PDA

View Full Version : help guys!!



Anastasaki
10/01/2013, 14:25
καλησπερα..θα ηθελα να με βοηθησετε οποιος εχει την διαθεση..
θελω να παρω το cb 400sf..λοιπον ..εχω βρει σε μια αντιπροσωπεια ενα με πρωτη αδεια κυκλοφοριας στην ελλαδα το 2000..
μου το αφηνει 1250 ευρω..μου ειπε οτι εχει κανει γενικο σερβις ..φοραει εξατμισουλα (οχι την μαμα) κ επισης μου ειπε οτι θα μου δωσει 1 χρονο εγγυηση εαν κανω τα σερβις σε αυτον οσο εχω την εγγυηση!
κ βρισκω κ απο ιδιωτες μηχανες..εχω βρει πχ ενα του '98 στα 1200 ευρω(το μπλε το χρωματακι με χαλαει βεβαια-εχει φθαρει κ λιγο το χρωμα στην ουρα του)..κ ενα του '01 σε μολυβι χρωμα,με καινουργια λαστιχα στα 1500 ευρα!(του ειπα να μου το κατεβασει λιγο για να το σκεφτω να το παρω κ ητανε ανενδοτος στα 1500)
δεν ξερω τι να κανω..τι να παρω..! σκεφτηκα μηπως θα ητανε καλυτερα να παρω αυτο απο την αντιπροσωπεια,το οποιο δεν μετακινειται..κ σκεφτηκα οτι αυτο ισως το πηγε καποιος εκει για πουλημα κ πηρε κατι καινουργιο..οποτε δεν θα το ειχε για πεταμα οπως πολλοι ιδιωτες που τα πουλανε!
τεινω μπρος την αντιπροσωπεια παντως..γιατι δεν θελω να δωσω 1500 ευρω για μηχανη 10ετιας κ βαλε..με κατι παραπανω παιρνεις πολυ πιο καινουργια μηχανη! δωστε μου καμια συμβουλη plz :))

sniper
10/01/2013, 14:28
καλησπερα..θα ηθελα να με βοηθησετε οποιος εχει την διαθεση..
θελω να παρω το cb 400sf..λοιπον ..εχω βρει σε μια αντιπροσωπεια ενα με πρωτη αδεια κυκλοφοριας στην ελλαδα το 2000..
μου το αφηνει 1250 ευρω..μου ειπε οτι εχει κανει γενικο σερβις ..φοραει εξατμισουλα (οχι την μαμα) κ επισης μου ειπε οτι θα μου δωσει 1 χρονο εγγυηση εαν κανω τα σερβις σε αυτον οσο εχω την εγγυηση!
κ βρισκω κ απο ιδιωτες μηχανες..εχω βρει πχ ενα του '98 στα 1200 ευρω(το μπλε το χρωματακι με χαλαει βεβαια-εχει φθαρει κ λιγο το χρωμα στην ουρα του)..κ ενα του '01 σε μολυβι χρωμα,με καινουργια λαστιχα στα 1500 ευρα!(του ειπα να μου το κατεβασει λιγο για να το σκεφτω να το παρω κ ητανε ανενδοτος στα 1500)
δεν ξερω τι να κανω..τι να παρω..! σκεφτηκα μηπως θα ητανε καλυτερα να παρω αυτο απο την αντιπροσωπεια,το οποιο δεν μετακινειται..κ σκεφτηκα οτι αυτο ισως το πηγε καποιος εκει για πουλημα κ πηρε κατι καινουργιο..οποτε δεν θα το ειχε για πεταμα οπως πολλοι ιδιωτες που τα πουλανε!
τεινω μπρος την αντιπροσωπεια παντως..γιατι δεν θελω να δωσω 1500 ευρω για μηχανη 10ετιας κ βαλε..με κατι παραπανω παιρνεις πολυ πιο καινουργια μηχανη! δωστε μου καμια συμβουλη plz :))

Ότι και να πάρεις να έχει περάσει ΚΤΕΟ.

Να το δει μηχανικός που εμπιστεύεσαι κλπ.

1500 είναι ΠΟΛΛΑ όμως για sf

Anastasaki
10/01/2013, 14:32
KTEO???? μαλιστα..δηλαδη πρεπει να το ρωταω κ αυτο απο δω κ περα!!!
και να σε ρωτησω..απο την αντιπροσωπεια πως θα το δει μηχανικος δικος μου???? οι μηχανικοι περιμενουν να τους το πας στο συνεργειο για να στο κοιταξουν!!

GiannisBlessed
10/01/2013, 15:39
νομιζω οτι αν εχει αδεια μετα το 98 δεν περναει ακομα.

sniper
10/01/2013, 15:39
νομιζω οτι αν εχει αδεια μετα το 98 δεν περναει ακομα.

Νομίζω ότι δεν έχεις ιδέα

GiannisBlessed
10/01/2013, 16:28
σε ξερω προσωπικα?

Julius
10/01/2013, 16:32
νομιζω οτι αν εχει αδεια μετα το 98 δεν περναει ακομα.

http://www.moto.gr/forums/calendar.php?do=getinfo&day=2013-1-1&e=105&c=1


και εδώ όλη η απόφαση http://www.patt.gov.gr/main/attachments2/6207_te_motosikletes.pdf

Anastasaki
11/01/2013, 11:09
h version S ειναι καλυτερη απο την απλη εκδοση??? γιατι με την απλη εκδοση κ το ασημι μοτερ το εχω βρει με 1250 ευρω ...
θα σας δειξω 2 φωτογραφιες τελοςπαντων γιατι κουραστηκα με τις περιγραφες!!!
το ενα ειναι αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3078511/ (αυτο εδω ειναι που ελεγα ποιο πανω οτι εχω βρει με 1500)
(νομιζω πως αυτο εδω ειναι ιδιο με αυτο -->http://www.xe.gr/automoto/used-bikes-HONDA,CB-23759524.html εαν πεφτω εξω ας μου το πει καποιος γιατι εμενα μου μοιαζουν για ιδια)

και το αλλο που εχω δει στα 1250 ευρω ειναι αυτο εδω --> http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3206815/
πειτε μου γνωμες :) :)

sniper
11/01/2013, 11:28
σε ξερω προσωπικα?

Νομίζω όχι αλλά είναι άσχετο με το θέμα μας. Δες το ποστ του julius.

sniper
11/01/2013, 11:34
h version S ειναι καλυτερη απο την απλη εκδοση??? γιατι με την απλη εκδοση κ το ασημι μοτερ το εχω βρει με 1250 ευρω ...
θα σας δειξω 2 φωτογραφιες τελοςπαντων γιατι κουραστηκα με τις περιγραφες!!!
το ενα ειναι αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3078511/ (αυτο εδω ειναι που ελεγα ποιο πανω οτι εχω βρει με 1500)
(νομιζω πως αυτο εδω ειναι ιδιο με αυτο -->http://www.xe.gr/automoto/used-bikes-HONDA,CB-23759524.html εαν πεφτω εξω ας μου το πει καποιος γιατι εμενα μου μοιαζουν για ιδια)

και το αλλο που εχω δει στα 1250 ευρω ειναι αυτο εδω --> http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3206815/
πειτε μου γνωμες :) :)

Ουσιαστικά δεν υπάρχουν διαφορές. Επίσης από φωτογραφίες δεν βγάζεις άκρη αν μια μηχανή είναι ΟΚ ή όχι. Σαφώς αυτή με τα 1500 οπτικά τουλάχιστον είναι κούκλα αλλά αυτό δεν λέει απολύτως τίποτα. Αυτή με τα 1250, έχει bagster στο ντεπόζιτο που πρέπει να βγει να δεις αν έχει φάει κανένα χτύπημα εκεί. Γενικά θα πρέπει να τις δει μηχανικός που ξέρεις (εσύ ή κάποιος γνωστός σου)

GiannisBlessed
11/01/2013, 11:53
Νομίζω όχι αλλά είναι άσχετο με το θέμα μας. Δες το ποστ του julius.

υπαρχουν και πιο ευγενικοι τροποι να πεις σε καποιον οτι αυτο που λεει ειναι λαθος.
δεν ειμαστε φιλαρακια.
μεχρι προσφατα νομιζω ηταν να περασουν οσα ηταν μεχρι το 98.
δεν ημουν σιγουρος για αυτο εβαλα το "νομιζω" μπροστα ωστε να αντιμετοπιστω αναλογως.
ωραιο το ποστ του τζουλιους χρησιμο...

Anastasaki
11/01/2013, 11:59
καλως τα παιδια!! ναι το ειδα το ποστ..ωραιο κ χρησιμο!! εαν καταλαβα καλα..εαν η μηχανη ειναι απο '98 κ πιο κατω ..δεν χρειαζεται κτεο ? γιατι το ποστ λεει απο 1/1/1999 πρωτη αδεια..!!

Anastasaki
11/01/2013, 12:02
Ουσιαστικά δεν υπάρχουν διαφορές. Επίσης από φωτογραφίες δεν βγάζεις άκρη αν μια μηχανή είναι ΟΚ ή όχι. Σαφώς αυτή με τα 1500 οπτικά τουλάχιστον είναι κούκλα αλλά αυτό δεν λέει απολύτως τίποτα. Αυτή με τα 1250, έχει bagster στο ντεπόζιτο που πρέπει να βγει να δεις αν έχει φάει κανένα χτύπημα εκεί. Γενικά θα πρέπει να τις δει μηχανικός που ξέρεις (εσύ ή κάποιος γνωστός σου)

σνιπερ μου σορρυ!! η φωτο με το bagster ειναι απλα ενδεικτικη..αυτη τη μηχανη χωρις το bagster την βρηκα σε αντιπροσωπεια! οποτε πως θα την παρω την συγκεκριμενη για να την δει δικος μου μηχανικος εφοσον ειναι στην αντιπροσωπεια μεσα????

harris_x
11/01/2013, 12:11
καλως τα παιδια!! ναι το ειδα το ποστ..ωραιο κ χρησιμο!! εαν καταλαβα καλα..εαν η μηχανη ειναι απο '98 κ πιο κατω ..δεν χρειαζεται κτεο ? γιατι το ποστ λεει απο 1/1/1999 πρωτη αδεια..!!

χρειάζεται, για την ακρίβεια θα πρέπει να έχει περάσει ήδη εντός του 2012

sniper
11/01/2013, 12:15
σνιπερ μου σορρυ!! η φωτο με το bagster ειναι απλα ενδεικτικη..αυτη τη μηχανη χωρις το bagster την βρηκα σε αντιπροσωπεια! οποτε πως θα την παρω την συγκεκριμενη για να την δει δικος μου μηχανικος εφοσον ειναι στην αντιπροσωπεια μεσα????

θα πας εκει με τον μηχανικό.

Anastasaki
11/01/2013, 12:19
θα πας εκει με τον μηχανικό.

sniper ο μηχανικος δεν ειναι φιλαρακι μου..γνωστος μου ειναι!!!! :P

sniper
11/01/2013, 12:23
sniper ο μηχανικος δεν ειναι φιλαρακι μου..γνωστος μου ειναι!!!! :P

Θα τον πληρώσεις, δεν θα το κάνει για τα μάτια σου.

harris_x
11/01/2013, 12:24
sniper ο μηχανικος δεν ειναι φιλαρακι μου..γνωστος μου ειναι!!!! :P
δεν έχει να κάνει, κανονίζετε να πάτε παρέα ή αν αυτό δεν γίνεται, κανονίζεις με τον ιδιώτη που πουλάει τη μηχανή να βρεθείτε στο συνεργείο του μηχανικού σου.

Anastasaki
11/01/2013, 12:28
δεν έχει να κάνει, κανονίζετε να πάτε παρέα ή αν αυτό δεν γίνεται, κανονίζεις με τον ιδιώτη που πουλάει τη μηχανή να βρεθείτε στο συνεργείο του μηχανικού σου.

harris_x ναι αυτο το ξερω καλε :)) sniper γιατι ??? εχω ωραια ματακια :P

sniper
11/01/2013, 12:30
harris_x ναι αυτο το ξερω καλε :)) sniper γιατι ??? εχω ωραια ματακια :P

Κι εγω έχω αλλά δεν με βοήθησε σε τίποτα μέχρι τώρα. Τεσπα, το σίγουρο είναι ότι πρέπει να την δει/ακούσει μηχανικός.

OldMan
11/01/2013, 12:39
harris_x ναι αυτο το ξερω καλε :))
Εσύ, για να τον λες "καλέ", ξέρεις πολλά περισότερα...;)

TROOPER
11/01/2013, 13:01
Εσύ, για να τος λες "καλέ", ξέρεις πολλά περισότερα...;)

εγω ξερω ακομα περισσοτερα ομως :smokin:

sniper
11/01/2013, 13:04
εγω ξερω ακομα περισσοτερα ομως :smokin:

Δεν είναι καλό να ομολογείς ότι ξέρεις πολλά σε ανθρώπους που ξέρουν πολλούς τρόπους να σου αποσπάσουν τις πληροφορίες... ΣΠΑΜΜΕΡΣ!

georgio
11/01/2013, 13:11
Ουσιαστικά δεν υπάρχουν διαφορές. [...]

Το μολυβί με τα 1500 έχει 4-πίστονες brembo μπροστά συν δείκτη βενζίνης και νομίζω λίγο πιο πάνω τα κόκκινα στις στροφές. Και ίσως κάποιες άλλες ήσσονος σημασίας διαφορές και είναι και πιο καινούργιο από τα άλλα (όχι του 2000 φυσικά, αυτή είναι η πρώτη άδεια στην Ελλάδα). Κάπου νομίζω έχει γράψει ο SF για τις διάφορες εκδόσεις των CB400 και τις διαφορές τους.

Το αν αξίζει εξαρτάται, αν θες ένα super four μάλλον δεν αξίζει και μπορείς να βρεις το απλό φθηνότερα. Αν θες το συγκεκριμένο τότε, εφόσον μηχανολογικά ανταποκρίνεται στην εικόνα που βλέπουμε, θεωρώ ότι αξίζει.

Πάντως σε σχέση το 1250 με το 1500, εγώ θεωρώ ότι αν ισχύουν όσα λέει στην αγγελία (από σέρβις, καινούργια λάστιχα, η αλυσίδα φαίνεται καλή) το 1500 αξίζει περισσότερο καθώς μπορεί πολύ εύκολα το φθηνότερο να θέλει μαζέματα. Πχ αν όντως τα λάστιχα είναι καινούργια (6μήνου) και όχι 2ετίας χωρίς να έχουν φαγωθεί και το φθηνότερο θέλει λάστιχα να η διαφορά στην τιμή.

Όπως και να έχει όπως είπαν και οι προηγούμενοι πριν το πάρεις θα το δει μηχανικός.

TROOPER
11/01/2013, 13:15
Δεν είναι καλό να ομολογείς ότι ξέρεις πολλά σε ανθρώπους που ξέρουν πολλούς τρόπους να σου αποσπάσουν τις πληροφορίες... ΣΠΑΜΜΕΡΣ!

ουτε κακο ειναι :cool:

tweek
11/01/2013, 13:28
Προσωπική μου γνώμη να το ξανασκεφτείς για το sf...
Είναι κατα γενική ομολογία αρκετά παλιά μηχανή και οποια και να πάρεις θα έχει περασει αρκετά χέρια με ότι συνεπάγεται αυτό.
Νομίζω πως τα περισσότερα παίζουν κοντά στα 1300-500ευρώ απο ιδιώτες και μην σκεφτείς ούτε λεπτό οτι θα πάρεις μηχανή με 1500 θα πας στο βενζινάδικο και θα βολτάρεις με ενα χαμόγελο απο το ένα αυτί μέχρι το άλλο αμέσως μετά.
Σίγουρα θα θέλει αρκετά συμμαζέματα οπότε βάλε και αυτό στα έξοδα σου...αποκλείεται να μην θέλει.
Η γνώμη μου είναι να δεις για κάτι πιο καινούριο που θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να είναι σε καλύτερη κατάσταση γενικά και που να το κυκλοφορεί ακόμα ο ιδιοκτήτης του.
Γενικά απο ότι φαίνεται τα sf τα προτιμούν αρκετοί για επιλογή πρώτης μηχανής, πολύ πιθανό να ισχύει κάτι τέτοιο και για σένα αλλά σκέψου και τα μειον που έχει αυτό...όπως είπα παλιά μηχανή και αλλάζει χέρια αρκετά συχνά.

Anastasaki
11/01/2013, 15:23
Προσωπική μου γνώμη να το ξανασκεφτείς για το sf...
Είναι κατα γενική ομολογία αρκετά παλιά μηχανή και οποια και να πάρεις θα έχει περασει αρκετά χέρια με ότι συνεπάγεται αυτό.
Νομίζω πως τα περισσότερα παίζουν κοντά στα 1300-500ευρώ απο ιδιώτες και μην σκεφτείς ούτε λεπτό οτι θα πάρεις μηχανή με 1500 θα πας στο βενζινάδικο και θα βολτάρεις με ενα χαμόγελο απο το ένα αυτί μέχρι το άλλο αμέσως μετά.
Σίγουρα θα θέλει αρκετά συμμαζέματα οπότε βάλε και αυτό στα έξοδα σου...αποκλείεται να μην θέλει.
Η γνώμη μου είναι να δεις για κάτι πιο καινούριο που θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να είναι σε καλύτερη κατάσταση γενικά και που να το κυκλοφορεί ακόμα ο ιδιοκτήτης του.
Γενικά απο ότι φαίνεται τα sf τα προτιμούν αρκετοί για επιλογή πρώτης μηχανής, πολύ πιθανό να ισχύει κάτι τέτοιο και για σένα αλλά σκέψου και τα μειον που έχει αυτό...όπως είπα παλιά μηχανή και αλλάζει χέρια αρκετά συχνά.

χμμμ..κοιτα να δεις..δεν ειμαι κ το πρωτο μποι!!! K επισης δεν θελω να δωσω πανω απο 1500 ευρω για πρωτη μηχανη..
εχω κοιταξει και για το ER6 ..αλλα ολα κυμαινονται απο 2200 και ανω!
εχω βρει bandit me 500 ευρω..αλλα ξερω οτι αν θελησω να το πουλησω αυριο μεθαυριο δεν θα μου το παρει κανενας!
το cbSF ειναι πιο εμπορευσιμο!ηδη εχω παρει σε πολλες αγγελιες κ τα εχουν πουλησει!!οποτε ειναι μηχανη που τσουλαει!
τωρα για την βενζινη δεν το καταλαβα αυτο που ειπες..ξερω οτι δεν ειναι παπακι η μηχανη..και ξερω οτι θα καιει πολυ περισσοτερη βενζινη! νομιζω εχει καταναλωση 5.5 λιτρα/100χλμ ? αν δεν κανω λαθος!
εχω βρει κ ενα cb (μαλλον το απλο ειναι-ασημενιο μοτερ κτλ κτλ-σε κιτρινο χρωμα εαν αυτο βοηθαει) στα 800 ευρω..θελει σιγουρα λαστιχα+λαδια φιλτρα μπουζι..
γενικα ειμαι στο ψαξιμο..
κ γω σκεφτομουν για πιο καινουργια μηχανη tweek ...αλλα..σκεφτηκα μηπως πρωτα να επαιρνα τον αερα γιατι δεν ειχα ποτε μηχανη με συμπλεκτη..ουτε κ τοσα πολλα κιλα εχω ξανακουμανταρει!

GiannisBlessed
11/01/2013, 15:32
χμμμ..κοιτα να δεις..δεν ειμαι κ το πρωτο μποι!!! K επισης δεν θελω να δωσω πανω απο 1500 ευρω για πρωτη μηχανη..
εχω κοιταξει και για το ER6 ..αλλα ολα κυμαινονται απο 2200 και ανω!
εχω βρει bandit me 500 ευρω..αλλα ξερω οτι αν θελησω να το πουλησω αυριο μεθαυριο δεν θα μου το παρει κανενας!
το cbSF ειναι πιο εμπορευσιμο!ηδη εχω παρει σε πολλες αγγελιες κ τα εχουν πουλησει!!οποτε ειναι μηχανη που τσουλαει!
τωρα για την βενζινη δεν το καταλαβα αυτο που ειπες..ξερω οτι δεν ειναι παπακι η μηχανη..και ξερω οτι θα καιει πολυ περισσοτερη βενζινη! νομιζω εχει καταναλωση 5.5 λιτρα/100χλμ ? αν δεν κανω λαθος!
εχω βρει κ ενα cb (μαλλον το απλο ειναι-ασημενιο μοτερ κτλ κτλ-σε κιτρινο χρωμα εαν αυτο βοηθαει) στα 800 ευρω..θελει σιγουρα λαστιχα+λαδια φιλτρα μπουζι..
γενικα ειμαι στο ψαξιμο..
κ γω σκεφτομουν για πιο καινουργια μηχανη tweek ...αλλα..σκεφτηκα μηπως πρωτα να επαιρνα τον αερα γιατι δεν ειχα ποτε μηχανη με συμπλεκτη..ουτε κ τοσα πολλα κιλα εχω ξανακουμανταρει!

οταν παρεις τον αερα ειναι ισως η χειροτερη και πιο επικινδυνη φαση!!
το οτι ειναι παλιο δεν σημαινει οτι θα θελει απειρα μαζεματα.
θελει καλο ελεγχο.
τπτ αλλο.
αλλα σπανια βρισκεις καλο μαστορι που κανει ΚΑΛΟ ελεγχο..

Anastasaki
11/01/2013, 15:38
οταν παρεις τον αερα ειναι ισως η χειροτερη και πιο επικινδυνη φαση!!
το οτι ειναι παλιο δεν σημαινει οτι θα θελει απειρα μαζεματα.
θελει καλο ελεγχο.
τπτ αλλο.
αλλα σπανια βρισκεις καλο μαστορι που κανει ΚΑΛΟ ελεγχο..

ενταξει ρε παιδι μου ..και αν σε καποια φαση χρειαστει καποιο μαζεμα κ ζοριστω οικονομικα..εχω κ το cryptonaki ..για να μην ξεμεινω..
τωρα για καλο ελεγχο γενικα δεν μπορεις ποτε να εισαι κ σιγουρος!αυτα νομιζω ειναι κ θεμα τυχης εαν θα σου βγαλει ζημιες γρηγορα η εαν θα αργησει!
τελοσπαντων εχω καταμπερδευτει!μπηκα υποτιθεται για να βοηθηθω να παρω γνωμες και να γινουν ολα πιο καθαρα ..κ τωρα εχω θολωσει!!! χαχα!!
λιγο ο georgio με βοηθησε..αν κ τα σκεφτομαι κ εγω ολα αυτα! οτι ισως να δωσω 1500 κ να υσηχασω και να μην θελησει τπτ αλλο για αρχη η μηχανη..(λαστιχα-σερβις γενικο κτλ)

devil's animal
11/01/2013, 15:48
δες και για cb-1 (http://www.car.gr/classifieds/bikes/?offer_type=sale&category=&make=22&variant=cb1&price-from=&price-to=&so=dm&or=d&registration-from=&registration-to=&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&modified=) που παιζουν πιο κατω σε τιμες, αλλα ειναι απειρως καλυτερα απο τα sf (βλ. monosock, περισσοτερο γκαζι, μικροτερο σε ογκο, κλπ)
:wave2:

Anastasaki
11/01/2013, 15:52
[QUOTE=devil's animal;2275773]δες και για cb-1 (http://www.car.gr/classifieds/bikes/?offer_type=sale&category=&make=22&variant=cb1&price-from=&price-to=&so=dm&or=d®istration-from=®istration-to=&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&modified=) που παιζουν πιο κατω σε τιμες, αλλα ειναι απειρως καλυτερα απο τα sf (βλ. monosock, περισσοτερο γκαζι, μικροτερο σε ογκο, κλπ)
:wave2:[

το εχω δει..δεν μου αρεσει σαν μηχανη..κ νομιζω οτι ειναι κ πιο ψηλο απ'το sf..στο bros που εχω ανεβει..οπως ανεβηκα..κατεβηκα!! δεν κουμπωσα καλα!! ενω στο sf κουμπωνω καλυτερα..κ γι'αυτο εχω φαει σκαλωμα και δεν κοιταζω για αλλη μηχανη!!

tweek
11/01/2013, 19:19
....αν κ τα σκεφτομαι κ εγω ολα αυτα! οτι ισως να δωσω 1500 κ να υσηχασω και να μην θελησει τπτ αλλο για αρχη η μηχανη..(λαστιχα-σερβις γενικο κτλ)

Αυτο ακριβως εννοούσα....γνώμη πως αυτό πρέπει να το ξεχάσεις....
Σε τέτοια μηχανή δεν νομίζω να το βρεις πουθενά ...Ίσως σε ελάχιστες εξαιρέσεις.
Σκέψου οτι είναι μηχανή που την παίρνουν ολοι για "αρχή", αλλάζουν γενικά πολλά χέρια όπως είπα και την αφήνουν μετά για κατι άλλο. Ποιός θα κάνει σωστή συντήρηση σε μια μηχανή που έχει αφήσει στην άκρη? Και σε μια τόσο παλιά μηχανή που έχει περάσει απο τόσους και ο καθε ενας εχει αφησει το σημάδι του πανω της?
Γνώμη μου πάντα όπως ειπα....
Το bandit που ανέφερες αν μιλάς για το 400 έχω ακούσει γενικά ότι είναι προβληματικό και είναι εξίσου παλιό οπότε μακρυά. Το er6 φαίνεται προφανώς πιο ώριμη επιλογή. Όπως επίσης μπορείς να βρεις και hornet σε αυτά τα λευτά (κοντά ή και κάτω απο 2k).
Και ξαναλέω πως το "να μην θελήσει τπτ άλλο" καλύτερα να το ξεχάσεις για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως και τρέχεις με έξοδα που δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις και σου μείνει η μηχανή στην άκρη.
Για το "βολεμα" που είπες, το bros είναι V και γιαυτό και το νιώθεις πιο μαζεμένο...το sf είχει ενα σχετικό φάρδος/ογκο οπως και το hornet που ανέφερα. Θέμα διαφοράς ύψους δεν νομιζω να τίθεται ανάμεσα σε αυτές τις μηχανές.

Μην ξεχνάς πως μόνο και μόνο λόγο παλαιότητας (σε sf) υπάρχουν χίλια δυο πράγματα πάνω στην μηχανή που βάσει πιθανοτήτων δεν θα έχουν λάβει και την καλύτερη συντήρηση/φροντίδα. Και που ενδεχομένως δεν θα τα δεις ούτε εσύ αμέσως αλλά ούτε και ο μηχανικός καθως δεν προκείται να την κάνει βίδες για να δει τα πάντα... Εγγύηση δεν υπάρχει με μια ματια η εναν ελεγχο που θα κάνεις μια φορά.
Όπως είπα...είναι αρκετά παλιές μηχανές, ταλαιπωρημένες και έχουν αλλάξει αρκετά χέρια.

SF
13/01/2013, 14:27
που παιζουν πιο κατω σε τιμες, αλλα ειναι απειρως καλυτερα απο τα sf (βλ. monosock, περισσοτερο γκαζι, μικροτερο σε ογκο, κλπ)
:wave2:

What are you drinkin' bro?!?!!? :D

devil's animal
13/01/2013, 14:53
What are you drinkin' bro?!?!!? :D

θα σου πω αν δω τα επιχειρηματα σου επι του θεματος...

SF
14/01/2013, 11:06
θα σου πω αν δω τα επιχειρηματα σου επι του θεματος...

Eπιχειρήματα;;;; Για μηχανάκια μιλάμε! Δηλαδή καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του, και νικάει όποιος έχει περισσότερους φίλους :D

Τώρα το ότι κυκλοφορούν ακόμα πολλά CB400 και σχεδόν κάνενα CB1, κάτι μας λέει.
Επίσης να βράσω τον μικρό όγκο όταν το 400 έχει τιμόνι που κόβει όσο ενός παπιού, ενώ το CB1 δεεεν. Όποιος θέλει μικρό όγκο και την ταλαιπωρία των κλιπον, θα πάρει BROS.
Το περισσότερο γκάζι επίσης δεν ισχύει. Νικάει το πιο καλορυθμισμένο. (Δηλαδή το δικό μου με διαφορά!)

Anastasaki
14/01/2013, 14:16
Eπιχειρήματα;;;; Για μηχανάκια μιλάμε! Δηλαδή καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του, και νικάει όποιος έχει περισσότερους φίλους :D

Τώρα το ότι κυκλοφορούν ακόμα πολλά CB400 και σχεδόν κάνενα CB1, κάτι μας λέει.
Επίσης να βράσω τον μικρό όγκο όταν το 400 έχει τιμόνι που κόβει όσο ενός παπιού, ενώ το CB1 δεεεν. Όποιος θέλει μικρό όγκο και την ταλαιπωρία των κλιπον, θα πάρει BROS.
Το περισσότερο γκάζι επίσης δεν ισχύει. Νικάει το πιο καλορυθμισμένο. (Δηλαδή το δικό μου με διαφορά!)

SF εχω μια απορια..βγαζουν προβληματα τα cb??μεχρι ποσα χρηματα θα μου συνιστουσες να δωσω για ενα sf?εχω βρει ενα με 1250 ευρω κ ενα χρονο εγγυηση απο αντιπροσωπεια...κ οι υπολοιπες μηχανες που βλεπω..κυμαινονται στα 1200 ευρω απο ιδιωτες..(συζητησιμες)
ενας φιλος (μεγαλης ηλικιας) μηχανοβιος κ αυτος..μου ειπε οτι βγαζουν προβληματα γιατι ειναι πολυ παλια ..

devil's animal
14/01/2013, 16:17
Eπιχειρήματα;;;; Για μηχανάκια μιλάμε! Δηλαδή καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του, και νικάει όποιος έχει περισσότερους φίλους :D

Τώρα το ότι κυκλοφορούν ακόμα πολλά CB400 και σχεδόν κάνενα CB1, κάτι μας λέει.
Επίσης να βράσω τον μικρό όγκο όταν το 400 έχει τιμόνι που κόβει όσο ενός παπιού, ενώ το CB1 δεεεν. Όποιος θέλει μικρό όγκο και την ταλαιπωρία των κλιπον, θα πάρει BROS.
Το περισσότερο γκάζι επίσης δεν ισχύει. Νικάει το πιο καλορυθμισμένο. (Δηλαδή το δικό μου με διαφορά!)



το γεγονος οτι κυκλοφορησαν ελαχιστα cb-1 σε σχεση με cb400 σε ολους τους τυπους τους, δεν το λαμβανουμε υπ'οψιν, καθ'οτι το ενα ειχε κυκλοφορησει σε πολυ λιγοτερο χρονικο διαστημα εναντι του αλλου...συμφωνα με τα δικα σου εγκυκλοπαιδικα στοιχεια (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=56530&p=1109206&viewfull=1#post1109206)...αλλα και παλι το πληθος των μηχανακιων που κυκλοφορουν δεν ειναι ενδεικτικο του ποσο καλο ειναι, καθως οι περισσοτεροι που αγοραζουν μηχανακια ειναι επιεικως ασχετοι και αγοραζουν επειδη το ιδιο εχει ο μπαρμπας-ξαδερφος-νονος κλπ...

το cb-1 ειναι ενα μικρο ss...γι'αυτο και τα κλιπ-ον καθως και το μικρο κοψιμο του τιμονιου..την διαφορα θα την δεις ΙΣΩΣ μονο σε μπλοκαρισμενη κινηση και οχι εν κινηση...
αντιθετα οποιος το καβαλησει θα εκτιμησει οτι εχει μικροτερο ογκο να μανουβραρει και πολυ περισσοτερο γκαζι απο οποιοδηποτε δικυλινδρο 400αρι Bros...

το περισσοτερο γκαζι σε σχεση με το 400sf, ισχυει και παρα ισχυει αν εχεις ανοιξει με πολλα 400αρια sf και τρωνε μια κολωνα στην καλυτερη...δεν μπορει οοοολα να ειναι κακορυθμισμενα...
επισης οτι και να του κανεις του sf, εχει τον αστριφτο...
ενω αντιθετα το cb-1 μπορει να στριψει με πολυ μεγαλυτερη ευκολια...

ειχα για 2-3 εβδομαδες 400sf και περιπου 1,5 χρονο cb-1...

εδω περισσοτερες πληροφοριες για την υποψηφια αγοραστρια:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=125213
http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_CB-1

sniper
14/01/2013, 16:45
....
επισης οτι και να του κανεις του sf, εχει τον αστριφτο...
....

Έλα μην κάνεις έτσι... ποιος σε πίπ@σε με sf; :bawl:

devil's animal
14/01/2013, 18:00
Έλα μην κάνεις έτσι... ποιος σε πίπ@σε με sf; :bawl:

ενταξει ειπαμε στον κουλο να στριψει και αυτος εξυσε σκουλαρικι...
:lol::lol:

ρε αυτοι με τα sf δεν ξερουν οτι το μηχανακι μπορει να πηγαινει με 10000+ στροφες/λεπτο...:bawl:
τα μονα sf που εχω ακουσει να στροφαρουν ψηλα, ηταν αυτα που ηταν πισω μου στα ανοιγματα... γενικα, ομως, οποτε εχω πετυχει sf στον δρομο, πηγαινουν βια μεχρι 8χιλ στροφες...

παντως ολοι τους στο τελος, το παραδεχοντουσαν το cb-1 μου...
εδω υπαρχουν ακομα καποιοι απιστοι...
(κριμα που το πουλησα)...:rolleyes:

pipe_smoker
14/01/2013, 18:10
πηγαινουν βια μεχρι 8χιλ στροφες...


Εεε? Γιατί??? Φοβούνται μην τους σπάσει? :confused:

devil's animal
14/01/2013, 18:22
Εεε? Γιατί??? Φοβούνται μην τους σπάσει? :confused:

που να ξερω ρε boy??
ειπαμε ο κοσμος ειναι (στην πλειονοτητα) ασχετος με το αθλημα...

ενταξει δεν ειναι και το πιο ομορφο πραγμα να ακους να στροφαρει cb sf ή cb-1, γιατι εκει που νομιζεις οτι θα γινεις χαρτοπολεμος το μοτερ (περιπου στις 10χιλ στροφες) εχει αλλες 4χιλ απολυτα αξιοποιησιμες...
και το καλυτερο απ'ολα ειναι οτι μπορει ολη μερα να το στροφαρεις τερμα και να μην παθει το παραμικρο για πολλα πολλα χρονια...

και εδω (http://www.youtube.com/watch?v=1BzFhH-nVBw) ενας γυρος στα Μεγαρα απο το 09:00 και μετα, με το cb-1 που του ηπια το αιμα εκεινη την μερα...

SF
14/01/2013, 21:23
Τι να πω ρε παιδιά... κι εγώ άσχετος είμαι! :ninja:
Έχει και τον άστριφτο το αναθεματισμένο...

pipe_smoker
14/01/2013, 22:40
που να ξερω ρε boy??
ειπαμε ο κοσμος ειναι (στην πλειονοτητα) ασχετος με το αθλημα...

ενταξει δεν ειναι και το πιο ομορφο πραγμα να ακους να στροφαρει cb sf ή cb-1, γιατι εκει που νομιζεις οτι θα γινεις χαρτοπολεμος το μοτερ (περιπου στις 10χιλ στροφες) εχει αλλες 4χιλ απολυτα αξιοποιησιμες...


Τι να πω ρε παιδιά... κι εγώ άσχετος είμαι! :ninja:
Έχει και τον άστριφτο το αναθεματισμένο...

Εγώ όντως είμαι άσχετος :D

Ούτε να στρίβω ξέρω (τα χέρια μου και η απειρία μου μου φταίνε, το αν έχει τον άστριφτο το μοτοσακό δεν μπορώ να το γνωρίζω, δεν έχω και μέτρο σύγκρισης άλλωστε), ούτε τα όρια στα φρένα μου και μέχρι που με παίρνει να πιέσω τη μανέτα ξέρω (εγώ μπορεί να νομίζω ότι λίγο ακόμα και μπλόκαρε, όμως αυτό να έχει κι άλλο....), και πάει λέγοντας τέλος πάντων.

Παρ'όλα αυτά μια χαρά το "σκίζω" και το χαίρομαι εκεί που με παίρνει το super fourάκι μου. Ευθείες, ανοιχτά κομμάτια, στροφές που μου εμπνέουν εμπιστοσύνη και νιώθω ότι με παίρνει κλπ. Να φταίει η ασχετοσύνη μου? Μπορεί να είναι σχετικοί αυτοί που πάνε με 8.000σαλ και να καταλήξω εγώ να πάρω στη μασχάλη ότι κινητό κι ακίνητο μέρος έχει το μοτέρ στο τέλος.
Τι να πω... Ελπίζω να μην το μάθω ποτέ (όχι με αυτόν τον τρόπο τουλάχιστον:lol:)

devil's animal
14/01/2013, 23:24
μαγκες ενταξει, ολοι ασχετοι ειμαστε, μεχρι αποδειξεως του εναντιου...:rolleyes:

το θεμα ξεκινησε με την κοπελια που θελει να παρει ενα sf και μετα κακως μετεξελιχθηκε σε cb-1 vs cb 400sf...

επισης για να μην παρεξηγηθω, να εξηγησω οτι εγραψα οτι το sf εχει τον αστριφτο ΣΕ ΣΧΕΣΗ (και αν δεν εγινε σαφες στο προηγουμενο μνμ μου, το κανω τωρα) με το cb-1...
δεν ειπα οτι δεν στριβει γενικα...
ολα στριβουν στα καταλληλα χερια, αλλα ευκολα, αλλα δυσκολοτερα...

οπως ειπα το sf ηταν δανεικο απο τον Ακη (catmaster) γιατι το 636 ηταν συνεργειο...
συμβιωσα μαζι του περιπου 2 εβδομαδες και την μια απο αυτες το πηγα μια καλη βολτα στο εξοχικο μου στην Β. Ευβοια (ηταν και Πασχα) και οπως ηταν φυσικο, περασα και τον γνωστο Αγιο...
ε, δεν μου ενεπνεε καμια εμπιστοσυνη να το "ριξω" στις στροφες...ισως να εφταιγα εγω, ισως να εφταιγαν τα λαστιχα που ειχαν ενα σκαλοπατι, αλλα το μηχανακι σε σχεση με το cb-1 που απεκτησα αργοτερα απλα δεν εστριβε τοσο ευκολα και αβιαστα..:p


εδω απο εκεινο το Πασχα του '08 αφου του ειχα ριξει ενα ξεγυρισμενο πλυσιμο...
279286

και μια καλλιτεχνικη γιατι ειχα κεφια και το θεωρουσα ομορφο (οχι τοσο οσο το cb-1 βεβαια...:lol:)
279287

devil's animal
14/01/2013, 23:27
Μπορεί να είναι σχετικοί αυτοί που πάνε με 8.000σαλ και να καταλήξω εγώ να πάρω στη μασχάλη ότι κινητό κι ακίνητο μέρος έχει το μοτέρ στο τέλος.
Τι να πω... Ελπίζω να μην το μάθω ποτέ (όχι με αυτόν τον τρόπο τουλάχιστον:lol:)

αν του κανεις την βασικη συντηρησουλα του με καλο λαδακι, απλα δεν παιζει αυτο το σεναριο ποτε...
συνεχισε να το χαιρεσαι και να το στροφαρεις οσο πιο ψηλα γουστΕρνεις...
:beer::beer:

Anastasaki
14/01/2013, 23:40
ααααααααα!! χαχαχα!! εσεις αγορακια λετε τα δικα σας κ εγω βραζω στο ζουμι μου σχετικα με το τι να κανω!!
για πειτε μου λιγο ρε σεις...
η version S απ'οτι εχω διαβασει εχει το tps ..(το οποιο δεν γνωριζω καν τι ειναι,ας με διαφωτισει καποιος)
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ..εχει λιγοτερη καταναλωση απο την απλη εκδοση ?? γιατι το βρισκω με διαφορα 250 ευρω!! αν ειναι να παρω το S με τα brembo φρενα ..και απ'οσο γνωριζω ειναι κ πιο καινουργιο απ'τις απλες εκδοσεις..οποτε να μην υπολογισω την διαφορα των 250ευρω!! και απ'οτι με κοβω μαλλον θα το παρω κ θα το κρατησω για παρα πολυ καιρο...(γιατι λογω υψους-δεν θελω σχολια εδω- δεν παταω κ σε πολλες μηχανες και με τα 2 ποδια καλα-στο cb παταω παρα πολυ καλα ..)
πειτε μου τιποτα σχετικα με αυτο το θεμα για την καταναλωση βενζινης ...plz :)

pipe_smoker
15/01/2013, 00:45
ααααααααα!! χαχαχα!! εσεις αγορακια λετε τα δικα σας κ εγω βραζω στο ζουμι μου σχετικα με το τι να κανω!!
για πειτε μου λιγο ρε σεις...
η version S απ'οτι εχω διαβασει εχει το tps ..(το οποιο δεν γνωριζω καν τι ειναι,ας με διαφωτισει καποιος)
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ..εχει λιγοτερη καταναλωση απο την απλη εκδοση ?? γιατι το βρισκω με διαφορα 250 ευρω!! αν ειναι να παρω το S με τα brembo φρενα ..και απ'οσο γνωριζω ειναι κ πιο καινουργιο απ'τις απλες εκδοσεις..οποτε να μην υπολογισω την διαφορα των 250ευρω!! και απ'οτι με κοβω μαλλον θα το παρω κ θα το κρατησω για παρα πολυ καιρο...(γιατι λογω υψους-δεν θελω σχολια εδω- δεν παταω κ σε πολλες μηχανες και με τα 2 ποδια καλα-στο cb παταω παρα πολυ καλα ..)
πειτε μου τιποτα σχετικα με αυτο το θεμα για την καταναλωση βενζινης ...plz :)

Το ένα s από το car με το άλλο s από τη xe που έχεις βάλει έχουν διαφορά 800γιούρια. Το carίσιο έχει 1500 και το xeσιο (χαχχαχα:lol: i didn't see that coming) έχει 2300.

Τα 2300 είναι πάρα πολλά για cb400 κι ας είναι του 2003. Πρώτη άδεια ή μοντέλο? Δεν κατάλαβα. Τέσπα....

Από εκεί και πέρα, ένα tps (ας μας διαφωτίσει κάποιος αν και δε νομίζω ότι χρειάζεται) δεν πιστεύω ότι θα σου δώσει καμιά τρομερή διαφορά στην κατανάλωση. Και δεν είναι εκεί το θέμα σου και ούτε θα έπρεπε να είναι (κατά τη γνώμη μου).

Η γνώμη μου γενικά:
Παίρνεις μία μηχανή παλιά (πολύ παλιά). Με το καλημέρα θα χρειαστείς αλλαγή λαδιών, φίλτρο λαδιού, υγρά φρένων, και πολύ πιθανόν τακάκια και λάστιχα. Ο τύπος στη xe έχει βγάλει φωτό ζουμαριστή για να φανεί η brembo. Μόνο που από πίσω φαίνεται το λάστιχο που έχει πιο πολλές ραγάδες κι από κοιλιά παχύσαρκου που μόλις έκανε λιποαναρρόφηση. Από κάτω βέβαια γράφει "καινούρια λάστιχα"...

Λεπτομέρειες τέτοιου τύπου (το αν θα έχει brembo, ή tps) είναι μικρής σημασίας. Άμα δε σου "φτάνουν" τα φρένα στο φινάλε τα "φτιάχνεις" αργότερα. Προς το παρόν βγες και ψάξε για cb400 αφού cb400 θες και πάρε σβάρνα και κοίτα τα από κοντά. Μερικά κάνουν τόσο μπαμ ότι είναι πατάτες που θα τα καταλάβεις και μόνη σου. Στις φωτό όμως δε φαίνεται. Βρίσκεις κάποιο που σου κάθεται στο μάτι καλά, το βλέπει/ακούει μηχανικός και πράττεις αναλόγως. Α, και αν δε βγάλεις άκρη με το car δες και σε καμιά εφημερίδα. Εγώ όσα πήγα και είδα από το car ενώ φαινόντουσαν στις φωτό κούκλες από κοντά ήταν πανούκλες. Τελικά αυτό που πήρα ήταν από αγγελία σε εφημερίδα και πήγα στα τυφλά να το δω και μου βγήκε σε καλό.

Υπάρχουν 580 εκδόσεις cb400. Εμένα είναι το CB400 F II S. Και? Brembo δεν έχει πάντως. Ούτε ποιας χρονιάς τελικά είναι έχω καταλάβει, ούτε γιαπωνέζικα ξέρω για να βγάλω άκρη από εκείνη τη ρημαδοσελίδα της honda που τα έχει όλα αραδιασμένα.:lol:

Κοίτα απλά να μην πάρεις κάποιο που να παραείναι παλιό. Να κοιτάς αυτά που έχουν τις 10 ψύκτρες στο μοτέρ πχ.

Από εκεί κι έπειτα δε θέλω να σου χαλάσω το όνειρο αλλά έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι παίρνεις μία μηχανή περίπου 15 ετών. Άσπαστη, σκύλος και λοιπά. Αλλά κάποια πράγματα μπορεί να σου τα βγάλει και δε θα φταίει ούτε ο μηχανικός, ούτε το μηχανάκι, ούτε κανένας (άντε καλα. Θα φταίει πες ο προηγούμενος ιδιοκτήτης που δεν την πρόσεχε σαν τα μάτια του). Όπως έχω ξαναπεί, σε μια καινούρια μηχανή θεωρείς αναλώσιμα τα τακάκια και τα λάδια. Σε μια μηχανή 20ετίας, και τις μεμβράνες των καρμπ "αναλώσιμα" τις θεωρείς, και την εξάτμιση που μπορεί να έχει σαπίσει μετά από τόσα χρόνια "αναλώσιμη" τη θεωρείς και πάει λέγοντας. Δε λέω ότι θα θέλει μάζεμα το μισό μηχανάκι. Αλλά το ότι έχει ένα μοτέρ που πίνουμε νερό στο όνομά του δε σημαίνει ότι για τη συγκεκριμένη μηχανή δεν ισχύουν οι νόμοι της φυσικής ή ότι περνάει από πάνω της ο χρόνος και δεν την ακουμπάει.

Αυτά κατ'εμέ. Καλό ψάξιμο και καλές αγορές.

Anastasaki
15/01/2013, 09:22
Το ένα s από το car με το άλλο s από τη xe που έχεις βάλει έχουν διαφορά 800γιούρια. Το carίσιο έχει 1500 και το xeσιο (χαχχαχα:lol: i didn't see that coming) έχει 2300.

Τα 2300 είναι πάρα πολλά για cb400 κι ας είναι του 2003. Πρώτη άδεια ή μοντέλο? Δεν κατάλαβα. Τέσπα....

Από εκεί και πέρα, ένα tps (ας μας διαφωτίσει κάποιος αν και δε νομίζω ότι χρειάζεται) δεν πιστεύω ότι θα σου δώσει καμιά τρομερή διαφορά στην κατανάλωση. Και δεν είναι εκεί το θέμα σου και ούτε θα έπρεπε να είναι (κατά τη γνώμη μου).

Η γνώμη μου γενικά:
Παίρνεις μία μηχανή παλιά (πολύ παλιά). Με το καλημέρα θα χρειαστείς αλλαγή λαδιών, φίλτρο λαδιού, υγρά φρένων, και πολύ πιθανόν τακάκια και λάστιχα. Ο τύπος στη xe έχει βγάλει φωτό ζουμαριστή για να φανεί η brembo. Μόνο που από πίσω φαίνεται το λάστιχο που έχει πιο πολλές ραγάδες κι από κοιλιά παχύσαρκου που μόλις έκανε λιποαναρρόφηση. Από κάτω βέβαια γράφει "καινούρια λάστιχα"...

Λεπτομέρειες τέτοιου τύπου (το αν θα έχει brembo, ή tps) είναι μικρής σημασίας. Άμα δε σου "φτάνουν" τα φρένα στο φινάλε τα "φτιάχνεις" αργότερα. Προς το παρόν βγες και ψάξε για cb400 αφού cb400 θες και πάρε σβάρνα και κοίτα τα από κοντά. Μερικά κάνουν τόσο μπαμ ότι είναι πατάτες που θα τα καταλάβεις και μόνη σου. Στις φωτό όμως δε φαίνεται. Βρίσκεις κάποιο που σου κάθεται στο μάτι καλά, το βλέπει/ακούει μηχανικός και πράττεις αναλόγως. Α, και αν δε βγάλεις άκρη με το car δες και σε καμιά εφημερίδα. Εγώ όσα πήγα και είδα από το car ενώ φαινόντουσαν στις φωτό κούκλες από κοντά ήταν πανούκλες. Τελικά αυτό που πήρα ήταν από αγγελία σε εφημερίδα και πήγα στα τυφλά να το δω και μου βγήκε σε καλό.

Υπάρχουν 580 εκδόσεις cb400. Εμένα είναι το CB400 F II S. Και? Brembo δεν έχει πάντως. Ούτε ποιας χρονιάς τελικά είναι έχω καταλάβει, ούτε γιαπωνέζικα ξέρω για να βγάλω άκρη από εκείνη τη ρημαδοσελίδα της honda που τα έχει όλα αραδιασμένα.:lol:

Κοίτα απλά να μην πάρεις κάποιο που να παραείναι παλιό. Να κοιτάς αυτά που έχουν τις 10 ψύκτρες στο μοτέρ πχ.

Από εκεί κι έπειτα δε θέλω να σου χαλάσω το όνειρο αλλά έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι παίρνεις μία μηχανή περίπου 15 ετών. Άσπαστη, σκύλος και λοιπά. Αλλά κάποια πράγματα μπορεί να σου τα βγάλει και δε θα φταίει ούτε ο μηχανικός, ούτε το μηχανάκι, ούτε κανένας (άντε καλα. Θα φταίει πες ο προηγούμενος ιδιοκτήτης που δεν την πρόσεχε σαν τα μάτια του). Όπως έχω ξαναπεί, σε μια καινούρια μηχανή θεωρείς αναλώσιμα τα τακάκια και τα λάδια. Σε μια μηχανή 20ετίας, και τις μεμβράνες των καρμπ "αναλώσιμα" τις θεωρείς, και την εξάτμιση που μπορεί να έχει σαπίσει μετά από τόσα χρόνια "αναλώσιμη" τη θεωρείς και πάει λέγοντας. Δε λέω ότι θα θέλει μάζεμα το μισό μηχανάκι. Αλλά το ότι έχει ένα μοτέρ που πίνουμε νερό στο όνομά του δε σημαίνει ότι για τη συγκεκριμένη μηχανή δεν ισχύουν οι νόμοι της φυσικής ή ότι περνάει από πάνω της ο χρόνος και δεν την ακουμπάει.

Αυτά κατ'εμέ. Καλό ψάξιμο και καλές αγορές.

καλημερα!!! σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες ...:)
τι ηθελα να σου πω..οποτε ισως λες να ητανε καπως καλυτερα να πηγαινα να κοιταξω την μηχανη στην αντιπροσωπεια? μου ειπε οτι ειναι απο γενικο σερβις η μηχανη κ οτι θα μου δωσει ενα χρονο εγγυηση με την προοπτικη οτι θα πηγαινω εκει να κανω τα σερβις σε αυτον τον χρονο μεσα..κ μου την αφηνει 1250!
χθες πηρα ενα παληκαρι τηλ ειχε ενα cb..μου ειπε οτι το εχει 8 μηνες ακουνητο..οτι θα θελει σιγουρα ενα γενικο σερβις..κ αλλαγη ρουμπινετο! μου την αφησε 700 ευρω..
αλλα ενας φιλος μου ειπε να μην ασχοληθω καν με μηχανη που καθεται..γιατι στην πορεια σιγουρα θα μου βγαλει κι'αλλα προβληματακια!σε αυτο μαλλον ειχε δικιο ε?

pipe_smoker
15/01/2013, 11:11
καλημερα!!! σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες ...:)
τι ηθελα να σου πω..οποτε ισως λες να ητανε καπως καλυτερα να πηγαινα να κοιταξω την μηχανη στην αντιπροσωπεια? μου ειπε οτι ειναι απο γενικο σερβις η μηχανη κ οτι θα μου δωσει ενα χρονο εγγυηση με την προοπτικη οτι θα πηγαινω εκει να κανω τα σερβις σε αυτον τον χρονο μεσα..κ μου την αφηνει 1250!
χθες πηρα ενα παληκαρι τηλ ειχε ενα cb..μου ειπε οτι το εχει 8 μηνες ακουνητο..οτι θα θελει σιγουρα ενα γενικο σερβις..κ αλλαγη ρουμπινετο! μου την αφησε 700 ευρω..
αλλα ενας φιλος μου ειπε να μην ασχοληθω καν με μηχανη που καθεται..γιατι στην πορεια σιγουρα θα μου βγαλει κι'αλλα προβληματακια!σε αυτο μαλλον ειχε δικιο ε?

Καλημέρα.
Εγώ το πρώτο που έχω να πω είναι μην διανοηθείς να πάρεις κάποιο που δεν έχει όργανα (ή που έχει αλλά δε δουλεύουν). Τα μεταχειρισμένα είναι δυσεύρετα και τα καινούρια κοστίζουν μια περιουσία. Παίζουν κάτι ωραία ιμιτασιόν από e-bay αλλά αυτό είναι στο χέρι σου αν θες να μπεις στο τριπάκι. Το λέω γιατί κι εμένα κάποιος μου άφηνε ένα cb 800ευρώ ενώ όλα τα άλλα έπαιζαν στο 2χίλιαρο τότε (πάνε και δυο-δυόμιση χρονάκια) και μέσα σε μια μέρα είχαμε μιλήσει 15 φορές στο τηλέφωνο για να κανονίσουμε πότε και πού θα βρεθούμε να το δω. Τη μία μου έλεγε "α ξέχασα να σου πω, θέλει λάστιχα". Μετά "α ξέχασα, θέλει κι αλυσιδογράναζα". Μετά "κοίτα δε δουλεύουν σωστά τα καρμπυρατέρ και εχθές το βράδυ, να μα την Παναγία σου λέω, μου έκλεψαν τα όργανα. Να μου δώσεις ένα 600άρι να το πάρεις?" Του είπα να το τοποθετήσει στη γνωστή οπή περιωπής και πήγα παρακάτω.

Οι "παγίδες" σε μία παλιά μηχανή μπορεί να είναι πολλές και διάφορες. Το ότι είναι ακούνητο 8 μήνες δε σημαίνει ότι θα θέλει τη μάνα του και τον πατέρα του. Μπορεί πχ να θέλει μπαταρία. Τώρα άμα θέλει και ρουμπινέτα κουμπινέτα και ρουμποκομπολογέτα χαιρετίσματα. Ξαναλέω, από το τηλέφωνο ο άλλος προκειμένου να πουλήσει θα σου πει ό,τι να'ναι. Αγρατζούνιστο θα σου πει, και μπορεί να πας και να δεις ότι είναι λες και έχει περάσει από πάνω του αμαξοστοιχία.
Το θέμα είναι ότι πολλές από αυτές τις "παγίδες" δε φαίνονται. Ούτε καν στο μηχανικό που θα φέρεις για να το δει. Θα το δει από δω θα το κοιτάξει από κει, θα το ακούσει, θα το πάρει μια βόλτα. Τί νομίζεις ότι θα κάνει? Ότι θα το λύσει και θα ανοίξει μοτέρ να δει σε τί κατάσταση βρίσκονται τα καρμπυρατέρ ή οι μπιέλες? Αυτά είπαμε είναι κάποια ρίσκα που παίρνεις αγοράζοντας μια τόσο παλιά μηχανή.

Σχετικά με τον "αντιπρόσωπο":
Όλα τα "από γενικό σέρβις", "μόλις αλλάχτηκαν τα μέσα της τα έξω της τα εντός εκτός κι επί τ'αυτά", "λάδια, ξύδια, υγρά φρένων, όλα φρέσκα από αγνά υλικά της μάνας γης" κατά τη γνώμη μου άκου τα βερεσέ. Είπαμε λάδια, φίλτρο λαδιού, υγρα φρένων (ελπίζω να μην ξεχνάω κάτι) τα αλλάζεις με το καλημέρα.
Το ότι σου δίνει ένα χρόνο εγγύηση και είναι αντιπροσωπεία έχει τα θετικά του (τα γνωστά περί εγγύησης κλπ) αλλά έχει και τα πιθανά αρνητικά του. Για να σου δίνει εγγύηση και να σου λέει να κάνεις εκεί τα σέρβις πάει να πει ότι έχει και συνεργείο. Τον αρώτηξες άμα δέχεται να δει τη μηχανή δικός σου μηχανικός? Δε λέω ότι θα πει όχι αλλά δεν ξέρω κιόλας με τι ύφος μπορεί να το δεχτεί.
Η εγγύηση τί εγγύηση είναι? Για ρώτησέ το λίγο αυτό. Σπάει κάτι και? Πληρώνεις εργασία και τα ανταλλακτικά δικά του? Honda ανταλλακτικά ή "ό,τι βρήκα μπροστά μου έβαλα"?
Σε προβληματίζω, απλά δεν είναι λίγοι οι "δαγκωμένοι" άνθρωποι που έχουν φάει τα μουστάκια τους με καραμαλάκες μηχανικούς (εμού συμπεριλαμβανομένου. Όχι στους μαλάκες μηχανικούς, στους "δαγκωμένους"). Κι επειδή είσαι και κοπέλα (δε με πιάνει το φαλλοκρατικό μου, άλλους όμως μπορεί να τους πιάνει) πιθανόν κάποιος να θέλει να πατήσει σε αυτό και να πει "βρεεε καλώς τηνααααα...." και να σου πουλήσει φύκια λόγω της άγνοιάς σου.

Επιμένω λοιπόν. Μη συγκεκριμενοποιείς. Κι αυτή στην αντιπροσωπεία να πας να κοιτάξεις αλλά όχι μόνο αυτή. Πάρε τον πωπό σου, πάρε και τα όμορφα ματάκια που είπες ότι έχεις και μόστραρέ τα (τα ματάκια μόνο ε. Σεμνά...) σε κανά φίλο σου που να έχει μια κάποια σχέση με το "άθλημα" να έρθει παρέα, να πάτε να δείτε από κοντά κάποιες μηχανές. Δες 5 πχ. Αν από αυτές τις 5 βρεις 1 που να σου κάνει πίστεψέ με θα είσαι τυχερή (τουλάχιστον εμένα έτσι και χειρότερα με πήγε). Και τότε σε αυτή τη 1 πήγαινε με μηχανικό ή πήγαινέ τη σε μηχανικό. Και σε καμία περίπτωση μην πάρεις μηχανή αν δε τη δει δικός σου μηχανικός (και χίλιες φορές να το πούμε λίγες θα είναι).

:wave2:

Anastasaki
15/01/2013, 13:02
Καλημέρα.
Εγώ το πρώτο που έχω να πω είναι μην διανοηθείς να πάρεις κάποιο που δεν έχει όργανα (ή που έχει αλλά δε δουλεύουν). Τα μεταχειρισμένα είναι δυσεύρετα και τα καινούρια κοστίζουν μια περιουσία. Παίζουν κάτι ωραία ιμιτασιόν από e-bay αλλά αυτό είναι στο χέρι σου αν θες να μπεις στο τριπάκι. Το λέω γιατί κι εμένα κάποιος μου άφηνε ένα cb 800ευρώ ενώ όλα τα άλλα έπαιζαν στο 2χίλιαρο τότε (πάνε και δυο-δυόμιση χρονάκια) και μέσα σε μια μέρα είχαμε μιλήσει 15 φορές στο τηλέφωνο για να κανονίσουμε πότε και πού θα βρεθούμε να το δω. Τη μία μου έλεγε "α ξέχασα να σου πω, θέλει λάστιχα". Μετά "α ξέχασα, θέλει κι αλυσιδογράναζα". Μετά "κοίτα δε δουλεύουν σωστά τα καρμπυρατέρ και εχθές το βράδυ, να μα την Παναγία σου λέω, μου έκλεψαν τα όργανα. Να μου δώσεις ένα 600άρι να το πάρεις?" Του είπα να το τοποθετήσει στη γνωστή οπή περιωπής και πήγα παρακάτω.

Οι "παγίδες" σε μία παλιά μηχανή μπορεί να είναι πολλές και διάφορες. Το ότι είναι ακούνητο 8 μήνες δε σημαίνει ότι θα θέλει τη μάνα του και τον πατέρα του. Μπορεί πχ να θέλει μπαταρία. Τώρα άμα θέλει και ρουμπινέτα κουμπινέτα και ρουμποκομπολογέτα χαιρετίσματα. Ξαναλέω, από το τηλέφωνο ο άλλος προκειμένου να πουλήσει θα σου πει ό,τι να'ναι. Αγρατζούνιστο θα σου πει, και μπορεί να πας και να δεις ότι είναι λες και έχει περάσει από πάνω του αμαξοστοιχία.
Το θέμα είναι ότι πολλές από αυτές τις "παγίδες" δε φαίνονται. Ούτε καν στο μηχανικό που θα φέρεις για να το δει. Θα το δει από δω θα το κοιτάξει από κει, θα το ακούσει, θα το πάρει μια βόλτα. Τί νομίζεις ότι θα κάνει? Ότι θα το λύσει και θα ανοίξει μοτέρ να δει σε τί κατάσταση βρίσκονται τα καρμπυρατέρ ή οι μπιέλες? Αυτά είπαμε είναι κάποια ρίσκα που παίρνεις αγοράζοντας μια τόσο παλιά μηχανή.

Σχετικά με τον "αντιπρόσωπο":
Όλα τα "από γενικό σέρβις", "μόλις αλλάχτηκαν τα μέσα της τα έξω της τα εντός εκτός κι επί τ'αυτά", "λάδια, ξύδια, υγρά φρένων, όλα φρέσκα από αγνά υλικά της μάνας γης" κατά τη γνώμη μου άκου τα βερεσέ. Είπαμε λάδια, φίλτρο λαδιού, υγρα φρένων (ελπίζω να μην ξεχνάω κάτι) τα αλλάζεις με το καλημέρα.
Το ότι σου δίνει ένα χρόνο εγγύηση και είναι αντιπροσωπεία έχει τα θετικά του (τα γνωστά περί εγγύησης κλπ) αλλά έχει και τα πιθανά αρνητικά του. Για να σου δίνει εγγύηση και να σου λέει να κάνεις εκεί τα σέρβις πάει να πει ότι έχει και συνεργείο. Τον αρώτηξες άμα δέχεται να δει τη μηχανή δικός σου μηχανικός? Δε λέω ότι θα πει όχι αλλά δεν ξέρω κιόλας με τι ύφος μπορεί να το δεχτεί.
Η εγγύηση τί εγγύηση είναι? Για ρώτησέ το λίγο αυτό. Σπάει κάτι και? Πληρώνεις εργασία και τα ανταλλακτικά δικά του? Honda ανταλλακτικά ή "ό,τι βρήκα μπροστά μου έβαλα"?
Σε προβληματίζω, απλά δεν είναι λίγοι οι "δαγκωμένοι" άνθρωποι που έχουν φάει τα μουστάκια τους με καραμαλάκες μηχανικούς (εμού συμπεριλαμβανομένου. Όχι στους μαλάκες μηχανικούς, στους "δαγκωμένους"). Κι επειδή είσαι και κοπέλα (δε με πιάνει το φαλλοκρατικό μου, άλλους όμως μπορεί να τους πιάνει) πιθανόν κάποιος να θέλει να πατήσει σε αυτό και να πει "βρεεε καλώς τηνααααα...." και να σου πουλήσει φύκια λόγω της άγνοιάς σου.

Επιμένω λοιπόν. Μη συγκεκριμενοποιείς. Κι αυτή στην αντιπροσωπεία να πας να κοιτάξεις αλλά όχι μόνο αυτή. Πάρε τον πωπό σου, πάρε και τα όμορφα ματάκια που είπες ότι έχεις και μόστραρέ τα (τα ματάκια μόνο ε. Σεμνά...) σε κανά φίλο σου που να έχει μια κάποια σχέση με το "άθλημα" να έρθει παρέα, να πάτε να δείτε από κοντά κάποιες μηχανές. Δες 5 πχ. Αν από αυτές τις 5 βρεις 1 που να σου κάνει πίστεψέ με θα είσαι τυχερή (τουλάχιστον εμένα έτσι και χειρότερα με πήγε). Και τότε σε αυτή τη 1 πήγαινε με μηχανικό ή πήγαινέ τη σε μηχανικό. Και σε καμία περίπτωση μην πάρεις μηχανή αν δε τη δει δικός σου μηχανικός (και χίλιες φορές να το πούμε λίγες θα είναι).

:wave2:

xaxaxax ακομα γελαω!!! λοιπον πριν λιγο ημουν με εναν αλλο φιλο για καφε..κ τα κουβεντιασαμε!! λοιπον εγω το μονο μηχανακι που εχω οδηγησει ειναι παπι..εδω κ μια 12ετια ειμαι καθημερινα πανω στο παπι!!δουλευω με το παπι...κ κανω τα παντα μαζι του!! χαχα σχεδον τα παντα!!
ο φιλος μου ειπε να κοιταξω να παρω ενα 250cc για αρχη,να δωσω μεχρι 700 ευρω πχ..να εξοικοιωθω με τον συμπλεκτη και τα σχετικα κ υστερα να ανεβω κυβικα!κ οτι απο την στιγμη που δεν εχω ξανα εμπειρια με συμπλεκτη κτλ να μην παω στην επιλογη του 400!(εχω οδηγησει με συμπλεκτη δν ειναι τιποτα..απλα δεν εχω εμπειρια -η οποια πιστευω ερχεται με τον καιρο κ οχι με το καλημερα σας)οτι κ καλα καλυτερα να παρω δυκιλινδρη μηχανη για αρχη ..παρα τετρακυλινδρη!!!
πες μου κ εσυ την γνωμη σου γιατι σε βλεπω οτι μια χαρα με συμβουλευεις μεχρι στιγμης..και εισαι κ ο μονος!

tweek
15/01/2013, 13:39
Πεταμένα λεφτα τα 250cc για αυτό το σκοπο...
Να σκεφτεις τα 250cc για αλλους λογους ναι...αλλα για την εξοικιωση ειναι πεταμενα λεφτα.
Και παπακι να μην οδηγουσες αν εχεις το μυαλο θα ξερεις οτι αν ανεβεις πανω και ανοιξεις τερμα το γκαζι θα πεσεις...δεν χρειαζεται να ανεβαινεις 50-50 τις κατηγοριες για να ετοιμαστεις για τα 400. Οτι βλακια θα κανεις στο 400 θα κανεις και στο 250. Η μόνη διαφορα ισως να ειναι ο ογκος και το βαρος της μηχανης που αυτο ειναι δικο σου θεμα καθαρα.
Για την εξοικιωση, ειναι χαμενα λεφτα να πας σε 250 αν εχεις αποφασισει για παραπανω.
Πηγαινε κανε τα μαθηματα σου, δες και τις 2 μηχανες εκει, δοκιμασε τες και δες την διαφορα στην αισθηση...Αν νιωθεις καλα πανω στην 400 τοτε μεινε εκει και μην κοιτας παρακατω επειδη θα σκεφτεις οτι φοβασαι τα 400 ενω τα 250 οχι.
Θα δωσεις ενα καρο λεφτα για την δευτερη επιλογη σου ενω ουσιαστικα οι λογοι που σε αποτρεπουν απο την πρωτη δεν ειναι οι σωστοι.

Καλά σε συμβουλευουν ολοι...απλα ειναι θεμα χιλιοειπωμενο. Κοιτα και το pm με τις αγγελιες που σου εχω στειλει μερες τωρα και ξανασκεψου το. Προσωπικη μου γνωμη παντα, προς αποφυγην παρεξηγησεων.

Για το "2κιλυνδρη" δεν υπαρχει το "για αρχη"...ειναι διαφορετικες μηχανες απλα. Δεν υπαρχει "για αρχη" και "για προχωρημενους". Για την πολη σε συνθηκες μεγαλης κινησης οι λιγοτεροι κυλινδροι ειναι καπως πιο φιλικοι.
Ξανασκεψου το να πας σε τοσο παλια μηχανη.....

pipe_smoker
15/01/2013, 13:43
xaxaxax ακομα γελαω!!! λοιπον πριν λιγο ημουν με εναν αλλο φιλο για καφε..κ τα κουβεντιασαμε!! λοιπον εγω το μονο μηχανακι που εχω οδηγησει ειναι παπι..εδω κ μια 12ετια ειμαι καθημερινα πανω στο παπι!!δουλευω με το παπι...κ κανω τα παντα μαζι του!! χαχα σχεδον τα παντα!!
ο φιλος μου ειπε να κοιταξω να παρω ενα 250cc για αρχη,να δωσω μεχρι 700 ευρω πχ..να εξοικοιωθω με τον συμπλεκτη και τα σχετικα κ υστερα να ανεβω κυβικα!κ οτι απο την στιγμη που δεν εχω ξανα εμπειρια με συμπλεκτη κτλ να μην παω στην επιλογη του 400!(εχω οδηγησει με συμπλεκτη δν ειναι τιποτα..απλα δεν εχω εμπειρια -η οποια πιστευω ερχεται με τον καιρο κ οχι με το καλημερα σας)οτι κ καλα καλυτερα να παρω δυκιλινδρη μηχανη για αρχη ..παρα τετρακυλινδρη!!!
πες μου κ εσυ την γνωμη σου γιατι σε βλεπω οτι μια χαρα με συμβουλευεις μεχρι στιγμης..και εισαι κ ο μονος!

Καβαλάς 12 χρόνια (έστω παπί) και δεν μπορείς καν να κατασταλάξεις στο αν θες 250άρι ή 400άρι?

Και τι 250άρι 2κύλινδρο? Enduro? Εδώ με το ζόρι λες ότι φτάνεις να πατήσεις κάτω στο cb.
250άρι 2κύλινδρο street με 700ευρώ δεν έχω κατά νου. Εκτός κι αν είναι από την εποχή που μάζευε ο Νώε τα ζώα του και κατά λάθος μάζεψε και κανά τέτοιο και σώθηκε μέχρι σήμερα. Οπότε καλή τύχη.

Αποφάσιε εσύ τι θες να κάνεις με τη μηχανή (αν θες πχ να κάνεις και κανά ταξίδι το 250άρι θα σου βγάλει την Παναγία πολύ περισσότερο απ'ότι θα σου τη βγάλει το cb) και θα καταλήξεις και στο ποια μηχανή σου ταιριάζει. Αν εξαιρέσεις τα κιλά του, που δεν είναι και κανά θεόβαρο πράγμα αλλά από ένα 250αράκι ζυγίζει κάτι παραπάνω, δεν είναι κάτι δύσκολο για να το κουμαντάρεις ούτε και τρομακτικό στη συμπεριφορά του το cb.

Δες τι θες να κάνεις με τη μηχανή κι αποφάσισε. Ότι ειπώθηκε απο πάνω (κι από εμένα κι από τους άλλους, περί ελέγχου από μηχανικό, περί ρίσκων όταν αγοράζεις παλιά μηχανή και λοιπά) ισχύει και για τα 250 κυβικά και για όλα.

Over and out από εμένα γιατί νομίζω το κουράσαμε και δε βγάλαμε και άκρη.

Anastasaki
15/01/2013, 13:46
Πεταμένα λεφτα τα 250cc για αυτό το σκοπο...
Να σκεφτεις τα 250cc για αλλους λογους ναι...αλλα για την εξοικιωση ειναι πεταμενα λεφτα.
Και παπακι να μην οδηγουσες αν εχεις το μυαλο θα ξερεις οτι αν ανεβεις πανω και ανοιξεις τερμα το γκαζι θα πεσεις...δεν χρειαζεται να ανεβαινεις 50-50 τις κατηγοριες για να ετοιμαστεις για τα 400. Οτι βλακια θα κανεις στο 400 θα κανεις και στο 250. Η μόνη διαφορα ισως να ειναι ο ογκος και το βαρος της μηχανης που αυτο ειναι δικο σου θεμα καθαρα.
Για την εξοικιωση, ειναι χαμενα λεφτα να πας σε 250 αν εχεις αποφασισει για παραπανω.
Πηγαινε κανε τα μαθηματα σου, δες και τις 2 μηχανες εκει, δοκιμασε τες και δες την διαφορα στην αισθηση...Αν νιωθεις καλα πανω στην 400 τοτε μεινε εκει και μην κοιτας παρακατω επειδη θα σκεφτεις οτι φοβασαι τα 400 ενω τα 250 οχι.
Θα δωσεις ενα καρο λεφτα για την δευτερη επιλογη σου ενω ουσιαστικα οι λογοι που σε αποτρεπουν απο την πρωτη δεν ειναι οι σωστοι.

Καλά σε συμβουλευουν ολοι...απλα ειναι θεμα χιλιοειπωμενο. Κοιτα και το pm με τις αγγελιες που σου εχω στειλει μερες τωρα και ξανασκεψου το. Προσωπικη μου γνωμη παντα, προς αποφυγην παρεξηγησεων.

Για το "2κιλυνδρη" δεν υπαρχει το "για αρχη"...ειναι διαφορετικες μηχανες απλα. Δεν υπαρχει "για αρχη" και "για προχωρημενους". Για την πολη σε συνθηκες μεγαλης κινησης οι λιγοτεροι κυλινδροι ειναι καπως πιο φιλικοι.
Ξανασκεψου το να πας σε τοσο παλια μηχανη.....

βρε συ ολα καλα μου τα εγραψες...το παλια μηχανη στο τελος τι το ηθελες???? για το cb sf μιλας και λες παλια μηχανη??? μεχρι 1000 ευρω θελω να δωσω! αν ηθελα παραπανω ξερω :P εχει κατι ωραια ER6 μοντελακια του 07 με 2300!!απλως δεν θελω να σκασω τοσα πολλα λεφτα σε αυτην την χρονικη περιοδο! μπορει πχ να παρω το cb να το κρατησω 1-2 χρονια κ μετα να παρω κατι πιο καινουργιο!!

OldMan
15/01/2013, 13:52
ένα tps δεν πιστεύω ότι θα σου δώσει καμιά τρομερή διαφορά στην κατανάλωση.
Άμα δουλεύει...:D

Anastasaki
15/01/2013, 13:53
Καβαλάς 12 χρόνια (έστω παπί) και δεν μπορείς καν να κατασταλάξεις στο αν θες 250άρι ή 400άρι?

Και τι 250άρι 2κύλινδρο? Enduro? Εδώ με το ζόρι λες ότι φτάνεις να πατήσεις κάτω στο cb.
250άρι 2κύλινδρο street με 700ευρώ δεν έχω κατά νου. Εκτός κι αν είναι από την εποχή που μάζευε ο Νώε τα ζώα του και κατά λάθος μάζεψε και κανά τέτοιο και σώθηκε μέχρι σήμερα. Οπότε καλή τύχη.

Αποφάσιε εσύ τι θες να κάνεις με τη μηχανή (αν θες πχ να κάνεις και κανά ταξίδι το 250άρι θα σου βγάλει την Παναγία πολύ περισσότερο απ'ότι θα σου τη βγάλει το cb) και θα καταλήξεις και στο ποια μηχανή σου ταιριάζει. Αν εξαιρέσεις τα κιλά του, που δεν είναι και κανά θεόβαρο πράγμα αλλά από ένα 250αράκι ζυγίζει κάτι παραπάνω, δεν είναι κάτι δύσκολο για να το κουμαντάρεις ούτε και τρομακτικό στη συμπεριφορά του το cb.

Δες τι θες να κάνεις με τη μηχανή κι αποφάσισε. Ότι ειπώθηκε απο πάνω (κι από εμένα κι από τους άλλους, περί ελέγχου από μηχανικό, περί ρίσκων όταν αγοράζεις παλιά μηχανή και λοιπά) ισχύει και για τα 250 κυβικά και για όλα.

Over and out από εμένα γιατί νομίζω το κουράσαμε και δε βγάλαμε και άκρη.

καλα ντε πως κανεις ετσι???????αντρες σου λεει μετα!!!!
μην ποσταρεις αν κουραστηκες φιλε μου!!! δεν σε υποχρεωσε κανενας νομιζω να γραψεις!!

sniper
15/01/2013, 13:55
Tα μοναδικά δικύλινδρά 250 κυβικών μηχανάκια που μου έρχονται στο μυαλό είναι το KLE250 που είναι ένα μαυρο χάλι και το RS250 που δεν κάνει για εσένα.

tweek
15/01/2013, 13:59
Το οτι ΘΕΣ να δωσεις 1000 δεν σημαινει οτι θα δωσεις 1000 για ενα sf....
Νομιζω πως αν κανεις μια ερευνα για τα cb θα δεις και εσυ μεσα απο το μπερδεμα που θα αντικρυσεις πως ειναι περιεργη ιστορια και ειναι λαχειο το να σου βγει σε καλο.
Οταν κοιτας αγγελιες σε sf μην κοιτας την ημερομηνια και φυσικα μην κοιτας τα χιλιομετρα.
Ειναι και τα 2 ψεμματα. Οι ημερομηνιες που βλεπεις ειναι το ποτε εβγαλε αδεια στην Ελλαδα...δεν ηρθε ποτε επισημα...τουτεστιν? Γυρισε πρωτα 3-4 χερια απο τους γιαπωνεζους ιδιοκτητες και μετα το εφεραν ελλαδα να ταλαιπωρηθει και λιγο απο αλλους 5 ελληνες μεσα στα 20 πλεον χρονια ζωης του. Μοντελα υπαρχουν 3-4 του sf με καποιες διαφορες αλλα τα περισσοτερα ειναι μπασταρδεμενα...R χωρις την μασκα...S χωρις brembo...ουτε R ουτε S αλλα με αλλαγμενα καπακια απο S/R απλα γιατι μοιαζουν και τελικα κανεις δεν ξερει ακριβως τι ειναι τι.

Κοιτας τα cb κοντα στα 1000 και το hornet στα 2k και λες το ενα ειναι μισοτιμης...
Δεν ειναι ομως ετσι.....

TROOPER
16/01/2013, 14:21
....γυναικες ρπμ.....:lol::lol::lol:

kostas777
16/01/2013, 16:33
ρε αυτοι με τα sf δεν ξερουν οτι το μηχανακι μπορει να πηγαινει με 10000+ στροφες/λεπτο...:bawl:

άμα λέτε για CB-1 γίνεται να μην γράψω; δεν γίνεται!

με απλά και κατανοητά μη λόγια:
SF = :a022::a49:
CB1 = :vroum::rockon:

το -1 είναι ο,τι πρέπει και για γυναίκα επειδή είναι εξαιρετικά χαμηλό και πιο μαζεμένο από το SF. άσε που το έχουν αγαπήσει όλες οι γκόμενες ;)

όλα τα άλλα είναι από εκείνους που το έχουν δει μόνο σε φωτό ή από μακριά, ή περισσότερο που τους προσπέρασε και δεν πρόλαβαν να δουν τι είναι.

το μόνο «πρόβλημα» είναι ότι είναι παλιό, το οποίο για εμένα δεν είναι καθόλου = δεν το κλέβουν.

αυτά, συνεχίστε περί φουράκια και κορδελίτσες :P