PDA

View Full Version : Συννεφιασμένο Σάββατο στα δύσβατα της Πεντέλης!



ereynitis
13/01/2013, 11:25
Αφού εχθές, γράσσο δεν έλεγαν να πάρουν τα γρασσαδοράκια (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132910&page=6&p=2276373#post2276373), είπα (πάλι χθες),να δοκιμάσω να τους βάλω χώμα και λάσπη! :D Φύγαμε!

Ποταμάκια :D
279186
Κακοτράχαλα στενά :D
279187
Και πανοραμικά τοπία ! :) :)
279188

ereynitis
13/01/2013, 11:40
Η συνέχεια είχε πιο κακοτράχαλα στενά. Το συγκεκριμένο κατόρθωσα να το ανέβω καμιά πενηνταριά μέτρα κι αν ήταν τόσα. Μανούβρα μετά κόπων και βασάνων κι απ' αλλού παν κι οι άλλοι. :dizzy:
279192
Η εναλλακτική διαδρομή είχε πρασινάδα
279193
Ομιχλώδες τοπίο μπροστά... Ρε πάμε λέμε! :D
279194

ereynitis
13/01/2013, 11:49
Μετά είπαμε να σκαρφαλώσουμε λίγο. Εδώ το μεσαίο κομμάτι της ανωφέρειας
279195
Εδώ το σημείο εκκίνησης
279196
Και κουτσά-στραβά τα καταφέραμε! :)
279197

ereynitis
13/01/2013, 11:55
Στη συνέχεια σκαρφαλώσαμε λιγάκι ακόμα :D . Στο κέντρο της φωτογραφίας και λίγο αριστερά φαίνεται ο τελικός προορισμός μου, η μοτοκροσάδικη πίστα της Πεντέλης μες στη λασπουριά! :) :) :) Ακριβώς κάτω απ' το μηχανάκι είναι το μοναστήρι του Αγ. Παντελεήμονα.
279198
Ο φωτογράφος-σκηνοθέτης-σεναριογράφος-παραγωγός
279199
Στο χείλος του γκρεμού! :D
279200

ereynitis
13/01/2013, 12:09
Και επιτέλους, η εκθείαση της λασπούρας!!! :evil::evil::evil:
279201
Οι συνέπειες της εκθείασης! :D :D :D
279202
279203

Το δώρο-έκπληξη ήταν ότι στην πίστα βρήκα άλλο ένα αλάνι με Σέροου, ο οποίος για να το ψηλώσει είχε βάλει μεταχειρισμένη πίσω ανάρτηση από ΧΤ (υποθέτω μάλλον από Artesia, 500 ή 600), κόβοντας την κάτω βάση του αμορτισέρ και κολλώντας αυτήν του Σέροου με ηλεκτροσυγκόλληση. Εάν το αποφάσιζα, μου πρότεινε να κάνω την κόλληση με αργκόν για μεγαλύτερη σιγουριά. Οι ειδήμονες τί λένε, θα είναι αξιόπιστη μια τέτοια μετατροπή; Γιατί οι εναλλακτικές αγορές αφτερμάρκετ αναρτήσεων είναι πολύ εκτός προϋπολογισμού.

ereynitis
13/01/2013, 12:16
Και τέλος, πλυσιματάκι και επιστροφή στην εστία
279204
279205
Και πάνω που πάω να ψεκάσω αλυσίδα, να και η απώλειααα...
279206
Χαλάλι, το καταΦΚαριστήθηκα!!! :) :) :)

Λευκάδιος
13/01/2013, 14:05
ωραιος :a013: .δυο παρατηρησεις μονο(με καλη διαθεση):μια προστατευτικη ποδια καρτερ και ενα ζευγαρι μποτακια(ή μποτες)δεν εβλαψαν ποτε κανεναν.
καλες βολτες:beer:

astroman76
13/01/2013, 14:40
1)μποτες
2)παρεα!!!!

kordix
13/01/2013, 15:50
1)μποτες (όχι μποτάκια, πάρε χωμάτινες μπότες άμεσα)
2)παρεα
3)τακουνάτα λάστιχα
4)τις επιγονατίδες να τις φοράς μέσα από το παντελόνι.

ή διαφορετικά μην κάνεις τίποτα αλλά πρόσεχε και πήγαινε σιγά.

Ωραίες φωτό.

ereynitis
13/01/2013, 15:56
Ευχαριστώ παιδιά! Έχετε δίκιο σε όλα, απλά
1. Έχω σταμπάρει μια ωραία ποδίτσα στο ι-μπέι, αλλά έχει γύρω στο κατοστάρικο και αυτή τη στιγμή λεφτά γιοκ.
2. Τα μποτάκια θα τα παραλάβω εντός της εβδομάδας από το μηχανόβιο τσαγκάρη Μπάμπη (έχει ανεβάσει κι ένα θεματάκι κάπου εδώ μέσα). Οι μπότες και τα τακουνάτα λάστιχα αδερφέ κορντιξ δεν είναι προτεραιότητα, γιατί αφενός όπως γράφω από πάνω τίθεται το οικονομικό και αφετέρου το μηχανάκι χρησιμοποιείται καθημερινά κυρίως εντός πόλης συν του ότι από εντούρο και ειδικά μοτοκρός είμαι σχετικά άσχετος! Απλά όποτε έχω διάθεση και χρόνο το ρίχνω και λίγο <<έξω>> βρε αδερφέ και ευχαριστώ για τις φωτό! :)
3. Με την παρέα σίγουρα το ευχαριστιέμαι 10 φορές καλύτερα και προσέχει κι ο ένας τον άλλο, αλλά κάνα δυό φιλαράκια δεν ευκαιρούσαν και από τα μέλη του φόρουμ ακόμα δεν έχω γνωρίσει κανέναν αρκετά, εν καιρώ όμως όλα θα γίνουν! :wave2:

spyrakos35
13/01/2013, 17:09
σωραίος ρε αγόρι.....

το μηχανάκι κατσίκι όνομα και πράμα εεεε?

Allst@rf
13/01/2013, 17:35
:beer:

kordix
13/01/2013, 17:44
Ευχαριστώ παιδιά! Έχετε δίκιο σε όλα, απλά
1. Έχω σταμπάρει μια ωραία ποδίτσα στο ι-μπέι, αλλά έχει γύρω στο κατοστάρικο και αυτή τη στιγμή λεφτά γιοκ.
2. Τα μποτάκια θα τα παραλάβω εντός της εβδομάδας από το μηχανόβιο τσαγκάρη Μπάμπη (έχει ανεβάσει κι ένα θεματάκι κάπου εδώ μέσα). Οι μπότες και τα τακουνάτα λάστιχα αδερφέ κορντιξ δεν είναι προτεραιότητα, γιατί αφενός όπως γράφω από πάνω τίθεται το οικονομικό και αφετέρου το μηχανάκι χρησιμοποιείται καθημερινά κυρίως εντός πόλης συν του ότι από εντούρο και ειδικά μοτοκρός είμαι σχετικά άσχετος! Απλά όποτε έχω διάθεση και χρόνο το ρίχνω και λίγο <<έξω>> βρε αδερφέ και ευχαριστώ για τις φωτό! :)
3. Με την παρέα σίγουρα το ευχαριστιέμαι 10 φορές καλύτερα και προσέχει κι ο ένας τον άλλο, αλλά κάνα δυό φιλαράκια δεν ευκαιρούσαν και από τα μέλη του φόρουμ ακόμα δεν έχω γνωρίσει κανέναν αρκετά, εν καιρώ όμως όλα θα γίνουν! :wave2:


Υπάρχουν λάστιχα που βγαίνεις και στην άσφαλτο και κρατάνε καλά. Να είσαι καλά να χαίρεσαι το κατσικάκι σου στο χώμα. Το μηχανάκι εχει πολλές δυνατότητες.

Για να μη σε πρίζουμε ότι σχετικό θες για χωμα κτλ ρωτα ελεύθερα με πμ.

teo yzf r6
13/01/2013, 19:44
:beer: ωραιος ο φιλος!!!

jimmis5
13/01/2013, 21:45
Ωραιος φιλε απλη λιτη βολτα ακομα και ετσι το ευχαριστηθηκες και αυτο εχει σημασια παρατηρησεις δεν κανω μονος σου θα κανεις ερωτησεις και θα βελτιωσεις αυτο που κανεις :beer::beer::beer:

ereynitis
13/01/2013, 21:45
Υπάρχουν λάστιχα που βγαίνεις και στην άσφαλτο και κρατάνε καλά. Να είσαι καλά να χαίρεσαι το κατσικάκι σου στο χώμα. Το μηχανάκι εχει πολλές δυνατότητες.

Για να μη σε πρίζουμε ότι σχετικό θες για χωμα κτλ ρωτα ελεύθερα με πμ.

Οι συμβουλές από όλους σας δε με πρίζουν ποτέ και είναι πάντα καλοδεχούμενες! Ακόμα και αυτές που είτε τις ξέρω ήδη είτε δεν μπορώ να τις αξιοποιήσω λόγω άλλων εμποδίων (συνήθως οικονομικών). :wave2:

Για τα λάστιχα αντιληπτόν κόρντιξ (στο ο τονίζεσαι ή στο ι ; ). Με τις λιγοστές μου γνώσεις και για τον ίδιο λόγο που μου γράφεις, έβαλα το Νοέμβρη αυτά τα λάστιχα που φοράω, (Bridgestone Trail Wing) καινούρια με χοντρές σαμπρέλες. Δε με παίρνει να αλλάξω λάστιχα για αρκετά μεγάλο διάστημα. Πάντως, σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές σου! :wave2:

Επίσης, να υπενθυμίσω δύο πράματα:
1ον. Ξέρει κανείς να μου πει εάν η μετατροπή για την πίσω ανάρτηση που μου πρότεινε το άλλο το παλικάρι είναι αρκετά αξιόπιστη; Μήπως τυχόν και τη βάλω στο πρόγραμμα να την κάνω κάποια στιγμή.
2ον και κυριότερον! Το Σέροου είναι ελάφι και ουχί κατσίκι! Μη μου το υποβιβάζετε. Εάν η ζωολογικές μου γνώσεις είναι σωστά ενημερωμένες, έχει συγκεκριμένα μία αντιλόπη για σύμβολο, κάνω λάθος; :confused: (Μην το πάρετε σοβαρά το σχόλιο, έτσι; Πλάκα κάΜω! :D )

Lio
14/01/2013, 12:43
Επίσης, να υπενθυμίσω δύο πράματα:
1ον. Ξέρει κανείς να μου πει εάν η μετατροπή για την πίσω ανάρτηση που μου πρότεινε το άλλο το παλικάρι είναι αρκετά αξιόπιστη; Μήπως τυχόν και τη βάλω στο πρόγραμμα να την κάνω κάποια στιγμή.
2ον και κυριότερον! Το Σέροου είναι ελάφι και ουχί κατσίκι! Μη μου το υποβιβάζετε. Εάν η ζωολογικές μου γνώσεις είναι σωστά ενημερωμένες, έχει συγκεκριμένα μία αντιλόπη για σύμβολο, κάνω λάθος; :confused: (Μην το πάρετε σοβαρά το σχόλιο, έτσι; Πλάκα κάΜω! :D )
1ον. ΟΧΙ!!!
α. Ο τρόπος (κόψιμο και κόλλημα) είναι απαράδεκτος απο τη στιγμή που το κάτω άκρο του αμορτισερ του ΧΤ600 ξεβιδώνει και μπορεί να αντικατασταθεί με κάτι άλλο...
β. Οποιαδήποτε αλλαγή στο μήκος των αναρτήσεων θα χαλάσει τη γεωμετρία που είναι μια χαρά για τη δουλειά που σχεδιάστηκε* το Serow, δηλ. βόλτες σαν αυτή που έκανες και ακόμη δυσκολοτερες.
γ. Οτι και να κάνεις το μηχανάκι δεν θα γίνει εντούρο ή μότοκρος, και για trail bike οι αναρτήσεις είναι μια χαρά.
δ. Γενικά, δεν πειράζουμε τις αναρτήσεις επειδή μας είπε κάποιο παλικάρι, αλλά μόνο εάν:
-Ξέρουμε τι δεν μας αρέσει στη λειτουργία της ανάρτησης
-Γνωρίζουμε τι πρέπει να κάνουμε για να λειτουργεί όπως θέλουμε
-Εχουμε τη δυνατότητα να το κάνουμε σωστά...

Ο πιο οικονομικός, εύκολος και (πολύ) αποδοτικός τρόπος βελτίωσης της συμπεριφοράς του Serow στο χώμα, είναι ενα ζευγάρι χωμάτινα λάστιχα...

2ον. Οχι ελάφι, αλλά κατσίκι-αντιλόπη (http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_serow)..


* Οσο και να μην αρεσει στον Ολδμαν, οι αναρτήσεις του Serow σχεδιάστηκαν αποκλειστικά γι αυτό (δεν χρησιμοποιήθηκαν ποτέ σε κανένα άλλο μοντέλο) και απο το 1985 μέχρι το 2007 που σταμάτησε το 225, δεν άλλαξαν σχεδόν καθόλου..

ereynitis
14/01/2013, 15:33
1ον. ΟΧΙ!!!
α. Ο τρόπος (κόψιμο και κόλλημα) είναι απαράδεκτος απο τη στιγμή που το κάτω άκρο του αμορτισερ του ΧΤ600 ξεβιδώνει και μπορεί να αντικατασταθεί με κάτι άλλο...
β. Οποιαδήποτε αλλαγή στο μήκος των αναρτήσεων θα χαλάσει τη γεωμετρία που είναι μια χαρά για τη δουλειά που σχεδιάστηκε* το Serow, δηλ. βόλτες σαν αυτή που έκανες και ακόμη δυσκολοτερες.
γ. Οτι και να κάνεις το μηχανάκι δεν θα γίνει εντούρο ή μότοκρος, και για trail bike οι αναρτήσεις είναι μια χαρά.
δ. Γενικά, δεν πειράζουμε τις αναρτήσεις επειδή μας είπε κάποιο παλικάρι, αλλά μόνο εάν:
-Ξέρουμε τι δεν μας αρέσει στη λειτουργία της ανάρτησης
-Γνωρίζουμε τι πρέπει να κάνουμε για να λειτουργεί όπως θέλουμε
-Εχουμε τη δυνατότητα να το κάνουμε σωστά...

Ο πιο οικονομικός, εύκολος και (πολύ) αποδοτικός τρόπος βελτίωσης της συμπεριφοράς του Serow στο χώμα, είναι ενα ζευγάρι χωμάτινα λάστιχα...

2ον. Οχι ελάφι, αλλά κατσίκι-αντιλόπη (http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_serow)..


* Οσο και να μην αρεσει στον Ολδμαν, οι αναρτήσεις του Serow σχεδιάστηκαν αποκλειστικά γι αυτό (δεν χρησιμοποιήθηκαν ποτέ σε κανένα άλλο μοντέλο) και απο το 1985 μέχρι το 2007 που σταμάτησε το 225, δεν άλλαξαν σχεδόν καθόλου..

Μπράβο ρε Λίο, ωραίος! Σ' ευχαριστώ πολύ! Κι οι .πληροφορίες που δίνει η βικιπαιδία για το είδος μυρικαστικού που είναι το μηχανάκι μου είναι σωστές εκτός από μία μικρή λεπτομέρεια, δε ζυγίζει 130 κιλά αλλά μόνο 108 κιλά καθαρό βάρος παρακαλώ, στυλάκι! :D :D :D

stelios t
17/01/2013, 12:58
Καλημέρα και από μένα, η γνώμη μου είναι να μην πειράξεις τίποτα στις αναρτήσεις εκτός από (λάδια - σέρβις). Αυτό που παρατήρησα και θα σου πω, και αν θες το κάνεις είναι πως έχεις μπρελοκ (με ή χωρίς κλειδιά) και αυτό στους χωματόδρομους που πάς θα σου χαλάσει την κλειδαριά. Να αφήνεις πάνω στην κλειδαριά το κλειδί σκέτο και είσαι ο.κ για μια ζωή. Άλλο άσφαλτος και άλλο χώμα, και απ'ότι βλέπω το κυνηγάς και σε κανα χρόνο θα ψάχνεις για πιο κατάληλο μηχανάκι ......( το λέω αυτό γιατι έχεις μπει στο τρυπάκι να ξεκινήσεις βελτίωση με την ανάρτηση). Οπότε μην πετάξεις π.χ δραχμή το μηχανάκι σου, στο χώμα δεν θέλει αναρτήσεις όπως ψήνεσαι αλλά ΛΑΣΤΙΧΑ και μετά να δεις που θα μπορείς να το εμπιστευτείς και να σε γλιτώσει και από χαζόγλιστρήματα.

ereynitis
17/01/2013, 15:09
Καλημέρα και από μένα, η γνώμη μου είναι να μην πειράξεις τίποτα στις αναρτήσεις εκτός από (λάδια - σέρβις). Αυτό που παρατήρησα και θα σου πω, και αν θες το κάνεις είναι πως έχεις μπρελοκ (με ή χωρίς κλειδιά) και αυτό στους χωματόδρομους που πάς θα σου χαλάσει την κλειδαριά. Να αφήνεις πάνω στην κλειδαριά το κλειδί σκέτο και είσαι ο.κ για μια ζωή. Άλλο άσφαλτος και άλλο χώμα, και απ'ότι βλέπω το κυνηγάς και σε κανα χρόνο θα ψάχνεις για πιο κατάληλο μηχανάκι ......( το λέω αυτό γιατι έχεις μπει στο τρυπάκι να ξεκινήσεις βελτίωση με την ανάρτηση). Οπότε μην πετάξεις π.χ δραχμή το μηχανάκι σου, στο χώμα δεν θέλει αναρτήσεις όπως ψήνεσαι αλλά ΛΑΣΤΙΧΑ και μετά να δεις που θα μπορείς να το εμπιστευτείς και να σε γλιτώσει και από χαζόγλιστρήματα.

Καλησπέρα Στέλιο! Καλοδεχούμενες και οι δικές σου συμβουλές και συμφωνώ. Μόνο για την κλειδαριά της μίζας, να σ' ενημερώσω ότι το κλειδί ήδη βγαίνει όντας αναμένο το μοτέρ! :eyepop: Οπότε πρώτον, χρησιμοποιώ μπρελόκ για να 'χω μαζί και τα κλειδιά των βαλιτσάκι και λουκέτου δισκόφρενου και δεύτερον για να μπλέκονται στα σίδερα, τις ντίζες και τα καλώδια εκεί μπροστά, για να μην ψάχνω να τα βρω σε καμιά απότομη ανωμαλία. Άλλωστε τί χειρότερο να πάθει η κλειδαριά;