PDA

View Full Version : Πάει το laptop πρωι πρωί



antsoar
01/02/2013, 09:23
Πήρα και εγώ το καφεδάκι μου, πρωί πρωί και κάθισα να χαζολογήσω λίγο στο laptop.

Αμ δε, μαύρη μαυρίλα. Η οθόνη δεν ανάβει, το χαρακτηριστικό "μπιπ" από το μέτρημα της μνήμης δεν ακούγετε. Κάτι σαν ανεμιστιράκι ακούγετε μόνο.

Έκανα χαρντ ρισετ, έβγαλα την μπαταρία, αλλά τίποτα.


Επειδή ξέρω ότι έχουμε αρκετούς κομπουτεράδες εδώ, για δώστε μια βοήθεια γιατί δεν είμαστε για νέο laptop τέτοιες εποχές

AristidisZ
01/02/2013, 09:25
o σκληρός ακούγεται να γυρίζει ?
δύσκολη η διάγνωση μέσω pc ρε γαμώτο...

vaska
01/02/2013, 09:28
Δώσε μάρκα και μοντέλο

antsoar
01/02/2013, 09:34
Νομίζω ότι ο δίσκος γυρίζει

Είναι ένα HP Pavilion dv6-2015sv με AMD και Windows 7

PetranGR
01/02/2013, 10:06
Σου βγάζει έστω, BIOS , ενδείξεης ?

Ή μόνο μαύρη οθόνη ?

vaska
01/02/2013, 10:39
Νομίζω ότι ο δίσκος γυρίζει

Είναι ένα HP Pavilion dv6-2015sv με AMD και Windows 7

Βρωμάει Μο/Βο. Να υποθέσω έχει λήξει η εγγύηση ε???

Η σειρά DV6 έχει δώσει αρκετά προβλήματα με μητρικές, γενικότερα η άποψή μου για τα ΗΡ είναι γνωστή :a04::a04: .

Αν το έχεις με τα κατσαβίδια λύστο, πάρε τη μητρική στο χέρι, απάλλαξέ την από όλα τα πλαστικά ανεμιστηράκια, βγάλε CPU, Cooler & RAM και ψήστη στο φούρνο στους 180 βαθμούς για 10 λεπτά. Προσοχή να μην πατάει σε μέταλλα αλλά πάνω σε χοντρό χαρτόνι. Μετά το τέλος του ψησίματος άνοιξε την πόρτα του φούρνου και άστην να παγώσει σταδιακά. Μιλάμε πάντα για συμβατικό φούρνο και όχι μικροεβραίων. Α και που 'σαι ότι κάνεις το κάνεις με δικιά σου ευθύνη, μη μου ζητάς μετά λάπτοπ.

Αποτελέσματα:

1. Το πρόβλημα διορθώθηκε και είμαστε όλοι χαρούμενοι κι ευτυχισμένοι, εσύ γλύτωσες χρήμα κι εγώ είμαι ένας μικρός Θεός στα μάτια σου.

2. Το πρόβλημα παραμένει. Τι είχαμε τι χάσαμε?? Εσύ μπινελικώνεις αλλά είσαι μαθημένος από το πορτοκαλί μπουρδέλο που καβαλάς οπότε no prob. Μπορεί να μην την έφτιαξες αλλά κονόμησες μια βρώμα στην κουζίνα για πολλές μέρες άσε που ικανοποιήθηκες τα μάλα βλέποντάς την να είναι λίγες στιγμές πριν το παρανάλωμα.
Εγώ πάλι θα φαντάζω στα μάτια σου σαν μικρός Θεός (που έχει ενδεχομένως και μερικές αποτυχίες).

Καλοφούρνιστη!!!
;)

antsoar
01/02/2013, 10:41
Σου βγάζει έστω, BIOS , ενδείξεης ?

Ή μόνο μαύρη οθόνη ?

Η οθόνη παραμένει εντελώς σβηστή, σαν να μην παίρνει καν ρεύμα :confused:

MikeG
01/02/2013, 10:41
Η οθόνη παραμένει εντελώς σβηστή, σαν να μην παίρνει καν ρεύμα :confused:

Δοκίμασε να το συνδέσεις σε εξωτερική οθόνη.

antsoar
01/02/2013, 10:47
Καλοφούρνιστη!!!
;)

:eek::confused::cry::eyepop::alien::a21::priest:

:a42:κάτι σε πιο μεινστριμ δεν υπάρχει ???

vaska
01/02/2013, 10:47
Δοκίμασε και μία χωρίς την μπαταρία, μόνο με τον φορτιστή. Καμιά φορά οι βραχυκυκλωμένες μπαταρίες κάνουν κάτι τέτοια.

TROOPER
01/02/2013, 11:19
μιση ωρα μετα και ακομα να απαντησει...ηλεκτροπληξια?αναθυμιασεις απο φωτια?απανθρακωση?αντωνη ζεις ρε? :lol::lol:

AristidisZ
01/02/2013, 11:22
μιση ωρα μετα και ακομα να απαντησει...ηλεκτροπληξια?αναθυμιασεις απο φωτια?απανθρακωση?αντωνη ζεις ρε? :lol::lol:

μάλλον θα πήγε να πάρει κάνα αρνάκι και πατατούλες, σου λέει, αφού θα τον βάλουμε τον φούρνο μη πάει τσάμπα

υ.γ. σοβαρά τώρα, έτσι έχουμε γλιτώσει με το κολλητό μου 2 κάρτες γραφικών, αλλά αν θυμάμαι καλά τις έβαζε πιο λίγο στο φούρνο
θα μου πεις τώρα, από μάγειρα σε μάγειρα υπάρχει διαφορά :D

George_Sp
01/02/2013, 11:30
Ο Vaska έγραψε με ακρίβεια τη διάγνωση και την προσωρινή σχετικά επίλυση.

Αν το πρόβλημα επιμένει στείλε μου ένα πμ μιας και είναι η δουλειά μου να περάσει μια βόλτα από τον πάγκο με τα μηχανήματα.Φιλικαί τιμαί προς συμφορουμίτες :D

vaska
01/02/2013, 11:54
μιση ωρα μετα και ακομα να απαντησει...ηλεκτροπληξια?αναθυμιασεις απο φωτια?απανθρακωση?αντωνη ζεις ρε? :lol::lol:


Ανησύχησες κι εσύ ε???

antsoar
01/02/2013, 12:21
Φίλε Βασίλη το βράδυ κερνάω τζιτζιμπίρες :a20::a08::a33::a33:


Όχι δεν το έβαλα στο φούρνο, σκέτες πατάτες πάλι σήμερα


Αλλά έκανα το άλλο που μου είπες, έβγαλα τον σκληρό, έβγαλα τις μνήμες, έβγαλα και την μπαταρία. Το έβαλα μπροστά, και αφού άρχισε να σφυράει και να βαράει, τα ξαναέβαλα όλα και......... Δούλεψε :a46::a25::a09:



Άντε γιατί εχω βαρεθεί να μου χαλάνε πράγματα τώρα τελευταία :a52:, ήδη κλαίω μια τοστιέρα, μια κλειδαριά, και ένα πομολο μέσα λίγες μέρες

vaska
01/02/2013, 12:31
Φίλε Βασίλη το βράδυ κερνάω τζιτζιμπίρες :a20::a08::a33::a33:


Όχι δεν το έβαλα στο φούρνο, σκέτες πατάτες πάλι σήμερα


Αλλά έκανα το άλλο που μου είπες, έβγαλα τον σκληρό, έβγαλα τις μνήμες, έβγαλα και την μπαταρία. Το έβαλα μπροστά, και αφού άρχισε να σφυράει και να βαράει, τα ξαναέβαλα όλα και......... Δούλεψε :a46::a25::a09:



Άντε γιατί εχω βαρεθεί να μου χαλάνε πράγματα τώρα τελευταία :a52:, ήδη κλαίω μια τοστιέρα, μια κλειδαριά, και ένα πομολο μέσα λίγες μέρες



Στο είχα πει και νωρίτερα, ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΜΙΚΡΟΣ ΘΕΟΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ !!!

Cpt. Haddock
01/02/2013, 13:04
Άντε γιατί εχω βαρεθεί να μου χαλάνε πράγματα τώρα τελευταία :a52:, ήδη κλαίω μια τοστιέρα, μια κλειδαριά, και ένα πομολο μέσα λίγες μέρες

Να μη μιλήσουμε για το έπος της ψηστιερας.... :smokin:

yannis24
01/02/2013, 13:07
το πομολο......αυτο ειναι το πραγματικα δυσκολο και αναντικαταστατο !!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

yannis24
01/02/2013, 13:09
και η λογικη του φουρνου ρε παιδια ποια ειναι ?

για πειτε και σε εμας ?

kostas777
01/02/2013, 13:09
γενικά όταν συμβαίνει αυτό, δηλαδή λειτουργία ανεμιστήρων αλλά κανένα σημάδι ζωής, είναι πιθανόν ξερυθμισμένο CMOS. (αλλιώς κλαίμε τη motherboard)

είτε με CMOS reset jumper, είτε με αφαίρεση και επανατοποθέτηση της μπαταρίας το κάνουμε reset έτσι ώστε να μπουτάρει.

sniper
01/02/2013, 13:13
Στο είχα πει και νωρίτερα, ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΜΙΚΡΟΣ ΘΕΟΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ !!! Μικρός και με BMW γίνεται; :smokin:

est
01/02/2013, 13:31
και η λογικη του φουρνου ρε παιδια ποια ειναι ?

για πειτε και σε εμας ?

Έχει να κάνει με τις λεγόμενες ψυχρές κολλήσεις..οι ειδήμονες μπορούν να πουν περισσότερα.

vaska
01/02/2013, 14:07
και η λογικη του φουρνου ρε παιδια ποια ειναι ?

για πειτε και σε εμας ?

Είναι παραδοσιακή συνταγή που περνάει από γενιά σε γενιά από τον παλαιότερο στον νεότερο.

Έτσι τα βρήκαμε έτσι τα κρατάμε.

:lol:

vaska
01/02/2013, 14:26
γενικά όταν συμβαίνει αυτό, δηλαδή λειτουργία ανεμιστήρων αλλά κανένα σημάδι ζωής, είναι πιθανόν ξερυθμισμένο CMOS. (αλλιώς κλαίμε τη motherboard)

είτε με CMOS reset jumper, είτε με αφαίρεση και επανατοποθέτηση της μπαταρίας το κάνουμε reset έτσι ώστε να μπουτάρει.

Μη σου πω και να Κουρτάκη.

Χωρίς πλάκα τώρα, να προσέχετε όλοι εσείς που αφήνετε τα λάπτοπ σας στην αναμονή και δεν τα κλείνετε. Το φαινόμενο σαν αυτό του Αντώνη εμφανίζεται πολύ συχνότερα σε λάπτοπ που τους γίνεται τέτοια χρήση και αραιότερα σε λάπτοπ που κλείνουν κανονικά. Έχει να κάνει με το σύνολο των λειτουργιών που κάνει ένας υπολογιστής κατά την διαδικασία αδρανοποίησης κι επαναλειτουργίας του. Πρέπει όλες οι επιμέρους συσκευές που αποτελούν την αλυσίδα που ονομάζουμε "Υπολογιστής" να συμπεριφερθούν υποδειγματικά κατά την αδρανοποίηση αλλά και κατά την επανενεργοποίηση του συστήματος, πρέπει να ακολουθήσουν ένα συγκεκριμένο πρωτόκολλο (ACPI -Advanced Configuration and Power Interface) . Πολλές φορές συμβαίνει μία εξ αυτών να κάνει τα δικά της κόλπα και τότε σπάζει η αλυσίδα κι έχουμε τέτοιου τύπου δυσλειτουργίες. Βγάζοντας μπαταρία, φορτιστή και μνήμη και πατώντας αρκετές φορές το κουμπάκι του power, ουσιαστικά αποφορτίζουμε το κύκλωμα και όταν του δώσουμε πάλι τάση αναγκάζεται να ξεκινήσει από το 0. Πολλές φορές απαιτείται ακόμα και η αφαίρεση της CPU.

Για το ψήσιμο θα μάθουμε σε επόμενη συνεδρία.

Vaska o Μικρός Θεός.

GsDakar
02/02/2013, 09:30
εδω εισαι, καλη επιτυχια

http://www.youtube.com/watch?v=_ywaQ6wPpJw

bulmont
02/02/2013, 10:14
Vaska o Μικρός Θεός.


Eγώ θα 'λεγα ο μικρός ''Βουδας'' :lol:

AUFGEBRACHT
02/02/2013, 11:12
Αν το έχεις με τα κατσαβίδια λύστο, πάρε τη μητρική στο χέρι, απάλλαξέ την από όλα τα πλαστικά ανεμιστηράκια, βγάλε CPU, Cooler & RAM και ψήστη στο φούρνο στους 180 βαθμούς για 10 λεπτά. Προσοχή να μην πατάει σε μέταλλα αλλά πάνω σε χοντρό χαρτόνι. Μετά το τέλος του ψησίματος άνοιξε την πόρτα του φούρνου και άστην να παγώσει σταδιακά.

Aς είναι καλά οι εκπομπές για υπολογιστές...

280946

vaska
02/02/2013, 11:30
εδω εισαι, καλη επιτυχια

http://www.youtube.com/watch?v=_ywaQ6wPpJw

Θέλει άπειρη προσοχή με το θερμοπίστολο και σχετικά μικρή ροή, αλλιώς κινδυνεύεις να πάρεις πολλά ψιψιψίνια και κοκοκόψα επιφανειακής στήριξης, στο χέρι ή σε σακουλάκι. Επίσης το παλικάρι στο βίντεο δεν λέει θερμοκρασία αέρα. Κι εκεί πάλι μέγιστη προσοχή.

Όλα αυτά όμως είναι ημίμετρα, κανονικά χρειάζεσαι σταθμό κόλλησης αποκόλλησης, ακόμα καλύτερα infrared

http://www.youtube.com/watch?v=6PTBcJwfJpw

ή για πιο πωρωμένους BGA Reballing

http://www.youtube.com/watch?v=Oip231yW4j4


Αλλά μιας και φτάσαμε σε αυτό το επίπεδο ας κάνουμε ακόμα ένα βήμα προς την τελειότητα

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=JH4HKQoSyps
:cry:

vaska
02/02/2013, 11:31
Eγώ θα 'λεγα ο μικρός ''Βουδας'' :lol:

Εσύ να πας να γ@μηθείς, δεν σε ρωτήσαμε, άλλωστε ποιος σε υπολογίζει??

:moutza:

spyro
02/02/2013, 12:00
ναι καλά


στο παίζει θεός τώρα αφου τον είχαν διδάξει παλιότερα κάποιοι άλλοι :smokin:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=119813&page=3

dankannn
02/02/2013, 12:32
Καλημέρα σε όλους
Κάποιοι καλύψατε το θέμα , αλλά ας το συνοψίσουμε σε τυφλοσουρτη για ολους
Αν ένα notebook δεν ανάβει ( μαύρη οθόνη ) κοιτάμε πρωτα κάποια πράγματα.
Πρώτα από όλα αν ανάβουν τα ενδεικτικά λαμπάκια , ας πούμε ρεύματος και δίσκου.
Το fan το ακούμε η το βλέπουμε από κάτω να δουλεύει?
Αν έχει σημάδια ζωής τότε συνδέουμε μια εξωτερική οθόνη και με τα πλήκτρα
κάτω αριστερά (fn) και ταυτόχρονα το F4 - F5 ανάλογα το notebook προσπαθούμε να δούμε το σήμα στη εξωτερική οθόνη.
Αν μας βγάλει ΟΚ στην εξωτερική έχουμε θέμα με την οθόνη του notebook μας.
Αν βλέπουμε αχνά τα win μέσα στην μαύρη οθόνη τότε πάμε για inverter.
Πες ότι κάνουμε αυτά αλλά τελικά δεν βγάζει σήμα στην εξωτερική αλλά δουλεύουν λαμπάκια και fan
Τότε κάνουμε τα έξεις , το βγάζουμε από το ρεύμα , αφαιρούμε την μπαταρία και τις μνήμες , ο δίσκος σπάνια χρειάζεται να βγει
Ένα 10 λεπτό αρκεί.
Τα ξαναβάζουμε αντίστροφα μνήμες μπαταρία ρεύμα και ανάβουμε.
Αν ανάψει τότε ήταν πρόβλημα του bios , σε κάποια μπορεί να χρειαστεί να βγει και η μπαταρία του bios αυτή είναι πάνω στην μητρική .
Αν δεν ανάψει τότε κάνουμε και έναν έλεγχο με άλλη μνήμη η αν έχει 2 τότε τις δοκιμάζουμε μια μια.
Τώρα σχετικά με τα hp όπως όλες η εταιρείες έχουν καταναλωτικά μοντέλα πχ COMPAQ (δεν λεω την παλιά την Γερμανική τα νέα λέω )και Pavilion ( για τον #@@$) καθως και επαγγελματικά probook –ellitebook οποτε εξου και η ποιοτητα.
Pavilion σε αυτά να καθαρίζετε 1 φορά τον χρόνο το fan από σκόνες και να αλλάζετε την παστα στην CPU, ακόμα να βάζετε ενεργή στο bios την επιλογή Fan is always on ,ετσι θα ζησουν λιγο παραπανω.
Το γνωστό προβλημα με τα Pavilion είναι ότι ξεκολλά από την ζεστή και την κακή ποιότητα το κατασκευης το chipset της svga.
Έχουμε 3 λύσεις πέρα από την αλλαγή motherboard η svga αν είναι ανεξάρτητη.
Η πρώτη και η πιο σωστή επισκευή είναι αυτή BGA Rework Cleaning Reballing.
http://www.youtube.com/watch?v=RCP9Ni3MFkM
http://www.youtube.com/watch?v=s38vQxXv0GE
Η δεύτερη είναι με θερμοπιστολο
http://www.youtube.com/watch?v=tjWXExWM4RU
Και η τρίτη για να παίξουμε είναι ο φούρνος
http://www.youtube.com/watch?v=jsmlALfEgPg
Και κάτι ακόμα επειδή τα βλέπω κάθε μέρα αν σας πέσουν νερά η καφές με την μια το βγάζετε από το ρεύμα αφαιρείτε μπαταρία και το γυρνάτε με το πληκτρολόγια κάτω.
Αυτά από μένα .

blackbusa
02/02/2013, 12:35
Θέλει άπειρη προσοχή με το θερμοπίστολο και σχετικά μικρή ροή, αλλιώς κινδυνεύεις να πάρεις πολλά ψιψιψίνια και κοκοκόψα επιφανειακής στήριξης, στο χέρι ή σε σακουλάκι.
I skorpia ston fourno...:(

sotpag
02/02/2013, 14:34
[QUOTE=vaska;2282217]...Χωρίς πλάκα τώρα, να προσέχετε όλοι εσείς που αφήνετε τα λάπτοπ σας στην αναμονή και δεν τα κλείνετε. Το φαινόμενο σαν αυτό του Αντώνη εμφανίζεται πολύ συχνότερα σε λάπτοπ που τους γίνεται τέτοια χρήση και αραιότερα σε λάπτοπ που κλείνουν κανονικά [QUOTE]



αααα ρε φουστη!!!! αυτό το λες για να μου δείξεις πόσο καλό είναι το λαπιτοπ που μου πούλησες (41/2 χρόνια έχει να κλείσει) και δουλεύει ακόμα, και χωρίς μπαταρία (αυτή μήπως έχει ακόμα εγγυηση)

vaska
02/02/2013, 14:41
[QUOTE=vaska;2282217]...Χωρίς πλάκα τώρα, να προσέχετε όλοι εσείς που αφήνετε τα λάπτοπ σας στην αναμονή και δεν τα κλείνετε. Το φαινόμενο σαν αυτό του Αντώνη εμφανίζεται πολύ συχνότερα σε λάπτοπ που τους γίνεται τέτοια χρήση και αραιότερα σε λάπτοπ που κλείνουν κανονικά [QUOTE]



αααα ρε φουστη!!!! αυτό το λες για να μου δείξεις πόσο καλό είναι το λαπιτοπ που μου πούλησες (41/2 χρόνια έχει να κλείσει) και δουλεύει ακόμα, και χωρίς μπαταρία (αυτή μήπως έχει ακόμα εγγυηση)

Για σένα αγάπη μου, έχω μπαταρίες νέου τύπου

280976

cityfly
07/02/2013, 14:49
όταν λέμε αναμονή εννοούμε το sleep ή το hybernate?
εγώ το χω στο δεύτερο σχεδόν 3 χρόνια τώρα ίσως και λίγο παραπάνω και μου κανε σε κάποια φάση πέρισυ το γνωστό θέμα με την οθόνη που αναβοσβήνει και τρελή θερμοκρασία το έλυσα όλο καθάρισα ανεμιστήρα (πολύ πράγμα) έβαλα και φρέσκια πάστα και σε συνδυασμό με ατσεκάριστο το accelaration στο flash το κάνει πολύ πιο αραιά το πρόβλημα πια.
Για παβίλιον μιλάμε 5,5 ετών

άσχετο αλλά η μπαταρία πλέον εδώ και ένα εξάμηνο τα χει παίξει εντελώς, όταν λέμε εντελώς δίχνει ό,τι να ναι στις ενδειξεις και αν καταλάθος βγει το καλώδιο σβήνει αμέσως. Ούτε καν έννοια ups δεν πρέπει να έχει πια. Ο μόνος λόγος που την κρατάω είναι η ισορροπία που προσφέρει το βάρος της :p