PDA

View Full Version : Αγορά μεταχειρισμένου Hornet 600 07-08 & 09



PanosVIB
05/02/2013, 18:09
Καλησπέρα σε όλους,
Όπως γράφω κ στο θέμα σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω Hornet 600. Αλλά για να μπορέσετε να με βοηθήσετε καλύτερα θα πρέπει να πω κάποια πράγματα σχετικά με μένα κ το τί θέλω κ μετά να εκφράσω τις απορείες μου.
Είμαι 28..η ουσιαστική μου σχέση με τους 2 τροχούς υφίσταται εδώ κ κάποιους μήνες όπου κ χρησιμοποιούσα στην αρχή ενα Honda Sh 150i του γραφείου που εργάζομαι κ στην πορεία αγόρασα ένα ίδιο καινούργιο για προσωπική μου χρήση. Το δικό μου το αγόρασα Νοέμβρη κούτα κ ότι εχει γραψει 1250χλμ.
Το Hornet μου αρέσει αρκετά χρόνια κ είναι ίσως η μόνη μηχανή που να με συγκινεί εμφανισιακά τόσο πολύ για τα οικονομικά μου δεδομένα.
Δυστυχώς απο τον Νοέμβρη που πήρα το Sh το αμάξι το έχω χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά για βραδυνό ποτό οπου κ έφαγα κλήση για στάθμευση (3 το πρωί :S )..Δηλαδή κ επίσημα το έχω κουκουλωμένο κάτω απο το σπίτι πλήρως παροπλισμένο αλλά χωρίς καμία σκέψη πώλησης.
Κ τώρα τα ερωτήματα...
1) Γνωρίζω πολύ κόσμο που δίνει τις μηχανές του για ένα Sh κ την διαφορά. Πράγμα το οποίο μου επιβεβαιώνει πως μέσα στον Πειραία που κινούμε το Sh ίσως να είναι λυτρωτικό. Το θέμα είναι οτι το δικό μου το έχω μόνο για να πάω απο το σπίτι στο γραφείο, κατα την διάρκεια της ημέρας κινούμε με του γραφείου.Οπότε αν έχω την οικονομική δυνατότητα κρατάω το Sh κ αγοράζω την μεταχειρισμένη μηχανή που θέλω ή το σκοτώνω ενω ακόμα είμαι στο στρώσιμο κ το έχω καταβολευτεί ?
2) Hornet 2007-2008 & 2009+ τι διαφορές υπάρχουν ουσιαστικές που μπορούν να επιρεάσουν έναν νέο οδηγό ?
3) Σκέφτομαι μόνο έκδοση με ABS, πράτω σωστά η είναι μικρή η διαφορά στην ασφάλεια ?
4) Ποιά είναι η πιο σίγουρη κ ασφαλής λύση για τον έλεγχο της μεταγχειρισμένης Hornet απο την στιγμή που δεν έχω κάποιον δικό μου μηχανικό?

Τέλος το ποσό που υπολογίζω να διαθέσω είναι 3.000-4.500 και η χρήση που θέλω να κάνω είναι μέσα στην Αθήνα για οποιαδήποτε έξοδο κ όχι για δουλειές του γραφείου που εργάζομαι κ φυσικά καμια κοντινή εκδρομή εφόσον υπάρχει το mood κ το χρήμα.

AristidisZ
05/02/2013, 18:25
Γείτονα καλησπέρα

Και εγώ πήρα το hornet πριν κάνα 3μηνο, και κάποιες εντυπώσεις τις έχω σχηματίσει. Πάμε στα ερωτήματά σου

1) Αυτό έχει να κάνει πραγματικά με τη τιμή που μπορείς να πιάσεις. Γνώμη μου, τα 3 μηχανάκια είναι υπερβολή. Δε ξέρω πόσο πάνε τα sh, ας πουμε εστω π.χ. ενα σα το δικο σου αν κανει 1500, και το hornet πωλειται 4000, λέω ένα παράδειγμα, προσπάθησε να ψήσεις τον άλλον να στο δώσει 2000 (τα νούμερα υποθετικά, καταλαβαίνεις φαντάζομαι τι λέω)
2) ΔΓ/ΔΑ. Θεωρώ ότι θα είναι μηδαμινές όμως...
3) Λένε όλοι ότι βοηθάει πάρα πολύ. Εγώ μια φορά που το χρειάστηκα, είδα ότι βοηθάει πάρα πολύ
4) Κάποια αντιπροσωπεία ίσως ?

Gregor
05/02/2013, 18:55
Στο δεύτερο ερώτημα σου η ουσιαστική διαφορά στο 2009 μοντέλο είναι ότι έχει ρυθμιζόμενες αναρτήσεις σε προφόρτιση και απόσβεση επαναφοράς μπρος και πίσω. Τα μεταλλικά μέρη που ήταν ασημί είναι στο 2009 μοντέλο βαμμένα μαύρα. Στο 2011 μοντέλο αλλάζουν όργανα και μάσκα (και χρωματισμοί από χρονιά σε χρονιά).
Το ABS (+CBS που έχει το Hornet) πάντα βοηθάει άπειρους αλλά και έμπειρους οδηγούς από "στραβές", ειδικά στην Αθηναϊκή ζούγκλα με την υπέροχη ποιότητα ασφάλτου που έχουμε.
Ότι άλλο θέλεις, εδώ είμαστε.

PanosVIB
05/02/2013, 21:26
Στο δεύτερο ερώτημα σου η ουσιαστική διαφορά στο 2009 μοντέλο είναι ότι έχει ρυθμιζόμενες αναρτήσεις σε προφόρτιση και απόσβεση επαναφοράς μπρος και πίσω..

Το οποίο μεταφράζεται πλήρως πως ?

dimik
06/02/2013, 08:22
Έκανα την ίδια κίνηση (αγορά Hornet) πριν ένα χρόνο για παρόμοιους λόγους στην ίδια ηλικία και χωρίς εμπειρία με δίτροχα.

Καταρχήν πάρε με ABS, είναι σωτήριο ειδικά μέσα στην πόλη και για αρχάριο.

2ον είναι αρκετά ελαστικός ο κινητήρας και μπορείς να πηγαίνεις σχετικά άνετα και με μια ταχύτητα πάνω (π.χ με 3η και 40χλμ/ω) χωρίς να αγχώνεσαι μην σου σβήσει κλπ κλπ.

Είναι άνετο τόσο σαν θέση οδήγησης-βάρος αλλά και για συνεπιβάτη πίσω, όχι ίσως όπως ένα on-off αλλά όχι και δράμα κατάσταση.

Τα κόστος χρήσης του είναι σχετικά ψηλό αλλά όχι απαγορευτικό, δηλαδή 300€ για λάστιχα και 100-200€ Μ.Ο ανα service 1-2 φορές τον χρόνο ανάλογα τα χλμ που κάνεις.

Το μειον του είναι ότι δεν δέχεται μπαγκαζιέρες κλπ (δέχεται αλλά γίνεται πολύυυυ άσχημο) με αποτέλεσμα να χάνει λίγο σε πρακτικότητα για πηγαινέλα σε δουλειές κλπ.


Κατά τα άλλα θα το ευχαριστηθείς και αν βρεις έμπειρο παρεάκι να πηγαίνεις σε κανένα βουνό να μαθαίνεις να το στρίβεις κιόλας, όπως ξεκίνησα να κάνω εγώ, θα το λατρέψεις.


Διαφορές μεταξύ 08-09 άλλο χρώμα αναρτήσεις μπροστά (ασημένιες αντί για χρυσές), μαύρο αντί για γκρί το πλαίσιο των οργάνων........για ρυμιζόμενες αναρτήσεις δεν ξέρω, δεν το έψαξα και ούτε νομίζω να το ψάξω σε αυτό το μηχανάκι, αν μπώ σε τέτοια μονοπάτια θα σημαίνει ότι δεν με καλύπτει και θα πάω για άλλο.


Γενικά οποιοδήποτε δεις από 07 και μετά με ABS σε καλύτερη κατάσταση χτύπα το....προσοχή όμως, μετά τις 5-6000 στροφές ξυπνάει το θηρίο και τα χιλιόμετρα ανεβαίνουν επικίνδυνα, θέλει μεγάλη σύνεση στο δεξί χέρι:)

Gregor
06/02/2013, 08:50
Το οποίο μεταφράζεται πλήρως πως ?
Το μοντέλο 2007 & 2008 έχει ρυθμιζόμενη πίσω ανάρτηση μόνο σε προφόρτιση ελατηρίου και μπροστά μη ρυθμιζόμενη. Το 2009 έχει μπρος και πίσω ρύθμιση προφόρτισης ελατηρίου και ρύθμιση απόσβεση επαναφοράς. Με λίγα λόγια μπορείς να το "φέρεις στα μέτρα σου" ανάλογα με τα κιλά σου. Υποτίθεται ότι οι αναρτήσεις σε μια μηχανή είναι ρυθμισμένες λαμβάνοντας υπόψη ότι ο οδηγός είναι περίπου 75 κιλά (+- μερικά κιλά). Αν ξεφεύγεις αρκετά απο αυτό το νούμερο θα πρέπει να τις ρυθμίσεις για να αποδίδουν σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.
Έτσι λοιπόν τα μοντέλα 2007 & 2008 έχουν ρύθμιση προφόρτισης ελατηρίου την οποία θα πρέπει να αλλάξεις π.χ. αν οδηγάς με συνεπιβάτη ή είσαι πολλά κιλά ή είσαι φτερό στον άνεμο. Ενώ το μοντέλο 2009 έχει μια επιπλέον ρύθμιση πίσω, απόσβεση επαναφοράς, και ρυθμίσεις στο μπροστινό σύστημα ώστε να το ρυθμίσεις και αυτό.
Τα παραπάνω είναι μια πολύ απλοϊκή εξήγηση για τις διαφορές που μπορεί να μην είναι και η πλέον σωστή.
Γενικότερα, πιστεύω αν βρεις μοντέλο 2009 με μικρή διαφορά από 2007 & 2008, αξίζει να το πάρεις. Αν δεν βιαστείς θα βρεις και 2009 μοντέλο στα ίδια λεφτά με τα παλιότερα. Εγώ βρήκα.
Για παραπάνω πληροφόρίες σχετικά με τις αναρτήσεις δες το παρακάτω:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=12418