PDA

View Full Version : Περι σερβις σε SV Μοτερ



Dant3
31/12/2012, 20:56
Πηρα πριν λιγο καιρο ενα Cagiva Raptor.
Ως γνωστον εχει το μοτερ του SV.
θελω καποιες συμβουλες οσον αφορα τη συντηρηση.
Αλλαξα υγρα φρενων,συμπληρωσα ψυγειου,αλλαξα μπουζι,φιλτρο αερα k&n ,λαδια-φιλτρο αφησα ιδια γιατι τα ειχε αλλαξει ο προηγουμενος.
Στο σερβις των 12000 χλμ(τωρα εχω 9500,το πηρα με 7700) σκεφτομαι να αλλαξω λαδια-φιλτρο(λαδια να βαλω motul 5100 10-40) και οπως χαζευα στο ιντερνετ(κακη συνηθεια αυτη ρε γμτ σε λιγο θα μας λενε καθε 12000 χλμ να αλλαζουμε και πιστονια) μου μπηκε η ιδεα να ρυθμισω το tps και γιατι οχι να καθαρισω και φιλτρο βενζινης.
τα εχει κανει κανεις αυτα τα 2?ειναι απαραιτητα η ειναι υπερβολες?ναι μεν το μοτερ εχει μολις 9500 χλμ αλλα δεν πρεπει να το προσεχαν πολυ (περα απο τα λαδια -φιλτρο)

Τι αλλο οσο αφορα τακτικη συντηρηση χρειαζεται να κανω?
γιατι η μηχανη ειναι μοντελο του 2006 και ουσιαστικα (μαζι με τα 3000 χλμ σε 3 χρονια που ειχε κανει ο πρωτος ιδιοκτητης) ειναι σχεδον 6 χρονια σε ακινησια και θελω να αλλαχθει οτιδηποτε χρειαζεται αλλαγμα.
Να σημειωσω οτι ειχα υψηλη καταναλωση(6,5-7 /100 εντος,5,5 εκτος) μαλλον λογω βρωμικου φιλτρου αερα(ειχε πολυ σκονη και πετρες) και συνεπεια ηταν να ειναι και πλουσιο το μειγμα αρα και μαυρα τα μπουζι,για αυτο και τα αλλαξα μαζι με το φιλτρο αερα...
ακομα βεβαια δεν εχω μετρησει καταναλωση να δω αν διορθωθηκε(περιμενω εντος ενα 5,5 και εκτος κατω απο 5)

Ευχαριστω!

spyrakos35
31/12/2012, 22:32
να καθαρίσεις το φίλτρο βενζίνης? ποιο φίλτρο βενζίνης εννοείς? της τρόμπας? ή έχει εξωτερικό?

αν εννοείς της τρόμπας, θα πρέπει να την βγάλεις να την καθαρίσεις και να την μετρήσεις προκειμένου να δουλεύει σωστά.... επομένως θα καθαριστεί και το φίλτρο της....

αν εννοείς εξωτερικό, άλλαξέ το...

Dant3
31/12/2012, 22:51
Της τρομπας.Εχουν οι v stromαδες ολοκληρο θεμα και εχω ανησυχησει λιγο αν και υπερβολικους τους κοβω γιατι σε τοσα αλλα μηχανακια δεν καθαριζεται ποτε και δεν γινεται και τιποτα...

spyrakos35
01/01/2013, 04:55
αφού θα μπεις στην διαδικασία, ένας καθαρισμός και έλεγχος της τρόμπας στο σύνολό της δεν κάνει κακό...

SVX
01/01/2013, 09:51
Της τρομπας.Εχουν οι v stromαδες ολοκληρο θεμα και εχω ανησυχησει λιγο αν και υπερβολικους τους κοβω γιατι σε τοσα αλλα μηχανακια δεν καθαριζεται ποτε και δεν γινεται και τιποτα...

κι εγω υπερβολικο σε κοβω , γιατι το μηχανακι εχει 9500 χλμ και οχι 95000


αν αρχισεις να το γαργαλας απο τωρα χωρις να συμβουλευτεις manual ή μαστορα, θα ψαχνεσαι για περιπετειες


εγω στη θεση σου θα αλλαζα ΠΡΩΤΑ λαδια φιλτρα , ασχετα με το τι δηλωσε ο προηγουμενος....

τα υπολοιπα που λες ειναι φαγουρα για να χουμε να ασχολουμαστε και συμφωνα με το νομο του Murphy....

ikarosk
01/01/2013, 11:03
Αφού έχεις αλλάξει όλα τα απαραίτητα (υγρά,λάδια,φίλτρα) άστο όπως είναι.
Οι προλαλήσαντες έχουν δίκιο.
Δεν υπάρχει λόγος να πειράξεις κάτι, αφού δεν έχει πρόβλημα.:)
Κάνε τις βόλτες σου και μην αγχώνεσαι.

Dant3
01/01/2013, 12:15
Οκ σας ευχαριστω παιδια!θα τσεκαρω μια και το dealer mode για να δω αν εχει σφαλματα και να δω το tps αν ειναι οκ.τα αλλα θα τα αφησω...
Κατα τα αλλα η μηχανη ειναι παρα πολυ καλη!

Κατι αλλο περα απο ολα αυτα που να μην μου ερχεται υπαρχει?

devil's animal
01/01/2013, 13:11
εγω στη θεση σου θα αλλαζα ΠΡΩΤΑ λαδια φιλτρα , ασχετα με το τι δηλωσε ο προηγουμενος....

τα υπολοιπα που λες ειναι φαγουρα για να χουμε να ασχολουμαστε και συμφωνα με το νομο του Murphy....


+1000

τα πρωτα που αλλαζουμε σ'ενα μεταχειρισμενο ειναι λαδια - φιλτρο λαδιου, ασχετως τι δηλωνει ο προηγουμενος ιδιοκτητης...
αλλα και παλι δεν τα αφηνουμε στα 4 χιλ χλμ, να τα αλλαξουμε...
η γνωμη μου ειναι να αλλαξεις ΤΩΡΑ λαδια και φιλτρο λαδιου και να δεις συμπεριφορα...

λαδια torco t4r ημισυνθετικο 20w50
:wave2:

Πολυμήχανος
01/01/2013, 14:11
20w50;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Dant3
01/01/2013, 14:36
Θα δρομολογησω και τα λαδια.αν και τα κοιταξε και εκεινος στο συνεργειο και ηταν οντως φρεσκα.φαινοντουσαν γιατι δεν ειχαν μαυρισει οπως μετα απο 2-3000.

Specialized
01/01/2013, 16:07
Να αλλάξεις και τα υγρά του ψυγειου. Κάθε 3 χρόνια επιβάλλεται. Θα χρησιμοποιήσεις υγρά για μοτοσικλέτες.

devil's animal
01/01/2013, 16:19
20w50;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ναι 20w50...
σε κλιμα σαν της Ελλαδας που δυσκολα να δεις -5 - 0ο κελσιου (εκτος αν μενεις Φλωρινα ή Καστορια) και με κινηση που εχουν τα αστικα κεντρα, χρειαζεται πιο παχυρευστο λαδακι για να αντεχει...
επισης, τα μοτερ των μοτοσυκλετων ειναι πολυστροφα...δεν ειναι αυτοκινητα που κοφτιαζουν στις 6 χιλ στροφες...αρα δικαιολογειται ενα πιο χοντρο λαδακι...

συνηθως τα 10w40 τα βαζουμε σε καινουργιο μοτερ εως ωτου στρωθει (1η, 2η, 3η αλλαγη λαδιων το πολυ) και αποκτησουν ανοχες τα μεταλλα...μετα μπαινει 20w50...και κυριως το καλοκαιρι...
αν εχει λιγα χλμ το μοτερ <6-8 χιλ, μπορεις να βαλεις μονο χειμωνα 10w40 για να ερχεται πιο γρηγορα σε θερμοκρασια λειτουργιας το λαδακι σου..

Ichigo
01/01/2013, 16:38
Να αλλάξεις και τα υγρά του ψυγειου. Κάθε 3 χρόνια επιβάλλεται. Θα χρησιμοποιήσεις υγρά για μοτοσικλέτες.

Ότι μπαίνει στα αυτοκίνητα μπαίνει και στις μηχανές. Δεν υπάρχει ιδιαίτερο υγρο ψυγείου για μηχανές δρόμου. Συνήθως απαιτείται ethyl-glycol based για αλουμινένια ψυγεία. Τώρα για το 20-50 που λεει ο devils είναι λίγο υπερβολή αλλά δίνει μια έξτρα ασφάλεια αν το μοτέρ δουλέψει υπερωρίες σε αθηναικό καύσωνα. Με 15-50 είναι ΟΚ πιστεύω

Dant3
01/01/2013, 16:38
Ε 9000 εχει τωρα το μοτερ και χειμωνας ειναι.ετσι και αλλιως μεχρι να καλοκαιριασει θα τα εχω κανει τα χλμ για την αλλαγη.

Dant3
01/01/2013, 16:40
Υγρα ψυγειου μου συμπληρωσε.δεν ειχε αρκετα για να τα αλλαξει αλλα ετσι και αλλιως ηταν στο ελαχιστον οποτε σχεδον πανω απο τα μισα ειναι φρεσκα.

Πολυμήχανος
01/01/2013, 16:47
Παιδιά μην τα λέτε αυτά παραέξω. Κάντε τα στα μηχανάκια σας, που είναι δικά σας, και όταν θα χαλάσουν, γούστο σας και καπέλο σας.


Μην πέρνετε άλλο κόσμο στο λαιμό σας όμως....

Άκου 20w50 σε σύχρονο υδρόψυκτο κινητήρα. Παπί παρταλιασμένο είναι ρε μάστορα και του βάζεις 20w50; Μαρέσει που έχεις και επιχειρηματολογία για ότι είναι καλύτερο το 20w50.... Αρκεί η λογική σου ''είναι πιο πολύστροφο, άρα βάζουμε πιο χοντρό λάδι'' :eek: , δεν χρειάζεται να γράψω κάτι ακόμα... Α και το άλλο ''βάζουμε πιο χοντρό για να κρατάει'' ναι οκ, το λάδι μας ενδιαφέρει να κρατάει, όχι το μοτέρ...

ΕΛΕΟΣ....

Στους κινητήρες βάζουμε τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. 10W40 λέει ο κατασκευαστής, 10w40 βάζουμε. Και αφήνουμε τις ανεκδιήγητες θεωρίες, ειδικά όταν είναι εξόφθαλμα λάθος...

devil's animal
01/01/2013, 17:07
Παιδιά μην τα λέτε αυτά παραέξω. Κάντε τα στα μηχανάκια σας, που είναι δικά σας, και όταν θα χαλάσουν, γούστο σας και καπέλο σας.


Μην πέρνετε άλλο κόσμο στο λαιμό σας όμως....

Άκου 20w50 σε σύχρονο υδρόψυκτο κινητήρα. Παπί παρταλιασμένο είναι ρε μάστορα και του βάζεις 20w50; Μαρέσει που έχεις και επιχειρηματολογία για ότι είναι καλύτερο το 20w50.... Αρκεί η λογική σου ''είναι πιο πολύστροφο, άρα βάζουμε πιο χοντρό λάδι'' :eek: , δεν χρειάζεται να γράψω κάτι ακόμα... Α και το άλλο ''βάζουμε πιο χοντρό για να κρατάει'' ναι οκ, το λάδι μας ενδιαφέρει να κρατάει, όχι το μοτέρ...

ΕΛΕΟΣ....

Στους κινητήρες βάζουμε τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. 10W40 λέει ο κατασκευαστής, 10w40 βάζουμε. Και αφήνουμε τις ανεκδιήγητες θεωρίες, ειδικά όταν είναι εξόφθαλμα λάθος...


ενταξει, εχεις φοβερη επιχειρηματολογια..."οτι λεει ο κατασκευαστης"... ασχετως χωρας, ασχετως δουλεματος...

το οτι τα μοτερ ταλαιπωρουνται με την ζεστη της Αθηνας και γενικοτερα την ζεστη του καλοκαιριου της Ελλαδας το κανουμε γαργαρα...
το οτι τρωνε κινηση και το λαδακι γινεται νερο μετα απο 3-4 χιλ χλμ το προσπερναμε και αυτο...
καλα το γεγονος να κραταει το μοτερ αλλα ΟΧΙ το λαδι, το αφηνω ασχολιαστο...γιατι ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω ΠΩΣ θα κρατησει το μοτερ αν το λαδι εχει γινει Βικος εμφιαλωμενο...


μ'αρεσει που λες οτι θα χαλασουν και τα μηχανακια μας...:rolleyes:

αν θες να δεις πως θα χαλασει ενα μοτερ βαζε του εσυ 10w40 καντου και καμια 40αρια χιλ χλμ και φερτο μια απο εδω να φαει ενα γερο σκισιματακι, να σου πω τι θα παρεις στην μασχαλη φευγοντας...
:wave2:

RaGe_Raptor
01/01/2013, 17:09
οι προδιαγραφές του κατασκευαστή ακολουθούνται με θρησκευτική ευλάβεια...άλλωστε καλύπτουν όλες τις κλιματολογικές συνθήκες

ikarosk
01/01/2013, 17:55
Από το repair manual της CAGIVA:
278032
Και από το αντίστοιχο για V STROM:
278033

Τα ίδια είναι αφού πρόκειται για ίδιο μοτέρ.

Dant3
01/01/2013, 17:58
Για πρωτο λαδακι θα δοκιμασω τα Motul 5100 10-40 που λενε οτι ειναι καλα.
απο οτι εχω καταλαβει το συγκεκριμενο μοτερ ειναι λιγο ιδιοτροπο και θελει δοκιμες για να δεις ποιο λαδι θα κατσει καλα και δεν θα χτυπανε οι ταχυτητες και δεν θα τσιμπαει και λαδι(γιατι τσιμπαει και λιγακι κιολας)

devil's animal
01/01/2013, 18:05
οι προδιαγραφές του κατασκευαστή ακολουθούνται με θρησκευτική ευλάβεια...άλλωστε καλύπτουν όλες τις κλιματολογικές συνθήκες

ε,ναι ειναι γνωστο αλλωστε...
τι να εχεις ενα gsxr στην Σουηδια, τι να το εχεις στην Σαουδικη Αραβια, τα ιδια λαδια θα του βαλεις αφου καλυπτουν ολες τις κλιματολογικες συνθηκες...
:plaf::eleison:

ikarosk
01/01/2013, 18:06
(γιατι τσιμπαει και λιγακι κιολας)

Αυτό πως το διαπίστωσες????????

RaGe_Raptor
01/01/2013, 18:12
ε,ναι ειναι γνωστο αλλωστε...
τι να εχεις ενα gsxr στην Σουηδια, τι να το εχεις στην Σαουδικη Αραβια, τα ιδια λαδια θα του βαλεις αφου καλυπτουν ολες τις κλιματολογικες συνθηκες...
:plaf::eleison:
δεν εννοούσα αυτό σύντροφε.....ίσως τα πινακάκια πιο πάνω σε διαφωτίσουν...οι επιλογές δεν περιορίζονται σε μια...

devil's animal
01/01/2013, 18:24
δεν εννοούσα αυτό σύντροφε.....ίσως τα πινακάκια πιο πάνω σε διαφωτίσουν...οι επιλογές δεν περιορίζονται σε μια...


μα ακριβως οτι λενε τα πινακακια πιο πανω, εγραψα στο 2ο ποστ μου...


ναι 20w50...
σε κλιμα σαν της Ελλαδας που δυσκολα να δεις -5 - 0ο κελσιου (εκτος αν μενεις Φλωρινα ή Καστορια) και με κινηση που εχουν τα αστικα κεντρα, χρειαζεται πιο παχυρευστο λαδακι για να αντεχει...

αν εχει λιγα χλμ το μοτερ <6-8 χιλ, μπορεις να βαλεις μονο χειμωνα 10w40 για να ερχεται πιο γρηγορα σε θερμοκρασια λειτουργιας το λαδακι σου..


δεν μπορει λοιπον ενα λαδι να καλυπτει ενα φασμα θερμοκρασιων απο -20 εως 40... ειναι αδυνατον...
ε, στην Ελλαδα ταιριαζει το 20w50 λαδακι, που ακομα και μεσα στον Δεκεμβριο βλεπουμε μεχρι και 17ο C, τι να κανουμε τωρα??

επισης παιζει ρολο και ΠΩΣ πας το μηχανακι...αν το κυνηγας και το στροφαρεις ψηλα και κανεις και φιλικα ανοιγματα (κοντρες για τους κακοπροαιρετους), καλο ειναι να μπαινει πιο χοντρο λαδακι μεσα σε σχεση με αυτα που λεει ο κατασκευαστης...ασχετα αν οι κατασκευαστες διερρυγνυουν τα ιματια τους οτι τα μοτερ εχουν φτιαχτει για να πηγαινουν ολη μερα, καθε μερα τερμα με ελαιολαδο, εμεις πρεπει να προσεχουμε για να εχουμε...και το λαδι ειναι βασικο συστατικο σε αυτο...

:a024:

Dant3
01/01/2013, 18:36
Αυτό πως το διαπίστωσες????????

Κοιτα μεχρι τωρα τι αποψη να πω για το δικο μου,1700 χλμ εχω κανει.απο οτι εχω διαβασει γυρω γυρω λενε οτι μπορει να καψει και λαδακι αναλογα το ιξωδες και αν το πας ταπα φυσικα.

Τωρα οπως ειπα και στην αρχη αυτη η ερευνα στο ιντερνετ πιο πολυ κακο κανει παρα καλο καμια φορα.γιατι σου βαζουν 1002 αγχη...τουλαχιστον γλιτωνεις λεφτα γιατι μαθαινεις καποια πραγματακια.

προς το παρον ειπαμε,θα αλλαξω λαδακι φιλτρο,θα ριξω και ενα ελεγχο στα σφαλματα(ευκολο ειναι εξαλλου) και στο tps και αντε γεια.μεχρι να χρειαστουν ρυθμισμα βαλβιδες μονο φιλτρο-λαδια αντε και κανα καθαρισμα του αερα.

foogr01
01/01/2013, 22:02
Υγρα ψυγειου μου συμπληρωσε.δεν ειχε αρκετα για να τα αλλαξει αλλα ετσι και αλλιως ηταν στο ελαχιστον οποτε σχεδον πανω απο τα μισα ειναι φρεσκα.

Επειδή προσπεράστηκε αυτό, δες το manual σου πόσα υγρά παίρνει κ πόσα από αυτά φαίνονται στο δοχειάκι (με το min κ max). Πιστεύω οτι δεν πλησιάζουν καν τα μισά όσα συμπληρώθηκαν. Ίσως να το ξαναέβλεπες...

Dant3
01/01/2013, 22:20
Στο δοχειακι εκει που ειναι φαινονται αλλα ,min και max δε βλεπω.αυτος εκει που μου κανε το σερβις ειπε οτι ηταν στο μιν και τα συμπληρωσε

foogr01
02/01/2013, 22:05
Επειδή προσπεράστηκε αυτό, δες το manual σου πόσα υγρά παίρνει κ πόσα από αυτά φαίνονται στο δοχειάκι (με το min κ max). Πιστεύω οτι δεν πλησιάζουν καν τα μισά όσα συμπληρώθηκαν. Ίσως να το ξαναέβλεπες...


Στο δοχειακι εκει που ειναι φαινονται αλλα ,min και max δε βλεπω.αυτος εκει που μου κανε το σερβις ειπε οτι ηταν στο μιν και τα συμπληρωσε

Το δοχείο για το οποίο μιλάμε πρέπει να είναι το δοχείο διαστολής, που λογικά είναι διάφανο κ έχει 2 γραμμές, μία πάνω κ μία κάτω (max κ min) κ φαίνονται μέσα τα υγρά. Μόνο που τα υγρά που βρίσκονται εκεί είναι ένα μικρό ποσοστό της συνολικής ποσότητας των υγρών που βρίσκεται στο ψυγείο σου κ στο κύκλωμα ψύξης. Αν έχεις το manual δες πόσο παίρνει κ θα καταλάβεις πόσο περίπου σου συμπλήρωσε.

Dant3
03/01/2013, 11:30
Δεν βρηκα κατι στο manual.ουτε καν τι υγρα να βαλω.μονο στη περιοδικη συντηρηση λεει καθε 2 χρονια να τα αλλαζω

foogr01
04/01/2013, 00:55
Δεν βρηκα κατι στο manual.ουτε καν τι υγρα να βαλω.μονο στη περιοδικη συντηρηση λεει καθε 2 χρονια να τα αλλαζω

Κάπου... εδώ είσαι (είναι για 2003 αλλά θα βρεις κ παλαιότερα) : http://www.edubs.net/bikestuff/sv650/sv650_2003_ServiceManual/6_Cooling_and_Lubrication_System.pdf

865ml antifreeze
+865ml απιονισμένο νερό
---------------
1730ml σύνολο στο όλο κύκλωμα

Πόσο λες να σου 'βαλε στο δοχειάκι ; :rolleyes:

Dant3
04/01/2013, 12:50
Το τσεκαρα χθες το δοχειακι και ειναι μεχρι πανω,πριν το λαιμο που φτανει στη ταπα για να συμπληρωσεις.αρα ειναι οκ.κανα μισολιτρο πρεπει να το εβαλε...

Τελος παντων δεν ειναι εκει το θεμα μου,τα υγρα αργοτερα τα αλλαζω και εγω,δεν εγινε και κατι.
Για τη καταναλωση ειναι που με καιει τωρα που κατω απο το 6,5 δεν λεει να πεσει για κανενα λογο!

Ichigo
04/01/2013, 13:15
Το τσεκαρα χθες το δοχειακι και ειναι μεχρι πανω,πριν το λαιμο που φτανει στη ταπα για να συμπληρωσεις.αρα ειναι οκ.κανα μισολιτρο πρεπει να το εβαλε...

Τελος παντων δεν ειναι εκει το θεμα μου,τα υγρα αργοτερα τα αλλαζω και εγω,δεν εγινε και κατι.
Για τη καταναλωση ειναι που με καιει τωρα που κατω απο το 6,5 δεν λεει να πεσει για κανενα λογο!

Δεν έχει στάθμη που δείχνει μέχρι που πρέπει να βάλεις (L-F); :eek:

To πολύ πολύ να το ξεράσει από την υπερχείλιση όταν θα διασταλλεί το υγρό και θα ανοίξει η βαλβίδα του ψυγείου προς το δοχειο διαστολής :rolleyes:

Dant3
04/01/2013, 15:00
Εχει απλα εγω ειμαι γκαβος και δε μπορω να τα δω :p

foogr01
04/01/2013, 23:26
...
Για τη καταναλωση ειναι που με καιει τωρα που κατω απο το 6,5 δεν λεει να πεσει για κανενα λογο!

Με την κατανάλωση δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω... :a35:

akaposto
07/01/2013, 13:02
Για τη καταναλωση ειναι που με καιει τωρα που κατω απο το 6,5 δεν λεει να πεσει για κανενα λογο!

Δεν είναι τραγική,αναλόγως το πως πας. Αφού στο εκτός είσαι κομπλέ, συνήθισε στην ιδέα ότι τόσο καίει. (όταν του πάρεις και τον αέρα θα καίς και παραπάνω)

Εκτός κάτω απο 5,μπορεί να το κάνει σβηστό.

Λαδάκι βάζω motul 5100 10-40.
(*χωρίς να έχω καμία ένδειξη ορθότητας: φίλος μάστορας-που δεν μου τα πιάνει-μου είπε ότι αυτά πρέπει να αλλάζονται κάθε 4000km. Ακόμα μία γνώμη:D )
Δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο, αλλά αν χτυπάει το κιβώτιο να ρυθμίσεις τον συμπλέκτη
γιατί γενικά δεν κοπανάει.

Αν πηγαίνεις με το manual,θα δείς ότι ΕΠΡΕΠΕ να έχεις κάνεις αλλαγή λαδιών
έτσι και αλλιώς λόγω του ότι είναι παλιά. Δουλεμένα ή όχι η μαμά μπουζούκι λέει πέταμα στο εξάμηνο.

Για το tps...το έχω κάνει και διαφορά...δεν κατάλαβα. Μην σε αγχώνει.

Αν ξέρεις και έχεις χρόνο, καθάρισε την αντλία στο τεπόζιτο.
Ναι είναι ευαίσθητη η αντλία (αν είναι η ίδια με τα σουζουκια). Οφείλεται στην τρομερά καλή ποιότητα της βενζίνης που ακριβοπληρώνουμε.

Αν το έχεις δεί το φίλτρο αέρα ότι είναι βρώμικο, το αλλάζεις. (βέβαια έχει λίγα χιλιόμετρα για να είναι τόσο χάλια. Εντούρο έκανε; )

Dant3
07/01/2013, 13:34
Αλλαγη λαδιων ειχε κανει το σεμπτεμβρη ο προηγουμενος.
Πηγα τωρα απο εναν στη suzuki που μου το ειχε τσεκαρει και οταν το ειχα παρει.μολις του ειπα οτι τα μπουζι μαυρα μου ειπε μηπως εχει πειραξει κανεις μιγματα.του ειπα δεν ξερω και θα παω αργοτερα να συνδεσει φισα να τσεκαρει και να τα κανει reset.
Σιγουρα παντως κατι συμβαινει γιατι δεν δικαιολογειται να ειναι μαυρα τα μπουζι ενω ειναι μαμα ολα...
Το φιλτρο αερα το εχω αλλαξει.tps κτλ θα τα αφησω προς το παρον ειδικα αν δω διαφορα με τη ρυθμιση που θα κανω.

Dant3
07/01/2013, 16:15
Δεν εκανε τελικα η φυσα της suzuki.
Και πηγα στο εξουσιοδοτημενο της mvagusta.του ειπα και ειπε οτι πρωτα πρεπει να τσεκαρει το tps και μετα το αλλο και οτι θελει 60Ε.
θελει δηλαδη 60Ε εργαστικα για κατι που ειναι βαρια 45 λεπτα δουλεια...
Τωρα ψαχνω να δω μπας και κανει ο ανταπτορας απο ducati μπας και.

sapila racing
07/01/2013, 16:32
Νομίζω οτι τόσο καει το Raptor οτι και να κάνεις.

Το οτι βλέπεις τα μπουζί μαυρα δεν σημαίνει οτι το μηχανάκι δουλέυει πλούσιο σε όλο το φάσμα στροφών και ανοίγματων γκαζιού, είναι μια εικόνα του τι γινεται στον κινητήρα ακριβώς πριν τον σβήσεις.
Αν θέλεις αλλες ενδείξεις θα πρεπει να κανεις plug chop η να πας σε δυναμόμετρο.

Dant3
07/01/2013, 16:47
Δεν καιει τοσο...
Εχω διαφορα τουλαχιστον 1 λιτρο απο οσους εχω ρωτησει...
Ε δεν ειναι και λιγο.

ikarosk
07/01/2013, 17:29
Αν η κατανάλωση που αναφέρεις είναι μέσα στην κίνηση της Αθήνας, η μικτή κίνηση (πόλη-εκδρομή) τότε καλή είναι. Εγώ την χρησιμοποιώ μόνο σε εκδρομές, με ταχύτητα 100-120χλμ/ώρα με λίγα περιστασιακά ανοίγματα έως τα 150 το πολύ.(κατανάλωση από 5-5,5λτ/100χλμ.)
Στην επόμενη εκδρομή θα μετρήσω λεπτομερώς κατανάλωση και θα αναφέρω σχετικά.
Αν το μοτέρ δουλεύει ομαλά χωρίς κομπιάσματα και σκασίματα(στο απότομο κλείσιμο του γκαζιού μπορεί να ακούσεις μερικές φορές-το κάνει περιστασιακά η δική μου αλλά δεν είναι ανησυχητικό)και ανεβάζει στροφές αδιαμαρτύρητα........................................Μην το πειράξεις!!!!!!!!!!!

Dant3
07/01/2013, 17:35
Εκτος ειμαι γυρω στο 5,5-6.Τι να πω θα τσεκαρω μια το tps τοτε,το πολυ αν θελει ρυθμισμα θα το ρυθμισω και θα το αφησω οπως ειναι.
στο τελος θα το συνηθισω :p
απλα μου φανηκε περιεργο λιγο το 7αρι που πιανω σχεδον.αλλα η αληθεια ειναι οτι το πιανω με καθαρα χρηση πολης.δηλαδη σταματα ξεκινα κτλ.

akaposto
07/01/2013, 17:57
Δεν καιει τοσο...
Εχω διαφορα τουλαχιστον 1 λιτρο απο οσους εχω ρωτησει...
Ε δεν ειναι και λιγο.

Μαν,έχω την υποψία ότι ρωτάς βεστρομάδες.
Εκεί μπερδεύεσαι. Παρακάτω η κατανάλωση θα πέσει...αν το σβήσεις.

Το tps ρυθμίζει...και δίνει περισσότερη βενζίνη (θεωρητικά) στις χαμηλές στροφές.
Κατά τα άλλα υποτίθεται ότι ομαλοποιεί την απόκριση.

Στο έγραψα και πιο πάνω. Δεν χρειάζεται να χώσεις το 60άρι εκεί. (*με την επιφύλαξη ότι οι cagivaκαίοι δεν έχουν κάνει καμία τσαχπινιά στο σύστημα περαιτέρω απο την μαμά Slowzuki)
ΤΕΖΑ κοροϊδία τα λεφτά.

Dant3
07/01/2013, 18:03
Εσυ τι καταναλωση παιζεις με το sv?
δε ρωταω v stromδες ξερω οτι αυτο καιει λιγοτερο...
svαδες ρωταω και οποιον βρω με raptor.

NikosCorfu
07/01/2013, 19:16
Στο περιοδικό Μοτο που είχε κάνει το συγκριτικό με ίδια Raptor όπως την δική οσυ, έδινε μέση κατανάλωση ακριβώς 6 λίτρα, δηλαδή 16.5 χιλιόμετρα το λίτρο! Πήγα και κοίταξα στα forum του εξωτερικού αλλά δεν λένε κάτι το συγκεκριμένο, αλλά στο raptormania ένα παιδί με μηχανή τελευταίο μοντέλο όπως την δική σου, λέει ότι μέσα στην πόλη κάνει 13 χιλιόμετρα το λίτρο, είτε την τρέχει, είτε την πάει σιγά ενώ στην εθνική του βγάζει και 20 το λίτρο!

Οι περισσότεροι βγάζουν 16~18 χιλιόμετρα το λίτρο, αλλά όπως λένε και οι ίδιοι, τα πάντα θα εξαρτηθούν από το πως οδηγάς και από το πόσο άτσαλα θα γκαζόνεις!

Επίσης τα παιδιά με τα SV 650, λέγανε ότι ισχύει το ίδιο και ότι αυτοί βγάζουν από τα 13 στα 23 χιλιόμετρα το λίτρο, ανάλογα το που οδηγούν και τον τρόπο με τον οποίο οδηγούν!

Dant3
07/01/2013, 19:19
Γαμωτο να μην ξερω ιταλικα!
Εντος παιζω γυρω στα 15χλμ/λιτρο
Αλλα με ελεεινη χρηση.δηλαδη 1η-2α μεχρι 60 χλμ .σταματα ξεκινα.φαναρια μποτιλιαρισμα ιστοριες.ασε που κανω και μικρες αποστασεις και δεν προλαβαινει να ζεσταθει και εχει και 5 βαθμους εξω.
Εκτος επαιζα γυρω στο 18χλμ/λιτρο

Βασικα θα το αφησω ετσι οπως ειναι.ενα TPS θα κοιταξω ετσι για να μου φυγει η ιδεα και αν χρειαστω θα το ρυθμισω και μετα στις 12000 θα το παω για TBS που ετσι και αλλιως το λεει και το μανουαλι.

akaposto
07/01/2013, 19:26
Εσυ τι καταναλωση παιζεις με το sv?
δε ρωταω v stromδες ξερω οτι αυτο καιει λιγοτερο...
svαδες ρωταω και οποιον βρω με raptor.

Μα σου έγραψα πιο πάνω ότι είσαι εντάξει.
Επίσης στο εξωτερικό συνήθως πληρώνουν βενζίνη και αγοράζουν βενζίνη.
Στο Ελλάδα...εξαρτάται απο το ζώδιο σου αν θα πετύχεις βενζίνη μέσα στην βενζίνη.
Πρόσφατο παράδειγμα τώρα τις γιορτές. Φούλαρα στον αλήτη τον τελευταίο στο Σχιστό και μέχρι το χωριό,134km έκαψε 12lt.

Συνήθως είμαι κάπου στο 5.5lt/100 στα εκτός πόλης
αν σέρνομαι πέφτει στο 5 κόμμα κάτι, ενώ λίγο πιο γρήγορα στο 6 παρά.
Εντός,έχω "ηρεμήσει" (αναγκαστικά) και πλέον οριακά απο την κάτω μεριά στο 6.5lt/100km.

Το παιχνίδι είναι στο πως αρπάζεις το γκάζι και όχι τόσο πόσο πας. Αν πας και γουστάρεις καίς.
Αν παράδειγμα,πας είτε 100 είτε 120 είτε 130 σταθερά (δοκιμασμένα μέχρι τα 150,νομίζω δεν αλλάζει η κατανάλωση), καίς το ίδιο.Αν ανεβοκατεβαίνεις συνέχεια θα κάψεις παραπάνω.
Ειδικά στην Αθήνα,με τα φανάρια (είμαι Κρήτη όπως σου έχω πεί) σταμάτα ξεκίνα, κατανάλωση κάτω απο αυτό
που γράφεις θα μου φαινόταν 'ύποπτη' (aka: λάθος μέτρηση)

akaposto
07/01/2013, 19:33
Μια παρατήρηση, ειδικά για τα ξένα φόρουμ γιατί στην αρχή είχα και εγώ την ίδια απογοήτευση.
(το svrider που χαζεύω)
όταν αμερικάνος λέει κίνηση δεν εννοεί 120-150 σφήνες στην παραλιακή.
Όταν λέει χαλαρά εθνική εννοεί (*συνήθως έτσι; )καμιά 80αρα μίλια στο highway.

Όταν εμείς λέμε να βγούμε εθνική στο χαλαρό εννοούμαι καμιά 140αρα :D

Συν ότι απο τα συμφραζόμενα δεν έχουμε αντίστοιχη ποιότητα βενζίνης.

Ichigo
07/01/2013, 20:16
600+ κυβικά και κατανάλωση 5.5 6.5 είναι απόλυτα φυσιολογική, τι να πούμε κι εμείς που γράφει και 8 και 9 πολλές φορές με τετρακύλινδρο και σβελτάδα στην πόλη :cry:! Όποιος έχει μηχανή σ αυτά τα κυβικά καλό θα είναι να συμβιβαστεί με αυτό! Σαν πολύ δεν το ψειρίζουμε; :wave2:

Dant3
08/01/2013, 13:24
Ναι η αληθεια ειναι οτι πολυ το ψυριζω.ειναι γιατι ειναι καινουργια τωρα και ψαχνω τα παντα.
Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια σας παιδια!θα το αφησω οπως ειναι.θα κοιταξω το tps μιας και ειναι ευκολο για να μου φυγει η ιδεα και θα το αφησω ετσι οπως ειναι.θα το συνηθισω στο τελος και θα ευχαριστηθω και τη μηχανη.

harris_x
02/06/2013, 21:48
η ερώτηση του manos1992 για το raptor εδώ... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135839)