PDA

View Full Version : Δεν παιρνει μπρος Part 2 - εύχομαι και τελευταίο.



fazerelec
10/01/2013, 22:09
Καλησπέρα,


Σας είχα απάσχολησει πριν λίγες μέρες όταν το fazer αποφάσισε να μείνει από μπαταρία.Ακολουθώντας τις πολύτιμες συμβουλές σας το έβαλα μπροστά με καλώδια και μετέπειτα μιας και δεν προλάβαινα να το παω βόλτα για να φορτίσει η μπαταρία,βρήκα φορτιστή όπου και τη φόρτισα.Να σημείωσω ότι στο μηχάνημα το health status της μπαταρίας έδειχνε ΟΚ.Σημερα βρηκα ευκαιρια το απογευμα να την παρω για μια βολτα.Πηρε με την πρωτη μπροστα και ξεκινησα,καποα στιγμη σταματησα να τηλεφωνησω στη γυναικα μου και μετα απλα δεν ξαναπηρε ποτε μπροστα .Πηρα τον μηχανικο που ειναι στο νησι και μου ειπε οτι λογικα δεν ειναι μπαταρια(φωτα,φλας,κορνα) δουλευουν ολα.Μαλλον ο διακοπτης της μιζας.Με τα πολλα επικοινωνησα με την οδικη της Anytime και ηρθε ο μαστορας σε 20' :) .Στην αρχη νομιζε οτι ηταν μπαταρια και πηγε να δωσει ρευμα αλλα τιποτα,τελικα πηρε δινοντας ρευμα κατευθειαν στη μιζα.Ετσι γυρισα ταπεινωμενος σπιτι.Να σημειωσω οτι ηταν η πρωτη βλαβη που μου βγαζει το μηχανακι 10 χρονια που το εχω.


Στο διαταυτα τωρα....

Μπορω να κανω κατι μονος μου ή να στειλω τη μηχανη στο νησι για φτιαξιμο?


Σημειωση : Επειδη απο τεχνικα ειμαι σκραπας παρακαλώ οτι καλοδεχουμενο με συμβουλευσετε σε απλοικη για αχρηστους σαν εμενα γλωσσα...


Ευχαριστω προκαταβολικα

MikeG
10/01/2013, 23:06
Ανορθωτής....;

iconan
11/01/2013, 00:40
Για να τσεκάρεις αν ειναι ανορθωτής μέτρα τη μπαταρία όταν την έχεις και δουλευει τη μηχανή. Ανοίγοντας το γκάζι πρεπει να σου δινει πάνω από 13,5 VDC και κάτω από 15VDC. Αν δεν εχεις αυτη τη μετρηση τότε κοιτάς για ανορθωτή και πηνία.

teo24
11/01/2013, 05:27
Ανορθωτής....;
Aφου δεν πηρε ουτε με την extra μπαταρια που εβαλε η οδικη δεν σημαινει οτι εχει ρευμα?Απ την στιγμη ομως που εδωσε απευθειας στην μιζα και πηρε εγω θα κοιτουσα το μπουτον της μιζας.Αυτο παρεκαμψε η οδικη και την εντολη στον διακοπτη μιζας στο τιμονι.Η γνωμη μου αυτη ειναι εκτος κι αν καταλαβα κατι λαθος,ειναι και πρωι ακομα.

teo24
11/01/2013, 05:37
Aφου δεν πηρε ουτε με την extra μπαταρια που εβαλε η οδικη δεν σημαινει οτι εχει ρευμα?Απ την στιγμη ομως που εδωσε απευθειας στην μιζα και πηρε εγω θα κοιτουσα το μπουτον της μιζας.Αυτο παρεκαμψε η οδικη και την εντολη στον διακοπτη μιζας στο τιμονι.Η γνωμη μου αυτη ειναι εκτος κι αν καταλαβα κατι λαθος,ειναι και πρωι ακομα.

Εχω χασει και το part 1 οποτε εχω καποια κενα.

gefr
11/01/2013, 08:48
Είμαι σύμφωνος με τον από πάνω. Χρειάζεται να μας πεί ο fazerelec αν πατώντας το κουμπί για τη μίζα δουλεύειι η μίζα ή όχι. Άν όχι πρέπει να είναι το μπουτόν της μίζας. Μπορείς να το βρείς ακολουθώντας τα καλώδια της μίζας. Πρέπει να είναι ένα μαύρο κουτάκι όπου έρχονται και άλλα χοντρά καλώδια. Δές και εδώ:
278969
Είναι από ΚΤΜ αλλά συνήθως είναι παρόμοια έως ολόιδια. Δές και σε άλλες μάρκες. Της ΚΤΜ είναι ίδια με Suzuki. Βρές το φθηνότερο. Στην εν λόγω φωτό, το βελάκι δείχνει την μπρούντζινη επαφή που συνήθως σκουριάζει και κόβεται. Σου εφιστώ την προσοχή οτι συνήθως υπάρχει ένα πλαστικό κάλυμα όπως παρακάτω. Άν είναι αυτό μπορεί να επισκευαστεί. Επίσης έχει και μία ασφάλεια. Μπορεί να κάηκε. Η δεύτερη είναι εφεδρική. Καλό καθάρισμα είναι απαραίτητο και βαζελίνη. Η τιμή του πρέπει να είναι κοντά στα 60€.
http://www.patternparts.net/p-Starter_Relay-51282.aspx
Καλό ψάξιμο.

gefr
11/01/2013, 08:49
278970
Αυτή τη βρήκα σαν Yamaha για Fazer.

gefr
11/01/2013, 08:49
278971

Specialized
11/01/2013, 11:31
Παιδιά το πρόβλημα είναι ξεκάθαρο......το έπαθε όταν πήρε τηλέφωνο τη γυναίκα του! Ξεκινάμε από εκεί και αν δεν διορθωθεί, προχωράμε σε μίζες-μπαταρίες-ανορθωτές :D

GiannisBlessed
11/01/2013, 12:00
με 10 ευρο μπορεις να βρεις αφτερμαρκετ.
ειχα ενα και ηταν οκ για 2 χρονια μεχρι που πουλη8ηκε το μηχανακι.
μεχρι και τωρα 4 χρονια μετα νομιζω δουλευει.

profil
22/01/2013, 14:19
280147Έχω το ίδιο πρόβλημα εδώ k 1,5 μηνα.......άλλαξα μπαταρία......"ανορθωτη !! k μετά από 30-40 χιλιόμετρα μου άναψε το λαμπάκι τις μηχανής k μετά από λίγο νεκρό...ήρθε οδική βοήθεια φορτώσαμε την μπαταρία k πήρε αλλα στην "διαδρομη" πάλι έσβηνε....σήμερα το πήρα από το σερβις "απεργονοπιισανε" τον συναγερμό! (yamaha diversion 09) ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!!!!!