PDA

View Full Version : Δωρακι απο το πουθενα.!!



sfigas
28/01/2013, 15:42
2 μέρες πριν επιστρέψω Αγγλία βρήκα τυχαία σε ένα χωριό στην Κρήτη στην μέση του πουθενά αυτό το κόσμημα παρατημένο και εγκαταλελειμμένο.! Ο ηλικιωμένος ιδιοκτήτης μου είπε ότι περίμενε τον δήμο εδω και 2 μήνες να περάσει να το δώσει για παλιοσίδερα γιατί του έπιανε χώρο.! Καταλαβαίνεται ότι δεν χρειάστηκε και πολύ σκέψη.. Κάνω λοιπόν υπομονή μέχρι το Πάσχα που θα επιστρέψω γεμάτος πραγματάκια που ήδη παρήγγειλα από το eBay.!

ΥΓ.1. Το μηχανάκι δούλεψε την επομένη μέρα αν και είχαμε κάποια θεματάκια με το καρμπυρατέρ.!
ΥΓ.2. Η πινακίδα υπάρχει αλλά τα χαρτιά τα έχει χάσει. Μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό?
ΥΓ.3. 90 Και σήμερα για να κατέβω λέμε.!!!

280585280586

MikeG
28/01/2013, 15:43
Εύχομαι να το φτιάξεις να το χαρείς!!
Σε ποιο χωριό το βρήκες;

:beer: :beer:

BMW R75
28/01/2013, 16:04
Πολύ όμορφη μηχανή. Με το καλό να την φτιάξεις!!

sapila racing
28/01/2013, 16:25
2 μέρες πριν επιστρέψω Αγγλία βρήκα τυχαία σε ένα χωριό στην Κρήτη στην μέση του πουθενά αυτό το κόσμημα παρατημένο και εγκαταλελειμμένο.! Ο ηλικιωμένος ιδιοκτήτης μου είπε ότι περίμενε τον δήμο εδω και 2 μήνες να περάσει να το δώσει για παλιοσίδερα γιατί του έπιανε χώρο.! Καταλαβαίνεται ότι δεν χρειάστηκε και πολύ σκέψη.. Κάνω λοιπόν υπομονή μέχρι το Πάσχα που θα επιστρέψω γεμάτος πραγματάκια που ήδη παρήγγειλα από το eBay.!

ΥΓ.1. Το μηχανάκι δούλεψε την επομένη μέρα αν και είχαμε κάποια θεματάκια με το καρμπυρατέρ.!
ΥΓ.2. Η πινακίδα υπάρχει αλλά τα χαρτιά τα έχει χάσει. Μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό?
ΥΓ.3. 90 Και σήμερα για να κατέβω λέμε.!!!

280585280586


To CL είναι πολύ καλό μηχανάκι με μοτέρ διαμάντι.

Να προσέξεις το πως θα το πάρεις ωστε να μπορείς μετα να το κατεχεις νομιμα στο όνομά σου με πινακίδα υπουργείου αν θέλεις να το κυκλοφορείς κανονικά, η με πινακίδα κλασσικού αν το θέλεις για μια βόλτα μια στο τόσο.

Το οτι εχει πινακίδα πανω του ένω ο ιδιοκτήτης δεν εχει καν τα χαρτιά, σημαίνει οτι μαλλον χρωστάει κάμποσα χρόνια τέλη κυκλοφορίας. Καποιοι στο παρελθόν καταφεραν να παραδωσουν πινακίδες πληρώνοντας μονο το τελευταίο σήμα, δεν ξερω αν παίζει ακόμα αυτό. Μαλλον οχι τωρα με τα ηλεκτρονικά κόλπα.
Η αδεια δεν ειναι πρόβλημα αν ειναι στο ονομά του, δηλωνει απώλεια και βγαζει αλλη.

Η γνωμη μου είναι να μην το ξαναβάλετε μπρός πριν του αλλάξετε τουλάχιστον λάδια!

macgyver2180
28/01/2013, 22:46
απιστευτο.εισαι πολυ τυχερος.απο τα πιο ομορφα μηχανακια

dpapag3
28/01/2013, 23:01
και πηρε μπροστα το <σκυλη>!!!!!!!!!!

Corvo
28/01/2013, 23:05
αντε με το καλο, μετρα αντιστροφα! :beer:

Billymuse
28/01/2013, 23:12
και πηρε μπροστα το <σκυλη>!!!!!!!!!!
+1 :beer:

νομίζω οτι ήταν σημαδι απο τον θεό οτι πήρε μπρός...σαν να σε λεει ασχολήσου με το cl και δε θα χάσεις τέκνον μου :a05:

sv9cvk
28/01/2013, 23:19
Ωραιο μηχανακι!!! Με το καλο να το παρεις και να το φτιαξεις :D

motomaniac
28/01/2013, 23:20
2 μέρες πριν επιστρέψω Αγγλία βρήκα τυχαία σε ένα χωριό στην Κρήτη στην μέση του πουθενά αυτό το κόσμημα παρατημένο και εγκαταλελειμμένο.! Ο ηλικιωμένος ιδιοκτήτης μου είπε ότι περίμενε τον δήμο εδω και 2 μήνες να περάσει να το δώσει για παλιοσίδερα γιατί του έπιανε χώρο.! Καταλαβαίνεται ότι δεν χρειάστηκε και πολύ σκέψη.. Κάνω λοιπόν υπομονή μέχρι το Πάσχα που θα επιστρέψω γεμάτος πραγματάκια που ήδη παρήγγειλα από το eBay.!

ΥΓ.1. Το μηχανάκι δούλεψε την επομένη μέρα αν και είχαμε κάποια θεματάκια με το καρμπυρατέρ.!
ΥΓ.2. Η πινακίδα υπάρχει αλλά τα χαρτιά τα έχει χάσει. Μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό?
ΥΓ.3. 90 Και σήμερα για να κατέβω λέμε.!!!

280585280586
μπραβο κατασταση!!!! εχω δει πολυ χειροτερα ανα νακατασκευαζονται αλλα ποτε τοσο καλο για πεταμα (ψεματα ενα ks50)


To CL είναι πολύ καλό μηχανάκι με μοτέρ διαμάντι.

Να προσέξεις το πως θα το πάρεις ωστε να μπορείς μετα να το κατεχεις νομιμα στο όνομά σου με πινακίδα υπουργείου αν θέλεις να το κυκλοφορείς κανονικά, η με πινακίδα κλασσικού αν το θέλεις για μια βόλτα μια στο τόσο.

Το οτι εχει πινακίδα πανω του ένω ο ιδιοκτήτης δεν εχει καν τα χαρτιά, σημαίνει οτι μαλλον χρωστάει κάμποσα χρόνια τέλη κυκλοφορίας. Καποιοι στο παρελθόν καταφεραν να παραδωσουν πινακίδες πληρώνοντας μονο το τελευταίο σήμα, δεν ξερω αν παίζει ακόμα αυτό. Μαλλον οχι τωρα με τα ηλεκτρονικά κόλπα.
Η αδεια δεν ειναι πρόβλημα αν ειναι στο ονομά του, δηλωνει απώλεια και βγαζει αλλη.

Η γνωμη μου είναι να μην το ξαναβάλετε μπρός πριν του αλλάξετε τουλάχιστον λάδια!

Αρη μπορεις και σημερα να παραδωσεις πινακιδα ασχετα ποσα τελη χρωστας. να την παρεις πισω δεν μπορεις ομως αν δεν πληρωσεις τελη.. ;) το χω κανει και μιλω εκ πειρας. επισης προσφατα εμαθα οτι υπαρχει πουστια να μην πληρωσεις τελη παρα μονον το τρεχων ετος και τα αλλα να μεινουν σε βαρος του προηγουμενου ιδιοκτητη οπως και τωρα ειναι. ετσι κι αλλιως ακομα για παλια τελη κανεις δεν καλεσε κανεναν απο οσο ξερω...


αυτα ΚΑΛΗ ανακατασκευη και ΚΑΛΑ να περασεις φιλε sfiggas

sfigas
29/01/2013, 01:15
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Το μηχανάκι το πήρα από ένα χωριό στα ορεινά της Κρήτης που έχει πλέον ελάχιστους κατοίκους. Το φορτώσαμε και κατευθείαν στο συνεργείο του ξαδέρφου μου ο όποιος ανέλαβε αρχικά να το αναστήσει.! Αλλάχτηκαν λαδάκια καθαρίσαμε καμπυλατερ, το ντεπόζιτο όσο παράξενο και να ακούγεται δεν έχει σκουριές, ρυθμίσαμε βαλβίδες και βάλαμε μπαταριουλα.! Πηρέ με την δεύτερη μανιβελια όσο παράξενο και να ακούγεται το σκυλάκι.!! Έχουμε βεβαία αρρυθμίες αρκετές καθότι το καρμπυλατερ ήταν γεμάτο Χοχλιούς μέσα (σαλιγκάρια) αλλά εντάξει στην ανάγκη πάμε για καινούριο σετ η έστω μεταχειρισμένο.! Ήδη κοιτάζω να βρω χρωματακια να το βάψουμε παρήγγειλα νικελακι φτερό μπροστά, καφέ ρεισερ καθισματακι και ψάχνουμε και χαμηλό τιμονακι να βρούμε αλλά δεν έχω βρει κάτι ακόμα.!! Εάν κάποιος έχει κάποια ιδέα η κάποιο site ας βοηθήσει.!
Επίσης σχετικά με την εξάτμιση λέτε να την αφήσουμε μαμά η να μπει κάτι αφτερ?
:beer:

Tedvj23
29/01/2013, 01:40
ΚΑλοριζικο!!!Κρατα το εργοστασιακο για μενα..Μην αλλαξεις το παραμικρο..:beer:

motomaniac
29/01/2013, 02:11
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Το μηχανάκι το πήρα από ένα χωριό στα ορεινά της Κρήτης που έχει πλέον ελάχιστους κατοίκους. Το φορτώσαμε και κατευθείαν στο συνεργείο του ξαδέρφου μου ο όποιος ανέλαβε αρχικά να το αναστήσει.! Αλλάχτηκαν λαδάκια καθαρίσαμε καμπυλατερ, το ντεπόζιτο όσο παράξενο και να ακούγεται δεν έχει σκουριές, ρυθμίσαμε βαλβίδες και βάλαμε μπαταριουλα.! Πηρέ με την δεύτερη μανιβελια όσο παράξενο και να ακούγεται το σκυλάκι.!! Έχουμε βεβαία αρρυθμίες αρκετές καθότι το καρμπυλατερ ήταν γεμάτο Χοχλιούς μέσα (σαλιγκάρια) αλλά εντάξει στην ανάγκη πάμε για καινούριο σετ η έστω μεταχειρισμένο.! Ήδη κοιτάζω να βρω χρωματακια να το βάψουμε παρήγγειλα νικελακι φτερό μπροστά, καφέ ρεισερ καθισματακι και ψάχνουμε και χαμηλό τιμονακι να βρούμε αλλά δεν έχω βρει κάτι ακόμα.!! Εάν κάποιος έχει κάποια ιδέα η κάποιο site ας βοηθήσει.!
Επίσης σχετικά με την εξάτμιση λέτε να την αφήσουμε μαμά η να μπει κάτι αφτερ?
:beer:

καντου μια ερωτηση αμα το εχει ακομα http://www.ebay.it/itm/Manubrio-epoca-Gilera-Itom-Motom-Guzzi-Minarelli-Morini-Testi-Malanca-no-Vespa-/150972387506?pt=Ricambi_e_Accessori_Moto&hash=item2326a7d0b2#ht_500wt_1414

BMW R75
29/01/2013, 16:11
ΚΑλοριζικο!!!Κρατα το εργοστασιακο για μενα..Μην αλλαξεις το παραμικρο..:beer:
Συμφωνώ, μην αλλάζεις τίποτα. Ιδιαίτερα η εξάτμιση είναι το πιο όμορφο και χαρακτηριστικό του cl. Επίσης πιστεύω ότι δεν θα του πήγαινε χαμηλό τιμόνι.

FRAGISCOS
29/01/2013, 21:19
:a37:
Που τα βρισκετε ρε πστμ !@##$$%^^&

Καλη αρχη φιλε μου και να το αφησεις μαμα!!
Τετοια μηχανακια ειναι πολυ σπανια σημερα,
:a014:

niklas
29/01/2013, 22:14
Συμφωνώ, μην αλλάζεις τίποτα. Ιδιαίτερα η εξάτμιση είναι το πιο όμορφο και χαρακτηριστικό του cl. Επίσης πιστεύω ότι δεν θα του πήγαινε χαμηλό τιμόνι.

Συμφωνω απολυτα η εξατμηση ειναι πανεμορφη. Ποσα κυβικα ειναι και τι χρονολογια? καλη συνεχεια

sv9cvk
29/01/2013, 22:17
:a37:
Που τα βρισκετε ρε πστμ !@##$$%^^&

Καλη αρχη φιλε μου και να το αφησεις μαμα!!
Τετοια μηχανακια ειναι πολυ σπανια σημερα,
:a014:


Συμφωνω σε ολα!!!:cry:

KostasV2
29/01/2013, 23:34
Αν κρίνω από το πίσω λάστιχο, πρέπει να κυκλοφορούσε μέχρι σχετικά πρόσφατα. Ανταλλακτικά στο ebay θα βρεις σίγουρα, λογικά και σε David Silvers κλπ. Στο http://www.dotheton.com/forum/index.php άπειρες ιδέες για customization. Πρώτα απ' όλα βέβαια, κοίτα τι μπορείς να κάνεις με τα χαρτιά... Με το καλό να το ξαναβγάλεις στον καθαρό αέρα! :a013:

Julius
30/01/2013, 18:21
Ότι είπανε οι παραπάνω + οτι είσαι πολύ κωλόφαρδος και σου εύχομαι σύντομα (μετά το Πάσχα) να βολτάρεις επάνω του.


:beer:

sfigas
31/01/2013, 02:36
Σημερα μιλησα με ιδιοκτητη παλι και μου ειπε οτι βρηκε τα χαρτια αλλα εχει να παρει σημα καμποσα χρονια.!! Ελπιζω να μην χρειαστει να δωσω τα μαλιοκεφαλα μου για να βγαλω παλι πινακιδα.!! 175 κυβικακια ειναιιι.!

srxakias junior
04/02/2013, 18:18
Καλή αρχη με το μηχανακι!
απλα πανεμορφο!