PDA

View Full Version : ZUNDAPP KS50 WATERCOOLED



kostakis125
17/01/2013, 19:00
Η ανακατασκευη θα παει πααααρα πολυ αργα λογω στρατου(μπαινω σε μια βδομαδα). Η μηχανη αυτη ειναι στα χερια του πατερα μου απο το 81-82. Με αυτη μεγαλωσαμε..αυτο το μοτερακι ακουγα κ καταλαβαινα οτι ερχεται ο πατηρ. Τρακαρε δυστυχως πριν 3-4 χρονια. Το ποδι του κολλησε η zundapp εμεινε στραβια! Δεν μου παει αλλο η καρδια να την βλεπω ετσι μεσα στη βροχη. Εχει παει ηδη για ισιωμα, εχω κ αλλο σκελετο αλλα προτιμησα να την ισιωσω για να ειναι τα νουμερα τα δικα της. Οτι δεν βλεπεται υπαρχει απλα εχει βγει στη φαση λυσιματος. Τωρα ο πατερας μου κινειται με μια ιδια αεροψυκτη με δισκοφρενο οποτε αυτη που θα γινει κουκλα θα ειναι μονο για μοστρα!

kostakis125
17/01/2013, 19:05
Ειναι ο τελευταιος υδροψυκτος με τον μεγαλο μαυρο κυλινδρο και 5αρι σασμαν. νικασιλ επιστρωση και πιστονι μονου ελατηριου. Εχω δει με τα ματια μου 12000 στροφες:eek:

Ηταν καπως ετσι και ετσι θα ξαναγινει...
279548

mankam
17/01/2013, 19:44
Ωραια μοτοσυκλετα αν κρινω απο τις φωτογραφιες και μαλιστα 550 κυβικα,νικασίλ επιστρωση κυλινδρου και υδροψυκτη!
ΓΙα να πω την αληθεια δεν εχω ξαναδει ZUNDAPP με τοσο κυβισμο,λογικα δεν πρεπει να κυκλοφορησαν πολλα και αν ειναι ετσι θα εχει και συλλεκτικη αξια.
Καλη αρχη:beer:

gourouni
17/01/2013, 19:47
Μάλλον 50cc έιναι απο ότι γράφει και φενεται.καλη αρχή και απο μένα.

kostakis125
17/01/2013, 19:52
ks50 και οχι κ550 χαχαχα..δεν το βλεπεις το κακομοιρο πως ειναι?

Tedvj23
17/01/2013, 19:53
Το 50αρι ειναι αλλα θα ηθελε σιγουρα να ηταν το 750..:bawl:
Μπραβο κωστακη δωστου να καταλαβει!!:beer:

mankam
17/01/2013, 20:00
ks50 και οχι κ550 χαχαχα..δεν το βλεπεις το κακομοιρο πως ειναι?καταραμενη πρεσβυωπια χαχαχαχα ειπα και εγω 550 !,,

giovani64
17/01/2013, 20:10
πολυ ομορφο μηχανακι. οταν ημουν πιτσιρικας ηταν η καψουρα των πιτσιρικαδων και οχι μονο.ενα τελειο μικρο μοτοσυκλετακι.καλη δυναμη στην αναγεννηση του.

Krokodilos001
17/01/2013, 20:49
Ante me to kalo, na do na matheno gia otan tha erthei o kairos na analabo to diko mou. KS80.
:-)

dynagrego
17/01/2013, 23:08
Αυτα τα μοτερ ειχαν ψυγειο νερου με φυσικη ροη χωρις αντλια νερου και δοχειο διαστολης,κρυο κατω ζεστο πανω.
Ειχα το αντιστοιχο υδροψυκτο sachs 80αρι και στο παρατεταμενο τερμα γκαζι ανοιγε η βαλβιδα στη ταπα και πεταγε το παραφλου εξω.

dimmie_72
17/01/2013, 23:16
Κοίτα σκελετό ο Γερμανός σε 50άρι! Απλά respect :eek:

Τo gourouni
17/01/2013, 23:17
Καλή αρχή για τη κυρία, και καλή κατάταξη για σένα :wave2:

vforever
17/01/2013, 23:27
Καλη αρχη.Τα μηχανακια των πατεραδων μας,εχουν ιδιαιτερη αξια.:beer:

siraxanz
17/01/2013, 23:27
Όνειρο πολλών κάποτε, καλά μαζέματα!

sv9cvk
17/01/2013, 23:48
Ειναι ο τελευταιος υδροψυκτος με τον μεγαλο μαυρο κυλινδρο και 5αρι σασμαν. νικασιλ επιστρωση και πιστονι μονου ελατηριου. Εχω δει με τα ματια μου 12000 στροφες:eek:

Ηταν καπως ετσι και ετσι θα ξαναγινει...
279548

Τι μου θυμησες!!!
Ακριβως το ιδιο ειχα το 1982 :a024:
Και τι δεν ειχα κανει με αυτο!!!Αψογο μηχανακι!!
:a014:

kostakis125
18/01/2013, 01:33
Σας ευχαριστω ολους για το κουραγιο που μου δινετε..βλεπω υπαρχουν πολλοι που ειχαν ερωτα με το συγκεκριμενο μηχανακι. Οντως το ψυγειο λειτουργει μονο με τη φυσικη ροη των κρυων και θερμων μαζων νερου. Παρολαυτα δεν καταλαβαινει τιποτα ακομη κ αν δουλευει χωρις νερα μεσα. Το συγκεκριμενο εχει κανει αρκετα ταξιδια Αθηνα-τριπολη, Αθηνα-Λειβαδια κλπ ( αλλες εποχες τοτε) χωρις να εχει κολλησει ποτε!

GIXXERAKIAS
18/01/2013, 09:10
Ωραία πράματα!!Με το καλό να το καταφέρεις και να το δούμε τελειωμένο με τον μπαμπά σου να το κοιτάει και να αστράφτει το χαμογελό του!:beer:

lspiros
18/01/2013, 09:35
Τι μου θυμησες!!!
Ακριβως το ιδιο ειχα το 1982 :a024:
Και τι δεν ειχα κανει με αυτο!!!Αψογο μηχανακι!!
:a014:
ελα ρε?ειχες και μηχανακι της προκοπης στα νιατα σου?

καλη συνεχεια λεβεντακο μου:beer:

lspiros
18/01/2013, 09:45
αφιερωμενο
http://www.youtube.com/watch?v=PrTCtO25exE

fidel_98_99
18/01/2013, 09:47
Καλο κουραγιο-αν ηταν του πατερα σου αξιζει να το φτιαξεις
Οτι χρειαστεις ρωτα (ακομη και απο ανταλλακτικα-εχω 2 τρελους με zundapp και κρατανε πραγματα)
Καλη θητεια!

sapila racing
18/01/2013, 09:54
Mπράβο σου, να την φτιάξεις να την χαρείς κι εσύ κι ο πατέρας σου!
Αυτα τα μηχανάκια ηταν τα καλύτερα και πιο γρήγορα από ολα τα 50ρια ανεξαιρέτως! Οταν εγω το 83 είχα CB50 αυτα τα αποφεύγαμε γιατί μας εκαναν ρόμπα.
Ο υδραυλικός της γειτονιάς στην Κυψέλη ειχε την KS50 υδρόψυκτη με το πορτοκαλί χρώμα και οπου τον πετύχαινα με ενακε σκόνη. :bawl:

Πριν 3 χρόνια παρα λιγο να πάρω ενα Sachs Ultra 80ρι υδρόψυκτο με τα 2 δισκόφρενα, αυτό ηταν πυτραυλος τότε. Τελικά δεν έκατσε όμως...

Καλή συνέχεια! :beer:

Lio
18/01/2013, 10:26
Ελα οι Ζουνταπιές...
Αυτα ηταν τα γρήγορα (και ακριβά) της εποχής, φοτωμένα racing τεχνολογία -υδρόψυξη, νικασίλ, ενα ελατήριο στο πιστόνι, χυτές ζάντες...
Καλη επιτυχία..
Πάρε και ενα σαιτ με ινφος:
http://www.mikol-web.de/zundapp/zundapp.htm

dimmie_72
18/01/2013, 11:47
Στη Λάρισα πάντως επειδή ο κινητήρας του Sachs 125 είχε κάνει τότε στις αρχές των 80's τεράστιο άλμα, τον βάζαμε σε σκελετό ZUNDAPP 50.

dimmie_72
18/01/2013, 12:20
Οταν εγω το 83 είχα CB50 αυτα τα αποφεύγαμε γιατί μας εκαναν ρόμπα.
Ο υδραυλικός της γειτονιάς στην Κυψέλη ειχε την KS50 υδρόψυκτη με το πορτοκαλί χρώμα και οπου τον πετύχαινα με ενακε σκόνη. :bawl:



Εδώ παίζει να τάχωνε χοντρά και στο ΜΒ-5 :D

sapila racing
18/01/2013, 12:25
Εδώ παίζει να τάχωνε χοντρά και στο ΜΒ-5 :D

Και όχι μόνο! Το MB50 ηταν λίγο πιο γρήγορο απο το CB, αλλά όχι και πολύ.
Τα υδρόψυκτα Zundapp ηταν πιο γρήγορα ακόμα κι απο το MBX50 που υποτίθεται οτι ηταν το πιο γρήγορο απ όλα τα Japan.

dimmie_72
18/01/2013, 12:33
Και όχι μόνο! Το MB50 ηταν λίγο πιο γρήγορο απο το CB, αλλά όχι και πολύ.
Τα υδρόψυκτα Zundapp ηταν πιο γρήγορα ακόμα κι απο το MBX50 που υποτίθεται οτι ηταν το πιο γρήγορο απ όλα τα Japan.

Aυτό εισήχθη ποτέ εδώ;

dimmie_72
18/01/2013, 12:36
Και όχι μόνο! Το MB50 ηταν λίγο πιο γρήγορο απο το CB, αλλά όχι και πολύ.

Με όλο το θάρρος και χωρίς υπόνοια παρεξήγησης, μου φαίνεται το λες γιατί είχες CB :lol::lol::lol:

Y.Γ. Χωρίς πλάκα κυκλοφορούσαν και παρτίδες κλειστά που προορίζονταν για Γερμανία

sapila racing
18/01/2013, 12:52
Με όλο το θάρρος και χωρίς υπόνοια παρεξήγησης, μου φαίνεται το λες γιατί είχες CB :lol::lol::lol:

Y.Γ. Χωρίς πλάκα κυκλοφορούσαν και παρτίδες κλειστά που προορίζονταν για Γερμανία

Δεν θέλω να χαλασω το thread, αλλά θα τα πω οπως τα θυμαμαι. Δεν μιλαμε για κλειστα μοντελα.
Το ΜΒ ηταν πολύ πιο γρήγορο σε επιταχυνση από το CB, αλλά σε τελική επιανε 90 και κατι ψιλα ενω το CB επιανε 85 σε ευθεία. Επρεπε να δουλευει πανω απο 10.000 συνεχεια βεβαια .
Αν μιλάγαμε για πολύ ωρα τερμα γκάζι, το MB έπρεπε να σταματήσει να κρυώσει, ενω το CB συνεχιζε.
Τα ειχαμε ολα στην παρέα, και CB και MB και ΜΤ και MBX, και πολλά φτιαγμένα παπιά αλλά στο τέλος πιο γρήγορο στις εκκινήσεις ηταν το Vespino του Λουκα, αλλά είχε αποκτήσει πολλά κυβικά.

Τα Γερμανικά απο την άλλη μας φαίνονταν τότε άσχημα και γεροντικά, αλλά βεβαια τα αποφευγαμε γιατι μας εσκιζαν. Επίσης ηταν κανονικές μοτοσυκλέτες με στιβαρό πλαίσιο, και με σαφώς μεγαλύτερες διαστάσεις απο ολα τα Japan που ηταν μικρά σε μεγεθος.
Σε αυτα ανεβαιναν και δυο μεγαλόσωμοι δικάβαλλο και ηταν ΟΚ, ενω τα διάφορα CB, MB, RD οτι θες ηταν σε κλίμακα.

ps αν ρωτας για το MBX αν είχε εισαχθεί, ναι το έφερε ο Σαρακάκης, και το είχε ενας συμμαθητής. Ηταν πολύ καλό μηχανάκι, αλλά κόστιζε ακριβώς όσο κι ενα CB250RS που τα ειχαν φέρει παραεισαγωγη σε προσφορά από Αγγλία.

dimmie_72
18/01/2013, 12:57
Το ΜΒ ηταν πολύ πιο γρήγορο σε επιταχυνση από το CB,

Πολύ όμως... Θυμάμαι έδινα 100μ, από στάση σε CB και τον πέρναγα. Ειδικά από στάση ήταν τραγικό.

dimmie_72
18/01/2013, 13:00
Τα Γερμανικά απο την άλλη μας φαίνονταν τότε άσχημα και γεροντικά, αλλά βεβαια τα αποφευγαμε γιατι μας εσκιζαν. Επίσης ηταν κανονικές μοτοσυκλέτες με στιβαρό πλαίσιο, και με σαφώς μεγαλύτερες διαστάσεις απο ολα τα Japan που ηταν μικρά σε μεγεθος.
Σε αυτα ανεβαιναν και δυο μεγαλόσωμοι δικάβαλλο και ηταν ΟΚ, ενω τα διάφορα CB, MB, RD οτι θες ηταν σε κλίμακα.



Και πολύ ακριβά. Έπαιρνες μοτοσυκλέτα Γιαπωνέζικη σαυτά τα λεφτά.

dimmie_72
18/01/2013, 13:02
ps αν ρωτας για το MBX αν είχε εισαχθεί, ναι το έφερε ο Σαρακάκης, και το είχε ενας συμμαθητής. Ηταν πολύ καλό μηχανάκι, αλλά κόστιζε ακριβώς όσο κι ενα CB250RS που τα ειχαν φέρει παραεισαγωγη σε προσφορά από Αγγλία.

Δεν το ήξερα.... Το RZ 50 LC εισήχθη ποτέ;

kostakis125
18/01/2013, 13:13
Τι καθεστε και συγκρινετε το 4τ 50αρι με το 2τ ? Ανομοια πραγματα..το ενα ηταν η κυριλα της εποχης που δεν σε εβρηζε η γκομενα οτι βρομαει αλλα ηταν χελωνα και το αλλο ηταν γιαπωνεζικο ρεισονι. Παρτε κ ενα βιντεο που ειδα χτες
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=g0fXDslYCkE

Σας ευχαριστω ολους παιδια για τις ευχες..το μονο σιγουρο ειναι οτι μεσα στο στρατοπαιδο θα σκεφτομαι και αμμοβολες-βαψηματα-πιστονια εκτος απο γυναικες:lol:
Ευχαριστω Lio5 για το λινκ

dimmie_72
18/01/2013, 13:23
το μονο σιγουρο ειναι οτι μεσα στο στρατοπαιδο θα σκεφτομαι και αμμοβολες-βαψηματα-πιστονια εκτος απο γυναικες:lol:


Μη μασάς φίλε... Εγώ αυτό τόκανα 30 χρόνια!!! :lol:

VaradEric
18/01/2013, 13:30
Δεν θέλω να χαλασω το thread, αλλά θα τα πω οπως τα θυμαμαι. Δεν μιλαμε για κλειστα μοντελα.
Το ΜΒ ηταν πολύ πιο γρήγορο σε επιταχυνση από το CB, αλλά σε τελική επιανε 90 και κατι ψιλα ενω το CB επιανε 85 σε ευθεία. Επρεπε να δουλευει πανω απο 10.000 συνεχεια βεβαια .
Αν μιλάγαμε για πολύ ωρα τερμα γκάζι, το MB έπρεπε να σταματήσει να κρυώσει, ενω το CB συνεχιζε.
Τα ειχαμε ολα στην παρέα, και CB και MB και ΜΤ και MBX, και πολλά φτιαγμένα παπιά αλλά στο τέλος πιο γρήγορο στις εκκινήσεις ηταν το Vespino του Λουκα, αλλά είχε αποκτήσει πολλά κυβικά.

Τα Γερμανικά απο την άλλη μας φαίνονταν τότε άσχημα και γεροντικά, αλλά βεβαια τα αποφευγαμε γιατι μας εσκιζαν. Επίσης ηταν κανονικές μοτοσυκλέτες με στιβαρό πλαίσιο, και με σαφώς μεγαλύτερες διαστάσεις απο ολα τα Japan που ηταν μικρά σε μεγεθος.
Σε αυτα ανεβαιναν και δυο μεγαλόσωμοι δικάβαλλο και ηταν ΟΚ, ενω τα διάφορα CB, MB, RD οτι θες ηταν σε κλίμακα.

ps αν ρωτας για το MBX αν είχε εισαχθεί, ναι το έφερε ο Σαρακάκης, και το είχε ενας συμμαθητής. Ηταν πολύ καλό μηχανάκι, αλλά κόστιζε ακριβώς όσο κι ενα CB250RS που τα ειχαν φέρει παραεισαγωγη σε προσφορά από Αγγλία.

Εδώ θα διαφωνήσω σειρά, τα CB με ένα γραναζάκι, με πρώτο ρεκτιφιέ και με λίγο ζιγκλέρωμα έφταναν τα 110 χλμ τελικής, ναι , στις επιταχύνσεις έχαναν απο τα ΜΒ (τα ανοιχτά γιατί είχε έρθει μια τεράστια παρτίδα κλειστών που σέρνονταν). Το ΜΒΧ ήρθε πολύ αργότερα το 82-83 θυμάμαι και πάλι δεν πήγαινε. Εν αντιθέση το πιό γρήγορο της εποχής απο όλα ανεξαιρέτως ήταν τα Kawasaki AR (αυτά με τον ανάποδο λεβιέ ταχυτήτων που κέρναγαν σουπίτσα τα πάντα). Επίσης μην ξεχνάτε τους μπόμπους και τα παπιά (τα 6βολτα) με το 5αρι σασμάν απο SS με καρμπυρατέρ καθέτου ροής πάλι απο SS που έφταναν (θεωρητικά πάντα ) στα 102 κυβικά. Θυμηθείτε τα ER (και ειδικά τα 21) που 125άριζαν χαλαρά με λίγο φάγωμα αλλά και τα ρεκτιφιαρισμένα MR που έσπερναν πανικό.

FRAGISCOS
18/01/2013, 22:41
Ωραιο το ζουνταπ,καλο μηχανακι στην εποχη του,γρηγορο οπως ειπωθηκε παραπανω,αλλα παιδια το πιο γρηγορο ΝΟΡΜΑΛ πενηνταρι ηταν το SACHS HERCYLES ULTRA 50 AC.
Παντα τα γερμανικα ηταν πιο γρηγορα απο τα γιαπωνεζικα,αλλη σχολη η μεν ,αλλη η δε.
Καλη αρχη ,καλο τελος και καλη θητεια!!:wave2:

kostakis125
21/01/2013, 12:13
Επιστροφη απο την καλιμπρα!
279994

279995

Tedvj23
21/01/2013, 14:23
Το εβαλε στην καλιμπρα η το εφερε με την ματσολα?Οτι πληρωσεις παιρνεις..:bawl::bawl::moutza:

Υ.γ.Μπα σε καλο σου δεν μπορω να κρατηθω ποια..:lol::a15:

kostakis125
21/01/2013, 15:12
Δεν εχετε μονο στην πατρα καλιμπρες ρε..μια χαρα εγινε αν και υπηρχε ο φοβος να ξεκολλησει το πισω-χυτο αλουμινενιο τμημα απο το υπολοιπο. Προχωραμε σε κανα μηνακι οποτε

Tedvj23
21/01/2013, 15:51
Ενταξει μαστορα και 100% να μην το φερατε τουλαχιστον να αφηνεις τα χερια και να πηγαινει ευθεια μην το κοβει σ' αλλη γη σ' αλλα μερη..:beer:

Υ.γ.Το τιμονι γιατι εχει γειρει μπροστα βολευει στο ψαρακι..?:bawl:

kostakis125
14/12/2013, 23:09
και μετα τη θητεια επιστρεφουμε σιγα σιγα κ πιανουμε δουλεια

τα τζαμακια των κοντερ ηταν καπως ετσι

http://i40.tinypic.com/2s9cc35.jpg

οποτε ανοιγμα το κοντερ και το στροφομετρο κατι το οποιο δεν ηταν εκολο, τα ειχαν φτιαξει λιγο fixed οι γερμανοι.

http://i39.tinypic.com/2lt2d51.jpg

http://i39.tinypic.com/vhx7jl.jpg

kokkiklhs
15/12/2013, 07:40
και μετα τη θητεια επιστρεφουμε σιγα σιγα κ πιανουμε δουλεια

τα τζαμακια των κοντερ ηταν καπως ετσι

http://i40.tinypic.com/2s9cc35.jpg

οποτε ανοιγμα το κοντερ και το στροφομετρο κατι το οποιο δεν ηταν εκολο, τα ειχαν φτιαξει λιγο fixed οι γερμανοι.

http://i39.tinypic.com/2lt2d51.jpg

http://i39.tinypic.com/vhx7jl.jpg

Μπράβο ρε Κωστάκη, καλή αρχή, διότι ΤΩΡΑ ξεκινάς!! Δίνε μας πληροφορίες και όσες φωτό μπορείς, αυτό το μηχανάκι είναι και δική μου καψούρα, μαζί με τη Φλορέτα RS Elektronik, μικρά αριστουργήματα της εποχής, που δείχνουν ακόμη και σήμερα τα δόντια τους στην κατηγορία τους! Εγώ με το ταπεινό Simson μ'ονο λαδοκαπνίλα μπορώ να φάω από αυτά! :D
Eλπίζω να μη βιαστείς, αξίζει να το κάνεις πραγματικά σαν καινούργιο, θα σου συνιστούσα να αποφύγεις κάθε είδους καγκουριές και προχειρότητες, μείνε κατά το δυνατόν στην 100% ορίτζιναλ μορφή και βέβαια ετοιμάσου για χοντρό μακροβούτι στην τσέπη σου!! ;)
Αξίζει όμως!!!!
:beer:

kostakis125
15/12/2013, 12:09
Τι εγινε φιλαρακι μου? Επειδη το τελευταιο που λες( μακροβουτι στην τσεπη) δεν το επιθυμω, θα παει οσο πιο αργα και οσο πιο οικονομικα μπορω. Επειδη απο ανταλλακτικα ειμαι φουλ( 3 μοτερ, ψυγεια, σελες κλπ) τα περισσοτερα χρηματα θα φυγουν για βαφες και νικελ οπου χρειαζεται. Θελω να γινουν σωστα αυτα που δεν πρεπει να λυνονται κ καθε μερα οπως πλαισιο, μοτερ, ροδες κλπ και οι λεπτομερειες οπως τα οργανα η η φανοποιεια ερχονται δευτερα. Δεν την εχω στο μυαλο μου να γινει καινουργια αλλα ενα ωραιο zundapp χωρις σκουριες κ κατι ασχημο στο ματι. Δυστυχως στις μερες μας και οταν εχεις κ αλλες αρκετες μηχανες το σκεφτεσαι να ριξεις τοσο πολλα χρηματα. Οσο για το γκαζι τους οντως για την εποχη του ηταν απο τα πιο δυνατα 50αρια. Ουσιαστικα εβγαζε περισσοτερη δυναμη γιατι στροφαρε αρκετα πιο ψηλα απο τα υπολοιπα, nicasil μονο ελατηριο 50cc αυτο τα λεει ολα.

kokkiklhs
15/12/2013, 15:19
:a013:

FRAGISCOS
04/10/2019, 16:56
Σχεδον εξι χρονια μετα,χει γινει τιποτα με το ζουνταπ????:wave2:

kostakis125
14/11/2019, 11:04
Σχεδον εξι χρονια μετα,χει γινει τιποτα με το ζουνταπ????:wave2:


καλημερα καλημερα...οπως το ειπες τα χρονια περασαν σαν γαργαρο νερακι..το ζουνταπ εχει παρει μπροστα εχει φτασει σε ενα αρκετα καλο σημειο αλλα χρειαζεται χρονο για τις τελικες πινελιες, συμαζεμα ηλεκτρικων κλπ

Προσπαθω να ανεβασω φωτο του αλητικου look που εχει παρει αλλα δεν τα καταφερνω.

Εντομεταξυ για να μην φανω αδικαιολογητος απο το 2013 εχω ξεκινησει αλλες 6 ανακατασκευες απο τις οποιες οι 4 εχουν ερθει σε περας και εχω φρεσκαρει πολλα μηχανακια δικα μου και φιλων τα οποια ηταν παραμελημενα. Δυστυχως το ζουνταπακι ειναι η τελευταια τρυπα του κλαρινου και ασχολουμαι για μια εβδομαδα καθε ετος και αν περισεψει χρονος. Πρεπει να βρω τροπο να ανεβασω φωτο και απο τα αλλα μοτο.

FRAGISCOS
14/11/2019, 11:38
Έχω ξεκινήσει και γω μια ανακατασκευή σε ένα υδρόψυκτο zundapp. Θα ήθελα να ανταλλάξουμε γνώσεις