PDA

View Full Version : Μήνυση για δίπλωμα σε 125



CarlJohn
21/01/2013, 14:42
Καλησπερα σε ολους.. μολις γραφτηκα και θα ηθελα αν ειναι δυνατον να μου λυσετε μια απορια.. πριν ενα μηνα με σταματησανε και μου κανανε μυνηση για διπλωμα 125cc μονο και μου ειπαν να βγαλω διπλωμα και μολις γινει το δικαστηριο να παρουσιαστω.. χτες μου ετυχε ακριβως το ιδιο και μου ξανακανε για 2η φορα μονο μυνηση για το ιδιο πραγμα.. εγω εχω σκοπο να βγαλω το καλοκαιρι διπλωμα αλλα θα ηθελα να ρωτησε να μου πειτε αν ξερετε αν επηρεαζει καπου και αν θα εχω προβληματαμ μετα με τισ δικες επειδη τωρα εγιναν 2 οι μυνησεις... θα δειξω και τις 2 φορες το διπλωμα και θα αθοωθω? Ή υπαρχει πιθανοτητα να μην με αθοωσουν? Και επισης ποσο καιρο κανει να ερθει το χαρτι στο σπιτι?

sapila racing
21/01/2013, 14:47
Καλησπερα σε ολους.. μολις γραφτηκα και θα ηθελα αν ειναι δυνατον να μου λυσετε μια απορια.. πριν ενα μηνα με σταματησανε και μου κανανε μυνηση για διπλωμα 125cc μονο και μου ειπαν να βγαλω διπλωμα και μολις γινει το δικαστηριο να παρουσιαστω.. χτες μου ετυχε ακριβως το ιδιο και μου ξανακανε για 2η φορα μονο μυνηση για το ιδιο πραγμα.. εγω εχω σκοπο να βγαλω το καλοκαιρι διπλωμα αλλα θα ηθελα να ρωτησε να μου πειτε αν ξερετε αν επηρεαζει καπου και αν θα εχω προβληματαμ μετα με τισ δικες επειδη τωρα εγιναν 2 οι μυνησεις... θα δειξω και τις 2 φορες το διπλωμα και θα αθοωθω? Ή υπαρχει πιθανοτητα να μην με αθοωσουν? Και επισης ποσο καιρο κανει να ερθει το χαρτι στο σπιτι?

Σε μια κανονική χώρα δεν υπήρχε περίπτωση να αθωωθείς και λογικό είναι αφού οταν σε σταμάτησαν δεν είχες δίπλωμα.
Στην Ελλάδα όμως έχει πολλές πιθανότητες, αλλά εγώ δεν θα το θεωρούσα και σίγουρο.
Θα σου απαντησουν και πιο ειδικοί σίγουρα.
Εσυ πάντως σκοπεύεις να συνεχίσεις να κυκλοφορείς χωρίς δίπλωμα αν κατάλαβα καλά...

Εχε υπ οψιν οτι αν γίνει ατύχημα θα μπλέξεις.

CarlJohn
21/01/2013, 15:02
Αν μπορουσα δν θα το επερνα,το εχω μονο για τις μεταφορες μου επειδη μενω μακρια απο την πολη..

Cpt. Haddock
21/01/2013, 15:04
Αν μπορουσα δν θα το επερνα,το εχω μονο για τις μεταφορες μου επειδη μενω μακρια απο την πολη..

Ενω όλοι οι υπολοιποι το έχουμε μονο για τη διασκέδασή μας... :plaf:

CarlJohn
21/01/2013, 15:10
Ξερει κανεις να μου απαντησει μηπως?

akis_trevor
21/01/2013, 15:20
και προφανως δεν φοραγες και κρανος...ουτε η ασφαλεια σε καλυπτει...ολα παιζουν,ρωτα δικηγορο καλυτερα.

oti nanai
21/01/2013, 15:23
Κανονικά δεν ισχύει τίποτα είναι στο χέρι και την διάθεση του δικαστή

CarlJohn
21/01/2013, 15:25
Ο αστυνομικος μου ειπε οτι βγαζεις διπλωμα και ξεκαθαριζεις... ασφαλεια ειχα,κρανος δεν ειχα αλλα δν με εγραψαν για αυτο.Εγινε απλα μυνηση στο ονομα μου για στερηση διπλωματος.Αλλα λεω μηπως παιζει καποιο ρολο επειδη τωρα ειναι 2 οι μυνησεις...? Εχω ακουσει και απο αλλους οτι δειχνεις το διπλωμα και αθοωνεσαι και για τις 2 φορες... ξερεις κανεις να μου απαντησει συγκεκριμενα?

Antonisss
21/01/2013, 15:38
Ναι, κάπως έτσι γίνεται, θα σε ρωτήσουν λογικά ένα τυπικό "γιατί δεν είχες δίπλωμα", θα το δείξεις και αθωώνεσαι...

Βγάλτο το δίπλωμα πάντως για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... Γιατί και η ασφάλεια που έχει το μηχανάκι με εσένα οδηγό δεν σε καλύπτει

Cpt. Haddock
21/01/2013, 15:40
ξερεις κανεις να μου απαντησει συγκεκριμενα?

Οχι, ρωτα αλλου.

nickald
21/01/2013, 15:44
μπορει να γινουν και 2 δικαστηρια και 3 και εκατοντοσες φορες που θα σε πιασουν μεχρι που θα βγαλεις διπλωμα....

Θα χρειαστει να δειξεις το διπλωμα για οσα δικαστηρια σου γινουν..... τωρα για τον αν θα την γλυτωσεις ας μιλησουν οι ειδικοι

daz
21/01/2013, 16:31
Εξαρτάται! Είναι πολύ πιθανό να την γλιτώσεις αλλά είναι στο χέρι του Δικαστή.
Δεν παίζει ρόλο πόσες φορές θα σε γράψουν, αρκεί να μην σου κάτσουν και οι δύο δίκες την ίδια μέρα (πράγμα που μπορεί να συμβεί αν πάρεις αναβολή).
Αν τις κάνεις πακέτο να ξέρεις πως παίζεις με τις πιθανότητες.

Πάρε ποδήλατο.

Για ασφάλεια, κράνος κτλ ας μην τα πούμε αφού δεν σε ενδιαφέρουν. :rolleyes:

nikos_abel
21/01/2013, 16:34
[γραφικός mode on]
Μην κυκλοφορείς χωρίς δίπλωμα, εκτός από τον εαυτό σου σκέψου και τον άλλον τυχόν άτυχο που μπορεί να εμπλακεί σε ένα (χτύπα ξύλο) ατύχημα με εσένα,
που στη καλή περίπτωση θα τρέχει για να πάρει τα χρήματά του για τις υλικές ζημιές που θα του έχεις προξενήσει
Δε θέλω να σκέφτομαι τι θα γίνει σε άσχημη περίπτωση.
Το ξέρω ότι έχουμε συνολικά ως λαός αποκτήσει τη χείριστη νοοτροπία απέναντι στους νόμους, αλλά ελπίζω ότι μέσα από την σίγουρα αρνητική σου αντίδραση αε ότι σου γράψαμε και θα σου γράψουμε επειδή "τη δουλειά σου θέλεισ να κάνεις ίσως κάτι μείνει για έναν μελλοντικό αναγνώστη, μακάρι και για σένα.

[γραφικός mode off]

daz
21/01/2013, 16:49
[γραφικός mode on]
Μην κυκλοφορείς χωρίς δίπλωμα, εκτός από τον εαυτό σου σκέψου και τον άλλον τυχόν άτυχο που μπορεί να εμπλακεί σε ένα (χτύπα ξύλο) ατύχημα με εσένα,
που στη καλή περίπτωση θα τρέχει για να πάρει τα χρήματά του για τις υλικές ζημιές που θα του έχεις προξενήσει
Δε θέλω να σκέφτομαι τι θα γίνει σε άσχημη περίπτωση.
Το ξέρω ότι έχουμε συνολικά ως λαός αποκτήσει τη χείριστη νοοτροπία απέναντι στους νόμους, αλλά ελπίζω ότι μέσα από την σίγουρα αρνητική σου αντίδραση αε ότι σου γράψαμε και θα σου γράψουμε επειδή "τη δουλειά σου θέλεισ να κάνεις ίσως κάτι μείνει για έναν μελλοντικό αναγνώστη, μακάρι και για σένα.

[γραφικός mode off]

Τον άλλον να μην τον σκεφτεί καθόλου. Αυτός θα τα πάρει τα λεφτά του απ' την δική του ασφαλιστική. Και μετά φυσικά η ασφαλιστική του θα τα απαιτήσει απ' τον ανασφάλιστο.

+ την αυτεπάγγελτη μήνυση κτλ κτλ.

Τρέχα γύρευε αν γίνει στραβή.



Edit.. Όπου "ανασφάλιστος" βλέπε "χωρίς δίπλωμα", το ίδιο είναι απλά προφέρεται διαφορετικά.

nikos_abel
21/01/2013, 17:39
Μπι ρεαλίστικ. Τυπικά θα τα πάρει τα λεφτά του. Πρακτικά είναι να μη μπλέξει κάποιος.

0restis
21/01/2013, 17:56
:lol: εγω παντως πηγα 6 φορες στα νιατα μου και δεν πληρωσα μια...!λογικα ολα μαζι θα σου ερθουν...μπορει αναλογα το δικαστη-εισαγγελεα να σου βαλει πχ ενα προστιμο 50Ε ..δεν ειναι κατι τραγικο παντως αλλα εννοειτε θα πας με διπλωμα...!και πες καμια μ@λ@κια οτι και καλα ειχε συμβει κατι επειγον και το πηρες!α και να μην ξεχασω αν το μηχανακι ειναι πχ στο ονομα του πατερα σου θα ερθει και για αυτον οποιος θα πει οτι ησουν κολοπαιδι και το πηρες κρυφα :D

GiannisBlessed
21/01/2013, 18:37
:lol: εγω παντως πηγα 6 φορες στα νιατα μου και δεν πληρωσα μια...!λογικα ολα μαζι θα σου ερθουν...μπορει αναλογα το δικαστη-εισαγγελεα να σου βαλει πχ ενα προστιμο 50Ε ..δεν ειναι κατι τραγικο παντως αλλα εννοειτε θα πας με διπλωμα...!και πες καμια μ@λ@κια οτι και καλα ειχε συμβει κατι επειγον και το πηρες!α και να μην ξεχασω αν το μηχανακι ειναι πχ στο ονομα του πατερα σου θα ερθει και για αυτον οποιος θα πει οτι ησουν κολοπαιδι και το πηρες κρυφα :D

και τωρα εσυ αυτο το ειπες για καλη συμβουλη??
αγορι μου κανε οτι γουσταρεις.δεν πα να σε πιασουν και 22 φορες.
αν σου γλυστρησει το μηχανακι και φαει κανα πεζο η πεταχτει κανας πεζος μπροστα σου και υπαρξει τραυματισμος.
ετοιμασου εσυ και ο μπαμπακας σου να τον πατε στο καλυτερο νοσοκομειο και να πληρωσεται τα χιλιαρικακια.
αν πεθανει τελικα ετοιμασου να πατε φυλακη γιατι δεν θα εχεις να πληρωσεις αυτα που θα σου ζητησει το δικαστηριο.
χτυπαω ξυλο αλλα δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα.
τα λεω σε περιπτωση που δεν τα ηξερες.

freco
21/01/2013, 18:54
Πολυ θα ήθελα να σου πω πως ΔΕΝ θα τη γλυτώσεις, αλλά στο μπουρδ.... που ζούμε κάτι σαν κι εσένα την περνάνε κοτσάνι.
Είναι δυνατόν να έχεις κάνει δύο φορές την ίδια παρανομία, και να δηλώνεις ότι θα συνεχίσεις να κυκλοφορείς παράνομα;
Μπήκες σε μοτοσυκλετιστικο φόρουμ για να δεις αν θα τη γλυτώσεις;
Όχι "φίλε". ΔΕΝ ΠΡΈΠΕΙ να τη γλυτώσεις. Γιατί όλοι εμείς δεν σου φταίμε σε τίποτα. Έχω δώσει μια περιουσία σε εξοπλισμό και σεμινάρια για να κυκλοφορώ οσο μπορω ασφαλής για μενα αλλα και για τους αλλους στο δρομο και θα έρθεις εσύ ο πονηρός να κυκλοφορείς ως δημόσιος κίνδυνος.
Και το αστείο είναι ότι εσύ αν εμπλακείς σε ατύχημα κάποια στιγμή αργότερα με καποιον οπως εισαι εσυ τωρα, θα ωρυεσαι.

Υγ. Μην σε πετύχω και έχεις εμπλακεί σε ατύχημα θα .... :a52:
Υγ2 Έσβησα πολλές φορές αυτά που έγραφα γιατί δεν ήταν κόσμια για δημόσια προβολή. :a52:

0restis
21/01/2013, 20:20
φιλαρακο κατεβασε κανα δυο ταχυτητες και αραξε...!!!εγω ειπα τα πιθανα σεναρια για την περιπτωση του παιδιου..!ισα ισα ειπα να παει να βγαλει διπλωμα!εγω τα εκανα αυτα οταν ημουν σε νεαρη ηλικια και καβαλαω μηχανακια απο 8χρονων,στην επαρχια ειναι αλλιως τα πραγματα!!!και δοξα το θεο σεμιναρια δεν χρειαζεται να κανω μιας και οι εμπειριες μ ξεπερνουν κατα πολυ το μεσο αναβατη(3 χρονια σε πρωταθλημα)!!!!
το θεμα δεν ειναι να τον κραξετε..ξυπνηστεεε! η ουσια ειναι να το πειτε με τετοιο τροπο ωστε να νιωσει υπεθυνος απο μονος του και οχι να τον παρετε απο τα μουτρα και να πει δεν ****** οι μ@@@@ς (ασχετα αν εχετε δικιο)... τελος παντων μπορει το παιδι να ειναι ο πιο σωστος αναβατης γτ ειδαμε τι κανουν και αυτοι που εχουν διπλωμα...στην ουσια ενα χαρτι ειναι για τα τυπικα...την συνετη οδηγηση την κανει ο αναβατης και οχι οι πιστοποιησεις..!!! αντε και καλο μας βραδυ!

Bradipous
21/01/2013, 20:26
Πιθανοτατα να αθωωθεις ομως γιατι δεν βγαζεις νωριτερα διπλωμα;

Εμενα παντως οταν μου ειχε συμβει το ιδιο πραγμα αθωωθηκα, ομως ειχα ηδη περασει σηματα και σε 5 μερες εδινα οδηγηση, οποτε ηταν πολυ κοντα οιι ημερομηνιες...

Κατα τα αλλα ο καθενας ειναι υπευθηνος των πραξεων του...

sergiosm
21/01/2013, 20:33
ΚΑΝΟΝΙΚΑ, δηλαδή αν σε αυτή τη χώρα εφαρμόζονταν οι νόμοι και εάν έχεις βγάλει δίπλωμα την ημέρα του δικαστηρίου, το σωστό θα ήταν ΕΝΟΧΟΣ ΧΩΡΙΣ ελαφρυντικά διότι το έκανες και δεύτερη φορά, άρα στα τέτοια σου ο ΚΟΚ, και δεν μπορείς να επικαλεστείς ούτε το ελαφρυντικό της ειλικρινούς μετάνοιας που συνιστά η λήψη διπλώματος.

Επειδή όμως ζούμε στην Ελλάδα, αν πας με δίπλωμα κατά 99,99% θα γίνει αυτό που σου είπε ο 0restis.

Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες του .... άσε καλύτερα μην τις χαρακτηρίσω.

ΠΡΟΣΕΧΕ όμως, αν τραυματίσεις ή σκοτώσεις κανένα, την ΕΒΑΨΕΣ. Θα τον πληρώνεις εσύ προσωπικά μια ζωή.

sergiosm
21/01/2013, 20:35
στην ουσια ενα χαρτι ειναι για τα τυπικα...την συνετη οδηγηση την κανει ο αναβατης και οχι οι πιστοποιησεις..!!! αντε και καλο μας βραδυ!

Αυτός ξαναπές το, όμως αν τύχει το κακό, θα μετρήσει και ο τύπος.

0restis
21/01/2013, 20:40
ακριβως!και αλλος να του κανει μλκ αυτος θα την πληρωσει..!!!

Giorgos19
21/01/2013, 20:48
ακριβως!και αλλος να του κανει μλκ αυτος θα την πληρωσει..!!!

Αυτο δεν είναι σωστό. Αν αποδεικνύεται πως δεν φταίει αυτός που δεν έχει δίπλωμα, αποζημειώνεται κανονικά...

sergiosm
21/01/2013, 20:50
ακριβως!και αλλος να του κανει μλκ αυτος θα την πληρωσει..!!!

Αυτό τυπικά ΔΕΝ ισχύει.
Αν όμως η περίπτωση δεν είναι ξεκάθαρη, τότε κινδυνεύει να την πληρώσει ακόμα και αν δεν φταίει για το ατύχημα, γιατί θα του το "φορτώσουν" αρκετά εύκολα

GiannisBlessed
21/01/2013, 20:52
το θεμα δεν ειναι να τον κραξετε..ξυπνηστεεε! η ουσια ειναι να το πειτε με τετοιο τροπο ωστε να νιωσει υπεθυνος απο μονος του και οχι να τον παρετε απο τα μουτρα και να πει δεν ****** οι μ@@@@ς (ασχετα αν εχετε δικιο)...

πλακα με κανεις??χαχαχαχα
δεν ξερω αν το κραξιμο εχει το αποτελεσμα που λες.μπορει..
παντως το να πεις σε εναν νεαρο που μπηκε και ρωταει αν θα παθει τπτ χειροτερο αν τον εχουν γραψει 22 αντι για 2 φορες, οτι και εσενα σε ειχαν γραψει 6 φορες και δεν επαθες τπτ θα σκεφτει ενα πραγμα στα σιγουρα.
"οκ θα μου κλασουν δλδ.ολα καλα λοιπον και συνεχιζω να οδηγαω παρανομα.thanks για την απαντηση orestis!!"
τεσπα ο καθενας με τον τροπο του!!φιλικα!!

Lioulios
21/01/2013, 20:54
Ρε αρχηγέ ...
Εγώ και πολλοί άλλοι από δω οδηγάμε από τα 16 μας με δίπλωμα . Εσύ πόσο είσαι και δεν μπορείς δηλ να βγάλεις νωρίτερα ; 15 ετών είσαι ;
Αν δε μπορείς να βγάλεις για 125 , βγάλε για 50άρι και οδήγα 50άρι μέχρι να μπορείς να βγάλεις μεγαλύτερο ...Τόσο απλά .Για να πηγαίνεις και στην δουλειά σου .

..Θα μου πεις οι κολητοί σου οδηγάνε μηχανάκια χωρίς δίπλωμα και είναι και μάγκες και έχουνε και τσοι γκόμενες ,αλλά δεν είναι μάγκες ...Μ@λ@κες είναι .
Έχεις πολύ μεγάλες πιθανότητες να μην πάθεις κανα κακό , αλλά εάν γίνει η στραβή ,τότε όπως σου είπαν και οι από πάνω ...Η ζωή σπου θα αλλάξει προς το χειρότερο .
Και δε μιλάω να σε γράψουν οι μπάτσοι , τα δικαστήρια και τέτοιες πίπες . Σου μιλάω για την στραβή που μπορεί να σου τύχει κατά τη διάρκεια της οδήγησης .
Στραβή λέμε την περίπτωση που σε ατύχημα η ασφαλιστική σου εταιρία ΔΕΝ θα σε καλύψει γιατί .
Οδηγάς χωρίς δίπλωμα
Οδηγάς μεθυσμένος
Οδηγάς 3κάβαλο κτλ κτλ ...και το πιο δημοφηλές τελευταία ...Να οδηγάς ΧΩΡΙΣ ασφάλεια .

Τότε τον ήπιες !!! ...Για πάντα !!!

Έχει τύχει σε θανατηφόρο ατύχημα φίλε το αμάξι μου (δεν ήμουν μέσα) όπου ο οδηγός ήταν μεθυσμένος και έχω δει τί μπορεί να γίνει από τη μια στιγμή στην άλλη . Τώρα κυνηγάνε τους δικούς του από την ασφ/κη .

Δεν υπερβάλουν οι από πάνω που στα λένε αυτά . Άκου πέντε πράγματα ,μιας και μπήκες να ρωτήσεις και βάλτα κάτω να δεις .

Όσο για το κράνος , τί να σου πω . Εϊσαι μ@Λ@Κ@ς αν δεν φοράς . Τέλος ! Σαν να σου λένε πήδα από το γκρεμό και πας και πηδας . Ξαναλεω . ΜΗΝ κοιτάς τί ικάνουν οι άλλοι.
Ο άλλος μπορεί να είναι πο@στ@ς . Θα γίνεις και εσύ ;
Μπορέι να χάσεις τη ζωή σου ακόμα και με 40 χλμ/ω αν πέσεις χωρίς κράνος και τη φας σε κακό σημείο .
Σταματημένος έπεσε ένας γνωστός μου σε ξεπαρκάρισμα και έπεσε με το κεφάλι , τον πλάκωσε η μηχανή και έκανε 1 χιλιάρικο ζημιά στα δόντια .

Ο θεός να σε φωτίσει

:wave2:

GiannisBlessed
21/01/2013, 23:20
Ρε αρχηγέ ...
Εγώ και πολλοί άλλοι από δω οδηγάμε από τα 16 μας με δίπλωμα . Εσύ πόσο είσαι και δεν μπορείς δηλ να βγάλεις νωρίτερα ; 15 ετών είσαι ;
Αν δε μπορείς να βγάλεις για 125 , βγάλε για 50άρι και οδήγα 50άρι μέχρι να μπορείς να βγάλεις μεγαλύτερο ...Τόσο απλά .Για να πηγαίνεις και στην δουλειά σου .

..Θα μου πεις οι κολητοί σου οδηγάνε μηχανάκια χωρίς δίπλωμα και είναι και μάγκες και έχουνε και τσοι γκόμενες ,αλλά δεν είναι μάγκες ...Μ@λ@κες είναι .
Έχεις πολύ μεγάλες πιθανότητες να μην πάθεις κανα κακό , αλλά εάν γίνει η στραβή ,τότε όπως σου είπαν και οι από πάνω ...Η ζωή σπου θα αλλάξει προς το χειρότερο .
Και δε μιλάω να σε γράψουν οι μπάτσοι , τα δικαστήρια και τέτοιες πίπες . Σου μιλάω για την στραβή που μπορεί να σου τύχει κατά τη διάρκεια της οδήγησης .
Στραβή λέμε την περίπτωση που σε ατύχημα η ασφαλιστική σου εταιρία ΔΕΝ θα σε καλύψει γιατί .
Οδηγάς χωρίς δίπλωμα
Οδηγάς μεθυσμένος
Οδηγάς 3κάβαλο κτλ κτλ ...και το πιο δημοφηλές τελευταία ...Να οδηγάς ΧΩΡΙΣ ασφάλεια .

Τότε τον ήπιες !!! ...Για πάντα !!!

Έχει τύχει σε θανατηφόρο ατύχημα φίλε το αμάξι μου (δεν ήμουν μέσα) όπου ο οδηγός ήταν μεθυσμένος και έχω δει τί μπορεί να γίνει από τη μια στιγμή στην άλλη . Τώρα κυνηγάνε τους δικούς του από την ασφ/κη .

Δεν υπερβάλουν οι από πάνω που στα λένε αυτά . Άκου πέντε πράγματα ,μιας και μπήκες να ρωτήσεις και βάλτα κάτω να δεις .

Όσο για το κράνος , τί να σου πω . Εϊσαι μ@Λ@Κ@ς αν δεν φοράς . Τέλος ! Σαν να σου λένε πήδα από το γκρεμό και πας και πηδας . Ξαναλεω . ΜΗΝ κοιτάς τί ικάνουν οι άλλοι.
Ο άλλος μπορεί να είναι πο@στ@ς . Θα γίνεις και εσύ ;
Μπορέι να χάσεις τη ζωή σου ακόμα και με 40 χλμ/ω αν πέσεις χωρίς κράνος και τη φας σε κακό σημείο .
Σταματημένος έπεσε ένας γνωστός μου σε ξεπαρκάρισμα και έπεσε με το κεφάλι , τον πλάκωσε η μηχανή και έκανε 1 χιλιάρικο ζημιά στα δόντια .

Ο θεός να σε φωτίσει

:wave2:


:eleison:επιτελους!!

+1

thanos_s
22/01/2013, 01:55
Και 1000 δικαστηρια να φας, αν τελικα γινουν οι δικες και δεν τις στειλουν αρχειο θα πας με το διπλωμα σου και 90% ληγει η υποθεση λογω "εμπρακτης μεταμελειας"..
Να ευχεσαι μονο να μην συμβει οτιδηποτε αλλο μιας και εισαι ακαλυπτος.

sergiosm
22/01/2013, 11:09
Και 1000 δικαστηρια να φας, αν τελικα γινουν οι δικες και δεν τις στειλουν αρχειο θα πας με το διπλωμα σου και 90% ληγει η υποθεση λογω "εμπρακτης μεταμελειας"..
Να ευχεσαι μονο να μην συμβει οτιδηποτε αλλο μιας και εισαι ακαλυπτος.

και από πότε η έμπρακτη μεταμέλεια (όπως τη λες, "μετάνοια" είναι το σωστό) είναι λόγος άρσης του αδίκου της πράξης;

Κατά 99,99% λήγει η υπόθεση γιατί υπάρχη αυτή η ΓΡΑΜΜΗ στα δικαστήρια για να μην λερώνεται το μητρώο του κάθε άμυαλου πιτσιρικά που κάνει τη μ@λ@κία του.

Είπαμε: κανονικά είναι ΕΝΟΧΟΣ, ό,τι και να λέμε ...

:wave2:

devil's animal
22/01/2013, 11:43
+ σε οτι ειπαν οι παραπανω...

αλλα παιζει και το ενδεχομενο να τυχεις σε στραβοξυλο δικαστη και να καταδικαστεις...
δεν ξερω ποσο ειναι η ποινη αλλα μπορει να σε καταδικασει διοτι ανεξαρτητα αν το εβγαλες μετα το διπλωμα και το επεδειξες, την συγκεκριμενη στιγμη του ελεγχου δεν το ειχες, αρα εισαι παρανομος (οπως ειπε και ο δικηγορος της παρεας)...
:wave2:

CarlJohn
22/01/2013, 13:25
Παιδια δεν ζητησα να γινει λαικο δικαστηριο για χαρη μου.. και λαθος ξερω ποιο ειναι.. ναι οδηγησα μηχανακι χωρις διπλωμα στο πορτοφολι ή στην τσεπη.. και οντως μια του κλεφτη,δυο του κλεφτη.. την τριτη δεν την γλυτωνω... στις 15 φεβρουαριου γινομαι 18 και μπορω να βγαλω διπλωμα.. αυτο που ρωτησα να μου απαντησετε ηταν να μου πειτε τι.γινεται σε τετοιεσ περιπτωσεις.. ξερω οτι.γινεται δικαστηριο μετα απο καποιο χρονικο διαστημα.. αλλα.δεν ξερω ποσο ακριβως και παρακαλω αν ξερει κανεις συγκεκριμενα να μου απαντησει σε αυτο καθως και αν επιβαλει ο δικαστης προστιμο σε τετοιες περιπτωσεις και ποσο περιπου? Δηλαδη οι ενηλικες που εχουν διπλωμα και τους σταματανε για ελεγχο και τυχαινει να ΜΗΝ εχουν το διπλωμα μαζι τους το ιδιο δν γινεται? Μυνηση! Και δεν δηλωσα οτι θα συνεχισω να κυκλοφορω με μηχανακι για να την πατησω και 3η φορα..! Απο το καλοκαιρι μηχανακι με.διπλωμα,κρανος και προσοχη.! Το ερωτημα μου ηταν δηλαδη μετα απο ποτε.γινεται το δικαστηριο? Και.τι.γινεται στην περιπτωση των 2 δικαστηριων? Ευχαριστω πολυ

VANDA
22/01/2013, 13:31
Παιδια δεν ζητησα να γινει λαικο δικαστηριο για χαρη μου..

Ήταν bonus αυτό, τα συνηθίζουμε τέτοια δωράκια εδώ μέσα.
By the way, το κράνος και η προσοχή μπορούν να υπάρξουν και πριν το δίπλωμα, αφού το κάνεις που το κάνεις.
Καλά ξεμπερδέματα σου εύχομαι.

MG-KTiNoS
22/01/2013, 14:38
Καλησπερα σε ολους.. μολις γραφτηκα και θα ηθελα αν ειναι δυνατον να μου λυσετε μια απορια.. πριν ενα μηνα με σταματησανε και μου κανανε μυνηση για διπλωμα 125cc μονο και μου ειπαν να βγαλω διπλωμα και μολις γινει το δικαστηριο να παρουσιαστω.. χτες μου ετυχε ακριβως το ιδιο και μου ξανακανε για 2η φορα μονο μυνηση για το ιδιο πραγμα.. εγω εχω σκοπο να βγαλω το καλοκαιρι διπλωμα αλλα θα ηθελα να ρωτησε να μου πειτε αν ξερετε αν επηρεαζει καπου και αν θα εχω προβληματαμ μετα με τισ δικες επειδη τωρα εγιναν 2 οι μυνησεις... θα δειξω και τις 2 φορες το διπλωμα και θα αθοωθω? Ή υπαρχει πιθανοτητα να μην με αθοωσουν? Και επισης ποσο καιρο κανει να ερθει το χαρτι στο σπιτι?


Η μαλακία σου ήταν που σταμάτησες…
2 φορές μάλιστα.
Αυτόφωρο πως δε σε πήγαν?
Εμένα πολύ παλιά με είχαν πάει 3 φορές. Τη μια είχαμε πλακωθεί (με δείρανε) αλλά μου έγραψαν ότι αντιστάθηκα.
Αναμορφωτήριο δεν πήγα γιατί ήμουν καλλιτέχνης και είπαν δεν μπορεί καλό παιδί θα ναι.
Είχα όμως 3 κοινωνικές λειτουργούς (κάτι αγάμητες) που μ έβλεπαν από μια φορά το μήνα. Καμία δεν γνώριζε την ύπαρξη των άλλων και όλες έκαναν εκθέσεις για την πρόοδο μου.
Τελικά δεν έφτασα στο γεντί κουλέ που μου προφητευόταν αλλά η γιαγιούλα μου κόντεψε να πεθάνει απ τη τρομάρα της.
(Αυτή είναι και η μόνη τύψη που έχω)
Έβγαλα δίπλωμα και αθωώθηκα εν τέλει.
Άλλαξαν οι εποχές ρπστμ…


Υγ
Πρέπει όμως να είσαι και λίγος χαλβάς έτσι? Ούτε που έχουν μπλόκο δεν ήξερες !
:moutza:

Cpt. Haddock
22/01/2013, 14:42
Η μαλακία σου ήταν που σταμάτησες…

Έτσι! :a013:

MG-KTiNoS
22/01/2013, 14:48
:lol:

Ε ναι ρε φίλε ντεμέκ καμικάζι δε γίνεται !
Ή είσαι ή δεν είσαι

Κάποια άλλη ψυχή που ΔΕΝ σταμάτησε έπαιρνε τηλέφωνα και ρώταγε τι θα γίνει μετά.

SEX

6000 έγινε!

CarlJohn
22/01/2013, 14:51
Δεν ειχαν μπλοκο φιλε.. αλλιως εγινε.. και.εννοειται πως θα σταματαγα εφοσον μου ειπαν κανε στην ακρη! Για τρελο με εχεις? Οσο για το διπλωμα πιο πανω ειπα παλι οτι θα μπορω να βγαλω σε λιγοτερο απο εναν μηνα εφοσον γινομαι 18.. Και οι ιδιοι μου ειχαν πει οτι γινεται δικαστηριο,δειχνεις το διπλωμα και αθοωνεσαι.. απλα ρωταω εδω μεσα για να παρω και αλλες γνωμες σχετικα με το θεμα και μαλιστα αναφερομαι σε αυτους που ειχαν παρομοιες καταστασεις.Στο κατω κατω δεν εκανα ουτε κανενα εγκλημα ουτε αντισταθηκα.. απο το μαθημα γυριζα.!

Cpt. Haddock
22/01/2013, 14:53
.. απο το μαθημα γυριζα.!

Ε, ναι. Προφανως γυρνωντας απο το μαθημα δε χρειαζεται να τηρεις νομους/κανονες κι αλλες τετοιες παπαριες της αστικης δημοκρατιας... :p

OldMan
22/01/2013, 14:56
Ε, ναι. Προφανως γυρνωντας απο το μαθημα δε χρειαζεται να τηρεις νομους/κανονες κι αλλες τετοιες παπαριες της αστικης δημοκρατιας... :p
Γιατί δεν πλένεις τον κώλο σου να μην σε τρώει αλλά ψάχνεις αφορμή για να ξυθείς..???

MG-KTiNoS
22/01/2013, 14:57
Τώρα με απογοήτευσες τελείως !
Έλεγα πως θα είχες κανένα Ζ125 με μοτέρ WR200…
:lol:


Αλλά αφού δεν είχες δίπλωμα δεν μπορούσες να φοράς κι ένα καθύκι στο κεφάλι να περνάς απαρατήρητος?
Λέω τώρα !
Τέσπα όταν πας στο δικαστήριο ρίχτο στη κλάψα και μάλλον θα τη γλυτώσεις.
Εκτός αν πέσεις σε στραβόξυλο οπότε την έβαψες.
Αν φοράς τίποτα χαλκάδες σκουλαρίκια κλπ βγάλτα και ντύσου σαν άνθρωπος.

sniper
22/01/2013, 14:58
Ε, ναι. Προφανως γυρνωντας απο το μαθημα δε χρειαζεται να τηρεις νομους/κανονες κι αλλες τετοιες παπαριες της αστικης δημοκρατιας... :p Πως φαίνεται ότι κι εσύ πέρασες τις τελευταίες τάξεις του Λυκείου (Λύκειο ή 8τάξιο Γυμνασίο αρρένων; ) κοιτώντας τους άλλους (π.χ. Byron) με τα εργαλεία και τις γκόμενες... :smokin:

CarlJohn
22/01/2013, 14:58
Ε, ναι. Προφανως γυρνωντας απο το μαθημα δε χρειαζεται να τηρεις νομους/κανονες κι αλλες τετοιες παπαριες της αστικης δημοκρατιας... :p

Εννοειται πως παρανομησα και με γραψανε και 2η φορα και το μετανιωσα.!Εξαλλου το.μηχανακι δν το ξαναπαιρνω μεχρι να βγαλω διπλωμα.Αυτο που ρωταω για να τα επισημανω παλι και.οχι να μου πειτε ποιο ειναι το σωστο και ποιο το λαθος ειναι:Μετα απο ποσο καιρο ερχεται το χαρτι.της δικης? Και αν ξερει κανεις τι.γινεται στην περιπτωση των 2 μυνησεων (αναφερομαι στα ροζ χαρτακια) τα οποοια γραφουν..στερειται αδοια κυκλοφοριας

MG-KTiNoS
22/01/2013, 15:01
Εννοειται πως παρανομησα και με γραψανε και 2η φορα και το μετανιωσα.!Εξαλλου το.μηχανακι δν το ξαναπαιρνω μεχρι να βγαλω διπλωμα.Αυτο που ρωταω για να τα επισημανω παλι και.οχι να μου πειτε ποιο ειναι το σωστο και ποιο το λαθος ειναι:Μετα απο ποσο καιρο ερχεται το χαρτι.της δικης? Και αν ξερει κανεις τι.γινεται στην περιπτωση των 2 μυνησεων (αναφερομαι στα ροζ χαρτακια) τα οποοια γραφουν..στερειται αδοια κυκλοφοριας

Θα αργήσει το χαρτί.
Αν θα έχεις πρόβλημα θα έχεις στο 2ο δικαστήριο.

OldMan
22/01/2013, 15:02
.στερειται αδοια κυκλοφοριας
Ότι και αν σημαίνει συτό το "αδΟΙα", σίγουρα δεν αναφέρεται στο δίπλωμα...

CarlJohn
22/01/2013, 15:05
Αδεια οδηγησης γραφει στο χαρτι.. νομιζω πως αναφερεται.στο διπλωμα μιας και μου το ξεκαθαρισε ο αστυνομος..

Bradipous
22/01/2013, 15:06
Σε κανενα 8 μηνο πανω κατω υπολογιζε για το δικαστηριο και αν περασει 1 χρονος παραγραφεται.

akis_trevor
22/01/2013, 15:13
δεν παραγραφεται μετα τον 1 χρονο...και αφου φτασαμε ως εδω...κατα 99% δεν προκειται να σου κανουν τπτ,πας δειχνεις το διπλωμα και φευγεις...τις ιδιες μ@λ@λιες εκανα κι εγω πιτσιρικας κι ευτυχως δεν τις πληρωσα.αργοτερα εβαλα μυαλο πριν να ειναι πολυ αργα.
το θεμα ειναι να καταλαβεις 5 πραγματα να κανεις για την παρτη σου(διπλωμα,κρανος κλπ)και ουτε για τους μπατσους ουτε για τα φραγκα των κλησεων.

CarlJohn
22/01/2013, 15:20
Αυτο θα κανω.. για την αφαλεια και την νομιμοτητα την δικια μου πρωτα.. Ευχαριστω ολους σας.. Να ειστε καλα! :)

nikos_abel
22/01/2013, 15:23
Αυτο θα κανω.. για την αφαλεια και την νομιμοτητα την δικια μου πρωτα.. Ευχαριστω ολους σας.. Να ειστε καλα! :)

Πραγματικά χαίρομαι για το πως αντιμετωπίζεις το ζήτημα και με το πως απαντάς.
Κάνεις να αναστένονται οι ελάχιστες ελπίδες που μου έχουν απομείνει για αυτό το τόπο.:beer:

TROOPER
25/01/2013, 09:28
ρε τι επος χασαμε....:(

Antonisss
27/01/2013, 10:29
Δεν ξέρω πια τι γίνεται, σε μένα παράβαση για μη δίπλωμα(που το είχα βγάλει, απλά τότε ήταν το γνωστό μπέρδεμα με τα KW και τα κυβικά των διπλωμάτων Α1) η οποία βεβαιώθηκε το 2005, το δικαστήριο έγινε το 2009!

Άσε που όταν είδα το χαρτί στο σπίτι, είχα μείνει μ@λ@κ@ς και προσπαθούσα να θυμηθώ πότε είχε γίνει... Τεσπα, περασμένα ξεχασμένα