PDA

View Full Version : Ερώτηση για καραφλούς ξεκράνωτους μηχανόβιους ( Ή οποιος άλλος γνωρίζει)



Antwnis
12/01/2013, 14:09
Αυτές τις μέρες με το ψοφόκρυο που έκανε μου έκανε εντύπωση το εξής φαινόμενο:
Έβλεπα συνεχώς συνάδελφους μηχανόβιους με κάθε είδους μοτόρια, απο SS μέχρι κυριλέ μέγα σκούτερ που παρότι καραφλοί (είτε το ξύριζαν είτε ποιος ξέρει απο φυσικού τους) δεν φόραγαν κράνος παρότι δεν φαινόταν ναχουν θέμα ανέχειας. Αλπάιν σταρ και Νταινέσε μπουφανάκια, Σίντι μπότες, Μπέρινγκ γαντάκια μέχρι και κουβέρτα στα πόδια!
Διέσχιζαν με ταχύτητα και χάρη το υγρό παγωμένο τοπίο με την καράφλα τους εκτεθειμένη!
Εντάξει, είναι γνωστό ότι χωρίς μαλλια έχεις μεχρι και 5 χλμ παραπάνω τελική απο έναν μακρυμάλη.
Αλλα ρε φούστη μου δεν κρύωνε η καυκάλα τους? Το καλοκαίρι άντε, το αντιλαμβάνομαι...
Αλλα με 2 - 3 βαθμούς νύχτα, υγρασία να κατεβαίνεις με 100 - 120 τη Συγγρου?
Μήπως αλοίφουν το κρανίο τους με καμμιά αλοιφή θερμαντική πρίν καβαλήσουν, κανένα μυστηριο λάδι φώκιας, ή τι άλλο περίεργο σκέυασμα??
:a38:

karellen
12/01/2013, 15:44
Μήπως είδες κανά τέτοιο; :confused:

279142

spyrakos35
12/01/2013, 15:57
πέρα από την πλάκα, το κρανίο δεν κρυώνει..... το πρόσωπο μόνο....

γενικά,
οτι κρυώνει σε εσάς τους τριχες, κρυώνει και σε μας τους γόηδες.....

konsttanttinos
12/01/2013, 21:40
Περα απο την πλακα, η θερμοκρασια του σωματος αποβαλλεται απο τα ακρα: ακρα ποδια, παλαμες, κεφαλι και γεννητικα οργανα (στους ανδρες), εξ'ου και η φραση ''ή κανει πολυ κρυο ή ειχα μεγαλη ιδεα για το πουλι μου''. Ειδικα απο το κεφαλι αποβαλλεται το 60% της θερμοκρασιας τους σωματος, ετσι δεν νιωθουμε αυτια, μυτη και το κα-φ-καλο ειναι παγωμενο, ασχετα αν δεν καταλαβαινουμε και πολλα.
Τωρα, αν δεν φορας κρανος γενικα, και ειδκα σε τετοιο κρυο, τοτε δεν προκειται να το φορεσεις ποτε, οποτε υποθετουμε οτι μαζι με τα μαλλια εφυγαν και τα μυαλα.

LOUKILOUK
12/01/2013, 22:34
Περα απο την πλακα, η θερμοκρασια του σωματος αποβαλλεται απο τα ακρα: ακρα ποδια, παλαμες, κεφαλι και γεννητικα οργανα (στους ανδρες), εξ'ου και η φραση ''ή κανει πολυ κρυο ή ειχα μεγαλη ιδεα για το πουλι μου''. Ειδικα απο το κεφαλι αποβαλλεται το 60% της θερμοκρασιας τους σωματος, ετσι δεν νιωθουμε αυτια, μυτη και το κα-φ-καλο ειναι παγωμενο, ασχετα αν δεν καταλαβαινουμε και πολλα.
Τωρα, αν δεν φορας κρανος γενικα, και ειδκα σε τετοιο κρυο, τοτε δεν προκειται να το φορεσεις ποτε, οποτε υποθετουμε οτι μαζι με τα μαλλια εφυγαν και τα μυαλα.

Ακριβώς έτσι...και να συμπληρώσω ότι πρόβλημα αντίστοιχα υπάρχει και το καλοκαίρι...το μαλλί είναι μόνωση και για την ζέστη και για το κρύο...

Πολυμήχανος
12/01/2013, 23:20
Περα απο την πλακα, η θερμότητα του σωματος αποβαλλεται απο τα ακρα: ακρα ποδια, παλαμες, κεφαλι και γεννητικα οργανα (στους ανδρες), εξ'ου και η φραση ''ή κανει πολυ κρυο ή ειχα μεγαλη ιδεα για το πουλι μου''. Ειδικα απο το κεφαλι αποβαλλεται το 60% της θερμότητας τους σωματος, ετσι δεν νιωθουμε αυτια, μυτη και το κα-φ-καλο ειναι παγωμενο, ασχετα αν δεν καταλαβαινουμε και πολλα.
Τωρα, αν δεν φορας κρανος γενικα, και ειδκα σε τετοιο κρυο, τοτε δεν προκειται να το φορεσεις ποτε, οποτε υποθετουμε οτι μαζι με τα μαλλια εφυγαν και τα μυαλα.

Άλλο θερμοκραία, άλλο θερμότητα, διαφορετικά πράγματα, σου έβαλα το σωστό :wave2:

@ngelos
13/01/2013, 09:23
Άλλο θερμοκραία, άλλο θερμότητα, διαφορετικά πράγματα, σου έβαλα το σωστό :wave2:

"A theoretical approach to a bold motorcycle rider's thermodynamics"...
και έψαχνα τόσο καιρό θέμα για διπλωματική ο μλκας...



μιας και εδώ το έχουμε πάει σε άλλα επίπεδα το θέμα "πόσο κρυώνει η καράφλα του ξεκράνωτου μηχανάκια"...
:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

Cpt. Haddock
13/01/2013, 09:34
Αυτος ο πστης ο Καρνω και ο κυκλος του...

devil's animal
13/01/2013, 11:56
Αυτές τις μέρες με το ψοφόκρυο που έκανε μου έκανε εντύπωση το εξής φαινόμενο:
Έβλεπα συνεχώς συνάδελφους μηχανόβιους με κάθε είδους μοτόρια, απο SS μέχρι κυριλέ μέγα σκούτερ που παρότι καραφλοί (είτε το ξύριζαν είτε ποιος ξέρει απο φυσικού τους) δεν φόραγαν κράνος παρότι δεν φαινόταν ναχουν θέμα ανέχειας. Αλπάιν σταρ και Νταινέσε μπουφανάκια, Σίντι μπότες, Μπέρινγκ γαντάκια μέχρι και κουβέρτα στα πόδια!
Διέσχιζαν με ταχύτητα και χάρη το υγρό παγωμένο τοπίο με την καράφλα τους εκτεθειμένη!
Εντάξει, είναι γνωστό ότι χωρίς μαλλια έχεις μεχρι και 5 χλμ παραπάνω τελική απο έναν μακρυμάλη.
Αλλα ρε φούστη μου δεν κρύωνε η καυκάλα τους? Το καλοκαίρι άντε, το αντιλαμβάνομαι...
Αλλα με 2 - 3 βαθμούς νύχτα, υγρασία να κατεβαίνεις με 100 - 120 τη Συγγρου?
Μήπως αλοίφουν το κρανίο τους με καμμιά αλοιφή θερμαντική πρίν καβαλήσουν, κανένα μυστηριο λάδι φώκιας, ή τι άλλο περίεργο σκέυασμα??
:a38:


επικροτω την απορια σου, διοτι εχω την ιδια και εγω...
και συμπληρωνω:

αυτοι που εχουν σπαστο κρανος ΠΟΣΟ βλακες πρεπει να ειναι για να το εχουν ανοιχτο και να εχουν καλυψει στομα-μυτη με την μπαλακλαβα ή απλα με ενα κασκολ??:confused:
(και ναι αναφερομαι και στο ειδος motocikleticious oplismenous-astakous mpatsovious)

Motoneos
13/01/2013, 13:35
... Ειδικα απο το κεφαλι αποβαλλεται το 60% της θερμοκρασιας τους σωματος

Νομίζω το νούμερο είναι λίγο υπερβολικό (60%). 30%+ νομίζω είναι μία καλύτερη εκτίμηση. Όπως και να έχει είναι αλήθεια ότι απώλεια θερμότητας και η συνεπαγόμενη πτώση θερμοκρασίας χειροτερεύει την ικανότητα σκέψης και κρίσης. Όσοι έχουν βουτήξει σε κρύο νερό και έχουν παραμείνει για κάποιο διάστημα καταλαβαίνουν τι λέω.

spyrakos35
13/01/2013, 13:53
...... Όπως και να έχει είναι αλήθεια ότι απώλεια θερμότητας και η συνεπαγόμενη πτώση θερμοκρασίας χειροτερεύει την ικανότητα σκέψης και κρίσης. ........

τώρα καταλαβα γιατι οι εσκιμώοι σου δίνουν την γυναίκα τους να κοιμηθείς......:rolleyes:

nikonian
14/01/2013, 08:02
Άμα έχεις σκάσει 50 ευρά κομμωτήριο; φοράς κράνος;

spyrakos35
14/01/2013, 08:34
Άμα έχεις σκάσει 50 ευρά κομμωτήριο; φοράς κράνος;

καραφλα και κομμωτήριο είναι έννοιες που δεν κάνουν μαζί...... :bawl:

Bowleno
14/01/2013, 09:03
τώρα καταλαβα γιατι οι εσκιμώοι σου δίνουν την γυναίκα τους να κοιμηθείς......:rolleyes:


Μωρέ αυτοί ΞΕΡΟΥΝ γιατί την δίνουν, ΕΣΥ αντέχεις να την "πάρεις;" (μπλιάχ! :sick:)

nikonian
14/01/2013, 10:59
καραφλα και κομμωτήριο είναι έννοιες που δεν κάνουν μαζί...... :bawl:

Πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα...

AristidisZ
14/01/2013, 11:20
πέραν της πλάκας, έχω την εντύπωση ότι η γενιά μου είναι σαφώς ωριμότερη από τη προηγούμενη...
ξεκράνωτους και άζωνους βλέπω συνήθως 40ρηδες - 50ρηδες και όχι της ηλικίας μου
p.s. μη μου τη πέσουν οι δεινόσαυροι του φόρουμ παρακαλώ :p

nikonian
14/01/2013, 12:31
πέραν της πλάκας, έχω την εντύπωση ότι η γενιά μου είναι σαφώς ωριμότερη από τη προηγούμενη...
ξεκράνωτους και άζωνους βλέπω συνήθως 40ρηδες - 50ρηδες και όχι της ηλικίας μου
p.s. μη μου τη πέσουν οι δεινόσαυροι του φόρουμ παρακαλώ :p

άμα λες τέτοια θα σου την πέσουν αναπόφευκτα. (Εγώ συγκρατούμαι)

Cpt. Haddock
14/01/2013, 12:41
πέραν της πλάκας, έχω την εντύπωση ότι η γενιά μου είναι σαφώς ωριμότερη από τη προηγούμενη...

Μιλαμε για τη γενια που 1 μηνα τωρα δε μπορει να διαλεξει κρανος και θεωρει οκ να μπει στην πιστα με κορντουρα και επιγονατιδες... Οκ :a39:

AristidisZ
14/01/2013, 12:53
Μιλαμε για τη γενια που 1 μηνα τωρα δε μπορει να διαλεξει κρανος και θεωρει οκ να μπει στην πιστα με κορντουρα και επιγονατιδες... Οκ :a39:

για τη πίστα δεν έκανα θέμα εκεί, για να μη σπαμάρω, αλλά αν πρόσεξες την αλληλουχία των ποστ, όλοι λέγαν ότι υπάρχουν πρακτικά ελάχιστες πιθανότητες να πέσεις σε riding school
Αφού λοιπόν στη τελική κυκλοφορώ κάθε μέρα με κορντούρα, σε ένα περιβάλλον 10 φορές χειρότερο από αυτό της πίστας, αναλαμβάνω το ρίσκο του να μπω 2 ώρες σεσ μια πίστα "έτσι"
σαφώς επίσης δεν ισχυρίστηκα ότι όλοι οι μεγαλύτεροί μου αδιαφορούν για κράνη, ζώνες και τα σχετικά
απλά μια παρατήρηση έκανα :)

spyrakos35
14/01/2013, 15:17
Πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα...

πάσο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:

EVI
14/01/2013, 19:26
εγω βλεπω παντος περισσοτερους εως 25 χρονων χωρις κρανος...εγω παντως δε μπορω ΚΡΥΩΝΩ μαλλον ειμαι φλωρος , μερικες φορες δε βγαζω το κρανος μεχρι να μπω σε κλειστο χωρο... :D

konsttanttinos
15/01/2013, 15:16
Άλλο θερμοκραία, άλλο θερμότητα, διαφορετικά πράγματα, σου έβαλα το σωστό :wave2:

Σ'ευχαριστώ για την διόρθωση. Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που διαβάζουν τα γραπτά μου :p
Όσον αφορά τα ποσοστά της αποβαλλόμενης θερμότητας, δεν είμαι απόλυτος, απλά έτσι γράφει το PHTLS (Ά Βοήθειες).

Πάντως τα καραφλά αγόρια πρέπει να έχουν αρκετά υψηλότερο δείκτη αντοχής κρανίου... μην ξεχνάμε βέβαια και την αεροδυναμική :D

spyrakos35
15/01/2013, 19:49
Πάντως τα καραφλά αγόρια πρέπει να έχουν αρκετά υψηλότερο δείκτη αντοχής κρανίου... μην ξεχνάμε βέβαια και την αεροδυναμική :D

+5 τουλάχιστον άλογα τροχό....

οι υπόλοιποι να πάτε για φίλτρα εξατμίσεις παουερ κομμάντερ κλπ κλπ......

Shiatman
15/01/2013, 20:35
μπορεί να έχω γλιτώσει πολλά λεφτά από τα κομμωτήρια αλλά έχω κάνει σοβαρές επενδύσεις σε καπέλα, τραγιάσκες και σκούφους παντός είδους. Με λίγα λόγια το δαγκώνω άσχημα. Και με το μοτοσακό, άκρανος είμαι στα πρόθυρα εγκεφαλικού!