PDA

View Full Version : Honda Chally 6v



kostakis05
20/01/2013, 17:23
Καλησπερα Ειμαι κατοχος Ενος Honda Chally 6v και υπαρχει ενα μεγαλο προβλημα φοραω honda moter 6v 72cc και εχω προβλημα με το καπακι απο το καρτερ στην μερια της μανιβελας εχει κανει μια τρυπα και πεταει ολα τα λαδια εξω βασικα εγω το εκανα καταλαθως και δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω μπορω να βαλω κατι πανω ηλεκτροκοληση κολα κατι θα ειναι χρησιμη η βοηθεια σας ευχαριστω πολυ.!

manolis1980
20/01/2013, 18:29
Πως έκανες δηλαδη τρύπα και πόσο μεγάλη είναι?

kostakis05
20/01/2013, 18:35
Καταλαθος την εκανα φιλε μου με ενα κατσαβιδι φιλε μου δεν μπορω να σου εξιγησω ποσο μεγαλη ειναι απλα πχ τα δαχτιλα δν χωρανε μεσα δν εγινα κατατοπιστικος πολυ ...

manolis1980
21/01/2013, 17:14
Τι να πω, με κατσαβίδι έκανες τρύπα στο καπάκι! Τι κατσαβίδι είναι αυτό ρε δραπανοκατσάβιδο. Τέλος πάντων αν θες κάτι απλό και γρήγορο δηλαδή προχειροδουλειά δες αν μέσα από το καπάκι έχει χώρο, αν ναι βρες μια κοντή βίδα που το πάχος της να είναι όσο η διάμετρος της τρύπας και βίδωσε την βάζοντας και καμιά ροδέλα. Βέβαια όλα αυτά είναι μια λύση που θα σου κάνει δουλειά αρκεί το μέρος στο οποίο έκανες την τρύπα να είναι επίπεδο και όχι με γωνίες για να μπορέσει η βίδα με την ροδέλα να πατήσει σωστά. Ακόμα αν η τρύπα δεν είναι ομοιόμορφη φάτην με κανένα δράπανο ίδιου πάχους με την βίδα για να μπορέσει η βίδα να σφηνώσει καλά.

KostasV2
21/01/2013, 19:15
Βγάλε το καπάκι και πήγαινε το σ' ένα μηχανουργείο να σου γεμίσουν την τρύπα.

kostakis05
21/01/2013, 22:46
280108280109φιλε μου manoli αυτη η ιδεα μ ηρθε το πρωι το εκανα εκανα και ενα τεστ με νερο εβαλα νερο στο καπακι απο την μεσα μερια πανω στην τρυπα να δω αμα χανει απο την εξω μερια τελικα δεν χανει το θεμα ειναι αμα βρισκει η βιδα μεσα στο μοτερ αμα βρισκει θα βαλω μια ποιο μικρη πιστευω να μην εχει προβλημα και εχω βαλει και παξιμαδι απο την μεσα μερια παλι με ροδελα...Δεν ξερω εαν θα εχω προβλημα στο μελον..

manolis1980
22/01/2013, 19:17
Αν δεν ενοχλεί κάποιο κινούμενο μέρος του κινητήρα άστο μια χαρά φαίνετε! Πρέπει να δεις όμως αν έχει και καμιά διαρροή όταν λειτουργεί ο κινητήρας γιατί έτσι όπως βλέπω την εικόνα μου φαίνεται σαν να είναι η τρύπα στο κάρτερ που σημαίνει ότι κατά την ώρα λειτουργίας του κινητήρα δημιουργούνται πιέσεις.

kostakis05
23/01/2013, 00:54
Manoli φιλε μου θα σου πω απαντησεις αυριο που θα βαλω το μοτερ πανω στο μιχανακι!!!

kostakis05
23/01/2013, 16:49
Ειναι κομπλε το καπακι αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν πετυχαινω να ρυθμισω τις ταχυτητες βαζω πρωτη και μπαινει δευτερα
Ξερει κανεις πως το ρυθμιζω αυτο?