PDA

View Full Version : plasti dip πρωτη εφαρμογη



thomas tuning
09/01/2013, 21:54
καταρχιν σορρυ που εχω ζαντα απο αυτοκινητο αλλα αυτη βρεθηκε μπροστα μου (καλοκαιρινα απο το αμαξακι μου) εκανα την πρωτη προσπαθεια εφαρμογης plastidip foliatec τα εφερα απο γερμανια δειτε λοιπον
σας στελνω φωτο κατα τη δειαρκεια της εφαρμογης οποτε αργοτερα τελιωμενη να στεγνωσει βρε λιγο πριν πεσει το 3ο χερι
στη φωτο ειναι απο το πρωτο χερι
αλλωστε σκεφτομαι να κανω το vx carbon οπως ειναι κ λευκο με το plastidip σκεφτομαι ....................

thomas tuning
09/01/2013, 22:19
αν παλι το εβαλα σε λαθος τομεα σορρυ ενας υπευθηνος ασ το μετρακινησει κ μια φωτο μετα απο 3 χερια

SVX
09/01/2013, 22:52
κοστος?

thomas tuning
09/01/2013, 23:56
25 euro to sprey germania edw den xerw

Julius
10/01/2013, 10:51
Να βάλω και δύο λόγια σχετικά που βρήκα στο net για το προϊών μια και φαίνεται ενδιαφέρων (Πηγή : autoblog.gr)

Η Foliatec είναι μια Γερμανική εταιρία όπου παράγει από σπρέυ για να βάψεις τις δαγκάνες των φρένων, μέχρι μεμβράνες για τα παράθυρα και αυτοκόλλητα βινυλίου για να ντύσεις το αυτοκίνητο σου.

Η νέα της δημιουργία ωστόσο σίγουρα είναι κάτι που οι απανταχού άνθρωποι που ασχολούνται με την βελτίωση του αυτοκινήτου τους, πιθανώς να το λατρέψουν. Τι είναι; Ένα σπρέυ το οποίο περιέχει υγρό βινύλιο ώστε να “βάψεις” τις ζάντες σου σε ότι χρώμα επιθυμείς, χωρίς να χρειάζεται να τις πας σε βαφέα, με το αποτέλεσμα να είναι αναστρέψιμο ότι ώρα το θελήσεις.
Η Foliatec λέει ότι με δύο σπρέι Spray Film των 400 ml μπορεί κάποιος να “βάψει” και τις 4 ζάντες του αυτοκινήτου εντελώς μόνος του. Η διαδικασία είναι πολύ εύκολη και μπορεί να την κάνει ο καθένας, αφού το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να μασκάρει το εσωτερικό της ζάντας και το ελαστικό και στη συνέχεια να ψεκάσει το βινύλιο.

Το σπρέι τοποθετεί ένα είδος λάστιχου-βινυλίου, πάνω στην ζάντα, το οποίο δεν φεύγει κατά το πλύσιμο του αυτοκινήτου. Αν τον βαρεθείς πολύ απλά μπορείς να το απομακρύνεις πάνω από την ζάντα, απλά ξεφλουδίζοντας το.
Στη Γερμανία το κάθε σπρέι κοστίζει €27.95 και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε άλλα μέρη του αυτοκινήτου, όπως οι καθρέπτες και οι προφυλακτήρες.

http://www.foliatec.com/foliatec/shop_index.jsp?channel=1&page=article.jsp&event=AddArticle2Basket&productId=2060&groupId=112

KASIMIS
10/01/2013, 11:36
Καλή φάση για γρήγορες λύσεις, ψιλοπρόχειρη δουλειά όμως και αρκετά ακριβό. Αυτό που δεν έπιασα είναι το πως δεν φεύγει στο πλύσιμο αφού το ξεφλουδίζεις για να το βγάλεις... Γίνεται τύπου φιλμ όπως το Di-Noc της 3M δηλαδή;

RaGe_Raptor
10/01/2013, 16:11
άμα το πλακώσεις με το πιεστικό εννοείται πως θα ξεφλουδίσει...οπότε τις πλένεις με λίγη προσοχή...καλή φάση πάντως...αν και λίγο τσιμπιμένη τιμή..έχει βιντεάκια στο σωλήνα με διάφορες εφαρμογες του συγκεκριμένου προϊόντος.

Julius
10/01/2013, 16:15
άμα το πλακώσεις με το πιεστικό εννοείται πως θα ξεφλουδίσει...οπότε τις πλένεις με λίγη προσοχή...καλή φάση πάντως...αν και λίγο τσιμπιμένη τιμή..έχει βιντεάκια στο σωλήνα με διάφορες εφαρμογες του συγκεκριμένου προϊόντος.

Στο site λέει δέν υπάρχει πρόβλημα με την πίεση (βέβαια εξαρτάτε τι εννοούμε πίεση)

Πάντως φαίνεται ωραίο στην εφαρμογή. Μπορεί να το δοκιμάσω κάποια στιγμή

GiannisBlessed
10/01/2013, 16:41
Αντεχει και μεχρι 150 βαθμους οποτε μπορει κανεις να βαψει και κομματια μηχανης οπως πλαισιο.να το κανει πχ μαυρο.
εγω για κατι τετοιο το ψηνω.
αλλα αν θελει 2 σπρει δλδ καμια 50ρα παραπαει το μαλλι...

Julius
10/01/2013, 17:43
άλλο ένα σχετικό post ....http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132791&p=2269694#post2269694

devil's animal
11/01/2013, 16:15
εδω-->http://www.youtube.com/watch?v=vvkq-qyY9aY
μιλαει για τους "μυθους" του συγκεκριμενου προϊοντος...
νομιζω οτι ειναι κατατοπιστικος...


παντως η δουλεια που εκανες στην ζαντες φαινεται αν μη τι αλλο επαγγελματικη...
κρατας μας ενημερους για την αντοχη του..στον χρονο...στο πλυσιμο..κλπ...
:wave2:

thomas tuning
11/01/2013, 16:40
παιδια εκανα μονο τη μια θελωντας να τη προβαρω στο αμαξι κ να δω την αντοχη απο αυριο ξεκιναω τεστ αντοχης οχι γρατσουζιες οκ θα γρατζουνιστει αλλωστε κ το χρωμα ..............
τεσπα απο αυριο ξεκιναω πλυσιματα με πιεση κτλ κτλ κ αν αντεξει οπως διαφημιζουν τοτε συνεχιζουμε στο suzuki μου vx 800 μη το σκεφτεσται δυσκκολα να το ξερετε
οποτε συντομα αναμενεται αποτελεσματα

OLLANDOS
20/02/2013, 20:18
Το σπρει και το χρωμα τα βρηκα εγω στη σελιδα ergomarket.gr ειναι απο ελλαδα και σε πολυ καλη τιμη.Ειναι το αμερικανικο και οχι το γερμανικο, εκανα ολο το μηχανακι μαυρο ματ και εγινε πολυ σουπερ.Σας το προτεινο

guzzistas
20/02/2013, 20:20
Το σπρει και το χρωμα τα βρηκα εγω στη σελιδα ergomarket.gr ειναι απο ελλαδα και σε πολυ καλη τιμη.Ειναι το αμερικανικο και οχι το γερμανικο, εκανα ολο το μηχανακι μαυρο ματ και εγινε πολυ σουπερ.Σας το προτεινο


Βάλε και μια φωτό έτσι από περιέργεια να δούμε το αποτέλεσμα!!!

:beer:

faraway
20/02/2013, 20:42
Έτσι ήταν ,

282741

έτσι έγιναν ,

282742


και έτσι φαίνονται !! :wave2:

282743

LKOSTAS
21/02/2013, 09:11
Να ρωτήσω αν χρειάζεται προεργασία πχ αστάρι κλπ πριν την εφαρμογή του όπως τα κανονικά χρώματα?

Manitu
21/02/2013, 09:49
25 euro to sprey germania edw den xerw

Πολύ καλό πόστ μπράβο γιατί το είχα και απορία αν είναι εύκολο και πως γίνεται ...
Μια ερώτηση για να καταλάβω την ποσότητα πόσα σπρέι χρειάζονται για 4 ζάντες αυτοκινήτου ?

PalLoukiLuke
21/02/2013, 09:52
οντως... θελει τριψημο και προεργασια πριν?
απο που το πηρες? ποσα χερια ηθελε?

thomas tuning
21/02/2013, 14:53
ουτε τριψιμο ουτε τιποτα ενα καλο πλυσιμο περασμα προληπτικα με antiseal να διωξεις οοοοτι υπολλειμματα σιλικονης τυχον υπαρχουν κ περασμα απο 3-4 χερια για σωστη εφαρμογη κ να μπορει να αφαιρεθει ευκολα μετα το εφερα απο γερμανια αλλα υπαρχει κ ελλαδα πλεον νομιζω αν τυχον δεν βρεις πες μου να δω τι μπορω να κανω

gianhs8
21/02/2013, 22:09
γραφει μηπως εως τι θερμοκρασια αντεχει? ψινομαι για τα καπακια του κινιτηρα

faraway
21/02/2013, 22:25
Λάστιχο είναι ρε παιδιά .... :rolleyes:

thomas tuning
21/02/2013, 22:26
οχι με τιποτα σε μοτερ μη τυχον θα πεσει γελιο

PalLoukiLuke
22/02/2013, 09:07
Παρηγγειλα απο ergomarket και βλεπουμε
κατι πατακια συνοδηγου και τετοια ψιλακια θελω..
ευχαριστώ πολυ. οταν παραλαβω και ασχοληθω , θα ανεβασω εδω