PDA

View Full Version : Παρακαλώ την βοήθεια σας!!!!



Pokermon
29/09/2005, 16:02
Πριν από αρκετό καιρό ( του Κωνσταντίνου και Ελένης ) κάποιος μαμάκας μου πάτησε την παλιά μηχανή μου με αποτέλεσμα να μου κάνει μεγάλη ζημιά. Δεν φώναξα τροχαία τότε μιας και είδα ότι ο άνθρωπος φαινότανε οκ και γιόρταζε κιόλας και πείστηκα ότι θα μου κάνει δήλωση. Έμαθα μετά από μέρες από την ασφάλεια του ότι το συμβόλαιο του είχε λήξει 2 μήνες πριν και δεν είχε ανανέωση ούτε σε αυτούς αλλά ούτε και πουθενά. Σε επικοινωνία που είχα μαζί του μου κλαιγότανε ότι δεν τον έχουνε πληρώσει από την δουλειά του κτλ κτλ και του είπα ότι δεν τρέχει τπτ σου δίνω εγώ λεφτά να κάνεις την ανανέωση και είμαστε οκ αφού τα 2.500 ευρω ζημιά που μου είχε κάνει δεν ήθελα να τα χάσω για 100 ευρω που στοίχιζε η ανανέωση του. Από τότε ο τύπος εξαφανίσθηκε, άλλαξε και κινητό και τον έχασα. Ένας πολύ καλός φίλος και τον ευχαριστώ για αυτό με τον αριθμό πινακίδας του μου έδωσε όλα τα στοιχεία του, που μένει ποιος είναι κτλ κτλ. Εγώ λόγο του ότι είχα μπροστά τον γάμο μου και να τελειώσω ένα σπίτι το αμέλησα εντελώς με αποτέλεσμα να μην ξέρω αν μπορώ ακόμα να πάω στην τροχαία και να του κάνω μια μήνυση. Και σκέφτομαι της 3 λύσεις που μου έρχονται τώρα στο μυαλό.
1) το αγνοώ και χάνω τα λεφτά και την μοτο ( όποιος το προτείνει να μου δώσει 2.500 ευρω )

2) πάω με άλλους 5 μαζί στο σπίτι του και τον κάνουμε τούμπανο στο ξύλο και τον παίρνουμε σηκωτό να τον πάμε στην τροχαία.

3) Στήνω ένα ψεύτικο ατύχημα κοντά στο σπίτι του εφόσον τον έχω παρακολουθήσει τι ώρες φεύγει κτλ κτλ και τον βουτάνε Κανά δυο παιδία πιο κάτω για δήθεν εγκατάλειψη κτλ κτλ τροχαίες και τέτοια.
τι λέτε εσείς????

Είχα πάρει και προκαταβολή για την μοτο τότε από έναν φίλο και του την επέστρεψα πίσω δλδ έχασα και τον αγοραστή της.
:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

Gandalf dr685sm
29/09/2005, 16:06
σορρυ αλλά καλά να πάθεις...

Το έχουμε πει εκατοντάδες χιλιάδες φορές αυτό.... δεν πα να καίγεται ο κώλος του;....
Αμα δεν έχει ασφάλεια να μην το κυκλοφορεί... αμα έχει γιορτή ...αμα έχει προβλήματα ...ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ...

Εσύ τι φταίς να πληρώνεις ζημιές και τα ρέστα;...αδερφός σου είναι;

Τώρα δύσκολα τα πράγματα...

Δεν νομίζω οτι μπορείς να κάνεις κάτι νόμιμα...

τι να σου πω...δεν χωράει κάποια συμβουλή η περίπτωση σου , χωρίς να φανώ ηθικός αυτούργός σε ξυλοδαρμό ή άλλο αδίκημα ποινικά κολάσιμο...

Gandalf

gixxerpap
29/09/2005, 16:09
βαγγελη σβησε την 3η επιλογη αμεσως!!!!!!
ποτε δεν ξερεις ποιος διαβαζει αυτα που γραφεις.....

sniper
29/09/2005, 16:09
Εσύ+Μάρτυρες -> Δικηγόρος -> Μύνηση+Αγωγή....



Όλα τα υπόλοιπα..... είναι παιδιαρίσματα με απρόβλεπτα αποτελέσματα Βαγγέλη....

DoctorS
29/09/2005, 16:09
1η λύση) μπααααααααααααααααααα

2η) με το ξύλο θα βρεις και τον μπελά σου......στο τέλος θα σου κάνει αυτός μήνυση.........υπάρχουνάλλες καλύτερες και πιο ουσιαστικές λύσεις..........:winka:

3η) πολύ μπερδεμένο, θέλει μάρτυρες και καλό στήσιμο..........

γιατί δεν δοκιμάζεις αφού ξέρεις που μένει να του μιλήσεις ήρεμα πρώτα....................αν σε δει φαντομά μπροστά του............εεεεεεε κάτι θα πάθει δεν μπορεί..................:D :D :D

Pokermon
29/09/2005, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DoctorS
γιατί δεν δοκιμάζεις αφού ξέρεις που μένει να του μιλήσεις ήρεμα πρώτα....................αν σε δει φαντομά μπροστά του............εεεεεεε κάτι θα πάθει δεν μπορεί..................:D :D :D

ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΥ ΕΞΑΦΑΝΙΣΘΗΚΕ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ, ΘΕΛΕΙ ΚΛΟΤΣΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ!!!!!

Και ο μαλάκας είναι και γείτονας, και το σκέφτομαι ότι άμα τον δω μπροστά μου όσο και να μην θέλω θα του σπάσω την μούρη!!!!

Pokermon
29/09/2005, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εσύ+Μάρτυρες -> Δικηγόρος -> Μύνηση+Αγωγή....



Όλα τα υπόλοιπα..... είναι παιδιαρίσματα με απρόβλεπτα αποτελέσματα Βαγγέλη....

Μάρτυρες υπήρχανε αλλά όταν τους είπα ότι στράβωσε η όλη φάση κωλώσανε και την κάνανε οπότε πάλι σε κάτι ψεύτικο θα πάμε όσο αφορά τους μάρτυρες.

Όταν μιλάω για ξύλο δεν εννοώ να τον κάνουμε ασήκωτο απλά να τρομάξει τόσο ώστε στην τροχαία να πει τουλάχιστον ότι έγινε τώρα.

Σφήγκας600
29/09/2005, 16:23
Χειρότερα δέν γίνεται man. Με το ξύλο δεν κάνεις τίποτα πάντως.Ίσως αν του μίλαγες... Αλλά ο τύπος μάλλον δεν έχει σκοπό να σε πληρώσει-Βούρ σε δικηγόρο για μύνηση-Να βρείς και μάρτυρες.Πρώτα όμως συμβουλέψου τον δικηγόρο σου ε; Πόσο χρονών είναι το τσογλάνι;

Cpt. Haddock
29/09/2005, 16:24
Όπως έχω δει απο παρόμοιο περιστατικό που συνέβει με φίλο, το συμπέρασμα είναι ΕΝΑ:

ΠΑΝΤΑ ΤΡΟΧΑΙΑ !! :mad: :mad: Κάνε οτι χτύπησες κιόλας. Ποτέ δεν ξέρεις ο άλλος τι είναι και τι πάει να γλυτώσει.

Κι εσύ, όπως πολλοί από εμάς δυστυχώς κάνουμε την αφελή σκέψη οτι επειδή εμείς θα κάναμε δήλωση και γενικώς θα είμαστε πάντοτε εντάξει, έτσι είναι και οι άλλοι :nono:

Η πραγματικότητα μας διαψέυδει, δυστυχώς και πολλές φορές με οδυνηρά και όχι μόνο υλικά αποτελέσματα. :bigcry:

Σε ότι αφορά τις λύσεις. Για μένα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να του μιλήσεις, να του πεις οτι βρήκες τη διεύθυνσή του και οτι θα του κάνεις μήνυση. Μην του πεις να σε πληρώσει, πάρε δικηγόρο και ξεκίνα. Πολλοί τέτοιοι τύποι βασίζονται στο οτι αρκετός κόσμος δεν μπαίνει στη διαδικασία της μήνυσης και τη γλυτώνουν

Μην τον αφήσεις, 2500 ευρώ δεν βρίσκονται.

Σου έυχομαι καλά ξεμπερδέματα. :confused:

gixxerpap
29/09/2005, 16:26
οσον αφορα τη 2η επιλογη, παμε και οι δυο μας οποτε θελεις....
δε χρειαζονται παραπανω....
και πιστεψε με δε θα χρειαστει καν να τον αγγιξουμε.....

Cpt. Haddock
29/09/2005, 16:27
Και κάτι άλλο. Αυτά για ξύλο και ψεύτικα μην τα γράφεις.

Όπως είπαν κι άλλοι, ποτέ δεν ξέρεις, που καταλήγουν και πως μπορείς να την παθεις.

Pokermon
29/09/2005, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Σφήγκας600
Χειρότερα δέν γίνεται man. Με το ξύλο δεν κάνεις τίποτα πάντως.Ίσως αν του μίλαγες... Αλλά ο τύπος μάλλον δεν έχει σκοπό να σε πληρώσει-Βούρ σε δικηγόρο για μύνηση-Να βρείς και μάρτυρες.Πρώτα όμως συμβουλέψου τον δικηγόρο σου ε; Πόσο χρονών είναι το τσογλάνι;

απο 50 μεχρι 55!!!!!

Pokermon
29/09/2005, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
οσον αφορα τη 2η επιλογη, παμε και οι δυο μας οποτε θελεις....
δε χρειαζονται παραπανω....
και πιστεψε με δε θα χρειαστει καν να τον αγγιξουμε.....


Την 3 επιλογή μου την σφυρίξανε και εμένα δε μου φαίνεται και πολύ σωστή! Λοιπόν εγώ από Δευτέρα θα πάω να παρακολουθήσω το σπίτι του να μάθω τι ώρες είναι εκεί και πάμε μαζί!!!!! Κανένας άλλος??
Το θέμα είναι να του γίνει και ένα καλό μάθημα όμως για να μην το ξανακάνει και όχι μόνο αυτός αλλά μέσω αυτού θα το μάθουνε και άλλοι που έχουνε σκοπό να το κάνουνε αυτό η το έχουνε κάνει Ίδη μια φορά!!!!!

Σφήγκας600
29/09/2005, 16:39
Ωραίο παράδειγμα στα παιδιά του δίνει ο #**!@ς.Μίλα με ένα δικηγόρο άμεσα.Μετά επίσκεψη στον τύπο-ΧΩΡΙΣ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΔΕΣ - αν είσαι σταθερός και δεν του αφήσεις περιθώρια (πάλι) θα σπάσει.Ξηγήσου απο την αρχή: "Θα σε τρέχω μέχρι να μην έχεις που να τρέξεις" Οπως γίναν τα πράγματα έτσι η μόνη λύση είναι η νομική - έτσι η γιουβέτσι. Κουράγιο εσύ έχεις δίκιο man.Και όντως 2.500 είναι πολλά για να μην κάνεις τίποτα. :a018:

apolon10
29/09/2005, 16:46
περυσι με εκλεισε ενα αμαξι και σταματησα ακριβως πανω στο φτερο του. Το αμαξι παλιο (ουτε €1000 δεν αξιζε να σου δωσει για να το πεταξεις) εμενα ομως μου εκανε καποιες μικρες ζημιες. Παραδεχτηκε αμεσως την ευθυνη του, μου ειπε τι δουλεια κανει (οτι πρωτη φορα του ξανασυμβαινει να κανει τετοια λαλακια κ.α.) και μου εδωσε τα τηλ του, κινητο και δουλειας, να μου βαλει τα λεφτα σε λογαριασμο μου. Επειδη δεν ηταν μεγαλη η ζημια και επειδη εγω ημουν καλα δεν φωναξα τροχαια. Τον πηρα λοιπον τηλ. και μου ειπε θα παει να τα βαλει. Δεν τα εβαλε. Τον ξαναπηρα και μου ειπε οτι ειχε η οικογενεια στο χωριο προβληματα υγειας και ελειπε απο Αθηνα για λιγες μερες αλλα μολις γυρισει απο Δευτερα θα τα βαλει. Τον ξαναπηρα απο Δευτερα και παλι τα ιδια. Θα τα βαλει αμεσως (@ρχδ@ τα βαζε) και παλι τηλ. Λοιπον για να μην μακρυγορω ειπα θα τον παιρνω στο κινητο αλλα και στη δουλεια του μεχρι να τα βαλει, ετσι γιατι πεισμωσα και δεν μου αρεσε που με κοροιδευε συνεχεια και που σαν ασχετος και επικινδυνος οδηγος θα την εβγαζε καθαρος. Με τα συχνα τηλ. λοιπον ο τυπος βαρεθηκε και τα εβαλε. Τι θελω να πω. Βρες τον και πηγαινε εκει . Βρες τα τηλ. του σε σπιτι και δουλεια και παιρνε οτι ωρα σου κατεβει. Να τον κανεις να θελει να αλλαξει σπιτι. Ισως αυτο δουλεψει και αν πραγματι εχει €2500 να σου δωσει, να τα δωσει. Αν λεει αληθεια και δεν εχει, τοτε ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος (δλδ δε θα παρεις μια απο τον ξεβρακωτο).
Καλες εισπραξεις

adam_tsouk
29/09/2005, 16:48
ρε, μην γράφετε ό,τι σας κατέβει σε δημόσιες συζητήσεις!


Τι ψψεύτικα στησίματα και βλακείες;

Άμα ο τύπος φάει κανά βρωμόξυλο από άσχετο σήμερα το βράδυ εσάς θα μαζέψουν!

DoctorS
29/09/2005, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
ρε, μην γράφετε ό,τι σας κατέβει σε δημόσιες συζητήσεις!


Τι ψψεύτικα στησίματα και βλακείες;

Άμα ο τύπος φάει κανά βρωμόξυλο από άσχετο σήμερα το βράδυ εσάς θα μαζέψουν!


+1..............τα γραπτά μένουν...................

LINA
30/09/2005, 14:29
Λοιπον Βαγγο .... αν και τα εχουμε ηδη ξαναπει ..... ας τα πουμε αλλη μια μπας και τωρα που τελειωσες με τα τρεχαματα αποφασισεις να κινηθεις σωστα και να δικαιωθεις επιτελους.

1) κλεισε παιδακι μου ενα ραντεβου με τον δικηγορο σου να τελειωνεις
2) ασε τα τσαμπουκαλικια γιατι τον τυπο δεν θα τον πονεσουν οι μπουνιες αλλα τα λεφτα και τα τρεχαματα που θα εχει αν δεν πληρωσει
3) ξερεις πολλους να εχουν 2.500 ακια μετρητα για τυχον ζημιες που μπορει να προκαλεσουν σε τριτους ? π@π@ρι@ αν πιστευεις οτι θα σε πληρωσει εισαι γελασμενος
4) αρκετο χρονο εχασες ηδη , θα πας στο δικηγορο και θα καταθεσετε μηνυση και κατοπιν ολα τα στοιχεια στο επικουρικο ασφαλειων για ανασφαλιστο οχημα, μονο απο κει θα παρεις τα λεφτα σου. τα υπολοιπα θα τα πειτε στη μηνυσουλα που θα του κανεις του τυπου.... οπου εικει μπορεις να χωσεις και την εγκαταλειψη μεσα και να χεστει πανω του

αυτα ΤΕΛΟΣ ας σε φωτισει ο SANT MOTO επιτελους,!!!!!!!!!
αντε φτιαχτην παιδακι μου να την ξεμπουκωσω λιγο :wave2:

Tropeas
30/09/2005, 16:06
Στην 2η επιλογή είμαι μέσα με κάτι σύντεκνους...;)

Μήτσος1
30/09/2005, 23:14
Βαγγελάκο καλύτερα να αφήσεις τους τσαμπουκάδες, και να κινηθείς ακριβώς όπως σου είπε ι Lina.

Έχεις πολλά περισσότερα να χάσεις εκτός από τις 2500 άμα ξεκινήσεις τέτοια ιστορία...

bonepeeler
01/10/2005, 04:15
Για μίλα ρε Βαγγέλη και με την ασφάλεια σου να δεις τι θα σου πούνε.

Πάντως αν είχες καλέσει την αστυνομία,και θα είχες έτοιμο το μηχανάκι(θα στο πλήρωνε η δική σου ασφάλεια) και θα τον τρέχανε αυτοί για να πάρουν τα λεφτά τους πίσω.

pepenaxos1
01/10/2005, 07:50
Πσσσ... Ποκερ, ενα μπερτακι ξυλο αν γινεται χωρις επακολουθα... και ενα χωνευτικο να ρευτεις...! Και αλλη φορα ουτε του θεου χατηρια...! Κατι ξερω και εγω... :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

Pokermon
01/10/2005, 09:49
Συμφωνώ με το AVATAR σου, εεεεε μαζί σου ήθελα να πω!!!!
μας έβγαλες τα μάτια πρωί πρωί!!!!!
:wave2: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :wave2: