PDA

View Full Version : πιστες για προπονηση προς ανατολικη αττικη......?



zoropatra
16/01/2013, 15:55
γεια σας παλικαρια.....επειδη λογο δουλειας ειμαι μονιμος στην αθηνα πλεον λεω καποια στιγμη (οταν λυσω το προβλημα φυλαξης) να φερω το μηχανακι αθηνα (yzf250) και θελω να μαθω αν υπαρχει καμια πιστα να πηγαινω προς ανατολικη αττικη.....

Γιαννης κορο
16/01/2013, 21:30
Καλησπερα φιλε μου! Νομιζω οτι στην ανατολικη αττικη για κανα πιστακι μικρο πηγαινε βαρυμποπη αλλα χωρις πολλα αλματα και κυριως ευθειες και στροφιλικια δηλαδη ειναι καλυτερα για εντουραδα! Επισης αν πιανεται και η πεντελη στην ανατολικη αττικη εχω ακουσει οτι εχει και εκει ενα καλο πιστακι και απο οτι ξερω οχι ιδιαιτερα δυσκολο......

ereynitis
16/01/2013, 21:55
Καλησπέρα κι από 'μένα! Η Πεντέλη (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133136) έχει μία περιποιημένη μοτοκροσάδικη πίστα με άλματα, ανωφέρειες, κατωφέρειες, λακούβες, σαμάρια, λάσπες και λοιπά, μία εν μέρει τεχνιτή εντουρόπιστα σχεδόν απέναντι απ' τη μοτοκροσάδικη και όσες φυσικές εντουροδιαδρομές γουστάρεις! Για πιο βόρεια υπάρχει της Βαρυμπόμπης, όπως στα γράφει ο φίλος από πάνω. Τώρα εάν μένεις προς Μαραθώνα μεριά πίστα δεν έχει, αλλά υπάρχει το βουνό του Γραμματικού και από 'κει προς Βαρνάβα ή αλλιώς τα καταπληκτικά αμμουδερά μονοπάτια της παραλίας του Σχοινιά! Εάν πάλι κάθεσαι κάπου Καλύβια-Κερατέα-Λαύριο, υπάρχει η πίστα ονόματι <<ATTART>>, σχεδόν επί της Λ. Αθηνών-Σουνίου (συνέχεια Αττ. Οδού προς Μαρκόπουλο) ρεύμα προς Λαύριο, η οποία όμως είναι για 4Χ4 και δεν ξέρω εάν επιτρέπουν μηχανάκια και να μην επιτρέπουν όμως σίγουρα θα βρεις όσες διαδρομές θέλεις στα όρη των Κορωπίου, Βάρης, Κερατέας (Δασκαλιό, Κουβαράς, κλπ), Λαυρίου και πέριξ. Καλές εξερευνήσεις! :)

antsoar
16/01/2013, 22:02
Καλησπερα φιλε μου! Νομιζω οτι στην ανατολικη αττικη για κανα πιστακι μικρο πηγαινε βαρυμποπη αλλα χωρις πολλα αλματα και κυριως ευθειες και στροφιλικια δηλαδη ειναι καλυτερα για εντουραδα! Επισης αν πιανεται και η πεντελη στην ανατολικη αττικη εχω ακουσει οτι εχει και εκει ενα καλο πιστακι και απο οτι ξερω οχι ιδιαιτερα δυσκολο......

Πότε πήγε η Βαρυμπόμπη ανατολικά :eyepop::p

zoropatra
17/01/2013, 06:26
ευχαριστω για τις πληροφοριες.......απλα επαφη με τα βουνα της αττικης δεν εχω,οποτε ελεγα για αρχη να βρω καμια πιστα motocross να παω να ξεχαρμανιαζω και μετα γνωριζωντας κανα φιλο να πηγαινω και βουνο.....το κακο ειναι οτι εγω δουλευω στο λαυριο,και δεν μπορω να φευγω πολυ μακρυα πανω απο 2 ωρες αποσταση γιατι η δουλεια ειναι περιεργη ανα πασα στιγμη πεφτει τηλ. και θα πρεπει να ειμαι εκει.......
τελος παντων κατι θα βρω ειμαι σιγουρος..........

Γιαννης κορο
17/01/2013, 13:18
Πότε πήγε η Βαρυμπόμπη ανατολικά :eyepop::p

χααχ δικιο εχεις τα μπερδεψα αλλα απο οτι ξερω ειναι σχετικα κοντα με μπερδεψαν καποιοι γνωστοι που μενουν ανατολικη αττικη και πανε βαρυμποπη συνεχεια....

ereynitis
17/01/2013, 14:52
ευχαριστω για τις πληροφοριες.......απλα επαφη με τα βουνα της αττικης δεν εχω,οποτε ελεγα για αρχη να βρω καμια πιστα motocross να παω να ξεχαρμανιαζω και μετα γνωριζωντας κανα φιλο να πηγαινω και βουνο.....το κακο ειναι οτι εγω δουλευω στο λαυριο,και δεν μπορω να φευγω πολυ μακρυα πανω απο 2 ωρες αποσταση γιατι η δουλεια ειναι περιεργη ανα πασα στιγμη πεφτει τηλ. και θα πρεπει να ειμαι εκει.......
τελος παντων κατι θα βρω ειμαι σιγουρος..........

Ε, τότε δε μένει παρά να περάσεις από το <<ΑΤΤΑΡΤ>> να κάΜΝΙεις μία ερώτηξη εάν επιτρέπουν μηχανάκια. Εάν θυμάμαι καλά, τοπογραφικά ανήκει στην ανατολική Κερατέα και νομίζω πως από Λαύριο δε θες πάνω από 40' να φτάσεις (μη λέω και πολλά). Εκτός εάν στην περιοχή υπάρχει και πίστα για μηχανάκια, αλλά εγώ δεν το ξέρω, θα τα ξέρουν οι ντόπιοι καλύτερα αυτά τα πράματα.

Πολυμήχανος
17/01/2013, 14:58
ευχαριστω για τις πληροφοριες.......απλα επαφη με τα βουνα της αττικης δεν εχω,οποτε ελεγα για αρχη να βρω καμια πιστα motocross να παω να ξεχαρμανιαζω και μετα γνωριζωντας κανα φιλο να πηγαινω και βουνο.....το κακο ειναι οτι εγω δουλευω στο λαυριο,και δεν μπορω να φευγω πολυ μακρυα πανω απο 2 ωρες αποσταση γιατι η δουλεια ειναι περιεργη ανα πασα στιγμη πεφτει τηλ. και θα πρεπει να ειμαι εκει.......
τελος παντων κατι θα βρω ειμαι σιγουρος..........

Βρε μάστορα, επαφή με τα βουνά δεν έχεις... μάτια δεν έχεις; Κοίτα γύρω σου... Τίγκα στο βουνό είναι η Λαυρεωτική, διάλεξε μια κατεύθυνση και όρμα...

ereynitis
17/01/2013, 15:10
Βρε μάστορα, επαφή με τα βουνά δεν έχεις... μάτια δεν έχεις; Κοίτα γύρω σου... Τίγκα στο βουνό είναι η Λαυρεωτική, διάλεξε μια κατεύθυνση και όρμα...

Έεεετσι! :)

Πολυμήχανος
17/01/2013, 15:24
Από την άλλη εσύ θες πίστα μοτοκρός, όχι απλά εντουροδιαδρομές σε βουνό, αλλά αν ψαχτείς θα βρεις κάποιες πρόχειρες ή φυσικές.

Μια πίστα στην οποία πρόπερσυ είχε γίνει αγώνας scrable είναι στην περιοχή που θα γινόταν η χωματερή στην Κερατέα. Βγαίνεις από τον κυρίως δρόμο Κερατέας-Λαυρίου, εκεί που είναι το Atart, αλλά το προσπερνάς και τραβάς τον χωματόδρομο πάνω από αυτό. Σε κάποια φάση, περίπου 5 χμ μετά, θα φτάσεις σε μια μεγάλη ''γούβα'' που σχηματίζει η συμβολή 3 λόφων. Ε εκεί ήταν που θα γινόταν η περιβόητη χωματερή. Ε εκεί θα βρεις την διαδρομή του scrable.

Αλλά θα βρεις πολλές διαδρομές, που έχουν άλματα και στοιχεία από μοτοκρός, π.χ. στην διαδρομή από Κερατέα για Πόρτο Ράφτη, απευθείας από τον χωματόδρομο, και πέριξ των κεραιών κινητής τηλεφωνίας.

Γενικά όρεξη νάχεις, μια ματιά στο googleearth και θα βρεις πολλές διαδρομές πλησίον Λαυρίου.

sapila racing
17/01/2013, 15:27
Βρε μάστορα, επαφή με τα βουνά δεν έχεις... μάτια δεν έχεις; Κοίτα γύρω σου... Τίγκα στο βουνό είναι η Λαυρεωτική, διάλεξε μια κατεύθυνση και όρμα...

Πίστα Motocross ψάχνει ο άνθρωπος... για να γνωριστεί και με άλλους και μετά με παρέα να παει και σε κανα βουνό γυρω.

zoropatra στην μεριά που είσαι υπάρχει πιστακι Motocross στα Καλύβια. :wave2:


http://www.enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=2&CPiD=5955

OldMan
18/01/2013, 13:20
για να γνωριστεί και με άλλους και μετά με παρέα να παει και σε κανα βουνό γυρω.
Αυτό το πραγμα που θέλουν βουνά να κάνουν τις προστυχιές τους, ποτέ δεν το κατάλαβα...

Zid
18/01/2013, 15:11
ευχαριστω για τις πληροφοριες.......απλα επαφη με τα βουνα της αττικης δεν εχω,οποτε ελεγα για αρχη να βρω καμια πιστα motocross να παω να ξεχαρμανιαζω και μετα γνωριζωντας κανα φιλο να πηγαινω και βουνο.....το κακο ειναι οτι εγω δουλευω στο λαυριο,και δεν μπορω να φευγω πολυ μακρυα πανω απο 2 ωρες αποσταση γιατι η δουλεια ειναι περιεργη ανα πασα στιγμη πεφτει τηλ. και θα πρεπει να ειμαι εκει.......
τελος παντων κατι θα βρω ειμαι σιγουρος..........

2 ωρες απόσταση? που θα πας ρε για προπονηση στη Λειβαδια?

KaTaNaS
21/01/2013, 08:50
φιλαρακι ζορό, με το RMZ είσαι;

yannis24
21/01/2013, 09:30
Και στις Αλυκες στην Αναβυσσο μαζευονται διαφοροι με κροσακια.......
και εισαι και 10 λεπτα απο το Λαυριο......

mitsos_ktm
21/01/2013, 20:34
Και στις Αλυκες στην Αναβυσσο μαζευονται διαφοροι με κροσακια.......
και εισαι και 10 λεπτα απο το Λαυριο......



Και στο Πυργάκι Αναβύσου έχει μιά πίστα εκεί που έκανε η Ε-75 τα σκράμπλ, αλλά μάλλον είναι σε κακή κατάσταση. Πάντως εάν πας Κυριακή πρωί στις Αλυκές, θα βρείς πολύ κόσμο που προπονείται. Οι περισσότεροι μένουν στην ευρύτερη περιοχή και μπορούν να σε βοηθήσουν περισσότερο

Tasos5712xrho
20/01/2018, 15:06
Paidia sto koropi akuro eixame paei shmera kai phran thn astunomia oi idioktites , den epitrepoun sta ktimata, prosoxh