PDA

View Full Version : Στρώσιμο ΖΧ 636 '05



Vampire TNA
28/09/2005, 21:20
Τι kawla είναι αυτή? Θα στείλω γράμμα στο γιαπωνέζο να το αλλάξει σε kawlasaki. Το πήρα στις 13:00 και έκανα ήδη 200χλμ (ε, ok δούλευα μέχρι τις 15:30). Το εκπαίδευσαν πριν να το στείλουν και παίρνει μόνο του τις στροφές?

Άντε τώρα υπομονή μέχρι να στρώσει...

Με 4000 στρ. μέχρι τα 800χλμ και μετά 6000στρ. μέχρι τα 1500 λέει το βιβλίο. Κάποιοι μου λένε στρώσιμο μέχρι τα 2500χλμ.
Έχει κανένας τη σωστή απάντηση?

kawasaki ZX-12
28/09/2005, 22:34
καταρχην καλοταξιδο και παντα ορθιος:)

θα κανεις οτι λεει το βιβλιο!!εγω εχω το προηγουμενο
μετα τα χιλια απλα θα το ανοιγεις σταδιακα!!!!!!!!

οχι τρελα πραγματα απλα σιγα σιγα να ανεβαζεις στροφες
εγω αυτο εκανα και κανενα προβλημα
:wave2:

idi
29/09/2005, 00:57
ΦΕΡ'ΤΟ ΣΕ ΜΕΝΑ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΩ ΤΡΟΠΟΥΣ... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

με γειαααααααα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stako
29/09/2005, 10:50
Καλοτάξιδο φίλε μου και.......καλοστριφτερό(!) :)

Αααααχ, τι καλή φάση να το παίρνεις του κουτιού και να ξεκινάς το στρώσιμο.......... Να φτάνεις σπίτι, να το αράζεις στο σταντ και να το χαζεεεεεεύεις πόσο #$&*^άρα είναι....! Να μυρίζει καινουργίλα τα πλαστικά και τα μέταλα που πρωτοζεσταίνονται......... Απόλαυσε το, κατά τη γνώμη μου είναι γαμάτη διαδικασία.........

Σιγά σιγά και σταδιακά να το κάνεις το στρώσιμο, δλδ μη πεις "α οκ, τώρα έφτασα στα 1500 θα του πιω το αίμα" και από 6-7000 που το πήγαινες ξαφνικά το σκίζεις κόφτες.......;)

Και να σε δούμε και σε καμιά βόλτα μαζί μας! Όχι τίποτα άλλο αλλά ούτε ένα 636 '05 δεν έχω πετύχει σε καμιά βόλτα από το φόρουμ!

DrIoannis
29/09/2005, 12:51
Κατα την γνωμη μου ηρεμα μεχρι 1000χλμ (4-6000στροφες)και μετα ανα 100χλμ ανεβαζε το οριο των στροφων κατα 1000στροφες.Εαν τωρα καποια στιγμη,περιστασιακα,του ανεβασεις και λιγο παραπανω ε,δεν τρεχει και τιποτα:winka:

Vampire TNA
29/09/2005, 19:44
Ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις ευχές!


Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Και να σε δούμε και σε καμιά βόλτα μαζί μας! Όχι τίποτα άλλο αλλά ούτε ένα 636 '05 δεν έχω πετύχει σε καμιά βόλτα από το φόρουμ!

Να 'σαι σίγουρος φίλε ότι δεν το πήρα για να πετάγομαι για τσιγάρα. Έχω σκοπό να γράψω πολλά χιλιόμετρα, παντού. Εδώ τα έγραψα με το VT250... :D

Και από αυτά που ακούω θα παίζω 4-6k στροφές μέχρι τα 1500 και θα είμαι προσεκτικός για άλλα 1000χλμ
Γμω την υπομονή μου

periklisk
29/09/2005, 23:45
Βασικά αυτό που θέλει ο καινούργιος κινητήρας είναι:

-Να ζεσταθεί καλά (κανα 10λεπτο) πριν κάνεις οποιαδήποτε υπέρβαση στις στροφές που αναφέρει το βιβλίο.....

-Μετά το 10λεπτο έχει έρθει σε θερμοκρασία λειτουργίας και αυτό που πρέπει να αποφεύγεις δια ροπάλου είναι τα απότομα ανοιγοκλεισίματα του γκαζιού..... Αν θέλεις να πας 8.000 σαλ (πχ) για να δεις πως είναι, καν'το αλλά απαλά το γκάζι και για λίγη ώρα....

-Αυτό που δεν πρέπει να κάνεις με τίποτα είναι να "κρεμάς" τον κινητήρα......

Καλοτάξιδο και καλόστριφτο! Θέλει ώρες πάνω στη σέλα για να το μάθεις καλά!

Vampire TNA
30/09/2005, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk

-Αυτό που δεν πρέπει να κάνεις με τίποτα είναι να "κρεμάς" τον κινητήρα......


Χμμμ, επειδή όπως ανέφερα είμαι λίγο (ε, εντάξει, ίσως λίγο περισσότερο από το λίγο) αδαής μπορεις αν δεν σου κάνει κόπο να το εξηγήσεις αυτό? "κρεμάς" = ?????

AFTER
30/09/2005, 00:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vampire TNA
Χμμμ, επειδή όπως ανέφερα είμαι λίγο (ε, εντάξει, ίσως λίγο περισσότερο από το λίγο) αδαής μπορεις αν δεν σου κάνει κόπο να το εξηγήσεις αυτό? "κρεμάς" = ?????

Δηλαδη να εχεις χαμηλες στροφες και να ανοιγεις πολυ το γκαζι,χωρις να εχεις αποτελεσμα σε ιπποδυναμη!(ή και ακομα να πηγαινεις σιγα και να εχεις μεγαλη ταχυτητα(5η,6η).

Να θυμασαι οτι το κινητηρα πρεπει να τον ''μαθεις'' οτι δεν θα ειναι κοιμισμενος μια ζωη,αλλωστε για αυτο δεν πηρες αυτο το μηχανακι? :winka:


Εγω παντως ακολουθω την ιδια τακτικη με του DrIoannis

:wave2:

stako
30/09/2005, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Βασικά αυτό που θέλει ο καινούργιος κινητήρας είναι:

-Να ζεσταθεί καλά (κανα 10λεπτο) πριν κάνεις οποιαδήποτε υπέρβαση στις στροφές που αναφέρει το βιβλίο.....

Το ζέσταμα πάντα είναι καλό να γίνεται, και μετά το στρώσιμο, εγώ αν δεν φτάσει ο κινητήρας 60-70 βαθμούς δεν ξεκινάω (κανονική θερμοκρασία λειτουργίας είναι 83-85).

:wave2: :wave2: :wave2:

periklisk
01/10/2005, 01:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Το ζέσταμα πάντα είναι καλό να γίνεται, και μετά το στρώσιμο, εγώ αν δεν φτάσει ο κινητήρας 60-70 βαθμούς δεν ξεκινάω (κανονική θερμοκρασία λειτουργίας είναι 83-85).

:wave2: :wave2: :wave2:

όχι μόνο καλό! Απαραίτητο!:wave2:

adam_tsouk
01/10/2005, 12:31
Ξεκινάς αλλά πολυ μα ΠΟΛΥ χαλαρά.

Ειδικά τώρα που χειμωνιάζει.....


Καλορίζικο


:wave2:

MOZART
01/10/2005, 14:25
Εγω το εστρωνα στις 6000 στροφες γιατι οι 4000 φαινοταν πολυ λιγες και ακουγα το μοτερ να ζοριζεται.Στισ 6 με 7000 το στρωσανε και αυτοι στο 0-300.Εχω μεχρι στιγμης εχω 7500χλμ και δεν εχω το παραμικρο προβλημα.Αλλωστε ειναι μοτερ που ειναι φτιαγμενα να δουλευουν στα ψιλα.Τωρα αν χασω 5 αλογα γιατι θα πεσει ο κινητηρας ειμαι σιγουρος οτι δεν προκειτε να το καταλαβω.
Δεν ειδες τιποτα απο την Κawla σου φιλε μου.Ουτε μπορεις να φανταστεις τι γινεται στις 10000pm.
Xαιρομαι ομως τον Στακο που την εχει ερωτευτει την μηχανη και ειναι μακρiα απο καθε κομπλεξ εταιριας ή οδηγικων γνωσεων.Ετσι ειναι Stako ερωτας ειναι μεγαλος ειτε ειναι Κawa ειτε ειναι Suzuki.:beer:
Δυο ροδες να εχει και να ταξιδευει το μυαλο σου οταν εισαι

stako
01/10/2005, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
Xαιρομαι ομως τον Στακο που την εχει ερωτευτει την μηχανη και ειναι μακρiα απο καθε κομπλεξ εταιριας ή οδηγικων γνωσεων.Ετσι ειναι Stako ερωτας ειναι μεγαλος ειτε ειναι Κawa ειτε ειναι Suzuki.:beer:
Δυο ροδες να εχει και να ταξιδευει το μυαλο σου οταν εισαι

Όπως τα είπες, τα κόμπλεξ αυτού του τύπου είναι............μην πω τι......... Μπορεί που και που να κάνουμε πλακίτσα μεταξύ μας για εταιρείες κτλ αλλά μέχρι εκεί........:wave2:

Α και ο έρωτας θέλει και ανανέωση που και που! :) Για αυτό κι εγώ σήμερα του έβαλα του μωρού μου νέα βάση πινακίδας (Valter Moto), bagster και παξιμάδια για την προφόρτιση (πάλι Valter!).

:wave2: :wave2: :wave2:

MOZART
03/10/2005, 13:11
Πινακιδα ενοεις αυτο το ασπρο που εχει κατι αριθμους μαυρους?Πουλανε βασεις τετοιες γιατι δεν ηξερα που να την βαλω και την αφησα στο σπιτι:D Ασε που ειδα και κατι Suzuki(κρυφος ερωτας τα zukia) που τους κοροιδεψανε και δεν τους δωσανε ουτε φλασακια πισω.
Εμενα το μωρο μου καταλαβε οτι του εχω αδυναμια και μου ζηταει τωρα να σκεπασω την ουριτσα της.Δεν θελει να με μοιραζετε με αλλους και με αλλες.Τρελαθηκες της λεω 130ευρω για μια κυλοτα.Ξερεις τι μου ειπε Stako.Δεν μ'αγαπας καθολου?Σ'αγαπαω μωρο μου και θα σου το παρω το μονοσελο της ειπα

stako
03/10/2005, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
Πινακιδα ενοεις αυτο το ασπρο που εχει κατι αριθμους μαυρους?Πουλανε βασεις τετοιες γιατι δεν ηξερα που να την βαλω και την αφησα στο σπιτι:D Ασε που ειδα και κατι Suzuki(κρυφος ερωτας τα zukia) που τους κοροιδεψανε και δεν τους δωσανε ουτε φλασακια πισω.
Εμενα το μωρο μου καταλαβε οτι του εχω αδυναμια και μου ζηταει τωρα να σκεπασω την ουριτσα της.Δεν θελει να με μοιραζετε με αλλους και με αλλες.Τρελαθηκες της λεω 130ευρω για μια κυλοτα.Ξερεις τι μου ειπε Stako.Δεν μ'αγαπας καθολου?Σ'αγαπαω μωρο μου και θα σου το παρω το μονοσελο της ειπα

Χεχε, αυτό εννοώ, ναι :D

Τώρα θέλω να του βγάλω τα μασπιέ συνεπιβάτη και να βάλω led φλασάκια μπρος πίσω, αλλά πάει 150 ? περίπου το μαλλί......... (μη το φωνάζουμε πολύ όμως και με ακούσει και μετά τα απαιτήσει! :D )

Ποιό έχεις και θα του βάλεις μονόσελο? Και ποιό μονόσελο και από που? :)

stako
03/10/2005, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Τώρα θέλω να του βγάλω τα μασπιέ συνεπιβάτη και να βάλω led φλασάκια μπρος πίσω, αλλά πάει 150 ? περίπου το μαλλί......... (μη το φωνάζουμε πολύ όμως και με ακούσει και μετά τα απαιτήσει! :D )

Αλλά αν τα δεις τα συγκεκριμένα led είναι %$&^άτα......!

MOZART
05/10/2005, 10:32
ΤΟ 636 -05 εχω και λεω να το παρω το μονοσελο απο τη μαμα kawa γιατι εχω ακουσει διαφορα,οτι δεν ταιριαζουν τα χρωματα απο τα aftermarket και τετοια.Ασε που Λαρισα δεν παιζει τιποτα απο Aftermarket.Να σκεφτεις δεν βρηκα ουτε την ταινια που βαζουν στην Ζαντα και φαινεται πιο γ@ματη.Θα κατεβω Αθηνα μαλλον το σαββατο να ψωνισω τιποτα.
Ασε που θα χρειαστω και λαστιχα(να ναι καλα ο Μπραλος)

stako
05/10/2005, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
ΤΟ 636 -05 εχω και λεω να το παρω το μονοσελο απο τη μαμα kawa γιατι εχω ακουσει διαφορα,οτι δεν ταιριαζουν τα χρωματα απο τα aftermarket και τετοια.Ασε που Λαρισα δεν παιζει τιποτα απο Aftermarket.Να σκεφτεις δεν βρηκα ουτε την ταινια που βαζουν στην Ζαντα και φαινεται πιο γ@ματη.Θα κατεβω Αθηνα μαλλον το σαββατο να ψωνισω τιποτα.
Ασε που θα χρειαστω και λαστιχα(να ναι καλα ο Μπραλος)

Να ξέρεις ότι πολύ καλή λύση είναι το Internet για αγορές aftermarket. Εγώ από ebay πήρα βάση κάμερας απείρως καλύτερη από την μοναδική που είχα βρει Ελλάδα και μάλιστα στη μισή τιμή. Και επειδή δεν βρίσκω τα αξεσουάρ που θέλω (πίσω φτερό carbon, double bubble ζελατίνα, carbon αυτοκόλλητο τιμονόπλακας) Ελλάδα, τα έχω βρεί ήδη και θα τα πάρω από εξωτερικό και πάλι. Αν τυχόν το επιχειρήσεις κοίτα να είναι από Ευρώπη για να μη μπλέξεις με τελωνεία. Αν δεν γίνεται και πάρεις από Αμερική κοίτα να είναι με απλό ταχυδρομείο γιατί τα λαμόγια από UPS κτλ έχουν κύκλωμα και παίζει Γρηγορόσημο.......

Την ταινία που λες την έχουν Αθήνα, είχα βάλει κι εγώ αλλά την έβγαλα, δεν μου άρεσε. Θέλει πολύ προσοχή στην τοποθέτηση για να μπει ίσια, σταντ μπρος πίσω βοηθάει αλλά το καλύτερο θα το πετύχεις μόνο αν βγάλεις τροχό και το κάνεις με την ησυχία σου σε πάγκο.

:wave2: :wave2: :wave2:

idi
05/10/2005, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
ΤΟ 636 -05 εχω και λεω να το παρω το μονοσελο απο τη μαμα kawa γιατι εχω ακουσει διαφορα,οτι δεν ταιριαζουν τα χρωματα απο τα aftermarket και τετοια.Ασε που Λαρισα δεν παιζει τιποτα απο Aftermarket.Να σκεφτεις δεν βρηκα ουτε την ταινια που βαζουν στην Ζαντα και φαινεται πιο γ@ματη.Θα κατεβω Αθηνα μαλλον το σαββατο να ψωνισω τιποτα.
Ασε που θα χρειαστω και λαστιχα(να ναι καλα ο Μπραλος)

τα "μαμα" μονοσελα της Kawa ειναι και πιο φτηνα (τις περισσοτερες φορες) απο τα aftermarket! :wave2:

periklisk
06/10/2005, 00:50
Τα μονόσελα της Kawasaki είναι τα ομορφότερα και τα ποιοτικότερα κατά την άποψή μου!

MOZART
06/10/2005, 00:52
IDI δουλευεις στη Καwasaki?Aν κανεις πάντως αλλη δουλεια που δεν εχει σχεση με μηχανες κριμα γιατι ασχολησε πολυ.
Stako στειλε μου τιποτα φωτο αν βρεις για το μωρο μου γιατι δεν εχω και μεγαλη σχεση με ιντερνετ.
Ασε εδωσε ο κολητος μου το Ζ και δεν εχω παρεα ουτε για μπραλο.θα με φαει η μοναξια (ασχετο):bawl:

idi
06/10/2005, 00:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
IDI δουλευεις στη Καwasaki?

μπααααααα

ουτε καν μηχανακι αγορασα απο τη ΤΕΟΜΟΤΟ... παραεισαγωγης ειναι το δικο μου:wave2:

stako
06/10/2005, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
IDI δουλευεις στη Καwasaki?Aν κανεις πάντως αλλη δουλεια που δεν εχει σχεση με μηχανες κριμα γιατι ασχολησε πολυ.
Stako στειλε μου τιποτα φωτο αν βρεις για το μωρο μου γιατι δεν εχω και μεγαλη σχεση με ιντερνετ.
Ασε εδωσε ο κολητος μου το Ζ και δεν εχω παρεα ουτε για μπραλο.θα με φαει η μοναξια (ασχετο):bawl:

Αν βρω κάτι θα σου στείλω. Σχετικά με την παρέα μη σκας...... Κι εγώ ουσιαστικά έναν φίλο είχα με μηχανή αλλά δεν πολυέρχεται βόλτες, από εδώ μέσα γνώρισα πολλά παιδιά και μαζευόμαστε και καλή παρέα και πολλοί. Έλα λοιπόν σε καμιά βόλτα μαζί μας και θα δεις. Νομίζω κανενας δεν δαγκώνει (άντε κανά δυο ίσως.....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

idi
06/10/2005, 11:53
micron


25499

stako
06/10/2005, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
micron

Γιώργο αυτό απο που είναι? Έχεις link με site ευρωπαϊκά για εξατμίσεις? (και καλές τιμές γιατί έχω κι εγώ για εξατμίσεις που βγαίνουν σχεδόν μια η άλλη με Ελλάδα)

idi
06/10/2005, 12:33
www.akrapovic-ai.si Το επίσημο site των εξατμίσεων AKRAPOVIC
- www.arrow.it Το επίσημο site των εξατμίσεων ARROW
- http://micron-exhaust.com Το επίσημο site των εξατμίσεων MICRON
- www.remus.at Το επίσημο site των εξατμίσεων REMUS
- www.yoshimura-rd.com Το επίσημο site των εξατμίσεων YOSHIMURA
- www.harris-performance.co.uk Το επίσημο site των εξατμίσεων HARRIS
- www.hindle.com Το επίσημο site των εξατμίσεων HINDLE
- www.nikkoracing.com Το επίσημο site των εξατμίσεων NIKKO RACING
- www.gravesport.com Το επίσημο site των εξατμίσεων GRAVES
- www.leovince.com Το επίσημο site των εξατμίσεων LEOVINCE
- www.devil.fr Το επίσημο site των εξατμίσεων DEVIL
- www.mig.fr Το επίσημο site των εξατμίσεων MIG
- www.scorpion-exhausts.com Το επίσημο site των εξατμίσεων SCORPION
- www.sebring.at Το επίσημο site των εξατμίσεων SEBRING
- www.vanceandhines.com Το επίσημο site των εξατμίσεων VANCE & HINES
- www.twobros.com Το επίσημο site των εξατμίσεων TWO BROTHERS
- www.bos-exhausts.com Το επίσημο site των εξατμίσεων BOS
http://www.muzzys.com/
http://www.artexhausts.com/
http://www.jardineproducts.com/
http://www.cbtimports.com/staintunehome.htm
http://www.exoticsportbike.com/kawasaki42.htm

για καλες τιμες κοιτα εδω: http://stores.ebay.com/id=13735806&ssPageName=STRK:MEFS:MESST

stako
06/10/2005, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
www.akrapovic-ai.si Το επίσημο site των εξατμίσεων AKRAPOVIC
- www.arrow.it Το επίσημο site των εξατμίσεων ARROW
- http://micron-exhaust.com Το επίσημο site των εξατμίσεων MICRON
- www.remus.at Το επίσημο site των εξατμίσεων REMUS
- www.yoshimura-rd.com Το επίσημο site των εξατμίσεων YOSHIMURA
- www.harris-performance.co.uk Το επίσημο site των εξατμίσεων HARRIS
- www.hindle.com Το επίσημο site των εξατμίσεων HINDLE
- www.nikkoracing.com Το επίσημο site των εξατμίσεων NIKKO RACING
- www.gravesport.com Το επίσημο site των εξατμίσεων GRAVES
- www.leovince.com Το επίσημο site των εξατμίσεων LEOVINCE
- www.devil.fr Το επίσημο site των εξατμίσεων DEVIL
- www.mig.fr Το επίσημο site των εξατμίσεων MIG
- www.scorpion-exhausts.com Το επίσημο site των εξατμίσεων SCORPION
- www.sebring.at Το επίσημο site των εξατμίσεων SEBRING
- www.vanceandhines.com Το επίσημο site των εξατμίσεων VANCE & HINES
- www.twobros.com Το επίσημο site των εξατμίσεων TWO BROTHERS
- www.bos-exhausts.com Το επίσημο site των εξατμίσεων BOS
http://www.muzzys.com/
http://www.artexhausts.com/
http://www.jardineproducts.com/
http://www.cbtimports.com/staintunehome.htm
http://www.exoticsportbike.com/kawasaki42.htm

για καλες τιμες κοιτα εδω: http://stores.ebay.com/id=13735806&ssPageName=STRK:MEFS:MESST

Wow! Αισθάνομαι υποχρεωμένος........ Thanks :)

Αλλά για το αμερικάνικο ebay ρε γμτ φοβάμαι το τελωνείο........... Είχα πρόσφατα με τη δουλειά μια ιστορία που πήγε 110% πάνω το κόστος λόγω γρηγορόσημου........... Και uk ebay δεν έχω δει και τίποτα φοβερές τιμές για εξατμίσεις........