PDA

View Full Version : Νέα ελαστικά Dunlop για κλασικές μοτοσικλέτες



madtank
23/01/2013, 16:09
Η ελληνική εισαγωγική εταιρεία των ελαστικών Dunlop έκανε γνωστό ότι διαθέτει στην αγορά μία νέα σειρά για κλασικές μοτοσικλέτες. Πρόκειται για τη σειρά StreetSmart που δημιουργήθηκε ως αναβάθμιση του ελαστικού Arrowmax GT501 Touring Bias και αντικαθιστά επίσης το Arrowmax D103. Τα νέα ελαστικά συνδυάζουν την ιδιαίτερη σχεδίαση με τις τελευταίες τεχνολογίες σε υλικά περιβλήματος και γόμας. Επίσης ενσωματώνει ολοκαίνουργια τεχνολογία γόμας με πυρίτιο για καλύτερο κράτημα σε ψυχρές και υγρές συνθήκες οδήγησης. Το συνολικό βάρος του ελαστικού μειώθηκε κατά 25% σε σύγκριση με τον προκάτοχό του, για βελτιωμένο χειρισμό και καλύτερη άνεση ενώ οι μεγαλύτερες αυλακώσεις του πέλματος διασφαλίζουν καλύτερο κράτημα στο υγρό οδόστρωμα.

Αξίζει να σημειώσουμε, ότι πρόσφατες έρευνες έδειξαν ότι οι κλασικές μοτοσικλέτες συνεχίζουν να συνεπαίρνουν τους Ευρωπαίους. Μόνο στη Γερμανία, τα στοιχεία αποκαλύπτουν ότι η μέση παλαιότητα των μοτοσικλετών που κυκλοφορούν στους δρόμους αυξήθηκε από 12 σε 14 έτη σε μια περίοδο τεσσάρων ετών. Πίσω από την αύξηση της ζήτησης βρίσκονται οδηγοί στην ηλικία των 40 ή 50 που στρέφονται στην απόλαυση των δίτροχων ως χόμπι. Τα δεδομένα υποστηρίζονται από στοιχεία πωλήσεων που έχουν συλλεχθεί από διάφορες ευρωπαϊκές αγορές και αποκαλύπτουν ότι πάνω από τις μισές πωλήσεις σε νευραλγικές ευρωπαϊκές αγορές αφορούν κλασικές μοτοσικλέτες.

πηγή (http://www.zougla.gr/automoto/article/nea-elastika-dunlop-gia-klasikes-motosikletes)

astroman76
23/01/2013, 17:07
κλασσικα βγαζουν αλλα η σχεδιαση τους μονο κλασσικη δεν ειναι... τοσο δυσκολο ειναι να βγαλουν ενα μαλακο λαστιχακι με παλομοδιτικη σχεδιαση ωστε να παει με το λοοκ της μηχανης?

hussardelamort
19/04/2013, 21:09
υπάρχουν τα dunlop κ70 ...

notakos600
20/04/2013, 07:40
Μου άρεσε αυτό που γράφει στο κείμενο:

''Πίσω από την αύξηση της ζήτησης βρίσκονται οδηγοί στην ηλικία των 40 ή 50 που στρέφονται στην απόλαυση των δίτροχων ως χόμπι''.

Ώπα ρε μάγκα, επιτέλους γέρασα κι έγινα χομπίστας, δεν' κακό... :p

madtank
20/04/2013, 11:06
Τα όσπρια είναι "κακό" και μόνο όταν τα τρως βράδυ. Δε μ' λες αρε συμφορουμίτη, το cota montesa το έχεις διαθέσιμο ή στολίζει απλά το avatar σου;

sapila racing
20/04/2013, 11:52
Να είναι καλύτερα απο τα ΒΤ45? Δεν νομίζω. ;)

madtank
20/04/2013, 12:05
Να είναι καλύτερα απο τα ΒΤ45? Δεν νομίζω. ;)

Δεν συμπάθησα ποτέ τα ελαστικά της Bridgestone, Άρη. Ενώ της Dunlop......respect

sapila racing
20/04/2013, 12:18
Δεν συμπάθησα ποτέ τα ελαστικά της Bridgestone, Άρη. Ενώ της Dunlop......respect

Mπορεί να είναι πολύ καλά αλλά τα BΤ45 είναι τόσο καλά που δεν τα αλλάζω.
Kαι η διπλή γόμμα πίσω το κάνει ιδανικό για classic racing. Τα εχω στο R75 και στο Τατόι ήταν άψογα. :wave2:

madtank
20/04/2013, 12:36
Αποδεχόμενος την εμπειρία σου επί των κλασικών μοτο θεμάτων "αρχηγού παρόντος πάσα αρχή παυσάτω" :wave2: