PDA

View Full Version : vx 800 ας πουμε restoration..........μετατροπη? λιγα απο ολα



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6

ego_o_idios
09/03/2014, 19:53
poli kalos aristos evge....

mankam
09/03/2014, 20:58
Θωμά υποκλίνομαι:a23:
Θα σου φέρω το μασκάκι απο το z να το κάνεις την τροποποίηση που είπαμε :a10:


poli kalos aristos evge.... :eyepop: πάει εσύ χάλασες :lol:

dlabrakis
09/03/2014, 21:08
ντυσε το αφρολεξ με ταινια συσκευασίας και βαλε οτι θες πανω..

ego_o_idios
09/03/2014, 21:09
Θωμά υποκλίνομαι:a23:
Θα σου φέρω το μασκάκι απο το z να το κάνεις την τροποποίηση που είπαμε :a10:

:eyepop: πάει εσύ χάλασες :lol:



o an8ropos kseri ke kani doulia oxi san kati kalamportzides pou kakopioun mixanakia ke 8eloun ke mpravo...:lol:

notakos600
10/03/2014, 08:04
o an8ropos kseri ke kani doulia oxi san kati kalamportzides pou kakopioun mixanakia ke 8eloun ke mpravo...:lol:

:lol:

thomas tuning
10/03/2014, 12:14
το ασπρο βυνιλιο εφτασε για τη μια μερια το καρμπον δεν οποτε εβαλα ρεταλια ισα ισα να το δω εντυσα το πισω σελακι
το μπροστα εριξα επανω το καλυμα
ετσι να παρω μια ιδεα πως θα ειναι τελιωμενο
οποτε τα χαλια που φαινονται στο μπροστα σελακι θα διορθοθουν οπως επισης κ μερικα ακομα

mankam
10/03/2014, 15:02
Δεν μου κάθεται στο μάτι το μαύρο καρμπόν που έχεις βάλει για να κάνεις προέκταση την νοητή γραμμή της σέλας του οδηγού.
δίνω μια ακόμα ιδέα έτσι για να έχεις παραπάνω επιλογές

311574

thomas tuning
10/03/2014, 15:31
ευκολο αυτο
το καρμπον που μπηκε ειναι απο ρεταλια παω το βγαζω κ βλεπωντας κ κανοντας
το ασημι στο μπροστα σελακι εννοειται οτι θα φυγει

motomaniac
10/03/2014, 15:46
Δεν μου κάθεται στο μάτι το μαύρο καρμπόν που έχεις βάλει για να κάνεις προέκταση την νοητή γραμμή της σέλας του οδηγού.
δίνω μια ακόμα ιδέα έτσι για να έχεις παραπάνω επιλογές

311574

αμα ηταν να γινει αυτο ρε Θωμα γιατι απλα δεν εκανες ξανα σελα?

thomas tuning
10/03/2014, 15:51
γιατι ηθελα να γινει το "σκαλι " κ το καπακι θα γινει μετα οπως κ θελω να εχω
αλλα θα το κανω αργοτερα μαλλον

stam2
10/03/2014, 17:26
πλάκα έχει...

σαν σήμερα ένα χρόνο πριν!

ποστ 63 http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132997&p=2296853&viewfull=1#post2296853

προχώρα γερά! :wave2:

mad shark
10/03/2014, 17:27
:a013:ολα ωραια και καλα με τοις ιδεες για το επανω κοματι σκεψου και ενα κοματι πολιεστερικο κατω απο τον κολο οπως φενεται η φοτο που εχεις ποσταρει και βλεπις απο πισω το μοτοσακο το κοματι αυτο θα δηνει σηνεχεια στο καβουκι και θα φενεται το κατο μερος ιδιο με το επανω ειναι πολι τρεντη νομιζω θα του πιγενη για φαντασου το:sun::smokin::beer:

thomas tuning
11/03/2014, 10:32
ετσι?

stam2
11/03/2014, 10:51
πολύ καλύτερο κατ' εμε... αν και θα πρότεινα να κόψεις τελείως τη λωρίδα πίσω....

ereynitis
12/03/2014, 00:34
Η τελευταία εκδοχή πολύ πιο εμφανίσιμη και εάν μπορείς βγάλε μια φωτό ολόκληρο το μηχανάκι απ' το πλάι για να δούμε πως δένει όλο μαζί. Επίσης, το κωλοφάναρο που δείχνεις στην προηγούμενη σελίδα, φρονώ πως έχει αρκετά περιθώρια βελτίωσης. Ρίχνεις ωραία δουλίτσα, μπράβο! :beer: Ν' αρπάζουμε κι εμείς οι αρχάριοι τίποτις. :wave2:

thomas tuning
12/03/2014, 08:27
ψευτομαζεμενο αλλα μια γενικη ιδεα του πως ειναι

Gi_4ce
12/03/2014, 10:56
Μια χαρα!

ego_o_idios
12/03/2014, 15:12
ise o kaliteros tora kalitera na spasis tin poli asprila se ntepozito ke oura me tipota mavres rives isos ke kana grafiko..

giorgos.bmw
12/03/2014, 19:25
Πολύ καλύτερο.

mad shark
13/03/2014, 09:31
to komati poy soy elega na kanis einai kalima gia to xoro pano apo ti roda eki poy afini ixnos otan perasis apo nera gia sketsoy to

thomas tuning
13/03/2014, 13:36
;)ειναι ηδη στα σκαρια κ αυτο πανο;):D

ereynitis
14/03/2014, 01:59
Όντως, μια χαρούλα φαίνεται. :)


ise o kaliteros tora kalitera na spasis tin poli asprila se ntepozito ke oura me tipota mavres rives isos ke kana grafiko..

+1. Θα συμφωνήσω στο σπάσιμο της ασπρίλας.

thomas tuning
14/03/2014, 07:29
απο την αρχη σκεφτομουν καποιο λογοτυπο τυπου V Twin στο ρεζερβουαρ με καποια καλιτεχνικη γραφη για την ουρα δεν ξερω οποτε οποια ιδεα καλοδεχουμενη

thomas tuning
14/03/2014, 12:29
πειραματιζομαι αλλα δεν μου βγαινει.....................

mad shark
14/03/2014, 21:30
πειραματιζομαι αλλα δεν μου βγαινει.....................
:smokin:στην τελεφτεα φοτο η μαυρη ριγα ειναι καλη στο πισω καπακι στο ρεζερβουαρ χμ.... μαλον θελει να παει με την καμπηλη για τα ποδια και οχι κατα μπρωστα :a55:λεω εγω!!!!!!!! :a33:τωρα για το logo τη λες για
V MIRACLE ή PROJECT V εεεεεεεεεε??????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!:a08:ή V DREAM ε ε εεεεεεεεε??????:a021:

stynikop
15/03/2014, 00:01
Θα σου προτηνα οι μαυρες ριγες στην ουρα να σταματανε μερικα χιλιοστα πριν το τελος της ουρας... και να τις ενωσεις με ενακαθετο κομματι ριγας εκει!

thomas tuning
15/03/2014, 07:45
καποια στιγμη απο εβδομαδα θα παω στο φιλο μου το νικο επαγγελματιας επιγραφας οποτε θα το δουμε στο πισι του να μου δωσει ιδεες
ολο κ κατι παραπανω ξερει σε αυτο το θεμα μη πω πολλλααααα παραπανω
ευελπιστω να βρουμε κατι καλο κ να "δεσει" με τη μοτο

ego_o_idios
15/03/2014, 13:29
na kati paromio na paris mia idea..

kseris exo perasi apires ores me tin dikia mou to vapsimo ke to garnirisma ine oloi i istoria gia na fenete kati oreo i na afksisis i na miosis tous ogkous

palepse to

thomas tuning
16/03/2014, 12:05
βαζωντας λιγο καρμπον στο κατω μερος της ουρας "μικρηνε" κ μου φαινεται καλυτερα οποτε ενα δυο λογοτυπα κ οκ

thomas tuning
16/03/2014, 22:00
ετοιμος ντυμενος
αυριο κλεισιμο ουρας
κ ναι η γκαντεμια χτυπησε παλι
ειχα βαλει τη μπαταρια της μοτο στο τρακτερ παραλληλα να μην ξεμεινει ολο το χειμωνα αλλα
χαλασε το αυτοματακι υπερφορτωσε παει η μπαταρια της μοτο κ μαλλον κ του τρακτερ γρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ
τα νευρα μου!!!!!!!!!!!! :cry: :mad:

ereynitis
17/03/2014, 14:22
Κρίμα για τις μπαταρίες :( .

Η ουρά κατά τα άλλα φαίνεται πολύ βελτιωμένη, να τη δούμε και φορεμένη... :)

thomas tuning
17/03/2014, 19:16
οκ ετοιμα κ τα αυτοκολλητα αλλα δεν θελω να βαλω
απλα θα κανω πιο λεπτο ,στο ιδιο μεγεθος ομως το 800
κατα τα αλλα νομιζω πως τελιωσε :)

stam2
18/03/2014, 12:38
κανένα από τα παρακάτω δεν αποτελεί ολοκληρωμένη σχεδιαστική πρόταση. ούτως ή άλλως δεν είμαι γραφίστας. είναι απλά ιδέες που τις έριξα βιαστικά στο paint. ίσως κάτι να σου αρέσει και να το δουλέψεις με τη δική σου φαντασια και να ταιριάξει πάνω στο μηχανάκι.
καλή συνέχεια!

312273

thomas tuning
18/03/2014, 14:59
stam2 πραγματικα ευχαριστω για το χρονο που διεθεσες !!!!!!!!!!!!
με κεντρισες το ενδιαφερον κ με πριζωσες για κατι κατι περισσοτερο
μιας κ δεν βιαζομαι ομως θα παρω το χρονο μου κ θα το σκεφτω
σιγουρα μετα τις προτασεις σου θα κανω κατι περισσοτερο
ευχαριστω κ παλι

ereynitis
19/03/2014, 22:20
Ωραίος ο Σταμ ο 2ος! :beer:

mad shark
20/03/2014, 20:15
:beer:ωραιος ο σπαμ θωμα η πρωτελεφταια φοτο ειναι ωραια ιδεα !!!!!!!:beer::beer:

thomas tuning
20/03/2014, 21:23
σημερα μπηκε κ το angel eye πατεντα βεβαια .....
στη φωτο δεν φαινεται σωστα το δαχτυλιδι οταν αναβει

thomas tuning
20/03/2014, 21:24
κ μια γενικη φωτο θελουν ενα φρεσκαρισμα τα τελικα των εξατμισεων
κ μια τα κατραν με το κοσο

ereynitis
20/03/2014, 22:47
Πολύ όμορφο, μπράβο! :beer::beer::):)

stynikop
20/03/2014, 23:01
κανένα από τα παρακάτω δεν αποτελεί ολοκληρωμένη σχεδιαστική πρόταση.


Ευγε!! :a013:

thomas tuning
21/03/2014, 18:53
σημερα απολαυσα κ την πρωτη δοκιμαστικη βολτα :) :D :)
αυριο ενα πλυσιματακι κ ετοιμη σχεδον κατιιιιιιιιι λεπτομεριες κ κανα 2 καλες φωτο μετα βεβαια αντε καλη σεζον σε ολους!!!!!!!!!!

SHOOTER045
21/03/2014, 19:04
Μαστορα κεντησες

notakos600
21/03/2014, 20:31
Πανέμορφο το V2 σου, να το χαίρεσαι. :beer:

mankam
22/03/2014, 00:02
:a012::a18::a20::a23:

thomas tuning
22/03/2014, 09:01
πλυμενη να φανει καμια ατελεια εννοειται πως βρηκα κ θα γινουν

ereynitis
22/03/2014, 11:36
Πάρα πολύ όμορφο, Θωμά, μπράβο !! :beer::beer::beer::beer:

(Το μόνο που δε μου αρέσει τόσο, είναι οι καθρέφτες. :sweat: Πρότασή μου, μήπως να έβαζες πιο διακριτικούς, όπως αυτά τα καθρεφτάκια που μπαίνουν στα αντίβαρα.) :wave2:

thomas tuning
22/03/2014, 12:46
κι εμενα με χαλουσαν οι καθρεπφτες αν προσεξες τους εβαψα μαυρους ματ κ "χαθηκαν" ας πουμε
κλαιω για αυτους
http://www.banggood.com/Wholesale-CNC-Tomok-Rear-Side-Mirrors-Yamaha-FZ8-Vmax-FZ1-Fazer-Gold-p-34550.html
τι λετε?

thomas tuning
22/03/2014, 12:50
2 ευρο το αλφαδολαστιχο 1 ευρο τα ταφ ενωσεις ετοιμο το carb sync tool αχχαχααχαχχαχα
πιστοποιημενο βεβαια χααχαχχααχ
τη δουλλεια του την κανει κ με το παραπανω οποτε............
αααααααααα κ ενα κομματι μελαμινη κ 2-4 ροκα χαχαχα

ereynitis
22/03/2014, 12:55
Συμπαθητικότεροι, αλλά επειδή το μηχανάκι είναι γυμνό, κατά τη γνώμη μου πάντα, καλό θα ήταν να είναι λιτό. Δηλαδή, πιστεύω ότι μικροί σε μέγεθος καθρέφτες, που δε θα εξέχουν πολύ από το μηχανάκι, θα έδειχναν πιο όμορφοι. Παρ' όλ' αυτά, εάν καταλήξεις σε αυτούς που προτείνεις παραπάνω ή και σε άλλους, θα έλεγα επίσης μόνο σε μαύρο χρώμα. Η διχρωμία που έχεις επιλέξει για το μηχανάκι, είναι πολύ ωραία, αλλά δε σου αφήνει περιθώρια να παίξεις με άλλα χρώματα. Αναμένουμε αποτελέσματα... :wave2:

ereynitis
22/03/2014, 12:58
Φοβερή η πατέντα σου, έγραψες !! :a013:

thomas tuning
22/03/2014, 13:01
μετα απο αρκετη ωρα βιδωσε λιιιιιιιγο ξεβιδωσε λιιιιιιιιιγγγγγοοοοοτερο καταφερα κ τα εφερα σε μια μεση λυση
δλδ οσο πιο συνχρονισμενα γινεται αλλα κ στο ρελαντι κ στο γκαζι
πρωτα ρυθμισα τις ντιζες ( απο μια ξεκιναει κ γινονται 2 ) κ μετα τη μια ντιζα (τριτη ντιζα γρρρρρρρ) που ενωνει τις πεταλουδες
εκει βρηκα κ το πιο μεγαλο θεμα
επειδη με μια βιδα παιζεις κ με τις 2 πεταλουδες ταυτοχρονα με ζορισε
ως προς στιγμην αυτο ειναι το καλυτερο αποτελεσμα που καταφερα, σε ισσοροπια γκαζιου ρελαντι επαναλαμβανω ,
κ ενα μιιιικρο βιντεακι
https://www.youtube.com/watch?v=hYgf2fuvp1M&feature=youtu.be

οποιος γνωριζει κανα κολπακι τροπο κατιτις βρε αδερφε για καλυτερο αποτελεσμα ειμαι ολος αυτια

thomas tuning
22/03/2014, 13:12
σαφως κ δεν μεινει χρυσο στον καθρφτη θα βαφει-ντυθει μαυρο παντως
σαν αυτους εννοεις? στα ακρα τιμονιου?
http://www.banggood.com/Wholesale-Bar-End-Mirrors-For-Honda-7-Or-8-p-25910.html
ε θα τους φερω κ αυτους οκ ευρα δεν περισσευουν αλλα κ 14 ευρο οκ τα δινω να εχω κ δευτερη επιλογη

mankam
22/03/2014, 13:46
μετα απο αρκετη ωρα βιδωσε λιιιιιιιγο ξεβιδωσε λιιιιιιιιιγγγγγοοοοοτερο καταφερα κ τα εφερα σε μια μεση λυση
δλδ οσο πιο συνχρονισμενα γινεται αλλα κ στο ρελαντι κ στο γκαζι
πρωτα ρυθμισα τις ντιζες ( απο μια ξεκιναει κ γινονται 2 ) κ μετα τη μια ντιζα (τριτη ντιζα γρρρρρρρ) που ενωνει τις πεταλουδες
εκει βρηκα κ το πιο μεγαλο θεμα
επειδη με μια βιδα παιζεις κ με τις 2 πεταλουδες ταυτοχρονα με ζορισε
ως προς στιγμην αυτο ειναι το καλυτερο αποτελεσμα που καταφερα, σε ισσοροπια γκαζιου ρελαντι επαναλαμβανω ,
κ ενα μιιιικρο βιντεακι
https://www.youtube.com/watch?v=hYgf2fuvp1M&feature=youtu.be

οποιος γνωριζει κανα κολπακι τροπο κατιτις βρε αδερφε για καλυτερο αποτελεσμα ειμαι ολος αυτια
Θωμά το αλφαδολάστιχο έχει μεγαλύτερη ακρίβεια απο τα μπουκάλια (λόγω στενότερης διατομής) ακόμα και απο τα ρολόγια!
Μήν περιμένεις να τα φέρεις στο χιλιοστό, αρκεί να βελτιώθηκε η απόκριση στο γκάζι (άρπαγμα) αυτός είναι και ο λόγος που κάνουμε συγχρονισμό.

ereynitis
22/03/2014, 13:58
σαφως κ δεν μεινει χρυσο στον καθρφτη θα βαφει-ντυθει μαυρο παντως
σαν αυτους εννοεις? στα ακρα τιμονιου?
http://www.banggood.com/Wholesale-Bar-End-Mirrors-For-Honda-7-Or-8-p-25910.html
ε θα τους φερω κ αυτους οκ ευρα δεν περισσευουν αλλα κ 14 ευρο οκ τα δινω να εχω κ δευτερη επιλογη

Τέτοιους εννοώ. Έχει και σε διάφορα σχέδια και λίγο πιο φθηνά, π.χ. μερικές προτάσεις από ι-μπέι http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_from=R40&LH_BIN=1&_sop=15&_dcat=35564&Make=Suzuki&_nkw=bar+end+mirrors&rt=nc&LH_FS=1

stynikop
22/03/2014, 14:05
2 ευρο το αλφαδολαστιχο 1 ευρο τα ταφ ενωσεις ετοιμο το carb sync tool αχχαχααχαχχαχα
πιστοποιημενο βεβαια χααχαχχααχ
τη δουλλεια του την κανει κ με το παραπανω οποτε............
αααααααααα κ ενα κομματι μελαμινη κ 2-4 ροκα χαχαχα

Προσκυνώ :uplate:

ego_o_idios
22/03/2014, 16:16
ela i ka8reptes petama leme sketo sixama

thomas tuning
22/03/2014, 16:35
μανο ειχες απολυτο δικιο καλυτερο απο τα μπουκαλια που ηθελα να κανω πιο ευκολο στο στησιμο κιολας
οκ οι καθρεφτες δρομο με πεισατε αλλα τουλαχιστον ενα θα βαλω μικρο αριστερα θα δουμε
σκεφτομαι επισης να βαλω τιμονι ευθεια ενα σιδερο που λενε χαχαχχα αντε ενα μικρο σπασιμο τι λετε?

thomas tuning
22/03/2014, 18:55
σκεφτομαι κατι σε αυτο για συμπληρωμα στο σχεδιο

mad shark
23/03/2014, 14:22
Θωμά το αλφαδολάστιχο έχει μεγαλύτερη ακρίβεια απο τα μπουκάλια (λόγω στενότερης διατομής) ακόμα και απο τα ρολόγια!
Μήν περιμένεις να τα φέρεις στο χιλιοστό, αρκεί να βελτιώθηκε η απόκριση στο γκάζι (άρπαγμα) αυτός είναι και ο λόγος που κάνουμε συγχρονισμό. :a10: ωραια η πατεντα γεια τα καρμπ. σωστη και η επισιμανση του μανου . παιδια εχω την εντηποση πως και απο τη μανα του δεν εχουν ακριβος το ιδιο καλλημπραριζμα λογο μπρως και πισω κυληνδρου στον πισω μαλον ειναι λιγο μαζεμενος ο αερας με πασα επιφιλαξη η ιδεα μου:beer::a30::a34:

mad shark
23/03/2014, 14:36
μανο ειχες απολυτο δικιο καλυτερο απο τα μπουκαλια που ηθελα να κανω πιο ευκολο στο στησιμο κιολας
οκ οι καθρεφτες δρομο με πεισατε αλλα τουλαχιστον ενα θα βαλω μικρο αριστερα θα δουμε
σκεφτομαι επισης να βαλω τιμονι ευθεια ενα σιδερο που λενε χαχαχχα αντε ενα μικρο σπασιμο τι λετε?

:nono: εγω λεω να μην τους κατεργησης δεν σου χαλασανε το image της μηχανης και ειναι οχι απλα χρεισημει αλλα απαρετιτοι τωρα για την προταση του φιλου για καθρεφτες που μπενουν στα αντηβαρα του τιμονιου ειναι καλη ιδεα αν τα βαλεις προς τα κατω:cool:

notakos600
23/03/2014, 14:39
:a10: ωραια η πατεντα γεια τα καρμπ. σωστη και η επισιμανση του μανου . παιδια εχω την εντηποση πως και απο τη μανα του δεν εχουν ακριβος το ιδιο καλλημπραριζμα λογο μπρως και πισω κυληνδρου στον πισω μαλον ειναι λιγο μαζεμενος ο αερας με πασα επιφιλαξη η ιδεα μου:beer::a30::a34:

Ο πίσω λογικά πρέπει να έχει πιο πλούσιο μίγμα από τον μπροστά λόγω μη επαρκούς ψύξης.

mad shark
23/03/2014, 15:25
Ο πίσω λογικά πρέπει να έχει πιο πλούσιο μίγμα από τον μπροστά λόγω μη επαρκούς ψύξης.
afto pistevo kai ego

thomas tuning
23/03/2014, 16:43
ο πισω κυλινδρος φοραει 10 νουμερα μεγαλυτερο ζιγκλερ απο μαμα
οταν μεγαλωσα τα ζιγκλερ το φθινωπορο κρατησα τη διαφορα των 10 μοναδων οποτε το πιο πλουσιο μιγμα στον πισω κυλινδρο παραμενει το ιδιο αναλογικα
αλλωστε με αυτη τη ρυθμιση θελουμε να φερουμε τις πεταλουδες δεν πειραζουμε το λογο λ (airfuel ratio) οκ ισως επηρεαζεται λιγο
το καυσιμο θα το ρυθμισω αργοτερα στον αναλυτη με τη βιδα που εχει σε καθε καρμπ
δεν ξερω ισως μπω στη διαδικασια να βγαλω απο το ιβιζα (καθεται ουτως η αλλως) το aem wide band hallmeter με το αισθητηρα λαμδα μαζι να το κοτσαρω στη μοτο κ να κανω οσοοοο πιο σωστες ρυθμισεις μπορω κ ειναι εφικτο βεβαια
ξερω ακυρη η φωτο που θα δωσω αλλα ........... η πρωτη μου καψουρα :a07:

thomas tuning
23/03/2014, 16:51
οσο για τους καθρεφτες σκεφτηκα κατι το δοκιμασα εστι προσωρινα κ μαρεσε
τι?
εβγαλα τους καθρεφτες κ τους κοιτουσα κ μου ηρθε ιδεα τον δεξι τον εβαλα αριστερα απο κατω μερια
ωραια σαν εμαφανιση αλλα χτυπουσε ρεζερβουαρ οποτε ακυρο
αλλα μου αρεσε γμτ
κοιταω απο εδω κοιταω απο εκει
κ βουαλα!!!!!!!!!
η δεκαρα η βιδα που κραταει τη μανετα μπινγκοοοοοοο
βγαζω το δεκαρι παξιμαδι κ παω στον τορνο κανω εενα ας πουμε παξιμαδι οκ ξερω ακυρη ορολογια αλλα να ειναι με πασο απο εξω στα 12 μμ για να βιδωσει στο ν καθρεπφτη κ 4 μμ εσωτερικο οποτε βιδωνει κ ο καθρεφτης κ ειναι ταυτοχρονα κ κοντρα για τη μανετα
φωτο σε λιγο πιστευω πως δειχνει ωραια

thomas tuning
23/03/2014, 17:09
πιστευω οι φωτο θα ξεκαθαρισουν τι ελεγα πριν χαχαχα
θα δειξει μπορει κ να βγει καλτι ομορφο οποτε το κραταω

Gi_4ce
23/03/2014, 17:15
κάντο!!!

thomas tuning
23/03/2014, 18:29
κ αμα με μπει κατι στο μυαλλο????? πρεπει να γινειιιιιιιιιιι
ουτε τορνους ουτε τιποτα
ενα λαμακι 90 μοιρες
συγκρατηση στη βιδα της βασης του συμπλεκτη λιγο απο δω λιγο απο κει μπηκε !!!!!!!!!!!
απλα πρεπει να αντικαταστησω το λαμακι με 3-4μμ παχος γιατι αλλιως θα εχω κραδασμους

Babis@
23/03/2014, 19:48
Αν έχεις καλή ορατότητα, κράτησέ τους έτσι..
Ωραίοι φαίνονται και θυμίζουν εντουράδικες χούφτες.. Στα δικά μου τα μάτια τουλάχιστον..

Βγάλε και μία φωτό όλο το μπροστινό να δούμε

stam2
23/03/2014, 20:16
Ομορφο. Οταν στριβεις δεν βρισκει στο τεποζιτο?

ereynitis
23/03/2014, 22:50
Πολύ έξυπνη ιδέα! Δοκίμασε την ορατότητα, που λέει κι φίλος από πάνω και εάν είναι καλή είσαι άρχοντας! :beer:

thomas tuning
24/03/2014, 06:51
μαλλον γλιτωνω οριακα να μην βρισκει στο ρεζερβουαρ
κ οσο για την ορατοτητα? χμμμμμμμμμμμμμ
δεν εκανα βολτα αλλα ετσι οπως εκατσα στη μοτο μπορω να πω οτι ιιισως κ λιγο καλυτερα απο οταν ηταν επανω
θα δειξει μολις βγει βολτα

thomas tuning
24/03/2014, 12:44
οπως βλεπεται στη φωτο το μπροστινο εχει 2 ρυθμισεις μιας κ δεν το γνωριζω ειπα να ρωτησω
ποια ρυθμιση ειναι η προφορτιση κ ποια η αποφορτιση?

ego_o_idios
24/03/2014, 22:30
tous ka8reptes aftous na tous kanis dorea se kana idrima gia tin mixani sou den kanoun min pedevese 8elis tipou rizoma iparxoun antigrafa ke ftina ine patagodis apotixia peta tous

thomas tuning
25/03/2014, 07:40
εχω ηδη δωσει λινκ πους θελω
απλα πρεπει πρωτα να περισσεψουν 200 ευρο για τελη κ ασφαλεια κ μετα οι καθρεφτες
οποτε ας "παιδευτω" ν απερναει η ωρα
http://www.banggood.com/Wholesale-CNC-Tomok-Rear-Side-Mirrors-Yamaha-FZ8-Vmax-FZ1-Fazer-Gold-p-34550.html
για τη ρυθμιση της αναρτησης δεν ξερει κανεις?

ereynitis
25/03/2014, 13:38
312810

Εάν δεν κάνω λάθος, τα γράφει και πάνω στο μαύρο τσιμουχάκι.

Ένα-ένα τα θυμάμαι. Εάν δεν έχεις το εγχΟΙρίδιο, μέτρα από τέρμα δεξιόστροφα (τελείως σφιχτά) έως τέρμα αριστερόστροφα (τελείως χαλαρά) πόσες βόλτες είναι το καθένα και βάλ' τα και τα δύο στη μέση. Από αυτή τη θέση δες το στο δρόμο και ανάλογα σφίγγεις ή χαλαρώνεις. :wave2:

ereynitis
25/03/2014, 14:08
Επίσης σημαντικό, πριν ξεκινήσεις ρυθμίσεις και δοκιμές, να είσαι σίγουρος ότι και οι δύο οι μπουκάλες σου λειτουργούν σωστά και ομοιόμορφα. Εάν δεν έχεις κάνει σέρβις, τσέκαρε πρώτα-πρώτα εάν οι ρυθμίσεις που έχουν τώρα είναι και των δύο μπουκάλων στα ίδια σημεία. Μετά κοίτα για τυχόν διαρροές, κατάσταση τσιμουχών και τέλος κάτσε πάνω πάτα φουλ μπροστινό και μετά σΜπρώξε-γλύψε με δύναμη. Ούπς! Σπρώξε-τράβα ήθελα να γράψω. :sweat: :D :D
Κατ' εμέ, για καλό και για κακό κάνε μια αλλαγή λαδιών εάν η τελευταία δεν είχε γίνει ενώπιόν σου.

Και μετάά από όόλα αυτά κάνε τις ρυθμίσεις. Κάτι τελευταίο. Επειδή το μπροστινό σου είναι σχετικά πρόσφατο, υπάρχει πιθανότητα να έχει και τρίτη ρύθμιση, του βαθμού συμπίεσης, η οποία θα βρίσκεται στη βάση των μποτών, στο πίσω μέρος. Εάν υπάρχει, ισχύουν οι ίδιες οδηγίες με τις παραπάνω. Αυτά. Για ό,τι μπορεί να μου διαφεύγει ας με συμπληρώσει κάνας συναναγνώστης.

thomas tuning
25/03/2014, 15:36
ευχαριστω για τις πληροφοριες γενικο εγινε στις μπουκαλες περυσι που μπηκαν στη μοτο κυκολοφορουσε ολο το περσινο καλοκαιρι οποτε ειμαστε οκ
απλα δεν ηξερα πιο φορτιση πιο προφορτιση
θα ακολουθησω τις οδηγιες σου θελει μαλακωμα νομιζω
την αγνοια την ειχα στην προφορτιση οπως δειχνεις στη φωτο κ ειναι κ τερμα σφιχτο εκει οπως δειχνει μιας κ επανω γραφει μονο proload ajust κ επεζα με το κατσαβιδι για ρυθμιση αλλα ψιλιαστηκα οτι μαλλον δεν.....................
ευχαριστω ereynitis

mad shark
25/03/2014, 16:50
Επίσης σημαντικό, πριν ξεκινήσεις ρυθμίσεις και δοκιμές, να είσαι σίγουρος ότι και οι δύο οι μπουκάλες σου λειτουργούν σωστά και ομοιόμορφα. Εάν δεν έχεις κάνει σέρβις, τσέκαρε πρώτα-πρώτα εάν οι ρυθμίσεις που έχουν τώρα είναι και των δύο μπουκάλων στα ίδια σημεία. Μετά κοίτα για τυχόν διαρροές, κατάσταση τσιμουχών και τέλος κάτσε πάνω πάτα φουλ μπροστινό και μετά σΜπρώξε-γλύψε με δύναμη. Ούπς! Σπρώξε-τράβα ήθελα να γράψω. :sweat: :D :D
Κατ' εμέ, για καλό και για κακό κάνε μια αλλαγή λαδιών εάν η τελευταία δεν είχε γίνει ενώπιόν σου.

Και μετάά από όόλα αυτά κάνε τις ρυθμίσεις. Κάτι τελευταίο. Επειδή το μπροστινό σου είναι σχετικά πρόσφατο, υπάρχει πιθανότητα να έχει και τρίτη ρύθμιση, του βαθμού συμπίεσης, η οποία θα βρίσκεται στη βάση των μποτών, στο πίσω μέρος. Εάν υπάρχει, ισχύουν οι ίδιες οδηγίες με τις παραπάνω. Αυτά. Για ό,τι μπορεί να μου διαφεύγει ας με συμπληρώσει κάνας συναναγνώστης. :a18:
σωστος ο ερεβνητης :a25: η προφωρτηση ειναι σημαντηκη για να ρηθμηστη η βυθηση(σημπιεσης) της αναρτησης κατα την λυτουργεια και το φρεναρηζμα της μοτοσηκλετας η ρηθμηση της επαναφωρας αφωρα την ταχητητα επαναφορας του σηστηματος στην αρχηκη του θεση (αποφορτηση)

thomas tuning
25/03/2014, 17:10
problem!!!!!!!!!
δυστηχως η ρυθμιση στην αριστερη μερια δεεεεεεεεεεεεεεεν
κολημενη γμτ
εχει ενα μικρο play 3-4 μμ ολο κι ολο αλλα μετα δεν κ δεν θελω να τη ζορισω
η δεξια μια χαρα γρρρρρρρρρρρρρρρ
τεσπα το αφηνω ετσι ας ειναι λιγο σκληρο αλλωστε ολοκληρο περσινο καλοκαιρι μια χαρα ουτε τραβαει ουτε τιποτα
οχουυυυυυυυ δεν θα σκασω κιολας
το πολυ πολυ να μην παρω μερος σε αγωνες χαχαχαχαχαχααχαχαχχα

mad shark
25/03/2014, 17:44
problem!!!!!!!!!
δυστηχως η ρυθμιση στην αριστερη μερια δεεεεεεεεεεεεεεεν
κολημενη γμτ
εχει ενα μικρο play 3-4 μμ ολο κι ολο αλλα μετα δεν κ δεν θελω να τη ζορισω
η δεξια μια χαρα γρρρρρρρρρρρρρρρ
τεσπα το αφηνω ετσι ας ειναι λιγο σκληρο αλλωστε ολοκληρο περσινο καλοκαιρι μια χαρα ουτε τραβαει ουτε τιποτα
οχουυυυυυυυ δεν θα σκασω κιολας
το πολυ πολυ να μην παρω μερος σε αγωνες χαχαχαχαχαχααχαχαχχα

τορα που ξερης πως εχεις προβλημα στο μπωστηνο σταματα να κανεις σουζες με 280km/h ειναι επικινδινο στο κατεβασμα να σε ψαληδησει χα χα χα χα χα χα χα χα χα

thomas tuning
25/03/2014, 18:32
για τις δικες μου απαιτησεις πανο ειναι μια χαραααααααααααααααααα
εκατο χρονια μπροστα απο το μαμα μπροστινο
βασικα βελτιωθηκε πολυυυυυ με το μπροστινο κ τα κονι πισω καμια σχεση απο πριν
απλα ειπα αφου εχει ρυθμισεις ας παιξω λιγο για πιο καλο αποτελεσμα
κ στην τελικη? οχι ρε θα το σηκωνω σουζα δεν μασαωχαααχαχαχαχαχαχαχαχα μεχρι τα 50 καλα ειναι
αχαχχαχαχααχ

ereynitis
25/03/2014, 22:32
Θωμά, δεν ξέρω πως οδηγείς, αλλά με αναρτήσεις και φρένα καλό είναι να μην παίζουμε. Το κολλημένο βιδάκι που αναφέρεις μπορεί να είναι μόνο αυτό, απλά ένα κολλημένο βιδάκι. Ρίξ' του λίγο WD40 και άστο για καμιά ώρα και ξαναδοκίμασε. Εάν πάλι δε γυρνάει, γνώμη μου να το πας να στο κοιτάξουν, όχι τόσο γιατί μπορεί να έχει ζημιά όσο γιατί έχεις να κάνεις με απρόβλεπτο και πιθανόν μεγάλο κίνδυνο. Τα φρένα και οι αναρτήσεις δεν προειδοποιούν για την επερχόμενη λαλακία.

Για το 3ο βιδάκι που σου είπα, κοίταξες;

thomas tuning
26/03/2014, 06:24
τριτο βιδακι δεν εχει με δυο ρυθμισεις ειναι
πρωτος κανονας κ για μενα ειναι αυτος!!!! εχει φρενα αναρτησεις λαστιχα? παω οοοοοπου θες τι ? θα χαλασει? θα το παρατησω κ θα συνεχισω εγω να ειμαι καλα
οπως προανεφερα απλα δεν ρυθμιζει μαλλον κολλησε στο σφιχτο
πριν 1000 ισως 1200 χιλιομετρα τοσα εκανα περυσι ολο το καλοκαιρι (δυστηχως η δουλλεια μου -χωραφια- δεν ειπιτρεπει πολλες βολτες το καλοκαιρι) αλλαξα τσιμουχες λαδια κλτ κτλ στο μπροστινο κ μετα εβγαλα βολτα το μηχανακι
καλη η ιδεα σου με το wd 40 θα το δοκιμασω
οσο για το οδηγικο στυλ? αχαχχαχααχχα μεσηλιξ γαρ ......................
ε οκ οκ απο καμια να θυμηθω τα νειατα μου της δινω :D

mad shark
26/03/2014, 18:20
τριτο βιδακι δεν εχει με δυο ρυθμισεις ειναι
πρωτος κανονας κ για μενα ειναι αυτος!!!! εχει φρενα αναρτησεις λαστιχα? παω οοοοοπου θες τι ? θα χαλασει? θα το παρατησω κ θα συνεχισω εγω να ειμαι καλα
οπως προανεφερα απλα δεν ρυθμιζει μαλλον κολλησε στο σφιχτο
πριν 1000 ισως 1200 χιλιομετρα τοσα εκανα περυσι ολο το καλοκαιρι (δυστηχως η δουλλεια μου -χωραφια- δεν ειπιτρεπει πολλες βολτες το καλοκαιρι) αλλαξα τσιμουχες λαδια κλτ κτλ στο μπροστινο κ μετα εβγαλα βολτα το μηχανακι
καλη η ιδεα σου με το wd 40 θα το δοκιμασω
οσο για το οδηγικο στυλ? αχαχχαχααχχα μεσηλιξ γαρ ......................
ε οκ οκ απο καμια να θυμηθω τα νειατα μου της δινω :D

:a08::a013::a024:

notakos600
26/03/2014, 19:43
Θωμά σε γουστάρω, πρώτον γιατί είσαι ατόφιος και δεύτερον γιατί με το μηχανάκι έκανες παπάδες.
Τώρα αν δεν σου μένει χρόνος να το βολτάρεις όπως θα ήθελες, παρηγορήσου με το γεγονός πως είσαι της μετατροπής περισσότερο και της βόλτας λιγότερο. :beer:

ereynitis
26/03/2014, 22:02
τριτο βιδακι δεν εχει με δυο ρυθμισεις ειναι
πρωτος κανονας κ για μενα ειναι αυτος!!!! εχει φρενα αναρτησεις λαστιχα? παω οοοοοπου θες τι ? θα χαλασει? θα το παρατησω κ θα συνεχισω εγω να ειμαι καλα
οπως προανεφερα απλα δεν ρυθμιζει μαλλον κολλησε στο σφιχτο
πριν 1000 ισως 1200 χιλιομετρα τοσα εκανα περυσι ολο το καλοκαιρι (δυστηχως η δουλλεια μου -χωραφια- δεν ειπιτρεπει πολλες βολτες το καλοκαιρι) αλλαξα τσιμουχες λαδια κλτ κτλ στο μπροστινο κ μετα εβγαλα βολτα το μηχανακι
καλη η ιδεα σου με το wd 40 θα το δοκιμασω
οσο για το οδηγικο στυλ? αχαχχαχααχχα μεσηλιξ γαρ ......................
ε οκ οκ απο καμια να θυμηθω τα νειατα μου της δινω :D

+800 κι από 'μένα! :a013: :)

thomas tuning
26/03/2014, 23:28
ευχαριστω πολυ κ οντως πιο πολυ της μοντιφας ειμαι οσο μπορω βεβαια ποτε δεν ειχα οχημα μαμα εστω κι αν για καποιους το "χαλασα"
οσο για τις βολτες? οκ μαρεσουν αλλα που χρονος ............ το γουσταρω οσο μπορω κ προλαβαινω

mad shark
27/03/2014, 08:58
ευχαριστω πολυ κ οντως πιο πολυ της μοντιφας ειμαι οσο μπορω βεβαια ποτε δεν ειχα οχημα μαμα εστω κι αν για καποιους το "χαλασα"
οσο για τις βολτες? οκ μαρεσουν αλλα που χρονος ............ το γουσταρω οσο μπορω κ προλαβαινω :a55:lλειπον εδω εχουμε ενα θεμα που και η ιδια η επειστημη σηκονει τα ποδια εεεεεεεεε τα χερια το φιλαρακι μου ο θωμας εχει αλλεργια στα μαμα εργοστασιακα οχηματα δεν ξερω γιατι αλλα δεν μπωρει να τα ΚΑΒΑΛΗΣΕΙ ! ! ! επεισης του αρεσει να βαζει χερι και να σκαληζει χα χα χΑ ΧΑ απο μηχανες αυτοκηνητα μεχρει γυναικες χα χα χα χα μπραβω θωμα καλα κανεις σκαληζε και πιραζε οσω μπωρεις γιαυτο μαρεσης:beer::a33::a33::a33::a18::a10::beer:

thomas tuning
27/03/2014, 19:16
πηρα μια σουλινια δεν βρηκα 7/8 χωριο ειμαστε γμτ οποτε πηρα 21.7 μμ τοσο εδειξε το παχυμετρο μανεσμαν
λιιιιγο τραντσα στο φιλο μου τον εξατμισα κ καταλαθος οταν ηρθα σπιτι με το ματι που το καναμε ηρθαν οι κουρμπες ιδιες με το παλιο που ειχα :)
λιγο ασταρι λιγο χρωμα

thomas tuning
27/03/2014, 19:17
κ οκ δεν σφιγγαν τα καβαλετα οποτε λιιιγο κατεβασμα κ εσφιξε μιιιιααα χαρα
αισθητικα δεν ξερω ισως αρεσει ισως οχι αλλα οδηγικα εδωσε για μενα καλυτερη θεση

Gi_4ce
27/03/2014, 20:58
κι αλλος μπαρίστας...

:beer:

thomas tuning
30/03/2014, 08:18
χθες την καταχαρηκα ολο βολτες
τα καρμπ δουλευουν υπεροχα πετυχε ο συνχρονισμος κ φανηκε
πηγα κ σε αναλυτη καυσαεριων , μονο εκει λιιιγο θεμα πλουσιο μιγμα στο ρελαντι
εχωντας βαλει τις εξατμισεις απο το gsxr τελειως ελευθερες κ η μοντα που εκαν στα φιλτρα πιστεψα οτι θα ζητησει μεγαλυτερα ζιγκλερ κατι κ που εκανα 10 νουμερα πανω εβαλα
στο δρομο ομως κενταει κ ολη μερα μαυριλα στις εξατμισεις δεν ειδα οποτε μαλλον θα μεινει ως εχει
ενα καλο παραπονο για το κοσο (κοντερ) τη μερα δεν βλεπεις ΤΙΠΟΤΑ οκ καλο σωστο αλλα μονο για νυχτα

mad shark
30/03/2014, 11:36
χθες την καταχαρηκα ολο βολτες
τα καρμπ δουλευουν υπεροχα πετυχε ο συνχρονισμος κ φανηκε
πηγα κ σε αναλυτη καυσαεριων , μονο εκει λιιιγο θεμα πλουσιο μιγμα στο ρελαντι
εχωντας βαλει τις εξατμισεις απο το gsxr τελειως ελευθερες κ η μοντα που εκαν στα φιλτρα πιστεψα οτι θα ζητησει μεγαλυτερα ζιγκλερ κατι κ που εκανα 10 νουμερα πανω εβαλα
στο δρομο ομως κενταει κ ολη μερα μαυριλα στις εξατμισεις δεν ειδα οποτε μαλλον θα μεινει ως εχει
ενα καλο παραπονο για το κοσο (κοντερ) τη μερα δεν βλεπεις ΤΙΠΟΤΑ οκ καλο σωστο αλλα μονο για νυχτα

:sun:καλοταξηδος θωμα αντε και να γραψης φετος 15000κμ το καλλοκαιρι χωρις προβληματα και αποοπτα:beer:

ereynitis
31/03/2014, 09:49
Καλοτάξιδη και για φέτος! :) :)

thomas tuning
31/03/2014, 10:26
ευχαριστω ευχαριστω κ φετος εχω σκοπο για πολλα χιλιομετρα λεω να πιασω κ τα 3000 χιλ χαχχαχχχαχαχχαχαχα

thomas tuning
08/04/2014, 13:48
οχι που θα γλιτωνα
τι?
παρκαρισμενο το ριξανε κατω το μηχανακι
κ ξαδερφος ουτε να μαλωσω γμτ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ντυσιμο η δεξια μερια της ουρας κ στραβωσε κ η βαση απο μεσα της ουρας τεσπα γεροι να ειμαστε κ οι ζημιες ας ειναι στα σιδερα - πλαστικα

ego_o_idios
08/04/2014, 16:46
οχι που θα γλιτωνα
τι?
παρκαρισμενο το ριξανε κατω το μηχανακι
κ ξαδερφος ουτε να μαλωσω γμτ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ντυσιμο η δεξια μερια της ουρας κ στραβωσε κ η βαση απο μεσα της ουρας τεσπα γεροι να ειμαστε κ οι ζημιες ας ειναι στα σιδερα - πλαστικα

na psofisoun i grousouzides re to matiasane to ergalio ta tsoglania:lol:

motomaniac
08/04/2014, 23:36
καλα ρε? το μεσημερι δεν ειδα κι ηταν μια χαρα?

thomas tuning
09/04/2014, 06:56
μετα δημητρη
αλλα οκ το βραδυ ηταν κιολας εξω κ σενια!!!!!!!!!!!!

ereynitis
09/04/2014, 10:32
Γούρι-γούρι!! Τώρα που έπεσε έφυγε και το κακό μάτι! :)