PDA

View Full Version : Παπάκι μέχρι 1000



doros
21/01/2013, 12:59
Γειά σας παιδιά...
Είμαι ένας νέος άνεργος Απολύθηκα απο την δουλεία μου και ψάχνω να εργαστώ ώς delivery.
Δεν γνωρίζω απο μηχανάκια.
Ψάχνω να πάρω ενα μεταχειρισμενο το πολύ μέχρι τα 1000 ευρώ και αυτά με την βία καθώς θα είναι και δανεικά.Για καινούργιο ούτε λόγος.
Με ενδιαφερει να κάνω μόνο την δουλεια μου και όχι οι τελικές κλπ.
Να είνα ιαξιόπιστο δηλαδή και όχι να τρέχω στα συνεργεία.
Απο λίγες κουβέντες λοιπόν μου έχουν πεί να πάρω τα εξής :

1. Honda innova (καρπυρατερ)
Είναι καλό το μηχανάκι για την δουλεία που το θέλω ? Οι μισοί μου λένε ότι βγάζει μπιέλα και θέλει ανακατασκευή και οι μισοί ότι είναι μια χαρά σκύλος. Τι κατανάλωση έχει ?Πόσο κοστίζει η ανακατασκεύή ? Και με την ανακατασκευή χάνει την αξιοπιστία του ή τις δυνατότητες το μηχανάκι ?

2. Modennas Kristar 125. Στην πραγματικότητα είναι 111cc απο ότι μου είπαν. Δεν με ενδιαφέρει. Είναι καλό το μηχανάκι ? Είναι σκυλί ? Κατανάλωση ?

3. Honda Supra/Grand και Kaze-r . Δυστηχώς πολύ δύσκολα τα βρίσκω καθαρά. Όλα σχεδόν έχουν κάνει ανακατασκευή. Πώς μπορώ να καταλάβω αν έχουν κανει ανακατασκευή ? Αξίζει να το πάρω με ανακατασκευή ?Τα ίδια δηλαδή με την περίπτωση 1.

Ψάχνω και δεν ξέρω τι να διαλέξω και απευθύνομαι στο forum γιατί θέλω να μετριάσω τις πιθανότητες να πάρω κάτι και να πετάξω χρήματα (που δεν είναι καν δικά μου) και να μην κάνω λάθος γιατί δλυσκολα θα μπορέσω να ανταποκριθώ σε αυτό το λάθος.
Οπότε όποια βοήθεια θα μου είναι πολύ χρήσιμη.
Σας ευχαριστώ.(Ειλικρινά πολύ)

Sapadak
21/01/2013, 13:07
Εγω στη θέση σου θα κοιτούσα για κανα Yamaha Townmate (αν βρεις και μαμα 80ρι ακομα καλυτερα).
1000 ευρω για ανεργο και δανεικα ειναι ΠΑΡΑ πολλα!!!
Μεχρι 400-500 ενα townmate να το κανεις και απόσβεση στα γρήγορα

yannis24
21/01/2013, 13:37
Γειά σας παιδιά...

2. Modennas Kristar 125. Στην πραγματικότητα είναι 111cc απο ότι μου είπαν. Δεν με ενδιαφέρει. Είναι καλό το μηχανάκι ? Είναι σκυλί ? Κατανάλωση ?


πολυ καλο παπακι και πραγματικα σκυλι....
Δεν με εχει αφησει ποτε, παιρνει παντα μπροστα, το κυκλοφορω καθημερινα.....55.000κμ εχω κανει, του αλαλζω λαδια καθε 3.000κμ περιπου μονος μου, και του κανω σερβις οποτε μου την δωσει....συνηθως μια φορα τον χρονο φευγοντας για καλοκαιρινες διακοπες....
Πιστευω οτι ειναι ενα απο τα πιο τιμια οχηματα που ειχα στην κατοχη μου.....

Απο αποψη βενζινης παλι ειναι πολυ τιμιο.....τελη κυκλοφοριας €22, ασφαλεια €95 τον χρονο......μεταχειρισμενο βρισκεις πολυ καλα κοντα στα €700Μοναδικο μου παραπονο τα αρκετα αδυναμα φωτα του.....

Παπι σκυλι .....σου το προτεινω........

xalias
21/01/2013, 14:07
δες και το crypton r. το είχα για καμια 35000χλμ και δεν είχε κάνει κιχ. ανάμεσα σε αυτά που λες δεν θα πήγαινα στο 3 καθώς είναι μηχανάκια πολλών, ετών όχι ότι δεν είναι καλά, αλλά θα έχουν πολλά (πάρα πολλα) χλμ καθως είναι μηχανάκια 10ετίας και. Εάν θες ένα από τα δύο γνώμη μου το madennas καθως φίλοι που το έχουν λένε καλά λόγια.

harris_x
21/01/2013, 14:29
δες εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132680)

doros
22/01/2013, 10:14
πολυ καλο παπακι και πραγματικα σκυλι....
Δεν με εχει αφησει ποτε, παιρνει παντα μπροστα, το κυκλοφορω καθημερινα.....55.000κμ εχω κανει, του αλαλζω λαδια καθε 3.000κμ περιπου μονος μου, και του κανω σερβις οποτε μου την δωσει....συνηθως μια φορα τον χρονο φευγοντας για καλοκαιρινες διακοπες....
Πιστευω οτι ειναι ενα απο τα πιο τιμια οχηματα που ειχα στην κατοχη μου.....

Απο αποψη βενζινης παλι ειναι πολυ τιμιο.....τελη κυκλοφοριας €22, ασφαλεια €95 τον χρονο......μεταχειρισμενο βρισκεις πολυ καλα κοντα στα €700Μοναδικο μου παραπονο τα αρκετα αδυναμα φωτα του.....

Παπι σκυλι .....σου το προτεινω........

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ...
Μια ερώτηση... Τι προέλευση έχουν τα modenas ? Είδα οτι τα φέρνει ο Γκοργκολης..
Απο εξυπηρέτηση τι λέει η εν λόγω αντιπροσωπεία? Στα ανταλακτικά τι τιμές παίζουν ? Είναι φτηνά ?
Τώρα το Townmate το βάζω στην κατηγορία 3...Φοβάμαι να πάρω τόσο παλιό μηχανάκι..
Έχω αρχίσει να ψιλοψήνομαι στα modenas αν και δεν τα βρίσκω με 700. Έχουν ανέβει πολύ τα παπάκια.. :(

yannis24
22/01/2013, 11:06
O Γκορκολης τα φερνει κα ιτα υποστηριζει μια χαρα....
εγω σε συνεργειο στην γειτονια μου που το παω μου φαινεται οικονομικα....
Σκεψου στο πιο μεγαλο σερβις που εχω πληρωσει και ειχε μεσα ΚΑΙ λαστιχο πισω ΚΑΙ τακακια ΚΑΙ αλυσιδα-γραναζια μου βγηκε στα €130
Γενικα λαδακι ειναι στα €8, λαστιχα παπιου στα €27-€40...τι να σου πω....προερχομενος απο μεγαλες μηχανες και Piaggio Beverly μετα μου φανηκαν φθηνα.....
Μου εχει χαλασει το μπουτον της μιζας, θελει €35 να φτιαχτει και δεν το αλλαζω γιατι τα θεωρω πολλα......
παιρνει παντα μπροστα με μιζια+μανιβελλα οποτε μια χαρα.....

Προσωπικα οπως εγραψα και παραπανω με εχει βγαλει ασπροπροσωπο και για την χρηση που του κανω !!!

(ΥΓ... σκεψου οτι επειδη μενω Σαρωνιδα, καταβαινω με το αμαξι μεχρι ΓΛυφαδα και απο εκει και περα κινουμε στην Αθηνα ολη μερα με το παπι.....Στην ΓΛυφαδα, το εχω αραγμενο σε ενα οικοπεδο μεσα, οπου ειναι εκτεθιμενο στην βροχη, κρυο και ηλιο το καλοκαιρι......παρολαυτα δεν εχει κανει κιχ....!!!! )....

TROOPER
25/01/2013, 09:06
κοιτας η την 2η η την 3η επιλογη σου.