PDA

View Full Version : Michelin Anakee 3-4 χρονων



speedmerchant
09/01/2013, 09:14
Καλημερα και καλη χρονια! Μου δινει ενας φιλος τα Anakee που ειναι σαν καινουρια φυλαγμενα σε αποθηκη αλλα ειναι 3-4 χρονων, να τα βαλω ή θα χω θεμα; (Για πρoσωρινη λυση μεχρι να βρω φραγκα για καινουρια)

vaska
09/01/2013, 09:55
Να τα βάλεις. Προσεκτικά τα χιλιόμετρα στην αρχή και αφού τριφτούν λίγο δεν θα έχεις πρόβλημα.

speedmerchant
09/01/2013, 14:21
Ευχαριστω πολυ

MikeG
09/01/2013, 14:29
Αν αποθηκευμένα σε σκοτεινό μέρος είναι οκ.

speedmerchant
09/01/2013, 14:30
Thanks Mike

nassosxlvbros
09/01/2013, 15:29
Παλιότερα στο ΤΑ βγάζοντας τα Sahara :yuck: είχα δοκιμάσει μεταχειρισμένο ΑΝΑΚΕΕ (το πίσω) με 7000κμ και μπροστά βρήκα ένα κλασικό Sirac με 12000κμ...Σε σύγκριση με τα σαχάλια ήταν σαν να έβαλα καινούργια λάστιχα...ειδικά στο βρεγμένο το πίσω ήταν ακλόνητο και έπρεπε να "τσαρουχώνω"επίτηδες το πίσω φρένο για να γλιστρήσει...

vaska
09/01/2013, 16:55
6+ τα έχω πάνω τα δικά μου και απ' όσο βλέπω θα πάμε και στα 7 γιατί Λ7 δεν υπάρχουν.

Lioulios
09/01/2013, 19:23
Γνωρίζετε βέβαια πως και σε ιδανικές συνθήκες αποθήκευσης , λάστιχα 4 ετών , δεν είναι όπως τα φρεσκα .

vaska
09/01/2013, 19:33
Γνωρίζετε βέβαια πως και σε ιδανικές συνθήκες αποθήκευσης , λάστιχα 4 ετών , δεν είναι όπως τα φρεσκα .


Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις. Προσωπικά από τα όσα έχω διαβάσει αλλά και από δικιά μου εμπειρία (τονίζω είναι η άποψή μου και μόνο - μη βρεθεί κανείς αύριο και μου πει έπεσα και φταις εσύ) τα λάστιχα σήμερα με τον τωρινό τρόπο κατασκευής αλλά και τα σύγχρονα υλικά, δεν εμφανίζουν το φαινόμενο του πολυμερισμού που εμφάνιζαν παλιότερα. Για μένα λοιπόν αν τα λάστιχα δεν τα έχουν εκτεθεί σε ακραίες καιρικές συνθήκες για μεγάλο χρονικό διάστημα κι έχουν αποθηκευτεί σωστά, ακόμα και μετά από 4 χρόνια έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά που είχαν όταν κατασκευάστηκαν.

mikes
09/01/2013, 20:28
συμφωνα με οδηγια της ERTRO (ευρωπαικος φορεας που ελεγχει τα περι ελαστικων..) οι νεες συνθεσεις γομας των ελαστικων αντεχει αποθηκευση μεχρι και 3 χρονια χωρις να παθουν το πραμικρο! απο εκει και περα, για καθε χρονο παραπανω αποθηκευσης αφαιρεις και ενα χρονο απο το διαστημα που θα εναι πανω στο οχημα και θα δουλευουν! (μεχρι 4-5 ετη αναλογα τις συνθηκες φροντιδας, λειτουργιαα και "αποθηκευσης" του οχηματος)

αυτο φυσικα ισχυει για τα ελαστικα επιβατικων αυτοκινητων! δεν ειμαι σιγουρος για τα μοτο, αλλα κατι αναλογο θα ισχυει και εκει πιστευω!