PDA

View Full Version : Καινουρια μπαταρια



MavrosPan
22/01/2013, 03:02
Καλησπεριζω την παρεα και προχωραω στο θεμα

Αγορασα μια καινουρια μπαταρια για το ΧΤ, γιατι η προηγουμενη ηταν και 4 χρονια πανω και τωρα πλεον την ακουσε τελειως. Διαβαζοντας διαφορα site πριν την ανοιξω να την βαλω, διαβασα πως αφου συμπληρωσουμε τα υγρα και την σφραγισουμε (ειναι κλειστου τυπου) εινια φορτισμενη περιπου στο 75-80% και πρεπει να την αφησουμε λιγο στην φορτιση πριν την βαλουμε πανω και βαλουμε μπροστα. To site ελεγε 10ωρες, που μου φανηκε λιγο υπερβολικο, αλλα ειπα να την βαλω λιγο ετσι κ αλλιως στον φορτιστη μιας και ειχε πανω ενα αυτοκολλητο η μπαταρια που συνιστουσε κ αυτη λιγη ωρα φορτιση.
Τεσπα, μετα απο λιγη ωρα (1-1.30) φορτισης παω να την τσεκαρω και ακουσα απο μεσα τα υγρα να βραζουν. Την αποσυνδεσα καλου κακου και την αφησα μεχρι να την βαλω αυριο. Ο φορτιστης την δειχνει γεματη.

Ερωτηση κρισεως.

.....Την.... κατεστρεψα..? (επειδη ακουσα τα υγρα να βραζουν μεσα)

nassosxlvbros
22/01/2013, 07:25
Δεν έχεις ξαναφορτίσει ε;:)
Τίποτα δεν κατέστρεψες εάν φόρτιζες με κατάλληλο φορτιστή για αυτές τις μπαταρίες και το σωστό ρεύμα στο χρόνο που προτείνει.Το "βράσιμο"που ακούς είναι φυσιολογικό.Άστην λοιπόν να φορτίζει και μην τη φοβάσαι.

Καλημέρες! :sun:

MavrosPan
22/01/2013, 09:55
Χμμ.. να σου πω.. Την ειχα βαλει σε ενα φορτιστη που εχει 2 θεσεις, 12 & 24 V & ενα αμπερομετρο επανω το οποιο ο μπαρμπας μου, που μου τον εδωσε μου ειπε οτι οταν ο δεικτης του αμπερομετρου παει στο 0 τοτε οι μπαταριες ειναι φορτισμενες. Φυσικα το ειχα και στο 12V. Ε τωρα ενταξει δεν ειμαι τελειως χαπατο, το + το ειχα στο μαυρο ε....:) στο κοκκινο και το - στο μαυρο.

Απλα το αμπερομετρο δειχνει 0 και ακουω τα υγρα να βραζουν. Καλα ειμαι δηλαδη ? Μου εφτιαξες τη μερα που την χαλασα κατα τα ξημερωματα :)

LKOSTAS
22/01/2013, 10:22
Βάλε επάνω στο μηχανάκι την μπαταρία και είσαι κομπλέ.
Πάντως συνήθως στις καινούριες μπαταρίες αφού βάλουμε τα υγρά τις φορτίζουμε για 1 ωρίτσα και αφού τελειώσει η φόρτιση τότε σφραγίζουμε τα καπάκια από πάνω. Αλλά και έτσι όπως το έκανες εσύ δεν παίζει πρόβλημα.
Κατά τη διάρκεια της φόρτισης είναι φυσιολογικό να βράζουν τα υγρά μέσα.
Καλές βόλτες με το νέο ρεύμα!!!!!:D

MavrosPan
22/01/2013, 10:39
Βάλε επάνω στο μηχανάκι την μπαταρία και είσαι κομπλέ.
Πάντως συνήθως στις καινούριες μπαταρίες αφού βάλουμε τα υγρά τις φορτίζουμε για 1 ωρίτσα και αφού τελειώσει η φόρτιση τότε σφραγίζουμε τα καπάκια από πάνω. Αλλά και έτσι όπως το έκανες εσύ δεν παίζει πρόβλημα.
Κατά τη διάρκεια της φόρτισης είναι φυσιολογικό να βράζουν τα υγρά μέσα.
Καλές βόλτες με το νέο ρεύμα!!!!!:D


Το διαβασα οτι πρωτα φορτιζουμε λιγο και μετα σφραγιζουμε, αλλα δεν θα πω ψεμματα, μου φανηκε οτι ηταν καποιο λαθος στις οδηγιες του site.. Παω να την βαλω και ευχαριστω !

OldMan
22/01/2013, 11:57
Το διαβασα οτι πρωτα φορτιζουμε λιγο και μετα σφραγιζουμε,
Γιατί συνέχεια αυτός ο χαβάς ρε μαγκες..??

Οι μπαταρίες που αγοράζει ο τελικός καταναλωτής είναι ΚΟΜΠΛΕ και ΔΕΝ χρειάζονται τίποτε...

Υ.Γ.1
Ααααα και μια και το λέτε συνέχεια...
Σε μπαταρίες "κλειστού" τύπου ΔΕΝ πρέπει να βράζει τίποτε..!!!
(δεν υπάρχει δυνατότητα ανασύνθεσης των αερίων - βασικά του υδρογόνου - που εκλύονται κατα το "βράσιμο", οπότε η μπαταρία - στην καλύτερη περίπτωση - χάνει σημαντικό μέρος της χωρητικότητάς της..)

Υ.Γ.2
Στην παραπάνω περίπτωση που η μπαταρία "έβραζε" με μηδενικό ρεύμα παίζουν 2μιση τινά :
1. Το αμπερόμετρο δείχνει ότι γουστάρει (ή έχει πολύ μεγάλη κλίμακα)..
2α. Το ρεύμα όντως ήταν πρακτικά μηδενικό αλλά η τάση φόρτισης ήταν πάνω από 15 Volts..
2β. Η τάση φόρτισης ήταν κανονική αλλά κάποια στοιχείο την άκουσε περίεργα και η επιμέρους τάση στα υπόλοιπα 5 στοιχεία ήταν πάνω από 2.5 Volts

daz
22/01/2013, 12:29
Τις μπαταρίες,ανοιχτού τύπου, τις φορτίζουμε με ανοιχτά καπάκια, αφού συμπληρώσουμε "ηλεκτρολύτη" σύμφωνα με τις προδιαγραφές της μπαταρίας. Ένταση φόρτισης στο 1/10 της τιμής που παράγει η ίδια. Στο τέλος συμπληρώνω πάλι ηλεκτρολύτη, αν χρειάζεται. Σε περίπτωση που συμπληρώσω ηλεκτρολύτη καλό είναι να την ξαναβάλω στο φορτιστή για λίγο. Μετά κλείνουμε τα καπάκια και αν ξανα χρειαστεί ποτέ στο μέλλον υγρά συμπληρώνουμε με αποσταγμένο νερό.
Τα υγρά πρέπει να είναι μέχρι την σχετική ένδειξη, όχι παραπάνω ουχί παρακάτω. Πριν την πρώτη φόρτιση "νομίζω" πως είναι καλό να την αφήσουμε για λίγο αφού συμπληρώσουμε υγρά. Ο λόγος είναι για να πάει ο ηλεκτρολύτης στα στοιχεία της μπαταρίας. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αλλά μου του έχει πει γκουρού στις μπαταρίες ανοιχτού τύπου.

Στις μπαταρίες κλειστού τύπου ο ηλεκτρολύτης με τον οποίο έρχεται η μπαταρία είναι όσος ακριβώς χρειάζεται. Αφού συμπληρώσουμε αφήνουμε και εδώ λίγο χρόνο (30 λεπτά?) και στην συνέχεια κλείνουμε τα καπάκια και φορτίζουμε στην ένταση που "πρέπει" να αναγράφεται πάνω στην ίδια. Έτοιμη.

Πριν τις βάλουμε πάνω τις αφήνουμε λίγο να κρυώσουν. Οι φορτισμένες μπαταρίες πρέπει να δείχνουν τουλάχιστον 12,8V. Αν όχι τις ξανα βάζουμε στο φορτιστή για λίγο.

Χρόνος αρχικής φόρτισης κάτω από 5 ώρες δεν παίζει.
Χρόνος επαναφόρτισης κάτω από 1 ώρα δεν υπάρχει.

Ps. Λάθη, παραλήψεις, ενστάσεις στα παραπάνω, δεκτές. (Δεν χρειαζόταν να το πω αυτό αφού είμαστε στα λημέρια του γέροντα ε? :D)

OldMan
22/01/2013, 13:46
Ένταση φόρτισης στο 1/10 της τιμής που παράγει η ίδια.
Κάτι άλλο θέλεις να πεις...:D
(προφανώς αναφέρεσαι στην τιμή του ρεύματος φόρτισης σε σχέση με την χωρητικότητα της μπαταρίας...)


Στις μπαταρίες κλειστού τύπου ο ηλεκτρολύτης με τον οποίο έρχεται η μπαταρία είναι όσος ακριβώς χρειάζεται.
Συμφωνώ και επαυξάνω αλλά..

Αφού συμπληρώσουμε
γιατί να το κάνουμε..??


Για να το κλείνουμε αυτό το θέμα:

Αυτά τα περί "ενεργοποίησης" των μπαταριών ΔΕΝ αφορούν τον τελικό καταναλωτή !!!
(είναι υποχρέωση του πωλητή και έχει να κάνει σε τήρηση προδιαγραφών ασφαλείας - αλλιώς θα υπήρχε Material Safety Data Sheet που θα συνόδευε υποχρεωτικά την μπαταρία...)

Αν κάποιος σας πουλήσει μπαταρία κλειστού τύπου ΧΩΡΙΣ να έχει σφραγισμένα τα καπάκια της, μάλλον μαθαίνει να παίζει παίζει το Jailhouse rocκ..

MavrosPan
22/01/2013, 13:48
Οποτε τελικα εγω της στερησα ενα μεγαλο κομματι της ζωης της ?

OldMan
22/01/2013, 14:04
Οποτε τελικα εγω της στερησα ενα μεγαλο κομματι της ζωης της ?
Εξαρτάται από το τι ακριβώς έκανες...;)

Αν είναι VRLA, ίσως να επιζήσει της φροντίδας σου...

daz
22/01/2013, 14:23
Κάτι άλλο θέλεις να πεις...:D
(προφανώς αναφέρεσαι στην τιμή του ρεύματος φόρτισης σε σχέση με την χωρητικότητα της μπαταρίας...)

280142




Συμφωνώ και επαυξάνω αλλά..

γιατί να το κάνουμε..??

Εννοούσα αφού τα βάλουμε μέσα στην μπαταρία απ' τα δοχεία στα οποία έρχεται. Αν πάρουμε την μπαταρία σφραγισμένη με τα υγρά της μέσα δεν ξανα ασχολούμαστε με αυτό. Ίσως κάποιος δεν αγοράσει την μπαταρία από πωλητή αλλά από internet. Ίσως κάποιος ζητήσει την μπαταρία στην αρχική της κατάσταση γιατί δεν είναι λίγοι οι πωλητές που βάζουν τα υγρά όποτε τους θυμηθεί ή την ώρα που τους την ζήτησε ο πελάτης και την δίνουν άμεσα. Anyway δεν ξέρω πως μπορεί να έρθει η μπαταρία στα χέρια του τελικού καταναλωτή με τους ηλεκτρολύτες εκτός. Εγώ την διαδικασία την έχω δει επειδή τεμπέλιαζα μια μέρα στο ηλεκτρολογείο. :D



Για να το κλείνουμε αυτό το θέμα:

Αυτά τα περί "ενεργοποίησης" των μπαταριών ΔΕΝ αφορούν τον τελικό καταναλωτή !!!
(είναι υποχρέωση του πωλητή και έχει να κάνει σε τήρηση προδιαγραφών ασφαλείας - αλλιώς θα υπήρχε Material Safety Data Sheet που θα συνόδευε υποχρεωτικά την μπαταρία...)

Αν κάποιος σας πουλήσει μπαταρία κλειστού τύπου ΧΩΡΙΣ να έχει σφραγισμένα τα καπάκια της, μάλλον μαθαίνει να παίζει παίζει το Jailhouse rocκ..

Ασφαλώς και λες σωστά. Και εγώ όσες μπαταρίες έχω αλλάξει, τις αγόρασα ωσάν ν' αγόραζα φριτέζα και φυσικά δεν ασχολήθηκα παραπάνω. Παρ' όλα αυτά η διαδικασία είναι standarακι είτε την γνωρίζουμε είτε όχι.
Οι απόψεις διίστανται όσον αφορά το αν χρειάζονται ή όχι αρχική φόρτιση αλλά αυτό είναι κάτι που το αναφέρει ο ίδιος ο κατασκευαστής.

OldMan
22/01/2013, 14:28
Οι απόψεις διίστανται όσον αφορά το αν χρειάζονται ή όχι αρχική φόρτιση αλλά αυτό είναι κάτι που το αναφέρει ο ίδιος ο κατασκευαστής.
Οι απόψεις πολυίστανται, αλλά θα με κάνεις να κάψω τον καβουρμά...

daz
22/01/2013, 14:35
Οι απόψεις πολυίστανται, αλλά θα με κάνεις να κάψω τον καβουρμά...

Το νου σου τον καβουρμά γιατί πολύ φοβάμαι πως αν τον κάψεις, σειρά θα πάρουν οι σουπιές στο διαιτολόγιό σου. :cry:

Anty12
22/01/2013, 14:42
:a014:

OldMan
22/01/2013, 14:43
:a014:
Εκλιπαρώ την συγγνώμη σας, Νικόλαε...

Anty12
22/01/2013, 14:46
Εκλιπαρώ την συγγνώμη σας, Νικόλαε...

Δεκτή μάστορα....no permanent damage suffered ......:D

MavrosPan
22/01/2013, 14:56
Εξαρτάται από το τι ακριβώς έκανες...;)

Αν είναι VRLA, ίσως να επιζήσει της φροντίδας σου...


Τωρα αυτο το VRLA δεν ξερω τι ειναι.. Αλλα αυτο που ακριβως εκανα ηταν, την ανοιξα, ξεσφραγισα, αδειασα μετα τους ηλεκτρολυτες, εκλεισα μια για παντα με τα καπακια, την εβαλα στα 12V να φορτιζει μετα απο λιγο την κοιταξα, ακουσα τα υγρα να βραζουν και την αποσυνδεσα. Αυτα το βραδυ. Το πρωι την φορτισα λιγο ακομα, την αφησα να κρυωσει κ την εβαλα στο μηχανακι το οποιο πηρε τσακμακι. Αυτα εκανα..

OldMan
22/01/2013, 14:59
Αλλα αυτο που ακριβως εκανα ηταν, την ανοιξα, ξεσφραγισα, αδειασα μετα τους ηλεκτρολυτες, εκλεισα μια για παντα με τα καπακια, την εβαλα στα 12V να φορτιζει μετα απο λιγο την κοιταξα, ακουσα τα υγρα να βραζουν και την αποσυνδεσα.
Αν δεν ξέχασες κατι στην περιγαραφή σου, σε παραδίδω στον ΠρόεδρΑ για τα περαιτέρω...

daz
22/01/2013, 15:05
Τωρα αυτο το VRLA δεν ξερω τι ειναι..

Οι vrla έχουν βαλβίδα εκτόνωσης σε περίπτωση υπερφόρτισης.

Anty12
22/01/2013, 15:29
Αν δεν ξέχασες κατι στην περιγαραφή σου, σε παραδίδω στον ΠρόεδρΑ για τα περαιτέρω...

Αν την έβαλε μέσα τα υγρά, την σφράγισε, την φόρτισε.............και η μπαταρία δεν "στρογγύλεψε" μάλλον την έβγαλε καθαρή.....


και να ξεκαθαρίσουμε κάτι......κλειστού τύπου ΔΕΝ είναι οι μπαταρίες που βάζεις μέσα το ζουμί, και μετά κλείνεις από πάνω.....κλειστού τύπου είναι οι μπαταρίες που ΔΕΝ μπορείς να τις ανοίξεις από πουθενά -και να βάλεις/συμπληρώσεις οτιδήποτε- μέσα τους.

Ο ηλεκτρολύτης μέσα τους είναι σε μορφή τζελ, το οποίο είναι "οξύτατο" οξύ, και έτσι και φουσκώσει και σκάσει η μπαταρία μοιάζει με αφρό πολυουρεθάνης που βάζουμε στις χαραμάδες....ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΤΙΑ, ΣΤΟΜΑ κτλ...δεν κάνω πλάκα


@αποστόλη

οι βαλβίδες στις VLRA είναι για να εκτονώνονται τα αέρια -κυρίως- υδρογόνο που παράγονται κατά την διάρκεια επαναφόρτισης.Όσο πιο ισχυρό το ρεύμα τόσο πιο υψηλός ο ρυθμός έκκλησης..... συμβουλή σε όσους έχουν VLRA ...να καθαρίζεται τακτικά την επάνω πλευρά της μπαταρίας (εκεί που είναι οι βαλβίδες) με ένα πανί, για να φεύγουν οι σκόνες και η βρωμιά που μπορεί να μπλοκάρουν την βαλβίδα και να μην ανοίγει, με αποτέλεσμα να μας καταστρέψει την μπαταρία.....


ρε Αντών...πάλι κατεβατά με βάζεις και γράφω.....

daz
22/01/2013, 15:36
@αποστόλη

οι βαλβίδες στις VLRA είναι για να εκτονώνονται τα αέρια -κυρίως- υδρογόνο που παράγονται κατά την διάρκεια επαναφόρτισης.


Thanks. :beer:

Anty12
22/01/2013, 15:38
Τωρα αυτο το VRLA δεν ξερω τι ειναι..

http://en.wikipedia.org/wiki/VRLA_battery

OldMan
22/01/2013, 16:19
ρε Αντών...πάλι κατεβατά με βάζεις και γράφω.....
Όταν τα γραφω εγώ είναι καλά ρε Οκνηρέ και Ευδαιμονιστή..??

sniper
22/01/2013, 16:23
Όταν τα γραφω εγώ είναι καλά ρε Οκνηρέ και Ευδαιμονιστή..?? εκεινος ο καβουρμας σώθηκε ή θα το ρίξουμε στην πηχτή;

MavrosPan
22/01/2013, 16:53
Ωρε παιδια... Τελικα εγω την χαλασα την μπαταρια ναι ή οχι ? :)

Stergios69
22/01/2013, 17:14
ρε Αντών...πάλι κατεβατά με βάζεις και γράφω.....
Δώσε φώτα Πρόεδρε... :D:wave2:

savvas
22/01/2013, 21:24
Καλησπεριζω την παρεα και προχωραω στο θεμα

Αγορασα μια καινουρια μπαταρια για το ΧΤ, ........ ο φορτιστης την δειχνει γεματη.

Ερωτηση κρισεως.

.....Την.... κατεστρεψα..? (επειδη ακουσα τα υγρα να βραζουν μεσα)
Μηπως ειναι σαν αυτον που εχω με 2 ροδες???
Εαν ειναι σαν το δικο μου, μολις τον συνδεσεις στη μπαταρια και μετα στο ρευμα, τρεχεις αμεσως μακριά και κρατας βουλωμενα τα αυτια... :D

Anty12
23/01/2013, 09:34
Ωρε παιδια... Τελικα εγω την χαλασα την μπαταρια ναι ή οχι ? :)

Αμα το μηχανάκι πήρε "τσακμάκι" μάλλον την έβγαλες καθαρή ....απλά την ταλαιπώρησες κάτι-τις

Anty12
23/01/2013, 09:36
Μηπως ειναι σαν αυτον που εχω με 2 ροδες???
Εαν ειναι σαν το δικο μου, μολις τον συνδεσεις στη μπαταρια και μετα στο ρευμα, τρεχεις αμεσως μακριά και κρατας βουλωμενα τα αυτια... :D

Αυτοί που έχουν δυο ρόδες έχουν συνήθως και δύο τάσεις φόρτισης 12V και 24V.......και άμα δεν προσέξεις..... (http://www.michanikos.gr/topic/31128-%CE%88%CE%BA%CF%81%CE%B7%CE%BE%CE%B7-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8D%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CF%85-%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CF%89-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84/page__st__30)

Specialized
23/01/2013, 12:02
Τις μπαταρίες,ανοιχτού τύπου, τις φορτίζουμε με ανοιχτά καπάκια, αφού συμπληρώσουμε "ηλεκτρολύτη" σύμφωνα με τις προδιαγραφές της μπαταρίας. Ένταση φόρτισης στο 1/10 της τιμής που παράγει η ίδια. Στο τέλος συμπληρώνω πάλι ηλεκτρολύτη, αν χρειάζεται. Σε περίπτωση που συμπληρώσω ηλεκτρολύτη καλό είναι να την ξαναβάλω στο φορτιστή για λίγο. Μετά κλείνουμε τα καπάκια και αν ξανα χρειαστεί ποτέ στο μέλλον υγρά συμπληρώνουμε με αποσταγμένο νερό.
Τα υγρά πρέπει να είναι μέχρι την σχετική ένδειξη, όχι παραπάνω ουχί παρακάτω. Πριν την πρώτη φόρτιση "νομίζω" πως είναι καλό να την αφήσουμε για λίγο αφού συμπληρώσουμε υγρά. Ο λόγος είναι για να πάει ο ηλεκτρολύτης στα στοιχεία της μπαταρίας. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αλλά μου του έχει πει γκουρού στις μπαταρίες ανοιχτού τύπου.

Στις μπαταρίες κλειστού τύπου ο ηλεκτρολύτης με τον οποίο έρχεται η μπαταρία είναι όσος ακριβώς χρειάζεται. Αφού συμπληρώσουμε αφήνουμε και εδώ λίγο χρόνο (30 λεπτά?) και στην συνέχεια κλείνουμε τα καπάκια και φορτίζουμε στην ένταση που "πρέπει" να αναγράφεται πάνω στην ίδια. Έτοιμη.

Πριν τις βάλουμε πάνω τις αφήνουμε λίγο να κρυώσουν. Οι φορτισμένες μπαταρίες πρέπει να δείχνουν τουλάχιστον 12,8V. Αν όχι τις ξανα βάζουμε στο φορτιστή για λίγο.

Χρόνος αρχικής φόρτισης κάτω από 5 ώρες δεν παίζει.
Χρόνος επαναφόρτισης κάτω από 1 ώρα δεν υπάρχει.

Ps. Λάθη, παραλήψεις, ενστάσεις στα παραπάνω, δεκτές. (Δεν χρειαζόταν να το πω αυτό αφού είμαστε στα λημέρια του γέροντα ε? :D)



Απόλυτα σωστός φίλε! Οι υπόλοιποι που βαριέστε να διαβάσετε τις οδηγίες χρήσης και βιάζεστε με "μια ωρίτσα φόρτιση πάνω στη μηχανή", θα ψάχνετε για καινούργια μπαταρία σε σύντομο διάστημα! Παθών και μαθών!

kostas-hyosung
25/01/2013, 13:20
εχεις ανοιξει τα καπακια που εχει απο πανω πριν τη φορτιση?

Ichigo
26/01/2013, 23:50
και να ξεκαθαρίσουμε κάτι......κλειστού τύπου ΔΕΝ είναι οι μπαταρίες που βάζεις μέσα το ζουμί, και μετά κλείνεις από πάνω.....κλειστού τύπου είναι οι μπαταρίες που ΔΕΝ μπορείς να τις ανοίξεις από πουθενά -και να βάλεις/συμπληρώσεις οτιδήποτε- μέσα τους.



Εδώ σε θέλω... Για την YTX9BS που παίρνει ο δικός μου ο ματρακάς το manual λέει ότι είναι κλειστού τύπου (sealed type)! Έλα όμως που στο site της Yuasa έρχεται μια χαρά με τους ηλεκτρολύτες της ως maintenance free, πουθενά δε λέει για sealed type!

πχ
http://www.yuasabatteries.com/battery.php?bID=B9&vID=3576

Εννοείται πως τα τζιμάνια εμπόροι την πουλάνε για "κλειστού τύπου"
Άντε βγάλε άκρη... :rolleyes:

daz
27/01/2013, 00:04
εχεις ανοιξει τα καπακια που εχει απο πανω πριν τη φορτιση?

Όχι και καλά έκανε. Διάβασε προηγούμενα ποστ. ;)


Εδώ σε θέλω... Για την YTX9BS που παίρνει ο δικός μου ο ματρακάς το manual λέει ότι είναι κλειστού τύπου (sealed type)! Έλα όμως που στο site της Yuasa έρχεται μια χαρά με τους ηλεκτρολύτες της ως maintenance free, πουθενά δε λέει για sealed type!

πχ
http://www.yuasabatteries.com/battery.php?bID=B9&vID=3576

Εννοείται πως τα τζιμάνια εμπόροι την πουλάνε για "κλειστού τύπου"
Άντε βγάλε άκρη... :rolleyes:

Κλειστού τύπου είναι. Έτσι έρχονται όλες εκτός απ' αυτές που έχουν gel.

daz
27/01/2013, 00:16
Έκανα ένα search για να βάλω κανένα λίνκ με πληροφορίες για τον ichigo και έπεσα πάνω σε αυτό. Από μια γρήγορη ματιά φαίνεται να έχει αρκετές πληροφορίες. Εγώ βαριέμαι να το διαβάσω αλλά όποιος ενδιαφέρεται..

http://el.scribd.com/doc/98047767/%CE%A3%CF%85%CF%83%CF%83%CF%89%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%95%CE%BD%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82

Ichigo
27/01/2013, 00:37
Κλειστού τύπου είναι. Έτσι έρχονται όλες εκτός απ' αυτές που έχουν gel.

Οπότε το γεγονός ότι βάζεις τον ηλεκτρολύτη μια φορά και δεν ασχολείσαι ξανά -δλδ δεν ανοίγεις καπάκια για να αντικαταστήσεις τον ηλεκτρολύτη μελλοντικά- είναι κατά τη Yuasa "sealed type" εξ ού και το S στο τέλος! :a013:


Έκανα ένα search για να βάλω κανένα λίνκ με πληροφορίες για τον ichigo και έπεσα πάνω σε αυτό. Από μια γρήγορη ματιά φαίνεται να έχει αρκετές πληροφορίες. Εγώ βαριέμαι να το διαβάσω αλλά όποιος ενδιαφέρεται..

http://el.scribd.com/doc/98047767/%CE%A3%CF%85%CF%83%CF%83%CF%89%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%95%CE%BD%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82

:beer: