PDA

View Full Version : Pan European Vs Deauville 700



Athamas
05/01/2013, 15:25
Φίλοι του MOTO καλημέρα σας.

Θα ήθελα την γνώμη σας για να κατασταλάξω στην αγορά της νέας μου μοτοσυκλέτας
ανάμεσα στο Deauville 700 ή στην Pan European.

Ο κύριος προβληματισμός μου είναι, αν οι μοτοσυκλέτες αυτές μπορούν να καλύψουν
έστω και με κάποιους συμβιβασμούς και τις καθημερινές μετακινήσεις στην μικρή
επαρχιακή πόλη που ζω.

Aν κάποιος από εσάς είναι ιδιοκτήτης του ενός ή του άλλου μοντέλου, ας μας πει δυό λόγια,
γιατί το προτίμησε και αν συνεχίζει να είναι ευχαριστημένος, ειδικά από τους ρόλους που κλήθηκε να παίξει η μοτοσυκλέτα.

Σας ευχαριστώ.

manolis1980
09/01/2013, 22:04
Καλησπέρα είμαι κάτοχος μιας Deauville 700.Ήταν η μεγάλη μου επιθυμία και την αγόρασα γιατί είχα απαντήσει σε όλα τα
ερωτήματα μου σχετικά με το ποιά μότο μου καλύπτει όλες μου τις ανάγκες (καλά αυτό είναι πάντα σχετικό)!
Λοιπόν ξεκινάω.
Μεταξύ των δύο η διαφορά τους είναι καθαρά ο οικονομικός παράγοντας.
Deauville Pan European
Τέλη κυκλ. 55€ 135€
Κατανάλωση 5~6λ/100χλμ 6~7λ/100χλμ
Κόστος αγοράς 10000 16000
Κόστος service μεγαλύτερος κινητήρας περισσότεροι κύλινδροι με ότι αυτό συνεπάγεται
Ασφάλιστρα μια από τα ίδια σε σχέση με το ότι έχει μεγαλύτερο κυβισμό και αξία
Ανταλλακτικά η Deauville μηχανολογικά εκτός του άξονα και των φρένων είναι Transalp

Αυτά βέβαια όλα που σου έγραψα είναι το πώς βλέπω εγώ μια μηχανή γιατί δεν θέλω η μηχανή να ξεφεύγει
και από την ιδέα ενός οικονομικού μέσου μεταφοράς.
Στο θέμα καθημερινή μετακίνηση η deauville δεν έχει τον όγκο που αρχικά δείχνει και η κίνηση μέσα στα αυτοκίνητα
είναι θέμα συνήθειας σκέψου ότι οι βαλίτσες δεν εξέχουν από τα πόδια.Θέματα όπως τέντωμα λάδωμα και αλλαγής αλυσίδας
τα ξεχνάς.Τα 700 κυβικά της για τις δικές μου ανάγκες είναι αρκετά όπως άνετο ξεκίνημα ανεξαρτήτου κλίσεις οδοστρώματος
και φορτίου,ταξίδι με 140 και 160 με καταναλώσεις κοντά στα 4.5λ/100χλμ.
Πολύ καλή κάλυψη από τον αέρα και τα νερά.Άφθονοι χώροι φόρτωσης.
Η γνώμη μου είναι πως μια από τα ίδια είναι και η Pan European γι' αυτό και σου είπα ότι η διαφορά τους είναι οικονομική λόγοι
και τώρα που το θυμήθηκα και το βάρος τους Deauville 260kgr Pan European 330kgr.
Πιστεύω να σου κάλυψα κάποια ερωτηματικά σου.
Καλή αναζήτηση.

Athamas
12/01/2013, 00:48
manolis σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Τελικά πήρα Pan European...!
Ξεκίνησα εδώ και 4-5 μήνες την αναζήτηση μεταχειρισμένου μεταξύ των δύο, και για τους λόγους που προανέφερες έψαχνα για Deauville 700.
Πως να πάρω Dea όταν οι τιμές τους είναι ίδιες αν όχι ακριβότερες από αυτές μιας Pan ιδίου έτους, χιλιομέτρων και εν γένει πολύ καλής κατάστασης;
Πήγα είδα δυό Dea που ήταν κάτι φθηνότερες αλλά απογοηεύτηκα. Έτσι κατέληξα σε ένα Pan σε κατάσταση βιτρίνας με ελάχιστα χιλιόμετρα
και είμαι ενθουσιασμένος για την χρηστικότητα, αλλά και την φιλικότητα μιας τέτοιας μοτοσυκλέτας!

manolis1980
12/01/2013, 11:09
Καλοτάξιδη φίλε μου!Η αλήθεια είναι ότι στην Ελλάδα τέτοιες μηχανές μεταχειρισμένες δεν υπάρχουν σε αριθμό τέτοιο που να σου προσφέρουν την δυνατότητα
να έχεις πολλές επιλογές να κοιτάξεις.Αλλά από την άλλη επειδή τέτοιες μηχανές δεν θα αγόραζε κανένας ινδιάνος αλλά άτομα μίας άλλης μοτοσυκλετηστικής
παιδείας ή άτομα που δεν ήξεραν τι έπαιρναν επειδή τους γυάλισε η μοτοσυκλέτα,οι μηχανές που υπάρχουν ή θα είναι καλοσυντηριμένες με πολλά χλμ. ή ολοκαίνουριες γιατί δεν ήξεραν οι τελευταίοι που σου ανέφερα τι αγόραζαν.Πάντως αν δεν σου είναι κόπος κάποια στιγμή γράψε τις εντυπώσεις για την Pan European.Και πάλι καλοτάξιδη!

spyrakos35
12/01/2013, 11:30
και βάλε και καμια φωτό με σκόρδα να γουστάρουμε..... :beer:

harris_x
12/01/2013, 19:11
καλοτάξιδη :beer:

Athamas
25/02/2013, 22:23
Μετά από 2500 km με την PAN EUROPEAN είμαι ενθουσιασμένος με την μοτοσυκλέτα.

Είναι αυτό που ήθελα. Ικανοποιητική ισχύ σε όλο το φάσμα των στροφών και πολύ καλή ροπή,

έτσι που σχεδόν από το ρελαντί μέχρι τις 8500rpm όλα να γίνονται γραμμικά.

Φρένα που ενθουσιάζουν και εμπνέουν εμπιστοσύνη με συνδυασμένη πέδηση και ABS.

Kιβώτιο ποιήμα όπως και ο υδραυλικός συμπλέκτης. Θα μπορούσε να έχει και μια έκτη σχέση

για ακόμα πιο χαλαρές βόλτες και ακόμα μικρότερη κατανάλωση(!), αλλά χωρίς αυτό να είναι επιτακτικό.

Είναι πολύ άνετη και με πολλούς χώρους, άριστη προστασία από τον αέρα και πολύ καλή στη βροχή.

Οι πλαϊνές βαλίτσες χορούν fullface κράνος και αποσπώντε πανεύκολα, η δε πίσω των 45L χωρά με

χαρακτηριστική άνεση δύο fullface κράνη.

H σέλα ρυθμίζεται σε τρεις θέσεις καθ' ύψος ώστε ψηλοί ή κοντοί αναβάτες να βρίσκουν το ιδανικό.

Η πίσω σέλα είναι η χαρά της συνεπιβάτη, πολύ άνετη και μόνο άλλες τύπου Goldwing μπορούν να

αποδειχθούν μεγαλύτερες και αναπαυτικότερες.

Πίσω οι εξατμήσεις δεν θα ζεστάνουν ποτέ το πόδι της συνεπιβάτη και δεν κινδυνεύει ποτέ να το κάψει!

Οι κραδασμοί λάμπουν δια της απουσίας τους χάρη στον υπέροχο V4 και η έκπληξη συνεχίζεται

από τις απαιτήσεις σε καύσιμο του συγκεκριμένου κινητήρα.

Στο πρατήριο οι μέχρι τώρα μετρήσεις με βενζίνη 100 RON έχουν δείξει από 4,5 lt/100 έως και 6,2!

Η ζελατίνα ρυθμίζεται ηλεκτρικά σε θεωρητικά άπειρες θέσεις και παρέχει πλήρη κάλυψη.

Ηλεκτρική ρύθμηση έχουν και τα φώτα, που με τις δύο Η4 σε μεσαία και μεγάλη σκάλα κάνουν τη νύχτα μέρα.

Το σημαντικότερο είναι ότι η μοτοσυκλέτα από την πρώτη επαφή μαζί της σε κάνει να αισθάνεσαι

ότι είναι οικεία, ότι την γνωρίζεις καιρό, κάτι σαν να είσαι σπίτι σου!

Είναι βαριά moto, που δεν σχεδιάστηκε για πίστα, αλλά θα δώσει και την χαρά της σπορ

οδήγησης τηρουμένων των αναλογιών.

Από την στιγμή που αφήνεις τον συμπλέκτη και αρχίζει να κινείται, μετατρέπεται σε μπαλαρίνα

που θα αφήσει άφωνους πολλούς, από την ευκολία που οδηγείται αλλά και τη δυνατότητα ελιγμών

ακόμα και σε συνθήκες κυκλοφοριακής συμφόρησης.

Είναι μια spor-touring με έμφαση στο touring που πιστέψτε με, μπορεί να κάνει τη ζωή μας πιο εύκολη,

ακόμα και σε καθημερινές συνθήκες.

Low profile όσο μπορεί να είναι, δεν είναι για επίδειξη σε πλατείες νεόπλουτων αλλά γι' αυτό μ' αρέσει.

Δεν είναι τυχαίο ότι η μοτοσυκλέτα είναι 11 χρόνια στην παραγωγή και συνεχίζει ακόμα, έχοντας πολλούς και φανατικούς

φίλους σε όλο τον κόσμο.



Φίλος μοτοσυκλετιστής που έχει ταξιδέψει σε όλη την Ευρώπη, Μέση Ανατολή, αλλά και Αφρική αρχικά με δύο Africa

και στη συνέχεια με δύο Varadrero, μετά την έστω και μικρή επαφή που είχε με την Pan, είπε...

-Τέλος. Την πουλάω. Θα πάρω Pan European!

spyrakos35
25/02/2013, 22:51
καλοτάξιδη και να την χαρείς όσο δεν πάει....

:beer:



μην σε πετύχω με το φουζουρού όμως.... :lol:

Athamas
27/02/2013, 17:16
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. :beer:

Είμαι ευτηχής που έχω και εγώ πια μια spor-touring μοτοσυκλέτα και μπορώ να χαίρομαι την πολυχρηστικότητά της.

Η Pan έχει μια τάση προς το touring, η GTR προς το spor και η χρυσή τομή είναι η FJR, ίσως το κορυφαίο spor-touring.

Πίστεψέ με ζήταγα λιγότερα, για αυτό και το δίλημα με την Deauville.

Μετά από έξι μοτοσυκλέτες γνωρίζω τι επέλεξα, γιατί το επέλεξα και τι οδηγώ.

RESPECT στα φουζουρου. :a23:

Σας παραθέτω μια φωτό με ξουσου προάγγελο των φουζου και φουζουρου από το μακρινό 1982! :a013:

Η μοτο είναι με πλούσιο εξοπλισμό εποχής, μέχρι και σολήνα PITOT με ανάλογο όργανο είχε βάλει ο ιδιοκτήτης της.

Εγώ καμαρώνω κρατώντας το AGV και τα γάντια. Δίπλα μου φιλαράκι μπαλαδόρος με την μπάλα στο χέρι,

τότε που τα αγόρια έπαιζαν μπάλα και όχι το π...laystation!

manolis1980
04/03/2013, 10:32
Φοβερή και ωραίο ασημί χρώμα! Πιστεύω ότι πάνω στην σέλα της να νιώθεις άρχοντας αφού και το βάδισμα της είναι εξίσου αρχοντικό! Καλές εξορμήσεις.

montechristo
13/04/2013, 13:43
Καλοταξιδευτη και απο εμενα... Εγω κατεληξα στην μικροτερη αδερφη της, την Deauville, αλλά εχοντας προσφατο το ψαξιμο εχω μια ερωτηση: Λες οτι τα Deauville που ειδες ηταν πανω-κατω στην ιδια τιμη με την Pan European. Εγω γιατι βλεπω οτι οι Deauville ειναι περιπου στην μιση τιμη των PAn European? Συγκεκριμενα οι μεν ειναι γυρω στα 5χιλιαρικα, ενω οι δε στα 10. Αμφοτερες μεταχειρισμενες βεβαια. Βρηκες καποια ευκαιρια να φανταστω?