είδα άλλη μία γλύστρα που στηρίζει το επάνω μέρος της αλυσίδας. Επί τη ευκαιρία, επειδή έγραψες (Φεγγαρόπληκτος) ότι σε περίπτωση που χρειάζεται να αλλάξω γλύστρα πρέπει να λύσω ψαλίδι, για αυτές τις 2 - που δε φαίνονται να χρήζουν αλλαγής - δε νομίζω ότι θέλουν τέτοια διαδικασία. Όπως και να 'χει, αυτές οι λεπτομέρειες είναι αρκετά σημαντικές και το κυριότερο, ήταν σχεδόν απίθανο να τις έβρισκα μόνος μου, φχαριστώ.:a013:
278065



Τέλος μία ερώτηση ακαδημαϊκής φύσεως. Η άδειά μου γράφει ως πρώτη ημερομηνία κυκλοφορίας την 08/12/1998.
278066

Από περιέργεια έριξα τις προάλλες μία ματιά στο motorcyclespecs, πρώτα στο αντίστοιχο μοντέλο του '98 και είδα αυτό:

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_xt225%2097.htm

Το οποίο διαφέρει αρκετά από το δικό μου και όχι μόνο στα χρώματα (όπου δεν έχει και έκδοση σε άλλο χρώμα), αλλά και σε αρκετά <<σχήματα>>. Γι' αυτό πήγα και λίγο πιο πίσω στο χρόνο και με μια μικρή έκπληξη είδα ότι το μοντέλο που του μοιάζει πιο πολύ ήταν του '93-'94!

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_xt225%2093.htm

Επιπλέον, απ' όσο ξέρω, τουλάχιστον στην Ελλάδα, δισκόφρενο πίσω είχαν από το μοντέλο του '98 κι έπειτα. Πείτε μου παρακαλώ, γιατί νομίζω ότι πάσχω από απώλεια γνώσεων με ελαφρά παραπληροφόρηση!

Και κάτι ακόμα που ξέχασα:

1. Αυτό το τσουτσουνάκι, τί είναι;
278067

2. Για τις σκουρίτσες στο πλαίσιο, υπάρχει άμεση ανάγκη αντιμετώπισης και εάν ναι, γίνεται να τις φροντίσω χωρίς να λύσω όλο το μηχανάκι;

ereynitis
02/01/2013, 02:27
Πάνω απ' όλα όμως...

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

:):D;):lol::beer::bawl::look::wave2::rotflmao::blush::winka::sun::a2::a8::a10:

spyrakos35
02/01/2013, 07:56
καλή χρονιά και σε σένα...

σε ότι αφορά στα γρασσαδοράκια, ή εγώ ή εσύ δεν έχουμε ξεσουρώσει ακόμα (αν και η φωτό δεν είναι και καθαρή)..... γιατί το κόκκινο βελάκι δεν δειχνει κάποιο..... μαλλον προς τα δεξιά ήθελες να το πας (αυτό προφανώς ήθελε να σου υποδείξει ο σεληνιασμένος...

πάντως το τσουτσουνάκι που αναρωτιέσαι τί είναι στην τελευταία φωτό πρέπει να είναι το εμφανες γρασαδοράκι του άξονα του ψαλιδιού (τότε είχαν δύο - τρία γρασσαδοράκια τα μηχανάκια)

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
02/01/2013, 08:20
1) Το γρασσαδοράκι που λέω είναι το πράσινο βελάκι
2) το ραουλο που δείχνεις με το γαλάζιο βέλος αλλάζει πολύ εύκολα και δεν αναφέρομαι σ'αυτο
3) Θα έπρεπε να υπάρχει και μία μεγάλη γλίστρα στο σημείο που ακουμπάει η αλυσίδα επάνω στο ψαλίδι (βελάκι) ή όχι; .Απάντηση. Βεβαίως και υπάρχει και σε αυτήν άλλωστε αναφέρομαι (οπως σου ειπα ετοιμασε 45€.)
4) post 21.Σε αυτό το σημείο είδα άλλη μία γλίστρα που στηρίζει το επάνω μέρος της αλυσίδας. Απάντηση. Είναι πατέντα μ@λ@κι@.
5) Αυτό το τσουτσουνάκι, τί είναι; Απάντηση. Γρασσαδορακι.
6) Όπως είπα το δικό μου το αγόρασα καλοκαίρι του 1994 και είναι ίδιο με το δικό σου.
7) Σκουριές. Καλό τρίψιμο,βάζεις με πινελάκι κάποιο σκεύασμα που αδρανοποιεί την σκουριά,έχει ένα πολύ καλό η LOCTITE το οποίο εκτελεί και χρέη ασταριού και μετά το τελικό χρώμα.:)

georgio
02/01/2013, 13:32
Πάρε να έχεις και το σχηματικό διάγραμμα (http://www.cmsnl.com/yamaha-xt225kkc-1998_model10627/partslist/?model_q=xt22) της μηχανής.

Δεν είναι ακριβώς το μοντέλο σου (έχει ταμπούρο πίσω), αλλά μια ιδέα την παίρνεις. Τις τιμές δες 'τες ως ενδεικτικές.

Καλή συνέχεια :wave2:




Υ.Γ.: το λάστιχο για το λεβιέ ταχυτήτων έχει 3,5 ευρώ ;)

OldMan
02/01/2013, 13:44
Τα βαρίδια του πηγαν μια χαρα...
Όντως..!!

(και εξασφαλιζουν και την περίπτωση να μην ξαναβγεί στην επιφάνεια σε καμια άμπωτη..) ;)


Υ.Γ.
Sapila, it's all yours now..

sapila racing
02/01/2013, 14:14
Όντως..!!

(και εξασφαλιζουν και την περίπτωση να μην ξαναβγεί στην επιφάνεια σε καμια άμπωτη..) ;)


Υ.Γ.
Sapila, it's all yours now..

:lol:
Τι θέλει να πεί ο ποιητής? :beer:

ereynitis
02/01/2013, 14:16
καλή χρονιά και σε σένα...

σε ότι αφορά στα γρασσαδοράκια, ή εγώ ή εσύ δεν έχουμε ξεσουρώσει ακόμα (αν και η φωτό δεν είναι και καθαρή)..... γιατί το κόκκινο βελάκι δεν δειχνει κάποιο..... μαλλον προς τα δεξιά ήθελες να το πας (αυτό προφανώς ήθελε να σου υποδείξει ο σεληνιασμένος...

πάντως το τσουτσουνάκι που αναρωτιέσαι τί είναι στην τελευταία φωτό πρέπει να είναι το εμφανες γρασαδοράκι του άξονα του ψαλιδιού (τότε είχαν δύο - τρία γρασσαδοράκια τα μηχανάκια)

Έχεις δίκαιο. Δεν ήξερα τι είναι τα γρασσαδοράκια, νόμιζα ότι θα ήταν κάτι σαν τα μπαλάκια ή τις φούσκες των αυτοκινήτων. :a21: Ξανακοίταξα σήμερα καλύτερα όπου μου υπέδειξε ο κ. Φεγγαρόφωτος (αγαπητέ, μη με παρΑξηγΑς, το ψευδώνυμό σου είναι για πολλά λογοπαίγνια! :D ) και αντελήφθην επαρκώς τη θέση, έννοια και χρησιμότητα των γρασσαδορίων. Σε αυτό το σημείο να ρωτήσω: Είναι σωστό να ψεκάσω γράσσο αλυσίδας στα γρασσαδοράκια του πιρουνιού;

Επί τη ευκαιρία, Σπυράκος, το κορντούρινο παντελονάκι που σου πήρα απ' το μπαζάαρ, μαμάει όπως μάμησε και η τιμούλα του, είναι σε άριστη κατάσταση!!! :a10:

Drake Ramore
02/01/2013, 14:33
Από περιέργεια έριξα τις προάλλες μία ματιά στο motorcyclespecs, πρώτα στο αντίστοιχο μοντέλο του '98 και είδα αυτό:

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_xt225%2097.htm

Το οποίο διαφέρει αρκετά από το δικό μου και όχι μόνο στα χρώματα (όπου δεν έχει και έκδοση σε άλλο χρώμα), αλλά και σε αρκετά <<σχήματα>>. Γι' αυτό πήγα και λίγο πιο πίσω στο χρόνο και με μια μικρή έκπληξη είδα ότι το μοντέλο που του μοιάζει πιο πολύ ήταν του '93-'94!

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_xt225%2093.htm

Επιπλέον, απ' όσο ξέρω, τουλάχιστον στην Ελλάδα, δισκόφρενο πίσω είχαν από το μοντέλο του '98 κι έπειτα. Πείτε μου παρακαλώ, γιατί νομίζω ότι πάσχω από απώλεια γνώσεων με ελαφρά παραπληροφόρηση!



Είναι πολύ πιθανό το δικό σου να είναι παραεισαγωγής μεταχειρισμένο απο Ιαπωνία που έβγαλε πρώτη άδεια στην Ελλαδα το 1998.
Μέχρι το 1997 αν δεν με απατά η μνημη μου ερχόταν καραβιές απο Ιαπωνία πολλά μεταχειρισμένα με λίγα χλμ που πουλιόντουσαν εδω σε αρκετά καλές τιμές (κυριως 250-400 κυβικα). Μετα η Ευρωπαική ένωση έβγαλε νομο σχετικά με τον αριθμό παραγωγής και τα ψηφία που πρέπει να έχει το κάθε μοντέλο και κόπηκαν οι εισαγωγές μεταχειρισμένων. Οσοι έμποροι είχαν στις αποθήκες τους κάποια μοντέλα αναγκάστηκαν σε μικρο διάστημα να βγάλουν πινακίδες για να ταξινομηθούν. Για αυτο και οι ταξινομήσεις εκείνης της χρονιά ήταν υπέρογκα αυξημένες σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά.

Τώρα, για να δεις τι μοντέλο είναι το δικό σου μπορείς μέσω των ψηφίων παραγωγής που αναγράφονται στην άδεια να βρεις πότε κύλησε τις ρόδες του έξω απο το εργοστάσιο. Πιθανότατα να είναι 1993-1994, μιας και ταιριάζει οπτικά με εκείνα τα μοντέλα.

Δεν σε καίει ιδιαίτερα αυτο το γεγονός, αλλά πρέπει να προσέξεις δύο πράγματα:
1) Μάθε την ακριβη ημερομηνία παραγωγής, επειδη αν έχουν διαφορες σαν μοντέλα το 1993 με το 1998 μπορεί να παραγγείλεις κάποιο ανταλλακτικό για μοντέλο 1998 και τελικά να μην σου κάνει. Δεν νομίζω να έχουν διαφορά, αλλά πρόσεξε το.
2) Στο ΚΤΕΟ το μοντέλο σου θα περαστεί σαν 1998 με τις εκπομπές ρύπων να ισχύουν για μοντέλα του 1998. Αν είναι ίδιος ο κινητήρας λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά ξέρω άτομο που είχε srx του 1985 και επειδή είχε ταξινομηθεί σαν μοντέλο του 1998 δεν μπορούσε να πιάσει τις εκπομπές ρύπων που ίσχυαν 13 χρόνια μετά από την παραγωγή και κοβόταν.

ereynitis
02/01/2013, 14:45
1) Το γρασσαδοράκι που λέω είναι το πράσινο βελάκι
2) το ραουλο που δείχνεις με το γαλάζιο βέλος αλλάζει πολύ εύκολα και δεν αναφέρομαι σ'αυτο
3) Θα έπρεπε να υπάρχει και μία μεγάλη γλίστρα στο σημείο που ακουμπάει η αλυσίδα επάνω στο ψαλίδι (βελάκι) ή όχι; .Απάντηση. Βεβαίως και υπάρχει και σε αυτήν άλλωστε αναφέρομαι (οπως σου ειπα ετοιμασε 45€.)
4) post 21.Σε αυτό το σημείο είδα άλλη μία γλίστρα που στηρίζει το επάνω μέρος της αλυσίδας. Απάντηση. Είναι πατέντα μ@λ@κι@.
5) Αυτό το τσουτσουνάκι, τί είναι; Απάντηση. Γρασσαδορακι.
6) Όπως είπα το δικό μου το αγόρασα καλοκαίρι του 1994 και είναι ίδιο με το δικό σου.
7) Σκουριές. Καλό τρίψιμο,βάζεις με πινελάκι κάποιο σκεύασμα που αδρανοποιεί την σκουριά,έχει ένα πολύ καλό η LOCTITE το οποίο εκτελεί και χρέη ασταριού και μετά το τελικό χρώμα.:)

Πολύτιμη η βοήθειά σου αδερφέ, σ' ευχαριστώ πολύ! :a10: :beer:

3) Τώρα για τη γλύστρα, θα παλέψω να κολλήσω ένα από κάποια ρετάλια συνθετικών, ανθεκτικών ελαστικών που έχω. Είναι πολλά ρε γαμώτο τα 45 για ένα κομμάτι λάστιχο.

4) Επίσης, και η χαζο-πατέντα γλύστρας που αναφέρεις, σήμερα που το ξανακοίταξα, πρέπει και για αυτήν να κατεβάσω ψαλίδι εάν θέλω να την αφαιρέσω. Απ' την άλλη, εάν μπεί η μεγάλη που λείπει, αυτή ψιλοβοηθάει κιόλας... ή κάνω λάθος...;

6) Και στην άδεια, γιατί γράφουν '98;! Ελληνική γραφειοκρατεία ή κάτι άλλο;

7) Με γυαλόχαρτο θα κάνω δουλειά ή θα κουλαθώ και μήπως να αγόραζα τριβείο;

ereynitis
02/01/2013, 14:49
Πάρε να έχεις και το σχηματικό διάγραμμα (http://www.cmsnl.com/yamaha-xt225kkc-1998_model10627/partslist/?model_q=xt22) της μηχανής.

Δεν είναι ακριβώς το μοντέλο σου (έχει ταμπούρο πίσω), αλλά μια ιδέα την παίρνεις. Τις τιμές δες 'τες ως ενδεικτικές.

Καλή συνέχεια :wave2:




Υ.Γ.: το λάστιχο για το λεβιέ ταχυτήτων έχει 3,5 ευρώ ;)

Ευχαριστώ για το σύνδεσμο, θα φανεί χρήσιμος.

Είχα πάρει καλυμματάκι καινουργίλα, από motoraid, 4 ευρά, αλλά όπως γράφω στην αρχή, το πήρα <<δώρο>> σε άλλον και δεν το 'ξερα!:mad:

ereynitis
02/01/2013, 14:53
Είναι πολύ πιθανό το δικό σου να είναι παραεισαγωγής μεταχειρισμένο απο Ιαπωνία που έβγαλε πρώτη άδεια στην Ελλαδα το 1998.
Μέχρι το 1997 αν δεν με απατά η μνημη μου ερχόταν καραβιές απο Ιαπωνία πολλά μεταχειρισμένα με λίγα χλμ που πουλιόντουσαν εδω σε αρκετά καλές τιμές (κυριως 250-400 κυβικα). Μετα η Ευρωπαική ένωση έβγαλε νομο σχετικά με τον αριθμό παραγωγής και τα ψηφία που πρέπει να έχει το κάθε μοντέλο και κόπηκαν οι εισαγωγές μεταχειρισμένων. Οσοι έμποροι είχαν στις αποθήκες τους κάποια μοντέλα αναγκάστηκαν σε μικρο διάστημα να βγάλουν πινακίδες για να ταξινομηθούν. Για αυτο και οι ταξινομήσεις εκείνης της χρονιά ήταν υπέρογκα αυξημένες σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά.

Τώρα, για να δεις τι μοντέλο είναι το δικό σου μπορείς μέσω των ψηφίων παραγωγής που αναγράφονται στην άδεια να βρεις πότε κύλησε τις ρόδες του έξω απο το εργοστάσιο. Πιθανότατα να είναι 1993-1994, μιας και ταιριάζει οπτικά με εκείνα τα μοντέλα.

Δεν σε καίει ιδιαίτερα αυτο το γεγονός, αλλά πρέπει να προσέξεις δύο πράγματα:
1) Μάθε την ακριβη ημερομηνία παραγωγής, επειδη αν έχουν διαφορες σαν μοντέλα το 1993 με το 1998 μπορεί να παραγγείλεις κάποιο ανταλλακτικό για μοντέλο 1998 και τελικά να μην σου κάνει. Δεν νομίζω να έχουν διαφορά, αλλά πρόσεξε το.
2) Στο ΚΤΕΟ το μοντέλο σου θα περαστεί σαν 1998 με τις εκπομπές ρύπων να ισχύουν για μοντέλα του 1998. Αν είναι ίδιος ο κινητήρας λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά ξέρω άτομο που είχε srx του 1985 και επειδή είχε ταξινομηθεί σαν μοντέλο του 1998 δεν μπορούσε να πιάσει τις εκπομπές ρύπων που ίσχυαν 13 χρόνια μετά από την παραγωγή και κοβόταν.

Ευχαριστώ γιατρέ (Drake Ramore!!! :lol: :lol: :lol:), θα το κοιτάξω!

Kotselakos
02/01/2013, 19:13
Καλά μαστορέματα και από μένα!

Το σπρέυ σιλικόνης στα πλαστικά που αναφέρεις σε κάποιο από τα πρώτα ποστ βοηθά απλά και μόνο στο να μην κολλάνε πάνω λάσπες και να γίνεται λίγο πιο εύκολη η ζωή σου στο πλύσιμο της μηχανής. :wave2:

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
02/01/2013, 20:28
Αγαπητέ φίλε για τα γρασαδορακια χρειάζεσαι γρασαδόρο.(έχει 15 €) Εφαρμόζεις το στόμιο του στα γρασαδορακια αφού τα καθαρίσεις λίγο με ένα πανάκι και πρεσάρεις γράσο μέχρι το γράσο να βγει από της πλευρές της έδρασης. Άρα το σπρευ το ξεχνάς είναι Δώρο αδωρο.Τα γρασσαδορακια έχουν ένα μπαλακι στο κεφάλι τους που χρειάζεται πίεση από τον γρασαδόρο για να υποχωρήσει έτσι ώστε το γράσο να περάσει μέσα, εκτός και είναι κολλημένα από την αχρηστία. Τα αλλάζεις όμως εύκολα με καινούργια από το ελεύθερο εμπόριο. (είναι πολύ φθηνά, άντε 1€ εκαστον.)
Τώρα για την γλίστρα είναι μονόδρομος. Πατέντα δεν σηκώνει γιατί οτιδήποτε ξεκολλήσει θα πάει κατευθείαν και θα σφηνώσει στο μπροστινό γρανάζι και την αλυσίδα με απρόβλεπτες συνέπειες.
Τριβείο δεν χρειάζεται μόνο μερικά βουρτσάκια με ατσάλινη τρίχα και ένα δράπανο.
278129278130:wave2:

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
02/01/2013, 22:55
Άντε και μερικές οδηγίες. Λασκάρουμε άξονα πίσω τροχού βγάζουμε αλυσίδα, λασκάρουμε τον κεντρικό άξονα του ψαλιδιού και την κάτω βίδα εδρασης του αμορτισέρ. Τακάρουμε το μηχανάκι σε τρίποδα ή όπως μπορούμε να είναι όμως σταθερό μην μας πέσει στην πορεία των εργασιών.278159
Βγάζουμε έξω την ρόδα και αφαιρούμε τον άξονα που στηρίζεται το ψαλίδι επάνω στον σκελετό και την κάτω βίδα του αμορτισέρ.
Τώρα το ψαλίδι όταν το τραβήξουμε έρχεται λίγο πίσω αφού πλέον στηρίζεται μόνο στο μοχλικο.

278160
Έτσι έχουμε καλύτερη πρόσβαση να λύσουμε την κεντρική βίδα του μοχλικου και να πάρουμε το ψαλίδι στο χέρι.
278161

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
02/01/2013, 23:02
Κάποια βίδα του μοχλικου και πως περνάει το γράσο από το γρασαδορακι278162

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
02/01/2013, 23:07
Τώρα όλα τα υπόλοιπα λύνουν ευκολα. Ριχνουμε ένα γερο πλύσιμο και αλλάξουμε ότι είναι φθαρμένο μέσα στις αρθρώσεις του μοχλικου αφού τα γρασάρουμε με το χέρι.

278163[/ATTACH
[ATTACH]278164
Τέλος περνάμε και την γλίστρα και αρχίζουμε το μοντάρισμα278167
:beer:

lspiros
02/01/2013, 23:15
κατατοπιστικοτατος ωραιο φωτορομαντζο:beer:

να βοηθησω και γω δειχνωντας πως γρασαρουμε με το δαχτυλο μοχλικο:bawl:
278168

spyrakos35
02/01/2013, 23:20
κατατοπιστικοτατος ωραιο φωτορομαντζο:beer:

να βοηθησω και γω δειχνωντας πως γρασαρουμε με το δαχτυλο μοχλικο:bawl:


:moutza:

:bawl:

αμα ξυπνήσει το μωρό από τα γέλια σε έφαγα..........

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
03/01/2013, 08:27
Πάρε για μελέτη και αυτό http://www.xt225.com:smokin:

ereynitis
03/01/2013, 23:30
Φεγγαρόπληκτε, με καταϋποχρεώνεις! Αλλά αφού τα ζητάει ο οργανισμός σου, πάρε άλλη μια ερώτηση! :rolleyes: : Εγώ μέτρησα 4 γρασσαδοράκια σε ψαλίδι και μοχλικό:

278294278295

Μέτρησα σωστά ή μου ξέφυγε κανένα;
Όσο για το γρασσαδόρο θα εμπλουτίσω την εργαλειοθήκη μου με έναν όπως ορθά προτείνεις, αφού δεν είναι ακριβός. Τρυπάνι έχουμε, βουρτσάκι κάπου θα έβρω. Όμορφα! :)

Επίσης, ρώτησα σήμερο τηλεφωνικώς σε Racetech για ολόκληρη εξάτμιση ανοξείδωτη (2 τεμάχια, εμπρός και οπίσω) και μου είπαν... εεε... μπορώ να αναφέρω τιμή ή θα θεωρηθεί διαφήμιση; :confused: ...
...πολύ ικανοποιητική τέλος πάντων. Motorsport δεν πολυεμπιστεύομαι, γιατί ήδη έχω και κάνει και θόρυβο, που δεν τον θέλω σε αυτό το μηχανάκι. Όσο για το Raceguns ήταν λίγο πιο ακριβός. Γνώμη σας...;

Υ.Γ Είμαι είδη γραμμένος στο αμερικάνικο φόρουμ (οι τύποι δεν παίζονται!), αλλά παρ' όλο που τα αγγλικά μου είναι αρκετά καλά, προτιμώ μαμά Ελλάδα, για πολλούς και διάφορους λόγους όπως: ίδια γλώσσα, αμεσότητα σε γνωστούς-άγνωστους-εφαρμογές-ανταλλακτικά-μαγαζιά κλπ, ντόπια οικονομική υποστήριξη και άλλα. Όποτε έχω διάθεση και χρόνο ρίχνω και από εκεί μια ματιά.

sv9cvk
03/01/2013, 23:37
κατατοπιστικοτατος ωραιο φωτορομαντζο:beer:

να βοηθησω και γω δειχνωντας πως γρασαρουμε με το δαχτυλο μοχλικο:bawl:
278168

Σατυρε!!!:mad:

Φεγγαροπληκτε :beer:

Lio
04/01/2013, 11:03
Ελα, γίναμε πολλές!! (χαρά ο Ολδμαν...)
Φεγγαρόπληκτε και εσύ?? (ως γνωστόν, το Serow θεωρείται γυναικείο μηχανάκι..)

Γιαννη, υπάρχει ακόμη ενα γρασαδοράκι κατω και λιγο πιο μπροστά απο το ψαλίδι (συνολικά 5):
278311
Γρασάρισμα θέλει συχνά, αλλιώς η φθορά είναι αρκετή και εμφανίζονται τζόγοι στις αρθρώσεις (το δικό μου έχει ήδη αρκετούς, παρόλο που το γρασάρω, είναι όμως ψιλοαρχαίο (1987).

Lio
04/01/2013, 11:32
Και για τους κατόχους γιαπωνέζικων Serow (αλλά και ελληνικών που ειχαν εισαχθεί επίσημα απο τη Γιαμάχα που είναι σχεδόν ίδια με τα γιαπωνέζικα), parts lists υπάρχουν εδώ:
http://www.yamaha-motor.eu/de/services/genuine-parts/index.aspx
Πατάμε κάτω στη σελίδα το "Yamaha Online Erzatzteilkatalog offnen", μετά το "Ich stimm..." και βρίσκουμε το μοντέλο είτε δίνοντας τον κυβισμό (Μotorhubraum), το μοντέλο και τη χρονολογία, είτε τον αριθμό πλαισίου (Fahrgestellnummer)

Αυτό το βρήκα τυχαία τώρα τελευταία αφού έψαχνα χρόνια..
Οι κατάλογοι που βρίσκονται εύκολα στο cmsnl.com, στο boats.net και αλλού, είναι για τα αμερικάνικα μοντέλα, που έχουν διαφορές με κυριότερη το ταμπούρο πίσω.
Στο boats.net εχει όμως μια άλλη χρησιμη λειτουργία: πατώντας τον κωδικό του ανταλλακτικού, βγάζει μια λίστα με όλα τα μοντέλα στα οποία αυτο χρησιμοποιείται. Δυστυχώς και εδώ υπάρχουν μόνο τα αμερικάνικα μοντέλα της Yamaha.

Τέλος, όποιος θέλει το service manual μπορεί να με πει να το στείλω...

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
04/01/2013, 11:48
Λοιπόν Γιάννη για τα γρασαδοράκια απάντησε ο Γιώργος τώρα μένει να απαντήσουμε για την ακριβή χρονολογία του μοντέλου σου. Γράψε μου τα πρώτα τέσσερα αριθμούς και γράμματα που γράφει η άδεια κυκλοφορίας στον αριθμό πλαισίου και θα σου πω.
Για εξάτμιση δεν ξέρω γιατί μετά από 18 χρόνια και 130000 χλμ. έχω ακόμα την μαμίσια.:wave2:

Lio
04/01/2013, 13:32
Για τα γιαπωνέζικα Serow εδω έχει όλα τα στοιχεία με χρονολογίες, κωδικούς μοντέλων και αριθμούς πλαισίου:
http://www.sol.dti.ne.jp/~m-ohashi/serow_model.htm

και μια μετάφραση στα αγγλικά:
http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.sol.dti.ne.jp%2F~m-ohashi%2Fserow_model.htm

OldMan
04/01/2013, 13:35
:rolleyes:
(είπα κι εγώ, δεν θα σκάσει μύτη ο ποδηλατάς..??)

Ρεεεε και μετρημένοι και σεσημασμένοι είστε ..!!!

ereynitis
04/01/2013, 14:02
Και για τους κατόχους γιαπωνέζικων Serow (αλλά και ελληνικών που ειχαν εισαχθεί επίσημα απο τη Γιαμάχα που είναι σχεδόν ίδια με τα γιαπωνέζικα), parts lists υπάρχουν εδώ:
http://www.yamaha-motor.eu/de/services/genuine-parts/index.aspx
Πατάμε κάτω στη σελίδα το "Yamaha Online Erzatzteilkatalog offnen", μετά το "Ich stimm..." και βρίσκουμε το μοντέλο είτε δίνοντας τον κυβισμό (Μotorhubraum), το μοντέλο και τη χρονολογία, είτε τον αριθμό πλαισίου (Fahrgestellnummer)

Αυτό το βρήκα τυχαία τώρα τελευταία αφού έψαχνα χρόνια..
Οι κατάλογοι που βρίσκονται εύκολα στο cmsnl.com, στο boats.net και αλλού, είναι για τα αμερικάνικα μοντέλα, που έχουν διαφορές με κυριότερη το ταμπούρο πίσω.
Στο boats.net εχει όμως μια άλλη χρησιμη λειτουργία: πατώντας τον κωδικό του ανταλλακτικού, βγάζει μια λίστα με όλα τα μοντέλα στα οποία αυτο χρησιμοποιείται. Δυστυχώς και εδώ υπάρχουν μόνο τα αμερικάνικα μοντέλα της Yamaha.

Τέλος, όποιος θέλει το service manual μπορεί να με πει να το στείλω...

Δύο πράματα:

1. Εάν το εγχΟΙρίδιο το έχεις στα ελληνικά, με Ανδιαφέρει. Στ' αγγλικά το έχω.

2. Στον πολύ καλό κατά τ' άλλα σύνδεσμο που δίνεις, τα ανταλλακτικά για το μοντέλο μου (Serow Xt225 W, 1995, Vivid Purplish Red) τα έχει μόνο στα Γιαπωνικά!! :dizzy: Κρίμας και είναι πολύ καλό.:(

Φεγγαρόλουστε, με μικρά περιθώρια αμφιβολίας, πιστεύω ότι είναι το μοντέλο μου είναι αυτό που αναφέρω εδώ από πάνω, όπως μου το βγάζει στο σύνδεσμο του Λίο5. Αλλά μιά και το έχεις σίγουρο, θα σου στείλω αυτά που ζητάς. Στω! :wave2:

Lio
04/01/2013, 14:51
1. Μονο Αγγλικα..
2. Μπορεις ομως απο τα σχεδια να βρεις κωδικούς και διαφορές..

Lio
04/01/2013, 18:09
:rolleyes:
(είπα κι εγώ, δεν θα σκάσει μύτη ο ποδηλατάς..??)

Ρεεεε και μετρημένοι και σεσημασμένοι είστε ..!!!
Μη σε πω οτι θα κανουμε και κλαμπ "Το γαλάζιο κατσικάκι" (κατά το "The blue oyster")...

ereynitis
04/01/2013, 19:40
Γράψε μου τα πρώτα τέσσερα αριθμούς και γράμματα που γράφει η άδεια κυκλοφορίας στον αριθμό πλαισίου και θα σου πω.

Πάρε να 'χεις! 4JG1 :D

Τελικά μάλλον, πρέπει να είναι του '94, γιατί στο γερμανικό σύνδεσμο του Λίο, το δείχνει με ακριβώς ίδια χρώματα-σχέδια με το δικό μου και το ταξινομεί στο '95, αλλά ο αριθμός πλαισίου που λέει ότι του αντιστοιχεί ξεκινά με 4JG2 και επιπλέον δεν έχει καθόλου μοντέλα του '94 καταχωρισμένα. Πολύ μπέρδεμα ρε αδερφάκι μου!:dizzy:

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
04/01/2013, 23:20
Καθόλου μπέρδεμα αδελφάκι μου. Τα μοντέλα με Αρ.Πλαισιου
4JG-109101εως128000 πουλήθηκαν από Ιαπωνία το 1993 και ταξινομήθηκαν αυτά που ήλθαν Ελλάδα το 1994 έως και Μάρτη του1995. Ίδια γράμματα έχει και το δικό μου και το αγόρασα από την YAMAHA HELLAS (Μάλλον Ηλιόπουλος ήτανε τότε) Μάιο του1994 980.000Δρχ.από 1.120.000 λόγω κάποιας γνωριμίας. Αυτά για την Ιστορία.
:beer:

camen
05/01/2013, 13:13
To δικο μου που να βρισκεται αραγε τωρα πλεον?! :confused:
Τιμιο μηχανακι κ σκυλι μαυρο...:beer:

Lio
05/01/2013, 15:00
To δικο μου που να βρισκεται αραγε τωρα πλεον?! :confused:
Τιμιο μηχανακι κ σκυλι μαυρο...:beer:
Τωρα το σκέφτεσαι ε??? Προδότη!!!
Οταν τόδινες για την αυστριακιά τίποτα....

camen
05/01/2013, 18:58
Τωρα το σκέφτεσαι ε??? Προδότη!!!
Οταν τόδινες για την αυστριακιά τίποτα....

Tοτε δεν μπορουσα να το κρατισω με τπτ...Θα ηθελα πολυ ομως να δω που κ πως ειναι σημερα;)

ereynitis
06/01/2013, 03:14
Καθόλου μπέρδεμα αδελφάκι μου. Τα μοντέλα με Αρ.Πλαισιου
4JG-109101εως128000 πουλήθηκαν από Ιαπωνία το 1993 και ταξινομήθηκαν αυτά που ήλθαν Ελλάδα το 1994 έως και Μάρτη του1995.

Εάν προσθέσω και το 5ο ψηφίο όμως... 4JG13, δε φεύγει από την παρτίδα έως 128000; :hmm:

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
06/01/2013, 09:37
Πράγματι έπρεπε να σου ζητήσω τα πρώτα 5 νούμερα. Άρα πας μοντέλο 95 όπως λέει και ο σύνδεσμος του Lio5 που άλλωστε τώρα πρόσεξα ότι ταιριάζει και ο χρωματικός συνδυασμός μια που βλέπω ότι ο σκελετός σου είναι μπλε απλώς το κάλυμμα της σέλλας έπρεπε να είναι ίδιο χρώμα αλλά προφανώς έχει αλλαχτεί.:)

ereynitis
07/01/2013, 15:02
Αγοράστηκαν γρασσαδόρος μετά εύκαμπτου σωληνακίου και γράσσο.
278554278555

Θηρίο είναι ο άτιμος! Τον περίμενα πιο μικρό. :)

Μία διευκρίνιση παρακαλώ πολύ. Για να ρίξω γράσσο στα γρασσαδοράκια, πρέπει να λύσω ψαλίδι ή μου επιτρέπεται και χωρίς λύσιμο; Επίσης, φαντάζομαι θα μου φτάσουν 900 γραμμάρια γράσσο, έτσι;

sniper
07/01/2013, 15:11
.... Επίσης, φαντάζομαι θα μου φτάσουν 900 γραμμάρια γράσσο, έτσι;

Σου φτάνουν για να το αλλοίψεις όλο.

ereynitis
07/01/2013, 15:14
Σου φτάνουν για να το αλλοίψεις όλο.

:lol::lol::lol:

100cc
07/01/2013, 15:20
Παρε ενα γρασσο της προκοπής SKF ή κάτι αλλο, αυτός είναι για να βάζεις στους μεντεσεδες της καγκελόπορτας στο εξοχικό σου.

sniper
07/01/2013, 15:21
Παρε ενα γρασσο της προκοπής SKF ή κάτι αλλο, αυτός είναι για να βάζεις στους μεντεσεδες της καγκελόπορτας στο εξοχικό σου.
Γιατί; Το Serrow δλδ τι είναι;
:confused:

Bowleno
07/01/2013, 16:18
Σου φτάνουν για να το αλλοίψεις όλο.

και να το "φορέσει" μετά :bawl:

sniper
07/01/2013, 16:28
και να το "φορέσει" μετά :bawl:

Θα απαντήσει αρμοδίως ο oldman

ereynitis
08/01/2013, 07:06
Παρε ενα γρασσο της προκοπής SKF ή κάτι αλλο, αυτός είναι για να βάζεις στους μεντεσεδες της καγκελόπορτας στο εξοχικό σου.

Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου, αλλά όπως γράφει κάπου πρωτύτερα ο Φεγγαρόπληκτος, θα χρειάζεται συχνά γρασσάρισμα και με την καθημερινή (σχεδόν ολοήμερη) χρήση που του κάνω, υπολογίζω ότι περίπου κάθε εβδομάδα, άντε κάθε δύο, θα το ζητά το γρασσάκι του. Αυτό το γράσσο το πήρα από βενζινάδικο με 6 ευρώ/900γραμ. Χωρίς να έχω συγκρίνει τιμές, το άλλο που προτείνεις δε θα 'ναι κατιτίς ακριβότερο; Βέβαια εάν η διαφορά είναι ασήμαντη, το επόμενο θα το επιλέξω πιο προσεκτικά. :wave2:

100cc
08/01/2013, 11:57
Σου γράφω για SKF για να μην χρειάζεται να βάζεις συνέχεια γράσσο. http://www.directindustry.com/prod/skf-maintenance-and-lubrication-products/bearing-greases-18813-348054.html Υπάρχει και ένα που είναι σε κόκκινο χρώμα αλλα δεν ξέρω δυστηχως την μάρκα. Συνήθως το χρησιμοποιούν οι λαστιχάδες στις μοτοσυκλέτες και εχει καλύτερα αποτελέσματα σε νερά κλπ.

ereynitis
08/01/2013, 13:09
Σου γράφω για SKF για να μην χρειάζεται να βάζεις συνέχεια γράσσο. http://www.directindustry.com/prod/skf-maintenance-and-lubrication-products/bearing-greases-18813-348054.html Υπάρχει και ένα που είναι σε κόκκινο χρώμα αλλα δεν ξέρω δυστηχως την μάρκα. Συνήθως το χρησιμοποιούν οι λαστιχάδες στις μοτοσυκλέτες και εχει καλύτερα αποτελέσματα σε νερά κλπ.

Όμορφα! :) Κράτησα κάποιες απαραίτητες σημειώσεις για το SKF, για να ρωτήσω κάποιον ειδικό και θα συμβουλευτώ και το <<λαστιχά>> μου για το κόκκινο γράσσο. Αυτά όμως αφού μου τελειώσει αυτό που πήρα, γιατί δεν έχω να το χρησιμοποιήσω κάπου αλλού. Σ' ευχαριστώ! :)

Lio
08/01/2013, 20:40
Μια χαρα ειναι το γρασσο...

ereynitis
09/01/2013, 22:17
Πριν :D

278799

278800

:D

ereynitis
09/01/2013, 22:21
Και τώρα που μπήκε το εξατμισόνι! :D :D :D

278803

278804

Ευτυχώς, μόνο το τελικό ήθελε αλλαγή. Ο σωλήνας εξόδου είναι ανοξείδωτος από μαμά και ακόμα καλά κρατεί! Να 'ναι καλά ο μάστορΗς που δεν εκμεταλλεύτηκε την άγνοιά μου! Οπότε για το μπροστινό τμήμα ήταν αρκετό απλά ένα φρεσκάρισμα και με αυτόν τον τρόπο η ήδη πολύ καλή τιμή έγινε ακόμα καλύτερη! Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα αποτέλεσματα και τα οπτικά και τα ηχητικά και τα αποδοτικά - παρ' όλο που κράτησα το σιγαστήρα, γιατί το καθημερινό μου εργαλείο δε μ' αρέσει να κάνει θόρυβο.

ΤέλΙεια!! :a013:

nikosk2
09/01/2013, 22:37
Όμορφα! :) Κράτησα κάποιες απαραίτητες σημειώσεις για το SKF, για να ρωτήσω κάποιον ειδικό και θα συμβουλευτώ και το <<λαστιχά>> μου για το κόκκινο γράσσο. Αυτά όμως αφού μου τελειώσει αυτό που πήρα, γιατί δεν έχω να το χρησιμοποιήσω κάπου αλλού. Σ' ευχαριστώ! :)

χμμμ,θέλοντας να βοηθήσω και μονο ,,,
θα έλεγα να χρησιμοποιήσεις γράσο λιθιου για ανάρτηση και τροχούς ,,,,αλλά επειδή είναι λίγο ακριβότερο δεν ξέρω αν συμφέρει

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
10/01/2013, 08:35
yannnhs εάν θέλεις στείλε πμ με στοιχεία για την εξάτμιση τηλέφωνο και τιμή γιατί θα μου χρειαστεί.Ευχαριστώ:)

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
10/01/2013, 20:56
yannnhs εάν θέλεις στείλε πμ με στοιχεία για την εξάτμιση τηλέφωνο και τιμή γιατί θα μου χρειαστεί.Ευχαριστώ:)

Yannnhs ευχαριστώ για της πληροφορίες και την άμεση ανταπόκριση:wave2:

ereynitis
10/01/2013, 22:33
Δεν κάνει τίποτας! :)

motomaniac
11/01/2013, 18:49
κι εγω θα ηθελα να μαθω πληροφοριες για την εξατμιση. αλλα και αν δινεις την παλια. θα βρω τροπο να την συνεφερω..

ereynitis
11/01/2013, 20:15
κι εγω θα ηθελα να μαθω πληροφοριες για την εξατμιση. αλλα και αν δινεις την παλια. θα βρω τροπο να την συνεφερω..

Εάν μΕ το έλεγες νωρίτερα θα την κρατούσα. Τώρα δυστυχώς θυσιάστηκε, για το καλό του περιβάλλοντος!

Υ.Γ. Έχεις π.μ. :wave2:

ereynitis
13/01/2013, 12:12
Χθες λοιπόν, παίρνω τα απαραίτητα
279183
και κατεβαίνω να δω τι ΠΣάρια θα πιάσω. Ετοιμάζω το γρασσαδόρο,
279184
και αφού δοκιμάζω πρώτα τις μπιλίτσες απ' τα γρασσαδοράκια, επιχειρώ να ρίξω γράσσο να γλΙυστράει, αλλά...
279185
Και στα 5 γρασσαδοράκια το ίδιο έγινε. Εάν εξαιρέσουμε αυτό που βρίσκεται κάτω-κάτω, στο κέντρο του ψαλιδιού (το δυσπρόσιτο), που φαινόταν σαν να μην έχει καθόλου μπιλίτσα, στα υπόλοιπα γιατί;;
Να υποθέσω ότι (1) έχουν μπουκώσει εξολοκλήρου και πρέπει να πάρω καινούρια;
(2) το παλιό γράσσο εντός των πείρων έχε γίνει ένα σώμα με του πείρους;
(3) συμβαίνουν και οι δύο παραπάνω περιπτώσεις;
Ε;

Όπως και να 'χει, ολικός έλεγχος θα γίνει μάλλον σε κάνα δίμηνο που θα αλλάξω και πίσω αΡνάΡτηΡση, για να μην μπαζω-βγάζω ψαλίδι 3 φορές. Να βάλω και τη γλύστρα, να κοιτάξω και στα ενδότερα του ψαλιδίου... εν καιρώ.

Τέλος πάντων, για να γιορτάσω την αποτυχία μου, με χρόνο και καιρό επιτρέποντες, είπα να πάω μία τσάρκα στο Πεντελικό όρος (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133136)! :)

100cc
13/01/2013, 12:47
Δεν ξέρω αμα μπορείς να κάνεις δουλεια με καμινέτο.

Να τα ζεστάνεις λίγο και μετά να βάλεις γράσσο.

Αμα δεις οτι δεν ξεκολλάνε με τίποτα θα πρέπει να πάρεις καινούργια.

ereynitis
13/01/2013, 13:19
Δυστυχώς δεν έχω καμινέτο και τώρα δεν έχω και να αγοράσω καμινέτο.

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
13/01/2013, 13:28
Και οι 2 περιπτώσεις που ανάφερες είναι πιθανές . Άρα μαζί με την γλίστρα χρειάζεται μια γενικότερη επιθεώρηση σε όλες της αρθρώσεις.:wave2:

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
13/01/2013, 14:11
Τώρα είδα και την ωραία βόλτα στην Πεντέλη. Για δες αυτό μήπως σε συμφέρει
http://www.ebay.com/itm/1996-Yamaha-Serow-XT-225-Chain-Guide-Slider-Set-92-93-94-95-97-98-99-00-01-02-03-/190776606027?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item2c6b2bfd4b&vxp=mtr
Λεει οτι στελνει μονο αμερικη αλλα δεν χανεις τιποτα να ρωτησης
Α πρέπει να σου λείπει και η ποδιά κάτω από τον κινητήρα.

panos farmer
13/01/2013, 17:20
Να ξεβιδωσεις τις αρθρωσεις για να σκασει ο γρασσος
γιατι ετσι δεν περναει μεσα.

ereynitis
13/01/2013, 17:29
Τώρα είδα και την ωραία βόλτα στην Πεντέλη. Για δες αυτό μήπως σε συμφέρει
http://www.ebay.com/itm/1996-Yamaha-Serow-XT-225-Chain-Guide-Slider-Set-92-93-94-95-97-98-99-00-01-02-03-/190776606027?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item2c6b2bfd4b&vxp=mtr
Λεει οτι στελνει μονο αμερικη αλλα δεν χανεις τιποτα να ρωτησης
Α πρέπει να σου λείπει και η ποδιά κάτω από τον κινητήρα.

Ευχαριστώ. Τον είχα βρει πριν μου σπάσει το μικρό κομμάτι, αλλά τελικά αγόρασα καινούρια γλύστρα από Γιαμάχα με 42 εύρα, γκαντεμιά. Θα έχω σοβαρό πρόβλημα με το σπασμένο κομμάτι;
Την ποδιά (που όντως μου λείπει) στα 100 εύρα περίπου, την παρακολουθώ στο ι-μπέι, από μακριά όμως, γιατί λεφτά δεν υπάρχουν τώρα. Όταν μπορέσουμε.

hlektronio
13/01/2013, 17:30
Να ξεβιδωσεις τις αρθρωσεις για να σκασει ο γρασσος
γιατι ετσι δεν περναει μεσα.

+1
θέλουν ξεβίδωμα

ereynitis
13/01/2013, 17:31
Να ξεβιδωσεις τις αρθρωσεις για να σκασει ο γρασσος
γιατι ετσι δεν περναει μεσα.

Θα το δοκιμάσω και αυτό, αλλά εάν έχουν γίνει ένα σώμα το γράσσο με τα μέταλλα, δε θα δω φως.

panos farmer
13/01/2013, 18:14
Ολα θα πανε καλα.

ereynitis
15/01/2013, 14:07
Αποτυχία Νο 2. :(
Όχι ότι δεν το περίμενα. Λοιπόν αρχιΝΑΜΕ με λασκάρισμα συνδέσμων, παξιμάδια τέσσΑρΟ τον αΡΘιμό, το Δύο και το ΤρίΟ είναι πίσω απ' το λαμάκι.
279307

Νο Δύο
279308

Νο ΤρίΟ
279309

Μετά κάναμε λίγες χορευτικές φιγούρες με ολόκληρο το κατσικέλαφο, του τύπου <<πάνω-κάτω-πέρα-δώθε>>, να λασκάρουν λίγο περισσότερο οι πείροι και άλλη μία δοκιμή στις μπιλίτσες απ' τα γρασσαδοράκια, οι οποίες πιέζονταν κανονικά και επανέρχονταν κανονικά.

ereynitis
15/01/2013, 14:17
Για να δούμε τι θα δούμε...
279310

Τζίφος. Μια απ' τα ίδια. Ξεβιδώνω λοιπόν το ένα γρασσαδοράκι, να το δοκιμάσω σκέτο εάν περνά καθόλου γράσσο.
279311

Και βέβαια περνάει! Αλλά απ' έξω. :sick: Από μέσα ούτε σταγόνα. Δοκίμασα να το καθαρίσω όπως μπορούσα με ένα συρματάκι, αλλά εις μάτην.
279312

Φαντάζομαι ότι λίγο-πολύ στην ίδια κατάσταση είναι και τα υπόλοιπα και επειδή θα μου ήταν τώρα αρκετός μπελάς να τα ξεβιδω-βιδώνω με το ψαλίδι δεμένο, μένουν κι αυτά να δοκιμαστούν (και μάλλον να αλλαχτούν) όταν λυθεί το ψαλίδι για την ανάρτηση.

ereynitis
15/01/2013, 14:27
Αφού έτσι κι αλλιώς δε γινόταν τίποτις, είπα να δοκιμάσω και κάτι τελευταίο, μήπως έριχνε καθόλου φως στην υπόθεση. Προσπάθησα να ρίξω γράσσο κατευθείαν στην υποδοχή, να δω τι θα γινόταν.
279313

Και πάλι τα ίδια αποτελέσματα. Βέβαια δεν είναι ο προβλεπόμενος τρόπος, αλλά είπα μήπως...
279314

Και για να μη σκορπίζουμε γράσσα στον περιβάλλοντα χώρο ή στο μηχανάκι, τα επιστρέφουμε σπίτι τους - να κάνουμε και οικονομία. :D
279315

Πάνο αγροτόπαιδο, σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια, αλλά απ' ό,τι φαίνεται το θέλει το λύσιμό του το ψαλιδάκι μου με όλα τα παρατρεχάμενα. :wave2:

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
15/01/2013, 16:09
Εάν δεν λύσης ψαλίδι και μοχληκο να καθαρίσεις πύρους και της διαδρομές του γράσου μέσα από της βίδες δεν κάνεις τίποτα. Στο είπα από την αρχή. Ξανάδες την διαδρομή που κάνει το γράσο και θα καταλάβεις.279320:beer:

ereynitis
20/01/2013, 20:43
Δυστυχώς, τα ρουλεμάν της μπιέλας αποφάσισαν να συνταξιοδοτηθούν! Από τα τέλη της προηγούμενης εβδομάδας ξεκίνησε ο γνωστός θόρυβος που σου λέει ότι πας για αλλαγή μπιέλας, αλλά λίγο διαφορετικός. Ως συνήθως, στην αρχή δεν ήθελα να το πιστέψω, αλλά αφού το άκουγα και χειροτέρευε, περνάω μια βόλτα κι απ' το μάστορη, να μου πει κι αυτός την επαγγελματική του γνώμη. Παρ' όλο λοιπόν που ούτε ο ίδιος έδειχνε να το πιστεύει, λόγω του ότι του είχε κάνει ένα περιποιημένο σερβισάκι (χωρίς να ανοίξει μοτέρ όμως) το Δεκέμβριο, του το άφησα Πέμπτη. Το ίδιο απόγευμα, με πήρε να μου ζητήσει την άδεια για να εισέλθει στα ενδότερα, γιατί δεν έβλεπε ζημΝιά στα εξώτερα. Το λοιπόν, την επόμενη μου λέει τα <<καλά>> μαντάτα :cry: , τον ρωτάω πόσο και μου είπε στη χειρότερη 350 ευρώ! :bigcry:

Πιο συγκεκριμένα μου είπε ότι κάποιος απ' τους δύο προηγούμενους ιδιοκτήτες του είχε κάνει ήδη ένα ρεκτιφιέ, αλλά χωρίς να πειράξουν μπιέλα, γιατί δεν είχε πρόβλημα. Ευτυχώς ο μηχανικός του είχε κάνει καλή δουλειά και δεν είχε κακοτεχνίες πουθενά αλλού. Οπότε, αφενός θεωρώ ότι η ζημιά είναι από φυσιολογική φθορά και μιας και θα βάλουμε καινούρια θα είμαστε κομπλέ, αλλά αφετέρου πάμε πίσω σίγουρα ένα δίμηνο, για να μην πω τρίμηνο σε όλα τα υπόλοιπα. :( Την γκαντεμιά μου μέσα! :a018: Αφού λοιπόν το μηχανάκι νοσηλεύεται, το ρίξαμε στο ζόρικο δίτροχο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133272)! :)

spyrakos35
20/01/2013, 20:51
τσουκου τσουκου καινούργιο θα γίνει.....

έτσι να το βλέπεις.... :beer:

ereynitis
20/01/2013, 22:07
Μωρέ Σπύρο, εσύ δίκιο έχεις. Τα απρογραμμάτιστα μεγάλα έξοδα είναι που πιέζουν την κατάσταση. Βέβαια μέχρι να φύγουν απ' την τσέπη είναι, μετά δε θα με νοιάζει! :wave2:

motomaniac
21/01/2013, 15:48
να βρισκαμε κανα τρακαρισμενο σε αυτην τιμη να το επαιρνες ολοκληρο?

ereynitis
21/01/2013, 16:20
να βρισκαμε κανα τρακαρισμενο σε αυτην τιμη να το επαιρνες ολοκληρο?

Ναι μεν, αλλά 1ον και κυριότερον, μένω σε παλιά πολυκατοικία χωρίς κλειστό πάρκινγκ ή ιδιωτική αποθήκη και γενικά έχω σοβαρή στένωση αποθηκευτικών χώρων. Πόσες φορές έχω ευχηθεί να είχα δική μου αυλή και γκαράζ, να κάθομαι και να απολαμβάνω καθημερινό μουτζούρωμα όπως κάνετε πολλοί από 'δω! :(
2ον, θα ήταν εντάξει ο κινητήρας του; Γιατί μαζί με όσα έχω αλλάξει ήδη, συν αυτά που σκοπεύω να του αλλάξω, θα γίνει καινούριο το μηχανάκι. Το ρισκάρεις να πληρώσεις για χαλασμένο/τρακαρισμένο, που μπορεί τελικά να έχει χειρότερα ανταλλακτικά από αυτά που χρησιμοποιούνται ήδη στο μηχανάκι; Άλλωστε, πλέον τα Σέροου είναι 10 ετών και άνω και έχουν περάσει και από 2 ιδιοκτήτες το λιγότερο. Τουλάχιστον, αυτό θα το πληρώσω εγώ, θα το φτιάξω εγώ (και ο μάστορης :D ), θα το κάνω σχεδόν καινούριο και θα ξέρω τι γίνεται από 'κει και πέρα.
Απλά, όπως γράφω και παραπάνω, το απρογραμμάτιστο μεγάλο έξοδο είναι αυτό που με ζόρισε κυρίως. Ελπίζω τουλάχιστον ότι όλα θα παν καλά και δε θα έχουμε άλλα τέτοια απρόοπτα. :)

motomaniac
21/01/2013, 16:34
Ναι μεν, αλλά 1ον και κυριότερον, μένω σε παλιά πολυκατοικία χωρίς κλειστό πάρκινγκ ή ιδιωτική αποθήκη και γενικά έχω σοβαρή στένωση αποθηκευτικών χώρων. Πόσες φορές έχω ευχηθεί να είχα δική μου αυλή και γκαράζ, να κάθομαι και να απολαμβάνω καθημερινό μουτζούρωμα όπως κάνετε πολλοί από 'δω! :(
2ον, θα ήταν εντάξει ο κινητήρας του; Γιατί μαζί με όσα έχω αλλάξει ήδη, συν αυτά που σκοπεύω να του αλλάξω, θα γίνει καινούριο το μηχανάκι. Το ρισκάρεις να πληρώσεις για χαλασμένο/τρακαρισμένο, που μπορεί τελικά να έχει χειρότερα ανταλλακτικά από αυτά που χρησιμοποιούνται ήδη στο μηχανάκι; Άλλωστε, πλέον τα Σέροου είναι 10 ετών και άνω και έχουν περάσει και από 2 ιδιοκτήτες το λιγότερο. Τουλάχιστον, αυτό θα το πληρώσω εγώ, θα το φτιάξω εγώ (και ο μάστορης :D ), θα το κάνω σχεδόν καινούριο και θα ξέρω τι γίνεται από 'κει και πέρα.
Απλά, όπως γράφω και παραπάνω, το απρογραμμάτιστο μεγάλο έξοδο είναι αυτό που με ζόρισε κυρίως. Ελπίζω τουλάχιστον ότι όλα θα παν καλά και δε θα έχουμε άλλα τέτοια απρόοπτα. :)

εχεις δικιο σε ολα, κι εγω προσωπικα εχω φαει αρκετες φορες σκατα με αγορα μεταχειρισμενου. απλα θα εμπιστευομουν ενα μοτερ με 30000χλμ που το εκλεισε ο αγαπητος μου σχιστοματης παρα ενα που επισκευαστηκε ελλαδα.. αλλα επιλογες ειναι αυτες.. τουλαχιστον βαλε γνησια ανταλακτικα. πριν βαλει ο μαστορας ανταλακτικα ρωτα τον τιμες αναλυτικα. συγκρινε με αυτες απο δω. http://www.partzilla.com/parts/search/Yamaha/Motorcycle/1996/SEROW+-+XT225HC/parts.html

προσωπικα εχω επιβεβαιωσει κι αγορασει απο δω φτηνοτερα απο οσο αγοραζε ο μαστορας απο γιαμαχα ελλας..

ereynitis
21/01/2013, 16:56
εχεις δικιο σε ολα, κι εγω προσωπικα εχω φαει αρκετες φορες σκατα με αγορα μεταχειρισμενου. απλα θα εμπιστευομουν ενα μοτερ με 30000χλμ που το εκλεισε ο αγαπητος μου σχιστοματης παρα ενα που επισκευαστηκε ελλαδα.. αλλα επιλογες ειναι αυτες.. τουλαχιστον βαλε γνησια ανταλακτικα. πριν βαλει ο μαστορας ανταλακτικα ρωτα τον τιμες αναλυτικα. συγκρινε με αυτες απο δω. http://www.partzilla.com/parts/search/Yamaha/Motorcycle/1996/SEROW+-+XT225HC/parts.html

προσωπικα εχω επιβεβαιωσει κι αγορασει απο δω φτηνοτερα απο οσο αγοραζε ο μαστορας απο γιαμαχα ελλας..

Ευχαριστώ Δημήτρη, αλλά ήδη έχουν παραγγελθεί τα ανταλλακτικά, το κράτησα όμως, γιατί θα χρειαστεί και για άλλη φορά. Το καλό είναι ότι ο μάστοράς μου εδώ και 9 χρόνια δε μου έχει κάνει κουτσουκέλα ούτε στη δουλειά του ούτε στα λεφτά, δε νομίζω ότι θα με γδάρει.

motomaniac
21/01/2013, 17:05
Ευχαριστώ Δημήτρη, αλλά ήδη έχουν παραγγελθεί τα ανταλλακτικά, το κράτησα όμως, γιατί θα χρειαστεί και για άλλη φορά. Το καλό είναι ότι ο μάστοράς μου εδώ και 9 χρόνια δε μου έχει κάνει κουτσουκέλα ούτε στη δουλειά του ούτε στα λεφτά, δε νομίζω ότι θα με γδάρει.

δεν ειπα οτι θα σε γδαρει, απλα στην ελλαδα ειναι παρα πολυ ακριβα. η καδενα για παραδειγμα κοστιζε εδω σχεδον 3 φορες απο οσο την πηρα απο αμερικη.

ereynitis
26/01/2013, 22:07
Περί ου ο λόγος, λοιπόν. Το ρουλεμάν και ο κύλινδρος μετά του φαγώματός του
280410

Η επίσης φαγωμένη μπιέλα
280411

Και τα τρία από τα τέσσερα καταταλαιπωρημένα γουλεμάν (=γαλλιστί)
280412

Μπήκε καινούρια μπιέλα γιαμάχα, για ΧΤ250, πιο χοντρή.
Πάει κι αυτό, τελείωσε. Ελπίζουμε ότι δε θα έχουμε παρόμοιες απρόβλεπτες χοντράδες πλέον.

spyrakos35
26/01/2013, 22:19
:beer: