PDA

View Full Version : ΤΑΞΙΔΙΑ 2013



FZMAN
05/01/2013, 22:35
Μπήκαμε στο 2013.
Μια δύσκολη απ ότι ακούγεται χρονιά που απότι φαίνεται θα ταλαιπωρήσει αρκετό κόσμο με τα προβλήματα της κρίσης και όχι μόνο.
Εμείς όμως οι μοτοσυκλετιστές σίγουρα έχουμε στο μυαλό μας κάποιο ταξίδι με την καλή μας που το έχουμε προγραμματίσει για αυτή την χρονιά.
Θα ήθελα λοιπόν να ακούσω τι ταξίδι έχετε προγραμματίσει για φέτος με την αγαπημένη σας μοτοσυκλέτα σε Ελλάδα ή εξωτερικό.

MG-KTiNoS
05/01/2013, 22:45
Ένα μόνο...
να πάω να δω το γιό μου όπως και όποτε μπορέσω
ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ

:(

dimitris777
05/01/2013, 23:25
Ένα μόνο...
να πάω να δω το γιό μου όπως και όποτε μπορέσω
ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ

:(

.....μεσα απο την ψυχη μου στο ευχομαι ρε φιλε...

MG-KTiNoS
05/01/2013, 23:37
Θενξ...

stavrouliasp
06/01/2013, 11:26
Το Σεπτέμβριο κανονίζουμε Καππαδοκία και Πόντο. Θα βάλουμε και αντίστοιχο θέμα εδώ όταν πλησιάζει ο καιρός για όποιον θέλει να έρθει παρέα...

@ngelos
06/01/2013, 12:20
Το Σεπτέμβριο κανονίζουμε Καππαδοκία και Πόντο. Θα βάλουμε και αντίστοιχο θέμα εδώ όταν πλησιάζει ο καιρός για όποιον θέλει να έρθει παρέα...

Ωραίο ταξιδάκι θα είναι αυτό.

christof40
06/01/2013, 12:22
εγω οπως καθε χρονο τετοια εποχη σχεδιαζω το καλοκαιρινο ταξιδι.
φετος λεω για το δευτερο 15ημερο του αυγουστου να παω........σκοπια,σερβια,ουγγαρια,σλοβακια,πολωνια,λιθου νια,εσθονια,λετονια και να γυρισω απο λευκορωσια,ουκρανια και παραλλια μαυρης θαλλασας,αλεξανδρουπολη,αθηνα.
το υπολογιζω 18-20 μερες και θα ειναι σιδεροκωλο και περιπετειωδες.
θα ειμαι παρεα με τον περσινο συνταξιδευτη (DJ expert) αλλα και οποιος θελει και αντεχει μπορει να ακολουθησει.
προς το παρων δεν εχω αγορασει ουτε μοτο ακομα για το ταξιδι και πρωτη φορα λογω οικονομικης καταστασης δεν ειμαι σιγουρος 100% αν θα καταφερω να το κανω.

MikeG
06/01/2013, 12:24
Balkans και ότι κάτσει, ίσως ανέβω μέχρι Πολωνία, ίσως μπω Ρωσσία, ίσως απλά δω και Αδριατική & Μαύρη Θάλασσα.

Για πάμε..

dimitris777
06/01/2013, 13:40
εγω οπως καθε χρονο τετοια εποχη σχεδιαζω το καλοκαιρινο ταξιδι.
φετος λεω για το δευτερο 15ημερο του αυγουστου να παω........σκοπια,σερβια,ουγγαρια,σλοβακια,πολωνια,λιθου νια,εσθονια,λετονια και να γυρισω απο λευκορωσια,ουκρανια και παραλλια μαυρης θαλλασας,αλεξανδρουπολη,αθηνα.
το υπολογιζω 18-20 μερες και θα ειναι σιδεροκωλο και περιπετειωδες.
θα ειμαι παρεα με τον περσινο συνταξιδευτη (DJ expert) αλλα και οποιος θελει και αντεχει μπορει να ακολουθησει.
προς το παρων δεν εχω αγορασει ουτε μοτο ακομα για το ταξιδι και πρωτη φορα λογω οικονομικης καταστασης δεν ειμαι σιγουρος 100% αν θα καταφερω να το κανω.

Αλεξανδρουπολη σημειωσε σταση!! :beer:

astroman76
06/01/2013, 13:43
Αν θα εχω καποια εχτρα χρηματα απο την αγορα μοτο θα παω μια μεχρι Βαρκελονη αλλιως λιγο ιταλια για GP η WSBK η ακομη καλητερα 1000μιλια της ιμολα

raccoon
30/05/2013, 01:44
καλησπέρα. μέσα Ιουλίου για Αυστρία, β. Ιταλία, έχω ξεκινήσει την προετοιμασία μηχανής και αναβάτη (εμένα) και εκεί θα βρεθώ με τον αδερφό μου που θα έρθει από Γερμανία. καράβι απο Πάτρα βενετία και 5-6 μέρες βόλτες. επιστροφή το ίδιο. αν ξέρει κάποιος για φθηνά ακτοπλοϊκά ας πεί. αν κάποιος γουστάρει ας έρθει.

montechristo
30/05/2013, 16:46
Ιταλια κι εγω με την συμβια, για πρωτη φορα εκτος Ελλαδος. Προγραμμα δεν υπαρχει ακομη, εγω θελω να γυρισω οσο μπορω παραπανω, η συμβια θελει να κανει τ μπανακια της. Για καμια 10αρια μερες λεμε, ισως 2 βδομαδες, θα μοιρασουμε τα θελω μας κι ελπιζω να πανε ολα καλα. Μηχανη σχεδον ετοιμη (Bandit 1250S), το σχεδον παει στο οτι δεν εχει ακομη βασεις για το τριβαλιτσο (βασικα ακομη δεν την εχω καν στα χερια μου, αλλά μαλλον ως το Σαββατο θα γινει κι αυτο).

Το κακο ειναι οτι αναγκαστικα (λογω αδειων)θα φυγουμε Αυγουστο, οποτε μαλλον θα πετυχουμε μπολικη κινηση, ειδικα στο οποιο νησι παμε για τα μπανια της συμβιας. Οποτε αν εχετε υποψιν καποια παραλια ομορφη στα παραλια τς ηπειρωτικης Ιταλιας, τα αυτια μας ειναι ανοικτα.

Καλο καλοκαιρι σε ολους και παντα ορθιοι και χαμογελαστοι παιδια....

MG-KTiNoS
30/05/2013, 17:06
Άμα πάω και μέχρι το Λουτράκι... να δω το Φάνη...

Δεν θα ν κι ασκΙμα !

:rolleyes:

ypapadio
30/05/2013, 17:13
καλησπέρα. μέσα Ιουλίου για Αυστρία, β. Ιταλία, έχω ξεκινήσει την προετοιμασία μηχανής και αναβάτη (εμένα) και εκεί θα βρεθώ με τον αδερφό μου που θα έρθει από Γερμανία. καράβι απο Πάτρα βενετία και 5-6 μέρες βόλτες. επιστροφή το ίδιο. αν ξέρει κάποιος για φθηνά ακτοπλοϊκά ας πεί. αν κάποιος γουστάρει ας έρθει.

Για πιο οικονομικά αλλά και απο άποψη χρόνου σου προτείνω Πάτρα - Ανκονα!
Σκέψου ότι Ανκόνα - Βενετία περίπου 5ωρες και με το καράβι ειναι περίπου 10 ώρες!

ypapadio
30/05/2013, 17:19
Εγώ θα ήθελα μια Β. Ιταλία με Δολομίτες κτλ αλλά χλωμό για φέτος!!!:a9:

taisteal
30/05/2013, 18:22
σε μια βδομαδα πουλο για γαλλια ισπανια για 18 ημερες.κ χωρις καραβια!!!!

:wlae::rockon::rockon::rockon:

MikeG
30/05/2013, 18:28
σε μια βδομαδα πουλο για γαλλια ισπανια για 18 ημερες.κ χωρις καραβια!!!!

:wlae::rockon::rockon::rockon:


:beer: :beer: :beer:

Πήγαινε από Πυρηναία !!

taisteal
30/05/2013, 18:30
:beer: :beer: :beer:

Πήγαινε από Πυρηναία !!

ειναι μεσα στο πλαν :winka:

raccoon
30/05/2013, 23:24
ειναι μεσα στο πλαν :winka: μπράβο παιδιά κάλο ταξίδι, αναμένουμε με την επιστροφή σας φωτό και εντυπώσεις.

stamktm
30/05/2013, 23:33
Το δευτερο του Ιουλιου, Λιουμπλιανα-Γκρατς-Μπρατισλαβα!

akis_trevor
30/05/2013, 23:36
σε μια βδομαδα πουλο για γαλλια ισπανια για 18 ημερες.κ χωρις καραβια!!!!

:wlae::rockon::rockon::rockon:

:beer:

taisteal
31/05/2013, 07:58
μπράβο παιδιά κάλο ταξίδι, αναμένουμε με την επιστροφή σας φωτό και εντυπώσεις.

ποια παιδια,μονος μου θα ειμαι

:D:D

8avos
31/05/2013, 11:27
13 Ιουλίου έχει συναντησούλα βεσπάκηδων στο Βελιγράδι και μέχρι τώρα το ψήνουμε καλό παρεάκι.είδωμεν!

το σίγουρο είναι πως 27 Οκτωβρίου παίρνουμε μπούλο :wave2:

guzzistas
31/05/2013, 11:29
Άμα πάω και μέχρι το Λουτράκι... να δω το Φάνη...

Δεν θα ν κι ασκΙμα !

:rolleyes:

Εδώ θα είμαι, ντεν έκι τατσίντι φέτο :D

christof40
31/05/2013, 18:17
σε μια βδομαδα πουλο για γαλλια ισπανια για 18 ημερες.κ χωρις καραβια!!!!

:wlae::rockon::rockon::rockon:

καλο ταξιδι tommy,παλι γαλλια θα πας?:beer::beer:
αντε και γω 2 βδομαδες μετραω για να φυγω

taisteal
31/05/2013, 18:25
καλο ταξιδι tommy,παλι γαλλια θα πας?
αντε και γω 2 βδομαδες μετραω για να φυγω

αγαπω γαλλια.Χρηστο μηπως διασταυρωθουμε πουθενα???

christof40
31/05/2013, 18:33
και γω την αγαπω.
tommy στης 16-6 θα ειμαι βενετια και απο την επομενη θα ακολουθησω την διαδρομη..
graz-βιεννη-μπρατισλαβα-κρακοβια-βουδαπεστη-νοβι σαντ-βελιγραδι-μοκρα κορα-νις-σκοπια και επιστροφη στο κλουβι μου.
μακαρι να συναντηθουμε

taisteal
31/05/2013, 18:36
Βιεννη θα ειμαι 10-6...ξυστα θα περασουμε....

:beer::beer:

Kostas2B
31/05/2013, 18:50
291883

Σε δυο βδομάδες την κάνω και εγω για Αλπεις...

raccoon
31/05/2013, 22:52
291793

Σε δυο βδομάδες την κάνω και εγω για Αλπεις... θέλω πληροφορίες. πού θα πάς, τι εξοπλισμό θα πάρεις, και όταν γυρίσεις με το καλό, τί καιρό συνάντησες, τι σου ήταν περιττό, τι απαραίτητο και τί σου έλειψε. πάω Άλπεις μέσα Ιουλίου. Ευχαριστώ

MikeG
31/05/2013, 22:56
θέλω πληροφορίες. πού θα πάς, τι εξοπλισμό θα πάρεις, και όταν γυρίσεις με το καλό, τί καιρό συνάντησες, τι σου ήταν περιττό, τι απαραίτητο και τί σου έλειψε. πάω Άλπεις μέσα Ιουλίου. Ευχαριστώ


Υπάρχουν άπειρα ταξιδιωτικά για Άλπεις μέσα στο φόρουμ. Ρίξε μια ματιά.

Kostas2B
03/06/2013, 16:10
θέλω πληροφορίες. πού θα πάς, τι εξοπλισμό θα πάρεις, και όταν γυρίσεις με το καλό, τί καιρό συνάντησες, τι σου ήταν περιττό, τι απαραίτητο και τί σου έλειψε. πάω Άλπεις μέσα Ιουλίου. Ευχαριστώ

Λογικά δε θα έχω προλάβει να γράψω κανένα ταξιδιωτικό αλλά αν θες μπορούμε να μιλήσουμε στο τηλ όταν με το καλό γυρίσω...

airmav
03/06/2013, 21:08
αρχες ιουλη φευγουμε 2 μοτο για βολτα ιταλια αυστρια νοτια γερμανια ελβετια ιταλια.....
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133971

pepes1gr
04/06/2013, 13:08
Του Αγ.Πνεύματος φεύγω μόνος (δικάβαλος) για Αλβανία-Μαυροβούνιο-Κροατία.
Αντε να περάσουν οι μέρες.:)

Pan (dvs)
04/06/2013, 13:46
Του Αγ.Πνεύματος φεύγω μόνος (δικάβαλος) για Αλβανία-Μαυροβούνιο-Κροατία.
Αντε να περάσουν οι μέρες.:)

Κωστα καλα να περασετε.
Επιστροφη απο που?

pepes1gr
04/06/2013, 13:52
Επιστροφη απο που?

Από Καστοριά μάλλον.Θα δούμε στην πορεία.

raccoon
05/06/2013, 16:22
έγινε η κράτηση των εισιτηρίων για το πλοίο, ημερομηνίες πλοίου 17-7-2013 με 25-7-2013, από Πάτρα για Ανκόνα και το ίδιο επιστροφή. στόχος είναι Άλπεις Αυστρία, β. Ιταλία. δεν έχει βγει στάνταρ δρομολόγιο αλλά υπάρχουν πολλές προτάσεις, πολλά ταξιδιωτικά από εκείνες τις περιοχές "και είναι το ένα καλύτερο από το άλλο", θα έχει γίνει προετοιμασία για τις πιθανές διαδρομές που θα ακολουθήσουμε. πρώτος σταθμός για αρχή το Imst και η ευρύτερη περιοχή ώστε να βρεθώ με τον αδερφό μου και συνταξιδιώτη μου για αυτό το ταξίδι. όποιος θέλει μπορεί να ακολουθήσει. μηχανές : v-strom 650 2012 & cbf 600 2008

FZMAN
05/06/2013, 19:43
Απ ότι φαίνεται λοιπόν και εγώ 22/6 ξεκινάω για Βουλγαρία.
Πρώτη διανυκτέρευση στην Κερκίνη και μετά Σόφια, Μπούργκας, Βάρνα, Βέλικο Τάρνοβο και επιστροφή μετά απο μια εβδομάδα αφού περάσω απο τα νότια της χώρας με τις ωραίες διαδρομές.
Εννοείται μόνος μου.

raccoon
06/06/2013, 12:48
Απ ότι φαίνεται λοιπόν και εγώ 22/6 ξεκινάω για Βουλγαρία.
Πρώτη διανυκτέρευση στην Κερκίνη και μετά Σόφια, Μπούργκας, Βάρνα, Βέλικο Τάρνοβο και επιστροφή μετά απο μια εβδομάδα αφού περάσω απο τα νότια της χώρας με τις ωραίες διαδρομές.
Εννοείται μόνος μου.
η Κερκίνη είναι πολύ καλό σημείο για για πρώτη μέρα έχοντας σαν στόχο την βουλγαρία. μπορείς να δείς και λίγο πιο πάνω που είναι τα πορόγια, ένα χωριό δίπλα στο ποτάμι και μέσα στα πλατάνια. έχει πολλές ταβέρνες για φαγητό (θα βρεις και φαγητό με κρέας απο νεροβούβαλο κερκίνης) επίσης μπορείς να πάς και στα καινούρια ξενοδοχεία που έχουν γίνει εκεί τα τελευταία χρόνια για καφεδάκι. είναι μαγευτικά. (δεν ανέφερα διαμονή, γιατί μπορεί να τσούκσι) το βέλικο τερνοβο είναι θεϊκο. αν μπορείς να διανυκτερεύσεις στο γιανδρα ή κάπως έτσι που είναι δίπλα στο καζίνο. με το δωμάτιο έχεις δωρεάν είσοδο στην πισίνα (μπουρνούζι θα βρεις στο δωμάτιο) απο τις 9 το πρωί μέχρι 9 το βράδυ. να μήν πώ για τις εκπτώσεις σε μασάζ που θα έχεις. έχω να σου πώ και για φαγητό αλλά δεν θυμάμαι τώρα το όνομα. πολύ, καλό και φθηνό

al_tzamp
06/06/2013, 21:24
η Κερκίνη είναι πολύ καλό σημείο για για πρώτη μέρα έχοντας σαν στόχο την βουλγαρία. μπορείς να δείς και λίγο πιο πάνω που είναι τα πορόγια, ένα χωριό δίπλα στο ποτάμι και μέσα στα πλατάνια. έχει πολλές ταβέρνες για φαγητό (θα βρεις και φαγητό με κρέας απο νεροβούβαλο κερκίνης) επίσης μπορείς να πάς και στα καινούρια ξενοδοχεία που έχουν γίνει εκεί τα τελευταία χρόνια για καφεδάκι. είναι μαγευτικά. (δεν ανέφερα διαμονή, γιατί μπορεί να τσούκσι) το βέλικο τερνοβο είναι θεϊκο. αν μπορείς να διανυκτερεύσεις στο γιανδρα ή κάπως έτσι που είναι δίπλα στο καζίνο. με το δωμάτιο έχεις δωρεάν είσοδο στην πισίνα (μπουρνούζι θα βρεις στο δωμάτιο) απο τις 9 το πρωί μέχρι 9 το βράδυ. να μήν πώ για τις εκπτώσεις σε μασάζ που θα έχεις. έχω να σου πώ και για φαγητό αλλά δεν θυμάμαι τώρα το όνομα. πολύ, καλό και φθηνό


Για το Βέλικο είναι όλα καταγεγραμένα το ταξιδιωτικό του Γιάννη (Vstrommer71)

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=117109

8avos
08/07/2013, 22:30
13 Ιουλίου έχει συναντησούλα βεσπάκηδων στο Βελιγράδι και μέχρι τώρα το ψήνουμε καλό παρεάκι.είδωμεν!

το σίγουρο είναι πως 27 Οκτωβρίου παίρνουμε μπούλο :wave2:

Πολύ γουστάρω όταν βγαίνουν αυτά που υπολογίζω :rockon:

taisteal
10/07/2013, 03:18
για να μην ανοιγω αλλο θρεντ,ρωτω εδω.σε δεκα ημερες ξεκινω για εξω,και πρωτη διαμονη θα ειναι Βουδαπεστη.εχω ξαναπαει μεσω Βουλγαριας-Ρουμανιας,αλλα οχι απο σκοπια.σκοπος ειναι να φτασω με τον πιο συντομο τροπο Βουδαπεστη,γιατι θα ταξιδεψω σερι πρωτη μερα.απο που θα πηγαινατε??σημειωνω οτι διαβατηριο εχει ληξει και δεν παιζει να το ανανεωσω.

yama6336
10/07/2013, 13:21
για να μην ανοιγω αλλο θρεντ,ρωτω εδω.σε δεκα ημερες ξεκινω για εξω,και πρωτη διαμονη θα ειναι Βουδαπεστη.εχω ξαναπαει μεσω Βουλγαριας-Ρουμανιας,αλλα οχι απο σκοπια.σκοπος ειναι να φτασω με τον πιο συντομο τροπο Βουδαπεστη,γιατι θα ταξιδεψω σερι πρωτη μερα.απο που θα πηγαινατε??σημειωνω οτι διαβατηριο εχει ληξει και δεν παιζει να το ανανεωσω.

Απο που ξεκινας; Το πιο σύντομο ειναι Fyrom,Σερβία,Βουδαπέστη. Διαβατήριο δεν χρειάζεσαι πουθενά.

taisteal
10/07/2013, 13:27
απο Λαμια αφετηρια.σαν διαδρομη φαινεται οτι ειναι πιο συντομη,αλλα ρωταω γιατι αν οι δρομοι ειναι χαλια θα με καθυστερησει πιο πολυ απ'το να πηγαινα απο Βουλγαρια,υποθετω...

yama6336
10/07/2013, 13:33
Δεν θα εχεις πρόβλημα και αν ξεκινησεις πολυ νωρίς το πρωί θα είσαι αργά το βράδυ Βουδαπέστη αν αντέχεις στη σέλα και δεν κάνεις πολλές στάσεις.

8avos
13/07/2013, 17:40
απο Λαμια αφετηρια.σαν διαδρομη φαινεται οτι ειναι πιο συντομη,αλλα ρωταω γιατι αν οι δρομοι ειναι χαλια θα με καθυστερησει πιο πολυ απ'το να πηγαινα απο Βουλγαρια,υποθετω...

Οι δρόμοι είναι μια χαρά.Πληρώνεις περίπου 3 ευρώ διόδια Σκόπια και κοντά στα 8.5 Σερβία.Εγώ δικάβαλος έφτασα από Λάρισα στο Βελιγράδι σε μια μέρα με τη Βέσπα.
Άρα φαντάσου που και πως θα φτάσεις εσύ ;) Οι δρόμοι λίγο θέμα έχουν σε ένα σημείο των Σκοπίων (ίσως στα 50 χλμ από τα 200) και στην αρχή της Σερβίας.Μετά
η εγνατία φαντάζει μπροστά τους .......Άντε και καλούς δρόμους.

taisteal
13/07/2013, 18:01
ευχαριστω φιλος.καλους δρομους και σε εσας

:beer::beer: