PDA

View Full Version : computer gurus τα φώτα σας για σύνθεση PC



road spirit
06/02/2013, 23:37
επειδή πάνε χρόνια απο τότε που ήξερα με το ν και με το σ τι παίζει σε μητρικές, επεξεργαστές, κάρτες γραφικώνΕ κλπ κλπ ...

επιθυμητό: α) να χτίσουμε ένα pc που να είναι δυνατό ώστε να μπορεί να κάνει στοιχειώδες video editing (κοπτοραπτική και διόρθωση χρώματος) σε κλιπάκια HD (720 p) & full HD (1080 p) διάρκειας 5-6 λεπτών. β) να μη ξοδέψουμε μια περιουσία, να δώσουμε τα ελάχιστα δυνατά χρήματα γ) μη πειτε για mac, δεν υπάρχει περίπτωση ... τρέντυδες, ε τρέντυδες :lol:

αν γνωρίζετε και κάποιον που να είναι του επαγγέλματος και μπορεί να μας υποδείξει τι να αγοράσουμε χωρίς να θέλει να μας "γδάρει" και χωρίς να έχει το ύφος του καρδινάλιου πωλητή, σφυρίξτε το

BLiTzER
06/02/2013, 23:46
Ξεκινάμε από το πόσα λεφτά διαθέτεις. Για PC μιλάμε. Ότι πληρώνεις, παίρνεις. Δεν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις και μικρά γράμματα. Πες πόσα θες να δώσεις και το συζητάμε.

Επίσης, μπορώ να σε φτιάξω αν θες και δεν έχεις κάποιον άλλον. Πμ.

Ichigo
07/02/2013, 00:04
Γενικότερα να ξέρεις ότι με την ισχύ που έχουν οι dual-quad core etc CPUs σήμερα ότι και να πάρεις θα σε καλύψει απόλυτα για τη χρήση που θες. Φρόντισε μόνο να βάλεις αρκετή RAM (4gΒ και πάνω) και έναν SSD για το bootable OS σου ;)

road spirit
07/02/2013, 00:06
Ξεκινάμε από το πόσα λεφτά διαθέτεις. Για PC μιλάμε. Ότι πληρώνεις, παίρνεις. Δεν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις και μικρά γράμματα. Πες πόσα θες να δώσεις και το συζητάμε.

Επίσης, μπορώ να σε φτιάξω αν θες και δεν έχεις κάποιον άλλον. Πμ.Θέλω να δώσω το ελάχιστο δυνατό ποσό. Ξέρω, δε σε βοηθάω με αυτό που γράφω, αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει στο κομμάτι της επεξεργασίας βίντεο. Ίσως έπρεπε να θέσω διαφορετικά την ερώτηση. Αν πχ βγεί κάποιος και μου πεί "φίλε, για να κάνεις video editing, έστω και αυτό το στοιχειώδες που περιγράφεις, να πάρεις 5 αρχεία του 1 λεπτού, να τα ενώσεις, να γίνει color correction*, θες τουλάχιστον 1500 ευρωπαϊκά, και πάλι το μηχάνημα θα σέρνεται λιγουλάκι", τότε πολύ απλά το ξεχνάμε εντελώς, ας θαφτεί το θρεντ 10 μέτρα κάτω απο το χώμα :lol:

Χρήματα δεν υπάρχουν, άνεργος γαρ. Ποιο το ελάχιστο δυνατό ποσό για να γίνει η δουλειά, και αναλόγως αποφασίζω αν θα προβω σε αγορά ή αν θα ξεχάσω το πρότζεκτ

* και ότι άλλη βασική διεργασία απαιτείται τεσπα

MikeG
07/02/2013, 00:12
Θα τα πούμε από κοντά.

KostasV2
07/02/2013, 00:14
Για την κεντρική μονάδα, να υπολογίζεις 5-6 κατοστάρικα. Οθόνη γύρω στα 200Ε για μια αξιοπρεπή. Κατά τα άλλα, αυτά που είπε ο Ichigo ισχύουν.

BLiTzER
07/02/2013, 00:50
Αυτά τα "1500ε για αξιοπρεπές σύστημα" και "αναβάθμιση κάθε 2 χρόνια" έχουν πάψει εδώ και πολλά χρόνια. Το τελευταίο μου πισί το κράτησα 6 ολόκληρα χρόνια και αγόρασα καινούριο φέτος, απλά επειδή είμαι βλαμμένος κι όχι επειδή χρειαζόταν. Κάτω από χιλιάρικο στήνεις ένα πολύ δυνατό συστηματάκι. Αν ψάχνεις value-for-money θα πέσεις 2-3 κατοστάρικα ακόμα εύκολα (και θα παραμένει δυνατό). Μπορώ να σου προμηθεύσω hardware/software και να στο στήσω, αν σε ενδιαφέρει.

gcrook
07/02/2013, 07:53
Οτι μηχανημα και να παρεις πλεον κανει την δουλεια μια χαρα.
Σημασια εχει να μας πεις με ποιο ακριβως προγραμμα σκοπευεις να κανεις editing,
αν και οι επιλογες για καποιον που δεν εχει (και μαλλον δεν προκειται) να πολυασχοληθει με αυτο ειναι 2, sony vegas και Adobe Premiere.

Οπως και να'χει 8-12 gb ram ειναι μια καλη αρχη καθως και μια καρτα nvidia gtx με μπολικους cuda πυρηνες.
Επισης τουλαχιστον ενα 24αρι μονιτορ.
Ssd και λοιπα δεν χρειαζεσαι για να μονταρεις ουτε και για το λειτουργικο, αλλα καλο θα ηταν να μονταρεις σε διαφορετικο δισκο.
Υποθετω οτι το υλικο σου ειναι απο gopro κυριως;

Cpt. Haddock
07/02/2013, 07:58
[...]

:uplate: :uplate: :uplate:

gcrook
07/02/2013, 08:01
:uplate: :uplate: :uplate:

Τι χρονια εχουμε;

Cpt. Haddock
07/02/2013, 08:12
Τι χρονια εχουμε;

Δεν ειμαι σιγουρος... 2005? 2006?

gcrook
07/02/2013, 08:20
Δεν ειμαι σιγουρος... 2005? 2006?

Χμμ.Ημουνα σιγουρος οτι κατι πηγαινε στραβα.
Συνεχιστε..(που ειναι και το σλογκαν των ημερων) :D

road spirit
07/02/2013, 12:35
gcrook: ναι το υλικο είναι κυρίως απο gopro, 720p 60fps αλλά υπάρχει και κάμποσο απο canon s100 σε 1080p (σταθερά πλάνα με την μικρή compact). Πρόγραμμα? που να ξέρω :lol: , για αυτά τα δυο που γράφεις διαβάζω... κάποιοι (αρκετοί) υποστηρίζουν ότι το vegas είναι πιο εύκολο ... δεν έχω ιδέα

blitzer: ok, συνεχίζω για λίγο την επιμορφωτική αναζήτηση στο δίκτυο και πιθανόν θα σε μηνυματίσω κάποια στιγμή

spyrakos35
07/02/2013, 12:50
πρόγραμμα

κάρτα οθόνης με μεγάλη μνήμη (ορίζει το πρόγραμμα μινιμουμ)

ήχος σε ενδιαφέρει?

μνήμη ΡΑΜ

γρήγορο σκληρό

γρήγορο επεξεργαστή

gcrook
07/02/2013, 12:56
Οκ να ρωρησω κατι πιο ουσιαστικο τοτε.
Τι σκεφτεσαι να κανεις με αυτο το υλικο;
θες να βγαλεις μικρα βιντεακια ψιλομονταρισμενα σε στυλ "travelogues" για να τα ποσταρεις μαζι με κειμενο στο blog σου
η σκεφτεσαι ολο αυτο το υλικο να το κοψεις σαν ντοκυμαντερακι,η απλα να βγαλεις ενα μονταζακι με τις καλυτερες στιγμες;
Επισης απο πισι/λαπτοπ τι παιζει αυτη την στιγμη;

road spirit
07/02/2013, 13:15
Οκ να ρωρησω κατι πιο ουσιαστικο τοτε.
Τι σκεφτεσαι να κανεις με αυτο το υλικο;
θες να βγαλεις μικρα βιντεακια ψιλομονταρισμενα σε στυλ "travelogues" για να τα ποσταρεις μαζι με κειμενο στο blog σου
η σκεφτεσαι ολο αυτο το υλικο να το κοψεις σαν ντοκυμαντερακι,η απλα να βγαλεις ενα μονταζακι με τις καλυτερες στιγμες;
Επισης απο πισι/λαπτοπ τι παιζει αυτη την στιγμη;
Έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου, μάλλον το πρώτο ("travelogues") αλλά αυτό εξαρτάται και από το πόσο αξιόλογο είναι το υλικό που έχω, σωστά? Μπορεί να μην βλέπεται, όσο μοντάζ και αν πέσει :lol: . Το να βάλω στο μπλογκ απλά ένα συνοθύλευμα κλιπ που δεν έχουν να πουν κάτι, δεν με ενδιαφέρει, τα κρατάω στο σκληρό μου για να τα βλέπω και να έχω να θυμάμαι.
Τι παίζει αυτή τη στιγμή ... νετμπουκ ... σου κάνει? :bawl:

gcrook
07/02/2013, 13:30
Έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου, μάλλον το πρώτο ("travelogues") αλλά αυτό εξαρτάται και από το πόσο αξιόλογο είναι το υλικό που έχω, σωστά? Μπορεί να μην βλέπεται, όσο μοντάζ και αν πέσει :lol: . Το να βάλω στο μπλογκ απλά ένα συνοθύλευμα κλιπ που δεν έχουν να πουν κάτι, δεν με ενδιαφέρει, τα κρατάω στο σκληρό μου για να τα βλέπω και να έχω να θυμάμαι.
Τι παίζει αυτή τη στιγμή ... νετμπουκ ... σου κάνει? :bawl:

Ε κομπλε τοτε παρε ενα φθηνο συστηματακι γυρω στα 700 ευρω με μια οθονη σαν και αυτη http://www.msystems.gr/index.php?category=2323&product=12706
Λογικα ακομα και το movie maker των win7 σε βγαζει μια χαρα,μη σου πω και ο youtube editor.
Απο την αλλη ανεργος εισαι, ευκαιρια λοιπον να πεσεις με τα μουτρα να δεις τι παιζει στην αγορα απο πισια και λοιπα, καθως να μαθεις και ενα προγραμμα μονταζ.
Καλο θα σου καΜνει :D

Υ.Γ Επειδη μονο εσυ ξερεις τι υλικο εχεις,αλλα υποθετω οτι δεν πηγες 5 μηνες ταξιδι για να γυρισεις ντοκυμαντερ,καλυτερα να πειραματιστεις μονος σου να δεις τι
ειναι αυτο το υλικο.Παντως σαν βοηθητικο του ταξιδιωτικου που θα γραψεις,ε σιγουρα μπορει να εκπληρωσει αυτο τον ρολο.

el_hymador
07/02/2013, 13:41
Σε ότι αφορά στο πρόγραμμα +1 υπέρ του Vegas, πολύ πιο ευκολονόητο σε σχέση με το Premiere και με (πολύ) ταχύτερη καμπύλη εκμάθησης.

Shiatman
07/02/2013, 14:03
φίλε με 1000 αγόρασα workstation φορητό καρατούμπανο μεταχειρισμενο 2 μηνών με εγγυήσεις και τα πάντα... μην ψαρώνετε υπάρχουν λύσεις οικονομικές αρκει να ψάξεις λίγο.

yannis24
07/02/2013, 14:05
Παρολο που δεν μου αρεσει να διαφημιζω θα το πω γιατι εχω αγορασει 2-3 πραγματακια απο το συγκεκριμενο σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ.....

Ανακατασκευασμενα PC με εγγυηση, και μονιτορ και τι θελετε....στην Cosmodata παιδια.....

περαστε μια βολτα και ολο και κατι θα βρειτε σε παρα πολυ καλες τιμες το ξαναλεω.......

RizlaPlusPlus
07/02/2013, 14:52
Παρολο που δεν μου αρεσει να διαφημιζω θα το πω γιατι εχω αγορασει 2-3 πραγματακια απο το συγκεκριμενο σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ.....

Ανακατασκευασμενα PC με εγγυηση, και μονιτορ και τι θελετε....στην Cosmodata παιδια.....

περαστε μια βολτα και ολο και κατι θα βρειτε σε παρα πολυ καλες τιμες το ξαναλεω.......

ΣΙΓΟΥΡΑ οι καλυτερες τιμες της αγορας για Asus.

Τωρα απο κει και περα: Προσωπικα μπορω να εκτιμησω ενα συστημα στα 600 ευρω, με πολυ ποιοτικα υλικα και αποδοσεις "κρεατομηχανης" για βιντεο. Το ερωτημα ειναι, θες να δωσεις τοσα για να κανεις μονο μια επεξεργασια βιντεο;; Οπως ειπε και ο gcrook απο πανω, μπορεις να κανεις δουλεια και με απλα εργαλεια, αρα και πολυ πιο φτηνο pc απο αυτο. Για μενα:

α). Βρες ενα ωραιο παλιο κουτακι απο καποιον, ειναι πολυ καλο σημειο για μειωση κοστους. Εχω κι εγω 2-3 (υπερβρωμικα ομως, απο νετκαφε) αν σε ενδιαφερει. \
β). Ψαξου για χωρια κομματια. Ενδεικτικα θα σου πω οτι πριν απο μια βδομαδα αγορασα AMD FX8120 (8-core) απο πλαισιο στοκ χαουζ στα 100 ευρω και μητρικη asus m5a97
απο cosmodata στα 80. Αλλα 107 ευρω για μια gtx650 απο e-shop crazy sundays, και το συστημα παιζει photoshop και max payne 3 στο alt+tab! :P

Kανε τη μπζαχτικη σου, εδω θα ειμαστε... :)

kalgeorge
07/02/2013, 17:04
gianni pare til ekei pou sou eipa
telos
:bawl:

vaska
07/02/2013, 18:12
Ειπώθηκε μια μεγάλη αλήθεια. Μετάχειρο workstation με διπλούς επεξεργαστές xeon. Κτήνος ισχύος, δύσκολα θα βρεις PC να το συγκρίνεις. Για να έχεις τάξη μεγέθους σου λέω ότι τα μηχανήματα αυτά ξεκινάνε από 10000 ευρωπαϊκά. Τα μετάχειρα με πλήρες service book, τριετίας, πωλούνται κοντά στο χιλιάρικο.

Αν λοιπόν είσαι διατεθειμένος να κινηθείς κάπου εκεί κοντά, μην το σκεφτείς καθόλου.

Έχω 2 τέτοια στο μαγαζί και βγάζουν όλη τη λάντζα, σκανάρουν για ιούς , κάνουν regenerator και πολλά άλλα ταυτόχρονα και ποτέ δεν έχω δει τις cpu πάνω από 60%.

Ichigo
07/02/2013, 18:16
Σιγά μη στήσει και καμιά Oracle σε grid ωρέ Βάσκα :p. Απλή χρήση θέλει ο άνθρωπος και κοπτοραπτική σε κανένα βιντεάκι.

Αν και ΧΕΟΝ σκέφτομαι να στήσω τώρα τελευταία κι εγώ σαν workstation και μόνο

vaska
07/02/2013, 18:47
Σιγά μη στήσει και καμιά Oracle σε grid ωρέ Βάσκα :p. Απλή χρήση θέλει ο άνθρωπος και κοπτοραπτική σε κανένα βιντεάκι.

Αν και ΧΕΟΝ σκέφτομαι να στήσω τώρα τελευταία κι εγώ σαν workstation και μόνο

Και τι πειράζει άμα είναι σχεδόν τσάμπα??