PDA

View Full Version : 660 και προβλημα με σκασιματα!



0restis
11/01/2013, 19:00
γειας σας!προσφατα εβαλα τελικα στο mt 03 και οταν αφηνω το γκαζι ακομη και σε χαμηλες στροφες κανει δυνατα σκασιματα λες και παιζω με το on-off σε χτ 600!
το μηχανακι ειναι του 10' με 10.000χλμ !ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε τελικα ακραποβιτσ και κατι μου ειχε αναφαιρει οτι του ρυθμισαν στην γιαμαχα στην κρητη που ηταν..!εγω το πηρα με την μαμα και μολις εβαλα τα giannelli... ο θορυβος ειναι πολυς σε σημειο που θα χρειαστει να το κυκλοφωρω μονο με τις ταπες :nono: !να σας προλαβω και να πω οτι ειχα χτχ με τελικα και φυσικα δεν εννοω τα κλασσικα σκασιματα που κανουν τα 660 αυτα ειναι πολυ δυνατα!!!
αποριες! υπαρχει περιτπωση ο εγκεφαλος του μτ μιας και ειναι διαφορετικος απο το χτ να εχει πειραχτει μεσω διαγνωστικου και για αυτο να γινοντε ολα αυτα?:rolleyes:
επισης να πω οτι επαιξα με το TPS και δεν ειδα καμια προκοπη...!

AristidisZ
11/01/2013, 19:03
εμένα πάντως όταν μου έκανε σκασίματα η BMW τα είχε φτύσει το ζουάν

0restis
11/01/2013, 19:07
θα δοκιμασω να το ξανα σφιξω μια αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτο το προβλημα... :(

Indianos 46
11/01/2013, 21:44
Κοιταξε μηπως χανει απο τους λαιμους!

0restis
11/01/2013, 22:03
θα τσεκαρω ολο το συστημα απο μπροστα μεχρι πισω και μακαρι να βρω κατι λαθος.. :evil:

0restis
12/01/2013, 16:50
τσεκαρα και εσφιξα ολες τις βιδες!αυτες στην κεφαλη ισα που πηραν καποιες μιση στροφη...εσφιξα και τα 3 ζουαν αλλα το προβλημα παραμενει... :( καμια ιδεα κανεις?

zisakos_1986
13/01/2013, 16:46
τσεκαρα και εσφιξα ολες τις βιδες!αυτες στην κεφαλη ισα που πηραν καποιες μιση στροφη...εσφιξα και τα 3 ζουαν αλλα το προβλημα παραμενει... :( καμια ιδεα κανεις?

Καλησπέρα φίλε μου, απο τις λίγες γνώσεις που έχω μια τέτοια μετατροπή απαιτεί σίγουρα ρύθμιση μείγματος και καυσανάλυση γιατί πιθανόν το μηχανάκι σου να είναι αρύθμιστο και αυτή τη στιγμή να δουλεύει στεγνό με ότι αυτό συνεπάγεται.
Η ρύθμιση του μείγματος που έχει ο εγκέφαλος είναι για μαμά φιμωμένα τελικά, τα τελικά που έβαλες είναι πολύ πιο ελέυθερα και χοντρικά έτσι αλλοιώνεται το μέιγμα και δεν γίνεται σωστή κάυση. Αν το μηχανάκι σου δουλέυει φτωχό για αρκετά km ενέχει κινδύνους για τα μέταλα του.
Συμβουλή μου γρήγορα ρύθμιση στα νέα δεδομένα σε διαγνωστικό και καλού κακού αν πείραξες το tps ενημέρωσε το μάστορα να το τσεκάρει και να δεί αν είναι σωστά καλιμπραρισμένο.

Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει όποιος κατέχει κάτι παραπάνω.

nihristo
13/01/2013, 17:33
κακή ρύθμιση του μίγματος μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα σκασίματα. Τα σκασίματα είναι άκαυστη βενζίνη που έχει φτάσει στην εξάτμιση η οποία καίγεται εκεί αντί για μέσα στον κύλινδρο.

0restis
13/01/2013, 19:18
το γνωριζω οτι αν δουλευει φτωχο υπαρχει προβλημα να σπασει κτλ... ο προηγουμενος το ειχε εξατμισεις και πρεπει να ειχε κανει καυσαναλυση με εκεινες!τωρα οταν στρωση ο καιρος θα παω στην αντιπροσωπια να το ρυθμισω αλλα δεν νομιζω να ειναι απο αυτο..!οταν επαιζα με το tps που στην ουσια μεταβαλει το μειγμα το δοκιμασα στεγνο και δεν ειδα καμια διαφορα...

cosgili
13/01/2013, 19:33
γειας σας!προσφατα εβαλα τελικα στο mt 03 και οταν αφηνω το γκαζι ακομη και σε χαμηλες στροφες κανει δυνατα σκασιματα λες και παιζω με το on-off σε χτ 600!
το μηχανακι ειναι του 10' με 10.000χλμ !ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε τελικα ακραποβιτσ και κατι μου ειχε αναφαιρει οτι του ρυθμισαν στην γιαμαχα στην κρητη που ηταν..!εγω το πηρα με την μαμα και μολις εβαλα τα giannelli... ο θορυβος ειναι πολυς σε σημειο που θα χρειαστει να το κυκλοφωρω μονο με τις ταπες :nono: !να σας προλαβω και να πω οτι ειχα χτχ με τελικα και φυσικα δεν εννοω τα κλασσικα σκασιματα που κανουν τα 660 αυτα ειναι πολυ δυνατα!!!
αποριες! υπαρχει περιτπωση ο εγκεφαλος του μτ μιας και ειναι διαφορετικος απο το χτ να εχει πειραχτει μεσω διαγνωστικου και για αυτο να γινοντε ολα αυτα?:rolleyes:
επισης να πω οτι επαιξα με το TPS και δεν ειδα καμια προκοπη...!

Μην ανησυχείς καθόλου. Είναι σύνηθες το φαινόμενο των σκασιμάτων μετά από τοποθέτηση ελεύθερων εξατμίσεων κατά το κλείσιμο του γκαζιού. Όσο για καυσανάλυση και ρυθμίσεις σε τέτοιο μοτέρ το θεωρώ υπερβολή εκτός και αν είσαι τόσο ψείρας και θες τα μέγιστα από αυτό. Δες και αυτό http://www.youtube.com/watch?v=VexJZ07beYc για να σε καθησυχάσω:wave2:

0restis
13/01/2013, 20:28
:D αυτα που ακουγοντε ειναι ωραια και φυσιολογικα...τα ιδια εκανε και το χτχ που ειχα...το θεμα ειναι οτι στο μτακι κατι παιζει και κανει τρελα σκασιδια που δηλωνουν οτι κατι δεν παει σωστα...θα τραβιξω ενα βιντεο να δεις!
στο χτχ ειχα φιλτρο εξατμιση και δεν ειχα κανει καυσαναλυση κτλ και δεν ειχα προβλημα κτλ ποτε.. αλλα ηταν 08 !στα 10αρια εχει αλλαξει ο εγκεφαλος και εχω διαβασει οτι τα εχουν κοψει λιγο για να μειωσουν κι αλλο τους ρυπους!σημερα βεβαια εκανα κατι μοντιφες στο φιλτροκουτι οποτε και ανοιξε αρκετα ..βαλε και τα τελικα λογικα δουλευει φτωχο..

cosgili
13/01/2013, 21:23
:D αυτα που ακουγοντε ειναι ωραια και φυσιολογικα...τα ιδια εκανε και το χτχ που ειχα...το θεμα ειναι οτι στο μτακι κατι παιζει και κανει τρελα σκασιδια που δηλωνουν οτι κατι δεν παει σωστα...θα τραβιξω ενα βιντεο να δεις!
στο χτχ ειχα φιλτρο εξατμιση και δεν ειχα κανει καυσαναλυση κτλ και δεν ειχα προβλημα κτλ ποτε.. αλλα ηταν 08 !στα 10αρια εχει αλλαξει ο εγκεφαλος και εχω διαβασει οτι τα εχουν κοψει λιγο για να μειωσουν κι αλλο τους ρυπους!σημερα βεβαια εκανα κατι μοντιφες στο φιλτροκουτι οποτε και ανοιξε αρκετα ..βαλε και τα τελικα λογικα δουλευει φτωχο..
Τότε μάλλον μιλάμε για κακό ρύθμισμα... Δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις με το μαμά εγκέφαλο αλλά δες το γιατί μπορεί να αποκτήσεις από τρύπια εξάτμιση μέχρι και "ακατανόμαστα" πράματα που δεν τα θέλουμε...και να τρέχεις για επισκευές μοτέρ. Εάν η μοντίφα που έκανες στο φιλτροκούτι είναι αναστρέψιμη, δοκίμασε σε μαμά μορφή μπας και βελτιωθεί. Γενικώς σε τέτοια μοτέρ πάντως, κατά 90% λειτουργούν καλύτερα με μαμά φίλτρο στο μαμά φιλτροκούτι.

0restis
13/01/2013, 23:15
τα προβληματα με τα σκασιματα τα ειχε απο πριν η μοντιφα εγινε σημερα και δεν αλλαξε κατι..!κανεις λαθος τα 660 της γιαμαχα αγαπανε τρελα τον αερα και οσο περισσοτερο τους δωσεις τοσο περνουν!φαντασου σε ενα στοκ 660 πιο πολυ θα δωσει αν βγαλεις το καπακι απο το φιλτρο παρα να βαλεις τελικα...τσεκαρισμενο απειρες φορες!

zisakos_1986
14/01/2013, 15:41
Αυτό που λές για τα 660 δεν ξέρω αν ισχύει αλλά αν είναι έτσι και με την απελευθέρωση της εισαγωγής δυναμώνουν πολύ, δύο τινά μπορεί συμβαίνουν ή η yamaha τα έχει ρυθμισμένα πλούσια και με το που δίνεις περισσότερο αέρα στην εισαγωγή στρώνει και δουλέυει καλύτερα ή φτωχαίνει και λόγω των προαναφλέξεων δουλεύει πιό ροπάτα...Μπορεί πάλι να κάνω και λάθος....:lol:

0restis
14/01/2013, 17:36
προφανος η γιαμαχα τα εχει να δουλευουν οπως πρεπει..νορμαλ δλδ! το ελαφρος φτωχο μειγμα ευνοει στις ψηλες αλλα ειναι και ποιο επιφοβο!βεβαια τα 660 μετα το 06 εχουν αισθητηρα λαμδα και αν δεν τον εχουν βαλει για διακοσμηση :p κατι παραπανω πρεπει να ριχνει μεσα!οποτε περισσοτερο μειγμα καιγεται=περισσοτερη ενεργεια παραγεται =+HP!!!

0restis
02/03/2013, 00:17
καλησπέρα!μιας και έλυσα μετά απο πολύ ψάξιμο το πρόβλημα μου λέω να δώσω ένα feedback μην το πάθει και κανένας χριστιανός και ψάχνετε και σκορπάει λεφτά σε "μαστοριά"!
λοιπόν όλα τα 660 και ακόμα πολλά μηχανάκια έχουν ένα σύστημα που λέγεται AIS το οποίο τραβάει αέρα από το φίλτρο και τον πάει σε μια ηλεκτροβαλβιδα η οποία με την σειρά της όταν κλείνεις το γκάζι ανοίγει και τον στέλνει στην κεφαλή λίγο πριν τους λαιμούς ώστε να καίει τις άκαυστες βενζίνες για να μην χαλάει ο καταλύτης!οταν δε, βάλεις αφτερ μαρκετ τελικά αυτός ο αέρας δημιουργεί εκρήξεις και επειδή είναι ελεύθερη η εξάτμιση βγαίνουν προς τα έξω και ακούγονται!
η λύση είναι απλή και δεν υπάρχει κανένα θέμα με την αξιοπιστία,απλά βουλώνεις το σωληνάκι που φεύγει από το φίλτρο και MAGIC :beer: όλα τα σκασίματα εξαφανίζονται και κυκλοφορείς πλέον σαν κύριος!

Anty12
02/03/2013, 01:10
Δεν σε πρόλαβα... να μην ψάχνεις... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=67982&page=90&highlight=AIS)

mouse112
02/03/2013, 01:40
καλησπέρα!μιας και έλυσα μετά απο πολύ ψάξιμο το πρόβλημα μου λέω να δώσω ένα feedback μην το πάθει και κανένας χριστιανός και ψάχνετε και σκορπάει λεφτά σε "μαστοριά"!
λοιπόν όλα τα 660 και ακόμα πολλά μηχανάκια έχουν ένα σύστημα που λέγεται AIS το οποίο τραβάει αέρα από το φίλτρο και τον πάει σε μια ηλεκτροβαλβιδα η οποία με την σειρά της όταν κλείνεις το γκάζι ανοίγει και τον στέλνει στην κεφαλή λίγο πριν τους λαιμούς ώστε να καίει τις άκαυστες βενζίνες για να μην χαλάει ο καταλύτης!οταν δε, βάλεις αφτερ μαρκετ τελικά αυτός ο αέρας δημιουργεί εκρήξεις και επειδή είναι ελεύθερη η εξάτμιση βγαίνουν προς τα έξω και ακούγονται!
η λύση είναι απλή και δεν υπάρχει κανένα θέμα με την αξιοπιστία,απλά βουλώνεις το σωληνάκι που φεύγει από το φίλτρο και MAGIC :beer: όλα τα σκασίματα εξαφανίζονται και κυκλοφορείς πλέον σαν κύριος!


Δεν σε πρόλαβα... να μην ψάχνεις... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=67982&page=90&highlight=AIS)

την διαγνοση βλαβης την κανατε βραχικυκλονοντας το σενσορα...:confused:
(αν θυμαμαι καλα λεγετε ογκομετριτης αερα):cool:

εδιτ..τωρα ειδα οτι δεν κανατε διαγνοση...:cry:

0restis
02/03/2013, 01:51
δεν έχει καμία σχέση με την ογκομετριση!είναι καθαρά θέμα euro και προστασία καταλύτη!δεν φαινεται κατι σε αυτο και διαγνωση να κανεις γτ πολυ απλα δεν ειναι προβλημα..απλα τα μηαχανακια ειναι φτιαγμενα να δουλευουν με τα εργοστασια συστηματα...!
δεν πειραζει προεδρε τελος καλο ολα καλα!ηδη εσωσα και δυο φιλαρακια (μτ03 χτχ ) :D

Steve_athens
16/04/2013, 12:33
Ειναι καθαρα θεμα ais τα σκασιματα, ουτε με απενεργοποιηση του ουτε με βραχυκυκλωμα σταματανε ουτε με ρυθμιση μιγματος. Ο μονος τροπος ειναι να βαλεις ενα μεταλλικο κομματι εκει που ξεκιναει το ais πανω στη κεφαλη για να κλεισει ουσιαστικα το σωληνα που κανει ανακυκλωση του αερα, αναμεσα εκει που ξεκινανε οι λαιμοι βρισκεται και δεν θα ξανακουσεις ποτε σκασιματα