PDA

View Full Version : Τέρμα το κάπνισμα



Σελίδες : [1] 2

endopandou
23/01/2013, 18:08
Απο την προηγούμενη Τρίτη.
Οχι πολλές συνέπειες, να κάτι μικροπράγματα όπως μια συνεχή ναυτία, το ότι σκοτώνω άνθρωπο, σκύλο, ότι να 'ναι...
Τρέμουν τα πάντα πάνω μου, όχι πολύ σαν δικύλινδρο ντούπου-ντούπου, κάτι σαν υψίσυχνους τετρακύλινδρου μου κάνει.
Δεν είναι τίποτα ίδιο, όλα παράξενα μου φαίνονται, απο το πληκτρολόγιο ως τα σκριπ της μοτό.
Απίστευτο σύνδρομο στέρησης, κανονική αρρώστια.
:a37:

MikeG
23/01/2013, 18:10
Υπομονή, επιμονή & η λύτρωση θα έρθει & τότε θα γνωρίσεις ένα άλλο άνθρωπο!

AUFGEBRACHT
23/01/2013, 18:14
Απο την προηγούμενη Τρίτη.
Οχι πολλές συνέπειες, να κάτι μικροπράγματα όπως μια συνεχή ναυτία, το ότι σκοτώνω άνθρωπο, σκύλο, ότι να 'ναι...
Τρέμουν τα πάντα πάνω μου, όχι πολύ σαν δικύλινδρο ντούπου-ντούπου, κάτι σαν υψίσυχνους τετρακύλινδρου μου κάνει.
Δεν είναι τίποτα ίδιο, όλα παράξενα μου φαίνονται, απο το πληκτρολόγιο ως τα σκριπ της μοτό.
Απίστευτο σύνδρομο στέρησης, κανονική αρρώστια.
:a37:


Δικαίως τα νέα εγχειρίδια ιατρικής στις ναρκωτικές ουσίες συμπεριλαμβάνουν πλέον και τη νικοτίνη... Μπορεί τώρα να βιώνεις ένα απίστευτο σύνδρομο στέρησης και κανονική αρρώστια,αλλά να είσαι σίγουρος πως μετά θα βιώνεις ένα απίστευτο αίσθημα ελευθερίας, ευεξίας και υγείας...:a013:

ziggΥ
23/01/2013, 18:38
κάνε υπομονή..
σε καμιά βδομάδα θα το ξαναρχίσεις :lol:

Acacius
23/01/2013, 18:39
Δεν ξέρω πόσα χρόνια και πόσα τσιγάρα την ημέρα κάπνιζες, αλλά μπράβο και καλό κουράγιο. Εγώ δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά πέντε χρόνια "καθαρός" (με κανένα τσιγάρο στις γιορτές ή τις διακοπές) και μου λείπει ακόμα, ιδιαίτερα η αίσθηση της πρώτης τζούρας την οποία ως... απεξαρτημένος πλέον δεν έχω πια όταν κάνω τσιγάρο, αλλά τη θυμάμαι ακόμα πολύ καλά: Αυτό το "Ααααχχχχ, στανιάραμε" όταν γέμιζες καρκίνο τα πνευμόνια σου, ειδικά όταν συνοδευόταν από καφεδάκι.

Για εμένα το πρώτο δίμηνο-τρίμηνο ήταν το πιο δύσκολο, μετά παλευόταν. Αν δεις ότι δεν τα βγάζεις πέρα υπάρχει και το ηλεκτρονικό τσιγάρο, αλλά δική άποψη είναι ότι καλύτερα να το κόψεις μαχαίρι παρά να ψάξεις για υποκατάστατα.




Για να εμπνευστείς, υπάρχει μια ιστορία για τον Κολοκοτρώνη και το πώς έκοψε το κάπνισμα την οποία μεταφέρω όπως τη βρήκα σε κάποια ιστοσελίδα.

"Στη διάρκεια της ναυτικής δράσεως του Κολοκοτρώνη σημειώνεται και ένα εύθυμο περιστατικό. Πως σταμάτησε το κάπνισμα. Όταν λείπεις ταξίδι στερείσαι τόσο πολλά πράγματα που οι στεριανοί δύσκολα μπορούν να πιστέψουν. Αυτό το ξέρουν πολύ καλά μόνο όσοι έχουν πολλά χρόνια στη θάλασσα, ειδικά μάλιστα στα «ξιφιόπλοια», όπως ο συγγραφέας του παρόντος άρθρου. Ο γενναίος ναυτικός της ιστορίας μας, έμεινε από καπνό. Έχοντας έντονη επιθυμία να καπνίσει, έξυσε ότι είχε απομείνει στην πίπα του, «έστριψε» τσιγάρο και προσπάθησε να το καπνίσει. Δεν καπνιζότανε όμως. Τον γέμισε αηδία. Αγανάκτησε με τον ίδιο του τον εαυτό. Πέταξε όχι μόνο το τσιγάρο αλλά και την πίπα, όλα τα σύνεργα του καπνίσματος και είπε απευθυνόμενος στον εαυτό του: «Όρσε μωρέ άνθρωπος που θέλει να λευθερώσει τον τόπο του και δε μπορεί να λευτερωθεί ο ίδιος από ένα κακό συνήθιο. Θε μου, συχώρεσε με». Από τότε δεν ξανακάπνισε ποτέ του."

duk duk
23/01/2013, 18:58
οχι μην το κοψεις



εμεις απο που θα κανουμε τρακα??

foler
23/01/2013, 18:58
εκλεισα μηνα "καθαρος" και ειμαι μια χαρα, νιωθω γενικα πολυ καλυτερα. Συνεπειες δεν ειχα τοσο εντονες οσο εσυ, 33 ειμαι καπνιζα απο τα 16 περιπου 10-15 τσιγαρα την μερα.
Δεν βρεθηκε κανενας ρε γμτ να μου ριξει ενα χερι ξυλο που το αρχισα τοσο νωρις...:(

endopandou
23/01/2013, 18:59
Μέτριος καπνιστής θα έλεγα με Μ.Ο. 12 άντε 15 τσιγάρα την ημέρα αλλά για πολλά χρόνια (αυτό είναι το κλειδί). Μόνο όταν έπαιζα μπιλιάρδο κάπνιζα παραπάνω και σε καμιά βραδινή έξοδο.
Οταν καμιά φορά ήμουν κρυωμένος δεν κάπνιζα για κανα 3άρι μέρες χωρίς να τραβάω ζόρι αφού απο μόνο του δεν κατέβαινε αλλά τελικά πρόκειται για εντελώς διαφορετικές καταστάσεις.
Αν λοιπόν εγώ τραβάω τόσα ζόρια δεν θέλω καν να σκεφτώ τι περνάνε όσοι φανατικοί καπνιστές το κόβουν.

daz
23/01/2013, 19:07
Don't worry man. Την πρώτη φορά είναι πάντα πιο δύσκολο. :bawl:

endopandou
23/01/2013, 19:07
οχι μην το κοψεις



εμεις απο που θα κανουμε τρακα??

Τώρα που το λες το μόνο θετικό ως τώρα, αφού το θέμα υγεία θα φανεί μελλοντικά, είναι πως δεν νιώθω πια Μαλάκας αιμοδότης αφού πλέον τα περίπτερα τα προσπερνάω. ;)

spyrakos35
23/01/2013, 21:35
βάστα να μας δώσεις και μας κουράγιο....

έρχεται η σειρά μου σιγά σιγα.....

Sandra4
23/01/2013, 21:40
Η νικοτίνη συγκαταλέγεται στις ισχυρές εξαρτησιογόνες ουσίες. Συνεπεία της διακοπής της, τα γνωστά στερητικά συμπτώματα, τα οποία διαφέρουν από άτομο σε άτομο. Ορισμένες εκδηλώσεις μετά τη διακοπή του καπνίσματος είναι η ευερεθιστότητα-νευρικότητα (διαρκεί περίπου 2 εβδομάδες), αϋπνία ή υπνηλία, έντονη επιθυμία για κάπνισμα, ζάλη (διαρκεί ένα 24ωρο), βήχας-πτύελα (ανάλογα), κόπωση, διάφορα φυσικά συμπτώματα π.χ πονοκέφαλος, τρόμος, εφίδρωση και άλλα πολλά. Δεν παρουσιάζονται όλα σε όλους.
'Οσο για τη ναυτία που αναφέρεις παρατηρείται σε πρωτάρηδες καπνιστές λόγω της σύσπασης του γαστρεντερικού σωλήνα που προκαλεί η νικοτίνη. Άρα στην περίπτωσή σου, είναι απλά στο μυαλό σου. Α! Και τα συγχαρητήριά μου για τη προσπάθειά σου! :a013: Άσε τον οργανισμό σου να κάνει τις διεργασίες που πρέπει. Εσύ απλά να τιθασεύσεις το μυαλό. Keep going! :beer:

chr1s_86
23/01/2013, 21:44
Υπομονή, επιμονή & η λύτρωση θα έρθει & τότε θα γνωρίσεις ένα άλλο άνθρωπο!


+1, καλή επιτυχία endo ! :beer:




κάνε υπομονή..
σε καμιά βδομάδα θα το ξαναρχίσεις :lol:

:moutza::moutza::moutza:

peter86
23/01/2013, 21:54
Ξεκίνα γυμναστική αν δ έχεις ήδη ξεκινήσει.
Θα σε βοηθήσει παρα μα πάρα΄πολυ!!!!:wave2:

Sandra4
23/01/2013, 21:58
Ξεκίνα γυμναστική αν δ έχεις ήδη ξεκινήσει.
Θα σε βοηθήσει παρα μα πάρα΄πολυ!!!!:wave2:

:a013:

ziggΥ
23/01/2013, 22:12
:moutza::moutza::moutza:

μη μουτζώνεις ρε μαλ@κα, εσύ είσαι η εξαίρεση στον κανόνα :lol:

costas_versys
24/01/2013, 11:16
Εγώ φίλε μου είμαι 3 μήνες άκαπνος. Ούτε τζούρα, ούτε τσίχλες, ούτε επιθέματα, ούτε ακόμα ακόμα να το πω στο περίγυρό μου, τίποτα. Μετά από 25 χρόνια τσιγάρο και ενώ έφτασα κοντά στα 2 πακέτα, είπα ΤΕΛΟΣ. Ακόμα και με τα + 10 κιλά που πήρα λέω ότι είμαι ευτυχής που το έκοψα.

Θα σου πρότεινα να προσέξεις τα εξής :

1. Μαχαίρι. Ούτε τζούρα πια, ούτε λόγια πολλά πολλά .. αλλά μόνο να τηρήσεις την απόφασή σου και μην κάνεις ούτε ένα βήμα πίσω.

2. Κάθε ημέρα θα αισθάνεσαι περήφανος για τον αγώνα σου και ας μην σε επιβραβεύει κανένας για αυτό, αρκεί που θα το νιώθεις και που θα σε ενθουσιάζει.

3. Οι σκέψεις, τα προβλήματα, το άγχος .. όλα μαζί θα σε τρελάνουν για να ανάψεις ένα τσιγάρο. Είναι το ψεύτικο παιχνίδι του μυαλού και της συνήθειας. Βάλε την λογική σου και προσπάθειά σου πάνω από τον πειρασμό και προσπέρασέ τα. Διαρκούν μόνο λίγα λεπτά αυτά τα βασανιστήρια αλλά περνούν.

4. Παρατήρησε ή ακόμα και εστίασε στην σημαντική βελτίωση που θα συμβεί στην καθημερινότητά σου. Η διακοπή καπνίσματος είναι ένα δώρο ζωής. Σϋντομα θα αναπνέεις καλύτερα, θα ξεβρομίσεις, θα κοιμάσαι καλύτερα, θα γεύεσαι την τροφή, θα μυρίζεις πιο καλά, κλπ κλπ. Θα γεμίσεις σημαντικά οφέλη που είναι πολύτιμο αντάλλαγμα.

5. Διάβασε τα πάντα για την διακοπή καπνίσματος. Θα διαπιστώσεις ότι είσαι στο κλασικό story και ότι τελικά ήταν τόσο εύκολο που θα απορείς γιατί δεν το είχες κάνει πιο νωρίς.

Καλή δύναμη σου εύχομαι και σε όλους τους καπνιστές να το κόψουν σύντομα.

Cpt. Haddock
24/01/2013, 12:05
Το επομενο θρεντ θα ειναι:

"Ξεκινησα δίαιτα"...

Τυφλα να 'χει το κοσμοπολιταν...

sniper
24/01/2013, 12:06
Το επομενο θρεντ θα ειναι: "Ξεκινησα δίαιτα"... Τυφλα να 'χει το κοσμοπολιταν... Eγώ λέω να βάλουμε ένα ποτάκι, ν' ανάψουμε μια πίπα (ή ένα τσιγάρο βρε αδερφε) και να το συζητήσουμε... :smokin:

Ichigo
24/01/2013, 12:13
Eγώ λέω να βάλουμε ένα ποτάκι, ν' ανάψουμε μια πίπα (ή ένα τσιγάρο βρε αδερφε) και να το συζητήσουμε... :smokin:

:smokin:
280331

Cpt. Haddock
24/01/2013, 12:15
Μην ποσταρετε αηδίες. Εγω λεω να μεινουμε στο πνεύμα του θρεντ και να βοηθησουμε το παιδι στο σκληρο αγωνα που δίνει...

280332

endopandou
24/01/2013, 12:24
ούτε λόγια πολλά πολλά .. αλλά μόνο να τηρήσεις την απόφασή σου και μην κάνεις ούτε ένα βήμα πίσω.


+1
Μην νομίζεις πως απλά έγραψα τον πόνο μου και τέρμα. Οι δημοσιοποιήσεις γενικά δημιουργούν δεσμεύσεις, αυτό επίσης θα βοηθήσει στο 'ούτε ένα βήμα πίσω'

Πάντως ωραίο πράγμα η συμπαράσταση παιδιά:beer:

@cpt :moutza: με έκανες και γέλασα μικρέ...

spyrakos35
24/01/2013, 12:25
αγαπητό cosmotolitan.gr,

σκέφτομαι να κόψω το τσιγάρο.... δεν πάει άλλο.... μία οι μειώσεις, μία οι αυξήσεις φόρων, μία τα τέλη ακινήτων..... μας έχουν γονατίσει και πλέον κόβουμε από παντού....

αυτό όμως που με ανησυχεί είναι το εξής..... ως καπνιστής, μετά το σεχ (όπου και όποτε πλέον), συνήθιζα να κάνω ένα τσιγάρο.....:smokin:

θα το αντέξω τώρα να μην ανάψω? πως να αντισταθώ? το έχει αντιμετωπίσει κανείς? και πώς?

αχ, cosmotolitan.gr μου, απάντησέ μου γιατί δεν ξέρω τι να κάνω.....


ευχαριστώ προκαταβολικά
endopandou

sniper
24/01/2013, 12:26
+1 Μην νομίζεις πως απλά έγραψα τον πόνο μου και τέρμα. Οι δημοσιοποιήσεις γενικά δημιουργούν δεσμεύσεις, αυτό επίσης θα βοηθήσει στο 'ούτε ένα βήμα πίσω' Πάντως ωραίο πράγμα η συμπαράσταση παιδιά:beer: @cpt :moutza: με έκανες και γέλασα μικρέ... Nα σαι καλά... θα σε σκεφτόμαστε πίνοντας μια μπυρίτσα....

Cpt. Haddock
24/01/2013, 12:27
μικρέ...

Σου εχει προκαλεσει σοβαρες παρενεργειες το κοψιμο (του καπνισματος...)


:smokin::smokin::smokin::smokin::smokin::smokin::smokin::smokin::smokin::smokin::smokin::smokin::smo kin::smokin:


Nα σαι καλά... θα σε σκεφτόμαστε πίνοντας μια μπυρίτσα....

Τι μπύρα? :smokin:

endopandou
24/01/2013, 12:28
[/I]

:moutza: ρε και συ. Οταν σε δω θα σε βάλω μπουρλότο να σε καπνίσω ρε

sniper
24/01/2013, 12:50
.... Τι μπύρα? :smokin: Μία Γερμανική καπνιστή φυσικά... :smokin:

Bowleno
25/01/2013, 08:05
Το επομενο θρεντ θα ειναι:

"Ξεκινησα δίαιτα"...

Τυφλα να 'χει το κοσμοπολιταν...


Και μετά θα έχουμε ερωτήσεις του στυλ "ποιο είναι το καλύτερο studio για λιποαναρόφηση;" η ¨ποιο κάνει τέλεια αποτρίχωση;"


Τι γυρεύει όμως αυτό το θρεντ στα στραβά κια ανάποδα; :confused:

nickald
25/01/2013, 09:04
Λειπει και εκεινος ο Κυριακος απο το Βολο που εβαζε τετοια γ@ματα θεματα....

Ποια ειναι η καλυτερη ταινια διπλης οψεως.....

Ποιο ειναι το καλυτερο αμπερομετρο στο συμπαν.....

κλπ κλπ

trelf
25/01/2013, 09:04
καπνιζα απο τα 17 μεχρι τα 31 μου....εχω να καπνισω απο 20/02/2012,σχεδον ενα χρονο!

-το ειχα κοψει για 3ις μηνες με την υποσχεση οτι θα μου παρουν μηχανακι στα 18...δεν μου πηραν(μαλλον προτιμουσαν να παω απο το τσιγαρο! χαχα) και τους "εδειξα εγω"....το ξαναρχισα...
-το ειχα περιορισει σε 1 τσιγαρο τη μερα για 6 μηνες....το ξαναρχισα...
-το ειχα περιορισει σε 2 τσιγαρα,στριφτα με 2 φιλτρακια μεσα (και καλα μισο τσιγαρο...)...παλι για 6 μηνες...το ξαναρχισα...

εν τω μεταξυ ειχα φτασει σε ενα σημειο που δεν το ευχαριστιομουν...καπνιζα περιπου 20-25 στριφτα την ημερα και ζητημα να μου αρεσαν τα 2 πραγματικα!!!!! ειχα αρχισει να "βρισκω τον εαυτο μου" να καπνιζει χωρις να ειχα παρει χαμπαρι για ποτε το εστριψα και το αναψα!

μεχρι που εγινε κατι εντελως κουλο,ενα κλικ στο κεφαλι μου,ετσι ξαφνικα!!!!! βρισκομενος σε μια ομιλια λεει ο εισηγητης....
μιλουσε για οικονομικα αλλα το μυαλο μου ταξιδευε στο τσιγαρο εμενα,που μολις ειχα κανει στο διαλειμμα....και το συνδυασα με αυτα που ελεγε....
και ελεγε λοιπον....

ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ "ΕΔΩ" (ΕΔΕΙΧΝΕ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΨΗΛΑ,ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΤΟΝΙΣΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΕΣΗ)....ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ/ΚΙΝΗΣΕΙΣ/ΒΗΜΑΤΑ!

αυτος μιλουσε για πραγματα που επρεπε να κανεις ωστε να σου φερουν αποτελεσμα στη δουλεια σου,στα οικονομικα σου....και εγω το συνδυασα με το τσιγαρο...

ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΤΑ 50/60/70 ΣΟΥ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΑΚΟΜΗ ΥΓΙΗΣ....ΚΟΨΕ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ!

και αυτο ηταν παιδια....το ιδιο απογευμα το σταματησα....ουτε κινησεις του στυλ να πεταξω το καπνο και τα τσιγαρα απο το παραθυρο ουτε να το λεω δεξια και αριστερα και να καυχιεμαι οπως εκανα τις προηγουμενες φορες....ο καπνος ηταν εκει και περιμενε,απλα δεν εστριψα ποτε μεχρι τωρα,και ελπιζω να μην το κανω και στο μελλον....

ηταν πραγματικα ελαχιστες οι φορες που σκεφτηκα να το αναψω και αμεσως αυτη η σκεψη εφυγε διοτι ηρθε μια αλλη σκεψη που ελεγε....
ΑΝ το αναψεις.....θα γουσταρεις για ενα λεπτο,τις πρωτες τζουρες....και μετα τι;;;μετα ενα ειναι σιγουρο,οτι θα το ξαναρχισεις!!! οτι εφτιαξες μεχρι τωρα καταστραφηκε! αφου δεν το θες στην τελικη!!!!

ΘΥΜΑΣΑΙ;;;;;;;;;;;;;ΣΕ ΧΑΛΑΑΑΑΑΕΙ!!!!!ΕΠΙΑΝΕΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΜΕ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΣΟΥΝ...."ΜΑ ΠΟΤΕ ΤΟ ΖΗΤΗΣΑ;ΠΟΤΕ ΤΟ ΕΣΤΡΙΨΑ;ΠΟΤΕ ΤΟ ΑΝΑΨΑ;".....

και με αυτο το τροπο....11 μηνες μετα δηλωνω πιο ευτυχης που δεν το εχω στη ζωη μου.... μακαρι επισης να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω και συνειδητα οπως τωρα να μην το αρχιζα ΚΑΝ!!!!

ουτε τα χερια μυριζουν.....ουτε βρωμαει η ανασα το πρωι που ξυπνας.....το σαλιο και η αισθηση στο στομα σου δεν εχουν καμια σχεση με πριν...πλεον "με κανουν παρεα" και μη καπνιστες αφου δεν βρωμαει η ανασα μου....γευση,οσφρηση και αλλα πολλα βελτιωνονται συνεχως...

τα οφελη ειναι τεραστια!

ΑΞΙΖΕΙ! ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΤΟ! ............................ συνειδητα ομως και ουτε ενα βημα πισω!!!!!!!

trelf
25/01/2013, 09:06
παρτε και ενα τετοιο.......βοηθαει στην αρχη!!!

http://www.poulato.gr/uploads/48100751627.jpg

Juohmar1
25/01/2013, 10:30
Καλή αρχή και απο μένα...

Πολλά νερά και χυμούς....

Μειώνουν την επιθυμία...καθαρίζουν τον οργανισμό...

:beer::beer:

Πάρε και μπυρίτσες, τις οποίες δε θα τις συνοδεύσεις με τσιγάρο!!!

TROOPER
25/01/2013, 11:12
το εκοψα εδω και 1,5 χρονο.

δεν ειναι τπτ.η πρωτη βδομαδα ειναι δυσκολη.μετα ολα οκ.

Ichigo
25/01/2013, 11:21
Τι μπύρα? :smokin:


Μία Γερμανική καπνιστή φυσικά... :smokin:

Επειδή αρέσκεστε να έχετε στην παρέα σας επιφανή αριστοκράτη τότε μόνο:

280360 :smokin:

sniper
25/01/2013, 11:26
το εκοψα εδω και 1,5 χρονο. δεν ειναι τπτ.η πρωτη βδομαδα ειναι δυσκολη.μετα ολα οκ. Eσύ ζεις επειδή είμαστε ηρεμοι και φιλάνθρωποι.... το κομπολόι ελπίζω να το πέταξες...

TROOPER
25/01/2013, 11:28
Eσύ ζεις επειδή είμαστε ηρεμοι και φιλάνθρωποι.... το κομπολόι ελπίζω να το πέταξες...

εγω ζω γιατι ειμαι κατσαριδα.και ναι ειμαι κατσαριδα που παιζει κοπμπολοι :lol:

sniper
25/01/2013, 11:31
εγω ζω γιατι ειμαι κατσαριδα.και ναι ειμαι κατσαριδα που παιζει κοπμπολοι :lol: Έχεις δει Τερέζα με κομπολόι στον γκόλουμ της;

pipe_smoker
25/01/2013, 11:55
Ασταδιάλα και τρόμαξα! Νόμιζα ότι ξανάρθε στη μόδα ο νόμος περί καπνίσματος κι ότι αντί για τασάκια θα μας σέρβιραν πάλι αυτά τα κιουπάκια που δεν μπορείς να στηρίξεις το τσιγάρο και το κρατάς όλη την ώρα στο χέρι.

Άντε καλή τύχη ωρέ παλουκάρι! Θα καπνίζω εγώ και για σένα μην αγχώνεσαι:smokin:



εγω ζω γιατι ειμαι κατσαριδα.και ναι ειμαι κατσαριδα που παιζει κοπμπολοι :lol:

"Μέτρα το" αντί να "το παίζεις" (:lol::lol::lol::lol: ωραία ακούστηκε αυτό) αλά Mortensen στο Eastern Promises. Να μην κάνεις και φασαρία κι ενοχλάς. Είναι και πιο badass φάση να'ούμ':cool:
(αυτός στην ταινία κάπνιζε κιόλας βέβαια αλλά εσύ κράτα μόνο το κομπολόι part)

AristidisZ
25/01/2013, 12:07
Επειδή αρέσκεστε να έχετε στην παρέα σας επιφανή αριστοκράτη τότε μόνο:

280360 :smokin:

αυτό το κομμάτι δε το ξέρω, αν και οι Γερμανίδες δε μου αρέσουν καθόλου
we love κοκκινομάλλες Βελγίδες :a07:

TROOPER
25/01/2013, 13:31
Έχεις δει Τερέζα με κομπολόι στον γκόλουμ της;

μονο αν της εχεις χαρισει ενα λουλουδι πρωτα... (http://www.youtube.com/watch?v=X1fxxHFNFls) :lol::lol::lol:

TROOPER
25/01/2013, 13:32
..........
"Μέτρα το" αντί να "το παίζεις".........

α να χαθεις σαχλε!!!:lol:

Oldirty
29/01/2013, 20:48
Παιδια Εγω σημερα εχω κανει Μονο 1 τσιγαρο!!!!!!!!
καπνιζω 7/8 χρονια 1 πακετο την ημερα... μερικες φορες το παρακανω.. αυτα.. θα δουμε τωρα...

blackbusa
29/01/2013, 22:55
Απο την προηγούμενη Τρίτη.
Οχι πολλές συνέπειες, να κάτι μικροπράγματα όπως μια συνεχή ναυτία, το ότι σκοτώνω άνθρωπο, σκύλο, ότι να 'ναι...
Τρέμουν τα πάντα πάνω μου, όχι πολύ σαν δικύλινδρο ντούπου-ντούπου, κάτι σαν υψίσυχνους τετρακύλινδρου μου κάνει.
Δεν είναι τίποτα ίδιο, όλα παράξενα μου φαίνονται, απο το πληκτρολόγιο ως τα σκριπ της μοτό.
Απίστευτο σύνδρομο στέρησης, κανονική αρρώστια.
:a37:

O logos pou to ekopses? an epitrepete?

p.s. kapoioi eiste poly kafroi...:bawl:

endopandou
30/01/2013, 07:45
...
Υγείας

thePrince
30/01/2013, 09:34
Το έκοψα πριν από χρόνια, 3-4. Δεν μου λείπει καθόλου, ίσα-ίσα που όποτε μπαίνω σε καφετέρια θυμάμαι γιατί το έκοψα. Το πρώτο δίμηνο ήταν δύσκολο, νεύρα πολλά. Πήρα και κάτι κιλά γιατί το έριξα στο φαγητό και το ποτό. Πρόσεχε μην αποκτήσεις άλλη εξάρτηση! Καλή επιτυχία, κράτα γερά, κάνε υπομονή και από του χρόνου κιόλας θα είσαι πολύ χαρούμενος για την απόφαση που πήρες.

costas_versys
30/01/2013, 21:46
Εγώ που το έκοψα εδώ και 3 μήνες, ώρες ώρες μου έρχεται να καπνίσω κανένα τσιγαράκι αλλά κρατιέμαι. Δεν είναι πολλές οι στιγμές μέσα στην μέρα, μόνο όταν βαριέμαι και δεν έχω τι να κάνω μου μπαίνει αυτός ο πειρασμός. Κρατάει μερικές στιγμές μόνο ..

SVX
30/01/2013, 21:51
αυτοι που το κοβουν ειναι αυτοι που δεν μπορουν να το ελεγξουν... :evil:

SVX
02/02/2013, 21:41
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/eyrwpaios_epitropos_ellhnes_kopste_to_kapnisma_gia_logoys_ygeias_kai_ethnikhs_oikonomias.2112674.htm l


281030

costas_versys
02/02/2013, 22:50
Δεν συμφωνώ μαζί σου.

Αυτοί που το κόβουν, μπαίνουν σε μια πολύ μεγάλη δοκιμασία αυτοκυριαρχίας και έντονης αποφασιστικότητας για να διακόψουν το τσιγάρο και πράγματι μπορούν να το ελέγξουν πλήρως. Στους 3 μήνες που έχω να καπνίσω, θαυμάζω τον εαυτό μου που δεν υπέκυψα σε πειρασμούς και δύσκολες προκλήσεις.

Τώρα σχετικά με τα οικονομικά, θα συμφωνίσω ότι αποτελεί σημαντική οικονομία. Ως καπνιστής, ποτέ δεν λυπήθηκα τα χρήματα για τσιγάρα, αντιθέτως πάντα κρατούσα πρώτα χρήματα για τα τσιγάρα της ημέρας και μετά για τα υπόλοιπα. Ετσι, ενώ αγανακτούσα για την υψηλή τιμή.. ο οβολός έπεφτε κανονικά. Μέχρι σήμερα, μου έχει πραγματικά φανεί και η διαφορά στα οικονομικά αλλά πολύ μεγαλύτερη είναι η βελτίωση στα θέματα υγείας (αναπνοή, αντοχή, γεύση κλπ κλπ).

Γενικότερα, δεν πιστεύω ότι οι έλληνες θα ρίξουν το ποσοστό των καπνιστών. Αντιθέτως, πιστεύω ότι θα συνεχιστεί η ίδια κατάσταση και μάλιστα με ποιό οικονομικές μεθόδους (χύμα καπνός κλπ)

fkol k4
02/02/2013, 22:53
Ωραίος και μπράβο!
Το έκοψα πριν 5.5 χρόνια (κάπνιζα στάνταρ 2 - 2,5 πακέτα τη μέρα για πολλά χρόνια) και δεν μου λείπει καθόλου.
Το θέμα είναι να το κόψεις όχι γιατί «πρέπει», αλλά γιατί θέλεις πραγματικά να το κόψεις. Τότε οι πιθανότητες να το ξαναρχίσεις είναι ελάχιστες.

Σε κανένα εξάμηνο από τώρα θα μπορέσεις να καταλάβεις και πως βρωμάει στην πραγματικότητα το τσιγάρο, ως τώρα είσαι «ποτισμένος» και δεν το καταλαβαίνεις.:wave2:

costas_versys
02/02/2013, 23:07
Εχοντας πολύ πρόσφατη την δική μου προσπάθεια, θα έλεγα ότι το "πρέπει" ποτέ δεν μου δημιούργησε κάποια συνθήκη.

Οταν κάπνιζα ήξερα ότι "δεν πρέπει να καπνίζω".. με ποιά δύναμη θα πίστευα μετά στο "πρέπει να σταματήσω να καπνίζω";;;;; Με άλλα λόγια, δεν βοηθά το εξωτερικό ερέθισμα ή η υποχρέωση αλλά καθαρά το τι προστάζει η αυτόβουλη πρωτοβουλία.

endopandou
03/02/2013, 09:56
Ωραίο πράγμα η κατανόηση παιδιά :beer:
Συνειδητοποιώντας πως αυτή είναι μια καινούρια διαδρομή με ατελείωτες Κ, νέο όχημα και αρκετές παγίδες (μερικές απο 'μακριά' δεν φαίνονταν ;) :wave2:) αποφάσισα να μην τη διαβώ απλά αλλά να την τρέξω μην αλλάζοντας συνήθειες κι ότι γίνει.
Μαθαίνοντας λοιπόν απο την αρχή να οδηγώ (τη ζωή μου) ομολογώ πως είναι ζόρικη κατάσταση και δεν ήταν λίγες οι φορές που παραλίγο να φάω τα μούτρα μου. Το 'σωσα όμως το γαμο HI side, κι ας πόναγε το άθλιο.
Μέχρι και στο κοπή τη πίτα του moto πήγα, όπου αν και δεν θα έλεγα όχι στο να βάλω φωτιά στα ξυροκάρπια να τα 'μυρίσω', κρατήθηκα. Δεν είμαι ακόμα έτοιμος όμως για τέτοιες Κ και θα δείξω λίγη σύνεση αποφεύγοντάς τις για λίγο ακόμα.
Πάντως σε γενικές 'γραμμές' το όχημα γλιστράει ακόμα, μπορεί όχι όσο στην αρχή που παρέπαιε, αλλά γλιστράει αρκετά.
Τέλος πάντων την προφόρτιση πιστεύω πως την ρύθμισα. Είμαι στις γρήγορες αποσβέσεις τώρα και θα μείνουν οι αργές, λάστιχα και φύγαμε.

Συμφωνώ μαζί σας πως μεγαλύτερη μαγκιά είναι να το κόψεις παρά να στο κόψουν. Είναι άσχημο και ντροπιαστικό να σε πετάνε μεσοπέλαγα και να σου λένε κολύμπα Κορόιδο

alres
03/02/2013, 17:40
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/eyrwpaios_epitropos_ellhnes_kopste_to_kapnisma_gia_logoys_ygeias_kai_ethnikhs_oikonomias.2112674.htm l


281030

Είδες τώρα πάσα που μου δίνεις;

Που είναι όλοι αυτοί τώρα που φώναζαν ότι η απαγόρευση γίνεται για την υγεία τους και εμείς "οι καπνιστές να καπνίζουμε όπου θέλουμε";
Πόσο μεγάλη είναι η ευθύνη τους που υποστήριζαν τέτοιες απόψεις;
Γιατί τώρα άλλη μια φορά θα κάνουν κο κο κο και θα τα μασάνε;

Σας το λέγαμε από την αρχή: η απαγόρευση είναι επιβολή συμπεριφοράς και φασισμός και οι ανταπαντήσεις ήταν μαλακίες στο τετράγωνο.

Όποιος θέλει να το κόψει για την πάρτη του με γεια του με χαρά του. Αλλά το να μας δείχνει σαν ενόχους, μας έφτασε σε αυτή την είδηση.

Καταλάβατε όλοι τώρα πως λειτουργεί ο υγιεινισμός, το κεφάλαιο και τ' αφεντικά ή να το κάνουμε και άλλο τάληρα;

Αι σιχτιρ πια, κωλοχώρα

endopandou
03/02/2013, 19:50
aires δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις

SVX
03/02/2013, 20:07
aires δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις

θελει να πει οτι οι "υγιεινιστές" ειναι μουφα οπως και οι "οικολογοι" του κωλου και πως παντα πισω απο τις "αγαθες προθεσεις" κρυβονται οι αριθμοι και το κερδος....

endopandou
03/02/2013, 20:33
ΟΚ συμφωνώ εν μέρη ως προς την πρόθεση κάποιων νομοθετών, απο την άλλη και εμείς δεν μπορούμε να συμμορφωθούμε ούτε με τα αυτονόητα.
2 πρόχειρα παραδείγματα. Επρεπε να φτάσει το πρόστιμο 350 γιούρα για να φορέσουμε κράνη και ότι πρέπει να γίνει παρατήρηση σε κάποιους που καπνίζουν σε κλειστό χώρο γεμάτο παιδιά για να μην το κάνουν.
Κοινώς το 'ατίθασος' και 'δε μασάω' αν δεν έχει μέτρο καταντάει μαλακία.
Θέλω να πω πως και ο νομοθέτης έχει θέματα, αλλά και εμείς δεν πάμε πίσω.

Billymuse
03/02/2013, 20:42
μην γινόμαστε έυκολα πουριτανοί...είναι το πιο απλό να στοχοποιούμε το τσιγάρο σαν το κακό που μαστίζει μια κοινωνία και τους νεους της ..αλλά μη ξεχνάμε και τα κινητά και τις καιραίες κινητής τηλεφωνίας και τις βλάβες που προκαλούν πρώτα στα μάτια σαν ζωτικό όργανο και μετά στον εγκέφαλο...στη σχολή μάθαμε για τα "καλά" για αυτο το φαινόμενο που το ξεχνάει ο κόσμος όπως το αλκόλ,τζόγο..και άλλα και του φταίει το τσιγάρο ..καλή δύναμη που έναν που έχει οικογενειακή επιχείρηση πρατήριο τσιγάρου και δεν καπνίζει ;)

endopandou
03/02/2013, 20:56
Φίλος αντιλαμβάνεσαι πως πετώντας κλισέ τα οποία δεν έχουν συνέχεια στην κουβέντα, δεν μπορεί να γίνει διάλογος ε; Το θέμα είναι το κάπνισμα και όχι οι αδυναμίες της ανθρωπότητας.
Το πουριτανοί με τις τρεις γεμάτες νόημα τελείες απο που προέκυψε;

alres
03/02/2013, 20:56
aires δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις

Το ξαναλέω.
Θέλει κάποιος να το κόψει: μπράβο. Κανένα πρόβλημα για εμάς και να ζήσει χίλια χρόνια.
Μπαίνει κάποιος σε μαγαζί που καπνίζουν τα 3/4 και αρχίζει και κράζει και να μας λέει ότι θα πάθει καρκίνο μέσα σε 3 ώρες με τα τσιγάρα: πρόβλημα.
Πρώην καπνιστής αρχίζει να δείχνει τους καπνιστές σαν τους λεπρούς και να λέει ότι επιβαρύνουμε τα ασφαλιστικά ταμεία: φασισμός.

Το να μη σ αρέσει κάτι, το δέχομαι. Το να σ' ενοχλεί κάτι και να μπορώ σε κάποιο βαθμό να σεβαστώ την ενόχλησή σου και να προσαρμοστώ περιορισμένα, το δέχομαι (ειδικά αν υπάρχει λόγος).
Το να μου ζαλίζεις τα @@, να με λες αιτία καρκίνου, αιτία υπερχρέωσης των ταμείων, αιτία χρεωκοπίας του ελληνικού κράτους και σχεδόν αιτία παγκόσμιας οικονομικής και οικολογικής καταστροφής (ναι έχουν υποθεί και αυτά τα λιακοπουλικά....) σημαίνει ότι έχεις ταυτιστεί με τα συμφέροντα και τις πιο επιθετικές ολοκληρωτικές λογικές όσων μας κάθονται στο σβέρκο. Έχουν τρομερή ευθύνη οι υποσηρικτές τέτοιων απόψεων.

Μετά το κάπνισμα, θα πάρουν σειρά οι υπέρβαροι (όπως έγινε στην Ιαπωνία...) και δώστου πρωινή γυμναστική στην εταιρεία πριν να πιάσεις πόστο κλπ...

Αυτοί που κοροϊδεύανε ότι αυτά δεν γίνονται, καλύτερα να δουν προς τα που πηγαίνει το πράγμα.

Με τσαντίζει που όσοι εκφράζουν δημόσια άποψη, αντί να προσέχουν τα λόγια τους και τις συνέπειες αυτών, επιδεικνύουν μια απίστευτη ελαφρότητα, ένα σιχαμένο εγωκεντρισμό, μια επικίνδυνη ανιστορικότητα και μια καταστροφική αποενοχοποίηση

ΕΔΙΤ: δεν υπάρχει προσωπική μομφή για κάποιον. Θυμάμαι όμως χαρακτηριστικά τις κουβέντες που γινόντουσαν τότε και τις σχετικές απόψεις που τώρα δικαιότατα κράζω και με πολύ σοβαρούς πλέον λόγους.

endopandou
03/02/2013, 21:07
Το ξαναλέω.
Θέλει κάποιος να το κόψει: μπράβο. Κανένα πρόβλημα για εμάς και να ζήσει χίλια χρόνια.
Μπαίνει κάποιος σε μαγαζί που καπνίζουν τα 3/4 και αρχίζει και κράζει και να μας λέει ότι θα πάθει καρκίνο μέσα σε 3 ώρες με τα τσιγάρα: πρόβλημα.
Πρώην καπνιστής αρχίζει να δείχνει τους καπνιστές σαν τους λεπρούς και να λέει ότι επιβαρύνουμε τα ασφαλιστικά ταμεία: φασισμός.

Το να μη σ αρέσει κάτι, το δέχομαι. Το να σ' ενοχλεί κάτι και να μπορώ σε κάποιο βαθμό να σεβαστώ την ενόχλησή σου και να προσαρμοστώ περιορισμένα, το δέχομαι (ειδικά αν υπάρχει λόγος).
Το να μου ζαλίζεις τα @@, να με λες αιτία καρκίνου, αιτία υπερχρέωσης των ταμείων, αιτία χρεωκοπίας του ελληνικού κράτους και σχεδόν αιτία παγκόσμιας οικονομικής και οικολογικής καταστροφής (ναι έχουν υποθεί και αυτά τα λιακοπουλικά....) σημαίνει ότι έχεις ταυτιστεί με τα συμφέροντα και τις πιο επιθετικές ολοκληρωτικές λογικές όσων μας κάθονται στο σβέρκο. Έχουν τρομερή ευθύνη οι υποσηρικτές τέτοιων απόψεων.

Μετά το κάπνισμα, θα πάρουν σειρά οι υπέρβαροι (όπως έγινε στην Ιαπωνία...) και δώστου πρωινή γυμναστική στην εταιρεία πριν να πιάσεις πόστο κλπ...

Αυτοί που κοροϊδεύανε ότι αυτά δεν γίνονται, καλύτερα να δουν προς τα που πηγαίνει το πράγμα.

Με τσαντίζει που όσοι εκφράζουν δημόσια άποψη, αντί να προσέχουν τα λόγια τους και τις συνέπειες αυτών, επιδεικνύουν μια απίστευτη ελαφρότητα, ένα σιχαμένο εγωκεντρισμό, μια επικίνδυνη ανιστορικότητα και μια καταστροφική αποενοχοποίηση

ΕΔΙΤ: δεν υπάρχει προσωπική μομφή για κάποιον. Θυμάμαι όμως χαρακτηριστικά τις κουβέντες που γινόντουσαν τότε και τις σχετικές απόψεις που τώρα δικαιότατα κράζω και με πολύ σοβαρούς πλέον λόγους.

Χωρίς να διαφωνώ σου λέω πως το θέμα αφορά σε μια προσπάθεια να κοπεί το κάπνισμα. Τις αναφορές σου δεν τις είδα γραμμένες απο κανέναν, αν έγινε κουβέντα στο παρελθόν σε άλλο θρέντ δεν το γνωρίζω

fkol k4
04/02/2013, 01:00
@ alres

Επειδή την καραμελίτσα του φασισμού μερικοί την παραέχετε εύκολη, θα σου πω ένα παραδειγματάκι:

Εγώ έχω κόψει το τσιγάρο 5.5 χρόνια και όχι μόνο δεν μου λείπει, αλλά μου βρωμάει από χίλια μίλια μακριά. Παρόλα αυτά, στο σπίτι μου έχω ακόμη τασάκι για τους επισκέπτες και δεν λέω σε κανέναν από την παρέα μου να μην καπνίζει μπροστά μου αν και με ενοχλεί.

Οι περισσότεροι (πάνω από εννιά στους δέκα) καπνιστές λοιπόν είσαστε αρκετά γαϊδούρια ώστε να μιλάτε στο διπλανό σας με το στόμα γεμάτο καπνό και να τον λούζετε (κι εγώ το έκανα). Κι άμα σας πει κανένας και τίποτα, παίρνετε και ύφος και ρωτάτε «και τι να κάνω ρε μαλάκα, να μη μιλήσω;»
- ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΡΕ ΒΛΑΚΑ, ΑΛΛΑ ΦΥΣΑ ΤΟΝ ΚΑΠΝΟ ΣΟΥ ΠΡΩΤΑ Η ΜΙΛΑ 5 ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΕΤΑ, ΕΚΕΙ ΘΑ ΕΊΜΑΙ, ΔΕΝ ΦΕΥΓΩ!

Όταν λοιπόν ψηφίστηκε ο νόμος, όλοι όσοι ξέρω (είμαι ο μόνος που δεν καπνίζει στον κύκλο μου) άρχισαν να μου λένε τις ίδιες μαλακίες περί φασισμού κι απαγορεύσεων.
Κι έτσι τους πρότεινα το εξής:
- «Ωραία, χέστε το νόμο. Όσο δικαίωμα έχεις εσύ να καπνίζεις, άλλο τόσο έχω κι εγώ να μη με βρωμίζεις με το κολοτσίγαρο, σωστά; Άρα, όταν βρισκόμαστε, τη μια φορά θα καπνίζετε και δεν θα μιλάω καθόλου όσο καπνό κι αν μου φυσήξετε πάνω μου και την επόμενη δεν θα καπνίζετε».
Απάντηση: «Μαλάκας είσαι;»
- «Εντάξει, δύο φορές θα καπνίζετε και μια όχι».
Απάντηση: «Όχι.»
- «Οκ, τρεις ναι και μια όχι».
Απάντηση: «Αποκλείεται.»

Να μη στα πολυλογώ, έφτασα μέχρι το δέκα προς μια και κανένας δεν δέχτηκε. Φυσικά, δεν περίμενα να δεχτεί και κανένας.

Όταν λοιπόν φτάσεις να συμφωνήσεις με το κομμάτι της παρέας σου που δεν καπνίζει να μην τους ενοχλείς τι μισές φορές που θα βρεθείτε και κάποιος επιμένει να σου επιβάλλει κάτι, τότε μίλα για φασισμό.
Προς το παρόν ζούμε στο φασισμό του καπνιστή που γράφει τους πάντες και τα πάντα...

Acacius
04/02/2013, 01:33
https://www.youtube.com/watch?v=mBpZgpfVLEk

alres
04/02/2013, 06:48
@ alres

Επειδή την καραμελίτσα του φασισμού μερικοί την παραέχετε εύκολη, θα σου πω ένα παραδειγματάκι:

.......
Όταν λοιπόν φτάσεις να συμφωνήσεις με το κομμάτι της παρέας σου που δεν καπνίζει να μην τους ενοχλείς τι μισές φορές που θα βρεθείτε και κάποιος επιμένει να σου επιβάλλει κάτι, τότε μίλα για φασισμό.
Προς το παρόν ζούμε στο φασισμό του καπνιστή που γράφει τους πάντες και τα πάντα...

Και η μπάλα στην κερκίδα, ως συνήθως.

Ανέβηκε μια είδηση που λέει ότι στην ελλάδα το κάπνισμα έχει "κόστος", ότι "μειώνει την παραγωγικότητα", ότι είναι "βάρος για την εθνική οικονομία".
Αν δεν καταλαβαίνεις πόσο ναζιστικό είναι αυτό, σου λέω ότι με την επίκληση ενός ηλίθιου επιχειρήματος (γιατί η εποχή δεν έχει απαιτήσεις) επιχειρούνται δυο σοβαρότατα πράγματα: αφενός η επιβολή συμπεριφοράς πάγιας, απόλυτης (να μην καπνίζεις) και αφετέρου μπαίνει σε ένα κάδρο αναγκαιότητας η παραγωγικότητα της εθνικής οικονομίας.
[ Ξέρεις πόσες μαλακίες μπορώ να σκεφτώ για να γίνουμε όλοι παραγωγικοί για την εθνικη οικονομία; Να ο Στουρνάρας έχει βάλει μπροστά αρκετές από αυτές: δεν τρως και πολύ (γιατί δεν έχεις), δεν κοιμάσαι και πολύ (γιατί δουλεύεις πολύ), δεν καις βενζίνη (αλλά τρως κάθε μέρα 1-1,5 ώρα από τη ζωή σου σε λεωφορεία), δεν πίνεις πολύ (ή πίνεις τζίνα)....Ξέρεις πόσο μπροστά πάνε αυτά την εθνική οικονομία;;; ]

Εσύ μου λες για την προσωπική ενόχλησή σου και εγώ σου λέω ότι το ζήτημα είναι άλλο και τεράστιο (το παραπάνω) και κάνεις πως δεν το βλέπεις, γιατί νομίζεις ότι τώρα δεν σε αφορά.

Όταν κάποια στιγμή ξεφύγει η σκέψη από την ακτίνα των 10 μέτρων γύρω μας, τότε ο κόσμος θα έχει κάνει λίγα βήματα μπροστά.

spyrakos35
04/02/2013, 07:44
και εδώ αντιπαράθεση???

:whiteflag:

sotos 8
04/02/2013, 07:56
18 εχουν περασει και δεν μετανιωσα στο ελαχιστο για την αποφαση μου αυτη , η οποια ηταν πληρως συνειδητη και ειχε προσωπικη εφαρμογη κομενη και ραμενη στα δικα μου μετρα και σταθμα.
Δηλαδη τον πρωτο καιρο εκανα τα τσιγαρα που τα ειχε αναγκη ο ογανισμος μου(οχι αυτα που γινονται μηχανικα) περιπου 5 - 6 την ημερα μετα τα απολυτος απαρετητα για να μην ειναι η στερηση εντονη και για να μην κατηγορησω εγω ο ιδιος τον εαυτο μου για φασισμο και επιβολης αναγκαστικης μεταμελιας , η χρονικη περιοδος αυτη κρατησε περιπου κανα χρονο .
Η μονη επιθυμια που υπηρξες στα μετεπητα χρονια ηταν μετα το μπανιο στην θαλασσα μια τζουρα τσιγαρο και μια φραπε και αυτο οχι σε τακτα διαστηματα το οποιο και αυτο εχει να εμφανηστει απκετα χρονια.
Την πρωτη και μεγαλη διαφορα που καταλαβα οταν σταματησα πληρως το καπνισμα ηταν οι γευσεις τον φαγητων ηταν τελειωα δισφορετικες.

Και μια συμβουλη ,προσεχε τα κιλα σου η αμηχανια του μη καπνισματος σε οδηγη πολες φορες στο αντικαταστησεις το τσιγαρο με μ@λ@κισμενα σνακ τα οποια προσθετουν κιλα.

Cpt. Haddock
04/02/2013, 08:24
[...] (γιατί δουλεύεις πολύ)[...]

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

nikos_abel
04/02/2013, 08:41
[...] (γιατί δουλεύεις πολύ) χωρίς να πληρώνεσαι[...]

Σε καλύπτει καλύτερα;:p

fkol k4
04/02/2013, 09:50
Όταν κάποια στιγμή ξεφύγει η σκέψη από την ακτίνα των 10 μέτρων γύρω μας, τότε ο κόσμος θα έχει κάνει λίγα βήματα μπροστά.

Όταν κάποια στιγμή ξεφύγει η σκέψη από την ακτίνα των 10 μέτρων γύρω σας, τότε ίσως και να καταλάβετε πως ενώ το να ζεις αξιοπρεπώς είναι δικαίωμα και όταν σου το στερεί κάποιος επιβάλλεται να αντιδράσεις, το να ενοχλείς το διπλανό σου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ.

Ναζισμός, φασισμός και παπάρια μέντολες που λέει κι ο Γεωργίου... έχεις ζήσει σε φασιστοναζιστικά καθεστώτα και πρόλαβες κι εκεί να διαμαρτυρηθείς...κατεβάζει ο καθένας μας ότι μπινελίκι γουστάρει σε όποιον γουστάρει, λέει ότι του κατέβει στο κεφάλι, κατηγορεί οποιονδήποτε για οτιδήποτε, κάνει ό,τι να 'ναι χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανέναν, τα 3/4 των νόμων δεν ισχύουν στην πράξη και έχουμε και φασιστοναζισμό...

Αδερφέ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ.
Όπως σου είπα, αν συμφωνούσατε να σέβεστε τα δικαιώματα των μη καπνιστών της παρέας σας τις μισές φορές, θα ήμουν μαζί σας. Αφού όμως γουστάρετε να επιβάλλεστε με το έτσι θέλω, καλά κάνει και το όποιο κράτος και σας το ανταποδίδει με το έτσι θέλω.
Δεν σας πειράζει ο φασισμός των κυβερνώντων, σας πειράζει απλά το ότι είναι ισχυρότεροι από εσάς και φυσάνε το δικό τους καπνό στη μούρη σας, όπως κάνετε εσείς στους γνωστούς σας που δεν καπνίζουν αλλά σας ανέχονται.

Καλά σας κάνουν.

thePrince
04/02/2013, 10:06
Αντιπαράθεση κι εδώ!;
Η απαγόρευση δεν ήταν για να κόψουν το κάπνισμα οι καπνιστές, ήταν για να μην αναπνέουν τον καπνό τους πλέον οι μη καπνιστές. Οι καπνιστές ακόμα είναι ελεύθεροι να καπνίζουν. Δεν καταλαβαίνω πως διάολο παρερμηνεύτηκε κάτι τόσο απλό.
Παρακαλώ, σταματήστε να καπνίζετε δίπλα μου, επέλεξα να μην καπνίζω. Ευχαριστώ.

fkol k4
04/02/2013, 10:26
Αντιπαράθεση κι εδώ!;
Η απαγόρευση δεν ήταν για να κόψουν το κάπνισμα οι καπνιστές, ήταν για να μην αναπνέουν τον καπνό τους πλέον οι μη καπνιστές.

Ναι, και το μόνο που κατάφερε η φασιστοναζιστική αυτή αντιμετώπιση είναι να αλλάξουν πλέον σχήμα τα τασάκια και να γίνουν «αδιαφανή βαζάκια» με λίγο νερό μέσα στην καλύτερη, γιατί όταν δεν έχουν και νερό καίγεται και η κάφτρα και είναι χειρότερα από πριν.

Φασιστοναζισμός ρε φίλε, τι περιμένεις...δικτατορία σκέτη.

nikos_abel
04/02/2013, 11:16
Είμαστε άξιοι της μοίρας μας εμείς οι καπνιστές, όπως και σε όλες τις περιπτώσεις.

Πριν λίγο καιρό, μπαίνουμε με την οικογένεια σε ένα ζαχαροπλαστείο να φάμε ένα γλυκάκι. Κλειστός χώρος, άκαπνος, μοσχοβόλαγε σιρόπια και σοκολάτα.
Τυχαία, πριν λίγο είχα πάρει από το περίπτερο ένα πακέτο τσιγάρα, το οποίο και είχα ακουμπήσει πάνω στο τραπέζι ωσότου κρεμάσουμε τα μπουφάν,
τακτοποιήσουμε το μικρό στη καρέκλα του και αράξουμε τέλος πάντων.
Το πακέτο προοριζόταν να μπει στη τσάντα της γυναίκας και φυσικά (φυσικά λέω, αυτονόητο μου ήταν) να μείνει εκεί ώσπου να τελειώσουμε
και να βγούμε έξω για να κάνουμε το τσιγάρο μας.
Δεν πρόλαβε να έρθει το γκαρσόνι και πριν πάρει παραγγελία, τσουπ άφησε το τασάκι στο τραπέζι.
Με λίγα λόγια, σε ένα κλειστό χώρο που δεν κάπνιζε κανένας, μπήκε μια οικογένεια με μικρό παιδί στην οποία
χωρίς κανένα δισταγμό έδωσαν το ΟΚ να φουμάρουνε με την άνσαή τους.

Ποιος είναι πιο καραγκιόζης τώρα; Οι γονείς, το γκαρσόν, ο ιδιοκτήτης, οι θαμώνες που δεν αντιδράσαν;

Αυτοί είμαστε Κοι.

endopandou
04/02/2013, 11:41
Ποιος είναι πιο καραγκιόζης τώρα; Οι γονείς, το γκαρσόν, ο ιδιοκτήτης, οι θαμώνες που δεν αντιδράσαν;

Αυτοί είμαστε Κοι.


Άι γεια σου τα ίδια λέμε Νίκο. Άρπα μια :beer:

alres
04/02/2013, 11:42
Όταν κάποια στιγμή ξεφύγει η σκέψη από την ακτίνα των 10 μέτρων γύρω σας, τότε ίσως και να καταλάβετε πως ενώ το να ζεις αξιοπρεπώς είναι δικαίωμα και όταν σου το στερεί κάποιος επιβάλλεται να αντιδράσεις, το να ενοχλείς το διπλανό σου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ.
......
Καλά σας κάνουν.

Εντάξει, σε ενοχλώ. Εσύ ζεις στην ελλάδα του 2013, οδηγείς, καις ρεύμα, τζάκι ( ; ), χρησιμοποιείς κινητό τηλέφωνο, παράγεις σκουπίδια, και δεν ενοχλείς...Το επιχείρημα της ενόχλησης μόνο κάτι φυλές που επιζουν ακόμα στα πιο απίθανα μέρη του κόσμου, μπορούν να επικαλεστούν, οι υπόλοιποι το δικαίωμα αυτό το έχουμε χάσει (όλοι) προ πολλού.

Κατά τ' άλλα για την ταμπακιέρα ξανά τίποτα. Δηλαδή ότι αυτό είναι επιβολή συμπεριφοράς και μάλιστα που τη συνδέουν με την εργασία, τίποτα, εκεί δεν έχετε κάτι να πείτε.

Εντάξει, καλά μας κάνουν σ' εμάς τα εκατομμύρια καπνιστών...
Αυτό που φοβάσαι να παραδεχθείς είναι ότι με τον ίδιο ακριβώς λόγο (υγεία-αποδοτικότητα) θα μας πάρει όλους η μπάλα, αν δεν μας έχει πάρει ήδη.

Εσύ κοίτα να προφυλαχθείς απ' τον καπνό μου και μην ασχολείσαι με το ζητημάτακι που σου λέω. Είναι αμελητέο άλλωστε.
Όταν θα μας αποκλείουν και τους δυο από την ασφάλεια ή την εργασία, εμένα για το κάπνισμα, εσένα για τον χ παρόμοιο λόγο, εδώ θα μαστε και δε θα γελάμε.

sniper
04/02/2013, 11:47
Περιμένω, εναγωνίως, την ημέρα όπου μη καπνιστής θα μπεί σε μαγαζί με αργιλέδες να πιει έναν καφέ και θα παραπονεθεί για τον καπνό...

sniper
04/02/2013, 11:52
Περιμένω, εναγωνίως, την ημέρα όπου μη καπνιστής θα μπεί σε μαγαζί με αργιλέδες να πιει έναν καφέ και θα παραπονεθεί για τον καπνό... Επίσης, δεν πίνω πλέον. Καπνίζω μεν, δεν πινω δε. Μ' ενοχλεί ιδιαίτερα πολύ η μυρωδιά του αλκοόλ στα μπαρ... Τόσο που μου έρχεται να βγάλω τα εντοσθιά μου και να τα πλύνω. Ν' απαγορευτεί παρακαλώ και το αλκοόλ.

nikos_abel
04/02/2013, 11:52
Εντάξει, σε ενοχλώ. ...... εδώ θα μαστε και δε θα γελάμε.

Και εσύ δίκιο έχεις, αλλά άντε να με πείσεις όταν ένας άλλος (όχι εσύ) καπνιστής φυσάει το μπουρί του στη μάπα του γιου μου.

Αντίστοιχα βέβαια, μη μου ζαλίζεις τα @ρχ1δ1@ όταν βρισκόμαστε έξω στο κρύο (ή στη παραλία) ότι σε πνίγω με τη τσιμπούκλα μου, τράβα παραπέρα ρε χαμένε!!!

Και αυτό με τις 10 πληγές του Φαραώ που προκαλεί το κάπνισμα στα πάντα όμως, ξεφεύγει από τη κοινή λογική.
Διαβάστε εδώ και θα καταλάβετε

http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-12-1005_el.htm

είναι να :a018:

endopandou
04/02/2013, 11:54
Εντάξει, σε ενοχλώ. Εσύ ζεις στην ελλάδα του 2013, οδηγείς, καις ρεύμα, τζάκι ( ; ), χρησιμοποιείς κινητό τηλέφωνο, παράγεις σκουπίδια, και δεν ενοχλείς...Το επιχείρημα της ενόχλησης μόνο κάτι φυλές που επιζουν ακόμα στα πιο απίθανα μέρη του κόσμου, μπορούν να επικαλεστούν, οι υπόλοιποι το δικαίωμα αυτό το έχουμε χάσει (όλοι) προ πολλού.

Κατά τ' άλλα για την ταμπακιέρα ξανά τίποτα. Δηλαδή ότι αυτό είναι επιβολή συμπεριφοράς και μάλιστα που τη συνδέουν με την εργασία, τίποτα, εκεί δεν έχετε κάτι να πείτε.

Εντάξει, καλά μας κάνουν σ' εμάς τα εκατομμύρια καπνιστών...
Αυτό που φοβάσαι να παραδεχθείς είναι ότι με τον ίδιο ακριβώς λόγο (υγεία-αποδοτικότητα) θα μας πάρει όλους η μπάλα, αν δεν μας έχει πάρει ήδη.

Εσύ κοίτα να προφυλαχθείς απ' τον καπνό μου και μην ασχολείσαι με το ζητημάτακι που σου λέω. Είναι αμελητέο άλλωστε.
Όταν θα μας αποκλείουν και τους δυο από την ασφάλεια ή την εργασία, εμένα για το κάπνισμα, εσένα για τον χ παρόμοιο λόγο, εδώ θα μαστε και δε θα γελάμε.

Προς θεού ρε φίλε, τι λες;
Σου λένε πως και οι μη καπνιστές έχουν δικαιώματα και εσύ απαντάς έμμεσα πως είναι μαλάκες και πρόβατα; Ημαρτον!

endopandou
04/02/2013, 11:55
Επίσης, δεν πίνω πλέον. Καπνίζω μεν, δεν πινω δε. Μ' ενοχλεί ιδιαίτερα πολύ η μυρωδιά του αλκοόλ στα μπαρ... Τόσο που μου έρχεται να βγάλω τα εντοσθιά μου και να τα πλύνω. Ν' απαγορευτεί παρακαλώ και το αλκοόλ.

Ο ορισμός της παράφρασης

fkol k4
04/02/2013, 11:58
Εντάξει, σε ενοχλώ. Εσύ ζεις στην ελλάδα του 2013, οδηγείς, καις ρεύμα, τζάκι ( ; ), χρησιμοποιείς κινητό τηλέφωνο, παράγεις σκουπίδια, και δεν ενοχλείς...Το επιχείρημα της ενόχλησης μόνο κάτι φυλές που επιζουν ακόμα στα πιο απίθανα μέρη του κόσμου, μπορούν να επικαλεστούν, οι υπόλοιποι το δικαίωμα αυτό το έχουμε χάσει (όλοι) προ πολλού. Τότε ας το πάμε ακόμα παραπέρα, γιατί να μείνουμε μόνο στο κάπνισμα; Εμένα μου αρέσει να καίω ξυλάκια ποτισμένα σε θειάφι, υποθέτω αν με καλέσεις στο σπίτι σου δεν θα μου πεις τίποτα αν μπουρλοτιάσω μερικά να μοσχομυρίσει ο τόπος...

Κατά τ' άλλα για την ταμπακιέρα ξανά τίποτα. Δηλαδή ότι αυτό είναι επιβολή συμπεριφοράς και μάλιστα που τη συνδέουν με την εργασία, τίποτα, εκεί δεν έχετε κάτι να πείτε.
Ο νόμος δεν επιβλήθηκε για οικονομικούς λόγους, ούτε καν με οικονομολογικό πρόσχημα, αλλά για να προστατέψει εμένα από τους κάφρους που με περιτριγυρίζουν. Σε αυτό τι αντίρρηση έχεις; Οι οικονομολογικές αιτιάσεις του κάθε μαλάκα είναι μια ηλίθια προτροπή προς τήρηση του ήδη υπάρχοντος νόμου (aka suggestion) και όχι αιτολογία νομοθεσίας. Ο νόμος έχει ψηφιστεί εδώ και καιρό για το σωστό λόγο και δεν θα έπρεπε να έχουμε δώσει καν το δικαίωμα στον κάθε παπάρα να μας ειρωνεύεται ακόμα και γι αυτό με οικονομολογικές παπαριές.
Την κάλυψα τώρα την ταμπακιέρα;

Εντάξει, καλά μας κάνουν σ' εμάς τα εκατομμύρια καπνιστών...
Αυτό που φοβάσαι να παραδεχθείς είναι ότι με τον ίδιο ακριβώς λόγο (υγεία-αποδοτικότητα) θα μας πάρει όλους η μπάλα, αν δεν μας έχει πάρει ήδη.


Εσύ κοίτα να προφυλαχθείς απ' τον καπνό μου και μην ασχολείσαι με το ζητημάτακι που σου λέω. Είναι αμελητέο άλλωστε.
Όταν θα μας αποκλείουν και τους δυο από την ασφάλεια ή την εργασία, εμένα για το κάπνισμα, εσένα για τον χ παρόμοιο λόγο, εδώ θα μαστε και δε θα γελάμε.
Αν βρουν σαν πάτημα το ότι φερόμαστε σαν κάφροι τότε ν' αγιάσει το χέρι τους και ας μη γελάμε. Αν χρειάζεται ένας μεγαλύτερος κάφρος από εμένα για να τιμωρήσει την καφρίλα μου, ας είναι έτσι.
Πιστεύω να καλύφθηκες, αν όχι δικαίωμά σου, εγώ δεν απαντώ άλλο.

sniper
04/02/2013, 12:07
Ο ορισμός της παράφρασης Εσύ νομίζεις ότι παράφρασα. Και πολύ καλά κανεις που θες να το κόψεις. Αλλά κόφτο για εσένα κι άσε αυτους που δεν θέλουν/μπορούν. Έλεος με τα ΜΗ γ@μω το φελέκι μου.

fkol k4
04/02/2013, 12:25
Περιμένω, εναγωνίως, την ημέρα όπου μη καπνιστής θα μπεί σε μαγαζί με αργιλέδες να πιει έναν καφέ και θα παραπονεθεί για τον καπνό...
Ο μη καπνιστής αν μπει σε μαγαζί με αργιλέδες ξέρει ήδη τι τον περιμένει. Οφείλει είτε να σεβαστεί τον ειδικό προορισμό του μαγαζιού είτε να σηκωθεί να φύγει.
Εγώ αντίθετα περιμένω εναγωνίως την ημέρα που ένας καπνιστής θα βάλει το τσιγάρο πίσω στο πακέτο λέγοντας «σόρυ ρε μαλάκα, εσύ δεν καπνίζεις, ε;» αλλά δεν έχω αυταπάτες, συνήθως μέ ρωτάτε μέσα στα μούτρα «μαλάκα μου, δεν πιστεύω να σ' ενοχλεί που καπνίζω;» εκπνέοντας ταυτόχρονα με απόλαυση την τεράστια τζούρα που πήρατε πριν (και που παίρνω εγώ τώρα).


Επίσης, δεν πίνω πλέον. Καπνίζω μεν, δεν πινω δε. Μ' ενοχλεί ιδιαίτερα πολύ η μυρωδιά του αλκοόλ στα μπαρ... Τόσο που μου έρχεται να βγάλω τα εντοσθιά μου και να τα πλύνω. Ν' απαγορευτεί παρακαλώ και το αλκοόλ.

Επειδή είσαι πολύ έξυπνο άτομο για να νομίζεις πως αυτό είναι επιχείρημα, να σου πω πως αν δεν θέλεις να πιεις δεν πίνεις, ενώ τις τζούρες σου τις καπνίζω θέλω δεν θέλω όταν μου τις φυσάς στα μούτρα. Επίσης το αλκοόλ στα bar δεν έχει ιδιαίτερη μυρωδιά, και αν αυτό το λέω εγώ που ως μη καπνιστής έχω κανονική όσφρηση, εσύ ως μη καπνιστής κανονικά δεν θα πάρεις χαμπάρι.

Επίσης, να πας στα μαγαζιά με τους αργιλέδες να καπνίζεις, να μην πηγαίνεις στα bar.:a22:

endopandou
04/02/2013, 12:25
Εσύ νομίζεις ότι παράφρασα. Και πολύ καλά κανεις που θες να το κόψεις. Αλλά κόφτο για εσένα κι άσε αυτους που δεν θέλουν/μπορούν. Έλεος με τα ΜΗ γ@μω το φελέκι μου.

Πάμε πάλι. Ο ορισμός της παράφρασης!
Ποιος είπε μη αρχηγέ; Ποιος εξουσιοδότησε ποιον να βάζει κόκκινες γραμμές;
Φωνάζει ο άνθρωπος πως δεν μπορεί ούτε σε ζαχαροπλαστείο να πάει το παιδί του (ούτε σε παιδότοπο συμπληρώνω εγώ) και εσύ λες πως θέλουμε να σου απαγορεύσουμε το κάπνισμα παντού;;
Η αγανάκτηση δεν είναι μονόπλευρη. Πως θέλετε να σας το πουν για να το καταλάβετε;


Μιλάω ως καπνιστής γιατί με 3 εβδομάδες αποχή δεν πέρασα στην αντίπερα όχθη. Δεν θέλω να ανήκω σε καμιά όχθη, μην με τοποθετείτε με το ζόρι.

alres
04/02/2013, 12:26
Προς θεού ρε φίλε, τι λες;
Σου λένε πως και οι μη καπνιστές έχουν δικαιώματα και εσύ απαντάς έμμεσα πως είναι μαλάκες και πρόβατα; Ημαρτον!

Συγγνώμη, αλλα αυτό που λέω είναι σαφές, δεν υποννοώ τίποτα. Δεν ξέρω γιατί κατάλαβες κάτι τέτοιο.
Αν ήταν θα το έλεγα ανοιχτά, πίστεψέ με.

fkol Κ4
Ο νόμος επιβλήθηκε με επίσημη δικαιολογία την προστασία της δημόσιας υγείας (διάβασε αιτιολογική έκθεση).
Και εγώ λέω ότι το ελληνικό κράτος επικαλείται τη δημόσια υγεία και νομοθετεί σχετικά, δηλαδή είναι να χτυπιέσαι από τα γέλια. Ο νόμος ψηφίστηκε όχι για να μην ενοχλείσαι εσύ, αλλά για να προστατευθεί "η δημόσια υγεία". Τώρα αν καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό, δεν θα είχες αυτή την άποψη.

Αλλά νομίζω ότι ο επίλογός σου τα λέει όλα.
Άστο αδερφέ

Cpt. Haddock
04/02/2013, 12:30
:a014:

nikos_abel
04/02/2013, 12:32
(ούτε σε παιδότοπο συμπληρώνω εγώ)

Στους παιδότοπους που έχουν ξεχωριστό χώρο καπνίζω και γω πανάθεμά με :blush:

nikos_abel
04/02/2013, 12:33
:a014:

http://www.youtube.com/watch?v=5ufh8fctr3o

Cpt. Haddock
04/02/2013, 12:35
http://www.youtube.com/watch?v=5ufh8fctr3o

Απ΄τα καλυτερα επεισοδια του DS9

Bradipous
04/02/2013, 12:37
Ποιος είναι πιο καραγκιόζης τώρα; Οι γονείς, το γκαρσόν, ο ιδιοκτήτης, οι θαμώνες που δεν αντιδράσαν;

Αυτοί είμαστε Κοι.

Μπορει κανενας να μην ειναι καραγκιοζης γιατι αφενος ο ιδιοκτητης δεν θελει να "απογοητευσει" τον πελατη και αρα να τον χασει (δυσκολοι καιροι γαρ) και αφετερου ο πελατης εφοσον εχει το ελευθερο απο το καταστημα, γιατι οχι;


Περιμένω, εναγωνίως, την ημέρα όπου μη καπνιστής θα μπεί σε μαγαζί με αργιλέδες να πιει έναν καφέ και θα παραπονεθεί για τον καπνό...


Επίσης, δεν πίνω πλέον. Καπνίζω μεν, δεν πινω δε. Μ' ενοχλεί ιδιαίτερα πολύ η μυρωδιά του αλκοόλ στα μπαρ... Τόσο που μου έρχεται να βγάλω τα εντοσθιά μου και να τα πλύνω. Ν' απαγορευτεί παρακαλώ και το αλκοόλ.

Προφανως καποιον που τον ενοχλει ο καπνος δεν παει σε μαγαζι με ναργιλεδες, οπως δεν παει και καποιος που απεχθανετε το αλκοολ σε μπαρ.
Δεν γινετε ομως καποιος που δεν καπνιζει να μην βγενει απο το σπιτι του επειδη οπουδηποτε αλλου καπνιζουν οι παντες.

Παντως αλλη χαρη εχει ο ναργιλες... :smokin:

sniper
04/02/2013, 12:42
Τζάκι κανονικό ή λάιτ; Όλα τα φτιάξαμε, όλα είναι γύρω μας μια χαρά, το τσιγάρο μας πείραξε, το αλκοόλ, και δεν ξέρω τι άλλο... Μου θυμίζετε την αγάμητη όταν οριόταν μέσα στη βουλή για να περάσει ο νόμος την εποχή που λεφτά υπήρχαν... :(

sniper
04/02/2013, 12:43
.... Παντως αλλη χαρη εχει ο ναργιλες... :smokin: Ι prefer a good pipe.

nikos_abel
04/02/2013, 12:43
Μπορει κανενας να μην ειναι καραγκιοζης γιατι αφενος ο ιδιοκτητης δεν θελει να "απογοητευσει" τον πελατη και αρα να τον χασει (δυσκολοι καιροι γαρ) και αφετερου ο πελατης εφοσον εχει το ελευθερο απο το καταστημα, γιατι οχι;


Ρητορικό το ερώτημα. Είναι όλοι, ο γονιός που καπνίζει στη μούρη του παιδιού του, το γκαρσόνι που για να μη κακοκαρδίσει το πελάτη
ΔΕΝ ρωτάει καν, το θεωρεί δεδομένο, ο ιδιοκτήτης που παρανομεί, οι θαμώνες που είναι θύματα.




Δεν γινετε ομως καποιος που δεν καπνιζει να μην βγενει απο το σπιτι του επειδη οπουδηποτε αλλου καπνιζουν οι παντες.

Το ανάλογο βέβαια με τον καπνιστή που κοντεύει να είναι εξορισμένος σα τους λεπρούς.



Παντως αλλη χαρη εχει ο ναργιλες... :smokin:

Σαφέστατα:beer:

nikos_abel
04/02/2013, 13:30
Το πρόβλημα με το τσιγάρο (κάπνισμα) είναι (όχι ακριβώς) ανάλογο με κάθε απόλαυση της ζωής.
Ο εθισμός και η συνήθεια υπερτερούν της απόλαυσης που προσφέρει.

Θες αλκοόλ;
Θες φαγητό;
Θες αδρεναλίνη (μηχανόβιε);
Θες από τα άλλα;

Με ελεγχόμενες συνθήκες και ΜΕΤΡΟ (που δεν είναι για όλους το ίδιο) όλα μπορούν να δώσουν ικανοποίηση και απόλαυση.
Η κατάχρηση οποιυδήποτε για μεγάλα χρονικά διαστήματα (που πάλι διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο) μπορεί να είναι βλαβερή είτε
για τον ίδιο, είτε για τους γύρω του.

Η απαγόρευση του οποιουδήποτε πρωτίστως έχει να κάνει με οικονομικούς λόγους.
Το να έχουμε νόμους απαγόρευσης γενικότερα δεν είναι παρά μια ήττα που μας χαρακτηρίζει ως
ανίκανους (τον άνθρωπο γενικότερα) να συνυπάρξουμε αρμονικά.

Billymuse
04/02/2013, 14:45
Το πρόβλημα με το τσιγάρο (κάπνισμα) είναι (όχι ακριβώς) ανάλογο με κάθε απόλαυση της ζωής.
Ο εθισμός και η συνήθεια υπερτερούν της απόλαυσης που προσφέρει.

Θες αλκοόλ;
Θες φαγητό;
Θες αδρεναλίνη (μηχανόβιε);
Θες από τα άλλα;

Με ελεγχόμενες συνθήκες και ΜΕΤΡΟ (που δεν είναι για όλους το ίδιο) όλα μπορούν να δώσουν ικανοποίηση και απόλαυση.
Η κατάχρηση οποιυδήποτε για μεγάλα χρονικά διαστήματα (που πάλι διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο) μπορεί να είναι βλαβερή είτε
για τον ίδιο, είτε για τους γύρω του.

Η απαγόρευση του οποιουδήποτε πρωτίστως έχει να κάνει με οικονομικούς λόγους.
Το να έχουμε νόμους απαγόρευσης γενικότερα δεν είναι παρά μια ήττα που μας χαρακτηρίζει ως
ανίκανους (τον άνθρωπο γενικότερα) να συνυπάρξουμε αρμονικά.

πολλα + ειδικά για τη ταιλευταια φράση σου,απλά δεν μπορεί κανείς να απαγορεύσει ένα προιόν που ναι μέν προκαλεί κακό στην υγεία του χρήστη και των γύρω του απτη στιγμή που έχει μια φορολόγιση της τάξεως 85-90%,όταν σε ένα πακέτο των 5euro τα 4,3euro πάνε στο κράτος πέιτε μου τότε με πιο άλλο προιόν που αντέχει την υψηλή φορολογία θα μάζευε έσοδα..έστω για τη στοιχειώδη λειτουργία των σχολείων,νοσοκομείων.. είπαμε το νόμιμο δεν είναι και πάντοτε ηθικό αλλά άς κοιτάμε και τις 2 όψεις του νομίσματος

nikos_abel
04/02/2013, 14:58
Αν τα ποσά της φορολόγησης του τσιγάρου πήγαιναν υπέρ της περίθαλψης τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.
Να μη πολυλογώ τώρα, απλά το θέμα με τη φορολόγηση είναι ότι νάναι.

Billymuse
04/02/2013, 15:01
Αν τα ποσά της φορολόγησης του τσιγάρου πήγαιναν υπέρ της περίθαλψης τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.
Να μη πολυλογώ τώρα, απλά το θέμα με τη φορολόγηση είναι ότι νάναι.

καλά ναι δε το συζητάμε που πάνε τα λευτα της φορολόγησης, απλά είναι μια αληθεία οτι έχει πολύ υψηλή φορολόγιση και τα παίρνει όλα το "κράτος"

Cpt. Haddock
04/02/2013, 15:03
[...]έχει πολύ υψηλή φορολόγιση και τα παίρνει όλα το "κράτος"

Απο τοτε που καταργηθηκε η φεουδαρχια, το εχει αυτο το κουσουρι η φορολογηση...

sniper
04/02/2013, 15:04
Απο τοτε που καταργηθηκε η φεουδαρχια, το εχει αυτο το κουσουρι η φορολογηση... Πέστα ρε Λόξλεϋ

Billymuse
04/02/2013, 15:06
Απο τοτε που καταργηθηκε η φεουδαρχια, το εχει αυτο το κουσουρι η φορολογηση...

μαρέσεις με την καλή ένοια,απλά αυτο θέλω να πω είναι οτι παρόλο που έχει τις γνωστές αρνητικές επιπτώσεις αυτο το προιόν δν γίνεται να παραβλέψουμε το γεγονός ότι έχει κατι θετικό με άλλο αντίκτυπο...

sniper
04/02/2013, 15:14
μαρέσεις με την καλή ένοια,απλά αυτο θέλω να πω είναι οτι παρόλο που έχει τις γνωστές αρνητικές επιπτώσεις αυτο το προιόν δν γίνεται να παραβλέψουμε το γεγονός ότι έχει κατι θετικό με άλλο αντίκτυπο... ρε φίλος, για τ' άλλα τα τσιγάρα λέμε εδώ. Απο το περίπτερο.

Billymuse
04/02/2013, 15:16
ρε φίλος, για τ' άλλα τα τσιγάρα λέμε εδώ. Απο το περίπτερο.

σώπα? μπορείς να τα πεις και απο τα σημεία λιανικής πώλησης που προσφέρουν εργασία (ακόμη) σε χιλιάδες ανθρώπους..