PDA

View Full Version : Λιγη βοηθεια!!!



aspirini
27/01/2013, 21:28
Γεια σας,
προσφατα εβαλα προς πωληση το μοτο μου ωστε τελικα να αποκτησω ενα z750 ..βρηκα στο car.gr 2 αγγελιες για z750 απο μαγαζια που δεχονται ανταλλαγη με μοτο και θα ηθελα απλως να ρωτησω αν οποιοσδηποτε εχει καποια πληροφορια για αυτα τα 2 μαγαζια που βρηκα..επειδη γνωριζω πως χωρις αποδειξεις απαγορευεται η δημοσιευση ονοματος μαγαζιου αν οποιοσδηποτε γνωριζει κατι "κακο" μπορει να μου το στειλει σε προσωπικο μηνυμα!!!
μιλαμε για τα μαγαζια που εχουν αυτες τις 2 αγγελιες.
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2959709/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3102454/

aspirini
28/01/2013, 16:32
Μα κανεις δεν εχει κανει ποτε συναλλαγη με τα συγκεκριμενα μαγαζια????ξερω ειμαι βιαστικος και χθες το ποσταρα !!!!!
απλως δεν θελω να προχωρησω σε μηνυμα πανε ολα καλα και μετα να μαθω πως παιζει κατι κακο.

taskon
28/01/2013, 17:24
Δεν τα ξερω τα μαγαζια αλλα και στα 2 τα μηχανκια τα χιλιομετρα φαινονται λιγα, περιπου 5000χλμ το χρόνο. Μπορει και να ειναι αληθινα βεβαια δεδομενης και της χρησης της μηχανης που δεν ευνοεί τα ταξιδια

trelf
30/01/2013, 23:23
Μα κανεις δεν εχει κανει ποτε συναλλαγη με τα συγκεκριμενα μαγαζια????ξερω ειμαι βιαστικος και χθες το ποσταρα !!!!!
απλως δεν θελω να προχωρησω σε μηνυμα πανε ολα καλα και μετα να μαθω πως παιζει κατι κακο.

καλο θα ηταν να πας με καποιο εμπειρο και εμπιστο σου ατομο...ωστε να τσεκαρει καλα καλα την μηχανη....
ειναι πολλα αυτα που πρεπει να δεις....οπως...

αν εχει φαει πτωση....θα βρεις συνηθως...

αλλαγμενα τιμονια,καθρεπτες,αντιβαρα, και μαρσπιεδες και εξατμιση βρωμανε πτωση....επισης αν ο αριστερος μαρσπιες ειναι πιο παλιος (πιο σκουρος η αλλο χρωμα η διαφορετικος απο τον αλλο σε οψη και "ηλικια") απο τον δεξιο η αντιστροφα,υπαρχει πτωση οποτε και αλαχτηκε...το ιδιο και για τα υπολοιπα...

δες τα χρωματα των πλαστικων....αν εχει βαφτει κατι, μπορει να ειναι διαφορετικη αποχρωση και πιθανον να μην εχει βαφτει και καλα....

δες χιλιομετρα,στα 25-30.000 το 85% των μηχανων αυτης της κατηγοριας εχουν αλλαξει αλυσιδα...οποτε τον ρωτας αν την εχει αλλαξει και την τσεκαρεις (8α πρεπει να ξερεις τα μποσικα που πρεπει να εχει οταν "παιζει" κατα μηκος και στο πλαι)....ρωτα βιβλιο σερβις....φρενα μπροστινα περιπου στα 20.000 αλλαγη....φρενο πισω πιο νωρις λογικα......αλλα αυτες τις πληροφοριες απο μαγαζι δεν θα τις εχεις.............

τσεκαρε τα μπροστινα.....κοιτα απο κατω....μπορει να βρεις αλλαγμενα τιποτα tire ups αλλου χρωματος....τσεκαρε τις μπουκαλες μην δακρυζουν.......

τσεκαρε τον πισω τροχο αν παιζει το ψαλιδι.......

πρεπει να ακουσει καποιος τον κινητηρα....και να παει μια καλη βολτα την μηχανη ωστε να τσεκαρει πως παει στο δρομο,ολο το φασμα στροφων,αλλαγες ταχυτητων κτλ κτλ....για την ομαλη λειτουργια του κινητηρα.......

και αλλα πολλααααααααααα....

πρεπει να το δει καποιος που ξερει 5 πραγματα βασικα..........για να σου πει τουλαχιστον οτι αυτη η μηχανη δεν ειναι επικινδυνη να την καβαλησεις.......

η γνωμη μου ειναι μακρυα απο εμπορους.........πηγαινε σε ιδιωτη που ξερει το παρελθον της μηχανης,δες τη φατσα του και αν σε πειθει,παρτην.....