PDA

View Full Version : Wrapping με μεμβράνη 3M 1080 Scotchprint



costas_versys
14/01/2013, 21:57
Μου κίνησε το ενδιαφέρον και είπα να δοκιμάσω την επικάλυψη του ντεπόζιτου με μεμβράνη βινυλίου σε μαύρο ματ.
Εχει κάποιος εμπειρία ώστε να μου δώσει συμβουλές ?

thomas tuning
14/01/2013, 22:36
ευκολο αν εχεις ξανακανει δυσκολο πολυ κιολας για πρωτη επαφη σε ρεζερβουαρ κιολας αν θες βοηθεια πες μου κ οοοοτι μπορω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132997

costas_versys
15/01/2013, 20:48
Thanks

Πολύ καλό το link. Πριν αρχίσω την επικάλυψη κάνω μια καθριότητα και είναι έτοιμη η επιφάνεια για να κάτσει η μεμβράνη ή θέλει κάτι περισσότερο ?

Να και τα υλικά. Πολλά δείγματα και ρολό σε black matte.

thomas tuning
17/01/2013, 14:08
μονο καλο καθαρισμα οποσδηποτε περασμα με καθαριστικο σιλικονης τιποτα αλλο κ αν μπορεις η θερμοκρασια χωρου την ωρα της τοποθετησης να ειναι τουλαχιστον 20-23 βαθμους βοηθαει πολυ
τα δειγματα που δειχνεις τα εχεις αγορασες υλικο? 3M αλλη μαρκα ?
ααα κ εννοειται η επαφανια να ειναι πολυυυυ στρωμενη δεν θα σου κρυψει τιποτα απο βα8ιες γρατζουνιες η' οτιδηποτε αλλο το αισθανεσαι στο χερι θελει δουλεια πριν αν εχεις γρτζουνιες κτλ αν εχεις βεβαια αν οχι συνεχισε κ καλη επιτυχια οοοτι χριαστεις κ μπορω πες μου

costas_versys
17/01/2013, 17:10
Αγόρασα ένα ρολό 3M Scotchprint Black Matte M12 για αρχή. Ο πωλητής (Πολωνός) έστειλε μαζί και την προίκα : Ολο το δειγματολόγιο της 3M 1080, κάρτες, καταλόγους, φωτογραφίες από projects κλπ. Από τα δείγματα και μόνο ( 20-25 κωδικοί) έχω πάθει την πλάκα μου με την ποιότητα του υλικού και την ποικιλία των σχεδίων. Η γυναίκα μου όταν τα είδε μου ζήτησε να κάνω επικάλυψη το ψυγείο με Silver Satin, το Laptop με Black Carbon, το Iphone με White Carbon matte .... κλπ.

Παρότι είναι εξαιρετικής ποιότητας .. για μεγάλες επιφάνειες ίσως είναι ακριβό υλικό.

Οσο για την τοποθέτηση, ευτυχώς έχω γκαράζ θερμαινόμενο και σχετική άνεση χώρου, εργαλείων (θερμοπίστολο, σπάτουλες κλπ) οπότε κάποια από αυτές τις ημέρες θα καταπιαστώ με το wrapping.

MG-KTiNoS
17/01/2013, 17:29
Η γυναίκα μου όταν τα είδε μου ζήτησε να κάνω επικάλυψη το ψυγείο με Silver Satin, το Laptop με Black Carbon, το Iphone με White Carbon matte .... κλπ.

Αμα μπλέκεις τις γυναίκες αυτά παθαίνεις....
:D

thomas tuning
17/01/2013, 17:35
επειδη την εκανα επαγγελματικα αυτη τη δουλεια αν θες να με ακουσεις κανε προβρες σε μικρα κομματια με σχετικες κουρμπες για να μη χαραμισεις τζαμπα υλικο
κ να θυμασε το υλικο εχει την δυνατοτητα να το τεντωσεις σχεδον οσο θες ΑΛΛΑ μεχρι το 30 % δεχετε κ παραμενει εκει απο εκει κ πανω θα ξεκολλησει θα σηκωθει απο το μεταλο κτλ κτλ γιατι πολυ απλα δεν μπορεις να ξεπερασεις τη μνημη του ( μη γελας ) ετσι ονομαζετε εχει την ταση να ξαναγυρνα

costas_versys
17/01/2013, 19:03
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα ξεκινήσω με μια δοκιμή πρώτα ..

costas_versys
20/01/2013, 13:25
Εγινε και η δοκιμή καθώς και η τοποθέτηση. Το αποτέλεσμα πολύ καλό αν και είναι πολύ δύσκολη τεχνική.

thomas tuning
20/01/2013, 14:18
ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ Κ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟΤΕ ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ "ΣΗΚΩΣΕΙ" ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΝΗΡΑ ΣΗΜΕΙΑ

spyrakos35
20/01/2013, 15:05
ωραίο φαίνεται αλλά για εξήγα κάτι

στην φωτό φαίνεται οτι έχεις περάσει μία πλευρά του τεποζίτου και λογικά περιμετρικά έχει κάνει ζάρες

πως μετά καταφέρνεις να καλύψεις και το υπολοιπο χωρίς:
α. να μείνει ζαρα
β. να χρειαστεί κόψιμο εκεί που διπλώνει....

:confused:

costas_versys
20/01/2013, 15:11
Τα μη εμφανή σημεία είναι όπως και τα εμφανή, δηλαδή με πλήρη επικάλυψη, τόσο που μοιάζει σαν βαφή. Να πω την αλήθεια, μου βγήκε το λάδι με αυτήν την υπόθεση αφού όλη η δουλειά έγινε με τα δάκτυλα και το πιο αποτελεσματικό εργαλείο ήταν το θερμοπίστολο. Για πρώτη φορά θα έλεγα ότι είμαι ικανοποιημένος ... αλλά δεν θα υπάρξει δεύτερη, τουλάχιστον με τόσο δύσκολη επιφάνεια..

Anritsu
20/01/2013, 15:24
Μια και το φέρε η κουβέντα αν και λίγο οφ τοπικ . Εχω ένα σουζουκι μπαλένο 16 ετίας που στην οροφή από τα νερά έχει σκάσει έχει σκάσει το βερνίκι και φαίνεται χρώμα . Για να καλύψω όλο την οροφή για τι κόστος μιλάμε με ένα μαύρο ματ ? Στο περίπου ...

costas_versys
20/01/2013, 15:41
Χοντρά - χοντρά στα 15ευρώ το τμ από το ebay. Εαν προτιμήσεις αυτήν την τεχνική να πάρεις το υλικό που χρησιμοποίησα εγώ το οποίο είναι για εξωτερική χρήση (3Μ 1080).

Τωρα δυο λόγια για την τεχνική:

Η τεχνική που θέλει αυτό το υλικό είναι πολύ περίεργη. Αυτό που μου είπε παραπάνω ο φίλος είναι αλήθεια και πράγματι το υλικό έχει ένα περιθώριο 30% να επεκταθεί. Με αυτό κατά νού, στην αρχή έκανα απλό χάιδεμα (όπως στην φωτογραφία). Στην συνέχεια, έφερα την σόμπα KEROSUN κοντά μου και ανέβασα την θερμοκρασία όσο γινόταν, έβαλα και ένα αερόθερμο μπάνιου να φυσάει το ντεπόζιτο από μια απόσταση 2 μέτρων και ξεκίνησα. Το υλικό μαλάκωσε και έγινε μαλακό σαν χαρτομάντηλο. Οταν ζεσταθεί με το θερμοπίστολο συστέλλεται περίπου κατά 10%-15% και μαλακώνει ακόμα περισσότερο. Αντί για πλαστική σπάτουλα, χρησιμοποίησα τσατσάρα που στην καμπούρα της έβαλα τσόχα. Ετσι είχα εργαλείο για στρώσιμο αν και η περισσότερη δουλειά έγινε με τα χέρια. Γνωρίζοντας περίπου τα όρια συστολής/διαστολής έπραξα να ανάλογα για τις καμπύλες του ντεπόζιτου. Ζάρες λοιπόν δεν είχα σχεδόν καθόλου και η όλη δουλειά πήρε 2 ώρες. Τα λάθη που έκανα ήταν τα εξής : Θέλει καθαρό χώρο εργασίας γιατί σκόνες, τρίχες και σκουπιδάκια δημιουργούν προβλήματα. Το ντεπόζιτο θέλει στήριξη και χρειάζεται χώρος γυρω γύρω για να δουλεύεις άνετα. Τέλος, χρειάζεται επιμονή και συγκέντρωση.

spyrakos35
20/01/2013, 17:00
ξέχασες την υπομονή.... αλλά στο τέλος το αποτέλεσμα είναι κούκλα.....

ευχαριστώ

:beer:

Whiteyez
21/01/2013, 13:01
Έπρεπε να δοκιμάσεις το plasti dip.

costas_versys
21/01/2013, 18:23
Καμία σχέση ..

To plasti dip είναι ελαστικό πολυμερές ενώ εδώ χρησιμοποίησα μεμβράνη.

Εκτος των ποιοτικών χαρκτηριστικών που στην μεμβράνη είναι κατά πολύ καλύτερα, η τεράστια διαφορά αφορά το πάχος. Με την μεμβράνη μπορείς ακόμα και μια τρίχα ή έαν κόκο σκόνης να δείς από κάτω της ενώ η ανθεκτικότητα είναι δεδομένη (5 χρόνια εγγύηση για εξωτερική χρήση !! από την 3Μ).

To Plasti Dip στις παρακάτω δοκιμασίες είναι για τα κλάματα :

- Πλήσιμο με πιεστικό
- Ανθεκτικότητα στην βενζίνη
- UA/UV Resistant
- Πολύ υψηλές θερμοκρασίες
...

Whiteyez
22/01/2013, 09:14
To Plasti Dip στις παρακάτω δοκιμασίες είναι για τα κλάματα :

- Πλήσιμο με πιεστικό
- Ανθεκτικότητα στην βενζίνη
- UA/UV Resistant
- Πολύ υψηλές θερμοκρασίες
...

Που ακριβώς τα είδες αυτά; Δώσε κάποιο λινκ.

costas_versys
22/01/2013, 12:07
.. υπάρχουν πάρα πολλά σχετικά θέματα στο Internet .. ψάξε και θα δεις. Να μερικά:

http://www.svrider.com/forum/showpost.php?p=2491835&postcount=138

http://67.222.1.216/index.php?topic=9821.0

http://www.tsxclub.com/forums/1st-gen-car-care/59905-plastidip-matte-black-vinyl.html

costas_versys
22/01/2013, 12:27
Πάντως το δικό μου βγήκε πολύ όμορφο και για πρώτη φορά που το προσπάθησα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

motomaniac
22/01/2013, 12:29
ωραιο φαινεται! για δωσε μερικες ακομα φωτο.

costas_versys
22/01/2013, 12:38
Είναι super !!

spyrakos35
22/01/2013, 12:54
στα τελειώματα πως συμπεριφέρεται?

το δίπλωσες και το έκοψες μετά?

αν βάλεις νυχάκι ξεκολάει?

costas_versys
22/01/2013, 12:59
στα τελειώματα πως συμπεριφέρεται?

το δίπλωσες και το έκοψες μετά?

αν βάλεις νυχάκι ξεκολάει?

Στα τελειώματα του ντεπόζιτου, ζέστανα το υλικό με θερμοπίστολο, μαλάκωσε, δίπλωσα, κρύωσε και μετά έκοψα. Οι επαγγελματίες ξέρω ότι στο σημείο αυτό βάζουν κόλα 3Μ αλλά δεν σκάω, είναι μια χαρά.