PDA

View Full Version : Ερωτηση για Go Pro Hero 3...



devil's animal
21/01/2013, 01:43
επειδη η παλια μου φωτ. μηχανη χαλασε, ψαχνομαι για μια φωτογραφικη μηχανη-καμερα hd και ειχα επιλεξει να παρω μια olympus tg-1...
ειχα το πρωτο πρωτο tough μοντελο της olympus και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος, ανεξαρτητα αν μετα απο 5 χρονια πηρε νερο γιατι δεν φροντιζα (και δεν αντικαθιστουσα κυριως) τις τσιμουχες που στεγανοποιουν...
η olympus tg-1 ειναι το καινουργιο μοντελο και ναυαρχιδα της εταιρειας...με πολλες και ενδιαφερουσες δυνατοτητες...
εδω (http://www.aa-digitalphoto.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_estore.tpl&product_id=2078&category_id=3&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=1) θα δειτε τεχνικα χαρακτηριστικα...
η μηχανη και απο κριτικες που εχω διαβασει στο εξωτερικο χαρακτηριζεται σαν τελειο value for money και γενικα παιρνει και αναβαθμισεις στον φακο με fisheye και tele (http://asia.olympus-imaging.com/products/compact/tough_series/tg1/acc/) αν το γουσταρεις...(μεχρι και αδιαβροχη θηκη που κατεβαινει στα 45 μετρα)...

αφου λοιπον ειχα καταληξει, μου ερχεται στο μυαλο να κοιταξω και την καινουργια την Go Pro Hero 3...
να ξεκαθαρισω οτι επειδη ηθελα πρωτιστως φωτογραφικη και μετα καμερα για να γραφω τις μ@λακιες που κανω, ειχα αποριψει την go pro γιατι ηξερα οτι λογω ευρυγωνιου φακου, εχει παραμορφωση στην φωτογραφια...και ηταν κατι που δεν το ηθελα...
επισης ημουν και σπασμενος γιατι επρεπε να παρεις μια πολυ ακριβη καμερα και να δωσεις και ενα 100αρι για την οθονη, αφου το λογιζουν σαν εξτρα...:a31:

ουτε φυσικα η olympus ειναι φτηνη αλλα τουλαχιστον, το μονο που πρεπει να παρεις σαν εξτρα ειναι την καρτα αποθηκευσης (λογικο)...

ξερω οτι η go pro ειναι ΚΟΡΥΦΗ στο video αλλα ειπαμε, εγω θελω και φωτογραφια και μαλιστα καλη φωτογραφια (ερασιτεχνικη μεν, αλλα χωρις παραμορφωσεις και καμπυλες στα ακρα)...

ειδα λοιπον στα τεχνικα χαρακτηριστικα της καινουργιας go pro 3 αυτο:
Improved Sharpness, Less Distortion
The HERO3's reduced-distortion, 6-element aspherical lens combines with user-selectable Ultra-wide, Medium and Narrow field-of-views to deliver more perspective-capture options than ever before. Add the totally updated flat-lens waterproof housing that delivers stunning image sharpness both above and below water and you've got one of the most powerful and durable image capture solutions on the planet.

η ερωτηση τωρα:
ΠΟΣΗ και σε ΤΙ βαθμο ειναι η παραμορφωση στην φωτογραφια??
αν την εχει καποιος και μπορει να ποσταρει φωτο θα ηταν ιδιαιτερα κατατοπιστικο...
και γενικα θα ηθελα την γνωμη αυτων που εχουν go pro σε σχεση με την φωτογραφια (ειπαμε την ποιοτητα των video την ξερω οτι ειναι καταπληκτικη)...

αν υπαρχει καποια αλλη γνωμη σε σχεση με τις 2 επιλογες μου, θα χαρω να την ακουσω αλλα ας κρατησουμε το spam σε ενα οριο...
:wave2:

pipe_smoker
21/01/2013, 03:34
Δεν ειμαι ειδικος επι του θεματος αλλα νομιζω οτι απαντας μονος σου στην ερωτηση σου.

Λες οτι πρωτα σε ενδιαφερει η φωτογραφια και μετα το βιντεο.

Η go pro ειναι μια βιντεοκαμερα που τραβαει και φωτογραφιες.
Η olympus ειναι μια φωτογραφικη που τραβαει και βιντεο.:winka:

Δεν εχω καταλαβει τι ακριβως θες να κανεις με τη μια ή την αλλη αλλά αν η olympus σε καλυπτει απο πλευρας φωτογραφιας (που απ'οτι βλεπω απο τα λεγομενα σου σε καλυπτει και με το παραπανω) δε νομιζω να σε "κρεμασει" στην περιπτωση που θες να τραβηξεις ενα βιντεακι στην πιστα ή να γραψεις τις μαλακιες που κανεις οπως είπες. Μπορεί το βιντεο να μην ειναι ποιοτητας hero3 αλλα σε νοιαζει τοσο πολυ? Τωρα αν δεν εχει τα αντιστοιχα mounts οπως εχει η go pro για το κρανος ή το τιμόνι είναι μια άλλη ιστορια, δεν το ξερω.

Επισης δεν ξερω σε ποια εκδοση της hero 3 αναφερεσαι αλλα νομιζω οτι ειναι αρκετα ακριβοτερη απο την τιμη της olympus που ειδα στο site που παρεθεσες. Το lcd back pack που κανει ενα κατοσταρικο το πουλουσαν εξτρα στη hero 2. Η hero 3 νομιζω εχει οθονη κανονικα (μπορει να διαφερει εκδοση απο εκδοση και η πιο φθηνη να θελει κι αυτη εξτρα οθονη, δεν ειμαι σιγουρος).

Προσωπικα θεωρω οτι η go pro καλη χρυση αλλα κινειται λιγο στα ορια του φετιχισμου. Τη θελεις γιατι ειναι η go pro hero 3 κι αμα βγει η hero 4 θα θες να την πουλησεις για να παρεις εκεινη. Σαν τα iphone ενα πραμα:lol:
Τη θελεις πιο πολυ για το ονομα και το hype παρα γι'αυτά που προσφερει επι της ουσιας. Εκτος κι αν ηθελες καθαρα μια καμερα για να τραβας τα γνωστα βιντεακια που ειναι η ειδικοτητα της. Αλλα ειπες οτι αυτο ειναι δευτερευον και συνεπως δε νομιζω το βιντεο που θα τραβηξει η olympus να ειναι για πεταμα. (Όταν λεω "θελεις" δεν αναφερομαι μονιμως σε εσενα. Μιλαω και γενικα, μην παρεξηγηθω.)

spyrakos35
21/01/2013, 05:45
μιά χαρά στα λέει ο πιπάκιας (:D)

υπάρχει και η άλλη λύση αφού θες να σκάσεις 350 ευρουλάκια....

παίρνεις μία κανονική φωτογραφική (αν θες και αδιάβροχη) και την gopro2 HD για τα βιντεάκια σου......

σιγά, πόσα βιντεο τραβάς?

pipe_smoker
21/01/2013, 10:07
μιά χαρά στα λέει ο πιπάκιας (:D)

Ακούω και στο τσιμποοκλού :blush:

:rotflmao:




υπάρχει και η άλλη λύση αφού θες να σκάσεις 350 ευρουλάκια....

παίρνεις μία κανονική φωτογραφική (αν θες και αδιάβροχη) και την gopro2 HD για τα βιντεάκια σου......

Κάτσε ρε συ. Η hero2 βγαίνει περίπου στο 250άρι (συν το ότι αν δεν αγοράσει και την οθόνη που μπαίνει από πίσω η κάμερα είναι πρακτικά άχρηστη). Οπότε 250 + 100 (η οθόνη) = 350.

Αλλά άντε χέσε την οθόνη σου λέω εγώ, ή πες ότι με τα 250 βρίσκει καμιά ευκαιρία hero2 και δώρο την οθόνη. Με τα υπόλοιπα 100 τι σόι κάμερα να αγοράσει? Από τα specs που δίνει καταλαβαίνω ότι δεν ψάχνεται για καμιά lumix του κατοστάρικου ούτε για την αδιάβροχη μιας χρήσης της kodak :lol:





σιγά, πόσα βιντεο τραβάς?

Δωσ'του Go Pro αυτουνού και θα κρασάρει ο σωλήνας :p

devil's animal
21/01/2013, 11:52
Δεν ειμαι ειδικος επι του θεματος αλλα νομιζω οτι απαντας μονος σου στην ερωτηση σου.

Λες οτι πρωτα σε ενδιαφερει η φωτογραφια και μετα το βιντεο.

Η go pro ειναι μια βιντεοκαμερα που τραβαει και φωτογραφιες.
Η olympus ειναι μια φωτογραφικη που τραβαει και βιντεο.:winka:

Δεν εχω καταλαβει τι ακριβως θες να κανεις με τη μια ή την αλλη αλλά αν η olympus σε καλυπτει απο πλευρας φωτογραφιας (που απ'οτι βλεπω απο τα λεγομενα σου σε καλυπτει και με το παραπανω) δε νομιζω να σε "κρεμασει" στην περιπτωση που θες να τραβηξεις ενα βιντεακι στην πιστα ή να γραψεις τις μαλακιες που κανεις οπως είπες. Μπορεί το βιντεο να μην ειναι ποιοτητας hero3 αλλα σε νοιαζει τοσο πολυ? Τωρα αν δεν εχει τα αντιστοιχα mounts οπως εχει η go pro για το κρανος ή το τιμόνι είναι μια άλλη ιστορια, δεν το ξερω.

Επισης δεν ξερω σε ποια εκδοση της hero 3 αναφερεσαι αλλα νομιζω οτι ειναι αρκετα ακριβοτερη απο την τιμη της olympus που ειδα στο site που παρεθεσες. Το lcd back pack που κανει ενα κατοσταρικο το πουλουσαν εξτρα στη hero 2. Η hero 3 νομιζω εχει οθονη κανονικα (μπορει να διαφερει εκδοση απο εκδοση και η πιο φθηνη να θελει κι αυτη εξτρα οθονη, δεν ειμαι σιγουρος).

Προσωπικα θεωρω οτι η go pro καλη χρυση αλλα κινειται λιγο στα ορια του φετιχισμου. Τη θελεις γιατι ειναι η go pro hero 3 κι αμα βγει η hero 4 θα θες να την πουλησεις για να παρεις εκεινη. Σαν τα iphone ενα πραμα:lol:
Τη θελεις πιο πολυ για το ονομα και το hype παρα γι'αυτά που προσφερει επι της ουσιας. Εκτος κι αν ηθελες καθαρα μια καμερα για να τραβας τα γνωστα βιντεακια που ειναι η ειδικοτητα της. Αλλα ειπες οτι αυτο ειναι δευτερευον και συνεπως δε νομιζω το βιντεο που θα τραβηξει η olympus να ειναι για πεταμα. (Όταν λεω "θελεις" δεν αναφερομαι μονιμως σε εσενα. Μιλαω και γενικα, μην παρεξηγηθω.)


βασικα με ενδιαφερει να εχω ενα πολυεργαλειο που να τα κανει ολα...ενταξει σιγα τα ωα θα μου πεις...αυτο θελουμε ολοι...:D

οποτε ναι με ενδιαφερει και το βιντεο με mounts για τα μηχανακια και το πρωτο πραγμα που θα επαιρνα για την olympus ηταν αυτο (http://www.ebay.com/itm/380532324421?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649) ή και αυτο (http://www.ebay.com/itm/130758201213?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649)...

οποτε αν η go pro hero 3 μπορει να τραβηξει καλης ποιοτητας 12mp φωτογραφιες χωρις παραμορφωση και σε χαμηλο φωτισμο (οπως υσχυριζονται στα specs), με ενδιαφερει διοτι ερχεται μαζι με τα mounts και φυσικα ειναι πιο ευχρηστη και μικροκαμωμενη απο την olympus...

αυτος ειναι και ο λογος που το συζηταω...
και αν παρω την hero 3, θα παρω την silver edition γιατι η black ειναι πολυ εξειδικευμενη στο video που τραβαει και φυσικα πανακριβη...
:wave2:

devil's animal
21/01/2013, 11:58
μιά χαρά στα λέει ο πιπάκιας (:D)

υπάρχει και η άλλη λύση αφού θες να σκάσεις 350 ευρουλάκια....

παίρνεις μία κανονική φωτογραφική (αν θες και αδιάβροχη) και την gopro2 HD για τα βιντεάκια σου......

σιγά, πόσα βιντεο τραβάς?

θελω να αποφυγω να παρω μια φωτ. μηχανη του κατοσταρικου μονο για τις φωτογραφιες και μια go pro 2 για τα video, γιατι απλουστατα θα ειναι δυσχρηστο...

περαν του χωρου, που ειναι δυσκολο να τις κουβαλαω και τις 2 μαζι...(π.χ. το καλοκαιρι τραβαω και video underwater snorkeling σε οποιο νησι παω)...ειναι και το γεγονος οτι η ποιοτητα των φωτογραφιων της μηχανης του κατοσταρικου θα ειναι υποδεεστερες μιας καλης μηχανης...


το μαξιμουμ κοστος δεν θελω να ξεπερασει τα 400€...(και θα προσπαθησω να συμπεριλαβω και την καρτα μνημης μεσα σ'αυτο το ποσο)...

cosgili
21/01/2013, 12:28
Σταύρο εχω αγοράσει την silver και είναι καλή χρυσή, αλλά σε χαμηλό φωτισμό υστερεί. Αν δεν καίγεσαι για άμεση αγορά, επιστρέφω από Ρόδο στις 5/2. Στην δίνω, προβάρεις και καταλήγεις;)

nickald
21/01/2013, 12:30
Παντως σοβαρη φωτογραφια απο εργαλειο που αυτοχαρακτηριζεται ως καμερα εγω δεν εχω δει ως τωρα...

Οποτε αν το βασικο σου ειναι η καλη ποιοτητα (ειδικα με χαμηλο φωτισμο) ξεχνα την GoPro καλυτερα.

devil's animal
21/01/2013, 12:37
Σταύρο εχω αγοράσει την silver και είναι καλή χρυσή, αλλά σε χαμηλό φωτισμό υστερεί. Αν δεν καίγεσαι για άμεση αγορά, επιστρέφω από Ρόδο στις 5/2. Στην δίνω, προβάρεις και καταλήγεις;)

Κωστη σ'ευχαριστω προκαταβολικα αλλα επειδη ειναι αυτη που θελω να παρω...θα με βοηθουσε απεριγραπτα να ποσταριζες 2-3 φωτογραφιες...τοπιο, χαμηλο φωτισμο, πορτραιτο (μπορει να ειναι το μηχανακι το θεμα)...κλπ...

δεν καιγομαι για αμεση αγορα...βασικα θελω να την βρω σε μια καλη τιμη απο ebay με καλο πωλητη που να στελνει ετσι οπως θελω εγω για να μην εχω παρατραγουδα στο τελωνειο και φυσικα να αποφασισω ποια απο τις 2 να παρω...
:beer:

devil's animal
21/01/2013, 12:39
Παντως σοβαρη φωτογραφια απο εργαλειο που αυτοχαρακτηριζεται ως καμερα εγω δεν εχω δει ως τωρα...

Οποτε αν το βασικο σου ειναι η καλη ποιοτητα (ειδικα με χαμηλο φωτισμο) ξεχνα την GoPro καλυτερα.

ειπαμε τα θελω ολα...
επειδη μ'αρεσει και η βραδινη φωτογραφια...χωρις φλας εννοειτε, δεν θα ηθελα να "θυσιαστει" στον βωμο της καλυτερης ποιοτητας video...

nickald
21/01/2013, 12:47
Κι εγω καπως ετσι σκεφτομουν και πηρα καμερα.....

και τωρα ψαχνω φωτογραφικη..... αν με εννοεις τι εννοω... ειδικα στις ληψεις με χαμηλο φωτισμο....δραμα....:p

el_hymador
21/01/2013, 12:54
Δεν γίνεται οποιαδήποτε GoPro να λειτουργήσει ως φωτογραφικό εργαλείο, έστω και αν οι απαιτήσεις σου είναι λιγοστές. Οι φωτογραφίες που "τραβά" η GoPro είναι επί της ουσίας καρέ video και ο έλεγχος που μπορεί να έχει κάποιος πάνω σε αυτό είναι λιγοστός με φωτογραφικά κριτήρια. Πέρα από τους ισχυρισμούς της εταιρείας, ο φακός εξακολουθεί να έχει τις παραμορφώσεις της αρκούδας και καλά κάνει, γιατί η δουλειά του είναι να καταγράφει ευρύ πεδίο σε video και όχι να διορθώνει παραμορφώσεις για φωτογραφική χρήση. Μια compact των 150 ευρώ είναι απείρως καλύτερη από την τελευταία GoPro σε ότι αφορά σε φωτογραφία, αλλά για action video, η GoPro απλά δεν έχει αντίπαλο, είναι το απόλυτο εργαλείο. Πολύ απλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Θα σου πρότεινα να την ψάξεις με τις αδιαβροχες - ανθεκτικές στα κοπανήματα compact, όπως την TG-1 της Olympus που αναφέρεις. Πλέον το video τους είναι αξιοπρεπέστατο και μπορούν να ντουμπλάρουν άνετα ως action κάμερες, πολύ περισσότερο απ΄όσο μπορεί να ντουμπλάρει ως φωτογραφική η GoPro.

υ.γ. Αν και η TG-1 είναι ομολογουμένως η καλύτερη ως σύνολο αυτή τη στιγμή, ρίξε και μια ματιά στην Powershot D20 της Canon, χάνει από την Olympus εξω από το νερό, αλλά μέσα στο νερό είναι η καλυτερότερη, άσε που έχει και slo-mo 120fps, σε πολύ μέτρια ποιότητα μεν, αλλά ικανό για δημιουργικές φάσεις και πολύ γέλιο.

cosgili
21/01/2013, 13:34
Κωστη σ'ευχαριστω προκαταβολικα αλλα επειδη ειναι αυτη που θελω να παρω...θα με βοηθουσε απεριγραπτα να ποσταριζες 2-3 φωτογραφιες...τοπιο, χαμηλο φωτισμο, πορτραιτο (μπορει να ειναι το μηχανακι το θεμα)...κλπ...

δεν καιγομαι για αμεση αγορα...βασικα θελω να την βρω σε μια καλη τιμη απο ebay με καλο πωλητη που να στελνει ετσι οπως θελω εγω για να μην εχω παρατραγουδα στο τελωνειο και φυσικα να αποφασισω ποια απο τις 2 να παρω...
:beer:Δυστυχώς δεν έχω μαζί μου υλικό για να μπορέσω να σου στείλω. Θα πρέπει να κάνεις λίγο υπομονή για να πειραματσιτείς απέυθείας πάνω της

spyrakos35
21/01/2013, 14:28
Δεν γίνεται οποιαδήποτε GoPro να λειτουργήσει ως φωτογραφικό εργαλείο, έστω και αν οι απαιτήσεις σου είναι λιγοστές. Οι φωτογραφίες που "τραβά" η GoPro είναι επί της ουσίας καρέ video και ο έλεγχος που μπορεί να έχει κάποιος πάνω σε αυτό είναι λιγοστός με φωτογραφικά κριτήρια. Πέρα από τους ισχυρισμούς της εταιρείας, ο φακός εξακολουθεί να έχει τις παραμορφώσεις της αρκούδας και καλά κάνει, γιατί η δουλειά του είναι να καταγράφει ευρύ πεδίο σε video και όχι να διορθώνει παραμορφώσεις για φωτογραφική χρήση. Μια compact των 150 ευρώ είναι απείρως καλύτερη από την τελευταία GoPro σε ότι αφορά σε φωτογραφία, αλλά για action video, η GoPro απλά δεν έχει αντίπαλο, είναι το απόλυτο εργαλείο. Πολύ απλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Θα σου πρότεινα να την ψάξεις με τις αδιαβροχες - ανθεκτικές στα κοπανήματα compact, όπως την TG-1 της Olympus που αναφέρεις. Πλέον το video τους είναι αξιοπρεπέστατο και μπορούν να ντουμπλάρουν άνετα ως action κάμερες, πολύ περισσότερο απ΄όσο μπορεί να ντουμπλάρει ως φωτογραφική η GoPro.


ευχαριστώ με κάλυψες...... ;)

spyrakos35
21/01/2013, 21:26
για δες και αυτή ρε μορφονιέ

http://www.youtube.com/watch?v=sAQDVAtAiik

http://www.youtube.com/watch?v=3qa8mUWBXyk

βέβαια στο υποβρύχιο η sony δεν λέει τίποτα.....

α, υπάρχει και αυτό..... http://www.youtube.com/watch?v=J7koehRPuAY

devil's animal
21/01/2013, 22:46
Δεν γίνεται οποιαδήποτε GoPro να λειτουργήσει ως φωτογραφικό εργαλείο, έστω και αν οι απαιτήσεις σου είναι λιγοστές. Οι φωτογραφίες που "τραβά" η GoPro είναι επί της ουσίας καρέ video και ο έλεγχος που μπορεί να έχει κάποιος πάνω σε αυτό είναι λιγοστός με φωτογραφικά κριτήρια. Πέρα από τους ισχυρισμούς της εταιρείας, ο φακός εξακολουθεί να έχει τις παραμορφώσεις της αρκούδας και καλά κάνει, γιατί η δουλειά του είναι να καταγράφει ευρύ πεδίο σε video και όχι να διορθώνει παραμορφώσεις για φωτογραφική χρήση. Μια compact των 150 ευρώ είναι απείρως καλύτερη από την τελευταία GoPro σε ότι αφορά σε φωτογραφία, αλλά για action video, η GoPro απλά δεν έχει αντίπαλο, είναι το απόλυτο εργαλείο. Πολύ απλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Θα σου πρότεινα να την ψάξεις με τις αδιαβροχες - ανθεκτικές στα κοπανήματα compact, όπως την TG-1 της Olympus που αναφέρεις. Πλέον το video τους είναι αξιοπρεπέστατο και μπορούν να ντουμπλάρουν άνετα ως action κάμερες, πολύ περισσότερο απ΄όσο μπορεί να ντουμπλάρει ως φωτογραφική η GoPro.

υ.γ. Αν και η TG-1 είναι ομολογουμένως η καλύτερη ως σύνολο αυτή τη στιγμή, ρίξε και μια ματιά στην Powershot D20 της Canon, χάνει από την Olympus εξω από το νερό, αλλά μέσα στο νερό είναι η καλυτερότερη, άσε που έχει και slo-mo 120fps, σε πολύ μέτρια ποιότητα μεν, αλλά ικανό για δημιουργικές φάσεις και πολύ γέλιο.

νομιζω με καλυψες πληρως Κωστα...
:beer::beer::beer:

συνεχιζω ακαθεκτος να ψαχνω καλυτερη τιμη για την tg-1 και μετα παω για universal mounts, να κανω την δουλεια μου οσον αφορα το action video...
;)

devil's animal
21/01/2013, 22:50
Δυστυχώς δεν έχω μαζί μου υλικό για να μπορέσω να σου στείλω. Θα πρέπει να κάνεις λίγο υπομονή για να πειραματσιτείς απέυθείας πάνω της

ενταξει δεν θα χρειαστιε φανταζομαι...
αλλα για να εχουμε και μια ταξη μεγεθους (παραμορφωσης) που μιλαμε, οποτε μπορεσεις ποσταρε στο παρων θεμα καποιες φωτο....
:beer:

ευχαριστω παντως για την προσφορα...
:wave2:

RaGe_Raptor
22/01/2013, 00:36
για φωτογραφία έχω την olympus SH-21 με αισθητήρα c-mos με πολύ καλά αποτελέσματα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και 12x οπτικό zoom...για action video GoPro Hero HD 1080p...στα + το πολύ μικρό της μέγεθος και βάρος άρα τοποθετείται πρακτικά παντού..βέβαια οι λήψεις με την κάμερα τοποθετημένη στο ντεπόζιτο με τη βάση βεντούζα είναι εως και τραγικές...αλλά από τότε που έβαλα την αυτοκόλλητη άρα και σταθερή βάση τα βίντεο έχουν απίστευτη ευκρίνια και ποιότητα...και η οθόνη δε χρειάζεται αφού δεν τη χρησιμοποιώ για φωτογραφία...άρα για εμένα αν βρεις φθηνή Hero HD πάρε και μια compact φωτογραφική με "καλό" αισθητήρα και πιστεύω είσαι καλυμμένος..

devil's animal
22/01/2013, 11:01
για φωτογραφία έχω την olympus SH-21 με αισθητήρα c-mos με πολύ καλά αποτελέσματα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και 12x οπτικό zoom...για action video GoPro Hero HD 1080p...στα + το πολύ μικρό της μέγεθος και βάρος άρα τοποθετείται πρακτικά παντού..βέβαια οι λήψεις με την κάμερα τοποθετημένη στο ντεπόζιτο με τη βάση βεντούζα είναι εως και τραγικές...αλλά από τότε που έβαλα την αυτοκόλλητη άρα και σταθερή βάση τα βίντεο έχουν απίστευτη ευκρίνια και ποιότητα...και η οθόνη δε χρειάζεται αφού δεν τη χρησιμοποιώ για φωτογραφία...άρα για εμένα αν βρεις φθηνή Hero HD πάρε και μια compact φωτογραφική με "καλό" αισθητήρα και πιστεύω είσαι καλυμμένος..

ευχαριστω αλλα οπως ειπα και παραπανω θελω μια καμερα για να μπορω να την παιρνω μαζι μου παντου και παντα να την αξιοποιω οπως νομιζω εγω...δλδ ειτε φωτογραφια, ειτε video...

αν δεν πετυχουν οι action ληψεις πανω στην μοτο λογω ογκου της καμερας ή κραδασμων κλπ, θα παρω του Κωστα (cosgili)...:p

spyrakos35
22/01/2013, 12:09
εν θες να καταλάβεις.....

το παρακάτω απόσπασμα είναι από εδώ (http://www.2cameraguys.com/best-waterproof-cameras-2012-august.htm?page=Olympus-TG1)

Zoom shake in video. In addition to the noise, our TG-1's zoom lens actually shook during use. It was most evident on a tripod, when camera shake was taken out of the equation; shooting a video revealed a subtle but visible back-and-forth shuddering while the zoom was in use. It was also visible when the camera was handheld, so this is not solely a tripod issue. Again, this does not affect still photography.

ΔΕΝ σου κάνει για action camera αυτή που θες.... θα πληρώσεις τσάμπα ένα σκασμό λ7...... με λίγα παραπάνω (πχ 450 αντί για 350 ευρά) μπορείς να κάνεις την δουλειά σου σωστά... στο είπαν και άλλοι....

καλή επιτυχία ότι και αν κάνεις τελικά :beer:

endopandou
22/01/2013, 14:40
Zoom shake in video. In addition to the noise, our TG-1's zoom lens actually shook during use. It was most evident on a tripod, when camera shake was taken out of the equation; shooting a video revealed a subtle but visible back-and-forth shuddering while the zoom was in use. It was also visible when the camera was handheld, so this is not solely a tripod issue. Again, this does not affect still photography.



Συμφωνώ πως είναι θέμα, αλλά στην ουσία δεν θα επηρεάσει αφού zoom κατά την διάρκεια των action εγγραφών δεν μπορούμε να κάνουμε.
(Βέβαια για τον τασμάνιο δεν παίρνω όρκο, αυτός είναι ικανός για όλα :smokin:)

Πάντως η επιλογή βάση των συγκεκριμένων αναγκών θα πρέπει να βασιστεί στο ποια φωτογραφική τραβάει το καλύτερο video μιας και οι φωτό απο τις βιντεοκάμερες είναι επιεικώς για γέλια.
Αν η φωτογραφική έχει σταθεροποιητή και για το video (όχι μόνο για φωτο) με καμιά 30ριά fps είναι κούκλα.

devil's animal
23/01/2013, 02:02
εν θες να καταλάβεις.....

το παρακάτω απόσπασμα είναι από εδώ (http://www.2cameraguys.com/best-waterproof-cameras-2012-august.htm?page=Olympus-TG1)

Zoom shake in video. In addition to the noise, our TG-1's zoom lens actually shook during use. It was most evident on a tripod, when camera shake was taken out of the equation; shooting a video revealed a subtle but visible back-and-forth shuddering while the zoom was in use. It was also visible when the camera was handheld, so this is not solely a tripod issue. Again, this does not affect still photography.

ΔΕΝ σου κάνει για action camera αυτή που θες.... θα πληρώσεις τσάμπα ένα σκασμό λ7...... με λίγα παραπάνω (πχ 450 αντί για 350 ευρά) μπορείς να κάνεις την δουλειά σου σωστά... στο είπαν και άλλοι....

καλή επιτυχία ότι και αν κάνεις τελικά :beer:

το οτι κανει θορυβο οταν ζουμαρεις και ξεζουμαρεις κατα την διαρκεια του video (το οποιο δυστυχως εγγραφεται), το ηξερα...
υπαρχουν βιντεακια στο youtube που το δειχνουν...
το οτι τρεμει ο φακος οταν ζουμαρει, δεν το ηξερα...
αλλα οπως ειπε και ο εντομανιακος, δεν κανεις ποτε ζουμ οταν τραβας action video...

δλδ ολοι αυτοι που βαζουν go pro και τραβανε πισταδικα πλανα, ποτε κανουν ζουμ??
εδω δεν μπορουν να κεντραρουν σωστα το καδρο γιατι δεν εχουν οθονη να βλεπουν τι τραβανε...:rolleyes:
και ουτε μετα το session μπορεις να το διορθωσεις, εκτος αν εχεις laptop και ξεφορτωσεις και δεις και μετα αντε παλι δοκιμη...
θα μου πεις γι'αυτο ειναι ο ευρυγωνιος...οκ..αλλα ζουμ δεν κανουν...:p

δες καποια action βιντεακια ενδεικτικα στο εσυσωληνα απο την tg1

http://www.youtube.com/watch?v=53Pn_VoNwuU
http://www.youtube.com/watch?v=zov1UhOFcMg

στο δευτερο η καμερα ειναι στερεωμενη με Pedco UltraClamp Assembly..νομιζω οτι ειναι μια χαρα δεδομενων των αναλογιων...

ειπαμε, τελειο video δεν θα εχω, αλλα ενα καλο αποτελεσμα μπορω να το παρω, χωρις να θυσιασω καθολου απο την φωτογραφικη καλυψη, και σε πακετο tough (δεν με νοιαζουν πτωσεις, σκονες, νερα, παγος, κλπ,κλπ)...

νομιζω οτι ειναι καλο deal για τα λεφτα που εχει + οτι εχεις 2 σε 1 νοικοκυρεμενα...:D

pipe_smoker
23/01/2013, 09:12
νομιζω οτι ειναι καλο deal για τα λεφτα που εχει + οτι εχεις 2 σε 1 νοικοκυρεμενα...:D

Αφού σε καλύπτει πλήρως όπως λες η tg στα ρέστα τράβα μπρος λέμε!

Άιντε και καλά γυρίσματα. Κι ανέβασε με το καλό ένα ποτ πουρί βιντεάκι σένιο, την ώρα που μπαίνεις στην Κ5 στα Μέγαρα να αλλάζει το πλάνο και να εμφανίζεται το σαλάχι που συνάντησες όταν έκανες snorkeling (ή κανάς υποβρύχιος κ@λος με brazilian εξίσου θα εκτιμηθεί). Σουρεάλ ωραία πράματα να πούμε. :beer:

Αν και την μπύρα δεν έπρεπε να στην κεράσω, μιας κι εγώ σου είπα στο πρώτο μου ποστ ό,τι σου είπε κι ο κώστας αλλά εκείνον τον κέρασες κι εμένα όχι:a52:. Γιατί δηλαδή? Επειδή εκείνος δικαιολόγησε επιστημονικά την απάντησή του? Το ίδιο νόημα δε βγάλαμε? Τσ τσ τσ.....
Υπερεκτιμημένη η αξία του επιχειρήματος στις μέρες μας ρε γαμώτο:a35:
:lol:

ΥΓ. Θέλω να τονε ρημάξω στα πμ τον hymador για να τον αρωτήξω διάφορα μιας και βλέπω ότι κατέχει γνώσεις περί φωτογραφίας αλλά το λέω απ'έξω απ'έξω.:ninja:

devil's animal
23/01/2013, 10:38
Αφού σε καλύπτει πλήρως όπως λες η tg στα ρέστα τράβα μπρος λέμε!

Άιντε και καλά γυρίσματα. Κι ανέβασε με το καλό ένα ποτ πουρί βιντεάκι σένιο, την ώρα που μπαίνεις στην Κ5 στα Μέγαρα να αλλάζει το πλάνο και να εμφανίζεται το σαλάχι που συνάντησες όταν έκανες snorkeling (ή κανάς υποβρύχιος κ@λος με brazilian εξίσου θα εκτιμηθεί). Σουρεάλ ωραία πράματα να πούμε. :beer:

Αν και την μπύρα δεν έπρεπε να στην κεράσω, μιας κι εγώ σου είπα στο πρώτο μου ποστ ό,τι σου είπε κι ο κώστας αλλά εκείνον τον κέρασες κι εμένα όχι:a52:. Γιατί δηλαδή? Επειδή εκείνος δικαιολόγησε επιστημονικά την απάντησή του? Το ίδιο νόημα δε βγάλαμε? Τσ τσ τσ.....
Υπερεκτιμημένη η αξία του επιχειρήματος στις μέρες μας ρε γαμώτο:a35:
:lol:

ΥΓ. Θέλω να τονε ρημάξω στα πμ τον hymador για να τον αρωτήξω διάφορα μιας και βλέπω ότι κατέχει γνώσεις περί φωτογραφίας αλλά το λέω απ'έξω απ'έξω.:ninja:

παρε ρε γκρινιαρη...
:beer::beer::beer::beer::beer::beer::beer::beer::beer:

ο Κωστας οντως εχεις γνωσεις φωτογραφιας..ταραξε τον στα π.μ. λεμε...:lol:

endopandou
23/01/2013, 13:59
Εκτός απο την Κ5 και απο καμιά καλή βολτίτσα στην Αθήνα, (μέρα ή νύχτα...) :wave2: :smokin:

Λοιπόν μιας και η κουβέντα αφορά κάμερες το παρακάτΟΥ βιντεάκι http://www.youtube.com/watch?v=-zVk11XRj2c είναι με μια απλή miniDV και 800χιλ pixels.
Όπως καταλαβαίνετε πρόκειται για μια αρχαιολογία low budget camera που όμως έχει κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με τις go pro.
Tα βασικότερα είναι τα εξής: α) Οι σταθεροποιητές εικόνας β) Η χωρίς παραμορφώσεις εικόνα.
ΑΝ κάποιος πλερώσει τα 400+ που κάνει η go pro και πάρει μια HD κανονική camera θα ανταμειφθεί με κατά πολύ ανώτερη εικόνα κατά τη γνώμη μου.
Εκτός αυτού θα μπορεί να γράψει εξαιρετικά και βράδυ. Προϋπόθεση πως δεν θα μπει σε νερό.
Δεν θέλω να πω πως μια go pro δεν είναι ωραίο γκατζετάκι ή δεν θα ήθελα να είχα μία σαν δεύτερη. Απλά το χρηματικό θέμα δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητο.

spyrakos35
23/01/2013, 16:15
................

κυραστυνομεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εεεεεεεε

:moutza:

endopandou
23/01/2013, 17:36
κυραστυνομεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εεεεεεεε

:moutza:

Μου τελείωνε η μπαταρία ρε! Γι αυτό...:p

devil's animal
25/01/2013, 10:59
Εκτός απο την Κ5 και απο καμιά καλή βολτίτσα στην Αθήνα, (μέρα ή νύχτα...) :wave2: :smokin:


πρεπει να βγουμε για καμια βολτιτσα τα 2 μας...:a07::a49:

spyrakos35
25/01/2013, 11:11
πρεπει να βγουμε για καμια βολτιτσα τα 2 μας...:a07::a49:

να πείτε για τις κάμερες? :eyepop:

pipe_smoker
25/01/2013, 11:38
να πείτε για τις κάμερες? :eyepop:

Να χαζέψουν τ'άστρα (όχι τα opel) και τ'ολόγιομο φεγγάρι.....:smokin:

(την ώρα που θα σουζάρουν και θα κοιτάει η μούρη ουρανό. Κατευθείαν στο πονηρό να τρέξει το μυαλό ορισμένων.......)

theodore217
05/02/2013, 10:27
ερώτηση για κάποιον που έχει την gopro 3 η μπαταρία πόσες ώρες κρατάει από πλήρη φόρτιση μέχρι να ξεφορτίση ?

cosgili
05/02/2013, 18:16
ερώτηση για κάποιον που έχει την gopro 3 η μπαταρία πόσες ώρες κρατάει από πλήρη φόρτιση μέχρι να ξεφορτίση ?
Γύρω στις 2,5 ώρες

theodore217
06/02/2013, 11:57
Γύρω στις 2,5 ώρες

Καλά φαίνεται , συνεχόμενη λήψη ή αν κάνεις παύσης πάει καλύτερα ?
Γενικά για κάμερα που να έχει καλή ανταπόκριση σε πολλές κινήσεις ή κουνήματα έχεις να προτείνεις κάτι άλλο εμπειρικά πάντα?

road spirit
06/02/2013, 12:01
Γύρω στις 2,5 ώρεςσε τι mode? γιατί στο φόρουμ της gopro και στην επίσημη σελίδα της στο fb πέφτουν βροχή τα καντίλια απο χρήστες για την μικρή διάρκεια της μπαταρίας.

theodore217
06/02/2013, 13:36
και εμένα μου φαίνεται μεγάλο το νούμερο αλλά μακάρι να ισχύει και το παιδί να γράφει από προσωπική χρήση και εμπειρία και όχι από νούμερα που έχουν γράψει στα site , όντως και εμένα με ενδιαφέρει η διάρκεια να είναι σε hd και όχι στην απλή dvd ποιότητα.

cosgili
06/02/2013, 19:45
Έχω αγοράσει τη silver εδώ και κανένα τρίμηνο. Οι 2,5 ώρες είναι σε video mode hd με συνεχή λήψη. Τώρα στο μέλλον το πως θα ανταποκριθεί η μπαταρία ένας θεός το ξέρει.:wave2:

H.A.Balafoutre
06/02/2013, 21:47
Παίδες....ναί μεν η καινούρια η 3άρα, είναι πολύ καλή...αλλά αναφορικά με τα mounts....η 2 motorsports είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτό που λένε out-of-the-box. Πρέπει να πάρεις το 3ο το μαύρο....την gopro3 black edition εννοώ, για να έχεις τα mounts της 2 μοτορσπορτ. Κάνω λάθος? Πάντως, τα τελευταία 2-3χρόνια με την πρεμούρα των action βιντεοκαμερών, και η καινούρια η Drift hd ghost, αλλά και η contour+2 είναι επίσης πολύ καλές επιλογές και υπάρχουνε άλλες 2 ακόμη σε τέτοιας action μεγέθους-απόδοσης κτλ κατηγορίας, sony πχ....

Δεν συζητάω φυσικά τι μπορείς να βρείς σε διάφορες no-name...με 65ευρώ και hd κτλ....είναι εντυπωσιακό πάντως πόσο έχει ξεφύγει το πράγμα και με το τεράστιο κίνητρο των ιστοσελίδων τύπου youtube και vimeo κτλ...το πόσο έχει τρελαθεί ο κόσμος στο upload....εντυπωσιακό...

Φυσικά ψήνομαι να τσιμήσω μια...αλλά τα mounts, ενδεχομένος κάποια κόλπα όπως ενσωματωμένο gps, καμιά εξωτερική οθόνη, wifi, αντοχή στη σκληρή χρήση...θα μετρήσουνε λίγο παραπάνω από την καθεαυτή εικόνα και ήχο διότι πλέον, είναι αρκετά κοντά όλες τους. Αυτά....αν και για ψηφιακή φωτογραφική έχω μια 4ετίας canon ixus...οπότε το κουβάλημα των καλαμπαλικίων είναι δεδομένο....χαχαχα...

theodore217
08/02/2013, 10:08
για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα και επειδή σκοπεύω να πάρω μια εκτον hd hero 2 ή 3 χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες γενικές αν κάποιος έχει όρεξη να απαντήση ας μου στείλει ένα pm ( να πω ότι εχω γυρίσει λίγο από σταθερές βιντεοκάμερες αλλά στην μηχανή δεν με βόλεψαν για τους γνωστούς λόγους και επειδή τα πλάνα που τραβάω είναι πάνω στο ταξίδι )
αυτό που με ενδιαφέρει γενικά είναι το Κομμάτι της μπαταρίας και αν ο ήχος αυτής είναι καλός ( όχι πάνω στην μηχανή όταν είμαι κάτω και τραβάω μια συνομηλία)

spyrakos35
08/02/2013, 11:00
αυτό που με ενδιαφέρει γενικά είναι το Κομμάτι της μπαταρίας και αν ο ήχος αυτής είναι καλός ( όχι πάνω στην μηχανή όταν είμαι κάτω και τραβάω μια συνομηλία)

σε ότι αφορά στο θέμα του ήχου, η sony είναι απαιχτη και καμμία άλλη δεν την φτάνει....

υπάρχουν συγκριτικά ηχου/εικόνας στο συσωλήν τα οποία θα πρέπει να δεις και να αποφασίσεις μόνος σου (αποκλειστικά) γιατί ο καθένας μπορεί να λεει το μακρύ του και το κοντό του...

τα περί μπαταρίας με αναζήτηση στο γούγλε προκειμένου να διαβάσεις εμπειρίες χρηστών....

:wave2:

endopandou
08/02/2013, 11:32
Τελικά οι go pro έγιναν κάτι σαν τα all starάκια ...:tooth:

theodore217
09/02/2013, 21:44
σε ότι αφορά στο θέμα του ήχου, η sony είναι απαιχτη και καμμία άλλη δεν την φτάνει....Σε ότι αφορά όλα τα άλλα η SONY είναι τελευταία.

υπάρχουν συγκριτικά ηχου/εικόνας στο συσωλήν τα οποία θα πρέπει να δεις και να αποφασίσεις μόνος σου (αποκλειστικά) γιατί ο καθένας μπορεί να λεει το μακρύ του και το κοντό του...το ξέρω !αλλά επειδή παίζει τρελή επεξεργασία και τα άλλα βίντεο δεν έχουν κάτι αξιόλογο να δω είπα να ρωτήσω εδώ μιας και την έχει κόσμος

τα περί μπαταρίας με αναζήτηση στο γούγλε προκειμένου να διαβάσεις εμπειρίες χρηστών....το κακό με το google / youtube είναι ότι όσο και να ψάξεις πολλές φορές δεν βρίσκεις αυτό που θες καλή ώρα τώρα 2 πράγματα ρώτησα και η απάντηση είναι ψάξε google και σου λέω αν δεν γράφει κάποιος κάτι ¨ πώς μετά εγώ θα τον βρω την αναζήτηση ? '' γιαυτό ζήτησα μια βοήθεια αλλά οκ ευχαριστώ κατάλαβα.

:wave2:
δεν μου απάντησες σε κάτι απ'όσα ρώτησα να ξέρεις .

mikepap
09/02/2013, 22:06
για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα και επειδή σκοπεύω να πάρω μια εκτον hd hero 2 ή 3 χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες γενικές αν κάποιος έχει όρεξη να απαντήση ας μου στείλει ένα pm ( να πω ότι εχω γυρίσει λίγο από σταθερές βιντεοκάμερες αλλά στην μηχανή δεν με βόλεψαν για τους γνωστούς λόγους και επειδή τα πλάνα που τραβάω είναι πάνω στο ταξίδι )
αυτό που με ενδιαφέρει γενικά είναι το Κομμάτι της μπαταρίας και αν ο ήχος αυτής είναι καλός ( όχι πάνω στην μηχανή όταν είμαι κάτω και τραβάω μια συνομηλία)

την εχω πανω απο 3 χρονια.το κουτι της δεν λεει ποια ειναι,οταν την πειρα ειχε με μπαταριες λιθιου κ με 3Α που ηταν κ ποιο φτηνη.στον κουτι αγορας ηταν μαζι με το σκαφανδρο κ 3 καβαλετα με αρθρωσεις,οπως και μια βαση για να μπαινει στο νοουζ σε σκαφος του σερφ.εγω την χρησιμοποιοω στο γουιντ σερφ πολλες φορες,ειναι 5αρα με 3α μπαταριες,φακο σουπερ ευρυγωνιο κ αν κ 5αρα εχει απιστευτη αναληση,ο ηχος της δεν ειναι καλος γιατι ειναι μεσα στο σκαφανδρο,αν το αφαιρεσης ειναι καλος αλλα το σκαφανδρο ειναι κ βαση για τα μοχλικα κ την στηριξη.προτιμισα με 3α γιατι αν δεν πολυχρησιμοποιητε η λυθιου θα βγει οφ κ η αλαγη ειναι ασυμφορη.οι μπαταριες κρατανε σιγουρα πανω απο μιση ωρα,εμενα με υπερκαλυπτουν.επισης δεν εχει αυτη που εχω απο πισω ντισπλει για να κανω ανασκοπιση,απλα φορτονω την εσντι στο λαπτοπ κ οτι εβγαλε.αν την μαθης ειναι οκ.

spyrakos35
10/02/2013, 00:34
για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα και επειδή σκοπεύω να πάρω μια εκτον hd hero 2 ή 3 χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες γενικές αν κάποιος έχει όρεξη να απαντήση ας μου στείλει ένα pm ( να πω ότι εχω γυρίσει λίγο από σταθερές βιντεοκάμερες αλλά στην μηχανή δεν με βόλεψαν για τους γνωστούς λόγους και επειδή τα πλάνα που τραβάω είναι πάνω στο ταξίδι )
αυτό που με ενδιαφέρει γενικά είναι το Κομμάτι της μπαταρίας και αν ο ήχος αυτής είναι καλός ( όχι πάνω στην μηχανή όταν είμαι κάτω και τραβάω μια συνομηλία)


σε ότι αφορά στο θέμα του ήχου, η sony είναι απαιχτη και καμμία άλλη δεν την φτάνει....

υπάρχουν συγκριτικά ηχου/εικόνας στο συσωλήν τα οποία θα πρέπει να δεις και να αποφασίσεις μόνος σου (αποκλειστικά) γιατί ο καθένας μπορεί να λεει το μακρύ του και το κοντό του...

τα περί μπαταρίας με αναζήτηση στο γούγλε προκειμένου να διαβάσεις εμπειρίες χρηστών....

:wave2:


δεν μου απάντησες σε κάτι απ'όσα ρώτησα να ξέρεις .

έχεις δίκιο μαλακία μου :beer:

sek
10/02/2013, 21:46
...το Κομμάτι της μπαταρίας...

Hero 3, η μπαταρία έχει πολύ μικρή διάρκεια (max 2 ώρες), το wifi την ξελιγώνει, το start/stop την ξελιγώνει, το on/off την ξελιγώνει. Γενικά για μια μέρα μπορεί να χρειαστείς 2-3 μπαταρίες και το βράδυ όλες στην πρίζα...

endopandou
11/02/2013, 07:17
έχεις δίκιο μαλακία μου :beer:

:tooth:

devil's animal
14/02/2013, 16:17
τελικα αγοραστηκε η Olympus TG-1...
282076

devil's animal
14/02/2013, 16:19
και μια καρτα SSD Sandisk 32gb 45mb/s
282077

devil's animal
14/02/2013, 16:23
μενει να αγοραστει ενα καλο mount για τα μηχανακια και μετα θ' ανεβασω βιντεακι, να δουμε ποιοτητα, κουνημα κλπ...
:beer::beer::beer:

nickald
14/02/2013, 17:07
Ριξε ενα στην πρωτη ευκαιρια.... και αν θες μας λες και ποσο πηγε το μαλλι τελικα...

endopandou
14/02/2013, 18:11
Μεγειές :beer:

devil's animal
14/02/2013, 20:05
Ριξε ενα στην πρωτη ευκαιρια.... και αν θες μας λες και ποσο πηγε το μαλλι τελικα...

απο ebay και τα 2...
η μεν φωτογραφικη 280€
η δε καρτα 27€
συμπεριλαμβανομενων των μεταφορικων οι τιμες (στην οποια μηχανη δεν ηταν καθολου ευκαταφρονητο το ποσο λογω usps express mail international..which means 55$)

αν αναλογιστεις οτι το φθηνοτερο καταστημα εχει την φωτογραφικη 350€ και το φθηνοτερο καταστημα εχει την καρτα 47€
με απλα μαθηματικα γλιτωσα περι τα 90€...
:wave2:

nickald
14/02/2013, 20:29
Not bad.....

Μερσι μουσιου.....:beer:

cosgili
14/02/2013, 21:28
Μεγειές Σταυρή...καλοδούλευτη:beer:

devil's animal
14/02/2013, 22:16
Μεγειές :beer:


Μεγειές Σταυρή...καλοδούλευτη:beer:

ευχαριστω...
:beer::wave2:

spyrakos35
14/02/2013, 22:26
αντε γιατί μας έπρηξες ρε φαλακρε σπίλμπεργκ.......

:beer:

devil's animal
15/02/2013, 00:09
αντε γιατί μας έπρηξες ρε φαλακρε σπίλμπεργκ.......

:beer:

:a22::a22::a22:

Aνεμος
15/02/2013, 10:34
Μεγειές μαν :beer:

endopandou
15/02/2013, 11:20
Δηλαδή θα δούμε μούσκεμα πλάνα απο τη βρεγμένη Αθήνα για να διαπιστώσουμε το ταφ του χαρακτήρα της κάμερας, ή... :a13::tooth:




:a39: