PDA

View Full Version : SEROW Προβλημα



ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
06/01/2013, 19:38
Μήπως κάποιος φίλος γνωρίζει εάν ο πηνιοφορος του SEROW είναι ίδιος και σε κάποια αλλά μοντέλα? Ευχαριστώ.:(

Lio
07/01/2013, 10:11
Tο δικο σου πρεπει να είναι αυτό:
http://www.boats.net/parts/detail/yamaha/Y-4JG-85510-01-00.html
Ειναι ίδιο και στο TTR225...
Στα Serow χωρις μίζα είναι τελείως διαφορετικά.
Τι προβλημα έχεις??

OldMan
07/01/2013, 13:26
Τι προβλημα έχεις??
Ότι εδώ είναι forum για μηχανάκια..:D

sniper
07/01/2013, 13:35
Ότι εδώ είναι forum για μηχανάκια..:D

Να πω του νΤομάς όποιο θρεντ/ποστ έχει μέσα το λήμμα "ADV", "serrow" ή "TDM" να φεύγει αυτόματα; :bawl:

sapila racing
07/01/2013, 13:44
Να πω του νΤομάς όποιο θρεντ/ποστ έχει μέσα το λήμμα "ADV", "serrow" ή "TDM" να φεύγει αυτόματα; :bawl:

Μονο serrow τον καίει τον Antoine, τα άλλα άστα. :D

Bowleno
07/01/2013, 14:15
Ότι εδώ είναι forum για μηχανάκια..:D


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132910 (ποστ 10) το γλίτωσες τελικά :p

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
07/01/2013, 14:51
Παιδιά ευχαριστώ για της απαντήσεις. Τελικά ούτε και μεταξύ των serow δεν ταιριάζουν. Στην YAMAHA που πήρα τηλ. σήμερα μου ζήτησαν τον κωδικό της ηλεκτρονικής προφανώς για να ταιριάζουν οι φισσες και αφού κάθισα ζήτησα τιμή.
330 € και 15 ημέρες να έλθει από Ολλανδία.
Γιώργο το πρόβλημα είναι στο μικρό πηνίο που δίνει τροφοδοσία στην ηλεκτρονική και βέβαια είναι κολλημένο πάνω στο τριφασικό το οποίο είναι αθάνατο.
Συνήθως αυτό το κολοπηνιακη καίγεται. Έτσι το ξεκόλλησα και μελετάω εάν παίρνει φάρμακο. Άλλη ιδέα??:wave2:

toyar
07/01/2013, 15:43
pulser coil λεγεται και ειναι ενα απλο πηνιο
αφου το ξεκολλησες με δειγμα το παλιο μπορει να ταιριαξει καποιο αλλο καινουριο, παλιο, γνησιο, ημιτασιον, κινεζικο οτιδηποτε με ιδιες διαστασεις και αντισταση

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
08/01/2013, 08:23
Καλημέρα toyar, το δικό μου είναι 2 πηνία στον ίδιο πυρήνα ένα 25Ω και ένα 600Ω και δεν ειναι ανεξαρτιτο ειναι κολημενο επανω στον στατορα.
Αυτο που λες το εψαξα αλλα ειναι το ματι που λεμε Ελληνικα
Πάντως ευχαριστώ για την πληροφορια.:wave2:

OldMan
08/01/2013, 15:08
Αυτο που λες το εψαξα αλλα ειναι το ματι που λεμε Ελληνικα
:eek:

ΚΑΙ Serow ΚΑΙ μάτι του βολάν στο ίδιο thread ..???

sniper
08/01/2013, 15:14
:eek: ΚΑΙ Serow ΚΑΙ μάτι του βολάν στο ίδιο thread ..??? Ε σε λίγο θα εμφανιστούν και τα ΤDM κι η φυγόκεντρος... Δεν υπάρχει σωτηρία... φευ

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
09/01/2013, 11:16
Τελικά το ξήλωσα και έχει μέσα σύρμα 1 δέκατο και πάνω από 1500 σπείρες, δεν μπόρεσα να της μετρήσω γιατί από την ζεστή είχανε κοληση και το συρματακι κοβόταν. Πρέπει να πάω σε ιδικό για περιέλιξη. Ξέρουμε κανέναν καλό για περιέλιξη?? Ευχαριστώ.:wave2:

nikosk2
09/01/2013, 11:32
ζύγισε το τύλιγμα του παλιού (αφου το βγαλεις ),πάρε την διατομή του σύρματος και πήγαινε σε μαγαζί που κάνουν περιελίξεις ηλεκτροκινητήρων και πάρε αντίστοιχο σύρμα ιδίας διατομής και βάρους ,,,,,,,,,,,,,,,,,,για το πως θα το τυλίξεις είναι απλό δραπανο με ρυθμιζόμενες στροφές.έτσι??




ααα να μην ξεχασω
εχω ενα TDM ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΓΥΡΟΣΚΟΠΙΚΟ

sniper
09/01/2013, 11:36
....

ααα να μην ξεχασω
εχω ενα TDM ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΓΥΡΟΣΚΟΠΙΚΟ

Δεν ενδιαφέρει... με τα αδρανειακά συστήματα να μην έχουμε κάποιο θέμα κι όλα καλά.

Bowleno
09/01/2013, 11:38
ααα να μην ξεχασω
εχω ενα TDM ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΓΥΡΟΣΚΟΠΙΚΟ

E, άνοιξε κι εσύ ένα νέο θρεντ με το ζήτημα να τον στείλεις τελείως....:p

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
09/01/2013, 12:44
[QUOTE=nikosk2;2274721]ζύγισε το τύλιγμα του παλιού (αφου το βγαλεις ),πάρε την διατομή του σύρματος και πήγαινε σε μαγαζί που κάνουν περιελίξεις ηλεκτροκινητήρων και πάρε αντίστοιχο σύρμα ιδίας διατομής και βάρους ,,,,,,,,,,,,,,,,,,για το πως θα το τυλίξεις είναι απλό δραπανο με ρυθμιζόμενες στροφές.έτσι??

Εάν ήταν ένα πηνίο θα γινόταν αλλά είναι 2 στην ίδια καρκασα και το πράγμα μπλεκη. Γ'αυτο ψάχνω κάποιο ηλεκτρολογίο που να ασχολείται με περιελίξεις πηνίων να ξέρω και τι ζητάνε.
Εάν είναι πολύ ακριβά ίσως δοκιμάσω βάση της ωμικής αντίστασης που δίνει το Manual.
Πάντως ευχαριστώ που ασχολήθηκες με το προβημα μου.:wave2: