PDA

View Full Version : Αλλαγή φώτων πορείας σε Crypton X με cree led t6 H4 bulb



schumifer
27/01/2013, 06:32
Καλησπέρες.
Μετά το ναυάγιο της αναζήτησης αγοράς Vstrom απομακρύνθηκα λίγο από τα μοτοσυκλετιστικά δρώμενα.
Το crypton X παραμένει ο πιστός μου σκύλος, αν και ταλανίζεται από λεπτομέρειες. Και καλά τις μεν αναρτήσεις , με την τιμή που έχουν οι εναλλακτικές δεν τις σκέφτομαι πολύ.
Αλλά αυτό το θέμα με τα φώτα όταν κυκλοφορώ σε θεοσκότεινα μέρη με αγχώνει ιδιαίτερα.
Το παπί λοιπόν παίρνει HS1 bulbs ή Η4.
Λόγω των watt (35/35) πολλές καλές επώνυμες επιλογές δεν υπάρχουν δυστυχώς
Όταν μου κάηκε το μπροστινό φως (το πορείας ντε!) μπήκα σε ένα μαγαζί και μιας και βιαζόμουν (μη μείνω το βράδι χωρίς φως!) πήρα μία οικονομική λαμπίτσα που μου έδωσε.
Δυστυχώς το αποτέλεσμα δεν είχε τη φωτεινότητα που ήθελα, όσο και αν πλησίαζε την αρχική (φωτεινότητα).

Παράλληλα, πριν κάνα μήνα αγόρασα από ebay ένα φακό με led. Μετά από διάβασμα αποφάσισα να δώσω 10 λίρες και να δοκιμάσω έναν cree led, τύπου T6 φακό. Ακόμη και αν δεν είχε ούτε ένα γραμμάριο επωνυμίας πάνω του, όταν το δοκίμασα με μία μπαταρία 18650, χάζεψα.
Αν δεν έχετε παίξει με Cree Led T6, δεν μπορείτε να καταλάβετε. Το χάρισα σε φίλο, και μου είπε ότι τον δοκίμασε για πλάκα το βράδι αργά και έφεξε με εστιασμένη την ακτίνα του (beam) σε ένα απέναντι σπίτι, 50-60 μέτρα απόσταση... Ο φίλος αναγκάστηκε να μπει γρήγορα μέσα στο σπίτι του γιατί μετά από λίγα δευτερόλεπτα που η ακτίνα "χάιδευε" το μπαλκόνι των απέναντι, οι άνθρωποι ξύπνησαν και άρχισαν να ανοίγουν το παντζούρι τους για να δουν τι στο καλό έφεγγε τόσο έντονα.!!!:D:D

Στριφογυρνούσε μετά από αυτά στο μυαλό μου η ιδέα να αξιοποιήσω τέτοια led για βασικά φώτα της πάπιας. Απλός τρόπος δεν υπάρχει , πρέπει απαραίτητα να είναι μέσα στο αντίστοιχο διαμέρισμα.
Οπότε κι έψαξα για H4 ή HS1 cree led T6 bulb.
Εδώ να σημειώσω ότι τα cree led είναι πολλών τύπων και χαρακτηρίζονται από ένα γράμμα και ένα νούμερο. Όσο πιο μεγάλο το γράμμα τόσο το καλύτερο και όσο πιο μεγάλο το νούμερο για δεδομένο γράμμα , πάλι, τόσο το καλύτερο.
Κυκλοφορούν αρκετά cree led bulbs αλλά μόνο από έναν βρήκα Τ6
http://www.ebay.co.uk/itm/290835547912?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
Δε βρίσκω πουθενά στο νετ σοβαρή δοκιμή τέτοιου bulb και η τιμή δεν είναι και της πλάκας για να πω δε μαμιέται.

Το βασικό μου ερωτηματικό είναι πού εστιάζει αυτή η λάμπα.

Αν έχετε παίξει με αντίστοιχο φακό θα ξέρετε ότι το εύρος της ακτίνας ρυθμίζεται μέσω του μπροστινού lens. Μπορείς να έχεις πολύ μεγάλο εύρος για να βλέπεις τα πάντα γύρω σου σε σχετικά κοντινή απόσταση ή μπορείς να εστιάσεις την ακτίνα σου και να ατενίζεις το άπειρο...
Αν ισχύει το δέυτερο τότε είμαστε καλά. Αν το πρώτο τότε θα τυφλώνω πολύ κόσμο και δε λέει.
Εκτός και αν το υπάρχον κρύσταλλο μπορεί να ανακλά σωστά το τμήμα της ακτίνας που θέλει να ξυπνήσει κοντινούς γαλαξίες:nono:

Καμιά άποψη?

ΥΓ ξέρω για τα xenon και ξέρω ότι ένα πλήρες και σωστό ΚΙΤ δε θα μου κοστίσει πάνω από 40-60 ευρώ. Αλλά δε συγκρίνεται το cree led T6 (και μιλάω για τροφοδότηση με μία μόλις μπαταρία 18650!)
ΥΓ2 πάντα υπάρχει η επιλογή να δοκιμάσω την αντοχή των ηλεκτρολογικών και να πετάξω πάνω μία osram με 55 watt, αλλά δεν καίγομαι κι όλας να τραβήξω 30 παραπανίσια βατ από την μπαταρία...

schumifer
30/01/2013, 03:09
Τελικά μου έριξε άκυρο ο κινέζος. Μου είπε ότι δε θα είναι αρκετά φωτεινό.
Το οποίο φυσικά δεν ισχύει στην καμία αν όντως έχει τ6 δίοδο μέσα αυτό που πουλάει.
Αν ήταν μέχρι 10ευρω θα τα πέταγα να το πάρω να το δοκιμάσω, γιατί θεωρώ ότι ο τσάινα μαν απλώς δε θέλει να μπλέξει και να ρισκάρει αρνητική.
Κανένα ενδιαφέρον οι υπόλοιποι?
Δεν μπορεί κανένας να μην έχει πιάσει στα χέρια του cree led T6...

mepanousis
02/06/2013, 16:16
Τελικά μου έριξε άκυρο ο κινέζος. Μου είπε ότι δε θα είναι αρκετά φωτεινό.
Το οποίο φυσικά δεν ισχύει στην καμία αν όντως έχει τ6 δίοδο μέσα αυτό που πουλάει.
Αν ήταν μέχρι 10ευρω θα τα πέταγα να το πάρω να το δοκιμάσω, γιατί θεωρώ ότι ο τσάινα μαν απλώς δε θέλει να μπλέξει και να ρισκάρει αρνητική.
Κανένα ενδιαφέρον οι υπόλοιποι?
Δεν μπορεί κανένας να μην έχει πιάσει στα χέρια του cree led T6...

Φίλε μου τα πράγματα είναι πολύ απλά.

Ξεκινάω με τα εύκολα.

Τα 55w τα ξεχνάς γιατί ακόμα και αν την γλιτώσει το δυναμό και η καλωδίωση θα μείνεις από μπαταριά (τεσταρισμένο με δικές μου μετρήσεις) θα κάψεις από την θερμοκρασία το φανάρι και θα διαλύσεις τους διακόπτες ψηλής - μεσαίας σκάλας.

Τώρα για τα led , θα σου έλεγα μην ψαρώνεις γενικά γιατί είναι προ εστιασμένο φως.Τα φώτα στα οχήματα είναι μεγάλη επιστήμη, έχει πέσει τρελή μελέτη στην δέσμη ώστε με οσο πιο απλά λόγια ,

1) να βλέπεις ευθεία και μακρυα
2) να βλέπεις πλάγια και κοντά
3) να σε βλέπουν από ευθεία αλλά και από πλάγια σε ασφαλή απόσταση.
4) να μην τυφλώνεις τον άλλο
5) να βλέπεις πάνω στην στροφή
6) να φωτίζεις με σωστές αναλογίες δρόμο , διαχωριστηκές , πλευρικά όρια δρόμου , ορίζοντα κτλ.
7) να δουλεύει το φανάρι από -15 έως 40 C
8) να βγάζεις συγκεκριμμένες ώρες λειτουργίας και έχεις ένδειξη από την απόδοση ότι πρέπει να κάνεις αλλαγή.

Υπάρχουν και άλλα που είναι καθαρά ηλεκτρομηχανικά ζητήματα που αφορούν τον ηλεκτρολόγο-μηχανικό περισσότερο.

Ολα αυτά πραγματοποιούνται με μελετημένο καθρέφτη τόσο στο φανάρι όσο και στην λάμπα και φυσικά θα σου πρότεινα να βάλεις led δοκιμαστικά για να δεις και πρακτικά ότι δεν καλύπτουν βασικά ζητήματα.
Μάλιστα ΔΕΝ κάνει να βάλεις led ούτε στα φλάς (ακόμα και αν φτιάξεις τον ρελέ) γιατί σταματάς να είσαι ορατός σε πολλές από τις γωνίες που χρειάζεσαι.

Με επιφύλαξη σου λέω να δοκιμάσεις led στα φρένα μιας και σε νοιάζει να σε δεί κυρίως αυτός που είναι ΑΚΡΙΒΩΣ από πίσω.

Εδώ λοιπόν να σου πώ ότι δεν είναι τυχαίο ότι βγήκαν τα Ξένον μιας και με την ίδια κατανάλωση/θερμότητα στο φανάρι φέγγουν θεωρητικά 3 φορές πιο δυνατά , πρακτικά 2 φορές πιο δυνατά. Βέβαια το φανάρι του t135 αν και έχει ηλεκτική μόνώση για να μπουν υψηλές τάσεις (+15.000v) δεν κάνει τέλεια εστίαση οπότε τυφλώνεις λιγάκι τους άλλους (όπως οι περισσότεροι που έχουν ξένον)

Επίσης το κόλπο είναι να βάλεις τα χαμηλότερα kelvin που θα βρείς(κάτω από 5000κ) , όσο ανεβαίνουν τα kelvin τόσο χάνεις σε ένταση και κερδίζεις σε μόστρα.

Εχω ξένον 1+1/2 χρόνια και έχω γλιτώσει άπειρες λακούβες και πάνω απλο 20 τρακαρίσματα. Βλέπεις ο Ελληναράς ο Τουρκοφάγος όταν θέλει να πεταχτεί από το στενάκι και βλέπει να έρχονται ξένον από την άλλη , σκέφτεται ότι μπορεί να είναι μεγάλο όχημα και η πρώτη κίνηση που κάνει είναι να κόψει για να γλιτώσει καθαρά τις λαμαρίνες του. Αν όμως βλέπει ένα φως - καντιλάκι εχει μάθει να μην το λαμβάνει υπ'οψην , σου λέει άστον,μηχανάκι είναι θα κόψει εκέινος.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Υ.Γ. Νομίζω ότι για πρώτη φορά είδα led σε φώτα πορείας σε νέο μοντέλο ακριβό σπορ mersendes ή κάτι τέτοιο αλλά όπως καταλαβαίνεις μιλάμε για φανάρι και led σχεδιασμένα από μεγάλη εταιρία και όχι για δικιά μας μετατροπή.

Υ.Γ. (2) Εψαξα για τον φακό που γράφεις και βρήκα ότι είναι 2200 lm , δηλαδή διπλάσια φωτεινότητα από ότι με μία λάμπα αλογόνου 35W αλλά μου φάνηκε πολύ καλό για να είναι πργματικό , έτσι το υπολόγισα και με απλά μαθηματικά βγαίνει , 90lm/watt(που είναι το μέγιστο που βγάζουν τα power leds) επί 10 watt που είναι ο φακός δίνει...
90lm/w X 10w = 900 lumen , δηλαδή όσα βγάζει και η μαμά λάμπα του crypton χωρίς όμως να έχεις πλέον την σωστή εστίαση.

Ο κινέζος έχει δίκιο ..........