PDA

View Full Version : Suzuki Gsxf Katana's 400-600-750



psydealer
15/01/2013, 19:50
Επειδη βλεπω πως στο εξωτερικο υπαρχουν παρα πολλα κατανα με κυριαρχα τα μοντελα 89-99. Μιας και ειμαι και εγω κατοχος ενος απο αφτα το 400 του 97 και ξεκιναω ανακατασκευη θελω της γνωμες αλλα και κατατοπηση απο καπιους που γνωριζουν.
Δεν εχω δη κατι παρομοιο σε καποιο αλλο forum.


Ας αρχίσουμε με μια φωτο απο το δικο μου κατανα.
279324

harris_x
16/01/2013, 11:45
Επειδη βλεπω πως στο εξωτερικο υπαρχουν παρα πολλα κατανα με κυριαρχα τα μοντελα 89-99. Μιας και ειμαι και εγω κατοχος ενος απο αφτα το 400 του 97 και ξεκιναω ανακατασκευη θελω της γνωμες αλλα και κατατοπηση απο καπιους που γνωριζουν.

θέλεις γνώμες και κατατόπιση σχετικά με την ανακατασκευή;
Γίνε λιγάκι ποιο σαφής ;)

psydealer
17/01/2013, 12:45
Βασικα ηθελα απο αυτους που εχουν το ιδιο να μας ανεβασουν φοτο και να μοιραστούν την εμπειρία τους με τα κατανα, ειτε σε οδηγικο επιπεδο ειτε στην ανακατασκευη αν εχει κανη καποιος!

sapila racing
17/01/2013, 13:15
Βασικα ηθελα απο αυτους που εχουν το ιδιο να μας ανεβασουν φοτο και να μοιραστούν την εμπειρία τους με τα κατανα, ειτε σε οδηγικο επιπεδο ειτε στην ανακατασκευη αν εχει κανη καποιος!

Βασικά το μηχανάκι δεν είναι Katana, αλλά ενα απο τα πολλά μεταγενέστερα κατανοειδή μηχανάκια της suzuki, που μετα απο ενα σημείο χρησιμοποίησε την ονομασία Katana ακόμα και σε scooter.

Tα original Katana ειναι γνωστά ποια είναι, αντε να βαλουμε και το II με το ανοιγόμενο φανάρι.

Tωρα για το μηχανάκι σου, δύσκολα να βρείς κι αλλους που να το έχουν και να εχουν ασχοληθεί κιόλας.
Για την κατηγορία τους ειναι πολύ βαριά και έχουν, για να το θέσω ευγενικά, ιδιόμορφη εμφάνιση.
Βασικά είναι ενα GSX600F με κινητήρα απο GSX400R του 1988 γι αυτό και το βάρος είναι δυσανάλογο με την ιπποδύναμη και τα κυβικά του.
Τωρα οταν λές ανακατασκευή τι ακριβώς εννοείς?
Αν δουλεύει και ειναι ΟΚ, θα σου έλεγα να το αφήσεις όπως είναι και απλά να ασχοληθείς με οποι ατυχόν προβλήματα μπορεί να έχει.

dimmie_72
17/01/2013, 14:27
Είχα το ίδιο για μια 2ετία το 96 μοντ. 95 εισαγωγής σε μπλιεδάκι με την ίδια βαλίτσα και βάση. Η αλήθεια είναι ότι σε μερικές χώρες λεγόταν Katana. Ποτέ δεν καταφέραμε να ρυθμίσουμε σωστά τα καρμπιρατέρ με αποτέλεσμα το χειμώνα που δούλευε αποκλειστικά μες την πόλη να βραχυκυκλώνει μπουζί σε 1-2 κυλίνδρους. Πολύ στιβαρή κατασκευή άφηνες τιμόνι με 200 χλμ, όπως λέει και ο sapila παραπάνω και εξαιρετική προστασία από αέρα χωρίς να του λείπει τπτ με τις 4πίστονές του, την υδρόψυξή του, τις αποσβέσεις-προφορτίσεις του μπρος-πίσω, 16 βαλβίδες. 4 εκκεντροφόρους κλπ. ήταν τέλειο για ασφάλτινες επαρχιακές εκδρομούλες 200-300 χλμ με το γόνατο κάτω και φορτωμένος. :)

motomaniac
25/03/2013, 01:23
Είχα το ίδιο για μια 2ετία το 96 μοντ. 95 εισαγωγής σε μπλιεδάκι με την ίδια βαλίτσα και βάση. Η αλήθεια είναι ότι σε μερικές χώρες λεγόταν Katana. Ποτέ δεν καταφέραμε να ρυθμίσουμε σωστά τα καρμπιρατέρ με αποτέλεσμα το χειμώνα που δούλευε αποκλειστικά μες την πόλη να βραχυκυκλώνει μπουζί σε 1-2 κυλίνδρους. Πολύ στιβαρή κατασκευή άφηνες τιμόνι με 200 χλμ, όπως λέει και ο sapila παραπάνω και εξαιρετική προστασία από αέρα χωρίς να του λείπει τπτ με τις 4πίστονές του, την υδρόψυξή του, τις αποσβέσεις-προφορτίσεις του μπρος-πίσω, 16 βαλβίδες. 4 εκκεντροφόρους κλπ. ήταν τέλειο για ασφάλτινες επαρχιακές εκδρομούλες 200-300 χλμ με το γόνατο κάτω και φορτωμένος. :)
δεν ειναι αερελαιοψυκτο?

christof40
25/03/2013, 10:43
δεν ειναι ερελαιοψυκτο?

και εγω νομιζα οτι φοραγαν τα αεροελαιοψυκτα μοτερ και τα λεγαμε τσαγιερες

hograph
24/01/2015, 21:35
και εγω νομιζα οτι φοραγαν τα αεροελαιοψυκτα μοτερ και τα λεγαμε τσαγιερες

κλησπερες
τα μοντελα απο ενα σημειο και μετα φοραγαν τον υδρόψυκτο μαυρο κινητήρτα των gixer 400
κατω απο πληρες σετ 600F
εχω ενα απο αυτα η ιδιαιτεροτητες και διαφορές απο προγενεστρες λεγόμενες τσαγιέρες
εινααι πολλες

εχοντας και κατανα το γνωστό πιο πριν η διαφορες δεν μ ειναι αγνωστες
και
με λιγες συγκεκριμένες βελτιώσεις και προσεκτικές αλλαγες
μπουζι λαδια λαστιχα
στην κανουν τζετ σε ολα και σε πολη και σε εθνικές και σε διαδρομές εκδρομικές με εναν ή δυο και με μπαγκαζια
σημ. >ενα τανκ μπαγκ σωστα δεμενο και ζυγισμενο την κανει να παταει σαν τρενο σε επαρχιακα στροφιλικια
και απο καταναλωση και απο κόστος χρήσης ευχριστημενο σ αφηνει

ν

dimmie_72
24/01/2015, 22:35
τα μοντελα απο ενα σημειο και μετα φοραγαν τον υδρόψυκτο μαυρο κινητήρτα των gixer 400


ρυθμισμένο λίγο διαφορετικά.