PDA

View Full Version : Ανακατασκευη Vespa P125X (αφλαση)



Σελίδες : 1 [2] 3

lspiros
27/01/2013, 21:53
μια χαρα το πας:beer:

player1
27/01/2013, 22:59
μην φοβάσαι τη Vespa είναι ιδιαίτερο αλλά πολύ απλό "εργαλείο" έχω μια ίδια αλλά το νεότερο μοντέλο στα 150cc.
Την είχε αγοράσει ο πατέρας μου το 1992 και την ανακατασκεύασα το 2001 και πλέον είναι 175cc.
BTW αν θές να κάνεις το ίδιο φοράει κυλινδροπίστονα απο LAMBRETTA και όχι απο PX!!! Ανταλλακτικά υπάρχουν σε αφθονία αλλά σε συμβουλεύω να χρησιμοποιήσεις τουλάχιστον για το μοτέρ μόνο γνήσια, οι βέσπες έχουν ένα θέμα με τα ιμιτασιόν..
Το περίεργο παξιμάδι που λύνει την καμπάνα μην το παιδέψεις με σφυρί και κατσαβίδι θα το χαλάσεις σίγουρα υπάρχει στο εμπόριο καρεδάκι το λένε εξολκέα οι Βεσπάδες, αγόρασε ένα 2-3 ευρώ κάνει και σε βγάζει απο μεγάλο κόπο.
Το καρμπ μη το φοβηθείς αν δεν αλλάξεις κυβισμό κανε το κομμάτια είναι πολύ απλό, στον καθαρισμό των ζιγκλέρ να χρησιμοποιήσεις μόνο σύρμα και όχι τρυπανάκι της ιδίας διατομής!!!!!!! Αν αλλάξεις κυβισμό τα ξαναλέμε
tip η τρύπα που βρίσκεται κάτω απο την σέλα μπροστά απο το ντεπόζιτο είναι η εισαγωγή του "παπά" το γνωρίζατε??? Εγώ πάντως όσες βέσπες έχω δεί εκεί έχουν σφηνωμένα πανιά για να σκουπίζουν την σέλα:lol:
Επίσης πρόσεξε τα καπάκια απο τα κάρτερ και τα ταμπούρα γιατί ΣΠΑΝΕ και ραγίζουν, τα μέταλλα απο τη θερμοκρασία και τα χρόνια γίνονται ευαίσθητα μόνο πλαστικό σφυρί και να είσαι ευγενικός μαζί τους οι Ιταλοί δεν φημίζονται για τα μέταλλα τους !!!
Καλή συνέχεια και γρήγορα στο δρόμο!!

macgyver2180
28/01/2013, 17:12
μην φοβάσαι τη Vespa είναι ιδιαίτερο αλλά πολύ απλό "εργαλείο" έχω μια ίδια αλλά το νεότερο μοντέλο στα 150cc.
Την είχε αγοράσει ο πατέρας μου το 1992 και την ανακατασκεύασα το 2001 και πλέον είναι 175cc.
BTW αν θές να κάνεις το ίδιο φοράει κυλινδροπίστονα απο LAMBRETTA και όχι απο PX!!! Ανταλλακτικά υπάρχουν σε αφθονία αλλά σε συμβουλεύω να χρησιμοποιήσεις τουλάχιστον για το μοτέρ μόνο γνήσια, οι βέσπες έχουν ένα θέμα με τα ιμιτασιόν..
Το περίεργο παξιμάδι που λύνει την καμπάνα μην το παιδέψεις με σφυρί και κατσαβίδι θα το χαλάσεις σίγουρα υπάρχει στο εμπόριο καρεδάκι το λένε εξολκέα οι Βεσπάδες, αγόρασε ένα 2-3 ευρώ κάνει και σε βγάζει απο μεγάλο κόπο.
Το καρμπ μη το φοβηθείς αν δεν αλλάξεις κυβισμό κανε το κομμάτια είναι πολύ απλό, στον καθαρισμό των ζιγκλέρ να χρησιμοποιήσεις μόνο σύρμα και όχι τρυπανάκι της ιδίας διατομής!!!!!!! Αν αλλάξεις κυβισμό τα ξαναλέμε
tip η τρύπα που βρίσκεται κάτω απο την σέλα μπροστά απο το ντεπόζιτο είναι η εισαγωγή του "παπά" το γνωρίζατε??? Εγώ πάντως όσες βέσπες έχω δεί εκεί έχουν σφηνωμένα πανιά για να σκουπίζουν την σέλα:lol:
Επίσης πρόσεξε τα καπάκια απο τα κάρτερ και τα ταμπούρα γιατί ΣΠΑΝΕ και ραγίζουν, τα μέταλλα απο τη θερμοκρασία και τα χρόνια γίνονται ευαίσθητα μόνο πλαστικό σφυρί και να είσαι ευγενικός μαζί τους οι Ιταλοί δεν φημίζονται για τα μέταλλα τους !!!
Καλή συνέχεια και γρήγορα στο δρόμο!!


σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες.εκτιμω μονο που εκατσες και εγραψες ολο αυτο το κειμενο.πολυ χρησιμες συμβουλες.εχω διαβασει αρκετα και εχω δει πολλα βιντεο.ισχυουν οσα λες.ελπιζω να με συμβουλευεις και στο μελλον

vforever
28/01/2013, 20:46
Δεν βλεπω προοδο.Τεμπελιαζουμε,η επεσε πολυ δουλεια ?:confused:

:a014:

white
28/01/2013, 21:07
Για το λάδι χώμα να προτείνω και εγώ με την σειρά μου να ρίξεις καθαριστικό για φούρνο! Μικρές δόσεις κάθε φορά γιατί δεν φτάνει σε βάθος και ξέπλυμα. Θα σε εντυπωσιάσει το πόσο εύκολα θα βγουν όλα. Καλό θα ήταν να φοράς μάσκα, γάντια και να το κάνεις σε ανοιχτό χώρο εννοείται. Απορώ πως το κάνουν στους φούρνους που μετά βάζουμε φαγητό μέσα.

macgyver2180
28/01/2013, 21:17
διαβαζοντας στα φορουμ ειδα οτι ολοι ειχαν βαση για το μοτερ.ηταν αρκετα πρακτικο και ευκολο να γινει...


επρεπε να αποκτησω και εγω ενα


ο Θοδωρης ανελαβε να μου την φτιαξει.

macgyver2180
28/01/2013, 21:21
Σπιτι του Θοδωρη του φιλου μου που εχει ηλεκτροκολληση


φαινοταν ευκολο αλλα τελικα ειχε δουλιτσα για να ολοκληρωθει

macgyver2180
28/01/2013, 21:28
Ο Θοδωρης στο σπιτι του ανακατασκευαζει αυτο!!!!!!


KAWASAKI Z200 του 1974

macgyver2180
28/01/2013, 21:39
εριξα και λιγο ψυχρο γαλβανι να γινει πιο ομορφο

macgyver2180
28/01/2013, 21:47
αυτα για σημερα!!!!

Corvo
28/01/2013, 22:06
καλα προχωρας...συνεχισε!

ποση ωρα του πηρε του φιλου σου να φτιαξει μια τετοια βαση;

macgyver2180
28/01/2013, 22:18
με τις βλακειες και την κουβεντα περιπου δυο ωρες.απλα οταν την εβλεπα στο ιντερνετ νομιζα οτι θα μας παρει πιο λιγο.

motomaniac
28/01/2013, 22:45
κι αμα σου πω οτι μπορω να βρω σε πολυ καλη τιμη δυο με μικρο σασι και τωρα που ειδα τι ιδιαιτεροτητες εχουν μαλλον θα συνεχισω να βριζω γιαπωνεζικα... καλο κουραγιο..

macgyver2180
01/02/2013, 20:30
σημερα πηγα για αμμοβολη την βεσπα να φανουνε ολες οι σαπιλες οι οποιες ειναι αρκετες!!


50 ευρω στο Αιγαλεω

macgyver2180
01/02/2013, 20:34
μερικες ακομα!!!!!

macgyver2180
01/02/2013, 20:37
:eyepop::eyepop::eyepop:

macgyver2180
01/02/2013, 20:39
:D:D:D

θα ριξω ενα βενικακι και ειμαι ετοιμος.πως δεν το ειχα σκεφτει τοσο καιρο???????

sv9cvk
01/02/2013, 20:43
:D:D:D

θα ριξω ενα βενικακι και ειμαι ετοιμος.πως δεν το ειχα σκεφτει τοσο καιρο???????


Μια χαρα θα ειναι!!!!:p:lol:

macgyver2180
01/02/2013, 20:46
και επειδη δεν ειχα σκοπο να την βαψω γρηγορα ειχα τις παρακατω επιλογες.

1.να ριξω ψυχρο γαλβανι η ασταρι για να μην αρχισει να οξειδωνεται

2.Υπαρχει ενα χημικο το οποιο ειναι σαν γαλα.Εφαρμοζεται σε καθαρη λαμαρινα .οχι σε αλουμινιο.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΥΡΙΟΦΑΓΟΣ
Το εχει σιγουρα η WURTH αλλα ειναι σχετικα ακριβο.κοστος 45 ευρω.εγω το βρηκα σε ενα χρωματοπωλειο στο Γερακα στα 25 ευρω και ο τυπος μου εγγυηθηκε οτι κανει καλη δουλεια

macgyver2180
01/02/2013, 20:49
μετα απο δεκα λεπτα μαυριζει η λαμαρινα και στεγνωνει....

ενα λαθος που εκανα ειναι οτι εβαζα πολυ ποσοτητα.δεν χρειαζεται γιατι αυτο οταν στεγνωσει γινεται κοκκαλο.θελει σε καποια σημια τριψιμο για να φυγουν τα τρεξιματα


ο μηχανικος που μου το προτεινε μου ειπε οτι η λαμαρινα πλεον δεν εχει αναγκη για πολλα χρονια ακομα και αν δεν την βαψω

soter3gm
01/02/2013, 21:14
και επειδη δεν ειχα σκοπο να την βαψω γρηγορα ειχα τις παρακατω επιλογες.

1.να ριξω ψυχρο γαλβανι η ασταρι για να μην αρχισει να οξειδωνεται

2.Υπαρχει ενα χημικο το οποιο ειναι σαν γαλα.Εφαρμοζεται σε καθαρη λαμαρινα .οχι σε αλουμινιο.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΥΡΙΟΦΑΓΟΣ
Το εχει σιγουρα η WURTH αλλα ειναι σχετικα ακριβο.κοστος 45 ευρω.εγω το βρηκα σε ενα χρωματοπωλειο στο Γερακα στα 25 ευρω και ο τυπος μου εγγυηθηκε οτι κανει καλη δουλεια

Μαστοράκο μου "τρελή" δουλειά χαράς το κουράγιο σου .
Για δώσε μας καμιά πληροφορία για το μαγικό "ζουμί" πως λέγετε κλπ κλπ
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

macgyver2180
01/02/2013, 21:38
Μαστοράκο μου "τρελή" δουλειά χαράς το κουράγιο σου .
Για δώσε μας καμιά πληροφορία για το μαγικό "ζουμί" πως λέγετε κλπ κλπ
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

οταν μου το ειπε ο μηχανικος μου το ανεφερε συνεχεια ως γαλα.του ειπε δεν εχει ονομασια?και αυτος δεν ηξερε να μου πει.οταν πηρα στην WURTH το περιεγραψα και ο υπευθυνος πωλησεων το ανεφερε ως σταθεροποιητη σκουριας.

στο χρωματοπωλειο παλι το περιεγραψα και ετυχε ο τυπος να το γνωριζει γιατι το ειχε στο μαγαζι.και αυτος μολς του ειπα οτι ειναι ασπρο σαν γαλα το καταλαβε αμεσως.

ισως καποιος εδω μεσα να το ξερει .....

lspiros
01/02/2013, 22:20
ωραια δουλεια κανεις ρε αρχοντα.:beer:
γι αυτο σου προτεινα στα πρωτα ποστ να μην κανεις αμμοβολη στη βεσπα.η λαμαρινα της ειναι πολυ ψιλη και αδυνατιζει επικινδυνα.
τα σαπακια φτιαξιμο με μπαλωματα και μπρουτζο βορακα,αρμοκολα και κεροπισα λευκη απο την κατω πλευρα η οποια ειναι βαφομενη...
στα τυφλα σημεια και οπου μπορεις σε εσωτερικες πτυχες μπορεις να βαλεις και κερι της wyrth.
καλη συνεχεια:wave2:

Corvo
01/02/2013, 22:30
μετα πως βγαινει αυτο το "γαλα" ; ειναι απλο;

100cc
01/02/2013, 22:31
Η βέσπα δεν εχει ψιλη λαμαρίνα.

Η συγκεκριμένη εχει σάπια λαμαρίνα.

Παρε ενα πατωμα ξεπόνταρε το συγκεκριμένο και είσαι άρχοντας.

Corvo
01/02/2013, 22:31
ωραια δουλεια κανεις ρε αρχοντα.:beer:
γι αυτο σου προτεινα στα πρωτα ποστ να μην κανεις αμμοβολη στη βεσπα.η λαμαρινα της ειναι πολυ ψιλη και αδυνατιζει επικινδυνα.
τα σαπακια φτιαξιμο με μπαλωματα και μπρουτζο βορακα,αρμοκολα και κεροπισα λευκη απο την κατω πλευρα η οποια ειναι βαφομενη...
στα τυφλα σημεια και οπου μπορεις σε εσωτερικες πτυχες μπορεις να βαλεις και κερι της wyrth.
καλη συνεχεια:wave2:

αυτα αν δεν κανω λαθος δεν μπορουσε να τα αποφυγει...πως θα αποχρωματιζε χωρις αμμοβολη; τροχο;

lspiros
01/02/2013, 22:36
αυτα αν δεν κανω λαθος δεν μπορουσε να τα αποφυγει...πως θα αποχρωματιζε χωρις αμμοβολη; τροχο;
remover και συρματινη βουρτσα σε αεροτριβειο η δραπανα.
anyway ο καθενας εχει δικο του τροπο...

macgyver2180
01/02/2013, 22:40
Σπυρο ειναι δυσκολος ο τροπος με remover και τριβειο.ασε που το remover κοστιζει μια περιουσια.

υπαρχει και μια διαδικασια που βουτανε ολοκληρους σκελετους και γινεται αποχρωματισμος με ισχυρα χημικα. δεν φευγει καθολου λαμαρινα παρα μονο το χρωμα.κοστιζει ομως αρκετα.εγω που ρωτησα το μηχανικο μου ειπε οτι το 150αρι ευρω το εχω στανταρ!!!

macgyver2180
01/02/2013, 22:43
Η βέσπα δεν εχει ψιλη λαμαρίνα.

Η συγκεκριμένη εχει σάπια λαμαρίνα.

Παρε ενα πατωμα ξεπόνταρε το συγκεκριμένο και είσαι άρχοντας.


εχω αγορασει λαμαρινα και θα κοβω και θα ραβω με ενα φιλο.πανω στην βεσπα θα μαθω πολλα.αν δω οτι δεν τα καταφερνω θα την παω σε μαστορα.φυσικα πριν την καταστρεψω.

χα χα χα...χειροτερα παντως δεν γινετα απο ενα τρυπιο πατωμα

100cc
01/02/2013, 22:44
Με τι θα την κολλάς ρε τρελέ;

Oι Δοξάκηδες που πήγες δεν σου είπαν καμια τιμή;

macgyver2180
01/02/2013, 22:46
μετα πως βγαινει αυτο το "γαλα" ; ειναι απλο;



αυτο το απλωνεις καλυτερα με σφουγγαρι.καλο ειναι να μην κανει τρεξιματα γιατι μετα αυτα σκληραινουν και χρειαζεται να τα τριψεις με γυαλοχαρτο για να φυγουν.εγω το εκανα με σφουγγαρι προσεχοντας να μην τρεξει !!!

δεν κανεις τιποτα.αυτο το """γαλα"" αντιδρα με την καθαρη λαμαρινα και την μαυριζει.δεν καθαριζεις τιποτα.απλα το αφηνεις πανω και κανει μονο του την δουλεια

lspiros
01/02/2013, 22:47
Σπυρο ειναι δυσκολος ο τροπος με remover και τριβειο.ασε που το remover κοστιζει μια περιουσια.

υπαρχει και μια διαδικασια που βουτανε ολοκληρους σκελετους και γινεται αποχρωματισμος με ισχυρα χημικα. δεν φευγει καθολου λαμαρινα παρα μονο το χρωμα.κοστιζει ομως αρκετα.εγω που ρωτησα το μηχανικο μου ειπε οτι το 150αρι ευρω το εχω στανταρ!!!
δεν χρειαζεται να δινεις αναφορα σε κανεναν για τις επιλογες σου και περισσοτερο σε μενα,
απλα κανοντας αμμοβολη μαζι με το σαπιο εφαγες και υγιη μεταλλο μεγαλωνοντας τα τρυπακια.
μεγαλωνοντας τα τρυπακια ξεχνας ασημοκοληση και μολυβοκοληση και σε μερικες περιπτωσεις και τον μπρουτζο και μπαινεις σε περιπετειες μπαλωματων.μια χαρα ειναι τα μπαλωματα,αλλα οταν γινουν σωστα και με τετοιο τροπο ωστε να μην πετσικαρει το σασι;)
αυτα...

macgyver2180
01/02/2013, 22:50
αυτην δεν την ειχα παει..ειχα παει το βεσπινο...ειχαν ζητησει αρκετα χρηματα.στοκαρισματα και βαψιμο εκτος του δικου μου budget..

η δουλεια τους φυσικα θα ειναι αριστη και πολυ καλυτερη απο την δικη μου αλλα τα λεφτα ηταν πολλα

macgyver2180
01/02/2013, 22:54
Κουβεντα κανουμε και εκτιμω οτι βοηθας με τα σχολια σου.εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες......

δεν θα αντεχα να την τριβω.εχεις δικιο η αμμοβολη βγαζει και την καλη λαμαρινα.η βεσπα εχει πολλα δυσκολα σημεια και δεν θα γινοταν καλη δουλεια με το χερι..

θα ετριβα περισσοτερο και απο τον S-ex-rx Pig :lol::lol:

Corvo
01/02/2013, 23:02
ευχαριστω για τις απαντησεις Ispiros και macgyver2180

macgyver2180 ρωτησα οταν θες να το βγαλεις για να βαψεις, πως το βγαζεις; να βαφεις απο πανω μου φαινεται περιεργο...

macgyver2180
01/02/2013, 23:11
ευχαριστω για τις απαντησεις Ispiros και macgyver2180

macgyver2180 ρωτησα οταν θες να το βγαλεις για να βαψεις, πως το βγαζεις; να βαφεις απο πανω μου φαινεται περιεργο...

δεν το βγαζεις γιατι δεν βγαινει. το χημικο αντιδρα με την λαμαρινα σου και την κανει ετσι.ειναι πλεον η λαμαρινα σου ετσι μαυρη.θελει χοτρο γυαλοχαρτο 100αρι να τριψεις αρκετα να φας λαμαρινα για να φανει καθαρο μεταλο απο κατω αν θες να το βγαλεις.ασε που μπορει να τριβεις στο ιδιο σημειο αρκετα και να μην βγαινει!!!!

motomaniac
02/02/2013, 12:04
παρομοιο υλικο ειχα χρησιμοποιησει κι εγω. λεγοταν rustabil νομιζω της χρωτεξ ηταν.

siraxanz
02/02/2013, 12:39
ευχαριστω για τις απαντησεις Ispiros και macgyver2180

macgyver2180 ρωτησα οταν θες να το βγαλεις για να βαψεις, πως το βγαζεις; να βαφεις απο πανω μου φαινεται περιεργο...

Γιατί τρώγεσαι να το βγάλεις?

Δεν μπαινει για να βγεί,

είναι σταθεροποιητής σκουριάς, ένα πρόσθετο προστατευτικό,

αυτά που του είπε ο πωλητής ότι δεν κανει για σκουριά είναι μουφιές...



Επάνω σε αυτό δουλεύεις στην συνέχεια,μπορούσε να το ρίξει αφού είχε κάνει τις επισκευές, τρύπες κλπ

Αλλά το έριξε για να καλύψει χρονικά την δουλειά του από πιθανες οξειδώσεις.

Ενα καλο ασταρι αν έριχνε το ίδιο αποτέλεσμα θα είχε.

Άκουσε ότι υπάρχει, ρώτησε για το γάλα κλπ το βρήκε και το έριξε για καλύτερα...

......

Μόνο το μεράκι που έχει ο μαγκ φτάνει...:)

@Λιτσας, βρε Σπύρο μην έχει τόσο αγχος με την αμμοβολή, ποτέ κανείς δεν λογάριασε το πάχος της σκουριασμμένης λαμαρίνας ότι

θα αδυνατίσει με την αμμοβολή... άλλωστε υπάρχουν και ανάλογα υλικά που να μην αφαιρούν καθόλου μέταλο.

Πιστεύω ότι είναι μακράν η καλύτερη μέθοδος για να αφαιρέσεις την σκουριά από μέταλα. ;)

Corvo
02/02/2013, 12:57
macgyver και siraxanz ευχαριστω!
απλα το ειχα καταλαβει διαφορετικα το σκηνικο, οτι ειναι ενα προστατευτικο για να μην διαβρωθει ωσπου να βαψεις απο πανω αλλα για να βαψεις πρεπει να το βγαλεις! δεν ειχα καταλαβει οτι αντιδραει το χημικο με την λαμαρινα απο το μηχανακι

vforever
02/02/2013, 18:20
Εγω παλι νομιζα οτι η βεσπα μαυρισε απο το κακο της!:lol:

Συνεχισε την καλη δουλεια Πανο.Μαζι σου μαθαινουμε και εμεις.:beer:

eastblast
04/02/2013, 15:54
Υπαρχουν πολλα υλικα με τα οποια μπορεις να δαμασεις την οξειδωση μετα απο μια αμμοβολη.Αυτο που ειδα παραπανω με το υλικο που μαυρισε την λαμαρινα εγω δεν θα το χρησιμοποιουσα για πολλους λογους.Επισυναπτω μια φωτογραφια απο ενα ντεποζιτο zundap με εμφανη προβληματα σκουριας και εκ των πραγματων ηταν ενα πολυ δυσκολο project.Μετα την αμμοβολη χρησιμοποιω ενα διαφανο υδατοδυαλιτο υλικο που κανει οτι και η παραπανω αλοιφη αλλα πολυ ελεγχομενα και προστατευει το μεταλο απο το film rust υπο την προυποθεση οτι μεχρι να το βαψουμε δεν θα το βρεξουμε.Μπορουμε να το βαψουμε ακομα και μετα απο 6 μηνες χωρις κανενα προβλημα281134281135281136

srxakias junior
04/02/2013, 17:16
:a014::a014:
:beer:

macgyver2180
04/02/2013, 20:16
Υπαρχουν πολλα υλικα με τα οποια μπορεις να δαμασεις την οξειδωση μετα απο μια αμμοβολη.Αυτο που ειδα παραπανω με το υλικο που μαυρισε την λαμαρινα εγω δεν θα το χρησιμοποιουσα για πολλους λογους.Επισυναπτω μια φωτογραφια απο ενα ντεποζιτο zundap με εμφανη προβληματα σκουριας και εκ των πραγματων ηταν ενα πολυ δυσκολο project.Μετα την αμμοβολη χρησιμοποιω ενα διαφανο υδατοδυαλιτο υλικο που κανει οτι και η παραπανω αλοιφη αλλα πολυ ελεγχομενα και προστατευει το μεταλο απο το film rust υπο την προυποθεση οτι μεχρι να το βαψουμε δεν θα το βρεξουμε.Μπορουμε να το βαψουμε ακομα και μετα απο 6 μηνες χωρις κανενα προβλημα281134281135281136


θα μας πεις ομως τους λογους για τους οποιους δεν θα το χρησιμοποιουσες το παραπανω υλικο?

eastblast
05/02/2013, 00:25
θα μας πεις ομως τους λογους για τους οποιους δεν θα το χρησιμοποιουσες το παραπανω υλικο?


Ευχαριστως ,
Αυτου του ειδους τα υλικα κανουν φωσφατωση του μεταλου ριξε εδω http://www.ygeiaonline.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=20345:fvsfatvsh
Αν λοιπον μπουμε στην διαδικασια αυτη πρεπει να το κανουμε σωστα.
Αυτα τα υλικα ειναι υδατοδυαλιτα.Οταν λοιπον εχουμε μια επιφανια με Sa 2,5 η 3η πυκνoτητα του υλικου πρεπει να ειναι μικρη γιατι η δουλεια που εχει να κανει ειναι η ελαχιστη.(η επιφανεια της βεσπας ηταν Sa 2.5)
Εξηγω.....στην πραγματικοτητα θα πρεπει να αδρανοποιησει την σκουρια που δεν εχει πιασει η αμμοβολη αυτην που ειναι μεσα στον πορο,
και στην συνεχεια να δημιουργηθει ενα πολυ λεπτο φιλμ το οποιο με την σειρα του θα λειτουργησει ως ασταρι και δεν θα μας δημιουργησει κανενα απολυτως προβλημα στην περεταιρω επεξεργασια.
Αφου λοιπον εγινε η συγγεκριμενη επιλογη θα επρεπε να περαστει στην ελαχιστη ποσοτητα με ενα πανι αλλα και παλι θα ειχε τα προβληματα του γιατι ακομα θα ηταν πολυ πυκνο και κατα συνεπεια πολυ ισχυρο(γιαυτο και το μεταλο μαυρισε).
Αυτην την εργασια την κανω καθε μερα σε ολα τα μεταλα που ¨βαραω" ριξε μια ματια εδω http://www.aegeanwetblasting.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=141&Itemid=179
Το υλικο που δουλευω ειναι σε υγρη μορφη (οχι αλοιφη) και η αναλογια για μια επιφανεια με Sa3 ειναι για καθε λιτρο νερου 100ml υλικο.
Αν η επιφανεια εχει μικροτερο S.A. τοτε η το περνας 2η 3η φορα η το δυναμωνεις λιγο.
Θα καταλαβεις οτι δουλεψε σωστα οταν εκει που εχει υπολοιματα σκουριας η πορους της 30" περιπου μετα την εφαρμογη θα δεις μια ασπρη πουδρα οπως τις φοτο που επισυναπτω
Ελπιζω να βοηθησα.:sun:

macgyver2180
05/02/2013, 21:09
οποτε για να καταλαβω το λαθος μου.επρεπε να βαλω λιγοτερη ποσοτητα απο το χημικο αυτο στην βεσπα μου? αν δεν καθαρισε η αμμοβολη την σκουρια με τι τροπο καλυτερο θα μπορουσε να βγει?

αυτο το υλικο που χρησιμοποιεις θα μπορουσες να το πεις δημοσια στο forum η ειναι το μυστικο της δουλειας σου?

ευχαριστω παντως για την απαντηση.δεκτη καθε βοηθεια!!!!

macgyver2180
05/02/2013, 23:10
ηρθε η ωρα να ασχοληθω με το μοτερ.....


το μοτερ πανω στην βαση.ειναι πολυ χρησιμη και βοηθαει πολυ

κυλινδρος εκτος .μαυρη μαυριλα μεσα.καρβουνα και γενικα ασχημη κατασταση

macgyver2180
05/02/2013, 23:13
μερικες ακομα

macgyver2180
05/02/2013, 23:18
απο το πιστονι ελειπε το πανω ελατηριο.ειναι σπασμενο σε δυο σημεια.μαλλον το ελατηριο πρεπει να μας αποχαιρετισε :wave2::wave2::wave2:

macgyver2180
05/02/2013, 23:20
δεν εκανα κατι περισσοτερο.θελει εξωλκεα για να βγει το βολαν.θα δανειστω απο ενα φιλο..:a014::a014::a014:

sv9cvk
06/02/2013, 19:44
:beer::a014: Αντε σε λιγο σε βλεπω να κανεις επεκταση στο γκαραζ!!:bawl:

macgyver2180
06/02/2013, 20:10
Χρηστο εχουμε επεκταθει ηδη στην πισω αυλη

macgyver2180
06/02/2013, 20:46
πηρα λοιπον τον εξωλκεα για το βολαν και σιγα σιγα καταφερα να το ανοιξω.και εδω πολυ βρωμια.μαλλον ειχε και αυτο χρονια να ανοιχτει


αρχισα σιγα σιγα να καθαριζω το μοτερ.μου πηρε αρκετη ωρα .....

macgyver2180
06/02/2013, 20:49
σειρα ειχε ο επιλογεας ταχυτητων.αφου καθαρισα το γρασσο που ειχε και φανηκε λιγο καλυτερα βγηκε και αυτος για να ελεχθει και να αντικατασταθει η φλαντζα που ειχε

macgyver2180
06/02/2013, 20:52
το μοτερ με swaz και νερο καθαρισε αρκετα.θελει ακομα σε καποια δυσκολα σημεια ομως υπομονη και επιμονη

macgyver2180
06/02/2013, 20:56
λιγες ακομα απο το μοτερ

100cc
06/02/2013, 23:15
Παρε παραφυνέλαιο και Scotch brite πράσινο γίγας ή απο τα Jumbo ecomax που είναι σε συσκευασία των τριών ή οτι σκατα πρασινο "συρματάκι" βρείς και άρχισε να τρίβεις.

Αν και το καλύτερο είναι να το κάνεις μια υαλοβολή να γίνει σαν καινούργιο. Αντε αργείς.

macgyver2180
07/02/2013, 20:57
ωρα να ανοιξουμε το καρμπυρατερ

δυο βιδες εκτος και εχουμε προσβαση στο φιλτρο αερα και στο καρμπ.ταλαιπωρημενο και λερωμενο

macgyver2180
07/02/2013, 21:02
ευκολο να βγει ...τα λογια του Σπυρου οτι ρυθμιζεται δυσκολα εχουν στοιχειωσει το μυαλο μου:hypnotize:

macgyver2180
07/02/2013, 21:06
βγαζουμε την επανω βιδα κατω απο την οποια εχει ενα φιλτρο βενζινης

κατω απο το φιλτρο ξεραμενο βενζινολαδο!!!!


ειχε γινει μιλαμε πετρα......:uplate::uplate::uplate:

macgyver2180
07/02/2013, 21:10
κατα ενα περιεργο τροπο το καρμπυρατερ μεσα ηταν σε πολυ καλη κατασταση

macgyver2180
07/02/2013, 21:14
σειρα ειχαν να γουν τα ζιγκλερ να καθαριστουν και βλεπουμε αν χειαστει καποια αλλαγη

macgyver2180
07/02/2013, 21:22
καθαρισα λιγο απο κατω τα υπολειμματα της φλαντζας και συνεχιζα να λυνω ολα τα μπλιμπλικια


στην συνεχεια εριξα σπρει για καρμπυρατερ να καθαρισει τις βρωμιες.οσο και αν δεν ειχα καλη γνωμη για αυτα τα σπρει, το συγκεκριμενο που το πηρα κατα τυχη, εκανε φανταστικη δουλεια

macgyver2180
07/02/2013, 21:24
τα εβγαλε ολα με σχετικη ανεση.δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο σκληρο ηταν!!!!!


αυτα για σημερα.......:a014::a014::a014::a014:

lspiros
07/02/2013, 22:20
ωραια πραματα:beer:
βαλε καμια φωτο και απο κανα τεχνικο εγχειριδιο αν εχεις η οτιδηποτε αλλη πηγη συμβουλευεσαι,ακομα και link:wave2:

macgyver2180
07/02/2013, 22:25
εχω το manual της HAYNES.

macgyver2180
07/02/2013, 22:29
εχω και αυτο .και τα δυο προαναφερθεντα τα εχω σε ηλεκτρονικη μορφη!!!

eastblast
08/02/2013, 02:14
οποτε για να καταλαβω το λαθος μου.επρεπε να βαλω λιγοτερη ποσοτητα απο το χημικο αυτο στην βεσπα μου? αν δεν καθαρισε η αμμοβολη την σκουρια με τι τροπο καλυτερο θα μπορουσε να βγει?

αυτο το υλικο που χρησιμοποιεις θα μπορουσες να το πεις δημοσια στο forum η ειναι το μυστικο της δουλειας σου?

ευχαριστω παντως για την απαντηση.δεκτη καθε βοηθεια!!!!

Αν θελεις την αποψη μου ηταν λαθος η επιλογη του υλικου υπο μορφη αλοιφης.Εγω στη θεση σου πριν ριξω ασταρι και χρωμα θα ζητουσα την αποψη ενος επαγγελματια βαφεα που θα εβλεπε τα μεταλα απο κοντα.(σε περιπτωση που σου πει να βγαλεις την επιστρωση μην την ξανακανεις αμμοβολη ρωτα με και θα σου πω τι να κανεις)
Για το θεμα της αμμοβολης καλα εκανες γιατι αλλιως δεν καθαριζε αυτο ειναι σιγουρο και δεν θα διαφωνησει κανενας ουτε εγω φυσικα, εχω καποιες ενστασεις στο Sa αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
Παλιοτερα οταν θελαμε να ξεσκουριασουμε η να αποχρωματισουμε ενα μεταλο το πηγαιναμε σε μια αμμοβολη το βαραγε με αμμο θαλασσης και με ιδιαιτερα υψηλες πιεσεις και νομιζαμε οτι καναμε το σωστο.Σημερα τα πραγματα εχουν αλλαξει κατα πολυ.
Δουλευουμε με ειδικα εργαλεια , μικρες πιεσεις,εχουμε να διαχειρηστουμε μια τεραστια ποικιλια υλικων ,εχουμε να διαλεξουμε αναμεσα σε slery , dry η soft μεθοδους και καταπιανομαστε με project που μεχρι και 10 χρονια πισω κανενας στο χωρο δεν πιστευε οτι μπορουν να συμβουν.Παρολα αυτα ο εχθρος του καλου παραμενει το καλυτερο γιαυτο η αμμοβολη συνεργαστηκε με την χημεια και τα αποτελεσματα ειναι πραγματικα εντυπωσιακα.
Τι θελω να πω.......οσο καλη και συγχρονη μπορει να ειναι η αποκατασταση σε ενα τοσο παλιο και ιδιαιτερο μεταλο σπανια πετυχενεις το 100% οσον αφορα την αποκατασταση χωρις την σωστη χημικη επεξεργασια.
Οσο για το υλικο που χρησιμοποιω δεν εχω προβλημα να σου πω (δεν εχω ανακαλυψει την Αμερικη :lol::lol:)
Ειναι ναυτιλιακα σε υγρη μορφη και πολυ μεγαλες συσκευασιες δεν θα σου πω συγκεκριμενη μαρκα αν ψαχτεις λιγο θα βρεις αρκετες.
Δεν αρκει ομως να το βρεις.Αν το χειριστεις λαθος τα αποτελεσματα θα ειναι τα ιδια με εκεινα της αλοιφης.

*Συγχωρεσε με για την φλυαρια μου αλλα αυτη η δουλεια ειναι το παθος μου ......... ελπιζω να με καταλαβενεις!!!:D
**Επισυναπτω ενα δικο μου βιντεο που δειχνει ενα απο αυτα που μπορει να κανει η αμμοβολη σημερα.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Rgeb0xCDx-4

Da.Vintage
08/02/2013, 12:40
Μπράβο για την πολύ καλή δουλειά και την ακόμα περισσότερη υπομονή!:beer:

MaiTak
08/02/2013, 21:01
αυτα ειναι προχορατε ετσι να μαθενουμε και εμεις :)




:a014: :a014: :a014:

macgyver2180
14/02/2013, 15:15
συνεχεια στο μοτερ και παμε να δουμε τι γινεται με τον συμπλεκτη

macgyver2180
14/02/2013, 15:18
συμφωνα με το μανιουλ και ρωτωντας ενα φιλο που εχει βεσπα μου ειπε οτι εκει δεν πρπει να εχει ρωγμες.στην αρχη νομιζα οτι ειναι κατασκευαστικο αφου εχει παντου ρωγμες.....


μικρο το κακο.το ανταλλακτικο εχει μονο 8 ευρω

macgyver2180
14/02/2013, 15:24
το καπακι του συμπλεκτη

macgyver2180
14/02/2013, 15:32
ειναι απαραιτητος ο εξωλκεας για να βγουν οι δισκοι.

αυτο που ειναι σαν τσιγκελι το πηρα απο την λαικη οταν ειχα παει για ψωνια.το ζητησα απο εναν τυπο που αγορασα πορτοκαλια.εχει κρεμασμενη την ζυγαρια.του περισσευε ενα και μου το εδωσε.εκατσε καλα!!!!:lol::lol::lol:


κοντρα με ενα κατσαβιδι στην μπιελα και το παξιμαδι βγηκε αμεσως

macgyver2180
14/02/2013, 15:42
εβαλα δυο μπουζοκλειδα για να μην κανω ζημια για να βγαλω την καμπανα του συμπλεκτη

macgyver2180
14/02/2013, 15:47
εξω ο συμπλεκτης .αυτα για σημερα....

lspiros
14/02/2013, 15:53
ωραια δουλεια προσεχτικη και με σειρα,οτι πρεπει δηλαδη για.........























γιαπωνεζικο μοτερ:lol:
αυτο ειναι ιταλικοοοοο,παρε σφυρι κατσαβιδι και ολα ατακτα ριγμενα σε κουβα για να δουλεψουν...

macgyver2180
14/02/2013, 19:00
καλο!!!!:lol:

player1
17/02/2013, 08:18
Μπράβο σου καλά το πάς!!

manosamos
17/02/2013, 14:03
Πανο,εσυ με τον άλλο αρχαιοκαπηλο τον Θοδωρή εχετε μαζεψει ολα τα παλιά μοτορια και για μας δεν εχει ουτε βιδα.
Ασε που εχετε ανεβασει τις τιμες τους στα υψη................:cry:

MaiTak
17/02/2013, 14:10
Πανο,εσυ με τον άλλο αρχαιοκαπηλο τον Θοδωρή εχετε μαζεψει ολα τα παλιά μοτορια και για μας δεν εχει ουτε βιδα.
Ασε που εχετε ανεβασει τις τιμες τους στα υψη................:cry:
:D :D :lol: :lol:

:a014: :a014:

manosamos
17/02/2013, 14:11
εχω καποιες ενστασεις στο Sa αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Ειναι ναυτιλιακα σε υγρη μορφη και πολυ μεγαλες συσκευασιες δεν θα σου πω συγκεκριμενη μαρκα αν ψαχτεις λιγο θα βρεις αρκετες.


1.Γραφε πιο απλοποιημενα να καταλαβαινει ο κοσμος τι εννωεις...πχ Sa ειναι βαθμος καθαροτητας μεταλλου μετα την αμμοβολη.Γιατι νομιζεις οτι η δουλεια που εκανε ο συναδελφος δεν ειναι καλη?
Μια χαρα ειναι για κοστος 50 ευρω ειδικα σε τοσο ψιλο και ταλαιπωρημενο ελασμα.
Στο βιντεο που παραθετεις ''βαρας'' με ξηρο παγο .Γραψε και το κοστος τωρα να καταλαβει ο κοσμος διαφορα αμμοβολης/παγοβολης..............θα του εφτανε ο κουκος αηδονι.

2.Δεν απαντας το τι ειδους υγρο συστηνεις στον φιλο...................:smokin:

vforever
17/02/2013, 15:08
Μανο οσο ο Πανος αγοραζει βεσπες και ειναι απασχολημενος,εγω ψαχνω για κανενα κομματι της προκοπης.:D

@Πανο τοσα πραγματα εχει μεσα το μοτερ της βεσπας?Τι λες !!!!!!!!!!!!!!:lol:

babis
17/02/2013, 16:49
κουκλι το ιταλακι .ο συμλεκτης απο τι πεζει να ραγισε σε τοσα σημεια,απο σκληρα ελατηρια η απο τι αλλοπαντος για ευροπαηκο ειναι φτηνη η αλαγη.θα μινει μαμα η θα γινει λιγο ρετρο που θα λεει τρελα.περιμενουμε με τρελα ριστορ σε κλασικ μοτο.εισαι πολυ της λεπτομερειας σαν καλο μανυαλ μραβο σου μερακλη:beer::wave2::a012::a013::a46::rockon:

macgyver2180
19/02/2013, 20:16
αυτες τις μερες πηρα φλατζοχαρτο και ειπα να κοψω τις φλαντζες.ειναι πολυ φθηνο το σετ αλλα αμα μπορω να το κανω μονος μου.....


μου αρεσει να ταλαιπωριεμαι


μαρκαρισμα το αντικειμενο με λαδακι-αποτυπωμα πανω στο φλαντζοχαρτο και υπομονη στο κοψιμο


εγω πηρα λεπτο φλατζοχαρτο γιατι βιαστηκα.το κοστος 3 ευρω το τετραγωνικο.εχω περιπου 2 εβδομαδες που το πηρα .αν θυμαμαι καλα πηρα 0,25χιλιοστα παχος.ηθελε λιγο πιο παχυ.

macgyver2180
19/02/2013, 20:21
απο την θεωρια στην πραξη

macgyver2180
19/02/2013, 20:23
1. αφου δεθηκε γρασαριστηκε μπηκε πανω ο αυτοματος ταχυτητων

macgyver2180
19/02/2013, 20:30
αρχισα τα στοκαρισματα


εμπρος καλα μου χερια.......τριψιμο μεχρι τελικης πτωσης!!!!


χτυπημα την λαμαρινα σε σημεια που χρειαζεται ωστε να ερθουν κατι μικρες λακουβιτσες. εβαλα στοκο πολυεστερα ο οποιος ειναι ειναι πολυ δυσκολος στο τριψιμο.

περιορισα πολυ την ποσοτητα του .καλο τριψιμο και μετα απο επανω σιδηροστοκο

macgyver2180
19/02/2013, 20:33
:eyepop::eyepop::eyepop:

mankam
19/02/2013, 20:47
:a014::a014::a014:

demk6
19/02/2013, 20:57
:a014::a014::)

vforever
19/02/2013, 20:57
:beer::beer::beer:

eastblast
23/02/2013, 14:33
283002
1.Γραφε πιο απλοποιημενα να καταλαβαινει ο κοσμος τι εννωεις...πχ Sa ειναι βαθμος καθαροτητας μεταλλου μετα την αμμοβολη.Γιατι νομιζεις οτι η δουλεια που εκανε ο συναδελφος δεν ειναι καλη?
Μια χαρα ειναι για κοστος 50 ευρω ειδικα σε τοσο ψιλο και ταλαιπωρημενο ελασμα.
Στο βιντεο που παραθετεις ''βαρας'' με ξηρο παγο .Γραψε και το κοστος τωρα να καταλαβει ο κοσμος διαφορα αμμοβολης/παγοβολης..............θα του εφτανε ο κουκος αηδονι.

2.Δεν απαντας το τι ειδους υγρο συστηνεις στον φιλο...................:smokin:

Sa -standar abrasive 1 εως 3.Σουηδικη κλιμακα μετρησης καθαροτητας μεταλου μετα απο αμμοβολη.
Η δουλεια που εκανε ο φιλος ειναι καλη αλλα ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο.
Στο βιντεο που παραθετω δεν βαραω με παγο αλλα με ολιβινη 500 microns την κανω εισαγωγη ο ιδιος.
Πραγματικα το μεταλο ειναι ταλαιπωρημενο και επρεπε να δουλευτει με μεγαλυτερη προσοχη.
Το υγρο που συστηνω δεν ειναι καποια συγγεκριμενη μαρκα αλλα ο σωστος τυπος υλικου και νομιζω οτι ημουν σαφης.
Οσο για παγο επισυναπτω ενα βιντεο που κανω παγοβολη για να δεις τις διαφορες.
Ο παγος δεν κανει για σκουρια ειναι για αλλες δουλειες.
Μια βεσπα με 50 ευρω μπορουσε να γινει πολυ καλυτερη οπως αυτη που επισυναπτω.(ετοιμη για βαφη)

http://www.youtube.com/watch?v=1Sj0dDyst2U

macgyver2180
24/02/2013, 15:38
συνεχιζω να στοκαρω εχει πολυ δουλεια και μαλλον θα μου παρει καιρο

macgyver2180
24/02/2013, 15:41
το ενα παλινο φτερο μου το δανεισε ο φιλος ο Αντωνης.ηταν ομως σχεδον παντου τρακαρισμενο.λιγο δυσκολο να βρω αφλασο καπακι οποτε αφου αυτο εχουμε με αυτο θα πορευτουμε!!!!

macgyver2180
24/02/2013, 15:45
η ποδια μπροστα και αυτη πολυ τσαλακωμενη.στοκος πολυεστερα και μετα τριψιμο

macgyver2180
24/02/2013, 15:48
αφου στοκαρα ετριψα αρκετες φορες ειπα να ριξω ασταρι να δω τι γινεται.να δω σε ποια σημεια θελει παλι τριψιμο στοκαρισμα


σε καποια σημεια θελει παλι τριψιμο!!!!!

macgyver2180
24/02/2013, 15:50
ξανα στοκος και η γνωστη διαδικασια.......


αυτα για σημερα..προχωραω στοκαρωντας και τριβωντας

sakis0547
24/02/2013, 15:55
καλησπερα και καλη συνεχεια στο project σου..
εχω φιλαρακι ο οποιος εχει μουρλα με τις βεσπες,εχει φτιαξει μεχρι τωρα τεσσερις και ειναι στην πεμπτη.εχει στην σειρα αλλες εξι..αν χρειαστεις οτιδηποτε σφυρα...μπες και εδω (www.vespafans.gr) μια βολτα,αν δεν το ξερεις ηδη..

macgyver2180
24/02/2013, 16:01
το εχω ξεψαχνισει.εχω γινει μελος και μιλαω με πολλα παιδια.ειναι πολυ κατατοπιστικο

sakis0547
24/02/2013, 16:08
ο δικος μου ειναι ο lester..φτιαχνει τωρα ενα βεσπινο μου φαινεται..δεν τα ξερω και καλα τα ιταλικα..