PDA

View Full Version : Αμα μπλεξεις με μ....α μαστορα...



g_m900
28/01/2013, 18:43
δεν φτανει που ειχα την γκαντεμια να πεσω με την μηχανη απο την κλασσικη γυναικα οδηγο (ο χαρος ξεκινα...) στις 7/10/2012...εμπλεξα και με εντελως καραγκιοζη μαστορα.

με το που γινεται η δηλωση απο την ασφαλιστικη της υπαιτιας, παω την μηχανη (ΤDM900) σε μαστορα που ειναι γνωστος απο τα αδερφια της γυναικας μου.
Δεν πηγα στον δικο μου (ΔΕΛΑΜΑΝΗΣ) γιατι επεφτε κομματακι μακρυα και ηθελα να ειμαι κοντα ωστε να πεταχτω οταν πηγαινε ο Πραγματογνωμονας.

Παω και γω λοιπον εχοντας ακουσει τα καλυτερα και την αφηνω αφου πρωτα του μιλαω και λεω τι θελω.
η μηχανη δεν ειχε ιδιαιτερη ζημια.
ξυμμενη αριστερη μερια και σπασμενο μαρσπιε
στραβο τιμονι και σπασμενο untertail.

μηχανολογικα δεν ειχε τιποτα οποτε του λεω...

-Μαστορα τσεκαρεις μπροστινα μην εχουν παρει, ΤΙΜΟΝΟΠΛΑΚΑ, και καμμια διαρροη που δεν βλεπω να εχει. ΑΝ ΕΡΘΕΙ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΟΓΝΩΜΟΝΑΣ ΜΕ ΠΕΡΝΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΟΚ?
-"ΟΚ" απανταει ο χαλβας.

Δευτερα κανονιζεται να περασει ο Πραγματογνωμονας και περιμενω τηλεφωνο.
Παει 13.00 η ωρα και περνω τηλεφωνο.
-Ακομα δεν ηρθε¨?
-Μολις εφυγε...μου απανταει.

Εγινα Τουρκος.
Παω απο εκει και του μιλαω ωραια λεγοντας του οτι θελω να ειμαι εκει οταν ξαναρθει γιατι ηθελε να φωτογραφισει τα τρακαρισμενα με τα καινουργια επανω τοποθετημενα.

-Οκ μου λεει.

ελα ομως που αυτος καταλαβε οτι ο πραγματογνωμονας του ειπε να γινει επισκευη αφου του φερω ολα τα ανταλλακτικα που εφοσον θα εβαζα μεταχειρισμενα επρεπε να ψαξω.
Ομως η μηχανη επρεπε να βαφτει...οποτε γινεται μπερδεμα και τρωμε ετσι 2 βδομαδες.
Τρωω ενα σκαλωμα και περνω τον πραγματογνωμονα και του ζητω τον λογο.

-ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΣΚΕΥΗ...ΙΣΑ ΙΣΑ. ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΕΙΠΑ...

ω ρε φιλε πηρα αναποδες...

-ΞΕΚΙΝΑ του λεω και φευγω.

περναει αλλη μια βδομαδα μεχρι να ερθει ο Φανοποιος να εκτιμησει και αρχιζω να τα περνω ασχημα.

Περναει και ο κουνιαδος μου και τον κραζει (αυτος δεν καταλαβαινει κανεναν) και εκει που παω να παρω το μηχανακι να το παω στον δικο μου μαστορα παω και το βλεπω λυμμενο.

Ας παει στο διαολο λεω...μια και ειχα σπασμενο καρπο και δεν χρειαζομουν την μηχανη.

Μετα απο κουβεντα με τον φανοποιο με εκπληξη ακουω οτι συμφωνηθηκε με τον Πραγματογνωμονα να φτιαχτουνε μονο το αριστερο μαγουλο και 3 ακομα πλαστικα ενω δεν μπηκανε στο λογαριασμο το καρινακι και το undertail .

παω απο εκει και του τα χωνω.
να συμπληρωσω οτι παλι δεν με πηρε τηλεφωνο οταν ξαναπηγε ο Πραγματογνωμονας.
τεσπα να παρω το μηχανακι θελω γιατι ουτως η αλλως καταλαβα οτι εμπλεξα...

καταφερνω και βαλω το undertail στο τιμολογιο και περνω συνολικο τιμολογιο χωρις το καρινακι.

το μηχανακι το οδηγησε απο το συνεργειο στο σπιτι ο αλλος μου κουνιαδος οποτε δεν ειχα γνωμη για το τι εκανε.
δεν μου ειπε και κατι οποτε ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ πηρα το μηχανακι πισω.

σημερα ξανακαβαλησα και μολις ανεβαινω...με πιανουν 250 εγκεφαλικα!!!!

ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΧΕ ΣΤΡΑΒΟ ΤΙΜΟΝΙ ΑΠΟ ΜΕΤΑΤΟΠΙΣΗ ΤΙΜΟΝΟΠΛΑΚΑΣ !!!

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΦΙΛΕ !!!!
ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ!!!!

οποτε καταλαβαινετε οτι ο ανθρωπος ειναι γυφτος και ξεφτιλας αλλα και εγω μεγαλο Κοροιδο που πληρωσα μεχρι σεντ.

Τωρα τι κανουνε ρε παιδια?
Να παω απο εκει να γινουμε βιδες?

Ichigo
28/01/2013, 19:19
Να πας να γίνετε βίδες! :D
Να υποθέσω ότι έχασες και κάμποσα μεροκάματα με τα σούρτα φέρτα; Ο τύπος φαίνεται εντελώς γεια σου
Και βρες ασφαλιστική που να σου καλύπτει παλαιότητα ανταλλακτικών να χεις το κεφάλι σου ήσυχο άλλη φορα ;)

g_m900
28/01/2013, 19:24
Να πας να γίνετε βίδες! :D
Να υποθέσω ότι έχασες και κάμποσα μεροκάματα με τα σούρτα φέρτα; Ο τύπος φαίνεται εντελώς γεια σου
Και βρες ασφαλιστική που να σου καλύπτει παλαιότητα ανταλλακτικών να χεις το κεφάλι σου ήσυχο άλλη φορα ;)

απο ασφαλιστικη πληρωθηκα και με το παραπανω.
ειμαι στο Δημοσιο οποτε δεν ειχα προβλημα με μεροκαματα και τετοια.

ετσι λεω και εγω.
τα μπινελικια θα τα ακουσει ετσι για το γαμωτο.
Ασε που ειναι συμβεβλημενος της Honda οποτε η εντυπωση οτι θα ηταν κουκουρουκου δεν μου περασε απο το μυαλο.

faraway
28/01/2013, 19:32
Έμπλεξες με επιστήμονα σοβαρό !! :D

Τι να πεις ??

Δεν είσαι ο μόνος πάντως ....υπομονή . ;)

Lioulios
28/01/2013, 19:34
απο ασφαλιστικη πληρωθηκα και με το παραπανω.
ειμαι στο Δημοσιο οποτε δεν ειχα προβλημα με μεροκαματα και τετοια.



Αφού πληρώθηκες και με το παραπάνω και είσαι και στο δημόσιο ...Τί αγχώνεσαι ;

g_m900
28/01/2013, 19:35
Αφού πληρώθηκες και με το παραπάνω και είσαι και στο δημόσιο ...Τί αγχώνεσαι ;

δηλαδη εσυ φιλε μου θα εμενες στην πληρωμη και οχι στην ταλαιπωρια και το αποτελεσμα?

ειπα με το παραπανω...οχι οτι εγινα πλουσιος.

soter3gm
28/01/2013, 19:36
δεν φτανει που ......

........Τωρα τι κανουνε ρε παιδια?
Να παω απο εκει να γινουμε βιδες?

Εφόσον πληρώθηκες με το "παραπάνω" πας και το φτιάχνεις και τελείωσε η υπόθεση

karellen
28/01/2013, 19:37
Άμα τελικά πας να του τα(η) χώσεις να μην είναι μόνος του,να 'χει και πελάτες το κατΕστημα.

Ichigo
28/01/2013, 19:41
απο ασφαλιστικη πληρωθηκα και με το παραπανω.
ειμαι στο Δημοσιο οποτε δεν ειχα προβλημα με μεροκαματα και τετοια.

ετσι λεω και εγω.
τα μπινελικια θα τα ακουσει ετσι για το γαμωτο.
Ασε που ειναι συμβεβλημενος της Honda οποτε η εντυπωση οτι θα ηταν κουκουρουκου δεν μου περασε απο το μυαλο.

To θέμα ασφαλιστική το θίγω για να μη μπλέκεις με το επιπλέον τρέξιμο του να βρεις μεταχειρισμένα ανταλλακτικά.
Το καλό με τα εξουσιοδοτημένα αν ανοίκουν στο δίκτυο του αντιπροσώπου βλέπε ΣΦΑΚ είναι αυτό ακριβώς. Το αφήνεις παραγγέλνονται όλα τα ανταλλακτικά μέσω των δικών τους καναλιών διανομής και βάση επίσημου τιμοκαταλόγου παίρνεις τιμολόγια και πας να πληρωθείς κύριος. Οι "individual" εξουσιοδοτημένοι δε μ άρεσαν ποτέ

g_m900
28/01/2013, 19:41
Εφόσον πληρώθηκες με το "παραπάνω" πας και το φτιάχνεις και τελείωσε η υπόθεση

βασικα...το κοντραρισα στο πεζοδρομιο και ηρθε στα ισα του.
αν με την 1η ξαναστραβωσει θελει ξεπρεσαρισμα η τιμονοπλακα και να γεμισει με υλικο στο μηχανουργειο.
μετα ξαναπρεσαρεται και τελος.

θα δουμε για αυτο. ουτε 20€ δεν ειναι το κοστος.
απλα το γαμωτο !!!!!

g_m900
28/01/2013, 19:44
To θέμα ασφαλιστική το θίγω για να μη μπλέκεις με το επιπλέον τρέξιμο του να βρεις μεταχειρισμένα ανταλλακτικά.
Το καλό με τα εξουσιοδοτημένα αν ανοίκουν στο δίκτυο του αντιπροσώπου βλέπε ΣΦΑΚ είναι αυτό ακριβώς. Το αφήνεις παραγγέλνονται όλα τα ανταλλακτικά μέσω των δικών τους καναλιών διανομής και βάση επίσημου τιμοκαταλόγου παίρνεις τιμολόγια και πας να πληρωθείς κύριος.

δεν εχω Honda.
ΤDM900 εχω και δεν εβαλα καινουργια για να μην πληρωνω -20% για παλαιοτητα.

spyrakos35
28/01/2013, 20:27
πήγαινε να του πεις μια καλημέρα....

όμορφη.....

και ζήτα του να φτιάξει την τιμονόπλακα....

αν την φτιάξει έχει καλώς.... αν δεν... πήγαινε στον σταύρο.... απλά πράγματα

nihristo
29/01/2013, 02:57
ρε φίλε είσαι σίγουρος για αυτό που λες για τα πρεσσαρίσματα και τις τιμονόπλακες; Δεν αντιλέγω, ο μάστορας είναι παπάρας και πολύ πιθανόν να μην σε άκουγε όταν του μιλούσες. Αλλά εκεί που πιάνουν τα καλάμια σου στην κάτω τιμονόπλακα έχει 2 βίδες, μία για κάθε ένα καλάμι. Ξέσφιξε τες με ένα 14άρι νομίζω και κόντραρε κάπου τον τροχό όπως έκανες μέχρι να ευθυγραμμίσεις τροχό με τιμόνι. Μετά σφίξε καλά πάλι και θα σαι κύριος