PDA

View Full Version : Aλλαγη λαδιων σε 5000 η σε 10000 χιλιομετρα?



brainstorm73
04/02/2013, 19:47
Παιδια να ρωτησω......FZS600 εκανα σερβις στις 30000κμ......μου εβαλε λαδια τα οποια μου τα χρεωσε 50 €......σε ερωτηση μου για ποσες χιλιαδες χιλιομετρα ειναι τα λαδια ο ενας μηχανικος αφησε να εννοηθει για 10000 ενω ο αλλος για 5000 χιλιομετρα.....:confused:

mikepap
04/02/2013, 20:04
η τιμη ειναι σχετικη,τι SAE ειναι τα λαδια,τι μαρκα ειναι;σε τι κατασταση ειναι η μηχανη;

brainstorm73
04/02/2013, 20:25
Μπορω να σου απαντησω μονο για το τελευταιο σκελος.....αριστη κατασταση.......τωρα τι λαδια ειναι δεν ρωτησα......και μην αρχισετε το κραξιμο παιδια οκ......για μενα η μηχανη ειναι βασικα μεσο μεταφορας και μετα ολα τα αλλα....απλα φροντιζω για τη σωστη συντηρηση της και σε καμια περιπτωση δεν της φερομαι σαν να ειναι το μωρο μου.....

AUFGEBRACHT
04/02/2013, 20:36
Το manual της μοτοσυκλέτας λέει αλλαγή κάθε 10.000χλμ, εγώ και πάρα πολλοί άλλοι τα αλλάζουμε κάθε 5.000χλμ...το λάδι για τον κινητήρα είναι όπως το αίμα για τον οργανισμό σου, αν επιτραπεί ο αυθαίρετος παραλληλισμός. Εάν αλλάζουν συχνά είναι καλό για τον κινητήρα σου. Ελπίζω να καλύφθηκες.

brainstorm73
04/02/2013, 20:44
Το manual της μοτοσυκλέτας λέει αλλαγή κάθε 10.000χλμ, εγώ και πάρα πολλοί άλλοι τα αλλάζουμε κάθε 5.000χλμ...το λάδι για τον κινητήρα είναι όπως το αίμα για τον οργανισμό σου, αν επιτραπεί ο αυθαίρετος παραλληλισμός. Εάν αλλάζουν συχνά είναι καλό για τον κινητήρα σου. Ελπίζω να καλύφθηκες.


Καλυφθηκα ευχαριστω.....το 2009 νομιζω θα βλεπαμε διαφορετικα το θεμα.....το να βαζεις τη σημερον ημερα λαδια για 10000 και να τα πετας στα 5000 γιατι θα ειναι καλυτερο για τον κινητηρα μου δινωντας ενα 50ρικο......κατανοητο παντως....ευχαριστω πολυ....:wave2:

mikepap
04/02/2013, 20:47
για αυτη την φορα κανε την αλλαγη στις 5000 για να εισαι σιγουρος με οτι κ αν σου βαλανε.την επομενη ρωτα τι λαδια ειναι -ορυκτελαια-ημισυνθετικα-συνθετικα;φυσικα εχουν κ την αναλογη τιμη με τα συνθετικα να ειναι ποιο ακριβα αλλα για περισσοτερα χιλιομετρα.το οικονομικο θα το κρινης εσυ.προτιμησε κ μια επονημη μαρκα λαδιων κ το SAE που λεει ο κατασκευαστης,γιατι το λεει σιγουρα στο μανουαλ σε συνδιασμο με την θερμοκρασια περιβαλλοντος που δουλευει η μοτο.οκ μην ανγχωνεσαι ,λαδια να εχει κ οκ.ξερεις.....

AUFGEBRACHT
04/02/2013, 20:54
Καλυφθηκα ευχαριστω.....το 2009 νομιζω θα βλεπαμε διαφορετικα το θεμα.....το να βαζεις τη σημερον ημερα λαδια για 10000 και να τα πετας στα 5000 γιατι θα ειναι καλυτερο για τον κινητηρα μου δινωντας ενα 50ρικο......κατανοητο παντως....ευχαριστω πολυ....:wave2:

Δε λένε ότι η μοτοσυκλέτα είναι ακριβό σπόρ; Κοίτα, είναι πώς το βλέπει ο καθένας και όχι θέμα χρονιάς...αν και καταλαβαίνω τί εννοείς. Εναλλακτικές πάντα υπάρχουν... τα αλλάζεις λοιπόν στα 10.000χλμ, στα 15.000 για ακόμα μεγαλύτερη οικονομία, άλλη εναλλακτική μαθαίνεις να το κάνεις μόνος σου κι έτσι και χρήμα κερδίζεις και αποκτάς μια στενότερη σχέση με το δίτροχό σου. Ο άνθρωπος είναι προσαρμοστικό όν... :wave2:

Billymuse
04/02/2013, 21:43
Δε λένε ότι η μοτοσυκλέτα είναι ακριβό σπόρ; Κοίτα, είναι πώς το βλέπει ο καθένας και όχι θέμα χρονιάς...αν και καταλαβαίνω τί εννοείς. Εναλλακτικές πάντα υπάρχουν... τα αλλάζεις λοιπόν στα 10.000χλμ, στα 15.000 για ακόμα μεγαλύτερη οικονομία, άλλη εναλλακτική μαθαίνεις να το κάνεις μόνος σου κι έτσι και χρήμα κερδίζεις και αποκτάς μια στενότερη σχέση με το δίτροχό σου. Ο άνθρωπος είναι προσαρμοστικό όν... :wave2:

ακριβώς να τσεκάρεις συχνά τη στάθμη κιόλας για να έχεις το κεφάλι σου ύσηχο,και γιατί όχι αν κάνεις συχνή χρήση εντός πόλης την κυρία σου να μη βάλεις ένα πιο χοντρό λάδι (εφόσον μπορεί να το επιτρέπει και ο κατασκευαστής) για να σου κρατάει και παραπάνω απο 5000Khm