PDA

View Full Version : Kriss 125. Μηπως εκανα βλακεια;



makkis78
23/01/2013, 21:17
Γεια σας παιδια.Καινουργιος στην παρεα και μπαινω κατευθειαν στο ψητο. Ειχα αρρυθμιες στο ρελαντι του kriss μου αλλα και κατι χτυπαγε μπροστα στην κεφαλη. Καθαρισα καρμπυρατερ, φιλτρο αερα, αλλα δεν αλλαξε κατι.Επομενος στοχος ο τεντωτηρας καδενας. Ξεβιδωσα τις 2 βιδες που τον κρατανε πανω στο μοτερ, τον εβγαλα και τον ξαναεβαλα. Ο θορυβος σταματησε ,αρρυθμιες τελος, ομως προεκυψε αλλο προβλημα. Το μοτερ τωρα δουλευει πιο σφιχτα λες και κατι το κοντραρει. Στο δρομο δειχνει ελλειψη δυναμης. Γυρνωντας την πισω ροδα με το χερι με βγαλμενο μπουζι και τεταρτη στο σαζμαν η περιστροφη ειναι αρκετα πιο δυσκολη σε σχεση με πριν βγαλω τον τεντωτηρα.Φταιει κατι ή ειναι φυσιολογικο μετα απο το τεντωμα της καδενας;

Anritsu
23/01/2013, 21:38
Γεια χαρά . Επειδή και εγώ αυτό το παπί έχω , οι αρρυθμίες στο ρελαντί ειδικά το χειμώνα μέχρι να ζεστάνει , η ψόφια μίζα και ο θόρυβος στην κεφαλή είναι χαρακτηριστικά κουσούρια του συγκεκριμένου μοντέλου . Κάπου στα μοντέλα υπάρχει ενα θέμα " modenas kriss 125 review " όπου αν διαβάσεις θα καταλάβεις . Τώρα αν κατάλαβα έλεγξες χωρίς να πειράξεις την αλυσίδα του εκκεντροφόρου . Η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να το πας σε κάποιον ποιον σχετικό . Το έχεις καιρό το παπί ?

makkis78
23/01/2013, 22:03
Γεια χαρά . Επειδή και εγώ αυτό το παπί έχω , οι αρρυθμίες στο ρελαντί ειδικά το χειμώνα μέχρι να ζεστάνει , η ψόφια μίζα και ο θόρυβος στην κεφαλή είναι χαρακτηριστικά κουσούρια του συγκεκριμένου μοντέλου . Κάπου στα μοντέλα υπάρχει ενα θέμα " modenas kriss 125 review " όπου αν διαβάσεις θα καταλάβεις . Τώρα αν κατάλαβα έλεγξες χωρίς να πειράξεις την αλυσίδα του εκκεντροφόρου . Η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να το πας σε κάποιον ποιον σχετικό . Το έχεις καιρό το παπί ?

Το εχω 2 χρονια.Και με τη μιζα εχω θεμα οπως και συ. Οσο για την καδενα απλα εβγαλα τον τεντωτηρα μηπως ειχε φρακαρει και τον ξαναεβαλα.Μετα απο αυτο πιστευω οτι τεντωσε η καδενα αφου ο θορυβος σταματησε, ομως "εσφιξε" το μοτερ!
Το καλυτερο θα ηταν να παει συνεργειο αλλα προς το παρον δεν υπαρχει φραγκο γι αυτο και του εβαλα χερι.

catmaster
23/01/2013, 22:22
Το εχω 2 χρονια.Και με τη μιζα εχω θεμα οπως και συ. Οσο για την καδενα απλα εβγαλα τον τεντωτηρα μηπως ειχε φρακαρει και τον ξαναεβαλα.Μετα απο αυτο πιστευω οτι τεντωσε η καδενα αφου ο θορυβος σταματησε, ομως "εσφιξε" το μοτερ!

Τον εντατήρα της καδένας ποτέ δεν τον αφαιρείς πριν μαζέψεις το μπόσικο και τον "κλειδώσεις" στο πιο κλειστό σημείο του
Αν έβγαλες λοιπόν τον εντατήρα χωρίς να μαζέψεις τα μπόσικα του (και έχεις γράψει αρκετά χλμ) σίγουρα πας για αλλαγή εντατήρα , καδένας, οδηγό-ράουλο καδένας και ίσως και γλίστρες ... αν δεν το φτιάξεις θα το πάρεις στο χέρι ... :rolleyes::(