PDA

View Full Version : ΖΩΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ



ggs
05/02/2013, 12:44
Έχω την ίδια μπαταρία 4,5 χρονια…
Δ
εν έχει κάποιο πρόβλημα και κάθε φορά παίρνει μπρος ….τσακμακ’

Ερώτηση
Πρέπει να αλλάζουμε μπαταρία μετά από κάποια χρόνια , παρόλο που δεν έχει πρόβλημα , και ,αν ναι, γιατί ?

OldMan
05/02/2013, 12:48
Κανονικά, όχι ..

Αν δεν θέλουμε να βρεθούμε προ απροόπτου κάποτε, ναι..

ggs
05/02/2013, 12:59
Κανονικά, όχι ..

Αν δεν θέλουμε να βρεθούμε προ απροόπτου κάποτε, ναι..

Μιλ μερσι…
(η αλήθεια είναι ότι φοβόμουν λίγο την απάντηση σου – και του ΠροεδρΑ – μην αρχίζατε τίποτα τύπους με μεταβλητές χρόνο-αμπερ – μαρκα κ.λ.π):lol:

Ας ελπίσω να βγάλει όμορφα τον χειμώνα αυτόν και θα την μπατζεταρουμε για καλοκαίρι..

OldMan
05/02/2013, 13:00
Ας ελπίσω να βγάλει όμορφα τον χειμώνα αυτόν και θα την μπατζεταρουμε για καλοκαίρι..
Ελπίς τροφή μωρών και άφραγκων..

ggs
05/02/2013, 13:03
Ελπίς τροφή μωρών και άφραγκων..
..και "μωρό" δεν με λες....:(

spyrakos35
05/02/2013, 13:04
πιστεύω οτι είναι και λίγο θέμα τύχης....

μπορεί να τύχει να τρυπήσει κάποιο στοιχείο πολύ γρήγορα παρότι είναι καινούργια μία μπαταρία

μπορεί να είναι μάπα (για πολλούς λόγους) εξ αρχής (βλέπε μπαταρίες τζι ες)

εμένα η μαμά μπαταρία του βε στρομ μου κράτησε 6-7 χρόνια (δεν θυμάμαι) πριν αρχίσει να μου δείχνει οτι πεθαίνει και ας είχε φάει ένα γερό σκίσιμο όταν έμεινα από πηνία στο πήλιο....

σε κ.σ. πάντως, μάλλον σε προειδοποιεί....

νομίζω τουλάχιστον....

Viper4
05/02/2013, 13:05
Αν δεν έχει εμφανίσει σημάδια κόπωσης δεν υπάρχει λόγος να την αλλάξουμε.

sapila racing
05/02/2013, 13:27
Αν δεν έχει εμφανίσει σημάδια κόπωσης δεν υπάρχει λόγος να την αλλάξουμε.

Κι όμως μπορεί να μείνεις ξαφνικά χωρίς να εχει παθει κατι καποιο στοιχείο πρόωρα, και χωρίς καμμια προειδοποίηση.
Δεν μου είχε ξανασυμβεί όσο καβαλούσα καρμπυρατεράτα μηχανάκια, αλλά το Ηornet 900 αγορασμένο καινιούριο έμεινε μετα από λιγο λιγότερο από 4 χρόνια τελείως απροειδοποίητα και χωρίς καμμια βλάβη.
Το είχα οδηγήσει γρήγορα από Πορτο Ραφτη Αθηνα μεσω ΑΟ, μπήκα κεντρο και σταματησα να ψωνίσω κατι, το καβάλησα και πηγα αλλα 2χλμ οπου ξανασταμάτησα. Οταν μετα απο 15 λεπτα πήγα να φυγω απλά δεν γυρναγε την μίζα.
Οι ψεκασμοί/αντλίες κλπ σε συνδυασμό με τα αναμμένα φώτα των συγχρονων μοτο εχουν αλλες απαιτήσεις ρεύματος απο τα παλιότερα μηχανακια, τα συστηματα παραγωγής ρεύματος/φορτισης κλπ όμως εχουν παραμείνει στην ουσία σχεδόν τα ίδια. ;)

Μην εφησυχάζεστε λοιπόν. :wave2:

OldMan
05/02/2013, 13:53
Μην εφησυχάζεστε λοιπόν. :wave2:
Γρηγορείτε γιατί το τέλος είναι πολύ κοντά.. :wave2:




(αλλά καλύτερα να βάλεις ταμπέλα "Προσοχή, γκρεμισμένη γέφυρα"..)

Anty12
05/02/2013, 15:14
– και του ΠροεδρΑ –


1.Τι σταδιάλα έχετε πάθει όλοι με τις μπαταρίες σας ρπσμ...??

2.Επειδή σαν αριστερός έχω συνωμοτική αντίληψη της ιστορίας, δηλώνω υπεύθυνα και κατηγορηματικά ότι : όποιος δίνει "χρόνο ζωής" σε μία μπαταρία χωρίς να γνωρίζει τις συνθήκες στις οποίες αυτή λειτουργεί ....δεν ξέρει τι του γίνεται.....

3.Τζορτζ.....αμά τα λεκτρικά στο Γιαμάπα είναι οκ (που είναι -δεν το συζητώ :D) θα σου βγάλει και αυτό, και τον άλλο το χειμώνα, με την προϋπόθεση να γράφεις τα χλμ που ξέρω ότι γράφεις.....


ορίστε ρε...ούτε μια εξίσωση δεν έβαλα.....αριθμόφοβοι όλοι σας...... :lol:

Viper4
05/02/2013, 22:09
Κι όμως μπορεί να μείνεις ξαφνικά χωρίς να εχει παθει κατι καποιο στοιχείο πρόωρα, και χωρίς καμμια προειδοποίηση.
Δεν μου είχε ξανασυμβεί όσο καβαλούσα καρμπυρατεράτα μηχανάκια, αλλά το Ηornet 900 αγορασμένο καινιούριο έμεινε μετα από λιγο λιγότερο από 4 χρόνια τελείως απροειδοποίητα και χωρίς καμμια βλάβη.
Το είχα οδηγήσει γρήγορα από Πορτο Ραφτη Αθηνα μεσω ΑΟ, μπήκα κεντρο και σταματησα να ψωνίσω κατι, το καβάλησα και πηγα αλλα 2χλμ οπου ξανασταμάτησα. Οταν μετα απο 15 λεπτα πήγα να φυγω απλά δεν γυρναγε την μίζα.
Οι ψεκασμοί/αντλίες κλπ σε συνδυασμό με τα αναμμένα φώτα των συγχρονων μοτο εχουν αλλες απαιτήσεις ρεύματος απο τα παλιότερα μηχανακια, τα συστηματα παραγωγής ρεύματος/φορτισης κλπ όμως εχουν παραμείνει στην ουσία σχεδόν τα ίδια. ;)

Μην εφησυχάζεστε λοιπόν. :wave2:

Τι να πω... εγώ ξέρω πως όταν είναι να σε αφήσει η μπαταρία αρχίζει να μην παίρνει με την πρώτη μπροστά, να ακούγεται ότι ζορίζεται να πάρει κλπ... Εμένα πάντως όσες φορές την άλλαξα έτσι έκανε.

KostasV2
05/02/2013, 23:18
Κι αν μείνεις, υπάρχει και το push start...

thanos_s
06/02/2013, 00:15
Κι αν μείνεις, υπάρχει και το push start...

Jump Start :D

OldMan
06/02/2013, 14:13
Jump Start :D
Άκρως παρερμηνεύσιμο από Ρουμάνο νταλικιέρη..

sapila racing
06/02/2013, 14:20
Κι αν μείνεις, υπάρχει και το push start...

Και bye bye καταλυτη αν εχει.
Παίρνει μπρός παντως.

Anty12
06/02/2013, 15:01
Όποιος μπορέσει να πηδήξει πάνω σε Tenere και να το βάλει μπρος με jump start κερδίζει λεκουμάκι Συριανό λέμε ......:lol:

sapila racing
06/02/2013, 15:23
Όποιος μπορέσει να πηδήξει πάνω σε Tenere και να το βάλει μπρος με jump start κερδίζει λεκουμάκι Συριανό λέμε ......:lol:

Σιγα το ψηλό μηχανάκι ρε πρόεδρε! Ασε που εχει και αυτόματο αποσυμπιεστή και ειναι παιχνίδι.
bump start το λενε οι Εγγλέζοι παντως, jump start είναι την διαδικασία με καλώδια απο αλλη μπαταρία/όχημα.

Anty12
06/02/2013, 15:35
Σιγα το ψηλό μηχανάκι ρε πρόεδρε! Ασε που εχει και αυτόματο αποσυμπιεστή και ειναι παιχνίδι.
bump start το λενε οι Εγγλέζοι παντως, jump start είναι την διαδικασία με καλώδια απο αλλη μπαταρία/όχημα.


90 πόντοι η σέλα από το έδαφος (στο χαμηλότερο της σημείο) είναι χαμηλά....????

λίγο να γλιστρήσει το ποδάρι στο φανάρι ....σαβουρντιάστηκες.....όχι να σμπρώξεις τα 200-τόσα κιλά, να κάνεις τον Μπούμκα και να πάρει και μπροστά.....(δεν θυμάμαι αν μπορείς να βάλεις 3η-4η κατευθείαν...???)

πιο ψηλά...μόνο τα ντακαρίσια είναι ......:lol:

sapila racing
06/02/2013, 15:37
90 πόντοι η σέλα από το έδαφος (στο χαμηλότερο της σημείο) είναι χαμηλά....????

λίγο να γλιστρήσει το ποδάρι στο φανάρι ....σαβουρντιάστηκες.....όχι να σμπρώξεις τα 200-τόσα κιλά, να κάνεις τον Μπούμκα και να πάρει και μπροστά.....(δεν θυμάμαι αν μπορείς να βάλεις 3η-4η κατευθείαν...???)

πιο ψηλά...μόνο τα ντακαρίσια είναι ......:lol:

Ναι ΟΚ, αλλά είμαι 1.90, δεν εχω τετοια προβλήματα. :D
Σε άλλα μηχανάκια έχω πρόβλημα, που στριμώχνομαι να χωρέσω! :p

kapnias
06/02/2013, 17:59
Για την καταστροφή του καταλύτη διαφωνώ γιατί αφενός δεν ειναι καρμπυρατεράτο καταλυτικό για να πείς οτι οσο γυρίζει το μοτέρ θα ρίχνει βενζίνη ακαυστη στον καταλύτη, αφετέρου επειδή αυτό είναι λίγο μυθος .Το αυτοκίνητο μου στο εγχειρίδιο έλεγε αν μείνεις απο μπαταρία και δεν έχεις καλώδια μπορείς να το βάλεις "σκαστό" με την προυπόθεση οτι θα είναι κρύος ο καταλύτης και οτι δεν θα το ρυμουλκείς για περισσότερο απο 100 μετρα.
Επίσης για το θέμα μπαταρίας σε bmwf800st ενα πρωινό ενω πήρε κανονικά και πήγαινα στη δουλειά σταμάτησα μετα απο 2χλμ και το μηχανάκι δεν ξαναπήρε ποτέ ουτε σκαστό.Ουτε δύναμη για την κόρνα δεν είχε.Η μπαταρία έσπασε εσωτερικά. Λίγο ασυνήθιστο αλλα μου συνέβη.

AUFGEBRACHT
06/02/2013, 20:31
Για την καταστροφή του καταλύτη διαφωνώ γιατί αφενός δεν ειναι καρμπυρατεράτο καταλυτικό για να πείς οτι οσο γυρίζει το μοτέρ θα ρίχνει βενζίνη ακαυστη στον καταλύτη, αφετέρου επειδή αυτό είναι λίγο μυθος .

Κι όμως είσαι λάθος...BMW F650GS, το λέει το manual και μου το είχε πει ο έμπορος που το είχα αγοράσει, ΠΟΤΕ σπρώξιμο για να πάρει μπροστά γιατί αντίο καταλύτη!!!

kapnias
06/02/2013, 21:01
Γιατί, τα μπεκ ψεκάζουν ανεξέλεγκτα οσο το σπρώχνεις ή ψεκάζουν κάθε φορά στο σημείο που πρεπει;Ειτε γυρίζεις τον κινητήρα με μίζα είτε τον γυρίζεις μεσω του σασμάν με σπρώξιμο ο κινητήρας γυρίζει και τα μπέκ ψεκάζουν καύσιμο στον χρόνο που πρέπει και στην ποσότητα που πρέπει. Με το ίδιο σκεπτικό, αν ο κινητήρας δεν πάρει μπρός με την πρώτη στροφή του κινητήρα (με μισή μιζιά δηλαδή) θα πάρουμε τον καταλύτη στο χέρι απο ακαυτες βενζίνες.
Να σου πώ και κάτι άλλο απλό, φρενάρεις πανικόβλητος κοκκαλώνεις το πισινό και το μηχανάκι σου σβήνει, αφήνεις το φρένο και ξαναπέρνει, πηρες τον καταλύτη στο χέρι?
(δεν το συνηθίζω, ειμαι απο αυτούς που αλλάζουν δύο φορές τακακια μπροστά και μια πίσω αλλα φέρνω παράδειγμα)

Σε καμιά περίπτωση δεν προτείνω να βάζει καποιος μπροστά ετσι το μηχανάκι του ή το αμάξι του, αλλα δεν θα πάθει κατι αν χρειαστεί και το κάνεις μια φορά.
Αυτα απο εμένα:)

OldMan
07/02/2013, 12:26
Ούτε τα καρμπυρατεράτα ρίχνουν βενζίνη αβέρτα-κουβέρτα..!! ;)

kapnias
07/02/2013, 12:59
Ειπα αυτο για τα καρμπυρατεράτα γιατι ρίχνουν βενζίνη αν γυρίζει ο κινητήρας ακόμα και αν ο διακόπτης ειναι σβηστός,τα ψεκαστά μονο αν δώσει εντολή ο εγκέφαλος αρα θα υπάρχει και σπίθα στο μπουζί.:)
Μην παρεξηγηθώ, δεν το παίζω έξυπνος, ο καθένας κάνει αυτό που θεωρεί σωστο για το μηχανάκι του, κουβέντα κάνουμε!

OldMan
07/02/2013, 13:03
Ειπα αυτο για τα καρμπυρατεράτα γιατι ρίχνουν βενζίνη αν γυρίζει ο κινητήρας ακόμα και αν ο διακόπτης ειναι σβηστός,τα ψεκαστά μονο αν δώσει εντολή ο εγκέφαλος αρα θα υπάρχει και σπίθα στο μπουζί.:)
Μάλλον έχεις κανένα γνωστό που προσπαθούσε να βάλει μπρος σπρωχτό το όχημα με το διακόπτη κλειστό ..;)

kapnias
07/02/2013, 13:10
Εχω αλλη ιστορία, τραγικότερη,
μενει ενας τυπος απο μπαταρία πριν πολλα χρονια, καλώδια κλπ δεν υπήρχαν προσφέρθηκε ο πατέρας μου με τον θείο μου να σπρώξουν.Αφου τον έσπρωξαν καμια 500αρια μετρα προσπαθώντας καμιά 10αρια φορές να βάλουν μπροστα, τον ρωτάει ο πατέρας μου" με τι ταχύτητα προσπαθείς και δεν παίρνει μπροστά αλλα μπλοκάρουν οι ρόδεςι;" Απαντάει ο τύπος, " τι ταχύτητα, εγώ φρένο πατάω!!"

γεγονός και όχι ανέκδοτο!!!

Antwnis
08/02/2013, 16:56
Φαντάζομαι ότι σε έχουν ζώσει οι αμφιβολίες και οι ανασφάλειες πλέον... :sick:
Κάνε κάτι πολύ πολύ απλό.
Πήγαινε με το μοτόρι σε έναν ηλεκτρολόγο να στη μετρήσει (για τη μπαταρία μιλάω, ε!)
Και θα σού κάνει διάγνωση επι τόπου.
Για να μπορείς ναχεις κάθε φορά που βάζεις το δάχτυλο στη μίζα αυτοπεποίθηση!
:vroum:

thanos_s
08/02/2013, 19:37
Άκρως παρερμηνεύσιμο από Ρουμάνο νταλικιέρη..

Και που να το προφερεις και αναποδα :lol: