PDA

View Full Version : βαψιμο τεποζιτου η bagster ???



Anastasaki
31/01/2013, 15:44
καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω κατι ..
εχω ενα cb sf ...κ στο τεποζιτο του εχει μια λακουβιτσα συν του οτι εχει φυγει λιγο το χρωματακι γυρω απο την ταπα του ρεζερβουαρ..κ εχει κ ενα πολυ μικρο χτυπημα στο πλαι..μπορω να ανεβασω κ φωτογραφιες αν θελετε ..ξερετε καποιον μαστορα που θα μπορουσα να παω να διορθωσω το τεποζιτο? οποτε παμε για επαναφορα λαμαρινας+βαφη ..ξερετε περιπου ποσο θα μου κοστισει? πειτε μου κ μερικα μαγαζια που ασχολουνται σχετικα για να παω να μαθω περισσοτερα..
σκεφτηκα την λυση του bagster(ρωτησα ποσο κοστιζει κ το βρηκα 130 ευρω-καινουργιο) ομως μου αρεσει η διχρωμια της μηχανης (ειναι ολη μαυρη κ μονο το τεποζιτο ειναι κοκκινο..) ευχαριστω εκ των προτερων!!

AristidisZ
31/01/2013, 16:02
καταρχάς 130 είναι πάρα πολλά για bagster, εγώ πήρα καινούριο για το δικό μου hornet 50 € (αν θες σε pm σου λέω από που, μη κάνουμε διαφήμιση εδώ μέσα)
επίσης υπάρχει και κόκκινο bagster, οπότε κρατάς την διχρωμία αν θες ;)
πήρα και τσαντάκι της bagster που δένει στο tank cover, γιατί τα μαγνητικά τα φοβόμουν (φθορά στο τεπόζιτο, ο μαγνήτης με άγχωνε μήπως μου ξεκολλήσει, αν και μου χουν πει ότι δε παίζει να γίνει, ακόμα και για λόγους ασφαλείας, αν είσαι σε κάνα φανάρι αμέριμνος, δε θα το θεωρήσω και απίθανο να ρθει κάνα γατόνι να στο τραβήξει), και τα έχω βολευτεί πάρα πολύ
όσον αφορά στην επισκευή του τεπόζιτου, ας πει κάποιος άλλος που θα ξέρει περισσότερα :)

sapila racing
31/01/2013, 16:42
καταρχάς 130 είναι πάρα πολλά για bagster, εγώ πήρα καινούριο για το δικό μου hornet 50 € (αν θες σε pm σου λέω από που, μη κάνουμε διαφήμιση εδώ μέσα)
επίσης υπάρχει και κόκκινο bagster, οπότε κρατάς την διχρωμία αν θες ;)
πήρα και τσαντάκι της bagster που δένει στο tank cover, γιατί τα μαγνητικά τα φοβόμουν (φθορά στο τεπόζιτο, ο μαγνήτης με άγχωνε μήπως μου ξεκολλήσει, αν και μου χουν πει ότι δε παίζει να γίνει, ακόμα και για λόγους ασφαλείας, αν είσαι σε κάνα φανάρι αμέριμνος, δε θα το θεωρήσω και απίθανο να ρθει κάνα γατόνι να στο τραβήξει), και τα έχω βολευτεί πάρα πολύ
όσον αφορά στην επισκευή του τεπόζιτου, ας πει κάποιος άλλος που θα ξέρει περισσότερα :)

Δεν πήρες bagster, πήρες 'τυπου' bagster. Αλλο το ενα και αλλο το αλλο.

Οσο για την φθορά στο τεπόζιτο με μαγνητικο tank bag δεν παίζιε εφ οσον ειναι καθαρό το τεπόζιτο , οταν το βγάλεις καποτε το bagster τότε θα δείς πως εχει γινει απο κάτω το τεπόζιτό σου απο την σκονη που περναει μεσα και τρίβεται σιγα σιγα. :eek:

anastasaki θα το πας για φούσκωμα και βάψιμο και θα εισαι ΟΚ. Για το που θα το πας κανε ερευνα.
Αν εχει φυγει χρωμα γυρω απο την τάπα ειναι ξαναβαμμένο στανταρ και μαλιστα μάπα βάψιμο. :wave2:

lspiros
31/01/2013, 16:54
το χρωμα εφυγε γυρω απο το ρεζερβουαρ,γιατι δεν χρησιμοποιησαν εποξικο ασταρι.:wave2:

AristidisZ
31/01/2013, 16:54
Δεν πήρες bagster, πήρες 'τυπου' bagster. Αλλο το ενα και αλλο το αλλο.

Οσο για την φθορά στο τεπόζιτο με μαγνητικο tank bag δεν παίζιε εφ οσον ειναι καθαρό το τεπόζιτο , οταν το βγάλεις καποτε το bagster τότε θα δείς πως εχει γινει απο κάτω το τεπόζιτό σου απο την σκονη που περναει μεσα και τρίβεται σιγα σιγα. :eek:

βασικά bagster πήρα, εκτός αν είναι τόσο καλή μαϊμουδιά...
για τα υπόλοιπα πάω πάσο, πάντα χρησιμοποιούσα μπαγκαζιέρα, οπότε δεν είχε ποτε bagster ή tankbag :)

Anastasaki
05/02/2013, 14:55
281207

Anastasaki
05/02/2013, 14:56
281208

Anastasaki
05/02/2013, 14:58
281209


αυτο το βαθουλωμα επαναφερεται αραγε? ξερετε περιπου το κοστος της επαναφορας? θα θελει σιγουρα κ βαψιμο ..

sniper
05/02/2013, 15:04
281209 αυτο το βαθουλωμα επαναφερεται αραγε? ξερετε περιπου το κοστος της επαναφορας? θα θελει σιγουρα κ βαψιμο .. Εχμμμμμμ εκεί δίπλα στην τάπα δεν ξέρω πόσο ευκολα επανέρχεται... τα υπόλοιπα ναι, και σίγουρα θέλει βάψιμο, ήδη εχει σκουριάσει...

Anastasaki
05/02/2013, 15:13
Εχμμμμμμ εκεί δίπλα στην τάπα δεν ξέρω πόσο ευκολα επανέρχεται... τα υπόλοιπα ναι, και σίγουρα θέλει βάψιμο, ήδη εχει σκουριάσει...

χμμμ μάλιστα..!! πφφφφ!!!

sniper
05/02/2013, 15:17
χμμμ μάλιστα..!! πφφφφ!!! Δεν χρειάζεται απελπισία. Ρώτα κάποιον που ασχολείται με το θέμα.. μπορεί τελικά να φτιάχνει. Αν όχι, στοκάρισμα και βάψιμο από πάνω.. σαν καινούργιο θα είναι.

harris_x
05/02/2013, 15:19
έχω δει και χειρότερα να έχουν επισκευαστεί...
αν θυμάμαι καλά, το φούσκωμα πάει γύρω στο 60αρι συν το βάψιμο.