PDA

View Full Version : Μήπως τελικά είμαι μαλάκας;;;



Σελίδες : [1] 2

ERRIKA
23/01/2013, 14:45
1) Περιστατικό νο1 (προχθες): Κατεβαίνω πρωί τη Μεσογείων. Πήχτρα λόγω ακινητοποίησης μετρό κλπ. εγώ στη γνωστή "μηχανολωρίδα" (μεταξύ 2ης και τρίτης λωρίδας). Τύπος μπροστά μου με βαρκαντέρο πηγαίνει αργά και καμαρωτά. Σε κάθε καθρέφτη αυτοκινήτου ζυγιάζεται, ισορροπεί το θερίο, τσεκάρει αποστάσεις, ενίοτε πατάει ποδαράκι. Εγώ βιάζομαι γιατί στις 9 έχω δικαστήριο και δε βλέπω φως με τον τύπο. Μετά το 1ο χλμ. τα νεύρα μου κορδελάκια. Διαφυγή από πουθενά.:D Μόλις βλέπω μία τρύπα στη μεσαία λωρίδα του κορνάρω διακριτικά να κάνει δεξιά για να προσπεράσω (και εγώ και οι καμιά 10αριά από πίσω). Με αγνοεί. Η τρύπα πολύ μικρή για να προλάβω να προσπεράσω εγώ. Μετά από λίγο άλλη μία τρύπα, πάλι κορνάρω, πάλι τπτ. Στην τρίτη τρύπα διαφυγής κορνάρω πιο έντονα. Κάνει δεξιά και την ώρα που τον περνάω φωνάει "Τι θε ρε μαλάκα:;;". Koντοστέκομαι, χαμογελάω και του λέω "αυτό ακριβώς που έκανες, καλή συνέχεια". Και συνέχισα.

2) Περιστατικό νο2 (χθες): Σκουφά και Σίνα. Δυο μηχανές παρκαρισμένες όχι παράλληλα αλλά σε σχηματισμό Λ. Παρκάρω σφήνα ανάμεσά τους για να πάρω χαρτιά από ένα γραφείο (σύνολο χρόνου: 2 λεπτά). Επιστρέφω και ο τύπος που είναι στην αριστερή (ως προς το δικό μου) μηχανή (τρανσαλπ) λέει στη γκομενίτσα που περιμένει για να επιβιβαστούν: "Έχω κι αυτό το μαλάκα εδώ - δείχνοντας το μηχανάκι μου - που με έχει κλείσει". Με το που το λέει βρίσκομαι μπροστά του και του λέω (χαμογελαστά πάντα) "Εγώ είμαι ο μαλάκας και φεύγω. Δε νομίζω να με περίμενες πάνω από μερικά δευτερόλεπτα. Δύο λεπτά έκανα". Απάντηση: "Ε.... όχι.... να.... συγγνώμη... νόμιζα πως πήγες για καφέ και το άφησες έτσι. Ξέρεις, αν το σηκώσω όρθιο θα βρουν οι μηχανές μας". Εγώ: "Το ξέρω. Μπορείς να το βγάλεις χωρίς να το σηκώσεις όρθιο. Αν δε μπορείς, να στο βγάλω εγώ μία στιγμή που μπορώ". "Όχι, όχι, εντάξει, μπορώ (α, μπορεί τώρα :lol: )"

Μήπως τελικά είμαι μαλάκας και δεν το ξέρω;;; :cry::cry:

Corvo
23/01/2013, 14:52
Μήπως τελικά είμαι μαλάκας και δεν το ξέρω;;; :cry::cry:

αν σε ηξερα θα ελεγα ναι αλλα δεν σε ξερω και δεν μου αρεσουν οι παρεξηγησεις

:cry:

Giorgos19
23/01/2013, 15:02
1) Περιστατικό νο1 (προχθες): Κατεβαίνω πρωί τη Μεσογείων. Πήχτρα λόγω ακινητοποίησης μετρό κλπ. εγώ στη γνωστή "μηχανολωρίδα" (μεταξύ 2ης και τρίτης λωρίδας). Τύπος μπροστά μου με βαρκαντέρο πηγαίνει αργά και καμαρωτά. Σε κάθε καθρέφτη αυτοκινήτου ζυγιάζεται, ισορροπεί το θερίο, τσεκάρει αποστάσεις, ενίοτε πατάει ποδαράκι. Εγώ βιάζομαι γιατί στις 9 έχω δικαστήριο και δε βλέπω φως με τον τύπο. Μετά το 1ο χλμ. τα νεύρα μου κορδελάκια. Διαφυγή από πουθενά.:D Μόλις βλέπω μία τρύπα στη μεσαία λωρίδα του κορνάρω διακριτικά να κάνει δεξιά για να προσπεράσω (και εγώ και οι καμιά 10αριά από πίσω). Με αγνοεί. Η τρύπα πολύ μικρή για να προλάβω να προσπεράσω εγώ. Μετά από λίγο άλλη μία τρύπα, πάλι κορνάρω, πάλι τπτ. Στην τρίτη τρύπα διαφυγής κορνάρω πιο έντονα. Κάνει δεξιά και την ώρα που τον περνάω φωνάει "Τι θε ρε μαλάκα:;;". Koντοστέκομαι, χαμογελάω και του λέω "αυτό ακριβώς που έκανες, καλή συνέχεια". Και συνέχισα.

2) Περιστατικό νο2 (χθες): Σκουφά και Σίνα. Δυο μηχανές παρκαρισμένες όχι παράλληλα αλλά σε σχηματισμό Λ. Παρκάρω σφήνα ανάμεσά τους για να πάρω χαρτιά από ένα γραφείο (σύνολο χρόνου: 2 λεπτά). Κατεβαίνω και ο τύπος που είναι στην αριστερή (ως προς το δικό μου) μηχανή (τρανσαλπ) λέει στη γκομενίτσα που περιμένει για να επιβιβαστούν: "Έχω κι αυτό το μαλάκα εδώ - δείχνοντας το μηχανάκι μου - που με έχει κλείσει". Με το που το λέει βρίσκομαι μπροστά του και του λέω (χαμογελαστά πάντα) "Εγώ είμαι ο μαλάκας και φεύγω. Δε νομίζω να με περίμενες πάνω από μερικά δευτερόλεπτα. Δύο λεπτά έκανα". Απάντηση: "Ε.... όχι.... να.... συγγνώμη... νόμιζα πως πήγες για καφέ και το άφησες έτσι. Ξέρεις, αν το σηκώσω όρθιο θα βρουν οι μηχανές μας". Εγώ: "Το ξέρω. Μπορείς να το βγάλεις χωρίς να το σηκώσεις όρθιο. Αν δε μπορείς, να στο βγάλω εγώ μία στιγμή που μπορώ". "Όχι, όχι, εντάξει, μπορώ (α, μπορεί τώρα :lol: )"

Μήπως τελικά είμαι μαλάκας και δεν το ξέρω;;; :cry::cry:


Στην 2η περίπτωση δεν είσαι όσο το παρουσίασε ο τυπάς, αλλά όπως και να το κάνουμε φταις.
Η πρώτη περίπτωση δεν επιδέχεται σχολιασμού!

edit: Technically μαλάκΑΣ σίγουρα δεν είσαι :lol:

skylos mauros
23/01/2013, 15:15
καλα εισαι σοβαρος??? μακαρι ολοι να ηταν ψυχραιμοι σαν και εσενα!!!! μια χαρα εισαι!!!!

MG-KTiNoS
23/01/2013, 15:19
Να μια ερώτηση που όλοι έχουμε θέσει, κάποια στιγμή, στον εαυτό μας !
Απάντηση φυσικά δεν υπάρχει!


(Τέτοιες εποχές όμως πολλοί λένε λόγια που δεν θα έλεγαν αν ήταν αλλιώς τα πράγματα.)

sergiosm
23/01/2013, 15:22
καλα εισαι σοβαρος??? μακαρι ολοι να ηταν ψυχραιμοι σαν και εσενα!!!! μια χαρα εισαι!!!!

σοβαρΟΣ σίγουρα όχι.
:bawl:

errika γαρ ...

τελικά το δικαστήριο το πρόλαβες; ή έπεσες και εσύ στις ... βόμβες ;;;

sniper
23/01/2013, 15:30
Ευτυχώς έληξαν την απεργία οι δικαστικοί και σας είδαμε κι εδώ μέσα... :bawl: :tooth:

Allst@rf
23/01/2013, 15:31
+400 μόνο για τον τίτλο...

:tooth:

DimChios
23/01/2013, 16:00
Μήπως τελικά είμαι μαλάκας


:lipssealed:








:tooth:

spyrakos35
23/01/2013, 16:07
θα είμαι ειλικρινής

περίπτωση α....
κλασσική περίπτωση χρήστη μοτοσυκλέτας για καφετέρια... κατά τα άλλα, σηκώνει πολύ κουβέντα....

περίπτωση β
είσαι σφηνοτέτοια... επειδή εσύ (εγώ, ο άλλος) μπορείς (-ω, -ει) δεν σημαίνει οτι μπορούν όλοι (ούτε οτι πρέπει να έχεις (-ω, -ει) την απαίτηση/αξίωση να μπορούν)



στα θετικά οτι την ψάχνεις την δουλειά :bawl:

SVX
23/01/2013, 16:10
OXI ΡΕ ΓαμΩτο !

ΕΓΩ ειδα τον τιτλο και μπηκα για να κανω το Τεστ.... :(

Allst@rf
23/01/2013, 16:12
:tooth:

Ρε μητσο...

:tooth:

dimitriskap
23/01/2013, 16:37
Πολύ ψύχραιμος πάντως και ετοιμόλογος !! Όπως και να χει σε κάθε περίπτωση ανάλογα από ποιά μεριά είσαι βλέπεις αντίστοιχα και τα πράγματα!!:beer:

spyrakos35
23/01/2013, 16:40
ΕΡΡΙΚΑ ΛΕΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bulmont
23/01/2013, 16:49
Πολύ ψύχραιμος πάντως και ετοιμόλογος !!!:beer:


Kαι πολύ κ α λ ό ς δικηγόρος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:bawl:

Dimos35
23/01/2013, 16:50
Μήπως τελικά είμαι μαλάκας και δεν το ξέρω;;; :cry::cry:
Όχι δεν είσαι. Κάπως έτσι προσπαθώ (γιατί δεν είναι πάντα εύκολο) να συμπεριφέρομαι στους άλλους, μαλάκες και μη. Είτε είναι άντρες, γυναίκες, γέροι, πούστηδι κλπ κλπ.
Λάθη στο δρόμο όλοι κάνουμε, το ζητούμενο είναι να δώσουμε στον άλλο να καταλάβει ότι είμαστε σύμμαχοι στο δρόμο, δεν χρειάζεται να πλακωνόμαστε για το παραμικρό. Και ποιος ξέρει, ίσως μερικοί να το καταλάβουν σιγά σιγά και να μάθουν να σέβονται τον δίπλα τους.

Άλλα πράγματα πρέπει να μας πειράζουν και να μας εξοργίζουν, όχι η παπαρίτσα του καθενός. :beer:

DrBig
23/01/2013, 17:03
....bla bla bla.....
Μήπως τελικά είμαι μαλάκας και δεν το ξέρω;;; :cry::cry:

Οχι....γυναικα εισαι που την ειπανε δυο φορες το ιδιο πραγμα και αναρωτιεται αν ειναι πραγματικοτητα...:D

sniper
23/01/2013, 17:09
Οχι....γυναικα εισαι που την ειπανε δυο φορες το ιδιο πραγμα και αναρωτιεται αν ειναι πραγματικοτητα...:D :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :tooth:

ziggΥ
23/01/2013, 17:11
Οχι....γυναικα εισαι που την ειπανε δυο φορες το ιδιο πραγμα και αναρωτιεται αν ειναι πραγματικοτητα...:D

:lol::lol::lol:

daz
23/01/2013, 17:12
Γυναικείες ανασφάλειες!!!

:smokin:

DimChios
23/01/2013, 17:12
Οχι....γυναικα εισαι που την ειπανε δυο φορες το ιδιο πραγμα και αναρωτιεται αν ειναι πραγματικοτητα...:D

:confused:

daz
23/01/2013, 17:14
:confused:

Φίλος του Βάντα μη το ψάχνεις.

DrBig
23/01/2013, 17:15
:confused:

You want to be called Loretta?

DimChios
23/01/2013, 17:18
Φίλος του Βάντα μη το ψάχνεις.


You want to be called Loretta?

@@δια καταλαβατε και οι 2 :lol:

sergiosm
23/01/2013, 17:30
ΕΡΡΙΚΑ ΛΕΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


:lol::lol::lol::lol:

sergiosm
23/01/2013, 17:31
Ευτυχώς έληξαν την απεργία οι δικαστικοί και σας είδαμε κι εδώ μέσα... :bawl: :tooth:

:cry: :bawl: :cry: :bawl: :cry:

Dimitrisk72
23/01/2013, 17:46
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί όλα μας φταίνε και δεν κάνουμε και λίγο τους "μαλάκες" κοινώς να δίνουμε τόπο στην οργή, παρά μόνο ψάχνουμε αφορμές να κριτικάρουμε, να σχολιάσουμε κλπ, κλπ. Δεν θα ήταν τα πράγματα ευκολότερα?

AUFGEBRACHT
23/01/2013, 18:02
Καλά έκανες και τους έγραψες στα @ρχίδια σου κοπελιά...

vaska
23/01/2013, 18:45
Καλά έκανες και τους έγραψες στα @ρχίδια σου κοπελιά...


:bawl::cry::bawl:

vaska
23/01/2013, 18:46
Φίλος του Βάντα μη το ψάχνεις.

Είπα κι εγώ δεν θα βρεθεί κανένας να της το θυμίσει ?????


:bawl:

ERRIKA
23/01/2013, 18:51
Ευτυχώς έληξαν την απεργία οι δικαστικοί και σας είδαμε κι εδώ μέσα... :bawl: :tooth:

:a07:

ERRIKA
23/01/2013, 18:53
τελικά το δικαστήριο το πρόλαβες; ή έπεσες και εσύ στις ... βόμβες ;;;

Αγαπητέ συνάδελφε, σαν καλή δικηγόρος που είμαι βάζω πάντα τον πελάτη να κρατάει την υπόθεση.... :D:bawl::wave2:

TROOPER
25/01/2013, 10:06
θου....(οχι βου)

VANDA
25/01/2013, 10:23
Καλά έκανες και τους έγραψες στα @ρχίδια σου κοπελιά...

Έτσι...

devil's animal
25/01/2013, 10:36
'νταξει, οπως νιωθει ο καθενας...

στην 1η περιπτωση btw, αν δεν μπορεις να περασεις εκμεταλλευομενη το κενο και κανοντας σφηνα μπροστα του, δεν ειναι σωστο να κορναρεις για να κανει στην ακρη...
ειστε και 2 παρανομοι (βαση νομου το ξερεις), και αυτος νιωθει ανετα με την δικη του ταχυτητα... το να τον αγχωνεις, το κανει ακομα πιο δυσκολο...

:wave2:

Cpt. Haddock
25/01/2013, 10:39
στην 1η περιπτωση btw, αν δεν μπορεις να περασεις εκμεταλλευομενη το κενο και κανοντας σφηνα μπροστα του, δεν ειναι σωστο να κορναρεις για να κανει στην ακρη...
ειστε και 2 παρανομοι (βαση νομου το ξερεις), και αυτος νιωθει ανετα με την δικη του ταχυτητα... το να τον αγχωνεις, το κανει ακομα πιο δυσκολο...

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

spyrakos35
25/01/2013, 10:40
'νταξει, οπως νιωθει ο καθενας...

αυτό είναι το θέμα.... δεν ξέρει πως πρέπει να νοιώσει...... :confused:

devil's animal
25/01/2013, 10:45
:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

τι γελας μωρη κουλομαρια??:bawl:

τον πραγματικα γρηγορο, δεν τον απασχολουν οι (σ)αργοι στον δρομο...μπορει να τους περασει, απ'οπου και οποτε θελει, χωρις να δημιουργησει προβλημα, ουτε στον ιδιον ουτε σ'αυτον που περναει... :winka:

α,και ειναι παντα ΖΕΝ...δεν γινονται τα νευρα του τσανταλια...
(και μην με ρωτησεις ΠΟΥ τα ξερω τα παραπανω)
:wave2:

daz
25/01/2013, 11:48
Ρε 'σεις θα είμαι για κανα δυο εβδομάδες Αθήνα. Να έρθω με ΚΤΕΛ ή να πίνω εμφιαλωμένο? :smokin:

ADVENTURAZ
25/01/2013, 11:53
Καλά έκανες και τους έγραψες στα @ρχίδια σου κοπελιά...

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

Αυτο ακριβως...:lol::lol::lol:

GsDakar
27/01/2013, 10:26
τωρα προσωπικα σε αυτο το 'τι θες ρε μαλακα' δεν ξερω την αντιδραση μου,η θα κυλιομασταν στην ασφαλτο,η θα τον εγραφα ,αναλογα απο ποια πλευρα θα εχω ξυπνησει,μπραβο παντως για την ψυχραιμια σου.

spyrakos35
27/01/2013, 10:37
ερρικα....

ΚΑΤΕΛΗΞΕΣ????

πυξιδας990
27/01/2013, 11:15
Μετακομιστε επαρχία να μην σας απασχολούν τέτοια υπαρξιακά θέματα

irinia
27/01/2013, 11:49
ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΜΕ ΚΟΡΝΑΡΑΝΕ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ...........


Σέ μέρος πού δέν θά μπορούσα νά κάνω στήν άκρη έννοείται,θά τό έλεγα
τό τί θές ρέ μαλάκα...........ΑΛΛΑ άπό μέσα μου.
Άλλιώς κάθε μέρα θά έπρεπε νά πλακώνομαι 5-6 φορές τουλάχιστον.
ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟΙ..........ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ..!!
Στό δεύτερο κομμάτι είναι ρητορική ή άπορία.
Προφανώς ντράπηκε ό άνθρωπος γιά τό μαλάκα,
καί βρήκε μιά δικαιολογία γιαυτό πού ξεστόμισε,λάθος τόν έκτίμησες,
ό καθένας μας θά μπορούσε νά τό πεί άν τόν κολλούσαν έτσι,τόχω πεί καί γώ
πάντα άπό μέσα μου λέμε, ΑΛΛΑ,
όταν ένοχλείς είτε ένα, είτε χίλια είναι τά λεπτά πού θά περιμένει ό άλλος
ΝΑΙ ΕΙΣΑΙ.............ΜΑΛΑΚΑΣ...!!
Έπίσης τό ότι είχες δικαστήριο,άς ξεκίναγες 10 λεπτά νωρίτερα γιατί στό δρόμο πάντα
θά ύπάρχουν βαραντέρο........
Τό πώς άξιολογεί ό καθένας,τό πόσο σημαντικό είναι αύτό πού έχει νά κάνει είναι δικό του πρόβλημα.
Προφανώς καί ό βαραντέρο δέν θά πήγαινε βόλτα.
Ούτε μπορείς νά χαρακτηρίσεις κάποιον μαλάκα άν πάει άργά μπροστά σου κάνοντας διήθηση,
είδικά άν δέν μπορεί νά κάνει στό πλάϊ νά περάσεις γρήγορα.
Άν έσύ κορνάρισες τρείς φορές σέ διάστημα 50 μέτρων σίγουρα κάτι τού έσπασες.......
Όταν βλέπω πίσω μου γρήγορο,προσπαθώ νά κάνω στό πλάϊ πρίν μέ κορνάρουν.
ΚΑΙ Η ΚΟΡΝΑ ΟΝΤΩΣ..............ΣΠΑΕΙ ΜΠΑΛΛΕΣ..!!
Έδώ λοιπόν 50-50 τό φταίξιμο έχουμε ΔΥΟ ΜΑΛΑΚΕΣ........
Καί γιά νά καταλήξω άν κάποιος ΕΙΝΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟΣ, σέ σχέση μέ κάποιον κουλό άς πούμε,
είναι άπαράδεκτό νά τόν πιέζει,διότι μπορεί νά τόν όδηγήσει σέ άτύχημα.
Σά νά πηγαίνω πίσω άπό σχολή όδηγών καί νά βαράω κόρνα.
Μπορεί νά ήθελε καί νά μήν μπορούσε....ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΑΥΤΟ..??
Καί νά τόν έκνεύρισες.........δέν κολλάμε ποτέ κάποιον πιό άδύναμο στό τιμόνι...!!!
Διοτι ύπάρχει καί ο έγωισμός.
Νομίζω πώς σέ πείραξε περισσότερο άπό ότι άν θά ήσουν άντρας,γιαυτό το έκανες καί θέμα.
Προσωπικά πολλές φορές μού ήρθε νά πώ τό μαλάκα ΑΛΛΑ ΦΡΕΝΑΡΙΣΑ,βλέποντας άπέναντι μου γυναίκα,
πολύ περισσότερο άπό τό άν ήταν κάποιος τού ίδίου φύλλου μέ έμένα.

Ή άπάντηση ήταν μέ είλικρίνεια χωρίς φόβο καί πάθος.
Μέ τήν ίδια άνεση πού σέ κράζω θά μπορούσα νά είμαι καί γώ στή θέση σου σέ κάτι άντίστοιχο ίσως.
Ούδείς άσφαλτος πού είπε καί ή άοιδός..!!
Άν ένοιωσες άσχημα γιά τή συμπεριφορά τών άλλων......
ΞΕΚΙΝΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.........
Πρώτη ΕΣΥ κορνάρισες καί πρώτη ΕΣΥ πάρκαρες έκεί πού ένοχλούσες..!!

MG-KTiNoS
27/01/2013, 12:11
ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟΙ..........ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ..!!
....
ΞΕΚΙΝΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.........

Η ζωή είναι γεμάτη από μαλάκες.
Από ανθρώπους που κοιτάνε μόνο τη πάρτυ τους και τίποτα άλλο.
Δυστυχώς έτσι τους έμαθαν.
Δυστυχώς ακόμα, στην Ελλάδα είναι και η προσβολή εύκολη.
-Είσαι μαλάκας, σίγουρα πιο μαλάκας από μένα.
Άρα είμαι από πάνω.
Κι όταν κάποιος το δει στραβά υπάρχει η εύκολη διέξοδο…
Έλα μωρέ πλάκα έκανα.
Ένας συνεχής αγώνας απόδειξης του ποιος είναι μαλάκας, αμόρφωτος, ανιστόρητος και χίλια δύο άλλα.
Τεσπά δεν ξέρω, θα συνταχτώ με την άποψη κοίτα να μην είσαι ίδιος αλλά κάποτε που με τράκαρε ένας και μ έβρισε κατέβηκα κάτω και τον σάπισα.
Όχι γιατί μ έβρισε αλλά γιατί είχα το παιδί στ αμάξι.
Ως εκ τούτου ούτε εγώ γλυτώνω πάντα απ το κανόνα…
:rolleyes:

daz
27/01/2013, 15:15
Στην Ελλάδα όλοι είναι μαλάκες εκτός από έναν. Συνηθίστε το.

:look:

Bowleno
27/01/2013, 16:19
Στην Ελλάδα όλοι είναι μαλάκες εκτός από έναν. Συνηθίστε το.

:look:

Εμένα δηλαδή :D

LOUKILOUK
27/01/2013, 20:46
ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΜΕ ΚΟΡΝΑΡΑΝΕ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ...........


Σέ μέρος πού δέν θά μπορούσα νά κάνω στήν άκρη έννοείται,θά τό έλεγα
τό τί θές ρέ μαλάκα...........ΑΛΛΑ άπό μέσα μου.
Άλλιώς κάθε μέρα θά έπρεπε νά πλακώνομαι 5-6 φορές τουλάχιστον.
ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟΙ..........ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΕΣ..!!
Στό δεύτερο κομμάτι είναι ρητορική ή άπορία.
Προφανώς ντράπηκε ό άνθρωπος γιά τό μαλάκα,
καί βρήκε μιά δικαιολογία γιαυτό πού ξεστόμισε,λάθος τόν έκτίμησες,
ό καθένας μας θά μπορούσε νά τό πεί άν τόν κολλούσαν έτσι,τόχω πεί καί γώ
πάντα άπό μέσα μου λέμε, ΑΛΛΑ,
όταν ένοχλείς είτε ένα, είτε χίλια είναι τά λεπτά πού θά περιμένει ό άλλος
ΝΑΙ ΕΙΣΑΙ.............ΜΑΛΑΚΑΣ...!!
Έπίσης τό ότι είχες δικαστήριο,άς ξεκίναγες 10 λεπτά νωρίτερα γιατί στό δρόμο πάντα
θά ύπάρχουν βαραντέρο........
Τό πώς άξιολογεί ό καθένας,τό πόσο σημαντικό είναι αύτό πού έχει νά κάνει είναι δικό του πρόβλημα.
Προφανώς καί ό βαραντέρο δέν θά πήγαινε βόλτα.
Ούτε μπορείς νά χαρακτηρίσεις κάποιον μαλάκα άν πάει άργά μπροστά σου κάνοντας διήθηση,
είδικά άν δέν μπορεί νά κάνει στό πλάϊ νά περάσεις γρήγορα.
Άν έσύ κορνάρισες τρείς φορές σέ διάστημα 50 μέτρων σίγουρα κάτι τού έσπασες.......
Όταν βλέπω πίσω μου γρήγορο,προσπαθώ νά κάνω στό πλάϊ πρίν μέ κορνάρουν.
ΚΑΙ Η ΚΟΡΝΑ ΟΝΤΩΣ..............ΣΠΑΕΙ ΜΠΑΛΛΕΣ..!!
Έδώ λοιπόν 50-50 τό φταίξιμο έχουμε ΔΥΟ ΜΑΛΑΚΕΣ........
Καί γιά νά καταλήξω άν κάποιος ΕΙΝΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟΣ, σέ σχέση μέ κάποιον κουλό άς πούμε,
είναι άπαράδεκτό νά τόν πιέζει,διότι μπορεί νά τόν όδηγήσει σέ άτύχημα.
Σά νά πηγαίνω πίσω άπό σχολή όδηγών καί νά βαράω κόρνα.
Μπορεί νά ήθελε καί νά μήν μπορούσε....ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΑΥΤΟ..??
Καί νά τόν έκνεύρισες.........δέν κολλάμε ποτέ κάποιον πιό άδύναμο στό τιμόνι...!!!
Διοτι ύπάρχει καί ο έγωισμός.
Νομίζω πώς σέ πείραξε περισσότερο άπό ότι άν θά ήσουν άντρας,γιαυτό το έκανες καί θέμα.
Προσωπικά πολλές φορές μού ήρθε νά πώ τό μαλάκα ΑΛΛΑ ΦΡΕΝΑΡΙΣΑ,βλέποντας άπέναντι μου γυναίκα,
πολύ περισσότερο άπό τό άν ήταν κάποιος τού ίδίου φύλλου μέ έμένα.

Ή άπάντηση ήταν μέ είλικρίνεια χωρίς φόβο καί πάθος.
Μέ τήν ίδια άνεση πού σέ κράζω θά μπορούσα νά είμαι καί γώ στή θέση σου σέ κάτι άντίστοιχο ίσως.
Ούδείς άσφαλτος πού είπε καί ή άοιδός..!!
Άν ένοιωσες άσχημα γιά τή συμπεριφορά τών άλλων......
ΞΕΚΙΝΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.........
Πρώτη ΕΣΥ κορνάρισες καί πρώτη ΕΣΥ πάρκαρες έκεί πού ένοχλούσες..!!

Δεν είχα σκοπό να απαντήσω σοβαρά στο θεμελιώδες αυτό ερώτημα που μας έχει απασχολήσει όλους κάποια στιγμή...
Στην τελική εσύ ξέρεις καλύτερα...
Αλλά ο Τέρενς λίγο πολύ, καλά τα λέει και βάζει τα πράγματα στην σωστή τους διάσταση...μαλακίες όλοι κάνουμε...αυτό δεν μας κάνει αυτόματα και μαλάκες...μην ανησυχείς...
Νομίζω ότι αν βάλει ο καθένας μας, και εσύ επίσης, τον ευτό μας στη θέση αυτού που έβρισε ίσως καταλάβει καλύτερα αυτό που εξηγεί ο Τέρενς...

υ.γ. Διαφωνώ κάθετα με την προκλητική συμπεριφορά τους (να βρίσουν...) αλλά το "τι μαλάκας...!" μάλλον πολλοί θα το σκέφτονταν...

Aggelos_SV
01/02/2013, 14:37
...μωρέ καλά κάνω που το πρώτο στην μπινελικολίστα μου είναι το "άντε/άει...........car-ιόλα" ,ανεξαρτήτου φύλου!

Ουδείς διαμαρτυρόμενος μετά!!!:lol:

THANOS_KTM
01/02/2013, 14:47
Η ζωή είναι γεμάτη από μαλάκες.
Από ανθρώπους που κοιτάνε μόνο τη πάρτυ τους και τίποτα άλλο.
Δυστυχώς έτσι τους έμαθαν.
Δυστυχώς ακόμα, στην Ελλάδα είναι και η προσβολή εύκολη.
-Είσαι μαλάκας, σίγουρα πιο μαλάκας από μένα.
Άρα είμαι από πάνω.
Κι όταν κάποιος το δει στραβά υπάρχει η εύκολη διέξοδο…
Έλα μωρέ πλάκα έκανα.
Ένας συνεχής αγώνας απόδειξης του ποιος είναι μαλάκας, αμόρφωτος, ανιστόρητος και χίλια δύο άλλα.
Τεσπά δεν ξέρω, θα συνταχτώ με την άποψη κοίτα να μην είσαι ίδιος αλλά κάποτε που με τράκαρε ένας και μ έβρισε κατέβηκα κάτω και τον σάπισα.
Όχι γιατί μ έβρισε αλλά γιατί είχα το παιδί στ αμάξι.
Ως εκ τούτου ούτε εγώ γλυτώνω πάντα απ το κανόνα…:rolleyes:

Μια από τα ίδια και εγώ.

Πρίν λίγες μέρες είχα δικαστήριο από παρόμοια φάση...ευτυχώς την γλύτωσα.:smokin:

spyrakos35
01/02/2013, 16:51
σόρρυ αλλά πιο μεγάλη μαλακία από το να κατέβεις για να παίξεις ξύλο, δεν υπάρχει.....

εντελώς σοβαρά (ασχετα αν ακούγεται σαν αστείο) και εντελώς χωρίς διάθεση να την πω σε κανέναν....

mouse112
01/02/2013, 19:25
τα ειπες ΟΛΑ...

Sandra4
01/02/2013, 21:08
Τεσπά δεν ξέρω, θα συνταχτώ με την άποψη κοίτα να μην είσαι ίδιος αλλά κάποτε που με τράκαρε ένας και μ έβρισε κατέβηκα κάτω και τον σάπισα.
Όχι γιατί μ έβρισε αλλά γιατί είχα το παιδί στ αμάξι.
Μαλάκες υπάρχουν πολλοί. (Να το γράψω καλύτερα? Μπα. Θα είμαι καλή και θα το αφήσω έτσι)
Μπορεί να είχες δίκιο που του άξιζε. Λες όμως οτι τις έφαγε επειδή είχες το παιδί στο αμάξι. Χωρίς να θέλω να σε κρίνω και ελπίζω να μην υπάρξει παρεξήγηση, το οτι το παιδί είδε τον πατέρα του να κατεβαίνει από το αμάξι και να χτυπάει κάποιον άλλο χωρίς να έχει καταλάβει το ίδιο (φαντάζομαι είναι μικρό) για ποιο λόγο γίνεται όλο αυτό, μήπως θα έπρεπε να υπερισχύσει? Μήπως θα έπρεπε να το προστατεύσεις? Μπορεί να υπερίσχυσε ο θυμός σου εκείνη τη στιγμή και επειδή άνθρωποι είμαστε να αντέδρασες έτσι. Όπως και να ΄χει καλό είναι να μην μπλέκουμε σε καβγάδες όσο δίκιο και να έχουμε, όσο μαλάκας και να είναι ο άλλος. Δεν ξέρεις ποτέ τι κουβαλάει πάνω του ή τι τρέλα έχει. Θα πω μόνο ένα περιστατικό που πέτυχα πριν κάνα 2μηνο. Δύο αυτοκίνητα, ο ένας κάνει τη μαλακία, τίποτα το σημαντικό, βρίζονται εν κινήσει, κάνουν στην άκρη και κατεβαίνουν. Δεν πρόλαβαν να πουν κουβέντα αφού ο ένας έτρεξε με σιδερογροθιά και του έκανε του άλλου το κεφάλι τριαντάφυλλο. Πριν κάνουμε κάτι πρέπει να σκεφτόμαστε τις πιθανές συνέπειες. Ο θυμός είναι ο χειρότερος σύμβουλος. Όλοι κάνουμε λάθη. Το θέμα είναι να μην τα επαναλαμβάνουμε. :wave2:

dimmie_72
01/02/2013, 22:30
Μαλάκες υπάρχουν πολλοί. (Να το γράψω καλύτερα? Μπα. Θα είμαι καλή και θα το αφήσω έτσι)
Δεν πρόλαβαν να πουν κουβέντα αφού ο ένας έτρεξε με σιδερογροθιά και του έκανε του άλλου το κεφάλι τριαντάφυλλο. Πριν κάνουμε κάτι πρέπει να σκεφτόμαστε τις πιθανές συνέπειες. Ο θυμός είναι ο χειρότερος σύμβουλος. Όλοι κάνουμε λάθη. Το θέμα είναι να μην τα επαναλαμβάνουμε. :wave2:

- Ίσως το ίδιο να αντιδρούσε και ο τύπος με το Varadero έχοντας να κουμαντάρει πρωινιάτικα τα 300+ κιλά της μηχανής του, του κάθεται στο σβέρκο και η νεοχειραφετημένη βδέλα με τη βέσπα να κορνάρει.
- Ίσως θάπρεπε και μεις με τα smart να βάλουμε στην οροφή μια φωτεινή επιγραφή με το χαρακτηρισμό "κόντρα κ@ρ@μ@λ@κας" επειδή ανεχόμαστε να συνδιάγουμε στον ίδιο στίβο με μικρομεσαία, οικογενειακά, μεγάλα, SUV, ημιφορτηγά, οχήματα διανομών και υπόλοιπα οχήματα, ένια εξ αυτών οδηγούμενα από μεσήλικες, υπερήλικες, τύπου δυναμικές ανεξάρτητες femme fatales η απλώς ανοργασμικές συμπλεγματικές γεροντοκόρες. :(

Υ.Γ. Οι επιθετικοί προσδιορισμοί δεν αναφέρονται σε συγκεκριμένο πρόσωπο η στο αρχικό ποστ αλλά σε οποιονδήποτε με τη συγκεκριμένη συμπεριφορά.

MG-KTiNoS
02/02/2013, 10:55
Μαλάκες υπάρχουν πολλοί. (Να το γράψω καλύτερα? Μπα. Θα είμαι καλή και θα το αφήσω έτσι)
Μπορεί να είχες δίκιο που του άξιζε. Λες όμως οτι τις έφαγε επειδή είχες το παιδί στο αμάξι. Χωρίς να θέλω να σε κρίνω και ελπίζω να μην υπάρξει παρεξήγηση, το οτι το παιδί είδε τον πατέρα του να κατεβαίνει από το αμάξι και να χτυπάει κάποιον άλλο χωρίς να έχει καταλάβει το ίδιο (φαντάζομαι είναι μικρό) για ποιο λόγο γίνεται όλο αυτό, μήπως θα έπρεπε να υπερισχύσει? Μήπως θα έπρεπε να το προστατεύσεις? Μπορεί να υπερίσχυσε ο θυμός σου εκείνη τη στιγμή και επειδή άνθρωποι είμαστε να αντέδρασες έτσι. Όπως και να ΄χει καλό είναι να μην μπλέκουμε σε καβγάδες όσο δίκιο και να έχουμε, όσο μαλάκας και να είναι ο άλλος. Δεν ξέρεις ποτέ τι κουβαλάει πάνω του ή τι τρέλα έχει. Θα πω μόνο ένα περιστατικό που πέτυχα πριν κάνα 2μηνο. Δύο αυτοκίνητα, ο ένας κάνει τη μαλακία, τίποτα το σημαντικό, βρίζονται εν κινήσει, κάνουν στην άκρη και κατεβαίνουν. Δεν πρόλαβαν να πουν κουβέντα αφού ο ένας έτρεξε με σιδερογροθιά και του έκανε του άλλου το κεφάλι τριαντάφυλλο. Πριν κάνουμε κάτι πρέπει να σκεφτόμαστε τις πιθανές συνέπειες. Ο θυμός είναι ο χειρότερος σύμβουλος. Όλοι κάνουμε λάθη. Το θέμα είναι να μην τα επαναλαμβάνουμε. :wave2:

Έχω μετανιώσει για αυτό σκεπτόμενος πάνω κάτω ότι λες.
Αλλά εκείνη την ώρα μου ήρθε το αίμα στο κεφάλι.
Βγήκε από στοπ (δεξιά) φρέναρα (τσαρούχωμα).
Μέσα είχα το μικρό (2 ετών) τη γυναίκα τον πεθερό και την πεθερά.
Η μηχανή είχε σβήσει κι εγώ δεν είχα συνέλθει από τη τρομάρα. Είχα αυτό το αίσθημα που ακούς τη καρδιά σου.
Εκείνος όμως άρχισε να βρίζει μάνες οικογένειες και αδερφές και να φωνάζει
-Έλα δω να σε γμω…

Δεν νομίζω να ξαναβρίσει ποτέ στο δρόμο πάντως.
Τα τελευταία λόγια που του είπα ήταν
-και αν πάθαινε τίποτε το παιδί θα σε είχα θάψει (και εκείνη τη στιγμή το εννοούσα 100%)

Μετά ΦΥΣΙΚΑ έκανε μήνυση αφού είπε ένα κάρο ψέματα και ιστορίες με δράκους. (η διάθεση να μου κάνει σεξ είχε περάσει)
Έπεσε σε τόσες αντιφάσεις από τα ψέματα του που έχασε τη δίκη !
(μέχρι και η δικαστής κατάλαβε πόσο μαλάκας ήταν)
Τέσπα το θέμα παραμένει…
Δεν εξαιρέθηκα και λυπάμαι.
Έπρεπε να είχα του είχα κάνει μήνυση εγώ για εξύβριση και να έδινα τα λ7 σε τίποτα παιδάκια.

irinia
02/02/2013, 15:13
Έχω μετανιώσει για αυτό σκεπτόμενος πάνω κάτω ότι λες.
Αλλά εκείνη την ώρα μου ήρθε το αίμα στο κεφάλι.
Βγήκε από στοπ (δεξιά) φρέναρα (τσαρούχωμα).
Μέσα είχα το μικρό (2 ετών) τη γυναίκα τον πεθερό και την πεθερά.
Η μηχανή είχε σβήσει κι εγώ δεν είχα συνέλθει από τη τρομάρα. Είχα αυτό το αίσθημα που ακούς τη καρδιά σου.
Εκείνος όμως άρχισε να βρίζει μάνες οικογένειες και αδερφές και να φωνάζει
-Έλα δω να σε γμω…

Δεν νομίζω να ξαναβρίσει ποτέ στο δρόμο πάντως.
Τα τελευταία λόγια που του είπα ήταν
-και αν πάθαινε τίποτε το παιδί θα σε είχα θάψει (και εκείνη τη στιγμή το εννοούσα 100%)

Μετά ΦΥΣΙΚΑ έκανε μήνυση αφού είπε ένα κάρο ψέματα και ιστορίες με δράκους. (η διάθεση να μου κάνει σεξ είχε περάσει)
Έπεσε σε τόσες αντιφάσεις από τα ψέματα του που έχασε τη δίκη !
(μέχρι και η δικαστής κατάλαβε πόσο μαλάκας ήταν)
Τέσπα το θέμα παραμένει…
Δεν εξαιρέθηκα και λυπάμαι.
Έπρεπε να είχα του είχα κάνει μήνυση εγώ για εξύβριση και να έδινα τα λ7 σε τίποτα παιδάκια.




AΠΛΑ ΗΣΟΥΝ ΤΥΧΕΡΟΣ...............Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΓΡΟΘΙΑ



Εύχομαι τήν έπόμενη φορά νά σκεφτείς πραγματικά τό παιδί σου,όχι τόσο γιά τήν άγωγή
πού τού έδωσες μέ μιά τέτοια ένέργεια διότι τά παιδιά είναι σφουγγάρια καί ρουφάνε τά πάντα,
ΑΛΛΑ, γιά τό ότι τό παιδί θά μπορούσε νά μείνει χωρίς πατέρα...!!!
Είτε πηγαίνοντας στό χώμα είτε μέσα μιά ζωή άν πάνω στόν καυγά κάνεις μεγάλη ζημιά...!!
Έδώ άλλος κατέβηκε νά μαλλώσει καί πάνω στήν τσατίλα του έπαθε έμφραγμα πρίν κάν κάνει κάτι.
Έννοείται πώς ό άλλος πήγε γιά κακούργημα.........
Όταν λοιπόν έπικαλείσαι τό παιδί...............πρέπει καί να τό σκέφτεσαι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ,κι ό έγωϊσμός
νά κάνει πέρα....!!!!
Ή τελευταία σου σκέψη ήταν μάλλον ή καλύτερη...!!!

Sandra4
02/02/2013, 18:09
MG-KTiNoS όλοι έχουμε κάνει λάθη, όπως εχω ήδη αναφέρει. Και όπως είπε ο συμφορουμίτης Τerens ήσουν τυχερός, γιατί πάντα λέμε δεν θα συμβεί σε μένα, αλλά δεν ισχύει. Κάθε μέρα γίνονται μικρά θαύματα και γλιτώνουμε τα χειρότερα χωρίς να τα βλέπουμε και χωρίς να τα εκτιμάμε. Τότε ένα μικρό θαύμα μπορεί να ήταν το ότι αν πήγαινε λίγο πιο γρήγορα ο άλλος να είχε χτυπήσει κάποιος από τους δικούς σου ανθρώπους. Τέλος πάντων, έγινε τώρα. Και από τα λεγόμενά σου φαίνεται οτι κατάλαβες. Ήθελα να σου πω και αυτό που είπε ο Terens


ΑΛΛΑ, γιά τό ότι τό παιδί θά μπορούσε νά μείνει χωρίς πατέρα...!!!
Είτε πηγαίνοντας στό χώμα είτε μέσα μιά ζωή άν πάνω στόν καυγά κάνεις μεγάλη ζημιά...!!

αλλά δεν το ανέφερα γιατί εκείνη τη στιγμή σκέφτηκα οτι μερικές φορές όταν επεξεργαζόμαστε κάτι και το συνειδητοποιούμε μόνοι μας, μας μένει καλύτερα μέσα σ΄αυτό το μυαλό που έχει την απίστευτη ικανότητα να διαθέτει επιλεκτική μνήμη και να ξεχνάει!
Αυτό δεν σημαίνει οτι λέω πως έκανε λάθος που το ανέφερε ο Terens. Πολλά :a46:! Είπε την αλήθεια ωμά!

LOUKILOUK
05/02/2013, 13:30
MG-KTiNoS όλοι έχουμε κάνει λάθη, όπως εχω ήδη αναφέρει. Και όπως είπε ο συμφορουμίτης Τerens ήσουν τυχερός, γιατί πάντα λέμε δεν θα συμβεί σε μένα, αλλά δεν ισχύει. Κάθε μέρα γίνονται μικρά θαύματα και γλιτώνουμε τα χειρότερα χωρίς να τα βλέπουμε και χωρίς να τα εκτιμάμε. Τότε ένα μικρό θαύμα μπορεί να ήταν το ότι αν πήγαινε λίγο πιο γρήγορα ο άλλος να είχε χτυπήσει κάποιος από τους δικούς σου ανθρώπους. Τέλος πάντων, έγινε τώρα. Και από τα λεγόμενά σου φαίνεται οτι κατάλαβες. Ήθελα να σου πω και αυτό που είπε ο Terens

αλλά δεν το ανέφερα γιατί εκείνη τη στιγμή σκέφτηκα οτι μερικές φορές όταν επεξεργαζόμαστε κάτι και το συνειδητοποιούμε μόνοι μας, μας μένει καλύτερα μέσα σ΄αυτό το μυαλό που έχει την απίστευτη ικανότητα να διαθέτει επιλεκτική μνήμη και να ξεχνάει!
Αυτό δεν σημαίνει οτι λέω πως έκανε λάθος που το ανέφερε ο Terens. Πολλά :a46:! Είπε την αλήθεια ωμά!

Η συγκεκριμένη κουβέντα έχει ξαναγίνει και λίγο πολύ όλοι συμφωνούμε με το σωστό...το πρόβλημα είναι ότι καμιά φορά πρέπει να είσαι πολύ "Βούδας" για να συγκρατηθείς και να μην ξεσπάσεις φτάνοντας στην αυτοδικία...'Εχω κάνει το λάθος να "ξεφύγω", ευτυχώς χωρίς συνέπειες για μένα, αλλά κατάλαβα το λάθος μου...Το ενδιαφέρον όμως της υπόθεσης είναι ότι δεν ένοιωσα άσχημα για αυτό που έκανα, αλλά για το ρίσκο που πήρα...ΚΑΙ εδώ το είναι το μεγάλο θέμα...το λάθος είναι η αυτοδικία καθαυτή ή το ρίσκο του να ξεφύγει η κατάσταση και να χοντρύνει το σκηνικό με ανεξέλγκτες συνέπειες εκατέροθεν; :rolleyes:

sniper
05/02/2013, 13:33
Η συγκεκριμένη κουβέντα έχει ξαναγίνει και λίγο πολύ όλοι συμφωνούμε με το σωστό...το πρόβλημα είναι ότι καμιά φορά πρέπει να είσαι πολύ "Βούδας" για να συγκρατηθείς και να μην ξεσπάσεις φτάνοντας στην αυτοδικία...'Εχω κάνει το λάθος να "ξεφύγω", ευτυχώς χωρίς συνέπειες για μένα, αλλά κατάλαβα το λάθος μου...Το ενδιαφέρον όμως της υπόθεσης είναι ότι δεν ένοιωσα άσχημα για αυτό που έκανα, αλλά για το ρίσκο που πήρα...ΚΑΙ εδώ το είναι το μεγάλο θέμα...το λάθος είναι η αυτοδικία καθαυτή ή το ρίσκο του να ξεφύγει η κατάσταση και να χοντρύνει το σκηνικό με ανεξέλγκτες συνέπειες εκατέροθεν; :rolleyes: Αν δεν εισαι διατιθεμένος να αναλάβεις τις ευθύνες των πράξεών σου (είτε ποινικές, είτε ψυχοσωματικές - δικές σου ή του άλλου), καλά θα κάνεις να κάνεις τον μ@λάκα... Τόσο απλό.

spyrakos35
05/02/2013, 13:38
Αν δεν εισαι διατιθεμένος να αναλάβεις τις ευθύνες των πράξεών σου (είτε ποινικές, είτε ψυχοσωματικές - δικές σου ή του άλλου), καλά θα κάνεις να κάνεις τον μ@λάκα... Τόσο απλό.

αμα πας στο χώμα (εχω δει να βγαίνει όπλο σε παρεξήγηση χωρίς να υπάρχει λόγος) δεν μπορείς να αναλάβεις καμμία ευθύνη....

κάνεις τον μ@λάκα εξ αρχής και όλα καλά....

πιο απλό ακόμα....

sniper
05/02/2013, 13:40
αμα πας στο χώμα (εχω δει να βγαίνει όπλο σε παρεξήγηση χωρίς να υπάρχει λόγος) δεν μπορείς να αναλάβεις καμμία ευθύνη.... κάνεις τον μ@λάκα εξ αρχής και όλα καλά.... πιο απλό ακόμα.... Έχεις απόλυτο δίκιο. Τις συνέπειες των πράξεών σου, έπρεπε να πω. Τα υπόλοιπα παραμένουν ως έχουν.

spyrakos35
05/02/2013, 13:47
Έχεις απόλυτο δίκιο. Τις συνέπειες των πράξεών σου, έπρεπε να πω. Τα υπόλοιπα παραμένουν ως έχουν.

:beer:

γιατί στο φινάλε, κανείς δεν είναι σίγουρος σήμερα κε σνάιπερ... (http://news247.gr/eidiseis/kosmos/news/nekros_vrethhke_o_pio_fhmismenos_eleutheros_skopeyths_twn_hpa.2114192.html)
(έψαχνα να βρω που θα το βάλω από χτες) :bawl:

sniper
05/02/2013, 13:49
:beer: γιατί στο φινάλε, κανείς δεν είναι σίγουρος σήμερα κε σνάιπερ... (http://news247.gr/eidiseis/kosmos/news/nekros_vrethhke_o_pio_fhmismenos_eleutheros_skopeyths_twn_hpa.2114192.html) (έψαχνα να βρω που θα το βάλω από χτες) :bawl: Καλά ΟΚ.. και ζήσαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα.

pipe_smoker
05/02/2013, 14:08
Don't do the crime if you can't do the time που λένε και στο χωριό μου δηλαδή. Ντάξ'... Συμφωνώ μερικώς.

Το θέμα είναι, κι εδώ διαφωνώ με το Σπύρο, ότι αν ακολουθείς την πάγια τακτική του "κάνω το μαλάκα γιατί ο πάσα ένας μπορεί να κουβαλάει κουμπούρι" στο τέλος θα λαλήσεις και θα πάρεις εσύ κανά κουμπούρι και θα βγεις στους δρόμους να καθαρίζεις τους νοματαίους σαν κοτόπουλα.
Ούτε ξύλο έχω παίξει ποτέ μου για μια θέση πάρκινγκ, ούτε γενικότερα για σοβαρό ή μη λόγο στο δρόμο. Ίσως γιατί δεν έχει τύχει και γιατί πιστεύω ότι για να έρθει το ξύλο πρέπει κάποιος να ψιλοψάχνεται και να πηγαίνει και γυρεύοντας.
Αλλά με το σκεπτικό ότι ο άλλος μπορεί να κουβαλάει πιστόλι, μαχαίρι, σπαθί, RPG μέσα στο αυτοκίνητο, τότε δεν πρέπει να κάνω μόνο το μαλάκα φταίω δε φταίω, αλλά δεν πρέπει καν να του ζητήσω το λόγο στο φανάρι για τη μαλακία που έκανε προ ολίγου, πόσο μάλλον να "κατέβω κάτω". Ακόμα κι αν φταίει και πήγε να με σκοτώσει κι αρχίσει να με βρίζει, πρέπει να του πω "συγγνώμη" κι "ευχαριστώ για τα κοσμητικά, δεν κάνει τίποτα" και να φύγω γιατί μπορεί να μου δώσει να καταπιώ καμιά χειροβομβίδα.

Ξαναλέω, ούτε κανάς νταής που τρώγομαι για φασαρίες είμαι ούτε λύνω τις διαφορές μου με ξύλο. Αλλά και το άλλο άκρο νομίζω είναι εξίσου υπερβολικό και μη λειτουργικό. Το "του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ" έχει και τα όριά του.

ΥΓ. @sniper ωραία υπογραφή. Επιτέλους. Ας πάψει πια το "Μόνο η Λία είναι Βίσση". Έλεος. Και η βία είναι λύση!:lol:

sniper
05/02/2013, 14:17
Don't do the crime if you can't do the time που λένε και στο χωριό μου δηλαδή. Ντάξ'... Συμφωνώ μερικώς. Το θέμα είναι, κι εδώ διαφωνώ με το Σπύρο, ότι αν ακολουθείς την πάγια τακτική του "κάνω το μαλάκα γιατί ο πάσα ένας μπορεί να κουβαλάει κουμπούρι" στο τέλος θα λαλήσεις και θα πάρεις εσύ κανά κουμπούρι και θα βγεις στους δρόμους να καθαρίζεις τους νοματαίους σαν κοτόπουλα. Ούτε ξύλο έχω παίξει ποτέ μου για μια θέση πάρκινγκ, ούτε γενικότερα για σοβαρό ή μη λόγο στο δρόμο. Ίσως γιατί δεν έχει τύχει και γιατί πιστεύω ότι για να έρθει το ξύλο πρέπει κάποιος να ψιλοψάχνεται και να πηγαίνει και γυρεύοντας. Αλλά με το σκεπτικό ότι ο άλλος μπορεί να κουβαλάει πιστόλι, μαχαίρι, σπαθί, RPG μέσα στο αυτοκίνητο, τότε δεν πρέπει να κάνω μόνο το μαλάκα φταίω δε φταίω, αλλά δεν πρέπει καν να του ζητήσω το λόγο στο φανάρι για τη μαλακία που έκανε προ ολίγου, πόσο μάλλον να "κατέβω κάτω". Ακόμα κι αν φταίει και πήγε να με σκοτώσει κι αρχίσει να με βρίζει, πρέπει να του πω "συγγνώμη" κι "ευχαριστώ για τα κοσμητικά, δεν κάνει τίποτα" και να φύγω γιατί μπορεί να μου δώσει να καταπιώ καμιά χειροβομβίδα. Ξαναλέω, ούτε κανάς νταής που τρώγομαι για φασαρίες είμαι ούτε λύνω τις διαφορές μου με ξύλο. Αλλά και το άλλο άκρο νομίζω είναι εξίσου υπερβολικό και μη λειτουργικό. Το "του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ" έχει και τα όριά του. ΥΓ. @sniper ωραία υπογραφή. Επιτέλους. Ας πάψει πια το "Μόνο η Λία είναι Βίσση". Έλεος. Και η βία είναι λύση!:lol: Η αλήθεια είναι ότι όσοι δεν ξέρουν τουλάχιστον να προστατεύσουν τον εαυτό του καλά θα κάνουν να κάνουν τους μ@λάκες.. Υπάρχουν κάτι παλικάρια έξω που μπορουν να ρίξουν από δομημένο ξύλο μέχρι να σε σκορπίσουν σε διάφορους νομούς... Τώρα βέβαια, αν σου ανέβει το αίμα στο κεφάλι (και δεν μπορείς/ξέρεις να το διαχειριστείς) κάνεις ότι κιαταλαβαίνεις.

pipe_smoker
05/02/2013, 14:47
Η αλήθεια είναι ότι όσοι δεν ξέρουν τουλάχιστον να προστατεύσουν τον εαυτό του καλά θα κάνουν να κάνουν τους μ@λάκες.. Υπάρχουν κάτι παλικάρια έξω που μπορουν να ρίξουν από δομημένο ξύλο μέχρι να σε σκορπίσουν σε διάφορους νομούς...

Γεγονός. Όπως επίσης και το ότι κι αυτά τα παλικάρια μπορούν να τα σκορπίσουν σε διάφορους νομούς άλλα παλικάρια και πάει λέγοντας. Κοινώς το "ξέρω τουλάχιστον να προστατεύω τον εαυτό μου" πάει περίπατο.
Ξέρω να τον προστατεύω από τί? Από τον average νταή με την μπάκα που θέλει να μου ρίξει δυο μπουνιές για να τον καμαρώσει η γκόμενα, από το υβρίδιο διασταύρωση Emelianenko-Chuck Norris, από τον παλαβό που τραβάει κουμπούρι? Με τις πιθανότητες παίζεις.
Το ότι ποτέ δεν ξέρεις ποιον έχεις απέναντί σου σημαίνει ότι πρέπει να λειτουργείς με μια κάποια σωφροσύνη. Είτε από πλευράς ενστίκτου αυτοσυντήρησης, είτε από ηθικής πλευράς, είτε από οτιδήποτε έρθει πρώτο στον καθένα. Γιατί θα συμφωνήσω ότι αν η κατάσταση φτάσει στα άκρα στο ένστικτό αυτοσυντήρησης θα καταλήξουμε όλοι. Άλλο το λειτουργώ όμως με κάποια σωφροσύνη κι άλλο κάνω το μαλάκα.


Τώρα βέβαια, αν σου ανέβει το αίμα στο κεφάλι (και δεν μπορείς/ξέρεις να το διαχειριστείς) κάνεις ότι κιαταλαβαίνεις.

Και η Παναγιά μαζί σου...:priest: (γιατί κατά 99% μαλακία θα κάνεις)

LOUKILOUK
05/02/2013, 14:48
Καλά τα λέει ο καπνιστής πίπας....αλλά και οι υπόλοιποι...
Την λεπτή διαχωριστική γραμμή μεταξύ του "κάνω το μαλάκα" και "είμαι μαλάκας" ψάχνουμε όλοι νομίζω...αν κατάλαβα σωστά...
Ο καθένας προφανώς ανάλογα με όσα κουβαλάει πισω του κρίνει και αποφασίζει...

sniper
05/02/2013, 15:00
Γεγονός. Όπως επίσης και το ότι κι αυτά τα παλικάρια μπορούν να τα σκορπίσουν σε διάφορους νομούς άλλα παλικάρια και πάει λέγοντας. Κοινώς το "ξέρω τουλάχιστον να προστατεύω τον εαυτό μου" πάει περίπατο. Ξέρω να τον προστατεύω από τί? Από τον average νταή με την μπάκα που θέλει να μου ρίξει δυο μπουνιές για να τον καμαρώσει η γκόμενα, από το υβρίδιο διασταύρωση Emelianenko-Chuck Norris, από τον παλαβό που τραβάει κουμπούρι? Με τις πιθανότητες παίζεις. Το ότι ποτέ δεν ξέρεις ποιον έχεις απέναντί σου σημαίνει ότι πρέπει να λειτουργείς με μια κάποια σωφροσύνη. Είτε από πλευράς ενστίκτου αυτοσυντήρησης, είτε από ηθικής πλευράς, είτε από οτιδήποτε έρθει πρώτο στον καθένα. Γιατί θα συμφωνήσω ότι αν η κατάσταση φτάσει στα άκρα στο ένστικτό αυτοσυντήρησης θα καταλήξουμε όλοι. Άλλο το λειτουργώ όμως με κάποια σωφροσύνη κι άλλο κάνω το μαλάκα. Και η Παναγιά μαζί σου...:priest: (γιατί κατά 99% μαλακία θα κάνεις) Λείπουν αρκετές μεταβλητές στο σκεπτικό σου (που πιθανώς τις ξερεις και δεν τις βάζεις για οικονομία χρόνου) που δεν ειναι του παρόντος να αναλυθούν. Γενικά πάντως καλά θα κάνουν όσοι έχουν κάνει προπόνηση με τον Τσακ Νόρρις, τον Μπρους Λη, τον Ζαν Κλωντ, τον Σηγκάλ κι άλλους από την οθόνη να πούνε ψιχαλίζει και να συνεχίσουν το δρόμο τους.

pipe_smoker
05/02/2013, 15:47
Λείπουν αρκετές μεταβλητές στο σκεπτικό σου (που πιθανώς τις ξερεις και δεν τις βάζεις για οικονομία χρόνου) που δεν ειναι του παρόντος να αναλυθούν. Γενικά πάντως καλά θα κάνουν όσοι έχουν κάνει προπόνηση με τον Τσακ Νόρρις, τον Μπρους Λη, τον Ζαν Κλωντ, τον Σηγκάλ κι άλλους από την οθόνη να πούνε ψιχαλίζει και να συνεχίσουν το δρόμο τους.

Επειδή βλέπω ότι επιμένεις στο πλαίσιο ξύλου, χωρίς να διαφωνώ με τα γραφόμενά σου, νομίζω πως το σκεπτικό μου "παρερμηνεύθηκε". Ίσως εγώ δεν εξήγησα καλά, ίσως και να μην παρερμηνεύθηκε και να είναι ιδέα μου.

Στο αρχικό μου ποστ είπα ότι διαφωνώ με το Σπύρο ο οποίος είχε πει:


αμα πας στο χώμα (εχω δει να βγαίνει όπλο σε παρεξήγηση χωρίς να υπάρχει λόγος) δεν μπορείς να αναλάβεις καμμία ευθύνη....

κάνεις τον μ@λάκα εξ αρχής και όλα καλά....

πιο απλό ακόμα....

και διαφώνησα κυρίως με τα bold.

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι θεωρώ μη λειτουργικό (είναι ο πιο κομψός και "μονολεκτικός" τρόπος που βρίσκω για να το χαρακτηρίσω) το να κάνεις το μαλάκα εξ'αρχής, φοβούμενος ότι ο άλλος μπορεί να τραβήξει όπλο ή να ανήκει στα παλικάρια που σκορπάνε κόσμο στις 5 ηπείρους που ανέφερες καθώς συνεχίστηκε η κουβέντα.
Διαφώνησα με την υιοθέτηση αυτής της πάγιας τακτικής όπως είπα, γιατί με αυτό το σκεπτικό από την αρχή δεν πρέπει να κάνεις το παραμικρό. Δεν αναφερόμουν στο τί θα συμβεί αφού ειπωθούν οι πρώτες κουβέντες και κατέβεις κάτω.

Το όλο σκηνικό έχει μια κάποια σχετική κλιμάκωση με προαιρετική την κορύφωση (που είναι φυσικά το να πιαστείς στα χέρια, να σου ξεριζώσουν τα χέρια, το να φας μαχαιριά κουμπουριά κλπ)
Ξεκινάει με το ότι πνίγεις το στοπ και σου κορνάρω, συνεχίζει με "τί κορνάρεις ρε μαλάκα", συνεχίζει με "εμένα είπες μαλάκα ρε?", συνεχίζει με "ναι εσένα είπα!", συνεχίζει με "για κατέβα κάτω να μου το πεις άμα είσαι άντρας" (σε κάθε κόμμα θα μπορούσε να μην έχει υπάρξει συνέχεια απλά πιάνουμε το σενάριο με την προαναφερθείσα κορύφωση. Και το ότι χρησιμοποίησα το παράδειγμα "εγώ μαλάκας?" "ναι εσύ!" κλπ έγινε για να πάμε παρακάτω. Μη σταθούμε στο αν γίνεται έτσι ένας καυγάς.)
Το σημείο λοιπόν που λέγεται το "κατέβα κάτω", και ξεφεύγουμε από το λεκτικό επίπεδο και περνάμε σε ένα πιθανώς σωματικό, είναι κομβικό. Είναι ένα πολύ καλό σημείο για να δώσεις τόπο στην οργή και να σηκωθείς να φύγεις. Κι αν νιώθεις ότι θα σου αφαιρεθεί βάρος από το παντελόνι με μια τέτοια πράξη και θα σου μειωθεί το αντριλίκι, μπορείς κάλλιστα να πας στο κοντινότερο booρδελάκι και να ζητήσεις από την τάνα μια έξτρα λεκτική περιποίηση κατά τη διάρκεια της πράξης, η οποία θα εξυμνεί το μέγιστο ανδρισμό σου, και όλα καλά και άγια. Αν τελικά πρόκειται περί αυτού.

Εγώ ουδέποτε είπα παίξτε ξύλο ή μην παίξετε ξύλο. Είπα ότι θεωρώ λάθος να βγαίνεις στο δρόμο με το σκεπτικό ότι ο καθένας μπορεί να είναι ο σ'χωρεμένος ο Σουγκλάκος ή να κουβαλάει όπλο. Γιατί σε αυτή την περίπτωση πάει περίπατο η κλιμάκωση που προανέφερα. Γιατί και με την κόρνα και μόνο, ή με ένα "θα μας σκοτώσεις ρε μαλάκα", ή με μία ευγενική σχετικά εξήγηση στο φανάρι του τί παραλίγο να γίνει, ο άλλος μπορεί να μη χρειάζεται το κάτι παραπάνω για να κατέβει κάτω και είτε να σε σβερκώσει και να σε τουλουμιάσει, είτε να σου την μπουμπουνίσει.

Η ένστασή μου ήταν εκεί λοιπόν. Δε θεωρώ ότι είναι σωστό να κάνεις το μαλάκα εξ'αρχής φοβούμενος όλα αυτά και θεωρώντας ως πιθανά όλα τα σενάρια γιατί τότε θα έχεις σοβαρότατα προβλήματα στην καθημερινότητά σου (εκτός και αν είσαι τόσο ζεν κι από το Βούδα).

Στα περί ξύλου είμαι αρνητικός το ξαναείπα. Και όσο για τους τύπους που προπονούνται από τηλεόρασης χαιρετίσματα. Δεν τους έβαλα καν στην κουβέντα γιατί το βάρος μου δεν το έριξα στο ξύλο αλλά στο "εξ'αρχής" όπως προείπα.

Αυτιά. Ελπίζω αν τα λεγόμενά μου είχαν παρερμηνευθεί να διορθώθηκε το θέμα.

sniper
05/02/2013, 15:50
.... Αυτιά. Ελπίζω αν τα λεγόμενά μου είχαν παρερμηνευθεί να διορθώθηκε το θέμα. Δλδ να ξεκινήσεις κάτι χωρίς να το τελειώσεις... Κάτι δεν μου κολλάει καλά...

OldMan
05/02/2013, 16:02
Κανα μπουκέτο θα πέσει ρε λουλούδες ή από τον καναπέ θα λύσετε τις διαφορές σας..??

sniper
05/02/2013, 16:04
Κανα μπουκέτο θα πέσει ρε λουλούδες ή από τον καναπέ θα λύσετε τις διαφορές σας..?? Περιμένουμε τον τοξοβόλο και σπαθιστή Κάπτεν πριν ξεκινήσει το πανηγύρι!

Sandra4
05/02/2013, 16:20
Η συγκεκριμένη κουβέντα έχει ξαναγίνει και λίγο πολύ όλοι συμφωνούμε με το σωστό...το πρόβλημα είναι ότι καμιά φορά πρέπει να είσαι πολύ "Βούδας" για να συγκρατηθείς και να μην ξεσπάσεις φτάνοντας στην αυτοδικία...'Εχω κάνει το λάθος να "ξεφύγω", ευτυχώς χωρίς συνέπειες για μένα, αλλά κατάλαβα το λάθος μου...Το ενδιαφέρον όμως της υπόθεσης είναι ότι δεν ένοιωσα άσχημα για αυτό που έκανα, αλλά για το ρίσκο που πήρα...ΚΑΙ εδώ το είναι το μεγάλο θέμα...το λάθος είναι η αυτοδικία καθαυτή ή το ρίσκο του να ξεφύγει η κατάσταση και να χοντρύνει το σκηνικό με ανεξέλγκτες συνέπειες εκατέροθεν; :rolleyes:

Θα συμφωνήσω με sniper και spyrakos35. Όλοι βγαίνουμε εκτός εαυτού πολύ συχνά αλλά δεν αξίζει να χαραμίσεις τη ζωή σου ή να τραβιέσαι λόγω μιας άσχημης τροπής που μπορεί να πήρε ένας καυγάς στο δρόμο με έναν άγνωστο. Με τη βία δεν βάζουμε μυαλό σε κανέναν. Και πιο συγκεκριμένα με κανέναν τρόπο δεν μπορούμε να βάλουμε μυαλό σε κανέναν άγνωστο που πετύχαμε στο δρόμο και μας έκανε μ@λακία. Χάνουμε και το δίκιο μας. Κι εγώ έχω βγει εκτός ορίων πολλές φορές στο παρελθόν. Μετά όμως από 1-2 χοντρά σκηνικά είπα οτι δεν αξίζει να πάθω τίποτα για κανέναν. Και αν κάποια στιγμή συμβεί κάτι και τα πάρω άσχημα ξέρω που θα το ανοίξω το στόμα μου και πότε. Αυτό δεν σημαίνει οτι είμαι κότα. Προφυλάσσω τον εαυτό μου και παράλληλα εκτονώνομαι κιόλας. Αν δεν μπορώ να κάνω κάτι, θα κάνω στην άκρη μέχρι να σταματήσω να τρέμω από το φόβο μου ή από τα νεύρα μου. Επειδή όμως στην ουσία μιλάω εκ του ασφαλούς αφού δεν έχω βρεθεί στη θέση του MG-KTiNoS, μπορεί αν είχα κι εγώ παιδί και μου συνέβαινε κάτι παρόμοιο να αντιδρούσα το ίδιο επειδή θα είχα θολώσει από το θυμό μου και το φόβο μου, δεν ξέρω.
Τον σακάτεψες τον άνθρωπο? Πάντως αν και δεν γνωρίζω τι έγινε, νομίζω πως αν του είχες κάνει "μεγάλη ζημιά" θα ένιωθες άσχημα. Έστω και λίγο ρε παιδί μου!

pipe_smoker
05/02/2013, 17:56
Δλδ να ξεκινήσεις κάτι χωρίς να το τελειώσεις... Κάτι δεν μου κολλάει καλά...

Δηλαδή ρε συ sniper, κάθε φορά που τρως/ρίχνεις μια κόρνα/μούτζα/βρισιά καταλήγεις εσύ στη φυλακή κι ο άλλος στο χώμα? Από κορυδαλλό ποστάρεις?:sick:

Ξαναλέω όσο πιο συνοπτικά μπορώ. Ο καθένας όταν νιώθει ότι έχει αδικηθεί ψάχνει το δίκιο του ή έστω "ξεσπάει" στο βαθμό που ο ίδιος θεωρεί θεμιτό. Η δική μου θέση είναι ότι τουλάχιστον μέχρι ενός κάποιου σημείου πρέπει να το ψάχνεις το δίκιο σου (ή έστω να "ξεσπάς", γιατί δε βρίσκεις δίκιο με μια κόρνα) και να μην ξεκινάς από το σπίτι σου με το σκεπτικό ότι ο πρώτος που θα κορνάρεις γιατί παραλίγο να πέσει πάνω σου μπορεί να σε πυροβολήσει. Αυτό.

Πιο λιανά δε δύναμαι.

teogtp
05/02/2013, 19:35
Δηλαδή ρε συ sniper, κάθε φορά που τρως/ρίχνεις μια κόρνα/μούτζα/βρισιά καταλήγεις εσύ στη φυλακή κι ο άλλος στο χώμα? Από κορυδαλλό ποστάρεις?:sick:

Ξαναλέω όσο πιο συνοπτικά μπορώ. Ο καθένας όταν νιώθει ότι έχει αδικηθεί ψάχνει το δίκιο του ή έστω "ξεσπάει" στο βαθμό που ο ίδιος θεωρεί θεμιτό. Η δική μου θέση είναι ότι τουλάχιστον μέχρι ενός κάποιου σημείου πρέπει να το ψάχνεις το δίκιο σου (ή έστω να "ξεσπάς", γιατί δε βρίσκεις δίκιο με μια κόρνα) και να μην ξεκινάς από το σπίτι σου με το σκεπτικό ότι ο πρώτος που θα κορνάρεις γιατί παραλίγο να πέσει πάνω σου μπορεί να σε πυροβολήσει. Αυτό.

Πιο λιανά δε δύναμαι.

Για να καταλαβω και εγω,σου τυχαινει μια στραβη στον δρομο και λες τα καθιερωμενα μπινελικια πως καταλαβαινεις τα ορια του "αντιδικου";
Το "σιδερο" παει συνεφο εξω και οπως ειναι στρεσαρισμενος ο κοσμος αυτην την εποχη δεν θελει πολυ να γινει η στραβη.

irinia
05/02/2013, 19:39
Δηλαδή ρε συ sniper, κάθε φορά που τρως/ρίχνεις μια κόρνα/μούτζα/βρισιά καταλήγεις εσύ στη φυλακή κι ο άλλος στο χώμα? Από κορυδαλλό ποστάρεις?:sick:

Ξαναλέω όσο πιο συνοπτικά μπορώ. Ο καθένας όταν νιώθει ότι έχει αδικηθεί ψάχνει το δίκιο του ή έστω "ξεσπάει" στο βαθμό που ο ίδιος θεωρεί θεμιτό. Η δική μου θέση είναι ότι τουλάχιστον μέχρι ενός κάποιου σημείου πρέπει να το ψάχνεις το δίκιο σου (ή έστω να "ξεσπάς", γιατί δε βρίσκεις δίκιο με μια κόρνα) και να μην ξεκινάς από το σπίτι σου με το σκεπτικό ότι ο πρώτος που θα κορνάρεις γιατί παραλίγο να πέσει πάνω σου μπορεί να σε πυροβολήσει. Αυτό.

Πιο λιανά δε δύναμαι.





ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΛΕΣ...........



Άπλά θέλω νά συμπληρώσω πώς δέν είνα ΕΝΤΙΜΟ άν δούμε πώς
τόν έχουμε τόν άπέναντι νά κάνουμε νταηλίκι....!!!
Ή άν νομίζουμε ότι τόν έχουμε........βέβαια τό ήθος,
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ..!!

Πάντως άπό τό πληκτρολόγιο.......ΓΕΜΙΣΑΜΕ ΡΑΜΠΟ:pipila:

Μιά συμβουλή στούς έπίδοξους.....
Σέ κάποιον καυγά δέν κερδίζει ό πιό δυνατός πάντα....
Σίγουρα όμως κερδίζει ό πιό ΑΛΗΤΗΣ..!!

spyrakos35
05/02/2013, 20:13
............. άν δούμε πώς
τόν έχουμε τόν άπέναντι νά κάνουμε νταηλίκι....!!!
Ή άν νομίζουμε ότι τόν έχουμε........
...........
Σέ κάποιον καυγά δέν κερδίζει ό πιό δυνατός πάντα....
Σίγουρα όμως κερδίζει ό πιό ΑΛΗΤΗΣ..!!


:beer:

στο γήπεδο έχω δει μπιάφρα να τσακίζει στις ανάποδες γομάρι σαν τον βαγγέλα (οκ, όχι τόσο χοντρό, ένας είναι ο βαγγέλας)

δεν ξέρω αν ήταν πιο αλήτης ή όχι αλλά σίγουρα ο χοντρός νόμιζε οτι τον είχε.....



υγ.... σε όποιον τύχει να λογομαχήσει με κάποιον στον δρόμο και αυτός ο κάποιος να βάζει πρώτη στο φανάρι και να τον πετάει από το μοτό του να έρθει να μου το πει.... ναι, μετά τον έκανα ασήκωτο αλλά μάλλον από τύχη καθώς θα μπορούσε να με έχει κάνει σαν την γάτα της ΕΡΡΙΚΑΣ....
εκτοτε, δεν τρέχει μία, ζητάω και συγνώμη φταίω δεν φταίω, γνωρίζοντας οτι τουλάχιστον εχω πιο πολλές πιθανότητες να πάω σπίτι μου σωος....
σιγά, με είπε μαλάκα, χεστήκαμε που κλάναμε.....

:beer:

AUFGEBRACHT
05/02/2013, 20:46
:beer:

στο γήπεδο έχω δει μπιάφρα να τσακίζει στις ανάποδες γομάρι σαν τον βαγγέλα (οκ, όχι τόσο χοντρό, ένας είναι ο βαγγέλας)

δεν ξέρω αν ήταν πιο αλήτης ή όχι αλλά σίγουρα ο χοντρός νόμιζε οτι τον είχε.....



υγ.... σε όποιον τύχει να λογομαχήσει με κάποιον στον δρόμο και αυτός ο κάποιος να βάζει πρώτη στο φανάρι και να τον πετάει από το μοτό του να έρθει να μου το πει.... ναι, μετά τον έκανα ασήκωτο αλλά μάλλον από τύχη καθώς θα μπορούσε να με έχει κάνει σαν την γάτα της ΕΡΡΙΚΑΣ....
εκτοτε, δεν τρέχει μία, ζητάω και συγνώμη φταίω δεν φταίω, γνωρίζοντας οτι τουλάχιστον εχω πιο πολλές πιθανότητες να πάω σπίτι μου σωος....
σιγά, με είπε μαλάκα, χεστήκαμε που κλάναμε.....

:beer:


Πρίν καιρό παραβίασε κάποιος stop σε γνωστούς μου με 3 μηχανάκια... ο πιο νταής της παρέας σταμάτησε κι άρχισε να τον στολίζει κινούμενος απειλητικά προς το μέρος του... μέχρι που βγήκε ο τύπος από το αυτοκίνητο ΣΗΜΑΔΕΥΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΜΕ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΟ. Κάθε άλλο σχόλιο είναι περιττό...

MG-KTiNoS
05/02/2013, 21:47
Το πρόβλημα δεν είναι μόνο οι ευθύνες και οι συνέπιες.
Είναι και οι αλλαγές που συντελούνται εντός σου.
Κάνει κάποιος μια μαλακία, κατεβαίνεις από το μηχανάκι και του σπας τα μούτρα.
Εκείνη την ώρα λες καλά του έκανα του παλιοπούστη κλπ κλπ
Με μια δεύτερη σκέψη όμως που κατάντησες?
Κατάντησεs να μοιάζεις σε ότι σιχαίνεσαι.
Έγινες κι εσύ ένας μικρός δυνάστης, ένας έστω περιστασιακός ΜΑΤατζής. Ένας φασίστας ρε αδερφέ.
Κι αυτά, άμα τα κάνεις συχνά, γίνονται συνήθεια και δεν κόβονται.
Είναι ξέρεις πολύ πιο εύκολο να επιβάλεις τη γνώμη σου μ ένα σκάσε ή με την απειλή μιας μπούφλας από το να εξηγήσεις την άποψη σου, να πείσεις τον άλλο για το δίκιο σου κλπ κλπ
Με τις μεθόδους αυτές ΟΛΑ πάνε πίσω. Εσύ ο ίδιος όμως πριν απ όλους.

ERRIKA
05/02/2013, 22:33
. ναι, μετά τον έκανα ασήκωτο αλλά μάλλον από τύχη καθώς θα μπορούσε να με έχει κάνει σαν την SALAγάτα της ΕΡΡΙΚΑΣ....
εκτοτε, δεν τρέχει μία, ζητάω και συγνώμη φταίω δεν φταίω, γνωρίζοντας οτι τουλάχιστον εχω πιο πολλές πιθανότητες να πάω σπίτι μου σωος....
σιγά, με είπε μαλάκα, χεστήκαμε που κλάναμε.....


:bawl:

pipe_smoker
05/02/2013, 23:02
... δέν είνα ΕΝΤΙΜΟ άν δούμε πώς
τόν έχουμε τόν άπέναντι νά κάνουμε νταηλίκι....!!!


Λίγο άσχετο με τα προηγούμενα και τα επόμενα, μία ένσταση εδώ μονάχα.
Χωρίς να υποστηρίζω το ξύλο το ξαναλέω, οι "απαγορεύσεις" γύρω από το ποιον δεν κάνει να βαρέσουμε γεμίζουνε σελίδες.
Μην τον βαρέσεις άμα είναι μεγαλύτερος.
Μην τον βαρέσεις άμα είναι μικρότερος.
Μην τον βαρέσεις άμα φοράει γυαλιά.
Μην τον βαρέσεις άμα βλέπεις ότι τα έχει χαμένα.
Μην τον βαρέσεις άμα τον "έχεις", όπως είπες στο φινάλε. Θα τον βαρέσεις δηλαδή μόνο άμα σιγουρευτείς ότι αντί να τον δείρεις θα σε δείρει εκείνος? Αυτό είναι το έντιμο?

Τα παραπάνω (και πολλά άλλα) μπορεί να αποτελέσουν ένα παράγοντα στο να αποτρέψουν κάποιον από το να βιαιοπραγήσει. Για να μπορέσει όμως να γίνει αυτό θα πρέπει αυτός ο κάποιος να έχει το μυαλό του στη θέση του εκείνη τη στιγμή. Πράγμα που μπορεί να το δει κανείς κι από τη θετική του πλευρά κι από την αρνητική του.

Κάποιος (χ) ο οποίος το ξύλο το έχει σχετικά εύκολο κι αρπάζει κάθε ευκαιρία από τα μαλλιά για να παίξει μπουνιές με όποιον πληροί τις προϋποθέσεις του (παίζει "έντιμο" ξύλο), μπορεί κάλλιστα να έχει την ψυχραιμία να μη βαρέσει κάποιον γέρο πχ που πήγε να τον σκοτώσει.

Από την άλλη, ένας (y) ο οποίος δεν έχει χτυπήσει ποτέ του άνθρωπο, και κάποιος γέρος, ή πιτσιρικάς, ή μεθυσμένος ή δεν ξέρω γω τι πήγε να τον σκοτώσει και είδε το χάρο με τα μάτια του κι έφτασε να πάρει ανάποδες βόλτες το μυαλό του, είναι πολύ δύσκολο, ΑΠΑΞ κι έχει φτάσει σε αυτό το σημείο το τονίζω, να τον συγκρατήσει η σκέψη του ποιον έχει απέναντί του. Θολώνει και θα βαρέσει αυτόν που έχει απέναντί του ασχέτως αν είναι βαρύτερος ή ελαφρύτερος, μεγαλύτερος ή μικρότερος, και μπορεί βέβαια να βρεθεί και με τα μούτρα του κιμά.

Το να αναλύσουμε ποιος είναι πιο έντιμος από τους δύο, ο πρώτος (x) που λόγω της συνήθειας να παίζει ξύλο είχε την ψυχραιμία να μη βαρέσει τον παππού (αλλά έχει δείρει 20 μη παππούδες), ή ο δεύτερος (y) που εν βρασμώ ψυχής, γιατί πρώτη φορά φτάνει στο αμήν, άστραψε και βρόντηξε στο παππούδι που πήγε να τον σκοτώσει, νομίζω δεν έχει και μεγάλη σημασία. Και νομίζω ότι δεν πρόκειται περί εντιμότητας.

Η εντιμότητα είναι σαφώς μια αρετή. Αλλά οι αρετές παύουν όταν δε λειτουργούμε σκεπτόμενοι γιατί ο θυμός υπερισχύει και οι συνειδητότητα πάει περίπατο. Εκτός βέβαια κι αν μιλάμε για τύπους που βαράνε "με το τσιγάρο στο στόμα", χωρίς καμία αιτία, δικαιολογία, απλά και μόνο γιατί έτσι τους κ@υλωσε και φυσικά δε χρειάζεται να θολώσουν για να προβούν σε μια τέτοια πράξη. Σε τέτοιες περιπτώσεις, κατ'εμέ, δε μιλάμε καν για άνθρωπο, πολλώ δε μάλλον για έντιμο (ή ενάρετο εν γένει), οπότε κανένα νόημα δεν έχει και ο χαρακτηρισμός.

pipe_smoker
05/02/2013, 23:12
Για να καταλαβω και εγω,σου τυχαινει μια στραβη στον δρομο και λες τα καθιερωμενα μπινελικια πως καταλαβαινεις τα ορια του "αντιδικου";
Το "σιδερο" παει συνεφο εξω και οπως ειναι στρεσαρισμενος ο κοσμος αυτην την εποχη δεν θελει πολυ να γινει η στραβη.




Πρίν καιρό παραβίασε κάποιος stop σε γνωστούς μου με 3 μηχανάκια... ο πιο νταής της παρέας σταμάτησε κι άρχισε να τον στολίζει κινούμενος απειλητικά προς το μέρος του... μέχρι που βγήκε ο τύπος από το αυτοκίνητο ΣΗΜΑΔΕΥΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΜΕ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΟ. Κάθε άλλο σχόλιο είναι περιττό...


Μάιστα....
Άντε να πούμε όλοι από μία ιστορία λοιπόν.

Πριν κανά 3άρι χρόνια ο κολλητός μου (όχι γνωστός, γνωστός γνωστού, γνωστός άγνωστος κλπ) είχε κατέβει Κρήτη στον ξάδερφο του καλοκαιράκι για διακοπές.
Ένα ωραίο απόγευμα παίρνουνε το σκυλί του ξαδέρφου να το βγάλουνε βόλτα να κάνουνε κι αυτοί την περπατησιά τους να δει κι ο κολλητός μου το χωριό που είχε χρόνια να πάει.
Σε κάποια φάση όπως διασχίζουν το δρόμο και πάνε να ανέβουν στο απέναντι πεζοδρόμιο πάει να παρκάρει ένα αγροτικό με την όπισθεν σανίδι και καβαλάει πεζοδρόμιο με όσα και στο τσακ προλαβαίνει το παλικάρι και τραβάει το σκυλί από το λουρί γιατί θα είχε γίνει κιμάς.
Πάει στο παράθυρο του τύπου κι ακολουθεί ο παρακάτω διάλογος:
-Πρόσεχε λίγο ρε φίλε. Είναι ανάγκη να καβαλάς πεζοδρόμια με τόση φόρα για να παρκάρεις? Παραλίγο να το πατήσεις το σκυλί.
-Ναι ε? Ποιο σκυλί? Αυτό? (δείχνοντάς του το σκύλο)
-Ναι.
-Μαλακία. Μου ξέφυγε. (και βγάζει κουμπούρι και μπουμπουνάει μία του σκυλιού στο κεφάλι επιτόπου σκάζοντας στα γέλια με το συνοδηγό) Και πάρ'το τώρα από μπροστά μου και σήκω φύγε γιατί αλλιώς θα έχει ο φίλος να κουβαλάει κι εσένα εκτός από το σκυλί.

Και κατέβηκαν οι δυο λεβέντες και μπήκαν σε διπλανή καφετέρια σα να μην έτρεχε τίποτα.

Τρομακτικό? Θλιβερό? Αποτρόπαιο?
Είναι γεγονός ότι ο παθών δύσκολα θα ξαναζητήσει το λόγο από κάποιον που θα πάει να του πατήσει το σκύλο. Για την ακρίβεια δε νομίζω μετά από τέτοιο σοκ που πέρασε το παλικάρι να ξαναπάρει σκύλο ή να ζητήσει το λόγο από τον οποιοδήποτε για το οτιδήποτε.

Πρέπει μήπως αυτό να γίνει μάθημα και σε όσους διαβάσουν την ιστορία από εδώ μέσα? Όχι να ξέρω άμα είναι δηλαδή να παρκάρω όπως μου'ρχεται γιατί θα κυκλοφορούν όλοι με το φόβο μην τους βγάλω πιστόλι.

Το ότι κάτι συνέβη σε κάποιον δεν το κάνει κανόνα. Και υπάρχουν και πράγματα πολύ πιο πιθανά και καθημερινά από άλλα, τα οποία τα προσπερνάμε προκειμένου να μη ζούμε μέσα στο φόβο και στη στέρηση (μην αρχίσουμε να θυμόμαστε τις θεωρίες των γονιών πολλών από εμάς για χαμένους μοτοσικλετιστές, μαλάκες οδηγούς, κι ένα κάρο άλλους λόγους για τους οποίους δε θα έπρεπε υποτίθεται να καβαλάμε μηχανή).

Ούτε ζω σε κανά κόσμο αγγελικό, ούτε πιστεύω ότι άμα είσαι καλός άνθρωπος με αγνή ψυχή σταματάς τις σφαίρες σαν τον Νίο στο Μάτριξ.

Το μόνο που λέω είναι ότι επειδή αυτή η λογική οδηγεί στο "everything goes", αν την ακολουθήσουμε πρέπει να κυκλοφορούμε με το φόβο ότι στον πρώτο που θα πούμε καλημέρα μπορεί να μας κάνει σουρωτήρι.
Αυτή η τακτική μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα σε κάποιο άτομο. Και είναι πολύ πιο πιθανό να του δημιουργηθούν ΑΥΤΑ τα προβλήματα και να του γ@μάνε τη ζωή καθημερινά ζώντας με ένα σκασμό φοβίες, παρά να φάει σφαίρα επειδή κόρναρε σε κάποιον που τον έκλεισε.

Αυτή είναι η γνώμη μου επί του θέματος. Όποιος επιθυμεί μπορεί κάλλιστα να διαφωνήσει. Δεν οπλοφορώ ούτε δέρνω:lol:



υγ.... σε όποιον τύχει να λογομαχήσει με κάποιον στον δρόμο και αυτός ο κάποιος να βάζει πρώτη στο φανάρι και να τον πετάει από το μοτό του να έρθει να μου το πει.... ναι, μετά τον έκανα ασήκωτο αλλά μάλλον από τύχη καθώς θα μπορούσε να με έχει κάνει σαν την γάτα της ΕΡΡΙΚΑΣ....
εκτοτε, δεν τρέχει μία, ζητάω και συγνώμη φταίω δεν φταίω, γνωρίζοντας οτι τουλάχιστον εχω πιο πολλές πιθανότητες να πάω σπίτι μου σωος....
σιγά, με είπε μαλάκα, χεστήκαμε που κλάναμε.....

:beer:

Δεν το αναφέρω για να επικαλεστώ κάποια ανακολουθία στα λεγόμενά σου. Απλά ως παράδειγμα και ίσως για να καταλάβω καλύτερα τη λογική σου.

Δεν ξέρω αν θυμάσαι το thread που είχα ανοίξει προ διμήνου όταν με είχε χτυπήσει κάποιος κι εξαφανίστηκε, και το ποια ήταν η άποψή σου γύρω από το τί έπρεπε να κάνω. Η επιμονή σου ότι με το να μην κυνηγάμε τέτοια περιστατικά και να τα αφήνουμε να περνάνε ενισχύουν τέτοιες συμπεριφορές, το ότι όταν τέτοιοι τύποι μένουν ατιμώρητοι θα το ξανακάνουν κλπ. Δεν κάνω quote τα ποστ σου γιατί όπως είπα δεν επικαλούμαι κάποια ανακολουθία ούτε θέλω να το παίξω πράκτορας της Στάζι που κρατάει αρχείο από το τι έχει πει κάποιος στο παρελθόν.

Ομολογώ όμως ότι δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να πιστεύεις ότι πρέπει να κάνουμε το μαλάκα και να ζητάμε συγγνώμη φταίμε δε φταίμε, αλλά από την άλλη να είσαι κάθετος στο κυνήγι του φταίχτη μέχρι εκεί που δεν παίρνει προς γνώση και συμμόρφωση (ακόμα κι αν δεν μπορείς να στηρίξεις τίποτα πουθενά όπως ήταν στη δική μου περίπτωση).

spyrakos35
06/02/2013, 05:01
.......

Δεν το αναφέρω για να επικαλεστώ κάποια ανακολουθία στα λεγόμενά σου. Απλά ως παράδειγμα και ίσως για να καταλάβω καλύτερα τη λογική σου.

Δεν ξέρω αν θυμάσαι το thread που είχα ανοίξει προ διμήνου όταν με είχε χτυπήσει κάποιος κι εξαφανίστηκε, και το ποια ήταν η άποψή σου γύρω από το τί έπρεπε να κάνω. Η επιμονή σου ότι με το να μην κυνηγάμε τέτοια περιστατικά και να τα αφήνουμε να περνάνε ενισχύουν τέτοιες συμπεριφορές, το ότι όταν τέτοιοι τύποι μένουν ατιμώρητοι θα το ξανακάνουν κλπ. Δεν κάνω quote τα ποστ σου γιατί όπως είπα δεν επικαλούμαι κάποια ανακολουθία ούτε θέλω να το παίξω πράκτορας της Στάζι που κρατάει αρχείο από το τι έχει πει κάποιος στο παρελθόν.

Ομολογώ όμως ότι δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να πιστεύεις ότι πρέπει να κάνουμε το μαλάκα και να ζητάμε συγγνώμη φταίμε δε φταίμε, αλλά από την άλλη να είσαι κάθετος στο κυνήγι του φταίχτη μέχρι εκεί που δεν παίρνει προς γνώση και συμμόρφωση (ακόμα κι αν δεν μπορείς να στηρίξεις τίποτα πουθενά όπως ήταν στη δική μου περίπτωση).

δεν είδες την διαφορά....

στην δική μου περίπτωση μετά το συμβάν ήμουν ατσαλάκωτος και 28 χρονών με το αίμα να βράζει (σήμερα είμαι 42 με μωρό και ελπίζω σοφότερος - το αίμα βράζει ακόμα μεν, για άλλα δε) και οι συνθήκες της εμπλοκής δεν επέτρεπαν (ευτυχώς ή δυστυχώς) ούτε μάρτυρες ουτε τπτ....

στην δική σου περίπτωση δεν σηκώθηκες ατσαλάκωτος, είχε φύγει η άλλη, μάρτυρες είχες, να την βρεις μπορούσες.... δεν σου είπα ούτε να την κυνηγήσεις για να αυτοδικήσεις ούτε να στείλεις τπτ φουσκωτούς σπίτι της....



btw
προσωπικά, ούτε φοβίες έχω, ούτε κομπλεξ, ούτε τπτ.... επιλογές κάνω και επιλέγω να μην μπλέκω σε καυγάδες στον δρόμο.... σήμερα βέβαια, δεν ξέρουμε τι μέρα ξημέρωσε ;)

nikos_abel
06/02/2013, 06:25
:bawl:


Ναι, γέλα εσύ, τον μπάναρες το γατούλη κακούργα.

Δυο θρεντ έχεις ανοίξει εδώ και ένα χρόνο, χαμός έχει γίνει :cry:

irinia
06/02/2013, 06:47
[QUOTE=pipe_smoker;2283990]

......................................................................




ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΣ............ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΕΝΝΟΩ



Όπως ξαναέγραψα,προσωπικά θά έφθανα τό πολύ νά πώ ένα ΜΑΛΑΚΑ άπό μέσα μου........
Τά ύπόλοιπα τά γράφω ώς άποτρεπτικές σκέψεις γιά αύτούς πού έχουν στό νού τόν καυγά
μέ τό παραμικρό.
ΕΝΤΙΜΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ νά τά βάζεις μέ τόν άδύναμο,αύτό άπαιτεί ήθος πού στίς μέρες μας
πρέπει νά ψάξεις πολύ γιά νά τό βρείς,άλλιώς ή κοινωνία μας θά ήταν ζούγκλα,είμαι ό πιό
δυνατός καί σέ ΤΡΩΩ....!!
Νομίζω ότι ή άνάλυση σου είναι άτυχής.
Κάποιος ό όποίος παίζει ξύλο συνεχώς τό πολύ -πολύ νά περιφρονήσει τόν παππού καί νά μή τού κάνει
κέφι νά πλακωθεί γιατί δέν έχει ένδιαφέρον,τό ΑΠΑΞ όμως δέν τό δέχομαι, ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΗΘΟΣ,δέ χτυπάς
ΠΟΤΕ.....ΜΑ ΠΟΤΕ άδύναμο άνθρωπο....!!!
Πρίν ένα μήνα παραμονές γιορτών κάποια κοπέλλα κόντεψε νά μέ σκοτώσει,μέ έμβόλισε μέ τό αύτοκίνητο της,
τό μηχανάκι έγινε φύλλο καί φτερό,έγώ τή γλύτωσα κυριολεκτικά άπό τύχη μέ ραγισμένα πλευρά,θλάσεις καί μώλωπες.
ΗΤΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ Η ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΗΣ....................άφού συνήλθα άπλά τής ζήτησα,νά ύπογράψει ότι φταίει,
όπως καί έγινε χωρίς θυμούς,χωρίς φωνές,χωρίς τίποτε.......
Ούτε γκουρού είμαι,ούτε τίποτε,ή ζωή όμως μέ δίδαξε ότι δέν κερδίζεις μέ φωνές ,τσαμπουκάδες,ξύλο.
Παρά τόν πόνο καί τή στεναχώρια μου δέ διανοήθηκα νά φερθώ άσχημα.....ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΝΟΗΜΑ,
ίσως μόνο έκτόνωση ......
Άλλη φορά έτυχε νά μέ προκαλέσει άνθρωπος μισός άπό μένα πού δέν είχε ούτε πιστόλια ούτε τίποτε.
Μέτρησα μέσα μου μέχρι τό δέκα καί μετά λειτούργησα,έτσι λένε οί ψυχολόγοι.
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΦΥΤΕΨΕΙ ΣΤΟ ΤΣΙΜΕΝΤΟ..........γύρισα τήν πλάτη μου καί έφυγα.
Ούτε άπωθημένο μού έμεινε ούτε τίποτα...........σέ πέντε λεπτά ένοιωθα ύπέροχα μετά τό θυμό έπειδή
δέν σήκωσα τό χέρι μου.
Έγραψα τά προσωπικά παραδείγματα γιά νά καταλάβεις μέ ποιόν μιλάς.
Τώρα μπορούμε νά συνεχίσουμε τήν κουβέντα,θεωρώ ότι καί έναν νά άποτρέψουμε άπό τό νά κάνει
τή ΜΑΛΑΚΙΑ, θά είμαστε κερδισμένοι.
Φαντάζομαι πώς αύτός είναι ό σκοπός άμφοτέρων μας καί όχι ή ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ άπό τό πληκτρολόγιο..!!

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ μέ τό Σπύρο,στά 42 είσαι πιό σοφός,ούτε όταν άποφεύγεις έναν καυγά σημαίνει ότι
θά γίνεις ένας τύπος πού θά φοβάται τά πάντα μέ σκατά ψυχολογία...
Τό πιό εύκολο είναι νά έμπλακείς,άν τό τραβάει ό όργανισμός σου,έπίσης όμως έξίσου εύκολο είναι νά φύγεις
βγαίνοντας πολύ πιό κερδισμένος......άπλά είναι θέμα έπιλογής καί χαρακτήρα φυσικά...!!
Δέ γίνεται νά ρισκάρουμε τήν ήρεμία μας,τή ζωή μας τήν οίκογένεια μας κάθε μέρα στίς τόσες πολλές άφορμές
πού μάς δίνονται νά καυγαδίσουμε ,έπειδή ό άλλος έστριψε πρίν άπό μάς κ.λ.π.....


ΥΓ. ΕΝΤΙΜΟ ΞΥΛΟ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΡΙΓΚ........ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ
ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΞΕΦΕΥΓΟΥΝ..!!

teogtp
06/02/2013, 07:56
+1340:a10:

sniper
06/02/2013, 09:58
.... ΥΓ. ΕΝΤΙΜΟ ΞΥΛΟ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΡΙΓΚ........ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΞΕΦΕΥΓΟΥΝ..!! Και μία φορά που συμφωνούμε. Ας καταλήξουμε ότι γενικά δεν είναι καλό ν' αρπαζόμαστε στο δρόμο.

ERRIKA
06/02/2013, 10:22
στην 1η περιπτωση btw, αν δεν μπορεις να περασεις εκμεταλλευομενη το κενο και κανοντας σφηνα μπροστα του, δεν ειναι σωστο να κορναρεις για να κανει στην ακρη...







Σέ μέρος πού δέν θά μπορούσα νά κάνω στήν άκρη έννοείται,θά τό έλεγα
τό τί θές ρέ μαλάκα...........ΑΛΛΑ άπό μέσα μου.
Ούτε μπορείς νά χαρακτηρίσεις κάποιον μαλάκα άν πάει άργά μπροστά σου κάνοντας διήθηση,
είδικά άν δέν μπορεί νά κάνει στό πλάϊ νά περάσεις γρήγορα.


Σε συνθήκες τρελλής κυκλοφορίας (βλ. απεργία μετρό και λεωφορεία), αν δεν "το έχεις" με το θερίο (που δεν είσαι υποχρεωμένος να το έχεις) και βλέπεις ότι από πίσω σου έχουν κολλήσει 15 νοματαίοι (γιατί δεν ήμουν μόνο εγώ, φυσικά, απλά εγώ ήμουν η πρώτη) ε θα κάνεις λίγο στην άκρη με την πρώτη δοθείσα ευκαιρία για να γλιτώσουν από το μαρτύριο οι υπόλοιποι και να συνεχίσεις αργότερα, μέχρι να κολλήσουν άλλοι 15 κ.ό.κ. Κι αν δεν το κάνεις με την πρώτη θα το κάνεις με τη δεύτερη, άντε την τρίτη! :cool:
@Terens: Εγώ δε χαρακτήρισα κανέναν ως μαλάκα.

ERRIKA
06/02/2013, 10:24
Ας καταλήξουμε ότι γενικά δεν είναι καλό ν' αρπαζόμαστε στο δρόμο.
Συμφωνούμε. Για καλό και για κακό όμως ισχύει πάντα και το "έσω έτοιμος"
:a014:

pipe_smoker
06/02/2013, 10:51
δεν είδες την διαφορά....

btw
προσωπικά, ούτε φοβίες έχω, ούτε κομπλεξ, ούτε τπτ.... επιλογές κάνω και επιλέγω να μην μπλέκω σε καυγάδες στον δρόμο....


Δεν αναφερόμουν σε καμία διαφορά ή σύγκριση των δύο συμβάντων. Στη γενική σου στάση και πρόταση "κάνω το μαλάκα εξ'αρχής" και στη στάση που είχες κρατήσει σε εκείνο το thread που είχα ανοίξει αναφερόμουν. Όχι στη στάση που κράτησες όταν σε πέταξε ο άλλος από τη μηχανή.

(Αφενός τί είχε συμβεί στο δικό σου συμβάν κι αν ήσουν 18 ή 28 δεν μπορούσα να το ξέρω και δεν ήταν κι εκεί όπως είπα το νόημα του ποστ μου, κι αφετέρου ίσως δε θυμάσαι καλά κι εσύ το δικό μου περιστατικό μιας και ούτε γνώριζα αν ήταν γυναίκα, ούτε μάρτυρες είχα, και μια χαρά ατσαλάκωτος σηκώθηκα δόξα τω Θεώ. Όχι ότι παίζει κάποιο ρόλο, απλά εσύ προέβης σε "αντιπαράθεση" των δύο περιστατικών).

btw κι εγώ το ίδιο. Αλλά btw η κουβέντα δεν ξεκίνησε από το αν είναι καλό να μπλέκουμε σε καυγάδες (θα είχε τελειώσει σε μισό ποστ).




ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΣ............ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΕΝΝΟΩ


Κάποιος ό όποίος παίζει ξύλο συνεχώς τό πολύ -πολύ νά περιφρονήσει τόν παππού καί νά μή τού κάνει
κέφι νά πλακωθεί γιατί δέν έχει ένδιαφέρον,τό ΑΠΑΞ όμως δέν τό δέχομαι, ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΗΘΟΣ,δέ χτυπάς
ΠΟΤΕ.....ΜΑ ΠΟΤΕ άδύναμο άνθρωπο....!!!


ΥΓ. ΕΝΤΙΜΟ ΞΥΛΟ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΡΙΓΚ........ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ
ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΞΕΦΕΥΓΟΥΝ..!!


Εγώ μια χαρά σε διάβασα. Και πίστεψέ με δε διαφωνώ και πολύ με αυτά που λες εκτός από κάποια επιμέρους σημεία.
Εσύ είσαι σίγουρος ότι με διάβασες?

Διαφωνώ με την άποψη "έχει ήθος αυτός που πλακώνει στο ξύλο αβέρτα κουβέρτα μόνο ίσους του, αλλά δεν έχει ήθος αυτός που βάρεσε κάποιον αδύναμο όταν του ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι".
Το ήθος είναι κάτι που όσο δύσκολο κι αν είναι να το ορίσουμε, ένα πράγμα είναι σίγουρο. Κρίνεται περισσότερο από μια συνεχή στάση παρά από μια επιμέρους πράξη.
Αυτός που σαπίζει στο ξύλο κοσμάκη που είναι ίσος με αυτόν κατ'εξακολούθηση και σκεπτόμενος και με κρύο αίμα, χέστηκα κιόλας άμα θα περιφρονήσει τον παππού προκειμένου να βγάλω συμπέρασμα για το ήθος του όπως λες. Έχει δείξει τί είναι.
Ο άλλος που μπορεί μια φορά στη ζωή του να έφτασε στο αμήν και να χτύπησε τον παππού μπορεί μετά να πήγε κι από το σπίτι του να του ζητήσει και συγγνώμη.

Και τέλος, γιατί βλέπω μια τεράστια αντίφαση, αν φτάσεις να πιαστείς στα χέρια, για καταστάσεις ζούγκλας μιλάμε από κει και πέρα. Γιατί όπως είπες κι εσύ διαιτητής δεν υπάρχει στο δρόμο. Τώρα το τί είναι έντιμο, ανέντιμο, ηθικό κι ανήθικο, άπαξ και περάσεις τη "γραμμή" και πέσει η πρώτη ψιλή, όλα πάνε περίπατο. Ή που κάποιοι θα σας χωρίσουν ή που κατά 90% ο ένας θα μείνει ξάπλα κι ο άλλος θα φύγει.


Ας καταλήξουμε ότι γενικά δεν είναι καλό ν' αρπαζόμαστε στο δρόμο.

Συμφωνώ και δε νομίζω ότι θα διαφωνούσε κανείς με αυτό.
Από την άλλη βέβαια, αν είναι τόσοι πολλοί οι Σηγκάληδες κι αυτοί που κυκλοφορούν με τα γκάνια και τα λεπίδια, ας ελπίσουμε ότι μπορεί να ποστάρει κάποιος να πει κι αυτός την αποψή του επί του θέματος.

DimChios
06/02/2013, 11:03
6 σελιδες για να καταληξουμε αν ειναι μαλακας η Ερρικα!

:whiteflag:

http://www.youtube.com/watch?v=ABQqtovlqWU

pipe_smoker
06/02/2013, 11:06
6 σελιδες για να καταληξουμε αν ειναι μαλακας η Ερρικα!

:whiteflag:

http://www.youtube.com/watch?v=ABQqtovlqWU

Εδώ φτάσαμε στις 14(?) για να αποφανθούμε αν έπρεπε να πατήσει τη γάτα ή να αυτοκτονήσει. Και είχαμε και την τιμή σα φόρουμ να ποστάρει κι ο Κοπέρνικος (αφού το γλίτωσα το έμφραγμα νέο παιδί πάλι καλά να λέω).

sniper
06/02/2013, 11:07
.... Από την άλλη βέβαια, αν είναι τόσοι πολλοί οι Σηγκάληδες κι αυτοί που κυκλοφορούν με τα γκάνια και τα λεπίδια, ας ελπίσουμε ότι μπορεί να ποστάρει κάποιος να πει κι αυτός την αποψή του επί του θέματος. Δεν απευθύνομαι σε σένα αλλά με αφορμή αυτό που έγραψες (και τέλος από εμένα) : Έχω την εντύπωση πως διαβάζω ποστ απο κάποιους που έχουν φάει την πιάτσα με το κουτάλι. Όλη μέρα κυκλοφορουν στην πόλη που ζουν είτε με όπλα είτε έτοιμοι να καθαρίσουν και το υπόλοιπο χωριό. Το ότι κάποτε στο σχολείο έπεσε μια φάπα και κερδισες δεν σε κάνει ανίκητο. Κυκλοφορουν άτομα που δεν θα σκεφτούν παραπάνω απο ένα δευτερόλεπτο να σε στείλουν αδιάβαστο και θα κοιμηθουν σαν πουλάκια μετά. Άτομα που πανε και γυρνάνε από φυλακές, που ζουν στην παρανομία χρόνια, που πηγαν και γυρισαν απο Σομαλία/Νιηγρία/Λάος/κ.α. Κάντε τη χάρη στον εαυτό σας και χαλαρώστε. Δεν είστε πολεμιστές, κι αν σας ανέβει το αίμα στο κεφάλι να το κατεβάσετε.

pipe_smoker
06/02/2013, 11:24
Δεν απευθύνομαι σε σένα αλλά με αφορμή αυτό που έγραψες (και τέλος από εμένα) : Έχω την εντύπωση πως διαβάζω ποστ απο κάποιους που έχουν φάει την πιάτσα με το κουτάλι. Όλη μέρα κυκλοφορουν στην πόλη που ζουν είτε με όπλα είτε έτοιμοι να καθαρίσουν και το υπόλοιπο χωριό. Το ότι κάποτε στο σχολείο έπεσε μια φάπα και κερδισες δεν σε κάνει ανίκητο. Κυκλοφορουν άτομα που δεν θα σκεφτούν παραπάνω απο ένα δευτερόλεπτο να σε στείλουν αδιάβαστο και θα κοιμηθουν σαν πουλάκια μετά. Άτομα που πανε και γυρνάνε από φυλακές, που ζουν στην παρανομία χρόνια, που πηγαν και γυρισαν απο Σομαλία/Νιηγρία/Λάος/κ.α. Κάντε τη χάρη στον εαυτό σας και χαλαρώστε. Δεν είστε πολεμιστές, κι αν σας ανέβει το αίμα στο κεφάλι να το κατεβάσετε.

Με αφορμή το ποστ σου, για να το κλείσω κι εγώ λοιπόν, μιας και υπεραναλύθηκε το θέμα κι ότι κατάλαβε ο καθένας κατάλαβε, συμφωνώ ότι και μαφιόζοι κυκλοφορούν και μπράβοι και φουσκωτοί και φυλακόβιοι και τύποι που θα σου βγάλουν το μάτι με στυλό και θα το ταΐσουν στο γατί τους. Και τύποι που πήγαν και γύρισαν από Σομαλία/Νιγηρία/Λάος κι έχουν στο σαλόνι τους ασανσέρ κι ανεβοκαταβαίνουν στην κόλαση κάθε βράδυ και παίζουν κανά ταβλάκι με το διάολο και λένε τα δικά τους.
Το θέμα είναι ότι δεν είμαστε ούτε Νιγηρία ούτε Σομαλία ούτε Λάος ούτε Λωρίδα της Γάζας να φοβόμαστε να κάνουμε κιχ μη μας έρθει καμιά βόμβα στο κεφάλι.


Μένουμε μακριά από καυγάδες αλλά δεν περπατάμε/οδηγάμε/ζούμε με σκυμμένο το κεφάλι από τη στιγμή που θα βγούμε από το σπίτι μας.


Ο καθένας όπως το αντιλαμβάνεται αναλόγως το εφαρμόζει. So simple (and yet so complicated).

nikos_abel
06/02/2013, 13:31
6 σελιδες για να καταληξουμε αν ειναι μαλακας η Ερρικα!

:whiteflag:

http://www.youtube.com/watch?v=ABQqtovlqWU

Η απάντηση στο ερώτημα είναι :

Μ@λ@κW. Όχι μ@λ@κ@ς. Τώρα μπορείτε να το κλειδώσετε.





Και γενικά, να κατουράμε και λίγο εμείς οι άντρες, αυτοί οι "ξέρεις ποιος είμαι εγώ" λέω.







Προσωπικά έχω ένα μότο για τις περιπτώσεις που μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, live to fight another day. Από κακή εμπειρία.
Με το να τις φας / σκοτωθείς δεν κερδίζεις τίποτα.
Με το να πλακώσεις τον άλλον, αυτός ο άλλος δεν μαθαίνει τίποτα.
Με ψύχραιμη αντιμετώπιση ίσως, ακόμα και ο πιο βλάκας, εγκληματίας, σκατόψυχος να γυρίσει και να σου πει
ένα "σόρρυ" και να προσέξει λίγο παρακάτω μη κάνει την ίδια μλκ.
Απέφυγε την άμεση σωματική αντιπαράθεση και χρησιμοποίησε το μυαλό σου να συγκρατήσεις
ονόματα, φάτσες, αριθμούς κυκλοφορίας κλπ που μπορεί να σου χρειαστούν αν τελικά το πράγμα χοντρύνει.
Ως μηχανόβιοι, ΒΡΕΙΤΕ ΔΡΟΜΟ ΔΙΑΦΥΓΗΣ.









Υ.Γ. Ερρικάκι, μη με παρεξηγείς μάτια μου, αστειεύομαι.
Άλλωστε γνωρίζεις ότι...δεν είναι κακό (http://thehumanual.wordpress.com/2009/10/08/%CE%B1%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%83/)

ERRIKA
06/02/2013, 14:02
Η απάντηση στο ερώτημα είναι :

Μ@λ@κW. Όχι μ@λ@κ@ς.


Υ.Γ. Ερρικάκι, μη με παρεξηγείς μάτια μου, αστειεύομαι.
[/URL]

Tι ακριβώς εννοείς να μη σε παρεξηγώ;;;

AYTO είναι κάτι που ξεπλένεται μόνο με (ωμή) βία :boxing:

:lol:

Panoskl
06/02/2013, 16:09
Μου φαίνεται ότι το θέμα όταν ξεκίνησε αφορούσε περισσότερο την αποδεκτή συμπεριφορά μεταξύ όλων μας όταν μοιραζόμαστε τον ίδιο περιορισμένο πόρο (χώρος στάθμευσης, "διάδρομος" μεταξύ αριστερής και μεσαίας κοκ) και λιγότερο την αυτοδικία όπως κατέληξε.

Για μένα, μπορείς και πρέπει να διαμαρτυρηθείς προς αυτόν που σε εμποδίζει αρκεί να το κάνεις κόσμια. Μέχρι εκεί.
Το "πρέπει" πάει στον "εκπαιδευτικό" χαρακτήρα της διαμαρτυρίας σου.
Μπορεί ο φταίχτης (θέλω να πιστεύω) να το ξανασκεφτεί και να μην το κάνει την επόμενη φορά.

Από την άλλη μεριά, η αυτοδικία για μένα είναι απολύτως ΜΗ αποδεκτή.
Δεν μπορείς να δικάσεις, να αποφασίσεις και να επιβάλλεις κιόλας την ποινή εναντίον αυτού που θεωρείς ότι σε αδίκησε.

Αν αποφασίσεις να αυτοδικήσεις όποτε θεωρείς ότι έχεις δίκιο, πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να αποτελέσεις και θύμα αυτοδικίας όταν κάποιος άλλος θεωρήσει το ίδιο για τον εαυτό του. Κι άντε βρες άκρη...

irinia
06/02/2013, 20:14
Σε συνθήκες τρελλής κυκλοφορίας (βλ. απεργία μετρό και λεωφορεία), αν δεν "το έχεις" με το θερίο (που δεν είσαι υποχρεωμένος να το έχεις) και βλέπεις ότι από πίσω σου έχουν κολλήσει 15 νοματαίοι (γιατί δεν ήμουν μόνο εγώ, φυσικά, απλά εγώ ήμουν η πρώτη) ε θα κάνεις λίγο στην άκρη με την πρώτη δοθείσα ευκαιρία για να γλιτώσουν από το μαρτύριο οι υπόλοιποι και να συνεχίσεις αργότερα, μέχρι να κολλήσουν άλλοι 15 κ.ό.κ. Κι αν δεν το κάνεις με την πρώτη θα το κάνεις με τη δεύτερη, άντε την τρίτη! :cool:
@Terens: Εγώ δε χαρακτήρισα κανέναν ως μαλάκα.



ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΘΙΞΩ ΚΑΠΟΙΟΝ...........



Άφού λοιπόν εύχηθώ πρώτα περαστικά γιά κάποια άτυχη στιγμή πού είχες
σάν μοτοσυκλεττίστρια,θέλω νά πώ πώς δέν είναι άνάγκη νά παίζουμε
μέ τίς λέξεις.
Τή στιγμή πού άναρωτιέσαι,νομίζω πώς άνταποδίδεις τή φιλοφρόνηση..!!
Ρητορική ή έρώτηση σου,ρητορικός καί ό προβληματισμός μου.
Έξάλλου τό μαλάκας ξεφεύγει τόσο εύκολα άπό τά χείλη μας πλέον
πού έχασε καί τήν άξία του,μήν άνατρέξω στήν πραγματική του έννοια
πού νομίζω ότι σάν νομικός σίγουρα κατέχεις τήν έρμηνεία της.
Δέν ήθελα νά προσβάλλω κανέναν άπό τούς δυό σας,παρά νά τονίσω
τό πόσο εύκολο είναι νά περάσεις τή γραμμή τής ίσορροπίας καί νά βρεθείς
έκτεθειμένος ψάχνοντας ένα ΔΙΚΟ ΣΟΥ δίκαιο.
Άν θέλεις τή θέση μου.............όσες φορές καί νά μπορούσε νά κάνει πλάϊ
καί νά μήν τό έκανε ΠΟΤΕ δέν θά τόν άγχωνα γιατί ξέρω τί σημαίνουν δύο τροχοί
40 χρόνια τώρα...!!
Άν ήμουν στή θέση του,έπίσης ΠΟΤΕ δέν θά έπέτρεπα στόν έαυτό μου νά τόν κορνάρουν
2 καί 3 φορές,άν δέ δέν είχα άντιληφθεί καί άκουγα τήν πρώτη κόρνα θά έκανα νόημα καί στήν
πρώτη εύκαιρία θά έκανα πλάϊ καί θά τού έδειχνα τό δρόμο.
Ξέρεις τί σημαίνει βαραντέρο..??
270 κιλά καί τό κέντρο βάρους ΠΟΛΥ ψηλά ,άν είσαι καί γεμάτος καύσιμα ........
γυναίκα δύσκολα τό όδηγάει,άσε πού πρέπει νάναι 1,80 καί βάλε.
Ήσουν λοιπόν άγχωμένη λόγω δουλειάς καί ταυτόχρονα πολύ αυστηρή,όπως ξανάγραψα
μπορεί νά ήσουν ύπαίτιος άτυχήματος πιέζοντας κάποιον πού μπορεί ρέ άδερφέ
ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΙΧΕ....!!!
Διοτι μέ βαραντέρο κυκλοφοράνε ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΚΟΥΛΟΙ,χειρότεροι
κι άπό αύτούς μέ τά βεσπάκια.
Παίρνω πίσω λοιπόν τό ΜΑΛΑΚΑ, όμως αύτό μόνο κράτησες άπό αύτά πού έγραψα..??
ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ...?? καί πού..??
Καί πάλι περαστικά,όμοιοπαθής έδώ καί μήνα άλλά μήν τό κάνουμε καί θέμα,βαρέθηκα
νά τρακάρω,νά πέφτω καί νά τήν γλυτώνω όλο ξώφαλτσα.....
ΠΕΡΙΜΕΝΩ τήν άπάντηση σου...

irinia
06/02/2013, 20:21
6 σελιδες για να καταληξουμε αν ειναι μαλακας η Ερρικα!

:whiteflag:

http://www.youtube.com/watch?v=ABQqtovlqWU




NΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ............ΑΠΛΑ



Μάς έδωσε τήν άφορμή νά άνοίξουμε μιά πολύ ένδιαφέρουσα κουβέντα.
Γενναίος ό προβληματισμός της καί μπράβο πού άναρωτήθηκε δημοσίως.
Είπα καί τό ξαναλέω πώς στή θέση της θά μπορούσε νά είναι
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ...!!
Ίσως μέσα άπό τήν κουβέντα κάποιοι βγούν καλύτεροι άνθρωποι,πιό χρήσιμοι
γιά τόν έαυτό τους,γιά τίς οίκογένειες τους καί πιό σωστοί στήν κοινωνία.

dimmie_72
07/02/2013, 15:25
Σε μένα δεν κορνάρισε η ERRIKA.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Υπογραφή:

281396
.
.
Με το άλογο ήμουν, στη Μεσογείων....:rolleyes: