PDA

View Full Version : Επιμονή για προσαγωγή από "αστυνομικούς" ομάδας Ζ σε τυπικό έλεγχο. Έχουν δικαίωμα;;;



Σελίδες : [1] 2

Antwnis
12/01/2013, 00:38
Σήμερα κατά τις 9.30 το βράδυ, επιστρέφοντας με τη μηχανή σπίτι μου 100 μέτρα περίπου πριν φτάσω, (περιοχή Καλλιθέας κεντρικό σημείο) μου έκανε σήμα να σταματήσω ένα ζεύγος μοτυσυκλετιστών της ομάδας Ζ που ήταν σταματημένοι στην άκρη του δρόμου.
Ο ένας, πιτσιρικάς, πολύ φρέσκος, ο άλλος αρχιφύλακας, παλιοσειρά, 45-50 στην ηλικία μου.
Μου ζητάει τα σχετικά έγγραφα ο νεαρός, ευγενέστατος. Έχω τα πάντα μαζί μου, ταυτότητα, δίπλωμα, άδεια, ασφάλεια μέχρι και ΚΤΕΟ! Φυσικά φορούσα κράνος, η μηχανή είναι περιποιημένη (δεν προκαλεί σε κάτι εννοώ) και πριν σταματησω στο σήμα τους οδηγούσα υπέρ - νορμάλ.
Για να συμπληρωθεί η εικόνα πρέπει να πώ ότι και ξυρισμένος ήμουνα, και κουρεμένος, και χωρίς σκουλαρίκια στα φρύδια, χαλκάδες στη μύτη, ή τατουάζ στο λαιμο. Μέχρι και γυαλιά σοφιστικέ μυωπίας φορούσα.
Όλα καλά μέχρι εδώ και η λογική λεει ότι μου επιστρέφουν τα χαρτιά μου, καληνυχτιζόμαστε και αυτό ήταν.
Και τι μου λέει ο νεαρός στο καπάκι;;;
"Θα θέλαμε τώρα να μας ακαλουθήσετε στο τμήμα για να κάνουμε και ταυτοποίηση (!) καθως και έλεγχο στοιχείων"
Ρώτησα αφού έχω πάνω μου δημόσια έγγραφα πιστοποίησης και δεν υπάρχει παράβαση, για ποιο λόγο να παω στο τμήμα?
Απάντησε ότι θέλουν να δούν αν υπάρχουν τυχόν εντάλματα σε βάρος μου για οφειλές ή οτιδήποτε άλλο.
Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό και τους λέω ότι άν ήμουνα με αμάξι αντί με μηχανή δεν υπήρχε περίπτωση να με σταματήσουν και να μου ζητήσουν κάτι τέτοιο, βρισκόμενος μάλιστα σε απόσταση 100 μέτρων από το σπίτι μου!.
Αυτό ήταν!
Η "παλιοσειρά" αφηνίασε! "Δεν θα μας υποδείξεις πως θα κάνουμε τη δουλειά μας", φώναζε, αρχισε να λεει ότι γιαυτό είμαστε πίσω σα χώρα, οτι άμα ήμασταν στην Αμερική θάταν αλλιώς (!?!?!) τα πράγματα, μέχρι που θεώρησε ότι δεν θα είμαι καλός επαγγελματίας στη δουλειά μου αν "κρίνω" έτσι τα πράγματα. (!!!!)
Έχω καταλάβει που έμπλεξα και αρχίζω να κάνω τον μαλάκα πλέον. Αυτός εκεί! Το συνέχιζε λέγοντας να πάμε κατευθείαν στην ΓΑΔΑ για να διαμαρτυρηθώ!
Για να επιβεβαιώσει ότι δεν κάνει διακρίσεις με τους αυτοκινητιστες, σταματάει μπροστα μου ένα πουντο τούμπανο με νταμπα ντούμπα με 2 πιτσιρικάδες και 2 παπάκια με ξεκράνωτους πιτσιρικάδες.. Σταματώντας το πουντο, έκανε επιδειξη κρατώντας τη λαβή του πιστολιού του πλησιάζοντας.. Μόνο "Υου have the right to remain silent..." δεν άρχισε να λέει!
Περιμένω κανα δυο λεπτά, ενώ ασχολιόντουσαν μαζί τους και ξαφνικα έρχεται ο νεαρος Ζ - τάς και μου λεει πολύ απλά "φύγετε κύριε".
Φεύγοντας εγώ, ο νεαρος Ζ τας πήγε να συνοδέψει τους πιτσιρικάδες με τα παπιά στο τμήμα για εξακρίβωση προφανώς. Φαινεται βρήκαν πιο "κατάλληλους πελάτες".....
Απορία:
Μπορούν να σταματάνε τον οποιοδήποτε πολίτη συναντάνε και να τον πηγαίνουν στα καλά καθούμενα στο τμήμα για εξακρίβωση και έλεγχο;;; ΕΧΟΥΝ ΤΥΠΙΚΑ αυτό το δικαίωμα? Έτσι, επειδή δεν τους άρεσε η χωρίστρα του ή το μουστάκι του???? Είναι δυνατον???????????
Μπορούν, για παράδειγμα, να σταματήσουν έναν οικογενειάρχη ως οδηγό οχήματος κι αυτον (άσχετα άν είναι 5πορτο ΝΙΣΣΑΝ) Κυριακή μεσημέρι που πάει βολτα τα 2 του παιδια τη γυναίκα και τη πεθερά και να τον πανε ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ για ταυτοποίηση και έλεγχο στο τμήμα????
Μήπως μπορούν να σταματήσουν και να παρουν για προσαγωγή άλλον ανύποπτο οικογενειάρχη ακόμα και χωρίς να οδηγάει όχημα?? Την ώρα που παίζει με τα 3 του παιδιά στο πάρκο, ας πουμε???
:confused:

George_M.
12/01/2013, 03:12
Αν δεν κανω λαθος ταυτοποιηση γινεται κ απο τον ασυρματο,μιλανε με το κεντρο,δινουν στοιχεια κ λαμβανουν επιβεβαιωση...
τωρα για το ενα εχουν το δικαιωμα δεν γνωριζω,ισως ενας νομικος να μας διαφωτισει...

spyrakos35
12/01/2013, 04:15
εχεις αλήτικους καθρέφτες......

irinia
12/01/2013, 05:31
ΧΡΩΣΤΑΣ ΤΙΠΟΤΕ...?? ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΣΤΕΙ ΠΟΤΕ ΕΡΗΜΗΝ....???



ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ...........νά σέ κουβαλούσαν τζάμπα,κάτι σού έχει ξεφύγει.
Πολύ άπλό μού τό έχουν κάνει 2 φορές,περιμένεις άν δέν εχουν περιπολικό
μέ γραμμή άπευθείας καί ένημερώνονται άπό τόν άσύρματο.
Τή μία μάλιστα άφού μέ σταμάτησαν ούτε δίπλωμα μού ζήτησαν,έψαχναν
γιά χρέη πρός τό δημόσιο καί όταν έκραξα ό ένας σοβαρός άλλά ό άλλος
γέλασε κάτω άπό τά μουστάκια του.
Προφανώς ύπάρχει κάτι πού δέν θυμάσαι καί τή γλύτωσες γιατί άσχολήθηκαν
μέ κάτι πιό σοβαρό πού τούς έπεσε μπροστά τους.
ΨΑΞΕ ΤΟ, δέν κουβαλάνε κανέναν στό τμήμα γιά έξακρίβωση άν έχει έπάνω του
ταυτότητα χωρίς λόγο....!!!
Ό νόμος είναι πολύ σαφής.
Έκτός άν θεωρήθηκες ύποπτος γιά κάτι μέ διαδικασία αύτοφώρου,είναι τό κόλπο
δέ σού έξηγούνε,σού λένε παρακαλώ άκολουθήστε καί μόλις σέ πάνε μέσα
σού σκάνε τό μυστικό.

toyar
12/01/2013, 06:52
αν ειμαι κυριακη βολτα με την πεθερα μου προτιμω να με παρουν και να με πανε για εξακριβωση:D

notakos600
12/01/2013, 07:21
αν ειμαι κυριακη βολτα με την πεθερα μου προτιμω να με παρουν και να με πανε για εξακριβωση:D

....να με παρουν και να ΤΗΝ πανε για εξακριβωση.

Bowleno
12/01/2013, 08:01
....να με παρουν και να ΤΗΝ πανε για εξακριβωση.


Εσύ πολλά ζητΑς :bawl::bawl::bawl:

irinia
12/01/2013, 09:01
ΚΑΛΑ.............ΟΛΟΙ ΚΑΜΜΕΝΟΙ ΕΙΣΤΕ..??






Κανείς δέν τήν έσκισε τή γάτα..??

Cpt. Haddock
12/01/2013, 09:03
Μπορούν

Ναι

cosgili
12/01/2013, 09:24
Ναι

Κάνεις λάθος Ηλία!
Από την στιγμή που κάποιος φέρει επίσημα έγγραφα που αποδεικνύουν την ταυτότητά τη δική του και του οχήματός του και δεν εκκρεμεί ένταλμα σύλληψής του, κανένας δεν έχει δικαίωμα να τον προσάγει( θεωρώ δεδομένο ότι δεν επέδειξε παραβατική συμπεριφορά). Ειδάλλως ο μόνος τρόπος να βρεθείς στο τμήμα είναι η σύλληψη.

ποπαϋ
12/01/2013, 09:25
Ναι

συμφωνώ, ναι μπορούν και παρα μπορούν!

και χωρίς να έχεις κάνει τπτ.


δεν είναι τίποτα φοβερό, μάλιστα όσο θα περιμένεις για ταυτοποίηση στο τμήμα ζήτησε και κανένα καφέ να πιείς (εγώ έτσι κάνω πάντα όταν περνάω απο εκεί)

ποπαϋ
12/01/2013, 09:28
Κάνεις λάθος Ηλία!
Από την στιγμή που κάποιος φέρει επίσημα έγγραφα που αποδεικνύουν την ταυτότητά τη δική του και του οχήματός του και δεν εκκρεμεί ένταλμα σύλληψής του, κανένας δεν έχει δικαίωμα να τον προσάγει( θεωρώ δεδομένο ότι δεν επέδειξε παραβατική συμπεριφορά). Ειδάλλως ο μόνος τρόπος να βρεθείς στο τμήμα είναι η σύλληψη.

δεν μιλάμε για προσαγωγή και συλληψη αλλά απλά για ταυτοποίηση στοιχείων, για αυτό του είπαν να τους "ακολουθήσει" στο τμήμα

Cpt. Haddock
12/01/2013, 09:29
Κάνεις λάθος Ηλία!

Πιθανον ρε συ, δεν εχω ιδεα, για να τρολαρω το εγραψα :p

cosgili
12/01/2013, 09:37
δεν μιλάμε για προσαγωγή και συλληψη αλλά απλά για ταυτοποίηση στοιχείων, για αυτό του είπαν να τους "ακολουθήσει" στο τμήμα

Δεν υπάρχει διαδικασία "ακολουθίας". Όταν μιλάμε για ταυτοποίηση, μιλάμε για προσαγωγή και από τη στιγμή που έχεις τα απαραίτητα επίσημα έγγραφα που αποδεικνύουν την ταυτότητά σου, δεν σε κουνάει κανένας! Έχεις λοιπόν κάθε δικαίωμα να αρνηθείς να τον ακολουθήσεις:wave2:

Cpt. Haddock
12/01/2013, 09:47
[...]


[...]

Ειναι κανενας σας αστυνομικός, δικηγόρος ή κατι σχετικο?

Αυτα που γραφετε αμφότεροι με σιγουρια τα βασιζετε σε καποιες διαταξεις/διαδικασίες/νομους? Εαν ναι, καντε μια παραπομπη ωστε να ξερει και το παλληκαρι που ρωτησε. Αλλιως δεν εχει νοημα η ανταλλαγη αποψεων.

cosgili
12/01/2013, 10:03
Ειναι κανενας σας αστυνομικός, δικηγόρος ή κατι σχετικο?

Αυτα που γραφετε αμφότεροι με σιγουρια τα βασιζετε σε καποιες διαταξεις/διαδικασίες/νομους? Εαν ναι, καντε μια παραπομπη ωστε να ξερει και το παλληκαρι που ρωτησε. Αλλιως δεν εχει νοημα η ανταλλαγη αποψεων.
Η γυναίκα μου είναι δικηγόρος και σε αντίστοιχο περιστατικό που έτυχε σε φίλο στο ΑΤ Καλλιθέας, μαζί πήγαμε και τον πήραμε. Όταν τους μίλησε η γυναίκα μου και τους απείλησε για μηνύσεις, πιάσαν από ένα Magnum και άρχισαν το γλείψιμο., ενώ πριν ήταν μες στον τσαμπουκά και στην ειρωνεία σαν άλλοι Dirty Harry.:wave2:

irinia
12/01/2013, 10:47
ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑΧΟΥΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ..........ΕΔΩ ΓΥΡΩ




Δικηγόρους λέμε.......άδέρφια,συζύγους :bawl:
ΕΙΠΑΜΕ ΔΕΝ ΣΕ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ........
έκτός άπό αύτόφωρο:a3:

Mago Babidi
12/01/2013, 11:09
πιάσαν από ένα Magnum και άρχισαν το γλείψιμο


Παγωτό εννοείς ε; :lol::lol:

alres
12/01/2013, 11:20
Σήμερα....
:confused:

Κατ' αρχάς, εδώ είναι Ελλάδα.
Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει ο νόμος και υπάρχει και ο νόμος του εφικτού, που κάνει λάστιχο τον πρώτο νόμο, τον κανονικό.

Το όργανο μπορεί να σου ζητήσει ανά πάσα ώρα και στιγμή στοιχεία ταυτότητας (στοιχεία μπορούν να προκύπτουν από διάφορα έγγραφα, κυρίως αλλά όχι αποκλειστικά από ταυτότητα).
Με την επίδειξη των στοιχείων λήγει το ζήτημα αυτό, κατά το νόμο. Ερωτήσεις που πας, τι κάνεις, γιατί είναι το μαλλί σου μωβ και η πεθερά χοντρή, δεν επιτρέπονται, δεν έχουμε διαδικασία κατάθεσης, ανάκρισης, γιατί τότε έχεις τα αντίστοιχα δικαιώματα.

Το όργανο μπορεί να ελέγξει την ύπαρξη τυχόν ποινικών εκκρεμοτήτων. Αυτό μπορεί και πρέπει να το κάνει με τον λιγότερο επαχθή τρόπο για σένα, κοινώς μιλάει με το κέντρο δίνει στοιχεία ταυτότητας και τελειώνει η ιστορία εκεί. Αν μπορεί να το κάνει με τον ασύρματο, δεν επιτρέπεται να το κάνει με βόλτα ως το τμήμα.

Δικαιούται να σε σύρει ως το τμήμα μόνο αν έχει αμφιβολία για τα στοιχεία ταυτότητάς σου. Αυτή η δικαιολογία, ενώ του δείχνεις την ταυτοτητούλα σου, δεν υπάρχει. Θα πρέπει πχ να σου πει ότι του φαίνεται πλαστή (και γιατί βεβαίως..) . Από το σημείο εκείνο που εσύ δείχνεις στοιχεία ταυτότητας και αυτός σου λέει "καλά έλα να τα πούμε στο τμήμα" ξεκινά παράνομη κατακράτηση, διότι δεν υπάρχει νομιμοποιητικός λόγος της όλης διαδικασίας. Εκεί είναι ο νόμος του εφικτού.

Βέβαια, στην πορεία αν εσύ του πεις ότι δεν έχεις δικαίωμα αφού σου έδειξα ταυτότητα, θα προκύψουν λόγοι, γιατί θα σου πετάξει στα καλά καθούμενα "εμένα είπες ^$#%$ και γιατί αντιστέκεσαι;; " Εσύ θα του λες "καλά τρελάθηκες ποιος σε είπε &%$&%$# και ποιος σου αντιστέκεται" ;;; Μόνο που εσύ εκεί συνήθως δεν έχεις μάρτυρες και ο λόγος του οργάνου ενώπιον των αρχών βαρύνει περισσότερο από τον δικό σου.

Τώρα αν του πεις ότι είσαι ο παραξάδερφος του γραμματέα, του τμήματος, του διευθυντή, του υπουργείου εσωτερικών, αλλάζει.

asphyx
12/01/2013, 11:58
Κατ' αρχάς, εδώ είναι Ελλάδα.
Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει ο νόμος και υπάρχει και ο νόμος του εφικτού, που κάνει λάστιχο τον πρώτο νόμο, τον κανονικό.

Το όργανο μπορεί να σου ζητήσει ανά πάσα ώρα και στιγμή στοιχεία ταυτότητας (στοιχεία μπορούν να προκύπτουν από διάφορα έγγραφα, κυρίως αλλά όχι αποκλειστικά από ταυτότητα).
Με την επίδειξη των στοιχείων λήγει το ζήτημα αυτό, κατά το νόμο. Ερωτήσεις που πας, τι κάνεις, γιατί είναι το μαλλί σου μωβ και η πεθερά χοντρή, δεν επιτρέπονται, δεν έχουμε διαδικασία κατάθεσης, ανάκρισης, γιατί τότε έχεις τα αντίστοιχα δικαιώματα.

Το όργανο μπορεί να ελέγξει την ύπαρξη τυχόν ποινικών εκκρεμοτήτων. Αυτό μπορεί και πρέπει να το κάνει με τον λιγότερο επαχθή τρόπο για σένα, κοινώς μιλάει με το κέντρο δίνει στοιχεία ταυτότητας και τελειώνει η ιστορία εκεί. Αν μπορεί να το κάνει με τον ασύρματο, δεν επιτρέπεται να το κάνει με βόλτα ως το τμήμα.

Δικαιούται να σε σύρει ως το τμήμα μόνο αν έχει αμφιβολία για τα στοιχεία ταυτότητάς σου. Αυτή η δικαιολογία, ενώ του δείχνεις την ταυτοτητούλα σου, δεν υπάρχει. Θα πρέπει πχ να σου πει ότι του φαίνεται πλαστή (και γιατί βεβαίως..) . Από το σημείο εκείνο που εσύ δείχνεις στοιχεία ταυτότητας και αυτός σου λέει "καλά έλα να τα πούμε στο τμήμα" ξεκινά παράνομη κατακράτηση, διότι δεν υπάρχει νομιμοποιητικός λόγος της όλης διαδικασίας. Εκεί είναι ο νόμος του εφικτού.

Βέβαια, στην πορεία αν εσύ του πεις ότι δεν έχεις δικαίωμα αφού σου έδειξα ταυτότητα, θα προκύψουν λόγοι, γιατί θα σου πετάξει στα καλά καθούμενα "εμένα είπες ^$#%$ και γιατί αντιστέκεσαι;; " Εσύ θα του λες "καλά τρελάθηκες ποιος σε είπε &%$&%$# και ποιος σου αντιστέκεται" ;;; Μόνο που εσύ εκεί συνήθως δεν έχεις μάρτυρες και ο λόγος του οργάνου ενώπιον των αρχών βαρύνει περισσότερο από τον δικό σου.

Τώρα αν του πεις ότι είσαι ο παραξάδερφος του γραμματέα, του τμήματος, του διευθυντή, του υπουργείου εσωτερικών, αλλάζει.

Το αυτό!!!! http://www.youtube.com/watch?v=Kpshhka6jH0
Αν δεν κάνω λάθος μπορούν να προχωρήσουν σε προσαγωγή μόνο αν η φάτσα σου μοιάζει με κάποιου που έχουν περιγραφή οτι διέπραξε κάποιο αδίκημα!!!Καθώς επισης δεν έχουν δικαίωμα να ψάξουν προσωπικά σου αντικήμενα μες τη μέση του δρόμου αλλά απλά στο Ελλάδα κάνεις το μ@@@κα με επιτυχία για να μην έχεις μπελάδες!!!Παλιότερα με είχαν σταματήσει και προσπαθούσαν μια ομάδα Δίας να με πείσουν οτι πέρασα με κόκκινο:p!!!

alres
12/01/2013, 12:33
Το αυτό!!!! http://www.youtube.com/watch?v=Kpshhka6jH0
Αν δεν κάνω λάθος μπορούν να προχωρήσουν σε προσαγωγή μόνο αν η φάτσα σου μοιάζει με κάποιου που έχουν περιγραφή οτι διέπραξε κάποιο αδίκημα!!!Καθώς επισης δεν έχουν δικαίωμα να ψάξουν προσωπικά σου αντικήμενα μες τη μέση του δρόμου αλλά απλά στο Ελλάδα κάνεις το μ@@@κα με επιτυχία για να μην έχεις μπελάδες!!!Παλιότερα με είχαν σταματήσει και προσπαθούσαν μια ομάδα Δίας να με πείσουν οτι πέρασα με κόκκινο:p!!!

Φίλε δεν είναι έτσι όπως τα λες, για να είμαστε ακριβείς. Το αν μας αρέσουν ή όχι είναι άλλο θέμα βέβαια.

devil's animal
12/01/2013, 12:36
Κατ' αρχάς, εδώ είναι Ελλάδα.
Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει ο νόμος και υπάρχει και ο νόμος του εφικτού, που κάνει λάστιχο τον πρώτο νόμο, τον κανονικό.

Το όργανο μπορεί να σου ζητήσει ανά πάσα ώρα και στιγμή στοιχεία ταυτότητας (στοιχεία μπορούν να προκύπτουν από διάφορα έγγραφα, κυρίως αλλά όχι αποκλειστικά από ταυτότητα).
Με την επίδειξη των στοιχείων λήγει το ζήτημα αυτό, κατά το νόμο. Ερωτήσεις που πας, τι κάνεις, γιατί είναι το μαλλί σου μωβ και η πεθερά χοντρή, δεν επιτρέπονται, δεν έχουμε διαδικασία κατάθεσης, ανάκρισης, γιατί τότε έχεις τα αντίστοιχα δικαιώματα.

Το όργανο μπορεί να ελέγξει την ύπαρξη τυχόν ποινικών εκκρεμοτήτων. Αυτό μπορεί και πρέπει να το κάνει με τον λιγότερο επαχθή τρόπο για σένα, κοινώς μιλάει με το κέντρο δίνει στοιχεία ταυτότητας και τελειώνει η ιστορία εκεί. Αν μπορεί να το κάνει με τον ασύρματο, δεν επιτρέπεται να το κάνει με βόλτα ως το τμήμα.

Δικαιούται να σε σύρει ως το τμήμα μόνο αν έχει αμφιβολία για τα στοιχεία ταυτότητάς σου. Αυτή η δικαιολογία, ενώ του δείχνεις την ταυτοτητούλα σου, δεν υπάρχει. Θα πρέπει πχ να σου πει ότι του φαίνεται πλαστή (και γιατί βεβαίως..) . Από το σημείο εκείνο που εσύ δείχνεις στοιχεία ταυτότητας και αυτός σου λέει "καλά έλα να τα πούμε στο τμήμα" ξεκινά παράνομη κατακράτηση, διότι δεν υπάρχει νομιμοποιητικός λόγος της όλης διαδικασίας. Εκεί είναι ο νόμος του εφικτού.

Βέβαια, στην πορεία αν εσύ του πεις ότι δεν έχεις δικαίωμα αφού σου έδειξα ταυτότητα, θα προκύψουν λόγοι, γιατί θα σου πετάξει στα καλά καθούμενα "εμένα είπες ^$#%$ και γιατί αντιστέκεσαι;; " Εσύ θα του λες "καλά τρελάθηκες ποιος σε είπε &%$&%$# και ποιος σου αντιστέκεται" ;;; Μόνο που εσύ εκεί συνήθως δεν έχεις μάρτυρες και ο λόγος του οργάνου ενώπιον των αρχών βαρύνει περισσότερο από τον δικό σου.

Τώρα αν του πεις ότι είσαι ο παραξάδερφος του γραμματέα, του τμήματος, του διευθυντή, του υπουργείου εσωτερικών, αλλάζει.



σε ολα σωστοτατος!!
:beer::beer::beer:

Antwnis
12/01/2013, 13:05
""Βέβαια, στην πορεία αν εσύ του πεις ότι δεν έχεις δικαίωμα αφού σου έδειξα ταυτότητα, θα προκύψουν λόγοι, γιατί θα σου πετάξει στα καλά καθούμενα "εμένα είπες ^$#%$ και γιατί αντιστέκεσαι;; " Εσύ θα του λες "καλά τρελάθηκες ποιος σε είπε &%$&%$# και ποιος σου αντιστέκεται" ;;; Μόνο που εσύ εκεί συνήθως δεν έχεις μάρτυρες και ο λόγος του οργάνου ενώπιον των αρχών βαρύνει περισσότερο από τον δικό σου.

Τώρα αν του πεις ότι είσαι ο παραξάδερφος του γραμματέα, του τμήματος, του διευθυντή, του υπουργείου εσωτερικών, αλλάζει.""


Αυτή είναι και η ουσία του θέματος τελικα. Και η απορία μου.
Είμαστε εκτεθειμένοι στο κάθε όργανο που έχει πάρει οδηγίες από τον διοικητή του να κάνει τουλάχιστον 5 προσαγωγές στη βάρδια του;;; Μονά ζυγά δικά τους;; Και φυσικά το όργανο επιλέγει τον πιο εύκολο και ανώδυνο τρόπο.
Είναι πιο ασφαλές να πάρει έναν ανυποψίαστο οικογενειάρχη για προσαγωγή παρά να στήσει καρτέρι και να κυνηγαει κάγκουρες ή να πάει στην Ευρυπίδου και στην Σοφοκλέους να κυνηγάει τους μαύρους που πουλάνε πρέζα.
Είμαστε έρμαια του συνδυασμού που σκοτώνει: Δημόσιος υπάλληλος οπλοφόρος με ανεξέλεγκτη εξουσία!
Α, εννοείται βέβαια ότι άμα ανήκει κανείς σε κατηγορίες τύπου Στρατιωτικός, Γιατρός, Δικηγόρος, Βουλευτής, Εφοριακός, αναγνωρίσιμος παιχταράς ομάδας, δημοσιογραφάρα σε πρωιναδικο ή τραγουδιάρης είναι στο απυρόβλητο στο θέμα "προσαγωγή"
:a52::a52:

asphyx
12/01/2013, 13:08
Φίλε δεν είναι έτσι όπως τα λες, για να είμαστε ακριβείς. Το αν μας αρέσουν ή όχι είναι άλλο θέμα βέβαια.
Δικηγόρος μου το ειχε πει!!Τώρα αν είναι σωστά ή λάθος ή δεν το διατύπωσα σωστά δεν ξέρω!!Σίγουρα πάντως δεν το λέω με βάση το τι μου αρέσει!!:beer:

Antwnis
12/01/2013, 13:17
εχεις αλήτικους καθρέφτες......

Ο Σπυρος ειναι μάρτυρας ότι κυκλοφορούσα και με εργοστασιακούς καθρέπτες κιόλας!
Σκφτείτε να είχα βάλει τους νίκελ σε σχήμα γερμανικού σταυρού με ανάγλυφη την νεκροκεφαλή των Hells Angels!!
:a015::a016::hunter:

astroman76
12/01/2013, 13:37
Φενετε οτι τα μπατσακια δεν εχουν παει ποτε Αμερικη γιατι εκει δεν σου κανει μαλακιες η Αστυνομια... βασικα δεν ειπαρχει η λογικη του μπλοκου εκει.. μονο αν κανεις παραβαση σε σταματανε

MG-KTiNoS
12/01/2013, 13:43
Κατ' αρχάς, εδώ είναι Ελλάδα.
Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει ο νόμος και υπάρχει και ο νόμος του εφικτού, που κάνει λάστιχο τον πρώτο νόμο, τον κανονικό.

Το όργανο μπορεί να σου ζητήσει ανά πάσα ώρα και στιγμή στοιχεία ταυτότητας (στοιχεία μπορούν να προκύπτουν από διάφορα έγγραφα, κυρίως αλλά όχι αποκλειστικά από ταυτότητα).
Με την επίδειξη των στοιχείων λήγει το ζήτημα αυτό, κατά το νόμο. Ερωτήσεις που πας, τι κάνεις, γιατί είναι το μαλλί σου μωβ και η πεθερά χοντρή, δεν επιτρέπονται, δεν έχουμε διαδικασία κατάθεσης, ανάκρισης, γιατί τότε έχεις τα αντίστοιχα δικαιώματα.

Το όργανο μπορεί να ελέγξει την ύπαρξη τυχόν ποινικών εκκρεμοτήτων. Αυτό μπορεί και πρέπει να το κάνει με τον λιγότερο επαχθή τρόπο για σένα, κοινώς μιλάει με το κέντρο δίνει στοιχεία ταυτότητας και τελειώνει η ιστορία εκεί. Αν μπορεί να το κάνει με τον ασύρματο, δεν επιτρέπεται να το κάνει με βόλτα ως το τμήμα.

Δικαιούται να σε σύρει ως το τμήμα μόνο αν έχει αμφιβολία για τα στοιχεία ταυτότητάς σου. Αυτή η δικαιολογία, ενώ του δείχνεις την ταυτοτητούλα σου, δεν υπάρχει. Θα πρέπει πχ να σου πει ότι του φαίνεται πλαστή (και γιατί βεβαίως..) . Από το σημείο εκείνο που εσύ δείχνεις στοιχεία ταυτότητας και αυτός σου λέει "καλά έλα να τα πούμε στο τμήμα" ξεκινά παράνομη κατακράτηση, διότι δεν υπάρχει νομιμοποιητικός λόγος της όλης διαδικασίας. Εκεί είναι ο νόμος του εφικτού.

Βέβαια, στην πορεία αν εσύ του πεις ότι δεν έχεις δικαίωμα αφού σου έδειξα ταυτότητα, θα προκύψουν λόγοι, γιατί θα σου πετάξει στα καλά καθούμενα "εμένα είπες ^$#%$ και γιατί αντιστέκεσαι;; " Εσύ θα του λες "καλά τρελάθηκες ποιος σε είπε &%$&%$# και ποιος σου αντιστέκεται" ;;; Μόνο που εσύ εκεί συνήθως δεν έχεις μάρτυρες και ο λόγος του οργάνου ενώπιον των αρχών βαρύνει περισσότερο από τον δικό σου.

Τώρα αν του πεις ότι είσαι ο παραξάδερφος του γραμματέα, του τμήματος, του διευθυντή, του υπουργείου εσωτερικών, αλλάζει.

Έτσι είναι.

Dant3
12/01/2013, 13:51
Αρα αν με σταματησει μενα,ειμαι σε ολα οκ(μεχρι και προφυλακτικο φοραω) τι του λεω αν μου πει,ελα να σε κερασουμε καφε στο τμημα?

asphyx
12/01/2013, 13:57
Αρα αν με σταματησει μενα,ειμαι σε ολα οκ(μεχρι και προφυλακτικο φοραω) τι του λεω αν μου πει,ελα να σε κερασουμε καφε στο τμημα?
could i have a cup of tea???:D

vaska
12/01/2013, 14:38
Πάντως εμένα με έχουν πάει για εξακρίβωση στοιχείων (ότι τώρα πρόσφατα αλλά στην ταραγμένη εποχή της νιότης μου :D) αν θυμάμαι καλά 5 φορές. Μόνο τη μία φορά δεν είχα ταυτότητα μαζί μου, όλες τις άλλες είχα όλα εκείνα τα έγγραφα που πιστοποιούσαν το ποιος είμαι αλλά και ότι ήμουν ο νόμιμος ιδιοκτήτης του οχήματος. Είχαν δεν είχαν δικαίωμα δεν είχα εγώ επιλογές. Την τελευταία φορά μάλιστα ήταν καλοκαιράκι, early morning που λένε και στο χωριό μου και γυρίζαμε με αιθέρια ύπαρξη ονόματι Έλλη από Αίγιο. Κράνη και οι δύο και η Έλλη η μεγαλύτερη από τις δύο κόρες μεγαλοδικηγόρου της Πάτρας. Μας σταμάτησαν Παναγοπούλα (20 χιλ περίπου πριν την Πάτρα) για έλεγχο και μας πήγαν συνοδεία στην Τροχαία στην Πάτρα. Εκεί να δείτε μεγαλεία, μπροστά εγώ δικάβαλος με Honda MBX 50 (το κόκκινο παρακαλώ, υπερκυβισμένο) και πίσω το κωλάδικο. Μας κράτησαν 1 ώρα περίπου και μας αμόλησαν.

Η Έλλη το είπε στον πατέρα της αλλά τι απέγινε από κει και πέρα δεν έμαθα ποτέ μιας και το ειδύλλιο έληξε άδοξα (δεν ταίριαζα στα πρότυπα του μπαμπά, ήμουν μαλλιάς κλπ κλπ και αν συνέχιζε η φουκαριάρα να κάνει παρέα με τύπους σαν εμένα θα την έσερναν από τμήμα σε τμήμα).

Τελικά για μένα αυτοί έχουν το μαχαίρι αυτοί και το πεπόνι. Τράτζικ!!!!!

dimmie_72
12/01/2013, 14:45
Η "παλιοσειρά" αφηνίασε! "Δεν θα μας υποδείξεις πως θα κάνουμε τη δουλειά μας", φώναζε, αρχισε να λεει ότι γιαυτό είμαστε πίσω σα χώρα, οτι άμα ήμασταν στην Αμερική θάταν αλλιώς (!?!?!) τα πράγματα, μέχρι που θεώρησε ότι δεν θα είμαι καλός επαγγελματίας στη δουλειά μου αν "κρίνω" έτσι τα πράγματα. (!!!!)
Έχω καταλάβει που έμπλεξα και αρχίζω να κάνω τον μαλάκα πλέον. Αυτός εκεί! Το συνέχιζε λέγοντας να πάμε κατευθείαν στην ΓΑΔΑ για να διαμαρτυρηθώ!


Μα καλά μαυτό το μ@λ@κα δε θασχοληθεί κανένας; Ποιός του είπε του οργάνου ότι έχει το δικαίωμα να ανοίγει πολιτικοκοινωνικές συζητήσεις και μάλιστα με το μανδύα του ισχυρού με τον πολίτη ελεγχόμενο; Αν ήταν στην Αμερική πέστου -όχι τώρα, εδώ και 20 χρόνια- η Υπηρεσία που υπηρετεί θα του παρείχε τον εξοπλισμό να κάνει έλεγχο online μέσα από το όχημά του και να σε περάσει γενεές 14. Επιπλέον, ο Αμερικάνος άσχετα αν μπορεί και να σε σαπίσει στο ξύλο εάν ήσουν παραβατικός, στη συγκεκριμένη περίπτωση του απλού ελέγχου θα σε είχε πλησιάσει ευγενέστατα, θα σε είχε χαιρετήσει στρατιωτικά και μετά θα ζητούσε τα χαρτιά σου η όλη δε συμπεριφορά του θα ήταν σχολαστικά τυπική γιατί καταγράφεται και σε αντίθετη περίπτωση θα είχε πάρει πόδι την άλλη μέρα.....;)

DUKASII
12/01/2013, 14:56
Πάντως εμένα με έχουν πάει για εξακρίβωση στοιχείων (ότι τώρα πρόσφατα αλλά στην ταραγμένη εποχή της νιότης μου :D) αν θυμάμαι καλά 5 φορές. Μόνο τη μία φορά δεν είχα ταυτότητα μαζί μου, όλες τις άλλες είχα όλα εκείνα τα έγγραφα που πιστοποιούσαν το ποιος είμαι αλλά και ότι ήμουν ο νόμιμος ιδιοκτήτης του οχήματος. Είχαν δεν είχαν δικαίωμα δεν είχα εγώ επιλογές. Την τελευταία φορά μάλιστα ήταν καλοκαιράκι, early morning που λένε και στο χωριό μου και γυρίζαμε με αιθέρια ύπαρξη ονόματι Έλλη από Αίγιο. Κράνη και οι δύο και η Έλλη η μεγαλύτερη από τις δύο κόρες μεγαλοδικηγόρου της Πάτρας. Μας σταμάτησαν Παναγοπούλα (20 χιλ περίπου πριν την Πάτρα) για έλεγχο και μας πήγαν συνοδεία στην Τροχαία στην Πάτρα. Εκεί να δείτε μεγαλεία, μπροστά εγώ δικάβαλος με Honda MBX 50 (το κόκκινο παρακαλώ, υπερκυβισμένο) και πίσω το κωλάδικο. Μας κράτησαν 1 ώρα περίπου και μας αμόλησαν.

Η Έλλη το είπε στον πατέρα της αλλά τι απέγινε από κει και πέρα δεν έμαθα ποτέ μιας και το ειδύλλιο έληξα άδοξα (δεν ταίριαζα στα πρότυπα του μπαμπά, ήμουν μαλλιάς κλπ κλπ και αν συνέχιζε η φουκαριάρα να κάνει παρέα με τύπους σαν εμένα θα την έσερναν από τμήμα σε τμήμα).

Τελικά για μένα αυτοί έχουν το μαχαίρι αυτοί και το πεπόνι. Τράτζικ!!!!!
εχω διπλα μου μια δικηγορο κ μου λέει οτι αν μου πεις καμια τετοια δικαιολογια...επειδη αργησες η το που ησουν θα σε παρει κ θα σε σηκωσει...
ΔΕΝ νπορει να σε παει πουθενα εφοσον φερεις τα απαιτουμενα εγραφα.ταυτοποιηση στοιχειων και αρχιδια...ουτε αυτο δε μπορουμε να πουμε...

DAYMAN
12/01/2013, 15:03
Οι ελεγχοι αυτοι θα ειναι καθημερινό φαινομαινο.Εχουν τσιμπήσει αρκετους με οφειλές και χρεη προς το δημόσιο.Απο την αλλη ομως αν ειμαι καθαρος δεν εχω χρεη και δικαστηρια να εκκρεμούν δεν βρισκω τον λογο γιατι να μην παω για εξακρίβωση;

irinia
12/01/2013, 15:11
Πάντως εμένα με έχουν πάει για εξακρίβωση στοιχείων (ότι τώρα πρόσφατα αλλά στην ταραγμένη εποχή της νιότης μου :D) αν θυμάμαι καλά 5 φορές. Μόνο τη μία φορά δεν είχα ταυτότητα μαζί μου, όλες τις άλλες είχα όλα εκείνα τα έγγραφα που πιστοποιούσαν το ποιος είμαι αλλά και ότι ήμουν ο νόμιμος ιδιοκτήτης του οχήματος. Είχαν δεν είχαν δικαίωμα δεν είχα εγώ επιλογές. Την τελευταία φορά μάλιστα ήταν καλοκαιράκι, early morning που λένε και στο χωριό μου και γυρίζαμε με αιθέρια ύπαρξη ονόματι Έλλη από Αίγιο. Κράνη και οι δύο και η Έλλη η μεγαλύτερη από τις δύο κόρες μεγαλοδικηγόρου της Πάτρας. Μας σταμάτησαν Παναγοπούλα (20 χιλ περίπου πριν την Πάτρα) για έλεγχο και μας πήγαν συνοδεία στην Τροχαία στην Πάτρα. Εκεί να δείτε μεγαλεία, μπροστά εγώ δικάβαλος με Honda MBX 50 (το κόκκινο παρακαλώ, υπερκυβισμένο) και πίσω το κωλάδικο. Μας κράτησαν 1 ώρα περίπου και μας αμόλησαν.

Η Έλλη το είπε στον πατέρα της αλλά τι απέγινε από κει και πέρα δεν έμαθα ποτέ μιας και το ειδύλλιο έληξα άδοξα (δεν ταίριαζα στα πρότυπα του μπαμπά, ήμουν μαλλιάς κλπ κλπ και αν συνέχιζε η φουκαριάρα να κάνει παρέα με τύπους σαν εμένα θα την έσερναν από τμήμα σε τμήμα).

Τελικά για μένα αυτοί έχουν το μαχαίρι αυτοί και το πεπόνι. Τράτζικ!!!!!





νοτ εκσακτλυ... TA KANOYN OΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΕΙ............





Άν έκανες μήνυση,ό μάγκας θά έφευγε γιά Έβρο..!!

irinia
12/01/2013, 15:14
Μα καλά μαυτό το μ@λ@κα δε θασχοληθεί κανένας; Ποιός του είπε του οργάνου ότι έχει το δικαίωμα να ανοίγει πολιτικοκοινωνικές συζητήσεις και μάλιστα με το μανδύα του ισχυρού με τον πολίτη ελεγχόμενο; Αν ήταν στην Αμερική πέστου -όχι τώρα, εδώ και 20 χρόνια- η Υπηρεσία που υπηρετεί θα του παρείχε τον εξοπλισμό να κάνει έλεγχο online μέσα από το όχημά του και να σε περάσει γενεές 14. Επιπλέον, ο Αμερικάνος άσχετα αν μπορεί και να σε σαπίσει στο ξύλο εάν ήσουν παραβατικός, στη συγκεκριμένη περίπτωση του απλού ελέγχου θα σε είχε πλησιάσει ευγενέστατα, θα σε είχε χαιρετήσει στρατιωτικά και μετά θα ζητούσε τα χαρτιά σου η όλη δε συμπεριφορά του θα ήταν σχολαστικά τυπική γιατί καταγράφεται και σε αντίθετη περίπτωση θα είχε πάρει πόδι την άλλη μέρα.....;)







ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΗ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ ΟΛΑ...............




Ξέρεις τί σημαίνει μπάτσος στό Άμέρικα...??
Μή τρελλαθούμε τώρα......

irinia
12/01/2013, 15:16
Οι ελεγχοι αυτοι θα ειναι καθημερινό φαινομαινο.Εχουν τσιμπήσει αρκετους με οφειλές και χρεη προς το δημόσιο.Απο την αλλη ομως αν ειμαι καθαρος δεν εχω χρεη και δικαστηρια να εκκρεμούν δεν βρισκω τον λογο γιατι να μην παω για εξακρίβωση;





ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΣΟΥ...............ΧΤΙΖΕΙΣ





Ένα κράτος φασισμού.....

astroman76
12/01/2013, 15:22
ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΗ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ ΟΛΑ...............




Ξέρεις τί σημαίνει μπάτσος στό Άμέρικα...??
Μή τρελλαθούμε τώρα......

Ξερω εγω, αλλαα για πες μου εσυ τι ξερεις... παντος σαν την Ελλαδα εγω δεν εχω δει πουθενα!

DAYMAN
12/01/2013, 15:26
ποιο κρατος φασισμου χτιζεις;Ας ειμαστε λιγο σοβαροι!Δεν εχω κανει κατι που να επιφέρει ποινες δεν χρωστάω δεν,δεν,δεν....τι να φοβηθώ;Αν πουλήσω τσαμπουκα θα ανεβει η λίμπιντο μου η με τον τροπο αυτο θα κανω αντισταση;

astroman76
12/01/2013, 15:30
Νομιζω μονο και μονο που σου ζητουν να ακολουθησεις στο τμημα ειναι ενα Φασιστικο κρατος οταν ξερει ποιος εισαι και μπορει να κανει ελενχο μεσο ασηρματου....

Τοσο διευθαρμενη/τσαμπουκαλεμενη και Im the law αστηνομια δεν ειπαρχει στον Δυτικο κοσμο... και δεν μηλαμε για 1 στους 10 αλλα 9 στους 10....

irinia
12/01/2013, 15:37
ποιο κρατος φασισμου χτιζεις;Ας ειμαστε λιγο σοβαροι!Δεν εχω κανει κατι που να επιφέρει ποινες δεν χρωστάω δεν,δεν,δεν....τι να φοβηθώ;Αν πουλήσω τσαμπουκα θα ανεβει η λίμπιντο μου η με τον τροπο αυτο θα κανω αντισταση;





ΘΑ ΣΤΟ ΠΩ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ............




Όταν ΔΕΝ διεκδικείς αύτό πού σού άνήκει ή φοβισμένος καί δουλικό είσαι
ή δέν σού κόβει....!!!
Καί συνήθως ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ νά διεκδικείς σέ όλοκληρωτικά καθεστώτα.
Τσαμπουκά πουλάει αύτός πού καταπατά τόν νόμο.
Αύτός πού ζητάει τήν έφαρμογή του είναι ένας νομοταγής πολίτης
πού γνωρίζει τά δικαιώματα του......
Αύτός πού σκύβει τό κεφάλι λέγεται ΟΣΦΥΟΚΑΜΠΤΗΣ...!!
Δέν φοβάμαι δέ σημαίνει στήνομαι νά μέ πηδήξουν,άντιθέτως σέ δημοκρατικές
κοινωνίες άνοίγω τό στόμα μου καί μιλάω καί ζητάω αύτό πού
έφτιαξε ό νομοθέτης...!!
Αύτός πού είναι έκεί έξω καί έκπροσωπεί τό νόμο
ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΣΕΒΕΤΑΙ...!!!

DAYMAN
12/01/2013, 15:50
ΘΑ ΣΤΟ ΠΩ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ............




Όταν ΔΕΝ διεκδικείς αύτό πού σού άνήκει ή φοβισμένος καί δουλικό είσαι
ή δέν σού κόβει....!!!
Καί συνήθως ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ νά διεκδικείς σέ όλοκληρωτικά καθεστώτα.
Τσαμπουκά πουλάει αύτός πού καταπατά τόν νόμο.
Αύτός πού ζητάει τήν έφαρμογή του είναι ένας νομοταγής πολίτης
πού γνωρίζει τά δικαιώματα του......
Αύτός πού σκύβει τό κεφάλι λέγεται ΟΣΦΥΟΚΑΜΠΤΗΣ...!!
Δέν φοβάμαι δέ σημαίνει στήνομαι νά μέ πηδήξουν,άντιθέτως σέ δημοκρατικές
κοινωνίες άνοίγω τό στόμα μου καί μιλάω καί ζητάω αύτό πού
έφτιαξε ό νομοθέτης...!!
Αύτός πού είναι έκεί έξω καί έκπροσωπεί τό νόμο
ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΣΕΒΕΤΑΙ...!!!

Διαβασα τις αποψεις σου περι δουλικου,χαζου οσφιοκαμψιας κτλ αλλα δεν συμφωνώ οτι κάποιος ειναι τετοιος αν παει στο τμημα για εξακρίβωση με την θέληση του.Τωρα απο το να χασω τον χρονο μου στο να εξηγήσω στον νεαρο η στον παλιουρα αστυνομικό οτι πρεπει αυτος πρωτος να σεβεται τον νομο τους πολιτες,και να τιμαει την στολη που φοραει δεν θα το κανω γιατι αν δεν εχει καταλάβει τα παραπάνω προσωπικα για εμενα δεν ξερει την δουλειά του και ειναι ακατάλληλος για αυτη.Ενας χαρακτηρας διαμορφώνεται μεχρι την ηλικια των 6 ετων απο εκει και περα......αν ειναι ζωο,απαίδευτος,αγενης και οτι αλλο οι προσπάθειες μου θα πεσουν στο κενο.

irinia
12/01/2013, 15:57
Ξερω εγω, αλλαα για πες μου εσυ τι ξερεις... παντος σαν την Ελλαδα εγω δεν εχω δει πουθενα!




ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΖΑΡΝΤΙΝΙΕΡΑ ΚΑΘΕ 4-5 ΧΡΟΝΙΑ...........



Κάποιος σκότωσε ένα παλικαράκι καί κάθε χρόνο στή μνήμη του
ξεσηκώνεται όλη ή Έλλάδα...........
Πές μας τώρα έσύ πού ξέρεις καλύτερα πόσοι πυροβολούνται άπό μπάτσους
κάθε μέρα στό Άμέρικα..??
Πόσους ξυλοδαρμούς έχουμε στό δρόμο μέσα άπό μπάτσους πού έπιδεικνύουν
ύπερβάλοντα ζήλο..??
Πόσα βιντεάκια βλέπουμε..??
Επιστημονικής φαντασίας είναι όλα..??
Άκουσε φιλαράκο έδώ είναι Έλλάδα............
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟ CNN ΓΙΑ ΕΚΕΙ...........
ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΕΥΡΩΠΗ....!!!
Έγώ έδώ μέσα έχω κατηγορήσει άπειρες φορές τούς μπάτσους,
όπως καί έχω γράψει ότι πολλές φορές βρήκα καί ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
πού κοίταξαν τό πνεύμα τού νόμου καί όχι τό γράμμα...!!
Έκεί πέρα μαζέψτε πρώτα τίς καραμπίνες ,σέ μιά κοινωνία
γεμάτη βία,προσπαθείστε νά σταματήσετε νά κλαίτε γιά όμαδικές σφαγές
σέ χώρους όπου θά έπρεπε νά μαθαίνετε ίστορία καί μαθηματικά,
βγάλτε τά μηχανήματα πού άνιχνεύουν όπλα άπό τά σχολεία καί μετά
έλάτε νά μιλήσουμε γιά μπάτσους καί συμπεριφορές..!!
Σέ μιά κοινωνία μέ τόση βία δέν μπορεί ,παρά καί οί ύποστηρικτές τού νόμου νά
συμπεριφέρονται πολύ πιό βίαια καί βάναυσα γιά νά
κρατήσουν τίς ίσορροπίες...!!!
ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΣΟΥ...............ή συμπεριφορά τών Έλλήνων άστυνομικών
νά έχει σχέση μέ τούς σερίφηδες..

spyrakos35
12/01/2013, 16:00
Πάντως εμένα με έχουν πάει για εξακρίβωση στοιχείων (ότι τώρα πρόσφατα αλλά στην ταραγμένη εποχή της νιότης μου :D) αν θυμάμαι καλά 5 φορές. Μόνο τη μία φορά δεν είχα ταυτότητα μαζί μου, όλες τις άλλες είχα όλα εκείνα τα έγγραφα που πιστοποιούσαν το ποιος είμαι αλλά και ότι ήμουν ο νόμιμος ιδιοκτήτης του οχήματος. Είχαν δεν είχαν δικαίωμα δεν είχα εγώ επιλογές. Την τελευταία φορά μάλιστα ήταν καλοκαιράκι, early morning που λένε και στο χωριό μου και γυρίζαμε με αιθέρια ύπαρξη ονόματι Έλλη από Αίγιο. Κράνη και οι δύο και η Έλλη η μεγαλύτερη από τις δύο κόρες μεγαλοδικηγόρου της Πάτρας. Μας σταμάτησαν Παναγοπούλα (20 χιλ περίπου πριν την Πάτρα) για έλεγχο και μας πήγαν συνοδεία στην Τροχαία στην Πάτρα. Εκεί να δείτε μεγαλεία, μπροστά εγώ δικάβαλος με Honda MBX 50 (το κόκκινο παρακαλώ, υπερκυβισμένο) και πίσω το κωλάδικο. Μας κράτησαν 1 ώρα περίπου και μας αμόλησαν.

Η Έλλη το είπε στον πατέρα της αλλά τι απέγινε από κει και πέρα δεν έμαθα ποτέ μιας και το ειδύλλιο έληξα άδοξα (δεν ταίριαζα στα πρότυπα του μπαμπά, ήμουν μαλλιάς κλπ κλπ και αν συνέχιζε η φουκαριάρα να κάνει παρέα με τύπους σαν εμένα θα την έσερναν από τμήμα σε τμήμα).


φίλε....

ξεπέρασες και αυτόν τον DimChios........

:bawl:

dimmie_72
12/01/2013, 16:15
ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΗ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ ΟΛΑ...............




Ξέρεις τί σημαίνει μπάτσος στό Άμέρικα...??
Μή τρελλαθούμε τώρα......

Σημαίνει αυτό που θα σου πω παρακάτω....

-Έχω βγάλει δίπλωμα σε 20 λεπτά εκεί γιατί ότι μ@λ@κίες περί international και παράβολου στην ΕΛΠΑ, απλώς δεν ισχύουν...
-Ο απλός αστυνομικός δεν το γνωρίζει, οπότε πρέπει να σε πάει στο Τμήμα .......(και δως του πάλι απ την αρχή).......
- Στις εξετάσεις το φυλλάδιο λέει ότι μπορείς ακόμα κι αν έχεις κόκκινο, να κάνεις στροφή δεξιά με έλεγχο.
- Υπόψη οτι οι στροφάρες εκεί είναι τέτοιες που έχεις ορατότητα 150μ. εκατέρωθεν....
- Κάνω λάθος και με Αμερικάνικο δίπλωμα με κόκκινο και την οικογένεια μέσα, στριβω με κόκκινο αριστερά (φυσικά μετά από έλεγχο), με πλησιάζει με τα πιστόλια του, το καπέλο του (που εδώ τόχουν καταργήσει) και όλα, .........του λέω τις μ@λ@κίες μου.... και μου εύχεται: ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!

Υ.Γ. Άντε γεια, αυτόφωρο μπορούσε να μείχε πάει :(

nikos_abel
12/01/2013, 16:16
Πάντως εμένα με έχουν πάει για εξακρίβωση στοιχείων (ότι τώρα πρόσφατα αλλά στην ταραγμένη εποχή της νιότης μου :D) αν θυμάμαι καλά 5 φορές. Μόνο τη μία φορά δεν είχα ταυτότητα μαζί μου, όλες τις άλλες είχα όλα εκείνα τα έγγραφα που πιστοποιούσαν το ποιος είμαι αλλά και ότι ήμουν ο νόμιμος ιδιοκτήτης του οχήματος. Είχαν δεν είχαν δικαίωμα δεν είχα εγώ επιλογές. Την τελευταία φορά μάλιστα ήταν καλοκαιράκι, early morning που λένε και στο χωριό μου και γυρίζαμε με αιθέρια ύπαρξη ονόματι Έλλη από Αίγιο. Κράνη και οι δύο και η Έλλη η μεγαλύτερη από τις δύο κόρες μεγαλοδικηγόρου της Πάτρας. Μας σταμάτησαν Παναγοπούλα (20 χιλ περίπου πριν την Πάτρα) για έλεγχο και μας πήγαν συνοδεία στην Τροχαία στην Πάτρα. Εκεί να δείτε μεγαλεία, μπροστά εγώ δικάβαλος με Honda MBX 50 (το κόκκινο παρακαλώ, υπερκυβισμένο) και πίσω το κωλάδικο. Μας κράτησαν 1 ώρα περίπου και μας αμόλησαν.

Η Έλλη το είπε στον πατέρα της αλλά τι απέγινε από κει και πέρα δεν έμαθα ποτέ μιας και το ειδύλλιο έληξα άδοξα (δεν ταίριαζα στα πρότυπα του μπαμπά, ήμουν μαλλιάς κλπ κλπ και αν συνέχιζε η φουκαριάρα να κάνει παρέα με τύπους σαν εμένα θα την έσερναν από τμήμα σε τμήμα).

Τελικά για μένα αυτοί έχουν το μαχαίρι αυτοί και το πεπόνι. Τράτζικ!!!!!

Παρακαλώ να γίνει σενιάρισμα και να μεταφερθεί εδώ

http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?f=6

astroman76
12/01/2013, 16:20
ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΖΑΡΝΤΙΝΙΕΡΑ ΚΑΘΕ 4-5 ΧΡΟΝΙΑ...........



Κάποιος σκότωσε ένα παλικαράκι καί κάθε χρόνο στή μνήμη του
ξεσηκώνεται όλη ή Έλλάδα...........
Πές μας τώρα έσύ πού ξέρεις καλύτερα πόσοι πυροβολούνται άπό μπάτσους
κάθε μέρα στό Άμέρικα..??
Πόσους ξυλοδαρμούς έχουμε στό δρόμο μέσα άπό μπάτσους πού έπιδεικνύουν
ύπερβάλοντα ζήλο..??
Πόσα βιντεάκια βλέπουμε..??
Επιστημονικής φαντασίας είναι όλα..??
Άκουσε φιλαράκο έδώ είναι Έλλάδα............
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟ CNN ΓΙΑ ΕΚΕΙ...........
ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΕΥΡΩΠΗ....!!!
Έγώ έδώ μέσα έχω κατηγορήσει άπειρες φορές τούς μπάτσους,
όπως καί έχω γράψει ότι πολλές φορές βρήκα καί ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
πού κοίταξαν τό πνεύμα τού νόμου καί όχι τό γράμμα...!!
Έκεί πέρα μαζέψτε πρώτα τίς καραμπίνες ,σέ μιά κοινωνία
γεμάτη βία,προσπαθείστε νά σταματήσετε νά κλαίτε γιά όμαδικές σφαγές
σέ χώρους όπου θά έπρεπε νά μαθαίνετε ίστορία καί μαθηματικά,
βγάλτε τά μηχανήματα πού άνιχνεύουν όπλα άπό τά σχολεία καί μετά
έλάτε νά μιλήσουμε γιά μπάτσους καί συμπεριφορές..!!
Σέ μιά κοινωνία μέ τόση βία δέν μπορεί ,παρά καί οί ύποστηρικτές τού νόμου νά
συμπεριφέρονται πολύ πιό βίαια καί βάναυσα γιά νά
κρατήσουν τίς ίσορροπίες...!!!
ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΣΟΥ...............ή συμπεριφορά τών Έλλήνων άστυνομικών
νά έχει σχέση μέ τούς σερίφηδες..


η διαφορα ομως ειναι οτι εγω τα εχω ζησει εσυ τα βλεπεις απο την ΤΒ εκτως και αν εχεις ζησει και εσυΑμερικη και τα ξερεις απο πρωτο χερι...

εμενα 9 χρονια 2 φορες με σταματησανε με μοτο και τις 2 φορες στον πληθιντικο και τις 2 φορες με αφησε να φηγω ενω με ειδε να κανω μαλακιες στον δρομο....

οι μπατσοι σκοτωνουν στην Ελλαδα απο ανεκαθεν μονο το 2008 εγηνε κατι... και αυτο επικεντροθηκε στην Αθηνα.. οι Αμερικοι το καναν αυτο το 1992 και καηκε το μισο Λος αντζελες και μηλαμε για εκταση 3 αθηνες μαζι.....

τα εχω ακουσει δεν μου λενε τιποτα αν δεν εχεις δει με τα ιδια σου τα ματια μην μηλας.. αλλα εγω εχω αποψη και για την Ελλαδα... δεν εχω δει ακομη μπατσο να μου μηλα στον πληθηντικο και η διαφθορα στην Ελληνικη Αστυνομια ειναι ενα καθαρα τοπικο φενομενο.... τοσο τσαμπουκα σε καθημερινη βαση δεν εχω δει πουθενα και εχω γηρησει ολλο τον κοσμο...

Και κατι αλλο.. στην Αμερικη οι μπατσοι σταματανε αν σε δουνε να εισαι στην ακρη του δρομου για να βοηθησουν... εδω ποτε εγηνε?

astroman76
12/01/2013, 16:22
Σημαίνει αυτό που θα σου πω παρακάτω....

-Έχω βγάλει δίπλωμα σε 20 λεπτά εκεί γιατί ότι μ@λ@κίες περί international και παράβολου στην ΕΛΠΑ, απλώς δεν ισχύουν...
-Ο απλός αστυνομικός δεν το γνωρίζει, οπότε πρέπει να σε πάει στο Τμήμα .......(και δως του πάλι απ την αρχή).......
- Στις εξετάσεις το φυλλάδιο λέει ότι μπορείς ακόμα κι αν έχεις κόκκινο, να κάνεις στροφή δεξιά με έλεγχο.
- Υπόψη οτι οι στροφάρες εκεί είναι τέτοιες που έχεις ορατότητα 150μ. εκατέρωθεν....
- Κάνω λάθος και με Αμερικάνικο δίπλωμα με κόκκινο και την οικογένεια μέσα, στριβω με κόκκινο αριστερά (φυσικά μετά από έλεγχο), με πλησιάζει με τα πιστόλια του, το καπέλο του (που εδώ τόχουν καταργήσει) και όλα, .........του λέω τις μ@λ@κίες μου.... και μου εύχεται: ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!

Υ.Γ. Άντε γεια, αυτόφωρο μπορούσε να μείχε πάει :(

Ετσι ειναι...

Cpt. Haddock
12/01/2013, 16:37
[...]εμενα 9 χρονια 2 φορες με σταματησανε με μοτο και τις 2 φορες στον πληθιντικο[...]

Εχουν πληθυντικο τα αγγλικα? :a014:

SVX
12/01/2013, 16:38
Ποιο ΛοςΑντζελες? μπηκαν και γραψαν οι "συγγραφεις" και καηκε το φρεντ.... ναταν κι αλλο.... γαμημενη ματαιοδοξια.......

astroman76
12/01/2013, 16:45
Εχουν πληθυντικο τα αγγλικα? :a014:


Τροπος του λεγην... σου λενε Mr"επιθετο"

Γενικως εκει ο τσαμπουκας ξεκηνα απο τον Ελενχομενο και μεταδηδετε στον μπατσο.. εδω ο Μπατσος εχει ενα τζαμπουκα με το που σε σταματησει...

και οπως ειπα δεν ειπαρχουν μπλοκα με την Ελληνικη ενοια εκει... σταματα δηλαδη οποιον βρω στον δρομο... μονο αν τρεχεις/κανεις παραβασεις και σε δουνε! η τρεξουν το νουμερο σου στο κομπουτερ και βγαλει κατι για το αμαξι η το ατομο που ανηκει!

Δεν εχω σκοπο να σας αλαξω την γνωμη για τους Αμερικανους απλα εμενα 10 χρονια μου φερθηκανε Οκ , Η Ελλαδα ειναι πανεμορφη χωρα αλλα εχουμε τους πιο σκατα ανθρωπους εδω.... αυτοι που εχουν ζησει εξω με καταλαβενουν!

Zid
12/01/2013, 17:07
Ό νόμος είναι πολύ σαφής.
. Ποιος νόμος ... ?

alres
12/01/2013, 18:02
Δικηγόρος μου το ειχε πει!!Τώρα αν είναι σωστά ή λάθος ή δεν το διατύπωσα σωστά δεν ξέρω!!Σίγουρα πάντως δεν το λέω με βάση το τι μου αρέσει!!:beer:

Ναι εντάξει, δεν είχα πρόθεση να στην πω, προφανώς.
Το ζήτημα είναι επίκαιρο και ας προσθέσω κάτι ακόμα.

Για να είμαστε ακριβείς: προσαγωγή λέγεται όταν σε πάει στο τμήμα επειδή δεν έχεις ταυτότητα ή δεν έχει επικοινωνία με κέντρο για να κάνει τη δουλειά του. Εκεί οφείλει να ολοκληρώσει ταχύτατη διαδικασία ταυτοποίησης των στοιχείων που θα του πεις και να πας στη δουλειά σου αμέσως. Εννοείται ότι οι πληθυντικοί είναι απαραίτητοι εκατέρωθεν, κάνει καλό σε όλους και κακό σε κανένα.

Αν η διαδικασία αρχίζει και "κολλάει" και η ώρα περνά, υπάρχει πρόβλημα. Δεν υπάρχει χρονικό όριο, αλλά όταν σε πήγαν για αναγνώριση στοιχείων ταυτότητας και έχει περάσει 2ωρο και βάλε, εκεί ρωτάς πρώτα αν εκκρεμεί κάτι εις βάρος σου. Αν όχι ζητάς να φύγεις, αν σου αρνούνται ζητάς άμεση επικοινωνία με οικείους και νομική συνδρομή. Από το σημείο που αρχίζει κάτι να στραβώνει πρέπει να είσαι παρατηρητικός γιατί δεν ξέρεις που μπορεί να χρειαστεί να θυμάσαι ποιον είδες και ποιος σε είδε εκεί μέσα. Ουσιαστικά γίνεται μια συγκαλυμμένη σύλληψη, μόνο που και δεν υπάρχει λόγος (αν δεν υπάρχει όντως λόγος) και τα όργανα το αρνούνται, γιατί διαφορετικά πρέπει να σου γνωστοποιήσουν δικαίωματα κλπ κλπ.

Ο σωματικός έλεγχος είναι άλλο κεφάλαιο και θέλει άλλη προσοχή.
Τυπικά δεν γίνεται στα κουτουρού, διότι αποτελεί αποδεικτικό μέσο (ένα από τα πολλά) και έχει ένα κάρο τύπους και πλαίσιο. Χοντρικά πρέπει να έχει γίνει κάτι κοντά στο σήμείο που σε ψάχνουν (αυτόφωρο πλημμέλημα ή κακούργημα) άρα παρουσιάζεται η ανάγκη ερεύνης από τα όργανα, προς αποτροπή απώλειας αποδεικτικών στοιχείων που συνδέονται με το έγκλημα βεβαίως βεβαίως (αυτός είναι ο ρόλος τους). Δηλαδή πρέπει να σου πούνε κανονικά ότι έγινε αυτό και αυτό και κρίνεσαι ύποπτος (κατ' ακρίβεια είσαι κάτι ελαφρύτερο από ύποπτος) και πρέπει να σε ψάξουμε. Και μετά η τυπικότητα λέει ότι σε ρωτάνε αν έχεις κάτι πάνω σου, ότι εσύ ανοίγεις τσάντες κλπ και δεν βάζει κανείς χέρι έτσι επειδή μπορεί. Αυτό επίσης πρέπει να γίνεται με το σεις και με το σας, με σεβασμό και διακριτικότητα, γιατί αποτελεί επέμβαση σε στενή προσωπική σφαίρα και τα ρέστα.

Εννοείται ότι ποτέ δεν πρέπει να γίνεται έρευνα σε κάτι προσωπικό (τσάντα, τσαντάκι, τσέπη ..) χωρίς να βλέπουμε τα χέρια του ερευνώντος, χωρίς να υπάρχει φως, χωρίς να υπάρχει ορατότητα, προς διαφύλαξη όλων των πλευρών.
Καλό είναι επίσης να διατηρείται μια χαλαρότητα αλλά όχι χαλάρωση, γιατί η έρευνα που έγινε στα ελληνικά αστυνομικά όργανα πριν 2-3 χρόνια έβγαλε υψηλά ποσοστά ακαταλληλότητας για οπλοφορία και δεν θες να ρισκάρεις να πέσεις στο λάθος ποσοστό. Εκεί που σου λένε δείξε πορτοφόλια τσέπες κλπ πρέπει να δείχνεις με τον τρόπο σου δίχως να γλύφεις ότι δεν έχουν μπροστά τους τον Πάσσαρη αλλά ένα πολίτη που τον καθυστερούν και τον περιορίζουν και πρέπει να πάνε όλοι σπίτια τους μια ώρα γρηγορότερα.

Και στο τέλος, αν όλα είναι οκ, πρέπει να ρίξουν τουλάχιστον τυπική χαιρετούρα, αν όχι μια διακριτική έκφραση συγγνώμης για την ταλαιπωρία. Και όχι επειδή το λέω εγώ, αλλά γιατί ο περιορισμός της ελευθερίας (έστω για μισή ώρα ναι έστω για μισή) είναι ακριβό και σπουδαίο πράγμα (και για το νόμο και γενικά) και αν έγινε τελικά χωρίς λόγο, η πολιτεία πρέπει διά των οργάνων της να αναγνωρίζει την περιορισμένη αυτή προσβολή. Επίσης δεν βλάπτει κανέναν να αναγνωρίσει ότι έκανε τελικά λάθος εκτίμηση για το ύποπτο της μούρης σου. Δυστυχώς αυτά συνεπάγεται η άσκηση δημόσιας εξουσίας, θέλει αντίληψη της ευθύνης και όχι το ανάποδο.

Manitu
12/01/2013, 18:25
Στην Αμερική ολα τα περιπολικά έχουν κάμερες και καταφράφουν και Ήχο έχει χρησιμοποιηθεί πολλές φορές το βίντεο για καταδίκη αστυνομικών ...

vaska
12/01/2013, 18:29
.......
Άν έκανες μήνυση,ό μάγκας θά έφευγε γιά Έβρο..!!

Με τι διάθεση - λεφτά????

Το MBX το χρώσταγα ακόμα είχα χάσει και την Έλλη, άστα να πάνε.
:D:D

asphyx
12/01/2013, 18:41
Ναι εντάξει, δεν είχα πρόθεση να στην πω, προφανώς.
Το ζήτημα είναι επίκαιρο και ας προσθέσω κάτι ακόμα.


Σε καμία περίπτωση δεν κατάλαβα να μου την είπες πιάσε αλλη μια:beer: (να δω πως θα οδηγήσω μετά-κ αν με σταματήσουν για αλκοτέστ τι θα πω:p)
'Οσον αφορά τον έλεγχο θυμάμαι με έχουν σταματήσει ασφαλίτες στη θηβών λίγο πιο κάτω απο Ι.οδό κ αφού έψαξαν τσαντάκια κτλ μου λένε να ανοιξω τη σέλα απο το μηχανάκι κ να βγάλω ότι έχει απο κάτω!!'Εβγαλα κ γω ένα μετρητή πίεσης ελαστικών και ο μικρότερος απο τα όργανα έκανα λες και ήταν σε ταινία φώναζε τι έιναι αυτο? κ ήταν έτοιμος να βγάλει όπλο(χωρίς δόση υπερβολής)!!:lol:

skylaros
12/01/2013, 18:59
Μάλλον δεν έχετε καταλάβει οι περισσότεροι γιατί τον ΜΠΑΤΣΟ τον λέμε ΜΠΑΤΣΟ !!!

dimitrism
12/01/2013, 19:14
Παραθέτω τον παρακάτω "κείμενο-οδηγό επιβίωσης" (με κάθε επιφύλαξη)...



Ο μικρός αυτός οδηγός θα σας δώσει ορισμένες πρακτικές οδηγίες για τα δικαιώματα που έχετε και το τι ακριβώς πρέπει να κάνετε, σε περίπτωση «δυσάρεστης επαφής» με τις αστυνομικές αρχές.
Είτε πρόκειται για εξακρίβωση στοιχείων, είτε για σωματική έρευνα, είτε για προσαγωγή, είτε για έρευνα σε σπίτι, είτε για σύλληψη, πρέπει όλοι να θυμόμαστε πως το Σύνταγμα και οι νόμοι προστατεύουν τον κατηγορούμενο. Αυτό σημαίνει πως έχετε δικαιώματα και πρέπει να απαιτήσετε να τα ασκήσετε! Η αστυνομία δε θα σας τα χαρίσει, αντιθέτως θα βασιστεί στην...
άγνοια, τον πανικό και τις βεβιασμένες κινήσεις σας, αν χάσετε την ψυχραιμία σας.

1. Εξακρίβωση στοιχείων

Αν σας σταματήσει αστυνόμος στο δρόμο και απαιτήσει να του δείξετε την αστυνομική σας ταυτότητα, οφείλετε να το κάνετε. Αν αρνηθείτε, μπορεί να τιμωρηθείτε με φυλάκιση από 10 ημέρες ως 1 χρόνο. (άρθρο 157 του νόμου 2458/1953).
ΠΡΟΣΟΧΗ: Αφού δείξετε την ταυτότητά σας, έχετε εκπληρώσει τις νόμιμες υποχρεώσεις σας. Μην απαντάτε σε άλλες ερωτήσεις, τύπου «τι κάνεις εδώ;» «πού πηγαίνεις;» κλπ διότι είναι παράνομες.

Μπορεί στη συνέχεια οι αστυνόμοι να σας ζητήσουν να τους ακολουθήσετε στο τμήμα για «εξακρίβωση στοιχείων». Εφόσον έχετε δείξει την ταυτότητά σας, αυτό είναι παράνομο, γι’ αυτό οφείλετε να διαμαρτυρηθείτε. Αν παρ’ όλα αυτά σας αναγκάσουν να τους ακολουθήσετε, τότε αυτό που συμβαίνει είναι στην πραγματικότητα μία παράνομη σύλληψη, αφού σας πηγαίνουν στο τμήμα χωρίς να υπάρχει ούτε ένταλμα σύλληψης ούτε κλήση για προσαγωγή μάρτυρα! Άρα στο τμήμα πρέπει απλώς να δώσετε και πάλι τα στοιχεία σας και να αρνηθείτε να απαντήσετε σε οποιαδήποτε άλλη ερώτηση. Να επαναλαμβάνετε διαρκώς πως είναι παράνομο να σας κρατούν εκεί και να απαιτείτε να μιλήσετε με το δικηγόρο σας.

2.Σύλληψη

Η αστυνομία μπορεί να σας συλλάβει μόνο αν συντρέχει μία από τις παρακάτω προϋποθέσεις:

Α. Αν έχει εκδοθεί εναντίον σας ένταλμα σύλληψης
Β. Αν διαπράξατε αυτόφωρο έγκλημα.

Α. Αν έχει εκδοθεί εναντίον σας ένταλμα σύλληψης

Το ένταλμα σύλληψης είναι έγγραφο το οποίο εκδίδεται από τον ανακριτή και επιδίδεται από την αστυνομία στον ύποπτο.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Πολύς κόσμος πιστεύει πως ο ανακριτής είναι ένας αστυνομικός. Αυτό είναι λάθος. Ο ανακριτής είναι δικαστής, που διενεργεί την ανάκριση, και μόνο αυτός μπορεί να υπογράψει ένταλμα σύλληψης.

Επιπλέον το ένταλμα, σύμφωνα με το νόμο, πρέπει να αναφέρει τα στοιχεία σας και ακριβώς την πράξη για την οποία κατηγορείστε! Τα γενικά και αόριστα εντάλματα είναι παράνομα. Ο κατηγορούμενος έχει δικαίωμα να ξέρει ακριβώς για τι κατηγορείται. Ελέγξετε το ένταλμα και απαιτείστε να υπογράψετε την «έκθεση σύλληψης», ένα έγγραφο που θα αποδεικνύει τον τόπο και το χρόνο της σύλληψης.

Στη συνέχεια, ακολουθείστε τους αστυνομικούς, χωρίς να απαντήσετε σε ερωτήσεις. Εννοείται πως οποιαδήποτε βιαιοπραγία ή εξύβριση προς κατηγορούμενο που συνεργάζεται είναι παράνομη. Αν σας συμβεί, οι αστυνομικοί θα διαπράττουν ποινικά αδικήματα και μπορείτε να τους μηνύσετε.

Β. Αν διαπράξατε αυτόφωρο έγκλημα

«Αυτόφωρο» ονομάζεται ένα έγκλημα από τη στιγμή στην οποία τελείται μέχρι το τέλος της επόμενης ημέρας. Σε περίπτωση αυτόφωρου εγκλήματος, ο νόμος δίνει στην αστυνομία το δικαίωμα να συλλάβει το δράστη, χωρίς δικαστικό ένταλμα σύλληψης. Αυτό κατ’ αρχήν είναι σωστό, διότι θα ήταν παράλογο να έβλεπε π.χ. ένας αστυνόμος κάποιον βιαστή ή ληστή επί τω έργω και να έπρεπε να περιμένει να εκδώσει ο ανακριτής το ένταλμα! Ως τότε, ο δράστης θα είχε ήδη εξαφανισθεί.
Από την άλλη, όμως, η ελευθερία αυτή της αστυνομίας, οδηγεί συχνά σε αυθαιρεσία, γι’ αυτό πρέπει να είστε ιδιαίτερα ψύχραιμοι και να ξέρετε ακριβώς ποια είναι τα δικαιώματά σας.

Οι αστυνόμοι που σας συλλαμβάνουν οφείλουν να σας δηλώσουν το έγκλημα για το οποίο σας πηγαίνουν στο τμήμα. Επαναλαμβάνουμε πως γενικές και αόριστες αιτίες συλλήψεως είναι παράνομες. Ζητήστε να υπογράψετε «έκθεση σύλληψης». Αυτό το έγγραφο θα αποδεικνύει το πώς ακριβώς έγινε η σύλληψη και θα σας είναι χρήσιμο στη συνέχεια.
Στο τμήμα δηλώστε τα στοιχεία σας και μην απαντήσετε σε άλλες ερωτήσεις. Μην αφήσετε να σας ξεγελάσουν, λέγοντας πως «δεν θα σας πουν ακόμα για τι κατηγορείστε» Απαιτείστε είτε να σας αφήσουν να φύγετε είτε να σας «αποδώσουν κατηγορία». Αυτό σημαίνει να σας πουν για τι ακριβώς κατηγορείστε, να σας ονομάσουν «κατηγορούμενο».

dimitrism
12/01/2013, 19:15
Το να είσαι «κατηγορούμενος», έχει τεράστια νομική σημασία. Ο κατηγορούμενος ΔΕΝ είναι μάρτυρας, δεν οφείλει «να πει την αλήθεια, και μόνο την αλήθεια, χωρίς φόβο και πάθος»! Το αντίθετο, ο κατηγορούμενος έχει το λεγόμενο «δικαίωμα της σιωπής». Δηλαδή σε όλες τις ερωτήσεις δεν οφείλει να πει την αλήθεια, δεν οφείλει να πει τίποτα, μπορεί απλώς να πει «αρνούμαι την κατηγορία» ή απλά να πει «δεν απαντώ»!
Ο κατηγορούμενος ΔΕΝ ορκίζεται και κάθε τι που δήλωσε, αν είχε αναγκασθεί να ορκισθεί, απαγορεύεται να χρησιμοποιηθεί στη μετέπειτα διαδικασία. Το πρόβλημα, ωστόσο, είναι πως αυτή η διάταξη δεν εφαρμόζεται αυστηρά και συχνά παραβλέπεται. Γι΄αυτό, για να μη χειροτερεύσετε τη θέση σας, αρνηθείτε να ορκισθείτε ή να υπογράψετε οποιοδήποτε έγγραφο που λέει πως κάνατε δηλώσεις υπό όρκο.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Μέχρι να έρθει ο δικηγόρος σας, μη δίνετε εξηγήσεις, μην προσπαθείτε να δικαιολογηθείτε, μη λέτε καν «δεν ξέρω», μην υπογράφετε τίποτα. Δεν είστε υποχρεωμένοι να απαντήσετε, οι ελληνικοί νόμοι και η Ευρωπαϊκή Σύμβαση Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων σας δίνουν το δικαίωμα να μην δώσετε ΚΑΜΙΑ εξήγηση.
Να ζητάτε διαρκώς το δικηγόρο σας. Μη σταματήσετε να το απαιτείτε, μέχρι να σας επιτρέψουν να μιλήσετε μαζί του. Είναι πρωταρχικό δικαίωμά σας, είναι παράνομο να σας το στερήσουν! Μάλιστα, αν δεν έχετε δικηγόρο, είναι υποχρεωμένοι να σας διορίσουν έναν.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Το μέγιστο χρονικό διάστημα που μπορούν να σας κρατήσουν στο τμήμα είναι 24 ώρες. Μετά πρέπει να σας οδηγήσουν στον εισαγγελέα ή να σας αφήσουν ελεύθερους. Αν σας κρατήσουν πάνω από 24 ώρες, διαπράττουν βαρύτατο ποινικό αδίκημα, και το ίδιο το Σύνταγμα και ο Ποινικός Κώδικας επιβάλλουν ποινές. Διαμαρτυρηθείτε έντονα και φυσικά, μετά το τέλος της διαδικασίας έχετε δικαίωμα να τους μηνύσετε.

3.Έρευνα σε ιδιωτικό χώρο

Η έρευνα σε ιδιωτικό χώρο, όπως σπίτι, γραφείο κλπ, μπορεί να γίνει μόνο με «ένταλμα έρευνας» που πρέπει να το ζητήσετε πριν ανοίξετε την πόρτα. Επιπλέον, απαιτείται να διενεργήσουν την έρευνα τουλάχιστον δύο άτομα, από τα οποία ο ένας πρέπει να είναι δικαστικός, όχι αστυνομικός! Ελέγξτε τα στοιχεία των αστυνομικών και του δικαστικού, ελέγξτε το ένταλμα έρευνας και μόνο τότε ανοίξτε την πόρτα.
Αν η έρευνα γίνει μέσα στην ημέρα, τότε αρκούν τα παραπάνω.
Αν, όμως, η έρευνα γίνει νύχτα, πρέπει να υπάρχει και ένταλμα σύλληψης συγκεκριμένου προσώπου ή να διενεργείται αυτόφωρο έγκλημα. Σημειωτέον πως νύχτα είναι από τις 8μ.μ.-6π.μ. το χειμώνα (1 Οκτωβρίου - 31 Μαρτίου) και 9μ.μ.-5π.μ. το καλοκαίρι (1 Απριλίου - 30 Σεπτεμβρίου).

ΠΡΟΣΟΧΗ! Άλλο είναι το «ένταλμα έρευνας» και άλλο το «ένταλμα σύλληψης». Το ένταλμα έρευνας αναφέρεται σε συγκεκριμένο χώρο, ενώ το ένταλμα σύλληψης σε συγκεκριμένο άτομο, το οποίο πρέπει να βρίσκεται στο σπίτι, την ώρα που θέλουν να εισέλθουν για να τον συλλάβουν. Αν δεν υπάρχει ένταλμα σύλληψης τη νύχτα, τότε οι αστυνόμοι πρέπει να σας πουν ότι διενεργείται αυτόφωρο έγκλημα και θέλουν να ερευνήσουν γι’ αυτό. Πρέπει να μιλήσουν συγκεκριμένα και ειδικά πχ «Ακούστηκε πυροβολισμός και κραυγές, κάνουμε έρευνα για ανθρωποκτονία και σωματικές βλάβες».

Τελειώνοντας, να υπενθυμίσουμε πως ο οδηγός αυτός παρέχει νομικές συμβουλές σε πολύ απλό και πρακτικό επίπεδο, προσπαθώντας να σας «προετοιμάσει», ώστε να μη πανικοβληθείτε και προβείτε σε λόγια ή έργα που θα καταστήσουν χειρότερη τη θέση σας. Ο οδηγός αυτός ΔΕΝ αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την ειδική νομική συμβουλή του δικηγόρου, που ο καθένας πρέπει αμέσως να καλέσει, σε περίπτωση κλήσης του από τις αρχές.
Ευελπιστούμε, ωστόσο, πως οι πρακτικές αυτές συμβουλές θα σας φανούν χρήσιμες, καθώς «μπλεξίματα» με την αστυνομική αυθαιρεσία μπορεί να έχει ο καθένας, ακόμα και άτομα που δεν έχουν διαπράξει κανένα απολύτως έγκλημα. Και τότε θα διεξαχθεί ένας μικρός πόλεμος... η ψυχραιμία σας απέναντι στην αυθαιρεσία τους.

Της Έλλης Ισμαηλίδου,
Δικηγόρου Αθηνών

skylaros
12/01/2013, 19:30
και μετά ήρθαν οι μέλισσες μαζί με τα πλημμελήματα "αντίσταση", "εξύβριση", " απείθεια" ...

astroman76
12/01/2013, 19:44
Μην απαντάτε σε άλλες ερωτήσεις, τύπου «τι κάνεις εδώ;» «πού πηγαίνεις;» κλπ διότι είναι παράνομες.


Το εχει δοκημασει κανεις Ελλαδα αυτο με θετικο αποτελεσμα? δηλαδη να του απαντησεις δεν σου λεω κτλ?

skylaros
12/01/2013, 20:03
Με τα μάτια μου έχω δει παραπάνω από μια φορές να δίνουν ταυτότητα να υπακούν σε ότι τους λένε και παρόλα αυτά να τρώνε μπουνιές και κλωτσιές και μερικοί να βρίσκονται και κατηγορούμενοι ... αν δε σε γουστάρει ή δε του κάνεις για κάποιο λόγο δε θα προσπαθήσει να βρει στοιχεία θα δημιουργήσει έστω και στο μυαλό του κάποια ... το δεύτερο σημαντικότερο είναι να μην αμφισβητήσεις την εξουσία του και τέλος αν τα πράγματα φτάσουν στα άκρα θύμισε του τη μαλακία που θα είναι να συμπληρώνει χαρτούρα, να τραβάει ο ένας στον άλλο μηνύσεις και πάει λέγοντας από τη στιγμή που μπορεί να κάνει τη δουλεία του πολύ πιο εύκολα με κάποιον επόμενο ... στην Ελλάδα ΟΛΟΙ προσπαθούν να αποφύγουν την ευθύνη και όταν τους φέρεις προ των ευθυνών τους αλλάζουν τροπάρι, φυσικά όχι με καντήλια γιατί εκεί βγαίνει και ο κουτοεγωισμός

Aνεμος
12/01/2013, 20:44
Το νομικό μέρος μέρος καλύφθηκε νομίζω παραπάνω απο το post του dimitrism.

τώρα, επειδή εντώ είναι ελλάντα και ο μπατσος θεωρεί πως είναι νομοθετική, εκτελεστική και δικαστική εξουσία ταυτόχρονα σε συσκευασία μπυροκοιλιάς και με αξεσουάρ beretta, το πράγμα θέλει τακτική.Η ευγένεια κάνει θαύματα. Γιατι, μπορεί να πρέπει θεωρητικά να συντρέχει σοβαρός λόγος (ένταλμα σύλληψης/αυτόφωρο έγκλημα) για να σε τραβήξουν στο τμήμα αλλα αν θέλουν, θα βρούν τον τρόπο και να καλύψουν τον κώλο τους και να σου χαλάσουν την μέρα/βράδυ/σαββατοκύριακο εαν είσαι γκαντέμης. "Μοιάζατε πολύ με έναν καταζητούμενο και έπρεπε να το ελέγξουμε" κτλ.

Γενικά, ισχύει η αρχή του ου μπλέξεις. Δίνεις ταυτότητα και αρνείσαι ευγενικά να ακολουθήσεις στο τμήμα απο την στιγμή που έχεις εκπληρώσει τις νομικές σου υποχρεώσεις. Κάπου εκεί καλό θα είναι να αρχίσεις να αναρωτιέσαι ευγενικά στην κουβέντα που έχετε με το ανθρωποειδές με τα μπλέ οτι θα πρέπει να καλέσεις τον δικηγόρο σου κτλ. Η γνώση είναι δύναμη και το "παράνομο τυπικά αλλα την δουλειά μου(να πιάσω τον στόχο των απαιτούμενων προσαγωγών) να κάνω εγώ με αυτόν που μου μοιάζει ακίνδυνος" σκεπτικό του αντιπαθούς διπόδου αρχίζει να αποκτά προβλήματα γιατι γίνεται περίπλοκο και αρχίζει να παίρνει έκταση παραπάνω απο όση θα ήθελε .

Κάπου εκεί θα ψάξουν για κάποιον άλλο με λιγότερες γνώσεις των δικαιωμάτων που έχει απο τον νόμο .

Υ.Γ. Τα παραπάνω έχουν πολλή ευκολότερη εφαρμογή σε μπάτσους 40+, ξέρετε, ο κλασικός homo pithicus komatoskylous oplismenous. Εάν πέσετε σε κανένα τυπάκι new generation CSI Plateia Victorias όλο ειρωνία και παντογνωστικό στυλάκι , ο βαθμός δυσκολίας αυξάνει εκθετικά καθώς πλέον γίνεται σχεδόν αδύνατο να είσαι ευγενικός με ενα μ@λακισμένο που σε ειρωνεύεται.

@skylaros ++όσα θές

AUFGEBRACHT
12/01/2013, 22:20
Κάνω λάθος και με Αμερικάνικο δίπλωμα με κόκκινο και την οικογένεια μέσα, στριβω με κόκκινο αριστερά (φυσικά μετά από έλεγχο), με πλησιάζει με τα πιστόλια του, το καπέλο του (που εδώ τόχουν καταργήσει) και όλα, .........του λέω τις μ@λ@κίες μου.... και μου εύχεται: ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!

Υ.Γ. Άντε γεια, αυτόφωρο μπορούσε να μείχε πάει :(

Eάν είχες λάθος χρώμα και δεν ήσουν λευκός να δεις που θα μπορούσε να σε είχε στείλει...

AUFGEBRACHT
12/01/2013, 22:30
Πάντως από όσα διάβασα έμαθα ότι οι Αμερικανοί αστυνομικοί είναι τζέντλεμεν, δεν κάνουν μπλόκα, κάνουν τα στραβά μάτια στις παραβάσεις, είναι πολιτισμένοι με τα γαλλικά τους, το πιάνο τους και την ιππασία, κάνουν γαργάρες με στοματικό διάλυμα και μασάνε τσίχλα για να μην έχουν δυσάρεστη αναπνοή όταν θα σου μιλήσουν, ενώ έχουν σκοτώσει πολίτη μόνο μια φορά το 92. Ενίοτε βάζουν χειροπέδες σε 10χρονα μαυράκια που έκαναν φασαρία στην τάξη και τους φώναξε ο δάσκαλος, αφήνουν ανάπηρο κανα νέγρο που δεν είναι θερμαστής από το Τζιμπουτί, γαζώνουν κανα ύποπτο μετά από καταδίωξη με live κάλυψη στην TV από αέρος όταν έχει ακινητοποιηθεί το όχημά του, ψεκάζουν ακινητοποιημένους διαδηλωτές με σπέϋ πιπεριού στη Wall Street, αλλά είναι δημοκράτες και πολιτισμένοι, αφού λέγεται ότι τους μπερδεύουν με πρόσκοπους καμιά φορά...

dimmie_72
12/01/2013, 22:39
Πάντως από όσα διάβασα έμαθα ότι οι Αμερικανοί αστυνομικοί είναι τζέντλεμεν, δεν κάνουν μπλόκα, κάνουν τα στραβά μάτια στις παραβάσεις, είναι πολιτισμένοι με τα γαλλικά τους, το πιάνο τους και την ιππασία, κάνουν γαργάρες με στοματικό διάλυμα και μασάνε τσίχλα για να μην έχουν δυσάρεστη αναπνοή όταν θα σου μιλήσουν, ενώ έχουν σκοτώσει πολίτη μόνο μια φορά το 92. Ενίοτε βάζουν χειροπέδες σε 10χρονα μαυράκια που έκαναν φασαρία στην τάξη και τους φώναξε ο δάσκαλος, αφήνουν ανάπηρο κανα νέγρο που δεν είναι θερμαστής από το Τζιμπουτί, γαζώνουν κανα ύποπτο μετά από καταδίωξη με live κάλυψη στην TV από αέρος όταν έχει ακινητοποιηθεί το όχημά του, ψεκάζουν ακινητοποιημένους διαδηλωτές με σπέϋ πιπεριού στη Wall Street, αλλά είναι δημοκράτες και πολιτισμένοι, αφού λέγεται ότι τους μπερδεύουν με πρόσκοπους καμιά φορά...

Είδες; Όσο μεγαλώνεις, μαθαίνεις! ;)

AUFGEBRACHT
12/01/2013, 22:56
Είδες; Όσο μεγαλώνεις, μαθαίνεις! ;)

Oπότε φαντάζομαι το επόμενο που θα μάθω σε λίγα χρόνια είναι πως ο αμερικανικός στρατός δεν διεξήγαγε ποτέ επιθετικό πόλεμο...

astroman76
12/01/2013, 23:01
Eάν είχες λάθος χρώμα και δεν ήσουν λευκός να δεις που θα μπορούσε να σε είχε στείλει...


γιατι εσυ εχεις την εντιπωση οτι ολλοι οι Αμερικανοι μπατσοι ειναι Λευκοι? ειπαρχουν και πολλοι Αφροαμερικανοι και πολλοι Λατινοι.. πολλες ταινιες βλεπεις!

AUFGEBRACHT
12/01/2013, 23:06
γιατι εσυ εχεις την εντιπωση οτι ολλοι οι Αμερικανοι μπατσοι ειναι Λευκοι? ειπαρχουν και πολλοι Αφροαμερικανοι και πολλοι Λατινοι.. πολλες ταινιες βλεπεις!

Αναφέρομαι σε λευκούς μπάτσους... anyway που λένε και στο εξωτερικό, παντού υπάρχουν καλοί και κακοί μπάτσοι, κι εδώ και στην Αμερική και παντού.

Υ.Γ. Ταινίες αμερικανικές δεν βλέπω...προτιμώ τον ευρωπαϊκό κινηματογράφο

astroman76
12/01/2013, 23:09
εχεις ζησει εκει?

astroman76
12/01/2013, 23:12
Αναφέρομαι σε λευκούς μπάτσους... anyway που λένε και στο εξωτερικό, παντού υπάρχουν καλοί και κακοί μπάτσοι, κι εδώ και στην Αμερική και παντού.

Υ.Γ. Ταινίες αμερικανικές δεν βλέπω...προτιμώ τον ευρωπαϊκό κινηματογράφο

ε χεσε με ρε "φιλε" οταν δουμε και στην Ελλαδα νεγρο Αστυνομικο η Ασιατη ελα να μηλησουμε για ρατσισμο.... Μηλας για μια χωρα που χτηπα τουριστες που εχουν αλλο χρωμα απο λευκο... οι πιο σκατοφασιστες, σεξιστες και ρατσιστες απο ολλους ειμαστε....

AUFGEBRACHT
12/01/2013, 23:15
ε χεσε με ρε "φιλε"

Eυχαρίστως!!! Καλό σου βράδυ πάντως.

astroman76
12/01/2013, 23:19
Επισης! Οταν εχεις προσωπικες εμπειριες τα ξαναλεμε....

Allst@rf
12/01/2013, 23:20
απο οτι παρατηρησα σημερα ,σε συντομο περασμα με το ταξι,απο το χωριο σας,ειχαν θεμα με τα δικυκλα...

:hmm:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
12/01/2013, 23:53
Παραθέτω τον παρακάτω "κείμενο-οδηγό επιβίωσης" (με κάθε επιφύλαξη)...



Ο μικάσουν «κατηγορούμενο».

φιλε εισαι λαθος στην παραγραφο 1 . Με την λογικη αυτη που αναφερεις καθε υποπτος με ταυτοτητα (πλαστη ή οχι ) θα επρεπε να μην οδηγηθει στο τμημα για εξακριβωση και να αφηνεται ελευθερος .. αυτο που γραφεις δεν ειναι σωστο . ΑΝ ο αστυνομικος (οχι αστυνομος) κρινει οτι καποιος ειναι υποπτος για καποιο λογο , έχει δικαιωμα να τον οδηγησει στο αστυνομικό τμημα για εξακρίβωση στοιχείων ... Μπορει ακομα να του παρει αποτυπωματα και να τον βγαλει και φωτογραφία μονο και μονο επειδη κριθηκε υποπτος για καποιο λόγο . Εννοείται οτι σε περιπτωση που θα ερωτηθει (ο αστυνομικος ) από ανωτερό του ή τον εισαγγελεα για ποιο λογο έκανε την συγκεκριμενη προσαγωγη θα πρεπει να έχει επαρκως δικαιολογημένη την πράξη του (δυστυχως πολυ ευκολο ) . Το κενο , ή ασάφεια , στο νομο (άλλο ένα δυστυχως) είναι οτι δεν υπαρχουν σαφη κριτήρια για την πραγματοποίηση της προσαγωγης .Ουσιαστικα ένας αστυνομικός έχει δικαίωμα να προσάγει τον οποιονδήποτε , οποιαδήποτε στιγμή . ΔΕΝ ειναι σύλληψη είναι προσαγωγη. Εννοείται πως ο αστυνομικός δεν δικαιούται να χρησιμοποιήσει βια ουτε χειροπεδες γιατι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΗΨΗ . Σε περίπτωση που ο πολιτης δεν ακολουθησει τις εντολες του αστυνομικου τότε στοιχειοθετείται το αδικημα της απείθειας , ειναι αυτοφωρο και μπορει ο αστυνομικος να χρησιμοποιησει χειροπεδες και βια για τη συλληψη . Χοντραινει το πραγμα .....
Την συγκεκριμενη περίοδο που ζουμε , μεσω τετοιων προσαγωγων αποκαλυπτονται οφειλετες του δημοσίου για τους οποίους υπάρχουν ανεκτέλεστες καταδικαστικές αποφάσεις , είναι δηλαδη φυγόποινοι . Φυγόποινος μπορεί να εινα ο οποιοσδήποτε που καταδικαστηκε για πλημμεληματική πραξη αλλα δεν εξετισε την ποινή του , μοιαζει με το ένταλμα αλλα δεν ειναι το ιδιο . Ξαναλεω οτι στη μοδα (λογω κρισης ) ειναι οι οφειλέτες του δημοσίου . Βάζω στοιχημα οτι οι περισσοτεροι απο τους οφειλέτες αυτους ταιριαζουν στην περιγραφή του φίλου που ξακίνησε το ποστ και οχι στην περιγραφη ενος πιτσιρικου με εξατμιση SEBRING . Δεν ειμαι υπερ αυτης της καταστασης (μην παρεξηγηθω) αλλα δεν θα μπορούσε να οριοθετηθεί ακριβώς το πλαίσιο μεσα στο οποιο θα ενεργούταν μια νομιμη προσγωγη .

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
13/01/2013, 00:06
Ναι εντάξει, δεν είχα πρόθεση να στην πω, προφανώς.
Το ζήτημα είναι επίκαιρο και ας προσθέσω κάτι ακόμα.

Για να είμαστε ακριβείς: προσαγωγή λέγεται όταν σε πάει στο τμήμα επειδή δεν έχεις ταυτότητα ή δεν έχει επικοινωνία με κέντρο για να κάνει τη δουλειά του. Εκεί οφείλει να ολοκληρώσει ταχύτατη διαδικασία ταυτοποίησης των στοιχείων που θα του πεις και να πας στη δουλειά σου αμέσως. Εννοείται ότι οι πληθυντικοί είναι απαραίτητοι εκατέρωθεν, κάνει καλό σε όλους και κακό σε κανένα.

Αν η διαδικασία αρχίζει και "κολλάει" και η ώρα περνά, υπάρχει πρόβλημα. Δεν υπάρχει χρονικό όριο, αλλά όταν σε πήγαν για αναγνώριση στοιχείων ταυτότητας και έχει περάσει 2ωρο και βάλε, εκεί ρωτάς πρώτα αν εκκρεμεί κάτι εις βάρος σου. Αν όχι ζητάς να φύγεις, αν σου αρνούνται ζητάς άμεση επικοινωνία με οικείους και νομική συνδρομή. Από το σημείο που αρχίζει κάτι να στραβώνει πρέπει να είσαι παρατηρητικός γιατί δεν ξέρεις που μπορεί να χρειαστεί να θυμάσαι ποιον είδες και ποιος σε είδε εκεί μέσα. Ουσιαστικά γίνεται μια συγκαλυμμένη σύλληψη, μόνο που και δεν υπάρχει λόγος (αν δεν υπάρχει όντως λόγος) και τα όργανα το αρνούνται, γιατί διαφορετικά πρέπει να σου γνωστοποιήσουν δικαίωματα κλπ κλπ.

Ο σωματικός έλεγχος είναι άλλο κεφάλαιο και θέλει άλλη προσοχή.
Τυπικά δεν γίνεται στα κουτουρού, διότι αποτελεί αποδεικτικό μέσο (ένα από τα πολλά) και έχει ένα κάρο τύπους και πλαίσιο. Χοντρικά πρέπει να έχει γίνει κάτι κοντά στο σήμείο που σε ψάχνουν (αυτόφωρο πλημμέλημα ή κακούργημα) άρα παρουσιάζεται η ανάγκη ερεύνης από τα όργανα, προς αποτροπή απώλειας αποδεικτικών στοιχείων που συνδέονται με το έγκλημα βεβαίως βεβαίως (αυτός είναι ο ρόλος τους). Δηλαδή πρέπει να σου πούνε κανονικά ότι έγινε αυτό και αυτό και κρίνεσαι ύποπτος (κατ' ακρίβεια είσαι κάτι ελαφρύτερο από ύποπτος) και πρέπει να σε ψάξουμε. Και μετά η τυπικότητα λέει ότι σε ρωτάνε αν έχεις κάτι πάνω σου, ότι εσύ ανοίγεις τσάντες κλπ και δεν βάζει κανείς χέρι έτσι επειδή μπορεί. Αυτό επίσης πρέπει να γίνεται με το σεις και με το σας, με σεβασμό και διακριτικότητα, γιατί αποτελεί επέμβαση σε στενή προσωπική σφαίρα και τα ρέστα.

Εννοείται ότι ποτέ δεν πρέπει να γίνεται έρευνα σε κάτι προσωπικό (τσάντα, τσαντάκι, τσέπη ..) χωρίς να βλέπουμε τα χέρια του ερευνώντος, χωρίς να υπάρχει φως, χωρίς να υπάρχει ορατότητα, προς διαφύλαξη όλων των πλευρών.
Καλό είναι επίσης να διατηρείται μια χαλαρότητα αλλά όχι χαλάρωση, γιατί η έρευνα που έγινε στα ελληνικά αστυνομικά όργανα πριν 2-3 χρόνια έβγαλε υψηλά ποσοστά ακαταλληλότητας για οπλοφορία και δεν θες να ρισκάρεις να πέσεις στο λάθος ποσοστό. Εκεί που σου λένε δείξε πορτοφόλια τσέπες κλπ πρέπει να δείχνεις με τον τρόπο σου δίχως να γλύφεις ότι δεν έχουν μπροστά τους τον Πάσσαρη αλλά ένα πολίτη που τον καθυστερούν και τον περιορίζουν και πρέπει να πάνε όλοι σπίτια τους μια ώρα γρηγορότερα.

Και στο τέλος, αν όλα είναι οκ, πρέπει να ρίξουν τουλάχιστον τυπική χαιρετούρα, αν όχι μια διακριτική έκφραση συγγνώμης για την ταλαιπωρία. Και όχι επειδή το λέω εγώ, αλλά γιατί ο περιορισμός της ελευθερίας (έστω για μισή ώρα ναι έστω για μισή) είναι ακριβό και σπουδαίο πράγμα (και για το νόμο και γενικά) και αν έγινε τελικά χωρίς λόγο, η πολιτεία πρέπει διά των οργάνων της να αναγνωρίζει την περιορισμένη αυτή προσβολή. Επίσης δεν βλάπτει κανέναν να αναγνωρίσει ότι έκανε τελικά λάθος εκτίμηση για το ύποπτο της μούρης σου. Δυστυχώς αυτά συνεπάγεται η άσκηση δημόσιας εξουσίας, θέλει αντίληψη της ευθύνης και όχι το ανάποδο.

συγχαρητηρια ... αυτο ακριβως ,, φανταζομαι ομως οτι δεν εννοεις τη χαιρετουρα στο εθνοσημο .....μια απλη ανθρωπινη χαιρετουρα και ενα ευχαριστω ...

dimmie_72
13/01/2013, 00:11
Oπότε φαντάζομαι το επόμενο που θα μάθω σε λίγα χρόνια είναι πως ο αμερικανικός στρατός δεν διεξήγαγε ποτέ επιθετικό πόλεμο...

Τα πιάνεις γρήγορα...:a9:

Ο τελευταίος πόλεμος επισήμως που συμμετείχαν οι Αμερικανοί είναι ο Β' ΠΠ.
Όλους τους άλλους η παγκόσμια κοινότητα (και όχι μόνον η Αμερικανική), τους έχει βαφτίσει........ "επιχειρήσεις" (operations). ;)

Bradipous
13/01/2013, 00:44
Μπορει οι αμερικανικης κατασκευης μπατσοι να ειναι πιο ευγενικοι απο τους ελληνικης κατασκευης,
ομως δεν φαινεται να ισχυει το ιδιο και για τους πολιτες τους. :a55:

Cpt. Haddock
13/01/2013, 07:31
φιλε εισαι λαθος στην παραγραφο 1 .[...]

Το κειμενο το έχει γραψει δικηγόρος (παραθετει τα στοιχεια της απο κατω), οποτε σε αυτη πρεπει να απευθυνθεις για το λάθος.

alres
13/01/2013, 08:27
συγχαρητηρια ... αυτο ακριβως ,, φανταζομαι ομως οτι δεν εννοεις τη χαιρετουρα στο εθνοσημο .....μια απλη ανθρωπινη χαιρετουρα και ενα ευχαριστω ...

Εννοώ ότι με την ολοκλήρωση της διαδικασίας και εφόσον αυτή είναι προφορική και εφόσον υπάρχει στη ζωή ένα πράγμα που λέγεται χαιρετισμός, απεύθυνση λόγου σε πρόσωπο και στοιχειώδης ευγενική συμπεριφορά (αν δεν είμαστε σε κάποια εξαιρετική κατάσταση) και εφόσον σε ταλαιπώρησαν τελικά άδικα, είναι ορθό (αλλά όχι υποχρεωτικό) να κλείσει η διαδικασία με ένα "καλημέρα/καλησπέρα/καληνύχτα, μεσυγχωρείτεγιατηνταλαιπωρίαήταναναγκαίο" και τέλος. Ούτε μπατζανάκηδες θα γίνουμε ούτε φίλοι.


Για τα της Αμερικής καλύτερα να κρατάμε μικρό καλάθι, γιατί από τη δικιά μου μικρή γνώση προκύπτει ένας ατέλειωτος αριθμός κατά λάθος ή κακώς χιλιάδων ΣΚΟΤΩΜΕΝΩΝ/ΔΟΛΟΦΟΝΗΜΕΝΩΝ πολιτών, στην πλειοψηφία μαύρων.
Α και οι εκπομπές the best cop/the ultimate shooting/kill them all και δεν ξέρω γω πως στο διάολο τις λένε που όλοι βλέπουμε να εκτελούνται εν ψυχρώ διάφοροι "ύποπτοι", δεν είναι καλός οδηγός ούτε για να καταλάβεις τι συμβαίνει στη χώρα ούτε για να έχεις θέση. Εκεί νομίζουν ότι έχεις στην τσέπη σου ΚΑΤΙ (οτιδήποτε) και ρίχνουν πυρά εξουδετέρωσης, δηλαδή δολοφονικά. Αν κάποιοι το θαυμάζουν αυτό, θα χαρώ πάρα πολύ να βρεθούν σε τέτοια κατάσταση. Και μετά πάνω απ τον τάφο να αφήνει το κράτος λουλούδια που να λένε "σορυ μαν, λάθος". Εδώ στην Ελλάδα δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο αλλά κάτι εντελώς διαφορετικό, ευτυχώς και καλώς, γιατί με βάση την έρευνα που προανέφερα για την καταλληλότητα των οργάνων, δε θα χωράγαν τα νεκροταφεία. Όσο τα όπλα μένουν στις θήκες, μένουν και τα μυαλά στα κεφάλια, κυριολεκτικά και μεταφορικά.

irinia
13/01/2013, 08:55
ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΟ ΝΑ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΖΟΥΜΕ..........ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ


Φίλε μου πού έζησες 10 χρόνια έκεί,σέ συμβουλεύω ξαναπήγαινε νά γλυτώσεις τό κράτος τής βίας πού έχουμε έδώ στήν Έλλάδα.
ΕΛΕΟΣ.........ΕΛΕΟΣ
ΕΛΕΟΣ


Ή γή είναι στρογγυλή,όταν έπιτρέψετε έκεί πάνω τόν κοινοβουλευτισμό,όταν τά κόμματα σας γίνουν άπό 2,τρία
όταν έπιτρέψετε στούς δημόσιους ύπαλλήλους νά άπεργούν κ.λ.π....κ.λ.π......κ.λ.π.....
δέν μπορώ νά γράφω τά αύτονόητα,
ΤΟΤΕ ...............ΕΛΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.......ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ....ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ κ.λ.π....
Άντε θά μάς πέσουν τά μαλλιά μας......αύτά τά λιγοστά πού έμειναν


:a9::a3::a016::whiteflag:

g_m900
13/01/2013, 09:36
Εκεί νομίζουν ότι έχεις στην τσέπη σου ΚΑΤΙ (οτιδήποτε) και ρίχνουν πυρά εξουδετέρωσης, δηλαδή δολοφονικά. Αν κάποιοι το θαυμάζουν αυτό, θα χαρώ πάρα πολύ να βρεθούν σε τέτοια κατάσταση. Και μετά πάνω απ τον τάφο να αφήνει το κράτος λουλούδια που να λένε "σορυ μαν, λάθος". Εδώ στην Ελλάδα δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο αλλά κάτι εντελώς διαφορετικό, ευτυχώς και καλώς, γιατί με βάση την έρευνα που προανέφερα για την καταλληλότητα των οργάνων, δε θα χωράγαν τα νεκροταφεία. Όσο τα όπλα μένουν στις θήκες, μένουν και τα μυαλά στα κεφάλια, κυριολεκτικά και μεταφορικά.

ποιος σου ειπε οτι εδω δεν προβλεπεται κατι τετοιο????
απλα μετα τη ΚΑΡΒΕΛΑ εποχη ο καθε πολιτης νομιζει οτι ειναι φιλαρακια με τον καθε αστυνομικο και οταν τον σταματησει μπορει να του ζητησει και τον λογο.
γιαυτο και θρηνουμε ακομα τα παιδια της ΔΙΑΣ στου Ρεντη. γιατι αν ριχνανε κατευθειαν στα λαστιχα δεν θα μιλουσε κανενας.
γιαυτο και Θρηνουμε ακομα τον αστυνομικο της ΔΕΛΤΑ που ακινητοποιησε εναν επικυνδυνο και οπλισμενο Γεωργιανο και πεταχτηκε μια καριολα απο το πουθενα και τον τραβουσε γιατι νομιζε οτι ηταν ο φιλος της. Δεν ηταν και ο συνεργος του Γεωργιανου εκτελεσε εν ψυχρω τον ενα και ο δευτερος νομιζω την γλυτωσε γιατι τον πηρε ξυστα η σφαιρα στο κεφαλι.
Αυτη η καριολα ειναι ακομα εξω χωρις να τρεχει τιποτα. 1 χρονο με αναστολη εφαγε για αμελεια.
η μαλακια σε αυτη τη χωρα ονομαζεται αμελεια να το γνωριζεται.

φιλε που σηκωσες το αρχικο ποστ... εχεις 1000 δικια και αλλη φορα που θα σου εξακριβωσουν τα στοιχεια και παρολο αυτα σε οδηγησουν στο τμημα χωρις να υπαρχει λογος...απλα κρατα στοιχεια των ελεγκτων σου και ολων οσων ενεπλακησαν γιατι και ο αξιωματικος υπηρεσιας εκει που θα σε πανε θα πρεπει και θα γνωριζει οτι παιχτηκε μαλακια απο τους αστυνομικους οποτε θα το κανει αβαβα.
Εκει μετα ειναι στην κριση σου πως θα αντιδρασεις.
Αλλα προς Θεου μην αντιδρασει κανενας νταηλιδικα.
Οποιος εχει δικιο δεν γκαριζει γιατι γυρναει μπουμερανγκ.

τεσπα τωρα ξερεις τι θα κανεις και εσυ και οποιος βρεθει στη θεση σου.

akaposto
13/01/2013, 10:41
Όταν ο Κουλούρης με την κόρη μέσα στο αμάξι την έκανε και δεν πήγε μέσα με την γνωστή συνέχεια...
ήταν κατηγορία βρωμόμπατσοι ή ούστηδες πολιτικοί;

Ρατσιστές οι μπάτσοι , αλλά γράφουμε κιόλας γιατί δεν πάνε να πιάσουν κανένα μαύρο.
Μόνο εγώ βλέπω το οξύμωρο;

Η ηλιθιότητα, η απαιδεψιά (και λεξιπλάστης ο δικός σου) και όλο το συναφές συφερτό
δεν έχει στολή, δεν έχει καταγωγή δεν έχει χρώμα δεν έχει ηλικία.

Αντώνη, επειδή πέρασε στην γαργάρα. Φαντάζομαι είσαι και μεγαλύτερος, αν με οποιοδήποτε τρόπο προσβάλεις τον άλλο
(δικαίως ή αδίκως δεν είναι εκεί το νόημα) λογικό είναι ότι ενδεχομένως θα αντιδράσει. Και εσυ αντέδρασες γιατί θεώρησες ότι προσβλήθηκες.
Αντί όμως να πας για "διαμαρτυρία" όπως σε παρότρυνε, μπήκες να κλάψεις εδώ. Δεν σε κράζω, απλά είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος.

Εξωτερική παρατήρηση: παίζει πολύ τσίτα στην Αθήνα.

astroman76
13/01/2013, 13:16
ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΟ ΝΑ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΖΟΥΜΕ..........ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ


Φίλε μου πού έζησες 10 χρόνια έκεί,σέ συμβουλεύω ξαναπήγαινε νά γλυτώσεις τό κράτος τής βίας πού έχουμε έδώ στήν Έλλάδα.
ΕΛΕΟΣ.........ΕΛΕΟΣ
ΕΛΕΟΣ


Ή γή είναι στρογγυλή,όταν έπιτρέψετε έκεί πάνω τόν κοινοβουλευτισμό,όταν τά κόμματα σας γίνουν άπό 2,τρία
όταν έπιτρέψετε στούς δημόσιους ύπαλλήλους νά άπεργούν κ.λ.π....κ.λ.π......κ.λ.π.....
δέν μπορώ νά γράφω τά αύτονόητα,
ΤΟΤΕ ...............ΕΛΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.......ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ....ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ κ.λ.π....
Άντε θά μάς πέσουν τά μαλλιά μας......αύτά τά λιγοστά πού έμειναν


:a9::a3::a016::whiteflag:

εισαι ασχετος κατσε ασχολησου με την ΑΕΚ και τα πολυ σοβαροτερα προβληματα που εχει η Ελλαδα (ανοδος νεοναζι, ανεργια στο 26% μαφια παντου!!!) πρην μηλησεις για την Αμερικη.....

irinia
13/01/2013, 19:25
εισαι ασχετος κατσε ασχολησου με την ΑΕΚ και τα πολυ σοβαροτερα προβληματα που εχει η Ελλαδα (ανοδος νεοναζι, ανεργια στο 26% μαφια παντου!!!) πρην μηλησεις για την Αμερικη.....



:whiteflag:


EIMAI..........EIMAI

vaska
13/01/2013, 20:55
εισαι ασχετος κατσε ασχολησου με την ΑΕΚ και τα πολυ σοβαροτερα προβληματα που εχει η Ελλαδα (ανοδος νεοναζι, ανεργια στο 26% μαφια παντου!!!) πρην μηλησεις για την Αμερικη.....

Από χθες θέλω να σου απαντήσω αλλά κρατήθηκα. Μάστορα έζησες 10 χρόνια στο Αμέρικα όσο κι εγώ στη μπουζουκολάνδη, γιατί στα 7 δικά μου χρόνια παραμονής εκεί διαπίστωσα τελείως διαφορετική συμπεριφορά από τους Αμερικανοβλαχόμπατσους. Πρώτα πυροβολούν και μετά ρωτάνε. σε 3 διαφορετικές πολιτείες αυτό.
Λοιπόν μαζέψου λίγο και άσε τις συμβουλές.

Φιλικά πάντα.

Antwnis
13/01/2013, 21:50
φιλε που σηκωσες το αρχικο ποστ... εχεις 1000 δικια και αλλη φορα που θα σου εξακριβωσουν τα στοιχεια και παρολο αυτα σε οδηγησουν στο τμημα χωρις να υπαρχει λογος...απλα κρατα στοιχεια των ελεγκτων σου και ολων οσων ενεπλακησαν γιατι και ο αξιωματικος υπηρεσιας εκει που θα σε πανε θα πρεπει και θα γνωριζει οτι παιχτηκε μαλακια απο τους αστυνομικους οποτε θα το κανει αβαβα.
Εκει μετα ειναι στην κριση σου πως θα αντιδρασεις.
Αλλα προς Θεου μην αντιδρασει κανενας νταηλιδικα.
Οποιος εχει δικιο δεν γκαριζει γιατι γυρναει μπουμερανγκ.

τεσπα τωρα ξερεις τι θα κανεις και εσυ και οποιος βρεθει στη θεση σου.

Φιλε GM900, το προβλημα είναι πως αμα σου τυχει τέτοιο περιστατικό, αισθάνεσαι εγκλωβισμένος και αναγκασμένος να υποστείς ταπείνωση.
Δυστυχώς, δεν έχεις τη δυνατότητα να τα βάλεις με τον "Δημόσιο υπάλληλο οπλοφόρο που κάνει κατάχρηση εξουσίας"
Αν αποφασίσει κανείς να προασπίσει τα δικαιώματα του και νοιώσουν ότι πάει να θιχτεί η εξουσία και ο εγωισμός τους, είναι ικανοί να σε πάνε μέσα μέχρι και ώς... πρεζάκια (εύκολα στη στήνουν)
Επειδή έχω ζήσει και πολύ παλιές εποχές, πρίν 30 χρόνια ήταν λογικό να κάνεις το ΜΑΛΑΚΑ και να καταπίνεις τετοιες συμπεριφορές.
Το 2013 όμως;;;

Antwnis
13/01/2013, 22:12
Αντώνη, επειδή πέρασε στην γαργάρα. Φαντάζομαι είσαι και μεγαλύτερος, αν με οποιοδήποτε τρόπο προσβάλεις τον άλλο
(δικαίως ή αδίκως δεν είναι εκεί το νόημα) λογικό είναι ότι ενδεχομένως θα αντιδράσει. Και εσυ αντέδρασες γιατί θεώρησες ότι προσβλήθηκες.
Αντί όμως να πας για "διαμαρτυρία" όπως σε παρότρυνε, μπήκες να κλάψεις εδώ. Δεν σε κράζω, απλά είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος.

Καλέ μου φίλε AKAPOSTO, δεν μπήκα εδώ για να καλαψουρίσω.
Μπήκα για να μοιραστώ το γεγονός με την κοινότητα του moto.gr και να βγει ίσως και κάποια πιθανή αντίδραση πιο ομαδική.
Το μοιράστηκα δημόσια επίσης, γιατι μπορεί και η "παλιοσειρά" που πρωταγωνίστησε στο επεισόδιο να μπαίνει εδώ (μηχανή καβαλάει και αυτος) και να αντιληφθεί πως αντιλαμβάνονται τέτοιες συμπεριφορές πολύ περισσότεροι άνθρωποι.
Ισως το σκεφθεί πιο πολύ να πράξει αντίστοιχα στα επόμενα μπλόκα του. Ίσως ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ το λάθος του!
Τέλος, έχε υπόψη σου ότι η "διαμαρτυρία" στα τμήματα και στη ΓΑΔΑ είναι ανώφελη σε αυτές τις περιπτώσεις (εκτός αν έχεις αδελφό βουλευτή ή μπάρμπα υπουργό)
Κινδυνεύεις να στη στήσουν και να περάσεις (αν μαλιστα ειναι και Παρασκευή βράδυ) 3 νύχτες στο κρατητήριο μέχρι να πας αυτόφωρο για "αντίσταση", εξύβριση" αρχής ή οτι άλλο σου στήσουν. Και δαρμένος, και κερατάς. Δεν νομιζω να το θέλει κανεις αυτο.

akaposto
13/01/2013, 23:11
Καλοί φίλοι δεν νομίζω να είμαστε.
Όμως πέραν του ότι πράγματι γράφτηκαν χρήσιμα πράγματα, εξακολουθείς να κρίνεις τον μπάτσο ως 'υπεράνω'. Του την είπες και φόρτωσε, προφανώς όντας και εσύ ενοχλημένος.
Παρόλλα αυτά, αφήνεις να εννοηθεί ότι κάπως δεν έκαναν σωστά την δουλειά τους. Σε επιπόλαιη ανάγνωση (το αρχικό ποστ), γιατί θα μπεί και ο ζητάς αλλά θα μπεί και ο πιτσιρικάς,
"αιωρείται" μια ασάνς ότι σε έβρισαν και σε κακομεταχειρίστηκαν. Ο (υποθετικός) δικηγόρος του θα έλεγε ότι ανταλλάξατε απόψεις σε πιο έντονο τόνο. Σήμερα μια μέρα μετά,πιο ήρεμα νομίζω πρέπει να καταλάβεις τι λέω.

bytheway, συνδυασμός που ανοίγει μπλόκα...μαύρο μπουφάν άσπρο κράνος... ΖΩΑΡΑ! :D
εντάξει κινδυνεύεις σε ύποπτες περιοχές, αλλά στην επαρχία...χαιρετιόμαστε κιόλας!

Jo.Da.
13/01/2013, 23:32
To google είναι (ίσως) ο καλύτερος διαδικτυακός μας φίλος (http://www.policenet.gr/portal/arthra-dimosieymata/general-articles/11042011-5.html)!!!
:D:wave2:

byron
14/01/2013, 01:09
η διαφορα ομως ειναι οτι εγω τα εχω ζησει εσυ τα βλεπεις απο την ΤΒ εκτως και αν εχεις ζησει και εσυΑμερικη και τα ξερεις απο πρωτο χερι...

εμενα 9 χρονια 2 φορες με σταματησανε με μοτο και τις 2 φορες στον πληθιντικο και τις 2 φορες με αφησε να φηγω ενω με ειδε να κανω μαλακιες στον δρομο....

οι μπατσοι σκοτωνουν στην Ελλαδα απο ανεκαθεν μονο το 2008 εγηνε κατι... και αυτο επικεντροθηκε στην Αθηνα.. οι Αμερικοι το καναν αυτο το 1992 και καηκε το μισο Λος αντζελες και μηλαμε για εκταση 3 αθηνες μαζι.....

τα εχω ακουσει δεν μου λενε τιποτα αν δεν εχεις δει με τα ιδια σου τα ματια μην μηλας.. αλλα εγω εχω αποψη και για την Ελλαδα... δεν εχω δει ακομη μπατσο να μου μηλα στον πληθηντικο και η διαφθορα στην Ελληνικη Αστυνομια ειναι ενα καθαρα τοπικο φενομενο.... τοσο τσαμπουκα σε καθημερινη βαση δεν εχω δει πουθενα και εχω γηρησει ολλο τον κοσμο...

Και κατι αλλο.. στην Αμερικη οι μπατσοι σταματανε αν σε δουνε να εισαι στην ακρη του δρομου για να βοηθησουν... εδω ποτε εγηνε?

Re astro, θα προτιμούσα να μην απαντήσω στο παρόν θέμα, ΑΛΛΑ πλάκα κάνεις, ναι?
Αν θεωρεί κάποιος οτι οι δικοί μας είναι αγενείς, ή ρατσιστές ή καθάρματα ή οτιδήποτε...δεν έχει δει αμερικάνους ή γερμανούς μπάτσους.
Δεν ξέρω που έζησες, αλλά NY & FL που έζησα για λίγο εγώ αρχές του 90, οι άνθρωποι ήταν killers με στολή. Μια οδό ρώταγες, και σε κοίταγαν σαν σκατά χωρίς να απαντήσουν βέβαια. Για να μην μιλήσω για το ανελέητο ξύλο που έριχναν χύμα στο δρόμο, χωρίς να τολμήσει να μιλήσει κανείς.
Ρατσιστές? Μπάαα....απλά θυμάμαι οτι κάθε απόγευμα στο Miami beach που ήταν όλα τα bar και εστιατόρια, το κριτήριο για να περάσεις μιας και έκλειναν τους δρόμους κάτι policemen με ποδήλατα ήταν το χρώμα. Κι αν ζητούσε και κανένας σκουρόχρωμος τον λόγο, έπαιρνε ένα "get the fuck out" χωρίς πολλά πολλά.
Α, και δεν το είδα σε ταινία. Το είδα μπροστά στα μάτια μου, και όχι μόνο μια φορά.

Για το πόσους τρώνε για χαβαλέ με καμμιά 50αριά σφαίρες αν τυχόν δεν σταματήσουν, κάνε μια αναζήτηση και τα ξαναλέμε.

nicksior
14/01/2013, 07:42
Οσο υπάρχουν κοπάδια θα υπάρχουν τσομπανόσκυλα.

Για να έχει ήσυχο το κεφάλι του ο τσομπάνος._

blackbusa
14/01/2013, 09:27
Δεν ξέρω που έζησες, αλλά NY & FL που έζησα .

FLwrina tin exoume...to allo pou einai re? NYdri?


btw oi batsoi einai pantou batsoi...

sniper
14/01/2013, 10:26
Re astro, θα προτιμούσα να μην απαντήσω στο παρόν θέμα, ΑΛΛΑ πλάκα κάνεις, ναι?
Αν θεωρεί κάποιος οτι οι δικοί μας είναι αγενείς, ή ρατσιστές ή καθάρματα ή οτιδήποτε...δεν έχει δει αμερικάνους ή γερμανούς μπάτσους.
Δεν ξέρω που έζησες, αλλά NY & FL που έζησα για λίγο εγώ αρχές του 90, οι άνθρωποι ήταν killers με στολή. Μια οδό ρώταγες, και σε κοίταγαν σαν σκατά χωρίς να απαντήσουν βέβαια. Για να μην μιλήσω για το ανελέητο ξύλο που έριχναν χύμα στο δρόμο, χωρίς να τολμήσει να μιλήσει κανείς.
Ρατσιστές? Μπάαα....απλά θυμάμαι οτι κάθε απόγευμα στο Miami beach που ήταν όλα τα bar και εστιατόρια, το κριτήριο για να περάσεις μιας και έκλειναν τους δρόμους κάτι policemen με ποδήλατα ήταν το χρώμα. Κι αν ζητούσε και κανένας σκουρόχρωμος τον λόγο, έπαιρνε ένα "get the fuck out" χωρίς πολλά πολλά.
Α, και δεν το είδα σε ταινία. Το είδα μπροστά στα μάτια μου, και όχι μόνο μια φορά.

Για το πόσους τρώνε για χαβαλέ με καμμιά 50αριά σφαίρες αν τυχόν δεν σταματήσουν, κάνε μια αναζήτηση και τα ξαναλέμε.

Κι εσύ ρε φίλε, που πας με τις ξανθές μπούκλες ανάμεσα στους κουβανούς; :bawl:

AristidisZ
14/01/2013, 11:10
FLwrina tin exoume...to allo pou einai re? NYdri?


btw oi batsoi einai pantou batsoi...

NYμφαίο :p

sniper
14/01/2013, 11:13
Re astro, θα προτιμούσα να μην απαντήσω στο παρόν θέμα, ΑΛΛΑ πλάκα κάνεις, ναι?
Αν θεωρεί κάποιος οτι οι δικοί μας είναι αγενείς, ή ρατσιστές ή καθάρματα ή οτιδήποτε...δεν έχει δει αμερικάνους ή γερμανούς μπάτσους.
Δεν ξέρω που έζησες, αλλά NY & FL που έζησα για λίγο εγώ αρχές του 90, οι άνθρωποι ήταν killers με στολή. Μια οδό ρώταγες, και σε κοίταγαν σαν σκατά χωρίς να απαντήσουν βέβαια. Για να μην μιλήσω για το ανελέητο ξύλο που έριχναν χύμα στο δρόμο, χωρίς να τολμήσει να μιλήσει κανείς.
Ρατσιστές? Μπάαα....απλά θυμάμαι οτι κάθε απόγευμα στο Miami beach που ήταν όλα τα bar και εστιατόρια, το κριτήριο για να περάσεις μιας και έκλειναν τους δρόμους κάτι policemen με ποδήλατα ήταν το χρώμα. Κι αν ζητούσε και κανένας σκουρόχρωμος τον λόγο, έπαιρνε ένα "get the fuck out" χωρίς πολλά πολλά.
Α, και δεν το είδα σε ταινία. Το είδα μπροστά στα μάτια μου, και όχι μόνο μια φορά.

Για το πόσους τρώνε για χαβαλέ με καμμιά 50αριά σφαίρες αν τυχόν δεν σταματήσουν, κάνε μια αναζήτηση και τα ξαναλέμε.

Τώρα δεν συγκρίνουμε την ποσότητα και ποιότητα του εγκλήματος εκεί κι εδώ έτσι; Και πάλι καλά ευγενικοί είναι...

el_hymador
14/01/2013, 11:35
Kαλά λέμε για τους αμερικάνους αστυνομικούς που έρχονται καθημερινά αντιμέτωποι με καταστάσεις τις οποίες αν τις είχε ζήσει ο δικός μας μέσος μπάτσος, θα ήταν α) νεκρός ή β) στο ψυχιατρείο να φτιάχνει origami περιπολικά στα πλαίσα της θερραπείας του. Ναι, έχουν σκοτώσει και εκεί αδίκως, όπως έχουν σκοτώσει και εδώ όμως. Αυτά τα remain in your vehicle και step out of the car - put your hands up, που αν κάνεις τη μαλακία και δεν τα ακολουθήσεις σε ξαπλώνουν εχθές, είναι απαραίτητα σε μια χώρα όπου σταματάς οικογενειάρχη με Winnebago και δεν ξέρεις ούτε με ποιες διαθέσεις θα κατέβει από το αμάξι, ούτε τι θα κρατάει. Εδω στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων να πάνε να ρίξουν καμμιά σκόνη μετά από ληστείες, να πιάσουν κανά μαλακισμένο με παπί φτιαγμένο και τέτοια... τους είδαμε πόσο αποτελεσματικοί είναι όταν πραγματικά χρειάζεται να δείξουν τα @@δια τους...

blackbusa
14/01/2013, 11:40
Kαλά λέμε για τους αμερικάνους αστυνομικούς που έρχονται καθημερινά αντιμέτωποι με καταστάσεις τις οποίες αν τις είχε ζήσει ο δικός μας μέσος μπάτσος, θα ήταν α) νεκρός ή β) στο ψυχιατρείο να φτιάχνει origami περιπολικά στα πλαίσα της θερραπείας του. Ναι, έχουν σκοτώσει και εκεί αδίκως, όπως έχουν σκοτώσει και εδώ όμως. Αυτά τα remain in your vehicle και step out of the car - put your hands up, που αν κάνεις τη μαλακία και δεν τα ακολουθήσεις σε ξαπλώνουν εχθές, είναι απαραίτητα σε μια χώρα όπου σταματάς οικογενειάρχη με Winnebago και δεν ξέρεις ούτε με ποιες διαθέσεις θα κατέβει από το αμάξι, ούτε τι θα κρατάει. Εδω στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων να πάνε να ρίξουν καμμιά σκόνη μετά από ληστείες, να πιάσουν κανά μαλακισμένο με παπί φτιαγμένο και τέτοια... τους είδαμε πόσο αποτελεσματικοί είναι όταν πραγματικά χρειάζεται να δείξουν τα @@δια τους...

nomizw eisai ebathis...http://www.youtube.com/watch?v=LbaD_Ak9LcQ

sniper
14/01/2013, 12:04
Kαλά λέμε για τους αμερικάνους αστυνομικούς που έρχονται καθημερινά αντιμέτωποι με καταστάσεις τις οποίες αν τις είχε ζήσει ο δικός μας μέσος μπάτσος, θα ήταν α) νεκρός ή β) στο ψυχιατρείο να φτιάχνει origami περιπολικά στα πλαίσα της θερραπείας του. Ναι, έχουν σκοτώσει και εκεί αδίκως, όπως έχουν σκοτώσει και εδώ όμως. Αυτά τα remain in your vehicle και step out of the car - put your hands up, που αν κάνεις τη μαλακία και δεν τα ακολουθήσεις σε ξαπλώνουν εχθές, είναι απαραίτητα σε μια χώρα όπου σταματάς οικογενειάρχη με Winnebago και δεν ξέρεις ούτε με ποιες διαθέσεις θα κατέβει από το αμάξι, ούτε τι θα κρατάει. Εδω στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων να πάνε να ρίξουν καμμιά σκόνη μετά από ληστείες, να πιάσουν κανά μαλακισμένο με παπί φτιαγμένο και τέτοια... τους είδαμε πόσο αποτελεσματικοί είναι όταν πραγματικά χρειάζεται να δείξουν τα @@δια τους... Ας μην μιλήσω... έχεις δίκιο όμως αλλά δεν κάνει να μιλήσω.. όσοι δουλεύουν στην αστυνομία και διαβάζουν εδώ μέσα, μέσα τους θα συμφωνήσουν με τα παραπάνω.. μπορεί να μην το πουν αλλά ξέρω ότι συμφωνούν. Επίσης με τους μισθούς πείνας (μην αρχίσουμε τώρα αν το να εισαι αστυνομικός είναι δουλειά ή όχι - κάντε μου τη χάρη) και τις περικοπές στα πάντα (βενζίνες, λάστιχα, εκπαιδευση :bawl: κλπ) τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα.

Manitu
14/01/2013, 12:15
Οι αστυνομίες δεν μπορούν να συγκριθούν όταν στην Αμερική μαμά με station wagon κυκλοφορεί νόμιμα με 45αρι γεμάτο στην σακούλα με τα ψώνια και μια μέρα το μπασταρδάκι της το παίρνει και καθαρίζει το μισό σχολείο …
Όπως και να το κάνεις συνάνθρωπος με εξουσία την ακούει εδώ την άκουγαν οι στρατονόμοι σαν εξουσία … ( όχι όλοι )

Dant3
14/01/2013, 12:17
Χωρις αιτια προσαγωγη με πηγε ο Μαχονι
ΜΠΑΤΣΟΙ
ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ
ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ

:D:lol: