PDA

View Full Version : Beverly 200 Ηλεκτρικά



Τanos
25/01/2013, 13:24
Γεια σας και καλως σας βρηκα !
Μια σύντομη περιγραφή του προβληματος :
Αφήνω το μηχανακι ένα 10ημερο ανενεργο μεσα στις διακοπες , καμια προστασια , οπως πάντα .
Γυρναω μετα το 10ημερο και λεω σίγουρα δεν θα εχει μπαταρια, απο προιγουμενες εμπειρίες, οντως ειχε τελειωσει ενώ το αφησα στο full.
Την βαζω λοιπον να φορτισει και δεν φόρτιζε, την πήγα στον μαστορα την εβαλε να φορτισει και μετα τσεκαρε την μπαταρια οταν το μηχανακι δούλευε.
Μου ειπε πως ο ανορθωτης ειχε πρόβλημα γιατι δεν φορτιζε η μπαταρια με το μηχανακι αναμενο και τα φωτα ανοιχτα . Επειδή το βιαζομουν δεν το αφησα για φτιαξιμο και το δούλευα 2-3 βδομαδες χωρις φωτα.
Παρατηρουσα όμως πως :
Εστω η μπαταρια γεμάτη , το αφηνω ενα 24ωρο ανενεργό , μετα η μπαταρια dead . Το ανάβω με καλωδια .
Επειδη εχω και εξεταστικη και δεν θελω να παθω καμια νειλα κάνα πρωινο λέω οκ παω να το φτιαξω .
Μου αλαζει ανορθωτή ( 40 ευρω ) δεν λεω τπτ και πληρωνω.
Παρατηρω μετα απο μια μερα χρηση παλι αδυναμια στην εκκινηση .
Το τεσταρω , ενω το δουλευω ολη μερα και η μπαταρια ειναι γεμάτη , το αφηνω ενα 24ωρο και παλι dead .

Να υπογραμμισω οτι μπαταρια αλλαξα στον ιδιο το καλοκαιρι και μου ειχε πει οτι μου εβαλε ξηρου τυπου.
Η προιγουμενη μου ειχε πει οτι ειχε καει γιατι το μηχανακι την υπερφορτιζε .

Παω λοιπον τωρα και μου λεει θελει μπαταρια γιατι μαλλον χαλασε επειδή δεν φορτιζε και στεγνωσε .

Δωστε μου λιγο τα φωτα σας .
Ευχαριστω πολυ .
Αν θελετε καποια πληροφορία ή να τεσταρω κατι πειτε μου .