PDA

View Full Version : Προβλημα με xtx660



fusas
05/02/2013, 23:44
Καλωσοριζω ολη την παρεα του φορουμ.Ειναι
τό πρωτο μου ποστ και οχι τοσο ευχαριστο.Το
xt. το εχω απο το 05 και μεχρι και το
καλοκαιρι του 12 δεν μου ειχε παρουσιασει
απολυτως τιποτα με εξαιρεση ενα βουλωμα
του μπεκ,επειδη την μηχανη την ειχα ακινητη
κανα 6 μηνο(ετσι μου ειπαν τα σαινια της
yamaha).Προχωραω στο καθαρισμο,μαζι με
αλλαγη ελατηρια μπροστα,γενικο σερβις και
τσιμουχες εκλαψα τα 300ευρω.
Παιρνω το μηχανακι και μεχρι πριν καμμια
εβδομαδα δουλευε ρολοι.Ξαφνικα πανω στην
αλλαγη 1ης με 2α εκανε ενα μπουκωμα και
οταν ανοιγα γκαζι εξαφανιζοταν.Δεν εδωσα
σημασια,η κατασταση ομως πηγαινε χειροτερα.
Κοιταω εκει που συνδεεται το φιλτροκουτι με
την πεταλουδα και ειχε φυγει η βιδα απο τον
σφιγκτηρα.Λεω αυτο ηταν και παιρνω τν βιδα
και αντι να γιατρευτει αρρωστησε χειροτερα.
Τωρα παιρνει μονο μπροστα και οταν
ελαφρως γκαζωνω σβηνει.Ακριβως το ιδιο
συμπτωμα που ειχα και παλια.Μετα απο 4
μηνες βουλωσε παλι το μπεκ?Πηρε μεσα απο
το χαλαρο κολαρο χωματα?
Οποιος εχει αναλογο προβλημα ας το
μοιραστει.
Στην yamaha τοτε μου ειπαν οτι ηταν γεματο
χωματα.Επισης ρωταω για το ΤPS και μ ειπαν
οτι ειναι οκ.
Τι μπορει να ειναι?

gregogti
06/02/2013, 16:20
πηγαινε το παλι στον μαστορα να το δει μηπως εχει κανει καμια λαλακια

kapnias
06/02/2013, 18:02
Αν ξαναβούλωνε το μπέκ δεν θα έφευγε μολις άνοιγες περισσοτερο γκάζι.
Εμένα σε tps μου φέρνει οπως ανέφερες.
Δοκίμασε αν στο κάνει με πιό αργά ή πιο γρήγορα ανοίγματα του γκαζιού.

preve
06/02/2013, 18:15
Κατι παρομοιο μου συμβαινει με εντελως διαφορετικο μηχανακι και πηγα για αλλαγη τα κολαρα εισαγωγης που ηταν εντελως αχρηστα λογω φθορας.

babis
10/02/2013, 19:47
φιλε το ιδιο ειχα και εγω σε ενα τδμ900 στα χαμιλα μπερδεβε και καμια φορα εσβηνε και σε μια στιγμη με αφησε τεληκα ηταν τρομπα βενζινησ κατεστραμενη απο τισ κολοβενζινεσ τουσ.κοιταξε το μπασ και πεζει κατι

mikepap
10/02/2013, 20:35
το τελευταιο προβλημα που ειχα στο xtr 660,γιατι αυτο ηταν κ η αιτια που το σκοτωσα αφου πρωτα φτιαχτηκε.δουλευε ρελαντι,στο νορμαλ γκαζι μπερδευε κ καθαριζε μονο στις πολλες,δηλ πηγαινε ρελαντι η τερμα γκαζομενο.τελικα ηταν το tps,εγινε ρυθμιση κ reset με διαγνωστικο.το προβλημα το βρηκε αμεσως το εξουσιοδοτημενο συνεργειο που ειναι χαμηλα στην θησεως απεναντι απο την μοτο δυναμικη στις τζιτζιφιες.

kaps
13/02/2013, 08:11
Εχω του 2004 το ΧΤΧ.Αυτό που περιγράφεις μπορεί καινα συνδέετε με κάποθια ένδειξη στο πάνελ σου . Μήπως δείχνει κάποια εμπλοκή που έχει καταγράψει ο εγκέφαλος και σου μπερδεύει το τρόπο λειοτουργίας του;.Στο αναφέρω διότι στο δικό μου από αλλαγή που έκανα στα κολλάρα του ψυγείου καπου χτύπησε στο σώμα του μοτερ το κατσαβίδι και την άλλη μέρα το πρωί έκανε τις ίδιες με εσένα περιπλοκές .Εβγαλε κωδικό thortle posistion και αφού το πήγα με οδική σε ένα ΥΑΜΑΗΑ μου είπε πως η μηχανή μας έχει κάπου 60 αισθητήρες και αν καποιος εντοπίσει κατι σε βλάβη ακόμα και παράκαμψη στο τρόπο λειτουργίας της τότε δημιουργεί κωδικό βλάβης και πρέπει να πας συνεργείο για να το σβήσει . Μια φορά που άφησα την μηχανή κανένα μήνα ακίνητη και πήγα να βάλω μπροστά η μπαταρία δυσκολεύτηκε και μου άναψε κωδικός 46 . Μέχρι να το σβήσω σε συνεργείο το κωδικό η μηχανή δούλευε αλλά είχε άλλη λειτουργία. Δες το .Αν είσαι Αθήνα θα σου έλεγα να πάρεις 210 6441954 Δημήτρης.