PDA

View Full Version : ανακατασκευή (glx-astrea-daytona-c50)



soklhtos
31/01/2013, 19:03
καλησπέρα. μιας και έφτασε και η δική μου σειρά θα σας πω την ιστορία μου όσο ποιο λεπτομερής γίνεται. στην κατοχή μου έχω ένα glx και ένα astrea χωρίς χαρτιά του παππού (θεός χορέ στον)
ήμουν κάτοχος ενός glx 50cc που στα χαρτιά ήταν "c50." έτσι αγοράστηκε.
όλα καλά εφόσον το είχα φτιάξει γιατί όταν το πρωτοπήρα από μηχανικά ήταν χάλια. ;)


όμως κάποια στιγμή έπεσε όλως τυχαία :rolleyes: στα 2 μοναδικά μου μάτια ένα άλλο (glx 50cc με μπουκαλίτσες μπροστά.. και όλα ξεκίνησαν απο τότε...
μου ήρθε η ιδέα εγώ γιατί να μην το κάνω; και έτσι μόνος το τονίζω γιατί μονός το έλυσα και το έδεσα χωρίς ούτε μια βίδα να πιάσει ένας φίλος..
στην αρχή ήταν κάπως έτσι 280822 και 280823


και όπως το λύνω για να κάνω την κατασκευή όλα τα πράγματα που έβγαλα... δόθηκαν σε ένα φίλο με κάτοχο ένα αθάνατο στρογγυλό.. πράγμα βλακεία γιατί δεν εκτίμησε + ότι έκατσα 2 μέρες για να του το δέσω :mad:
και να μην τα πολυλογώ.. συνέχισα το έργo.. έμεινε στην άκρη για βάψιμο και βερνικάρισμα γιατί είχε πολύ άσχημη αφή στο χέρι και στο μάτι.. έτσι έπιασα ντουκόρχαρτο νερού και έτριβα μέρες και μέρες μονος και επειδή είμαι ψίρας το έκανα μέχρι 1200 για να γίνει τελείως λείο...
και μετά από πολύ καιρό εφόσον δεν είχα ακόμη τον σταυρό glx για μπουκάλίτσες περίμενα 2 μήνες μέχρι να βρω ώσπου έφτασε αυτή η μαγική μέρα που βρήκα και πήγα και πήρα... ο σταυρός δεν είναι τορναρισμένος απο astrea h supra είναι γνήσιος από εταιρία και είναι γεμάτος εσωτερικά με σίδερο

αλλά εδώ είναι τα δύσκολα. είδα glx με astrea honda μπροστά, και μου ήρθε αυτό ο παλιός ενθουσιασμός και με κατρακύλησε να πιστέψω ότι μπορώ να το κάνω και εγώ.. μιας και μου άρεσε ο συνδιασμός
και έτσι πήρα τον σταυρό και πήγα για τορνάρισμα (τρύπα στην μέση για την κεντρική βίδα του astrea..) σύντομα θα πέσουν και βίντεο.
αφού το έκανα με ένα πολύ καλό κύριο σε μηχανουργείο έπεσε ακριβώς στην μέση και βγήκε μια Χαρούλα συμπεριλαμβανόμενου ότι η βίδα του astrea είναι 10 εγώ την έκανα 8 γιατί είναι ποιο λεπτός ο λαιμός.. του glx

σταματάω εδώ προς το παρόν, παρακάτω τα υπόλοιπα..

soklhtos
31/01/2013, 19:57
στην αρχή ήταν κάπως έτσι!! μετά τρίψιμο του χρώματος μέχρι 1200 ντουκόχαρτο νερού..

281980 281981 281982

έτσι παρακάτω τα υπόλοιπα (προετοιμασία αστάρι!!)

motomaniac
03/02/2013, 01:14
αιτια ξεχασα φωτογραφιες.. χαχαχαχαχαχα κι εγω ποσες φορες την εχω παθει. καλη αρχη! περιμενουμε..

soklhtos
05/02/2013, 18:30
αιτια ξεχασα φωτογραφιες.. χαχαχαχαχαχα κι εγω ποσες φορες την εχω παθει. καλη αρχη! περιμενουμε..

αχαχαχα. ναί τι σπαστικό motomaniac.

εδώ μερικές φώτο ακόμα!! 281983 281984 281985

soklhtos
05/02/2013, 18:51
και άλλες λίγες 281986 281987 281988

...........................

soklhtos
05/02/2013, 20:09
εδώ είναι τα πράγματα που θα καθαριστούν και θα μπουν.!!!!281989

είναι μέσα στην τρέλα..

Υ.Σ συγνώμη που είναι κουνημένη!!

soklhtos
05/02/2013, 20:18
έτσι ήταν μετά το τρίψιμο του χρώματος!!

έτσι αρχίζει η φάση του βαψίματος... αφού κάνω την εγκατάσταση σε ένα δωματιάκι χτίζω μια εγκατάσταση από νάιλον που έχει την ιδιαιτερότητα να τραβάει τρίχες σκόνες κτλπ.. και έτσι το φτιάχνω με αυτό...

μπένει το τραπέζι μέσα και αυτό με αυτό το νάιλον..αφου το έντυσα και συνέχεισα να είναι όλα οκ... και βάζω θερμενόμενο αέρος.. θερμένει το δωμάτιο σε αρκετή υψηλή θερμοκρασία.

συνέχισα και πέρνω την μιτσιράδα (την φοράμε όταν βρέχει) και εφόσον είναι απο νάιλον δεν τραβάει τίποτα πάνω του... την φοράω ετοιμάζω το πιστόλι και συνεχίζω.. το βάζω μέσα. και εφόσον είχα φτιάξει σωστά το υπόστρωμα με σκληρυντικό και διαλυτικό το βάζω το πιστόλι.

και αρχίζω να το βάφω (θα μπούν φωτογραφίες και βίντεο) πέφτουν 3 χέρια πάνω..στεγνώνει σε 3 μέρες. 281991 281992 281993

έκανα όμως μα@@@κια που έριξα 3 χέρια γιατί μετά έτριβα 2 βδομάδες :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad: με ντουκόρχατα νερού 180-220-280-320-400-500-600-1000-1200.

και έρχεται μετά από μέρες και γίνετε λείο... μιας και είμαι ψείρας το έκανα τέλειο στην αφή..

αφού τελείωσα μετά από μέρες. ξεκινώ πρωί με το ήλιο πάνω από το κεφαλάκι μου, να χτίζω ξανά σωστά την το νάιλον μιας και ήταν εβέστητα σε αέρα και έπεφταν:mad:

το χρώμα ήταν διπλής για όσους ξέρουν δηλαδή ξεχωριστό σκληρυντικό βερνίκι...

και αφού φοράω την μιτσιράδα το βάφω 2 χεράκια απαλά, κάθε χέρι μετά από 10 λεπτά.. το κάθε ένα.. και εφόσον τελείωσα το άφησα.. και μετά είχα τις φωνές (μάζεψτααααααααααα) και πως να πείς όχι σε 2 ματάκια που σου μαγειρεύουν; έτσι έπιασα και τα μάζεψα..

HONDA 9903
05/02/2013, 22:57
Ωραιο κοματι και το βαψημο και με αυτο το πιστολη ;)

soklhtos
07/02/2013, 18:14
Ωραιο κοματι και το βαψημο και με αυτο το πιστολη ;)

ευχαριστώ πολύ φίλε μου!!





και όπως είπα η ιστορία συνεχείζεται... ΟΧΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΑΦΗΝΑ ΕΤΣΙ. :)

ορίστε ένα βίντεο για αρχή που ετοίμασα το υπόστρωμα και πέφτει.. δυστιχώς δεν είχα πολύ χώρο και έτσι είμαι κάπως στριμωγμένος :)


http://www.youtube.com/watch?v=jcaRMaEXQ1g

edit: συγχωρέστε την φασαρία αλλά κάνει ο αέρας έτσι...

opelcorsa_opc
07/02/2013, 20:23
Ωραιος Σοφοκλη!! Περιμενουμε καινουργιες φωτο-βιντεο ;)

soklhtos
13/02/2013, 19:40
και φτάσαμε στο σημείο του βαψίματος... στο αποτέλεσμα αυτό περιμένουμε πως και πώς να δούμε να πέρνει ζωή αυτό το μηχανάκι που τόσο ιδρώτα ρίξαμε.. (και ας είναι χειμώνας) :p:p:p:p



http://www.youtube.com/watch?v=gCFEiTwwjis

απόλαυση

Υ.Γ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΑΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ ΑΚΟΥΣΤΕ.:p

Sapadak
13/02/2013, 20:09
Πλακώθηκες και το τελειωσες στο μπαμ

Αντε με το καλο και περιμενουμε το φωτορομάτζο που μας χρωστας

soklhtos
14/02/2013, 10:06
Πλακώθηκες και το τελειωσες στο μπαμ

Αντε με το καλο και περιμένουμε το φωτορομάτζο που μας χρωστας

χαχαχα να είσαι καλά (sapadak) θα φορτώσω.. αλλά δεν φορτώθηκα αυτά έγιναν αρκετές μέρες.. επίσης δεν έχουν σχόλια, και έτσι κάνω ποστ μόνο εγώ. και σου φαίνονται πολλά...

soklhtos
15/02/2013, 19:24
Ωραιος Σοφοκλη!! Περιμενουμε καινουργιες φωτο-βιντεο ;)

όπως δίποτε φίλε μου.!!

soklhtos
27/02/2013, 19:08
και μετά από 3 μέρες πάλι ήρθε η ώρα του βερνικιού.. επιτέλους την ονειρευόμουν αυτήν την στιγμή να το δώ επιτέλους να χρίζει από ευτυχία και να γυαλίζει.

αναμεμιγμένο το διαλυτικό το σκληρυντικό με το βερνίκι και μπένει στο πιστόλι αφού είχα δει την εγκατάσταση και να πάντα να είναι στην θέση τους.. και αρχίζω να βάφω με μάσκα πάντα γιατί είναι πάντα καρκινογόνα αυτά..

και αφού πέφτουν 3 χεράκια τελειώνω..


αύριο τα υπόλοιπα..

http://www.youtube.com/watch?v=LJ0eDL_xCh0

ευχαριστώ όσους το βλέπουν ελπίζω να σας αρέσει. αφήστε και σχόλεια για τυχόν λάθοι και απόψεις,ευχαριστώ.!

soklhtos
08/03/2013, 20:07
εδώ είναι το βίντεο με τον τόρνο...

που τονάρετε ο σταυρός για την κεντρική βίδα του astrea.


http://www.youtube.com/watch?v=qIjY1uguQEI